Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Antonia_ είπε:

      Ακριβώς έτσι κ σε μένα!!

       

      Σχετικά με το σαλοσπιρ εμένα Μ είπαν ότι βοηθάει στην εμφύτευση αλλά και στην πρόληψη για προεκλαμψία.

      Η εμφύτευση στην περίπτωση της κοπέλας έχει γίνει και για την προεκλαμψια πιθανον να χρειάζεται μόνο αν υπάρχει ένδειξη για αυξημενη πιθανότητα προεκλαμψιας, και πάλι καλύτερα αντιπηκτικες. Πάντως στην περίπτωση της κοπέλας, συνήθως όταν δουν αποκόλληση κόβουν αν δίνεται προληπτικα γι αυτό ρώτησα 

Μανούλες Μαρτίου 2015


want_s_baby

Recommended Posts

που ειστε καλε;;

εξαφανιζολ;;;

jim din αν θυμαμαι καλα εσυ πρεπει να εισαι κοντα στην ηλικια μου...στα 37 ειμαι εγω...ή οποια αλλη ειναι ανω των 35 κανατε αμνιοπαρακεντηση λογω ηλικιας;

εγω δεν εκανα γιατι ειχα πολυ καλη αυχενικη αλλα το σκεφτομαι λιγο γιατι μια γιατρος ξαδερφη μου ,μου ειπε κακως που δεν εκανα...μετα τα 35 ειναι πια απαραιτητο ειπε...

ειχα ρωτησει τον γιατρο μου αλλα μου ειχε πει αοριστα ,δεν ηθελε να παρει θεση,οτι ειναι δικη μου αποφαση αυτο, οτι εχω καλο νουμερο αυχενικης...αλλα η αποφαση ειναι δικη μου...

εμαθα οτι υπαρχει και μια εξεταση αιματος που δινει ποσοστα κινδυνου και δεν ενεχει καμια επιπλοκη λογω του οτι δεν ειναι κατι επεμβατικο οπως η αμνιοπαρακεντηση αλλα ειναι αρκετα ακριβη...πανω απο 500 ευρω και δεν εχει την σιγουρια της αμνιοπαρακεντησης η του τροφοβλαστη...αυτα...

με αυτα καταπιανομαι....καθε αποψη ευπροσδεκτη φυσικα...

Kαλησπέρα!

Μόλις έκλεισα τα 38!Μετά την αυχενική που τα αποτελέσματα ήταν καλά αποφασίσαμε να μην κάνω άμνιο...τώρα τι να σου πω και μένα με τρώει καμιά φορά αλλά απο την άλλη σκέφτομαι αν συμβεί κάτι απο την αμνιο???Δεν ξέρω...Ο γιατρός δεν μπορεί να πάρει κανένα ρίσκο και φυσικά να αναλάβει μια τέτοια ευθύνη...την αιματολογική την σκέφτομαι αρκετά...


yXNfp3.png

l63xp2.png

2k1Up2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

ΓΕΙΑ ΣΑΣ,ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΓΛΥΚΕΣ!!!

ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ?ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ?ΕΜΕΝΑ ΤΑ ΝΕΑ ΜΟΥ,ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ!!!ΕΚΑΝΑ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΗ ΠΕΜΠΤΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ!ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΑΝ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΣΟ ΟΡΟ(ΜΕΓΑΛΟ ΜΩΡΑΚΙ)!ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ.....ΑΓΟΡΑΚΙ!!!ΘΑ ΕΧΩ ΤΡΕΙΣ ΑΝΤΡΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ.....KEEP CALM!!!ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΗΝΙΑΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΜΠΥΛΗ ΣΑΚΧΑΡΟΥ ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ!!!

ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ,ΗΡΘΕ Η ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ ΓΙΑ 3ΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΑΝΕΤΑ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΕΦΥΓΕ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΘΕΙ ΠΟΛΥ!!!ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ!ΕΥΤΥΧΩΣ Ο ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΚΛΩΤΣΑΕΙ ΠΛΕΟΝ ΠΟΛΛΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΡΕΛΕΝΕΙ!!!!;)

ΦΙΛΑΚΙΑ!!!


2Yq2p2.png

Pig8p3.png

uAlxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!! Χάθηκα λίγο με τη μαμά εδώ έχω τρεξίματα!!! Από τη Δευτέρα ένιωθα μειωμένες τις κινήσεις του μικρού μου και έτσι χθες το βράδυ πήγα στο μαιευτήριο γιατί είχα ανησυχήσει. Ευτυχώς ήταν όλα καλά και με το που μου έβαλαν το ντόπλερ ο μικρός μου χτυπιόταν σαν χταπόδι... Τσάμπα ανησύχησα και ανησύχησα και τους υπόλοιπους στο σπίτι...

Κατά τα άλλα μια χαρά. Πήγα στα jumbo με τη μαμά μου και αγοράσαμε πετσετούλες και διάφορες άλλες χαζομαρούλες για το μωρό. Του παραγγείλαμε ντουλάπα και συρταριέρα και σήμερα έφεραν και τα πεθερικά μου το κρεβατάκι του μωρού που όπως σας έχω ξαναπεί ήταν του άντρα μου! Το πήγαν σε ξυλουργό και το έκανε κουκλίστικο!!! Είναι καφέ ανοιχτό με μπλέ ραφ συρτάρι!!!

Φιλιά!!!


HTygp3.png

SeOep3.png

5Ph8p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ

JimDin - 1/3 - Έλενα Βενιζέλου

vasiliki27 - 1/3

want_s_baby - 3/3 - Γενική Κλινική

daip - 3/3 - Αυστραλία

mariaeleni1984 - 3/3 - Παν. Ρίο

lizkat - 4/3 - Ρέα

xeimwnas - 13/3 (twins) - Κύπρος

fey81 - 15/3 - Γενική Κλινική

elenaki028 - 15/3 - Μητέρα

sad_sam - 17/3 - Ολύμπιο Πάτρα

Vas30 - 18/3

ρούνα - 19/3 - Γαία

ΚΑΙ ΤΑ ΚΡΙΑΡΑΚΙΑ

stroumf1989 - 22/3 - Νοσ. Χανίων

sia1982 - 25/3 - Νοσ. Κέρκυρας

maria2610 - 26/3 (twins) - Γερμανία

fysalida - 26/3 - Αλεξάνδρα

mandalein - 26/3 - Ιασώ

Neo Geo - 28/3 - Ρέα

ANNAAAA - 29/3 (twins)

DimRous - 29/3 - Νοσ. Ζακύνθου ή Γαία

Susana10 - 29/3 - Ιασώ

Ξέχασα κάτι???


HTygp3.png

SeOep3.png

5Ph8p3.png

Link to comment
Share on other sites

που ειστε καλε;;

εξαφανιζολ;;;

jim din αν θυμαμαι καλα εσυ πρεπει να εισαι κοντα στην ηλικια μου...στα 37 ειμαι εγω...ή οποια αλλη ειναι ανω των 35 κανατε αμνιοπαρακεντηση λογω ηλικιας;

εγω δεν εκανα γιατι ειχα πολυ καλη αυχενικη αλλα το σκεφτομαι λιγο γιατι μια γιατρος ξαδερφη μου ,μου ειπε κακως που δεν εκανα...μετα τα 35 ειναι πια απαραιτητο ειπε...

ειχα ρωτησει τον γιατρο μου αλλα μου ειχε πει αοριστα ,δεν ηθελε να παρει θεση,οτι ειναι δικη μου αποφαση αυτο, οτι εχω καλο νουμερο αυχενικης...αλλα η αποφαση ειναι δικη μου...

εμαθα οτι υπαρχει και μια εξεταση αιματος που δινει ποσοστα κινδυνου και δεν ενεχει καμια επιπλοκη λογω του οτι δεν ειναι κατι επεμβατικο οπως η αμνιοπαρακεντηση αλλα ειναι αρκετα ακριβη...πανω απο 500 ευρω και δεν εχει την σιγουρια της αμνιοπαρακεντησης η του τροφοβλαστη...αυτα...

με αυτα καταπιανομαι....καθε αποψη ευπροσδεκτη φυσικα...

λογο του προηγουμενου συμβάντος που ειχα το εψαξα τρελα το θεμα. Τις επεμβατικες εξετασεις (αμνιοπαρακεντηση και τροφοβλαστη) τις κανουν οταν η πιθανοτητα να νοσει το εμβρυο ειναι μεγαλυτερη απο τη πιθανοτητα αποβολης. Η ληψη τροφοβλαστη γινεται μεχρι τη 12 βια 13 εβδομαδα. Αρα σε αυτες τις εβδομαδες που ημαστε εμεις υπαρχει μονο η αμνιο. Οι καλυτεροι γιατροι που κανουν αυτη την εξεταση εχουν πιθανοτητα αποβολης 1/300. Αρα στατιστικα μιλωντας αν οι πιθανοτητες μια γυναικας μετα τη β επιπεδου ειναι κατω απο 1/300 τοτε δε πρεπει να κανει την εξεταση. Επισης η ηλικια της μητερας συνυπολογίζεται μαζι με τις μευρησης του εμβρυου για να βγουν αυτες οι πιθανοτητες που θα παρει η καθε μια μας στα χερια της. Ο λογος που λενε πως μετα τα 35 πρεπει να το κανεις ειναι γιατι στατιστικα οι πιθανοτητες για τρισωμια 21 ειναι 1/250. Συμπερασμα λοιπον ειναι πως μια γυναικα που μετα απο τη β επιπεδου εχει πιθανοτητες< 1/300 αναλαμβανει μικροτερο ρισκο να κυοφορεί ενα αρρωστο εμβρυο, απο οτι να προκαλεσει αποβολη σε ενα υγειες εμβρυο.

Το θεμα με την μη παρεμβατικη μεθοδο με το αιμα. Η πιθανοτητα σωστης προβλεψης στο κεντρο που ειχα κοιταξει εγω ειναι 97% εναντι 99% της αμνιοπαρακεντησης. Ελεγχει για τα τρεια βασικα συνδρομα (21, 18, 13) μονο και το κοστος της ειναι περιπου 700 ευρω, μποοει να παει μεχρι 1000 εξαρτατε ποσα θελει να βγαλει ο γιατρος. Αααα ξεχασα να πω πως στην αμνιοπαρακεντηση υπαρχουν δυο τροποι εξετασεις καριοτυπου (δε θυμαμαι πως λεγονται) ο απλος σου ελέγχει τα βασικα + ινοκυστικη με κοστος περιπου 500 ευρω και ο αλλος που σου βγαζει και πιθανοτητες για πολλα πραγματα οπως αυτισμο με κοστος 700 ευρω. Ελπιζω να σε βοηθησα.

ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ,ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!ΕΧΕΤΕ ΣΚΕΦΤΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΜΕ ΤΑ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ?ΕΙΧΑΤΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΓΕΝΝΕΣ?
θα κανω οτι μπορω ωστε τα βλαστοκυτταρα να πανε σε αυτον για τον οποιο φτιαχτηκαν, δηλαδη το μωρο. Τα υπερ ειναι τρελα για το μωρο αρκει να πεισεις το γιατρο να περιμενει οσο μπορει για να κοψει τον ομφαλιο λώρο.

as1cHrkuM2B0000MDAwMTQwOGx8MDAwMzE4OGR8bXkgZGF1Z2h0ZXI.gifURFVp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!τι κανετε?εγω εχω 2 μερες που ξυπναω με τρελο πονοκεφαλο ουφ.....να ρωτησω τις μανουλες που ειναι το τριτο παιδακι τους,το καταλαβαινετε εντονα γιατι εγω τωρα αρχισα να την νιωθω λιγο.ρωτησα τον γιατρο και μου ειπε οτι συμβενει στις πολυτοκες.τις αλλες δυο τις ενιωθα απο πολυ νωρις και εντονα.τωρα την νιωθω περισσοτερο το βραδυ οταν ξαπλωνω...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κουκλες!!!! Τι μου κανετε; σημερα εχω ΠΟΛΛΕΣ δουλειες και να ετοιμασω γλυκα για το σχολειο, αλλα κανω διαλείμματα ενδιαμεσα για ξεκουραση. Μολις συνειδητοποίησα πως οταν ανεβω Αθηνα θα εχει ακομα παραστασεις ο Αλκίνοος οποτε θα βαλω μπρος να κανονισω παρεα :)


as1cHrkuM2B0000MDAwMTQwOGx8MDAwMzE4OGR8bXkgZGF1Z2h0ZXI.gifURFVp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα συναδελφακια κοιλακια!!!!!

ωραια μερα η σημερινη εδω στας αθηνας...ηλιος και σουπερ θερμοκρασια!!

jimdin σε ευχαριστω για την απαντηση σου...ειμαστε ακριβως στο ιδιο σημειο σκεψης ...και εγω ψαχνομαι...

dimrous..σε ευχαριστω για την κατατοπιστικοτατη απαντηση σου...και εγω με βαση τα νουμερα κινηθηκα μεχρι τωρα και τα ποσοστα...και ο γιατρος που μας ειπε την αποψη του αλλα σε καμια περιπτωση δεν επαιρνε ξεκαθαρα θεση αυτα υποστηριζε..οτι κοιταμε τα ποσοστα πιθανοτητας και κινδυνου απο την αλλη..αλλα τιποτα δεν ειναι πιο ξεκαθαρο απο την αμνιο..

την αμνιο την εχω λιγο αφησει, να το πω, απο τη σκεψη μου...σκεφτομαι ομως πολυ το αιμα...βρηκα σε κεντρο εδω με 500 ευρω και ποσοστο 97% αλλα ελεγχει τα βασικα συνδρομα οπως ειπες...και δινει ποσοστο κινδυνου...αυτο μου ειπαν.Μεχρι την Δευτερα πρεπει να εχω παρει αποφαση...θα ηθελα να την κανω πριν κανω το β επιπεδου.

Ρουνα μου τιποτα δεν ηταν ειδες;απλα χαλαρωσε λιγο ο γιοκας σου...και τεμπελιασε.

σια τριτομανουλα συναδελφε...επειδη ειμαι ολη μερα στην τσιτα,δουλεια...σπιτι...δουλειες,και εγω δεν μπορω να πω οτι βομβαρδιζομαι απο κλωτσιδια...το βραδυ ειναι οντως πιο εντονο...μεσα στην μερα πολυ λιγοτερο...αλλα την ενιωσα νωρις πρωτη φορα και αυτη....δεν ηξερα οτι στις πολυτοκες συμβαινει αυτο...το λεω και δεν το πιστευω...ειμαι μια πολυτοκη...ουαουυυυυυυ!!!!

πεμπτη σημερα ε;;;σκ μπροστα !!!!!!αχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ...σπιτακιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι παιδακια!!!!!


an1cz_W-O6k0010NzIzNjMxfDk3Njg3MDBkYXxoZW4gaGVuIHlvdSBhcmUgbXkgbGlmZSE.gif

as1cHo3-M000000MTAwNjE5OXw2MjRkfG15IHJlZCBwYXNzaW9u.gif

tt1c3fef.aspx

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ,ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!ΕΧΕΤΕ ΣΚΕΦΤΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΜΕ ΤΑ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ?ΕΙΧΑΤΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΓΕΝΝΕΣ?

ρουνα τη μαριαελενη προσθεσε στο πινακακι,δεν την βλεπω....

μαριαελενη...τα βλαστοκυτταρα της πρωτης κορης τα κρατησαμε σε ιδιωτικο κεντρο,της δευτερης σε δημοσια τραπεζα και τωρα της τριτης παλι μαλλον σε δημοσια...αυτη ειναι η σκεψη μας!!!!

μπραβο για τα πολυ καλα αποτελσματα β και καμπυλης!!!με το καλοοοοοοοοοοο!!!!


an1cz_W-O6k0010NzIzNjMxfDk3Njg3MDBkYXxoZW4gaGVuIHlvdSBhcmUgbXkgbGlmZSE.gif

as1cHo3-M000000MTAwNjE5OXw2MjRkfG15IHJlZCBwYXNzaW9u.gif

tt1c3fef.aspx

Link to comment
Share on other sites

Fysalida καμια απο αυτες τις εξετασεις δεν ειναι διαγνωστικη, ολες με ποσοστα παιζουν. Κανενας δε θα σου πει κανε την ή μη τη κανεις (εκτος και αν τα νουμερα ειναι τετοια οπως στο προηγουμενο σε μενα με 1/4). Τι ποσοστα σου βγηκανε;


as1cHrkuM2B0000MDAwMTQwOGx8MDAwMzE4OGR8bXkgZGF1Z2h0ZXI.gifURFVp3.png
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι νουμερο θες να σου γραψω...τα ποσοστα που θυμαμαι για τις βασικες τρισωμιες ηταν για την πρωτη:1:3500,για την δευτερη 1:7500 και για την τριτη κατι με 200000 καπως ετσι τα θυμαμαι dimrous...


an1cz_W-O6k0010NzIzNjMxfDk3Njg3MDBkYXxoZW4gaGVuIHlvdSBhcmUgbXkgbGlmZSE.gif

as1cHo3-M000000MTAwNjE5OXw2MjRkfG15IHJlZCBwYXNzaW9u.gif

tt1c3fef.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...