Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Cafe Φεβρουάριος 2010


CoffeeFilter

Recommended Posts

Κορίτσια καλό απόγευμα

Πάω οφθαλμίατρο γιατί τώρα που τελείωσα με την απονεύρωση, ξεκίνησα αντιμετώπιση γκαβομάρας, γιατί εκτός των άλλων έχω τυφλωθεί κιόλάς..


lvEGp2.png?7VF60MK8
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 19,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • elita

    2468

  • mummycool

    2062

  • giota!

    1218

  • katerina23

    1174

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Inka μου μπραβο!! να την χαιρεσαι! μια χαρα ειναι καλε, τι αδυνατουλα! Τωρα αρχιζουν να παιρνουν πολυ! Αντε με γεια και τα ψωνια!

Αυτο με το πως κοιμαται δεν το ξερω, σιγουρα ομως πρεπει να προσεξεις το υποστρωμα. Εκει λενε οτι ειναι πολυ σημαντικο να εχει κατι σαν φυσαλιδες σαν κυψελες γιατι προστατευει τα μωρα στον υπνο τους. Φανταζομαι οτι πολλα τετοια σχετικα με το πως να το πλενουμε και πως πρεπει να κοιμαται να καθεται θα μας πει και ο παιδιατρος ομως


eNortjK1UjI3MLQwVrIGXDASqAKf21.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!!

Όταν γέννησα τα έβαζαν πλάι τα μωράκια.Τώρα δεν ξέρω αν άλλαξε τίποτα.

inka τυχερούλα το είδες το μωρούλι!!!Μπράβο!!!

Σήμερα το παράκανα στο φαγητό....έφγα μισό κιλό μελομακάρονα..ανάψαμε το τζάκι και ψήνουμε ψωμί με τον μικρό και τρώμε με φετούλα και λαδάκι...


line_m121_beg_40_time_1214452800_text_cf20c3e9fef1e3eff220eceff520e5dfede1e9.gif

eNortjK1UjIzNrIwVLIGXDASsgKg26.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μενα.

Τα μωρά στο πλάι τα κοιμίζουμε, όχι ανασκελα. Εμεις σφηνακι δεν χρησιμοποιησαμε, καποιοι όμως το βρισκουν βολικο.

Μπιπερό έχουμε της Nuk γυαλινα, οχι πλαστικα αφου το νερο που βάζουμε μεσα ειναι καυτό.

Θήλαστρο αν μπορειτε να νοικιασετε μεσα από το νοσοκομείο, εμεις δεν βρισκαμε και αγορασαμε της medela (πολυ καλο).

Αυριο πρωι εχουμε τον εμβρυοκαρδιολογο. Να ειναι όλα καλα να ηρεμησουμε λίγο...


nG0fp2.png yu71p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγκυούλες το ξέρατε ότι ακόμα λειτουργούν ορισμένα θέματα στο παλιό μας forum? άντε καλορίζικο πάντως το νέο μας σπίτι και με το καλό να υποδεχτούμε και τα μπεμπάκια μας:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μενα.

Τα μωρά στο πλάι τα κοιμίζουμε, όχι ανασκελα. Εμεις σφηνακι δεν χρησιμοποιησαμε, καποιοι όμως το βρισκουν βολικο.

Μπιπερό έχουμε της Nuk γυαλινα, οχι πλαστικα αφου το νερο που βάζουμε μεσα ειναι καυτό.

Θήλαστρο αν μπορειτε να νοικιασετε μεσα από το νοσοκομείο, εμεις δεν βρισκαμε και αγορασαμε της medela (πολυ καλο).

Αυριο πρωι εχουμε τον εμβρυοκαρδιολογο. Να ειναι όλα καλα να ηρεμησουμε λίγο...

τα μωρά τα κοιμίζουμε στο πλάι ή ανάσκελα....΄

βέβαια εννοείται ότι θα μας πει και ο παιδίατρος

http://www.paidiatros.com/MAIN/article-388-0-0-0.aspx

Τους πρώτους έξι περίπου μήνες καλό είναι το βρέφος να κοιμάται στο δωμάτιο των γονιών του. Μπορεί να κοιμάται σε κρεβατάκι ή καλαθάκι παιδικό, σε σχετικά σκληρό στρώμα και πάντα ανάσκελα. Παλαιότερα τα βρέφη κοιμόντουσαν μπρούμυτα και στο πλάι. Τώρα έχει βρεθεί σε διάφορες μελέτες ότι όταν ένα βρέφος κοιμάται ανάσκελα κινδυνεύει λιγότερο από τον αιφνίδιο βρεφικό θάνατο. Η πεποίθηση ότι εάν το μωρό είναι ανάσκελα και έχει αναγωγές ή κάνει εμετό τότε κινδυνεύει να πνιγεί είναι αβάσιμη.

εύχομαι να πάνε όλα καλά αύριο!!!

Επεξεργάστηκαν by mummycool

i1lzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμας για το πλάι μας ειχε πει. Πολυ συντομα όμως η δικη μας αρχισε να γυρναει μόνη της και κοιμόταν όπως τη βολευε.

Εμεις στο δωματιο της την πηγαμε κάπου μεταξυ 2-3 μηνων. Επειδη εκανε αναστατο υπνο, δεν χωρούσε στο λίκνο, οπότε αναγκαστικα πήγε μέσα.

Επεξεργάστηκαν by natasaZ

nG0fp2.png yu71p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανούλες και μωράκια!!!

Inka συγχαρητήρια για την μικρούλα σου και με γεια τα πραγματάκια της!!!! :)

Κοριτσια και εγω απο οτι εχω διαβάσει στο πλάι κάνει, αλλα γυρνούν μόνα τους, εξου και μπαινει το σφηνάκι!! Εμεις πηραμε ενα με 12 ευρω απο το Λητώ, αλλα απ' οτι εμαθα και μια πετσετουλα τυλιγμένη σε ρολό να βάλετε την ιδια δουλειά θα κάνει!!!

επίσης διάβασα ενα αρθρο προχθες που έλεγε πως ο υπνος των νεογνών σε ανάσκελη θέση εχει μειώσει κατα πάρα πολυ τους αφνίδιος βρεφικούς θανάτους. Αλλα εχει αυξήσει τα κρούσματα ωτίτιδας, οπότε θέλει μεγάλη προσοχή!!!

Νατάσσα απ' οτι διάβασα στην πλαινή στάση πρεπει να εχω και τα δυο χεράκια της μπροστά ετσι; Για να μην γυρίσει.

Στο μεταξύ εχω αρχίσει και βγάζω κατι κοκκινα στιγματάκια στην κοιλιά και στο θώρακά μου. Ειχα βγάλει εδω και καιρο ενα στην κοιλιά μου (στην αρχή νόμιζα πως ηταν τσιμπημα κουνουπιού αλλα μετα μεγάλωσε) ο γιατρός μου ειπε πως δεν ειναι τίποτα αυτο. Αλλα τώρα έβγαλα και πανω απο το στήθος και στην κλειδα του ώμου!! Εχει καμμια αλλη;


Κοριτσάκια μου, ειστε τα πάντα!!! Ο λόγος που υπήρξα, υπάρχω και θα υπάρχω!!

a0emeo9d8357iv9v.png

g5980jjifoai3xxi.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!!!!!!!!

ινκα τελεια τα νεα με την μπουμπου σου και να βγει μοντελακι δεν πειραζει θα μοιαζει της μαμας!!!

νατασσουλα καλη επιτυχια με τον γιατρο σημερα ειμαι σιγουρη οτι ολα θα ειναι καλα και απο δω και περακοιτα να χαρεις χωρις αλλο αγχος την εγκυμοσυνη σου.

Εγω κοριτσια εκανα εχθες τις ενεσουλες μου για τα πνευμονακια της μικρουλας εκανα 2 το πρωι 2 το βραδυ περιττο να σας πω οτι εγινε ο κ%^&ς μου σουρωτηρι και τσουζει κιολας η ατιμη η κορτιζονη , τα αποτελεσματα της καμπυλης θα ταπαρω σημερα γιατι εκανα μαζι και αντισωματα για ερυθρα , cmv και τοξοπλασμα επαναληπτικα και θα ειναιολα ετοιμα σημερα και ετσι ειπα να παωμια και καλη να τα παρω.

Ειδα που λεγατε για το σφηνακι και να σας πω οτι εμενα με βολεψε πολυ για τρεις μηνες ειχε και παλινδρομηση ομικρος και εβγαζε συχνα γουλιτσες και ετσι αισθανομουνα πιο πολυ ασφαλεια να το εχω στο πλαι με το σφηνακι του


tssvzea28s.jpgeNortjK1UjI3t7S0ULIGXDATDQK049.pngeNortjKzUjI0sTQwMlSyBlwwFXgCzg,,76.pngeNortjKzUjIyNDY1NVayBlwwFXIC0A,,85.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα!!!Ετοιμασίες βλέπω! Πω, πω, εγώ δεν έχω ετοιμάσει τίποτα, πρέπει να αρχίσω σιγά σιγά αλλιώς το βλέπω το μωρό με τα ρούχα της κόρης μου! Εντωμεταξύ έχω αρχίσει να κουράζομαι και να λαχανιάζω πολύ εύκολα...Κάθε μέρα για να πάω τη μικρή στον παιδικό μου βγαίνει η πίστη....Εσείς πως πάτε;

sfina eseis tha parete?mou to protine i politria ...22 euro exei ...einai gia na krataei to bebe se plagia thesi ...telika pos prepei na koimounte ta bebe?

Το γράψαν και άλλοι αλλά η σωστή θέση είναι ανάσκελα...Η αμέσως επόμενη είναι στα πλάγια, ανάσκελα όμως βοηθάει στο να αποφύγεις το μπρρρρρρ....σύνδρομο κλπ-κλπ...Όσο για το σφηνάκι, δεν είναι και τόσο απαραίτητο, μπορείς να βάλεις οτιδήποτε, εγώ έβαζα μια πικέ κουβερτούλα τυλιγμένη...

Τσέκαρε λίγο για το σφουγγάρι, δεν ξέρω αν κάνει στα μικρούλια μας, γιατί θεωρείται ότι είναι εστία μικροβίων.. Έτσι έχω ακούσει, και ότι τα πλένουμε βάζοντας σαπούνι στο χέρι. Παλιές μανούλες τα φώτα σας!!

Νομίζω ότι πρέπει να κοιμούνται ανάσκελα και αν είναι να κάτσουν στο πλάι να φροντίζουμε να κάθονται ίσο χρονο στο ένα και στο άλλο πλάι. Οι παλιές μανούλες θα ξέρουν!

Γενικά ακόμα και όταν κοιμούνται ανάσκελα πρέπει να φροντίζουμε να έχουν γερμένο το κεφαλάκι πότε από τη μια και πότε από την άλλη...

Για το σφουγγάρι κι εμένα αυτό μου είχαν πει, καλύτερα με το χέρι, ή τέλος πάντων αν το χρησιμοποιούμε θέλει αλλαγή μια φορά το μήνα...

Θήλαστρο αν μπορειτε να νοικιασετε μεσα από το νοσοκομείο, εμεις δεν βρισκαμε και αγορασαμε της medela (πολυ καλο).

Εγώ είχα το swing της medela είναι πολύ καλό για μια-δύο αντλήσεις τη μέρα. Για παραπάνω καλό είναι να νοικιάζεις νοσοκομειακό...

επίσης διάβασα ενα αρθρο προχθες που έλεγε πως ο υπνος των νεογνών σε ανάσκελη θέση εχει μειώσει κατα πάρα πολυ τους αφνίδιος βρεφικούς θανάτους. Αλλα εχει αυξήσει τα κρούσματα ωτίτιδας, οπότε θέλει μεγάλη προσοχή!!!

Αυτό με την ωτίτιδα νομίζω ότι συμβαίνει όταν τα παιδιά πίνουν το γάλα τους ξαπλωμένα ( για μωρά που δεν θηλάζουν)...

Καλά αποτελέσματα και σε όσες έχουν εξετάσεις...

Ωχ, εγώ τη Δευτέρα πρέπει να κάνω καμπύλη ζαχάρου...:(

Καλή σας μέρα!


 

 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια καλημερουδια!!!!!

Inka πολύ όμορφα τα νέα σου! Όλα πάνε καλά! Μην ανησυχείς για το βάρος της είναι τέλειο!

NatasaZ, να δεις που θα πάνε όλα καλά στον εμβρυοκαρδιολόγο! Περιμένουμε νέα σου όταν επιστρεψεις!

Mariamg, έχω κι εγώ κάποια αντίστοιχα στιγματάκια, αλλά δεν ρώτησα το γιατρό. Υποθέτω οτι έχουν σχέση με τη σύγχυση των ορμόνων μας....

Katerina23, να έχεις καλά αποτελέσματα (που θα τα έχεις, είμαι σίγουρη)....

Να έχουμε όλες μια όμορφη μέρα!!! Φιλιά!!


EIXrp2.png

Αγγελική ήρθες και ομόρφυνες τη ζωή μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια καλημέρα!!!!

NatasaZ ευχομαι να ναι όλα καλα!!!

Katerina23 καλα αποτελεσματα στις εξετασεις σου !

Μην ανχωνεστε κοριτσακια μου μολις φερουμε το παιδακι σπίτι θα παρουμε τον παιδιατρο να μας λύσει όλες τις απορίες! Παντως και γω ξερω οτι στο πλάι κοιμουνται τα μωρακια!

Σημερα τελευταια μερα στη δουλεια! Απο αυριο θα χω περισσοτερο χρόνο για τη μπεμπουλα μου!

Να χουμε μια ομορφη και ησυχη μερα φιλια σε όλες!!


N4Dwp2.png?3e5EjzTx
Link to comment
Share on other sites

Kalimera koritsia !!!!

ti kanete?ayto me to sfougari logiko mou fenete malon stin arxi me ta xeria mou tha tin pleno ....

aaaaaaaaaaaaa den sas eipa 8/12 tha pao gia doppler se ena mina diladi ...pia tha kanei proti doppler i kardoula?na mou pite ti einai ...pos einai kai tetia e?

aaaaaaaaa kai mou edose trofocard (magnisio)1x3..den eperna katholou mexri tora voithaei stin miosi ton sispaseon

katerinaki ,einai endomiikes aytes i enesoules?ponane?gia poso xroniko diastima tha tis kaneis ?na prosekseis me to natrio ...

maria den exo katalavei ti einai ayta ta stigmata pou les ...oxi spirakia pou tha gygoun e?alla ayta ta agiakia pou spane ...ta papoulistika e!!!ego exo dyo ena stin plati ki ena stin koilia ..min anisixis fevgoun se mia episkepsi ston dermatologo ..an einai ayta pou leo .....

ego pou perimena na kano panades epidi idi exo mia sto metopo ...den ekana katholou ...ti lete na kano sto 3o trimino?

tis medela einai kala ta thilastra?pou ta vrisko ?pos apostirononte ayta?yparxoun xirokinita kai ilektonika ?poso exoun?

i enikiasi gia poso kairo einai me ti kostos ?

avta koritsares mou !!!

pollaaaaaaaaaaaaaa filiaaaaaaaaaaaaaaa stis koilitses!!!!!


inka

AW3sp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...