Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Natasa24 είπε:

      euxaristo gia tin apantisi .. ne exeis dikeo omos einai polli psixofthoro den ksero an niothis afto p leo akoma kai gia ton antra m einai diskolo na to apodexti ... apla skeftomoun an einai kalitera na prospathiso akoma mia fora me spermatenxisi apla afti tin fora dipli .. kai an dn iparxi alli epilogi na proxoriso me eksosomatiki. to mono p me anisixise pragmatika einai pu mu ipan oti idi einai pollis o xronos prospathiass kai oti megalonotas ta apothemata ton othikon ligostevoun opotan kai afto me vazi ligo se skepsis.

      Είπες τη λέξη κλειδί.. Να αποδεκτει.. Αυτό έχει σημασία, να απιδεκτειτε ότι η απόκτηση παιδιου είναι δυσκολη με το φυσικό τρόπο κ χρειάζεται εξωσωματική.. Έτσι ήταν κ για μένα στην αρχή " Είναι δυνατόν να μη μπορώ φυσιολογικά όπως οι περισσότεροι;".. Στην αρχή μόνο.. Σημασία έχει τι αποτελέσματα κ οχι ο τρόπος!! Προσωπικά κοιτάζω τα κοριτσάκια μου κ είμαι περηφανη για τον αγώνα που έδωσα για να τα αποκτήσω.. 

      Ταπεινή μου γνώμη, αποδεχτείτε ότι χρειάζεστε την βοήθεια της επιστήμης κ προχωρηστε.. Μην σπαταλατε τα χρήματα σας σε άλλες μεθόδους.. Φυσικά οι γιατροί που σας παρακολοτθουν έχουν καλυτερη εικόνα κ γνώση από μένα αλλά παντα παιζει ρόλο και η δικιά σας επιθυμία κ επιλογή.. 

      Φιλικά παντα

Μανουλες ιανουαριου 2015


korina89

Recommended Posts

Καλημερα. Α εδωσες και πρασο? Θα της βαλω και εγω τοτε!

Εμας προχθες τελικα πολυ κλαμα, φοβοταν μηπως φυγουμε.Σε αλλο δωματιο πηγαινα και εβαζε τα κλαματα.Κοιμηθηκε 12μιση το βραδυ. Χθες παρολα αυτα κοιμηθηκε απο τις 9μιση και μεχρι τωρα δεν εχει ξυπνησει.Ισως αλλαζει πάλι το προγραμμα της.Τον παιδιατρο που πηρα μου ειπε ειναι το αγχος του αποχωρισμου και το μονο που μπορειτε να κανετε ειναι υπομονη!

Εγω θα στολισω σημερα η αυριο.Θα το βαλω σε καποιο σημειιο που να μη μπορει ναπερασει γιατι το βλεπω το καημενο να καταληγει μουτεμενο!

Και εγω αναλογα σε ποια βδομαδα βρισκεται ηλικιακα το μωρό βρίσκω τα αλματα.Και απο οτι ειδα ειναι απανωτα για πολυ καιρο ακομη.Πρεπει να ειναι η μεταβαση στις πρωτες τους ολοκληρωμενες λεξεις και το περπατημα.


ZpmAp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα στις μανούλες! Αφήστε τον υπολογισμό για τα άλματα, μονίμως σε άλμα θα βρίσκονται τα καμάρια μας από εδώ και πέρα! Ετοιμάζονται για περπάτημα! Εμένα είναι προσεκτικός και φοβιτσιάρης. Όταν ξεχνιέται (σπάνια) κάνει 3-4 βηματάκια χωρίς να κρατιέται. Διαφορετικά είτε θα ακουμπάει τοίχους- έπιπλα με το ένα χέρι είτε θα θέλει και τα δυο για να περπατήσει. Αλλά όταν τον κρατάμε πάει σφαίρα!

Επίσης έχει τρομακτική άρνηση να φορέσει παπούτσια-παντόφλες! Μόνο κάλτσες δέχεται!

Rock me για να σε βοηθήσω εγώ έχω δώσει από φρούτα: Μήλο, αχλάδι, μπανάνα, πορτοκάλι, μανταρίνι, πεπόνι, καρπούζι, ροδάκινο, βερύκοκο και αβοκάντο.

Από λαχανικά: Πατάτα, καρότο, κολοκύθι, κολοκύθα, γλυκοπατάτα, μελιτζάνα, ντομάτα, κρεμμύδι, φρέσκο κρεμμύδι, πράσο, σπανάκι, λάχανο, φασολάκια, αρακά, μαϊντανό και άνιθο.

Δεν έχω δώσει μπρόκολο, ήρθε η ώρα. Από την "πείρα" μου θα έλεγα πράσο και λάχανο να δίνεις από λίγο γιατί είναι βαριά για το στομάχι.

Κατά τα λοιπά, ετοιμάζομαι να στολίσω το σπίτι και ετοιμάζω τα γενέθλια ανηψιού και γιου! Και τα δυο θα είναι οικογενειακά απλά τα δικά μας θα είναι έτσι κι αλλιώς γιορτινά!


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στις μανούλες! Αφήστε τον υπολογισμό για τα άλματα, μονίμως σε άλμα θα βρίσκονται τα καμάρια μας από εδώ και πέρα! Ετοιμάζονται για περπάτημα! Εμένα είναι προσεκτικός και φοβιτσιάρης. Όταν ξεχνιέται (σπάνια) κάνει 3-4 βηματάκια χωρίς να κρατιέται. Διαφορετικά είτε θα ακουμπάει τοίχους- έπιπλα με το ένα χέρι είτε θα θέλει και τα δυο για να περπατήσει. Αλλά όταν τον κρατάμε πάει σφαίρα!

Επίσης έχει τρομακτική άρνηση να φορέσει παπούτσια-παντόφλες! Μόνο κάλτσες δέχεται!

Rock me για να σε βοηθήσω εγώ έχω δώσει από φρούτα: Μήλο, αχλάδι, μπανάνα, πορτοκάλι, μανταρίνι, πεπόνι, καρπούζι, ροδάκινο, βερύκοκο και αβοκάντο.

Από λαχανικά: Πατάτα, καρότο, κολοκύθι, κολοκύθα, γλυκοπατάτα, μελιτζάνα, ντομάτα, κρεμμύδι, φρέσκο κρεμμύδι, πράσο, σπανάκι, λάχανο, φασολάκια, αρακά, μαϊντανό και άνιθο.

Δεν έχω δώσει μπρόκολο, ήρθε η ώρα. Από την "πείρα" μου θα έλεγα πράσο και λάχανο να δίνεις από λίγο γιατί είναι βαριά για το στομάχι.

Κατά τα λοιπά, ετοιμάζομαι να στολίσω το σπίτι και ετοιμάζω τα γενέθλια ανηψιού και γιου! Και τα δυο θα είναι οικογενειακά απλά τα δικά μας θα είναι έτσι κι αλλιώς γιορτινά!

Α μπραβο με βοηθησες ναι!! Ωραια γιατι σκεφτομουν να της δωσω μανταρινι η οχι?Οποτε τελεια.Θα δωσω και εγω περισσοτερα!

Απο κρεας κιμα δωσατε?


ZpmAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δική μου άποψη πως αν δεν έχεις δική σου μηχανή κιμά να αλέθεις το κρέας, μη δώσεις ακόμα κιμά. Δεν έχει και καμία διαφορά, το ίδιο κρέας είναι. Τη γνωρίζει τη γεύση.


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια-συναγωνίστριες !! :-D

RavT έχεις απόλυτο δίκιο, όντως απο δω και πέρα θα ζούμε συνεχώς ένα τεράστιο άλμα !!!!

Εμένα χτες κοιμήθηκε στις 10 το βράδυ κ κατά τις 3 ξύπνησε, όχι με διάθεση για παιχίνδι, ψόφιος στην κούραση ήταν αλλά δεν κοιμόταν με τίποτα....Καταφέραμε να τον κοιμίσουμε με χαδάκια και αγκαλίτσες στις 4.30....Κορίτσια δεν αντέχω άλλο , για να κοιμηθεί μου τραβάει ή μου τρώει (!!!) τα μαλλιά, μου τα έχει καταστρέψει και υποφέρω κιόλας απ'τον πόνο κ τα τραβήγματα.............Πως θα τον μάθω να κοιμάται μόνος του ????? Έχει διαβάσει καμία σας το βιβλίο "Κοιμήσου παιδί μου" ? ¨η έστω κάποιο άλλο που να βοηθάει ???


SW8up3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα σε ολη την παρεα χαθηκα λιγο αλλα τρεχω με τον μικρο 2 μηνες αρρωστος κ φταιει ο παιδικος αλλα τι να εκανα που δουλευω τλκ τον σταμτησα κ ψαχνω κοπελα κ δεν βρισκω...

Ο δικος μου περπαταει πιανωμενος κ παει σφαιρα στεκεται ορθιος χωρις να κραταει αλλα ακομα φοβαται να περπατησει μονος του...εχει 4 δοντακια..

Να σας πω οτι κ εμεις περασαμε ενα δυσκολο μηνα γτ ξυπνουσε ανα 1 ωρα το βραδυ κατι τα αλματα κατι οτι ηταν αρρωστος εγω βγηκα off...

Τωρα ξυπναει μονο αν ξεσκεπαστει

Μετακομιζουμε κιολας την αλλη εβδομαδα γτ εδω που μενουμε εχει πολυ υγρασια κ δεν βοηθαει στο να γινει καλα το παιδι

Με κολησε κιολας κ ειμαι 3 μερες με πυρετο εχω να αρρωστησω πολλα χρονια

Συγχαρητηρια στην καινουρια εγκυουλα κ να σάς πω οτι κ εγω προσπαθω για 2ο αλλα οπως επιασα με δυσκολια το πρωτο μαλλον ετσι θα δυσκολευτω κ για το 2ο...

Εγω απο φαγητα σταματησα να κανω εισαγωγες γτ ηταν ολο αρρωστος αλλα κ γτ δεν ξερω πια τι να φτιαχνω κ το αλλο που σκεφτομαι ειναι οτι σε 1 μηνα θα τρωει φαγητο απο εμας...επισης ολα αυτα που διαβαζω ουτε εμεις δεν τα τρωμε καλα καλα πως να του τα δωσω;;


 FqBWp2.pngNRyFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εμείς τα τρώμε όλα αλλά αυτό το λάθος έκανα με την κόρη μου και τώρα αρνείται να τα φάει. Άλλοι λένε πως το παιδί θυμάται τη γεύση και την αποδέχεται και άλλοι πως δεν παίζει ρόλο. Εγώ του τα δίνω και αφού τα τρώει όσο θα τρώει δικά του φαγητά θα τα δίνω. Εγώ δεν πιστεύω πως θα φάει στον χρόνο δικό μας φαγητό επομένως συνεχίζω. Άλλωστε είναι κουραστικό να μαγειρεύεις 5 ίδια λαχανικά κάθε μέρα. Εσείς θα τρώγατε κάθε μέρα το ίδιο φαγητό;


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Ούτε εμείς τα τρώμε όλα αλλά αυτό το λάθος έκανα με την κόρη μου και τώρα αρνείται να τα φάει. Άλλοι λένε πως το παιδί θυμάται τη γεύση και την αποδέχεται και άλλοι πως δεν παίζει ρόλο. Εγώ του τα δίνω και αφού τα τρώει όσο θα τρώει δικά του φαγητά θα τα δίνω. Εγώ δεν πιστεύω πως θα φάει στον χρόνο δικό μας φαγητό επομένως συνεχίζω. Άλλωστε είναι κουραστικό να μαγειρεύεις 5 ίδια λαχανικά κάθε μέρα. Εσείς θα τρώγατε κάθε μέρα το ίδιο φαγητό;

Συμφωνω αλλα ειπα οτι λογω αρρωστιας δεν θα μπορουσα να κανω κ καινουρια εισαγωγη μου το ειπε κ η παιδιατρος γτ 2 μερες ηταν καλα 10 μερες αρρωστος....

Τωρα οσο για εμενα ναι εγω μπορω να τρωω καθε μερα το ιδιο μιας κ ειμαι ολιγοφαγη....:tongue::tongue:


 FqBWp2.pngNRyFp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια κ μεις αρρωστησαμε σημερα 39,2 πυρετο + εμετους κ κλαμα..κ μιλαμε για παιδι που ΣΠΑΝΙΑ ακους να κλαιει...εχει σπαραξει η καρδια μ...θελω να πιστευω οτι θα μας περασει συντομα...

Περαστικα κ στα υπολοιπα μικρακια που δεν ειναι καλα...

Ασχετο αλλα καποια μανουλα διαβασα εδωσε κ λαχανο, σε τι ποσοτητα το βαζετε?? Ρωταω γιατι πχ το πρασο το θεωρω βαρυ βαζω μια ροδελα ψιλη στο γευμα, σε μπροκολο, κουνουπιδι μια φουντιτσα με 2 αν ειναι μικρες,επειδη κ το λαχανο το θεωρω δυσπεπτο για αυτο ρωταω .


uOZHp12.png
Link to comment
Share on other sites

Περαστικα σε ολες σας!

Και εγω το ιδιο προβλημα εχω.Ολο τα ιδια και τα ιδια λαχανικα της βαζω πφφ! Σκεφτομαι ψητα λαχανικα ας πουμε μπορουμε να δωσουμε και αν οχι γιατι?

Αυτοι οι παιδικοι ειναι οντως ολο ιωσεις!

Εμας ποτε κοιμαται κανονικα ποτε οχι.Χθες κοιμηθηκε 11μιση.Την πιανει και περπαταει εκεινη την ωρα και εχει υπερενταση.Διενυσε χθες αρκετη αποσταση για τις ικανοτητες της.7-8 βηματα αλλά τα κανει οταν δεν της μιλας.Μονη της.Αν της πεις ελα δεν το κανει.Στολισα κιολας και για εναν περιεργο λογο ουτε καν πλησιασε.Ισως την τρομαζει το δεντρο που ειναι μεγαλο η τα φωτακια.Την ωρα που τον εβγαζε ο αντρας μου απο το κουτι και το εστηνε ηρθε και κρυφτηκε απο πισω μου χαχαχαχα.Τρομαξε μαλλον!

Χαρας στο κουραγιο σου που θελεις και δευτερο.Εγω θα πω το κλισε "ποιος τα ξαναπερναει παλι ολα απο την αρχη"?Απο την αλλη ομως θελω κιολας.Οπως παει!Δεν προσπαθω προς το παρων!

Καποια κοπελα ειπε οτι το μωρακι της δεν κοιμαται μονο του.Συνηθισε προφανως με σενα.Εγω θα προσπαθουσα σταδιακα να του αλλαξω συνηθεια.Στη δικια μου το εκανα και επιασε.

Καλη σας μερα!


ZpmAp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Περαστικα σε ολες σας!

Και εγω το ιδιο προβλημα εχω.Ολο τα ιδια και τα ιδια λαχανικα της βαζω πφφ! Σκεφτομαι ψητα λαχανικα ας πουμε μπορουμε να δωσουμε και αν οχι γιατι?

Αυτοι οι παιδικοι ειναι οντως ολο ιωσεις!

Εμας ποτε κοιμαται κανονικα ποτε οχι.Χθες κοιμηθηκε 11μιση.Την πιανει και περπαταει εκεινη την ωρα και εχει υπερενταση.Διενυσε χθες αρκετη αποσταση για τις ικανοτητες της.7-8 βηματα αλλά τα κανει οταν δεν της μιλας.Μονη της.Αν της πεις ελα δεν το κανει.Στολισα κιολας και για εναν περιεργο λογο ουτε καν πλησιασε.Ισως την τρομαζει το δεντρο που ειναι μεγαλο η τα φωτακια.Την ωρα που τον εβγαζε ο αντρας μου απο το κουτι και το εστηνε ηρθε και κρυφτηκε απο πισω μου χαχαχαχα.Τρομαξε μαλλον!

Χαρας στο κουραγιο σου που θελεις και δευτερο.Εγω θα πω το κλισε "ποιος τα ξαναπερναει παλι ολα απο την αρχη"?Απο την αλλη ομως θελω κιολας.Οπως παει!Δεν προσπαθω προς το παρων!

Καποια κοπελα ειπε οτι το μωρακι της δεν κοιμαται μονο του.Συνηθισε προφανως με σενα.Εγω θα προσπαθουσα σταδιακα να του αλλαξω συνηθεια.Στη δικια μου το εκανα και επιασε.

Καλη σας μερα!

Καλησπέρα !!

Εγώ είμαι που είχα γράψει ότι δεν κοιμάται μόνος του..........Πως την έμαθες εσύ να κοιμάται χωρίς εσένα ?


SW8up3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !!

Εγώ είμαι που είχα γράψει ότι δεν κοιμάται μόνος του..........Πως την έμαθες εσύ να κοιμάται χωρίς εσένα ?

Καλημερα,

νομιζω οτι ειναι και θεμα παιδιου.Εγω απο την αρχη την εβαζα κουνια και εφευγα.Συνηθισε.Μετα στα αλματα που ηταν ανησυχη αρχισα να της δινω το γαλα στη κουνια το οποιο τη νυσταζε.Αλλες φορες μου γυριζε πλευρο με το που το τελειωνε και αλλες φορες με το που πηγαινα να φυγω γυρνουσε και με εψαχνε η σηκωνοταν αμεσως ορθια κλαιγοντας.Οσο σηκωνοταν τοσο τη ξαναξαπλωνα εγω μεχρι που κουραζοταν να παλευει.Χαιδεμα στο χερακι, κανα τραγουδακι πολυ σιγα,της επαναλαμβανα οτι η μαμα ειναι εδω μεχρι που γυρνουσε πλευρο και κοιμοταν ξεροντας οτι δεν ειμαι πια πισω της.Θα γκρινιαξουν δεν υπαρχει περιπτωση αλλα θα συνηθισουν.Ειναι και φορες βεβαια που απλα δε νυσταζει οποτε την αφηνω στο σαλονι μεχρι να προσκυνησει αγκαλια και πεφτει ξερη οπως χθες που μας πηγε 11.Πλεον και στο μεσημεριανο υπνο την βαζω στη κουνια της οποτε εχει συνηθισει τον χωρο της.Οσα παιχνιδια της εχω αραδιασειστο σαλονι αλλα τοσα εχω και στο δωματιο της οποτε μεσα στη μερα το επιλεγει πολλες φορες και παει εκει και παιζει μονη της χωρις να μας θελει απο πισω.Θεωρησα οτι θα πρεπει να περναει χρονο στο δικο της χωρο ωστε να εξοικιωθει.Ακομα και για παιχνιδι την βαζω πολλες φορες στη κουνια.Ας ειναι και για 5 λεπτα.Σηκωνεται κοιταει τριγυρω και εξοικιωνεται.Δε ξερω αν βοηθησε κατι απο ολα αυτα.Επισης πολλες φορες εστελνα και στον αντρα μου να ξερει οτι δε μπορει να ειναι καθε μερα η μαμα και να σου πω την αληθεια ειναι φορες που μαζι του κοιμαται αμεσως.Μας εκκμεταλευονται εμας λιγο ενω στους μπαμπαδες σουζα.


ZpmAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Ντάλια αν απο την αρχη κοιμαται μαζι σας δεν νομιζω να μάθει ευκολα στο δωματιο του...

Επισης πλεον απο οτι εχω καταλάβει αντιλαμβάνονται κ τι τους λεμε

Εγω του εχω μάθει την λέξει νάνι κ ακομα κ σε φάσεις που σηκωνεται κ κλαιει αν τον ξαπλώσω κ θα του πω η μανούλα θα κανει νάνι τωρα για ενα περίεργο λόγω ξεραίνεται....βέβαια την χρησιμοποιω καιρο σαν λέξη


 FqBWp2.pngNRyFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια !

RockMe και Calliope σας ευχαριστώ για τις συμβουλές , είναι πραγματικά πολύτιμες..........

Η αλήθεια είναι ότι το σπίτι μας είναι πολύ μικρό και δεν υπάρχει δεύτερο υπνοδωμάτιο, τώρα θα προσπαθήσουμε με τα χίλια ζόρια να το φτιάξουμε αλλά θα είναι πολύ μικρό, ουσιαστικά μόνο για ύπνο όχι για παιχνίδια και τέτοια.....Πολλές φορές νιώθω σα διχασμένη προσωπικότητα...από τη μία χαίρομαι που το πρωί είναι όρθιος στην κούνια και τον βλέπω μόλις ανοίξω τα μάτια μου να λέει γλυκά γλυκά "Μαμάαα".....Από την άλλη...πεθύμησα το να έχω το χώρο μου, να μπορώ να μιλήσω, να βήξω κλπ κλπ κλπ ;);) στο δωμάτιο μας χωρίς να τρέμω ότι θα μου ξυπνήσει........

Και το πιο σημαντικό, αυτό που είπατε, έχει μάθει με εμένα...ίσως πρέπει να αρχίσει να τον κοιμίζει και ο μπαμπάς του , ώστε όταν ξυπνάει τη νύχτα (τώρα με τα δόντια, διαφορετικά κοιμάται σερί) να μην ψάχνει το μαλλί μου, γιατί μόνο μ'αυτό αποκοιμιέται........

Πρέπει να το πάρω μάλλον απόφαση και να μην καταφεύγω στη γρήγορη λύση αλλά να αρχίσω να του κάνω...sleep training...Αυτό το βιβλίο που είχα αναφέρει, τελικά δε νομίζω να το πάρω γιατί διάβασα ότι είναι η μέθοδος "cry out" και αμφιβάλλω αν θα καταφέρω να την εφαρμόσω ή αν είναι καλό για το μωρό...........


SW8up3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ..τι κανετε ;; Έντυσα τον μικρό αη Βασίλη και ξωτικό και έβγαλα φωτό ειναι τέλειες να το κανετε και εσείς ..

Ντάλια εγώ τωρα που μετακομίσαμε εχω 2 υπνοδωμάτιο αλλα δεν τον βάζω ακομα να κοιμηθεί εκεί γιατι κλαίει δεν θέλει την κούνια έμαθε μαζί μας στο ιδιο κρεβατι απο 10 ημερών τον είχα λόγω θηλασμού γιατι θήλαζε συνέχεια για να μην σηκώνομαι αλλα τωρα τον συνήθισα και δεν θελω ακομα να φύγει απο κοντα μου .. Τωρα πως θα μάθει να κοιμαται στην κούνια του νομίζω ο δικός μου πολύ δύσκολα ..

Καλλιόπη εύχομαι να έρθει το 2 γρήγορα αφού το θες .. Εγώ θελω να χαρώ λίγο τον μικρό σε κανα 1 μιςη χρόνο λεω να αρχίσω προσπάθεια για 2 παιδί ..


m5tfp2.pngPEzvp1.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...