Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Bluee19 είπε:

      Για μια στιγμή αγχώθηκα γιατί έλειπα και δεν είχα δει το χαρτί αλλά τ τσέκαρα τώρα και λέει 1η μέρα εμένα δεν ξέρω γιατί αλλά και την προηγούμενη φορά 1ημερα ξεκίνησα και έφτιαξε καλό ενδομήτριο τ να πω δεν ξέρω πρωτόκολλο με πρωτόκολλο αλλάζει λογικά 

      Ναι εννοείται ο καθε γιατρός ξέρει το καλύτερο ανα περιπτωση. Εγώ και δεύτερη μέρα που ξεκίνησα και 3η γιατί την πρώτη δεν είχα ροή το ενδιομητριο μια χαρά έφτιαξε.  Εσένα αυτό που σου έγραψαν. Καλή αρχή!!!! 🙏

Πρώτη εξωσωματικη 9/14 40+


Recommended Posts

Γεια σας κοπελες, ευχομαι να ειστε ολες καλα.

Εφακι μου, σε καταλαβαινω απολυτα. Εχω και εγω 3 αποτυχημενες εξωσωματικες και τωρα ζητησα εγω απο τον γιατρο να μου γραψει διαφορες αναλυσεις να τις κανω αν και εκεινος δεν πιστευει πως χρειαζονται. Οπως και να εχει προσπαθω να βρω και εγω το προβλημα απο μονη μου. Δεν δεχομαι να μου λεει ο γιατρος πως το προβλημα ειναι στα ωαρια και στην ποσοτητα τους επειδη ειμαι poor responder. Kαποιος λογος πρεπει να υπαρχει για να μην προχωρουν τα αριστα εμβρυα περαν της 3ης μερας. Ρωτησα τον γιατρο να μου πει εαν θα ηταν καλο να κανει ο αντρας μου αναλυση για κατατμιση σπερματος αλλα ειπε οχι. Απο την μια εχω εμπιστοσυνη του γιατρου απο την αλλη δεν συμφωνω με ορισμενα που μου λεει. Δεν ξερω πραγματικα.

Απλα κοπελες θα σας ελεγα εσας που κανατε εξωσωματικες και δεν πετυχατε να κανετε μια αποτοξινωση καλη για να φυγουν ολα αυτα τα δηλητηρια που βαλαμε μεσα μας. Επισης η προγεστερωνη επηρεαζει πολυ το συκωτι και ετσι ενα liver dettox is a must after ivf. Ετσι κοπελες καθαριστε τον οργανισμο σας για να προχωρησετε στην επομενη.

τι ειναι το liver dettox?αποτοξινοση πως να κανουμε?ναι να το ψαξεις μονη σου,οπως θα κανω κ γω!!!


EpmQp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 193
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anna74

    Anna74 56 δημοσιεύσεις

  • Faith 30

    Faith 30 29 δημοσιεύσεις

  • white

    white 19 δημοσιεύσεις

  • smamy

    smamy 14 δημοσιεύσεις

Kαλησπερα κοριτσια και απο εμενα! Σας ευχαριστω ολες για τις απαντησεις σας.Εγω προσπαθω να συνελθω! Ευτυχως αδιαθετησα κ νιωθω οτι ηρεμει το σωμα μου απο την υπερδιεγερση! Κι εγω εχω την ιδια απορια? Ποσο διαστημα χρειαζεται να περασει για να προχωρησουμε σε νεο κυκλο?

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα κοριτσια και απο εμενα! Σας ευχαριστω ολες για τις απαντησεις σας.Εγω προσπαθω να συνελθω! Ευτυχως αδιαθετησα κ νιωθω οτι ηρεμει το σωμα μου απο την υπερδιεγερση! Κι εγω εχω την ιδια απορια? Ποσο διαστημα χρειαζεται να περασει για να προχωρησουμε σε νεο κυκλο?

τρεις μηνες νομιζω.....καλυτερα ομως ρωτα τον γιατρο σου....


RsLcp3.png
Link to comment
Share on other sites

τι ειναι το liver dettox?αποτοξινοση πως να κανουμε?ναι να το ψαξεις μονη σου,οπως θα κανω κ γω!!!

αμα κανουμε οτι λενε οι γιατροι κι μονο.....παμε χαμένοι.....εγω ας πουμε εχω θρομβοφιλια.....κανεις δεν μου ειπε να το κοιταξω.....στην περιπτωση μας ομως, που δεν ξερουμε αν θα εχουμε και για ποσες προσπαθειες δεν μπορω να το αφήσω στην τυχη του!!!!! αν περιμενα να το κοιταξω μετα τις 2 αποτυχιες που λενε οι γιατροι.....μπορει να μην ειχα καν την δυνατοτητα για τριτη!!!!!!τα ματια μας ανοιχτα.....!!!!!!!


RsLcp3.png
Link to comment
Share on other sites

αμα κανουμε οτι λενε οι γιατροι κι μονο.....παμε χαμένοι.....εγω ας πουμε εχω θρομβοφιλια.....κανεις δεν μου ειπε να το κοιταξω.....στην περιπτωση μας ομως, που δεν ξερουμε αν θα εχουμε και για ποσες προσπαθειες δεν μπορω να το αφήσω στην τυχη του!!!!! αν περιμενα να το κοιταξω μετα τις 2 αποτυχιες που λενε οι γιατροι.....μπορει να μην ειχα καν την δυνατοτητα για τριτη!!!!!!τα ματια μας ανοιχτα.....!!!!!!!

Μπορεις σε παρακαλω να μου στειλεις τι ειδους εξετασεις περιλαμβανει ο ελεγχος θρομβοφιλιας? Οποτε μπορεσεις! Ειναι πολυ ακριβες? Εγω εκτος απο αιματολογικες,προγεννητικο, σαλπιγγογραφια, τεστ παπ κ καλλιεργειες δεν εχω κανει κατι αλλο! Υπαρχει κατι αλλο που θα επρεπε να κανω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορεις σε παρακαλω να μου στειλεις τι ειδους εξετασεις περιλαμβανει ο ελεγχος θρομβοφιλιας? Οποτε μπορεσεις! Ειναι πολυ ακριβες? Εγω εκτος απο αιματολογικες,προγεννητικο, σαλπιγγογραφια, τεστ παπ κ καλλιεργειες δεν εχω κανει κατι αλλο! Υπαρχει κατι αλλο που θα επρεπε να κανω?

εγω εκανα για 12 μεταλλάξεις συν κατι άλλα που δεν τα θυμαμαι πρεπει να τα δω και πλήρωσα.......χμ.....περιπου 500?????ουτε αυτο το θυμαμαι γιατι τα εκανα μαζι με κατι άλλες εξετάσεις....καλό ειναι να μιλήσεις με εναν αιματολόγο....να του πεις την κατασταση και να σου πει εκεινος τι θεωρει απαραίτητο να κανεις.....εγω εκανα και νκ κυτταρα που ηταν οκ....συν καρυοτυπο....και δεν θμαμαι τι αλλο....αν θες οταν παω σπιτι τα κοιταω και σου λεω.....φανταζεσαι ομως τι μπορει να γινοταν αν ακουγα τουσ γιατρούς και δεν εκανα τις εξετασεις θρομβοφιλιας??????


RsLcp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω εκανα για 12 μεταλλάξεις συν κατι άλλα που δεν τα θυμαμαι πρεπει να τα δω και πλήρωσα.......χμ.....περιπου 500?????ουτε αυτο το θυμαμαι γιατι τα εκανα μαζι με κατι άλλες εξετάσεις....καλό ειναι να μιλήσεις με εναν αιματολόγο....να του πεις την κατασταση και να σου πει εκεινος τι θεωρει απαραίτητο να κανεις.....εγω εκανα και νκ κυτταρα που ηταν οκ....συν καρυοτυπο....και δεν θμαμαι τι αλλο....αν θες οταν παω σπιτι τα κοιταω και σου λεω.....φανταζεσαι ομως τι μπορει να γινοταν αν ακουγα τουσ γιατρούς και δεν εκανα τις εξετασεις θρομβοφιλιας??????

Ναι δικιο εχεις! Αλλα κι εγω δεν τα ξερω! Σε παρακαλω οποτε , οποτε μπορεσεις και εχεις χρονο στειλε μου τα σε μηνυμα! 500 ευρω? Πω!πω!

Link to comment
Share on other sites

Ναι δικιο εχεις! Αλλα κι εγω δεν τα ξερω! Σε παρακαλω οποτε , οποτε μπορεσεις και εχεις χρονο στειλε μου τα σε μηνυμα! 500 ευρω? Πω!πω!

μπορει και λιγο πιο λιγο.....αχ δεν θυμαμαι.....θα σου στειλω αργα το βραδυ....!!!!!


RsLcp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Καλησπερα κοριτσια; Τι κανετε; Χαθηκαμε. Εγω ειμαι πιο ηρεμη και προσπαθω να απασχολω το μυαλο μου με αλλα πραγματα για να μην σκεφτομαι.

Γεια σου ντομινακι!!!! Χαιρομαι που εισαι καλυτερα!!!! Ελα στα συμπτώματα....μια εγω εκει ειμαι αν και....δεν εχω ξεκινήσει ακομα!!!!

.....συν οτι δεν υπάρχουν συμπτώματα αλλα....ειναι τελεια στα "συμπτωματα..." .

Είμαστε πολλες τρελές εκει!!!!!


RsLcp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια μου καλημέρα και καλή τύχη σε όλες όσες προσπαθούν για μωράκια! Πρώτη φορά στο cafe, αν και παρακολουθώ το forum καιρό τώρα.

Είμαι 36 ετών και έχω στο ιστορικό μου 2 χρόνια προσπαθειών, με μία παλίνδρομη και μία εξωμήτριο κύηση, για την οποία χρειάστηκε να μου αφαιρέσουν τη δεξιά σάλπιγγα. Από τον έλεγχο που πραγματοποιήσαμε (ορμονικό, ανοσολογικός, σπέρμα, θρομβοφιλία κτλ)δεν εντοπίστηκε κανένας παθολογικός παράγοντας. Η ΑΜΗ μου πριν ένα χρόνο ήταν 28 και η εικόνα των ωοθηκών μου πολύ καλή.

Μόλις το Σάββατο ξεκίνησα την πρώτη μου προσπάθεια εξωσωματικής με βραχύ πρωτόκολλο. Το Σάββατο ξεκίνησα ενέσεις Gonal 225 iu και από χθες και τις Cetrotide. Στον χθεσινό μου υπέρηχο είδαμε μόνο 4 ωάρια στη δεξιά ωοθήκη και 2-3 μικρούλικα στην αριστερή για τα οποία ο γιατρός δεν ήταν και πολύ ευχαριστημένος. Το ενδομήτριό μου ήταν πολύ καλό. Ο γιατρός λοιπόν προσπάθησε να φανεί αισιόδοξος και μου είπε ότι χρειαζόμαστε ένα μόνο καλό εμβρυάκι και όλα θα πάνε καλά! Βέβαια σχεδόν απέκλεισε βλαστοκύστες και φυσικά να μείνουν για κατάψυξη...

Τώρα εγώ έχω αγχωθεί.... πολύ όμως...

Τί λέτε ρε κορίτσια οι παλιότερες; Είναι δυνατόν με τόσο ψηλή ΑΜΗ, καλές ωοθήκες και όχι άλλα προβλήματα να πηγαίνει έτσι; Είναι όντως χάλια;


ls6Np2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

κορίτσια γεια σας.... είμαι απο διπλανό καφέ. είμαι 46 χρόνων και προσπαθώ για παιδάκι..... πήγαιμε την Πέμπτη στον Π...το και μου ειπε ότι και από την ΑΜΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΟΡΜΟΝΕΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΩΑΡΙΩΝ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΔΑΝΕΙΚΑ ΟΜΩΣ ΘΑ ΜΕ ΑΦΗΣΕΙ ΓΙΑ ΔΥΟ ΚΥΚΛΟΥΣ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΤΙΣ ΩΟΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΩΟΘΗΛΑΚΙΑ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΜΕΣΑ ΩΑΡΙΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΓΕΡΑ ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑΚΑ Ή ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΖΟΥΦΙΑ.......

ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΟΥ ΤΟΝ ΜΑΙΟ ΕΙΝΑΙ

ΑΜΗ 0,1 ενώ το όριο του εργαστηρίου είναι 0,01 -6.2 στα 40-49 ετών

FSH 37,3 ΦΤ 2,8-11.3 ωοθηλακική φάση Και στην εμμηνόπαυση ΦΤ 21.7-153

LH 12,4 ΦΤ 1.1-11,6 ωοθηλακική φάση και εμμηνόπαυση ΦΤ 11.3-79.8

Ε2 24,6 ΦΤ 24-114ωοθηλακική φάση και εμμηνόπαυση ΦΤ <88

5 μερες μετά

LH 8.42 me ΦΤ 2.4-12.6 ωοθηλακική φάση και εμμηνόπαυσης ΦΤ 7.7 -58.5

προγεστερόνη 0.54 με ΦΤ 0.14-1.4 ωοθηλ. φαση και εμμηνόπαυσης ΦΤ 0.3-1.4

οιστραδιόλη Ε2 <10 με ΦΤ 12.5-166 ωοθηλ. φάση

και ο υπερηχος εδειξε ενα δεξιά 16 χιλ ωοθηλακιο και ένα 16 χιλ αριστ.

αλλά μία μέρα μετα δηλ εχτες τα χιλιοστά δεν είχαν μεγαλώσει και η οιστραδιόλη 2 ακόμα δεν του άρεσε το αποτέλεσμα και ενδομήτριο δεν αυξήθηκε 8 χιλ προχτές 8 χιλ χτες....

την δευτέρα θα μου μετρήσει πάλι τις ορμόνες φανταζομαι και παλι υπέρηχο......

εννοείται ότι μας είπε ότι θα προσπαθήσει αν βγάλω κανενα ωάριο να το δει και να το καταψύξει και θα περιμένουμε και τον επόμενο κύκλο....

τωρα εγώ θέλω να προσπαθήσω και άλλους μήνες ακόμη........ δεν ξέρω αν του το πω τι θα απαντήσει.......

για φαρμακα είπε και για διέγερση δεν πιστευει ότι θα μπορέσουν οι ωοθήκες μου και ειπε ότι είναι καλύτερα χωρίς....

επίσης ο αντρας μου είναι 35 και το σπερμα του είναι power ευτυχώς.........

εγώ εχτες έκανα για πρωτη φορά σαλπιγγογραφία αλλά μου τρυπησαν τον τραχηλο γιατί ήταν παρα πολύ κλειστος και δεν περναγε το σωληνάρι......... ειπε ο ακτινολόγος ότι ήταν ένας σοβαρός λόγος που δεν με άφηνε να μείνω έγκυος.....

ότι ξέρετε κορίτσια, σας παρακαλώ βοηθήστε με........


pioqp3.png

88BZp3.png

Link to comment
Share on other sites

οι ορμονες δεν ειναι πολυ καλες. βασικα η Ε2 θα επρεπε να ανεβαινει οσο πλησιαζεις στην ωορηξια και δεν ταιριαζει οιστραδιολη 10 με 16 χιλ ωοθυλακιο αρα μαλλον ειναι κυστη. θα μπορουσες να παρακολουθησεις ομως καποιους κυκλους ακομα γιατι μπορει σε εναν να μην εχεις ωαριο κ σε αλλον να εχεις. Ο Π... ειναι γενικα υπερ των φυσικων. Τωρα εαν δεν παει καλα, σκεφτεσαι αλλες λυσεις... το κεντρο ειναι οργανωμενο αλλα εαν ειναι για δαν... να βρεις καποιον συνεργατη του για να ασχοληθει περισσοτερο με την επιλογη δοτριας.

κορίτσια γεια σας.... είμαι απο διπλανό καφέ. είμαι 46 χρόνων και προσπαθώ για παιδάκι..... πήγαιμε την Πέμπτη στον Π...το και μου ειπε ότι και από την ΑΜΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΟΡΜΟΝΕΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΩΑΡΙΩΝ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΔΑΝΕΙΚΑ ΟΜΩΣ ΘΑ ΜΕ ΑΦΗΣΕΙ ΓΙΑ ΔΥΟ ΚΥΚΛΟΥΣ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΤΙΣ ΩΟΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΩΟΘΗΛΑΚΙΑ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΜΕΣΑ ΩΑΡΙΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΓΕΡΑ ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑΚΑ Ή ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΖΟΥΦΙΑ.......

ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΟΥ ΤΟΝ ΜΑΙΟ ΕΙΝΑΙ

ΑΜΗ 0,1 ενώ το όριο του εργαστηρίου είναι 0,01 -6.2 στα 40-49 ετών

FSH 37,3 ΦΤ 2,8-11.3 ωοθηλακική φάση Και στην εμμηνόπαυση ΦΤ 21.7-153

LH 12,4 ΦΤ 1.1-11,6 ωοθηλακική φάση και εμμηνόπαυση ΦΤ 11.3-79.8

Ε2 24,6 ΦΤ 24-114ωοθηλακική φάση και εμμηνόπαυση ΦΤ <88

5 μερες μετά

LH 8.42 me ΦΤ 2.4-12.6 ωοθηλακική φάση και εμμηνόπαυσης ΦΤ 7.7 -58.5

προγεστερόνη 0.54 με ΦΤ 0.14-1.4 ωοθηλ. φαση και εμμηνόπαυσης ΦΤ 0.3-1.4

οιστραδιόλη Ε2 <10 με ΦΤ 12.5-166 ωοθηλ. φάση

και ο υπερηχος εδειξε ενα δεξιά 16 χιλ ωοθηλακιο και ένα 16 χιλ αριστ.

αλλά μία μέρα μετα δηλ εχτες τα χιλιοστά δεν είχαν μεγαλώσει και η οιστραδιόλη 2 ακόμα δεν του άρεσε το αποτέλεσμα και ενδομήτριο δεν αυξήθηκε 8 χιλ προχτές 8 χιλ χτες....

την δευτέρα θα μου μετρήσει πάλι τις ορμόνες φανταζομαι και παλι υπέρηχο......

εννοείται ότι μας είπε ότι θα προσπαθήσει αν βγάλω κανενα ωάριο να το δει και να το καταψύξει και θα περιμένουμε και τον επόμενο κύκλο....

τωρα εγώ θέλω να προσπαθήσω και άλλους μήνες ακόμη........ δεν ξέρω αν του το πω τι θα απαντήσει.......

για φαρμακα είπε και για διέγερση δεν πιστευει ότι θα μπορέσουν οι ωοθήκες μου και ειπε ότι είναι καλύτερα χωρίς....

επίσης ο αντρας μου είναι 35 και το σπερμα του είναι power ευτυχώς.........

εγώ εχτες έκανα για πρωτη φορά σαλπιγγογραφία αλλά μου τρυπησαν τον τραχηλο γιατί ήταν παρα πολύ κλειστος και δεν περναγε το σωληνάρι......... ειπε ο ακτινολόγος ότι ήταν ένας σοβαρός λόγος που δεν με άφηνε να μείνω έγκυος.....

ότι ξέρετε κορίτσια, σας παρακαλώ βοηθήστε με........

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...