Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 32 λεπτά , Nels είπε:

      Η εμφύτευση στην περίπτωση της κοπέλας έχει γίνει και για την προεκλαμψια πιθανον να χρειάζεται μόνο αν υπάρχει ένδειξη για αυξημενη πιθανότητα προεκλαμψιας, και πάλι καλύτερα αντιπηκτικες. Πάντως στην περίπτωση της κοπέλας, συνήθως όταν δουν αποκόλληση κόβουν αν δίνεται προληπτικα γι αυτό ρώτησα 

      Ναι δεν ξέρω κ εγώ γενικά μίλησα κ για τι Μ έχουν πει. Πάντως κ μένα στο παρελθόν που είχε γίνει εμφύτευση και δεν ξέραμε για θρομβοφιλια δεν Μ την έκοψαν. Τώρα δεν ξέρω τι ισχύει ακριβώς γιατί δεν είχα ρωτήσει τότε

Cafe Απρίλιος 2010


CoffeeFilter

Recommended Posts

Hello girls, τι κάνετε; Νομιζω πως σας περνάω όλες στα χάπια. Παίρνω 1 ασβέστιο clarical, 1 σίδηρο resoferon, 1 φυλικο οξύ filicine, 6 μαγνήσιο trofocard, 2 yutopar για τις συσπασεις της μήτρας.Σημερα βγήκαν και τα πρώτα αποτελέσματα της αμνιοπαρακεντησης, όλα φυσιολογικά και οριστικά πλέον έχω ...κοριτσάκι. Το καλό μας κοριτσάκι που ενημερώνει τον πίνακα με τις γεννήσεις μας ας το βάλει. Εγώ θα κάνω επίσης β´ επιπέδου στο Μητερα Στις 3/12 και θα μου την κάνει ο γιατρός μου, αν και σήμερα που μου το είπε η Μαια του ξαφνιαστηκα γιατί στο πρώτο μου παιδί την είχα κάνει στο ιατρείο του και δεν μου είχε πάρει και λεφτά, ενώ τώρα θα την πληρώσω. Anyway!


foxfoxadb20061027_-8_O+Stephanos+mou+einai.png

catcatadr20100312_-8_To+koritsaki+mou+einai.png

nu0ap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 36,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • angel_

    4142

  • angie!

    3932

  • Annie

    3518

  • dim_angel

    2429

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • angel_

    angel_ 4.142 δημοσιεύσεις

  • angie!

    angie! 3.932 δημοσιεύσεις

  • Annie

    Annie 3.518 δημοσιεύσεις

  • dim_angel

    dim_angel 2.429 δημοσιεύσεις

Posted Images

Ουαου!! Πολύ χάπι! Ευτυχώς είναι όλα βιταμίνες.

Μπράβο, mariong για τα καλά αποτελέσματα. Με το καλό να χαρείς σε λίγο το κοριτσάκι σου. Άντε να ροζίζει και λίγο, πήξαμε στο θαλασσί.


Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια mariong! Άντε με το καλό η κορούλα! Πολύ χάπι όντως αλλά αφού είναι για το καλό της μπέμπας χαλάλι... Παίρνω το φακελάκι trofocard που νομίζω ότι είναι η διπλάσια δόση από τα χαπάκια και μου είχε πει ότι παραπάνω δεν απορροφάται... :confused: Οι απόψεις των γιατρών για μια ακόμη φορά διίστανται!

Έχεις συσπάσεις γι' άυτό παίρνεις yutopar; Πώς τις αισθάνεσαι δλδ; Γιατί το ακούω αλλά δεν έχω καταλάβει τί είναι... :confused: Εύχομαι πάντως να μην σε ταλαιπωρήσουν άλλο...

Βγάζω και το "μάλλον" και μένει σκέτο και υπέροχο το "κοριτσάκι" στο όνομά σου!

1.ΒΑΡΒΑΡΑ Κ. ------>30/03/10 Γαλληνο ή Αγιο Λουκά (Αγοράκι)

2.irev ------------->30/03-08/04/10 ΕΛΕΝΑ (φύλλο άγνωστο)

3.angel_ ---------->31/03-03/04/10 ΕΛΕΝΑ (κοριτσάκι)

4.pik -------------->03/04/10 Αρεταίειο (Αγοράκι)

5.andria27 -------->03/04/10 ΙΑΣΩ (Αγοράκι)

6.touki ------------>06/04/10 Μητέρα (Κοριτσάκι)

7.mel -------------->06/04/10 (Αγοράκι)

8.alikys ----------->07/04/10 Μητερα(Αγορακι)

9.dimidana -------->07/04/10 "Χατζηκώστα" Ιωαννίνων (Κοριτσάκι)

10.Valia81 ---------->07/04/10 ΙΑΣΩ (Αγοράκι)

11.mary73 ---------->07/04/10 ΙΑΣΩ (Αγοράκι)

12.ELISAVET -------->08/04/10 (Αγοράκι)

13.dina84 ----------->08/04/10

14.strata------------>08-09/04/10

15.mariong ---------->09/04/10 Μητέρα (Κοριτσάκι)

16.Marakious -------->10/04/10 (ΜΗΤΕΡΑ) (Κορίτσι)

17.taniabell---------->11/04/10 (Μάλλον κοριτσάκι)

18.despoina82 ------->12/04/10 (Μάλλον αγοράκι)

19.Iwanna ---------->13/04/10 Βιοκλινική(Γαληνός) (Αγοράκι)

20.vatraxaki -------->13/04/10 Λητώ (Αγοράκι)

21.tatti-------------->13/04/10 (Αγοράκι)

22.BOBOLINOS------->16-20/04/10 (Αγοράκι)

23.βασ32 ----------->17/04/10 Ιασω

24.Χριστίνα Τουχα..-->17/04/10 Ιασώ

25.dim_angel -------->18/04/10, Νοσ. Αλεξάνδρα

26.Eirinaki ----------->18/04/10

27.teacher----------->18/04/10,καπου στα Τρικαλα (θελω κοριτσι)

28.demi-------------->18-25/04/10 Παπαγεωργίου Θεσ/νίκη (κοριτσάκι)

29.neraidoula -------->20/04/10 Mητέρα (Αγοράκι)

30.AngiCat----------->21/04/10 (Aγοράκι)

31.Annie ------------>24/04/10 Γενεσσις Θεσσαλονικη(Μάλλον αγοράκι)icon_rolleyes.gif

32.island ------------>25/04/10, Ιασώ

33.Anna_22---------->26/04/10 (Μάλλον Ιασώ)

34.angie! ------------>26/04/10 Μητερα

35.Joanna30 --------->27/04/10 Λητώ (Aγοράκι)

36.thalia81 ---------->27/04/10

37.maraki2108-------->28/04/10 Μητέρα (Aγοράκι)

38.sfkr--------------->01/05/10 Έλενα

Έχουμε και λέμε...

Αγοράκια 18 - Κοριτσάκια 7 :shock:


jp0Lp3.png 1533345xcnw09g7xt.gifA0Yxp3.png
Link to comment
Share on other sites

Thanks Mel & Iwanna και σε σας εύχομαι τα καλύτερα!Κι εγώ όταν γεννησα τον γιο μου πολύ αγόρι είχε εκείνη η χρόνια. Ιωάννα ευχαριστώ και για την άμεση ενημέρωση της λίστας. Οι συσπασεις τώρα πως είναι... Εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη νόμιζα πως ήταν το μωρό που κουνιοταν ολόκληρο, αλλά δεν ήταν αυτό. Aισθανεσαι την κοιλιά σου να σφιγγεται, να σκληραινει, να μαζεύει, κάπως έτσι.Ξεκίνησα τα χάπια σαν προετοιμασία για την αμνιο, να χαλαρώσει η μήτρα γιατί λόγω κουρασης ήταν πολύ σκληρή και δεν μπορούσα να την κάνω, άλλωστε πήγα δυο φορές και την πρώτη με έδιωξε ο γιατρός, δεν γινόταν. Την δεύτερη πάλι τα ίδια, αλλά πήρα επι τόπου κάποια χάπια, χαλάρωσε και την έκανα. Τα ίδια τραβηξα και στην πρώτη εγκυμοσύνη.Τελος καλό όλα καλά!


foxfoxadb20061027_-8_O+Stephanos+mou+einai.png

catcatadr20100312_-8_To+koritsaki+mou+einai.png

nu0ap3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολες τις μανουλες! angel τελεια!!!!:-P ευχομαι ολα να πανε καλα κ να μην ξαναανησυχησεις για τιποτα πια! εγω απο χαπια παιρνω 1 σιδηρο resoferon, 1 αμπουλα μαγνησιο mag2 κ 1 αναβραζον δισκιο ασβεστιου calciform. το ασβεστιο εχει φανταστικη γευση!ειναι σαν αναψυκτικο με γευση πορτοκαλι. η κουμπαρα μου που ειναι εγκυος παιρνει ασβεστιο σε μασωμενο δισκιο κ μου ειπε πως εχει απαισια γευση. εγω οταν πηγα στο γιατρο με ρωτησε αν ηθελα χαπι ή αναβραζον.το filicine μου το σταματησε μετα το 1ο τριμηνο. την Παρασκευη που εχουμε ραντεβου θα μου γραψει να κανω κ εξετασεις αιματος κ ισως να μου αλλαξει τις ποσοτητες των χαπιων. επισης ελπιζω αυτη τη φορα να δουμε σιγουρα αν ειναι αγορακι γιατι βλεπω συνεχεια ρουχακια κ μωρουδιστικα πραγματακια κ δεν ξερω ποιο χρωμα να κοιταω:) φιλακια πολλα!

a%3E


pHNqp3.png9S1np2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

MARIONG μου, μπράβο κοπέλα μου!!! Να χαίρεσαι το κοριτσάκι σου!!!

Μανούλες, εμένα τελευταία φορά που πήγα μου μέτρησε τον τράχηλο από κάτω και μετά μου έκανε κανονικά τον υπέρηχο στην κοιλιά!!! Ο τράχηλός μου είναι 4,9 εκατοστά και μου είπε ότι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας!!!

Είσαστε καλά γλυκιές μανούλες;;;


Qmsgp3.png

ha6zp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!

Mariong συγχαρητηρια κ με το καλο η κορουλα.

Βλεπω ολες παιρνετε ασβεστιο. Η γιατρος μου για καποιο λογο δεν μου ειπε να παρω. Γενικως ειναι εναντιον των φαρμακων αλλα αυτο ειναι βιταμινη. Δεν καταλαβαινω γιατι. Οσο για το φολικο οξυ, διιστανται οι απιψεις. Παντως σιγουρα ειναι σημαντικο κατα το πρωτο τριμηνο, μετα οχι τοσο απαραιτητο γι'αυτο καποιοι το κοβουν. Τι να πω...


ZYoVp3.png

60gdp3.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα κοριτσαι κ απο μενα!

κ εγω παιρνω το Ferofolic( το οποιο ειναι κ σιδηρος κ φολλυκο οξυ) και ασβεστιο απο την αρχη της εγκυμοσυνης!

κ δεν νομιζω να τα σταματησω.το πιο απαισιο ειναι το ασβεστιο γιατι ειναι σαν κιμωλια το χαπι κ το σπαω στα 3 για να το πιω!:shock:

σημερα πηγα ΙΚΕΑ.. αν δεν εχετε τι να κανετε κ γουσταρετε τις βολτες πηγαινετε...ανοιγει το ματι σου ρε παιδι μου!εχει κ ωραια παιδικα πραγματα..οπως επισης εχει κ ωραια λουκανικα στην εξοδο!!!χαχαχ:P:p(που ακομη να χονέψω)!:(

Καλημέρα λουκανικάκι...ζηλεψα.... να σου πω ωραία θα ήταν να μπορούσαμε να είμαστε όλες μαζί εκεί και να κρατάμε και ενα hotog...αλλά μωρέ λόγω βάρους για μενα δεν κανει, και να σου πω την μάυρη μου αλήθεια εχθές λιγουρευτηκα μια σοκολάτα και εφαγα 3 τουβλάκια kinder....αυτά...σε φιλώ με μια γλυκειά καλημέρα!!!:-P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανούλες!!!

Χριστίνα, Ελισάβετ, σας ευχαριστώ πολύ !!! Εύχομαι να δείτε και εσείς τα bebe σας και να ξετρελαθείτε στην Β' επιπέδου!!!

touki Μου να χαίρεσαι τον αντρούλη σου και αυτός με την σειρά του την γυναίκα του που είναι ένα πολύ γλυκό Kinderaki !!!!!!!!!!!!!!

Η μικρή μου κάνει τουμπίτσες (που να τις καταλαβαίνω...) μόλις ξαπλώσω και χαλαρώσω αμέσως. Σήμερα παρατηρήσαμε ότι πάει και κουρνιάζει όπου βάλω το χέρι μου. Ο άντρας μου έβαλε το μάγουλό του πάνω στην κοιλιά μου και του έριχνε μπουνίτσες χεχεχεχε... Είναι μία αυτή....... Αλλά δεν με πονάει σε καμία της κίνηση. Προς το παρόν τουλάχιστον....

Από χάπια παίρνω 1 σιδηρο+φολικό οξύ και 1 μαγνησιο πρωί - βράδυ, και 1 ασβέστιο μασώμενο κάθε μεσημέρι. Δεν με πειράζουν σε κάτι ούτε μου φέρνουν ανακατωσούρες.

Την Πέμπτη θα πάω να ξαναδώ την μπέμπα μας στο Έλενα που θα κάνω άλλη μία Β΄επιπέδου. Μου έλειψε πολύ!!!!!!!!!!!

Πάντως έχει αρχίσει και με ενοχλεί λιγάκι η έλειψη ευλυγισίας , δεν μπορείς να κάνεις τίποτε χωρίς φόβο δυστυχώς...

Κορίτσια μου εσείς πότε στολίζετε το δεντράκι σας? Μύρισαν Χριστούγεννα......

Angelikaki καλημέρα...φέτος τα χριστούγεννα τα περιμένω πως και πως θυμάμαι περσυ που έφτιαχνα μελομακάρονα με την μαμά μου και μου έλεγε αντε και του χρόνου με ένα μπεμπάκι....η ευχή της έπιασε...δεντράκι θα στολίσουμε αφού στρώσουμε χαλιά μάλλον αρχές Δεκεμβρίου...πιστευώ μέχρι τις 15 να έχω κάνει και τη β επιπέδου και να μου δοθεί σαν το ωραιότερο δώρο για την γιορτή του τα αποτελέσματα και το φυλλό του μωρού....κορίτσια φέτος νομίζω ότι θα είναι τα πιο όμορφα χριστούγεννα της ζωής μας.....φιλάκια πολλά σε όλους!!!:-P:-P:-P:-P

Link to comment
Share on other sites

Τα Χριστούγεννα τα περιμένω πως και πως! Φέτος θα είναι πολύ-πολύ διαφορετικά πιστεύω! Πήγα την προηγούμενη εβδομάδα στο μαγαζί της unicef και αγόρασα το αντίστροφο ημερολόγιο ως τα Χριστούγεννα, ένα μεταλλικό στολιδάκι με ένα αγοράκι για το δέντρο και Χρ. κάρτες! Εντάξει, δεν το παράκανα! Το δέντρο το στολίζουμε λίγες μέρες πριν τα Χριστούγεννα για να μην το συνηθίσουμε. Ψάχνω πάντως για χειροτεχνίες και γλυκάκια εορταστικά από τώρα! Πέρσυ είχαμε βάλει στο δέντρο μωρουδιακά αθλητικά παπουτσάκια και ζητήσαμε από τον Αη-Βασίλη να μας τα γεμίσει! Φέτος το βλέπω το δέντρο υποκατάστημα mothercare... :tongue:

Πάντως πιάνω τον εαυτό μου να τραγουδάει Χριστουγεννιάτικα... Από τώρα! :oops:

ΓΙΟΥΠΙ τι ωραία έρχονται χριστούγεννα....σε λίγο καιρό θα τραγουδάμε όλες μαζί...καλημερούδια!!!:-P:-P:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Thanks Mel & Iwanna και σε σας εύχομαι τα καλύτερα!Κι εγώ όταν γεννησα τον γιο μου πολύ αγόρι είχε εκείνη η χρόνια. Ιωάννα ευχαριστώ και για την άμεση ενημέρωση της λίστας. Οι συσπασεις τώρα πως είναι... Εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη νόμιζα πως ήταν το μωρό που κουνιοταν ολόκληρο, αλλά δεν ήταν αυτό. Aισθανεσαι την κοιλιά σου να σφιγγεται, να σκληραινει, να μαζεύει, κάπως έτσι.Ξεκίνησα τα χάπια σαν προετοιμασία για την αμνιο, να χαλαρώσει η μήτρα γιατί λόγω κουρασης ήταν πολύ σκληρή και δεν μπορούσα να την κάνω, άλλωστε πήγα δυο φορές και την πρώτη με έδιωξε ο γιατρός, δεν γινόταν. Την δεύτερη πάλι τα ίδια, αλλά πήρα επι τόπου κάποια χάπια, χαλάρωσε και την έκανα. Τα ίδια τραβηξα και στην πρώτη εγκυμοσύνη.Τελος καλό όλα καλά!

καλημέρα πάντα τέτοια ευχάριστα νέα να ακούμε απο όλες μας...μπράβο mariong με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα μανουλιτσες κ απο μενα!πολυ χαπι βλεπω να καταπινουμε!:Dνα ρωτησω κατι το μαγνησιο για ποιο λογο το παιρνετε?

τωρα που λετε για Χριστουγεννα πολυ θελω και εγω να στολισω..ειμαι κ στο σπιτι αυτες τις μερες κ ολο ψαχνομαι να αλλαζω κατι στην διακοσμηση!:rolleyes::rolleyes:

κ εγω περιμενω τωρα πως κ πως να παω στον γιατρο 30 του μηνα να δουμε παλι το μωρο!!

α!εξεταση τραχηλου δεν μου κανει ουτε εμενα..μονο υπερηχο, μετραει την πιεση, και καμια φορα εξεταζει κ το στηθος μου..

αυτα μανουλιτσες!φιλακια πολλα!:P:p:tongue::tongue:


pSC1p2.png

αll I ever wanted...αll I ever needed...Is here,in my arms....

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έχω πει πολλές καλημέρες...θα ξαναπώ αλλη μια σε όλες σας και θα σας γράψω και γω με την σειρά μου αναλυτικά τα χαπάκια που πίνω κάθε μέρα...

2 fero folic (πρωί-βράδυ) 1 ασβέστιο αναβράζον με γευση πορτοκάλι (mega calcium sandoz), 1 χαπάκι συμπλήρωμα διατροφής με βιταμίνες-σίδηρο και ασβέστιο (νεο dicalets) , 1 filicine και 1 μαγνήσιο πάλι σε αναβράζον με γευση λεμόνι (αυτό είναι σαν sprite) magnesium sandoz. Νομίζω όμως ότι δεν πρέπει να βλέπετε και να συγκρίνεται αυτά που πίνουμε μεταξύ μας γιατί η κάθε μια πίνει αυτά που της δίνει ο γιατρός της ανάλογα με τι χρειάζεται ο οργανισμός της. Για παράδειγμα εγώ έχω στίγμα και πολύ χαμηλό αιματοκρίτη γι αυτο πιστευω οτι μου δίνει περισσότερο σίδηρο και φολικό οξύ.

όταν είχα κάνει εξετάσεις πριν την εγκυμοσύνη η φεριτίνη μου είχε φτάσει 4 σχεδόν μηδενική γιαυτο και απο τότε ειχα αρχίσει το ferofolic, πριν μείνω έγκυος. Μετά αφου έμαθα για την εγκυμοσύνη το στάματησα μέχρι περίπου 3 μηνών και το ξεκίνησα ξανά...κορίτσια αυτά είχα να σας καταθέσω με επιασε λογο διάρροια συγνώμη μπρος χριστίνα πίσω στην δουλειά....καλημέρα σας και φιλάκια σε όλες!!!

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΟΥΠΙ τι ωραία έρχονται χριστούγεννα....σε λίγο καιρό θα τραγουδάμε όλες μαζί...καλημερούδια!!!:-P:-P:-P

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια καλημέρα και σένα Χριστίνα.Χαιρομαι γιατι διακρίνω πολύ ενθουσιασμο.

Παρόλα αυτα οφείλω να ομολογήσω οτι έμενα μου συμβαίνουν πολλές κρισεις να το πω ?φάσεις να το πω? μεγάλησ κυκλοθυμίας όπως σήμερα που ειμαι στις μαυρες μου με τελείεως ασήμαντες αφορμες. Ακουω συχνά να λένε οτι ευθύνονται οι ορμόνες για τη συχνή αλλαγή της διαθεσης.

Συμβαινει και σε εσας????? Δυστυχώς εμένα μου συμβαινει τουλαχιστον μια φορά την εβδομάδα. Ευτυχώς με στηρίζει ο αντρας μου --ο οποίο τυγχάνει να ειναι Ψυχολόγος-- αλλά όπως και να το κάνεις χαλίεμαι τοσο πολύ πουουτε η σκέψη του μωρου με ευχαριστει ουτε τίποτα εκεινες τις μέρες. Ασε που βάζω και τα κλάματα. Εχω περιορισει και τη δουλειά κ αστα να πάνε

Ελπίζω να μη σας χάλασα τη διαθεση με τις μιζερες σκέψεις μου -συγχωρέστε με αν το ΄έκανα:-(

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα μανουλιτσες κ απο μενα!πολυ χαπι βλεπω να καταπινουμε!:Dνα ρωτησω κατι το μαγνησιο για ποιο λογο το παιρνετε?

τωρα που λετε για Χριστουγεννα πολυ θελω και εγω να στολισω..ειμαι κ στο σπιτι αυτες τις μερες κ ολο ψαχνομαι να αλλαζω κατι στην διακοσμηση!:rolleyes::rolleyes:

κ εγω περιμενω τωρα πως κ πως να παω στον γιατρο 30 του μηνα να δουμε παλι το μωρο!!

α!εξεταση τραχηλου δεν μου κανει ουτε εμενα..μονο υπερηχο, μετραει την πιεση, και καμια φορα εξεταζει κ το στηθος μου..

αυτα μανουλιτσες!φιλακια πολλα!:P:p:tongue::tongue:

Εγώ προς το παρον μονο 1 σιδηρο και 1 φολικο οξύ (εχω ξεχασει να ρωτήσω αναπρεπει νατο σταματήσω!!!!και αυτοι μωρε ξεχνουν να τα πουν όλα!!)

Εξέταση τραχήλου ποτε δεν μου έχει κάνει μονο ηπίεση και καμιά φοράζυγισμα στη ζυγαρια

Φιλάκια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...