Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

Cafe Απρίλιος 2010


CoffeeFilter

Recommended Posts

Καλημέρα μανούλες!!!!

Thank u Valitsa !!!

Κορίτσια , και εγώ μόλις έμαθα το φύλλο, έστω και με πιθανότητες, ξετρελάθηκα. Τότε ήταν που άρχισα να την φαντάζομαι και να δένομαι περισσότερο μαζί της. Κάθε πρωί που είμαι μόνη στο αυτοκίνητο της βάζω δυνατά μουσική και της φωνάζω Καλημέρα μπουμπου μου!!!!!! και περιμένω να κουνηθεί. Τί άλλο? Άμα αρχίσεις και του μιλάς όταν μάθεις το φύλλο την χάνεις την μπάλα.

Ανασφάλεια έχουν όλες οι μανούλες to be νομίζω, φυσικό είναι. Απλά επειδή μας κυριεύουν όλες αυτές οι περίεργες ορμόνες της εγκυμοσύνης την κάθε μία την προκαταβάλουν ανάλογα με την προσωπικότητά της, δεν υπάρχει λοιπόν σωστή και λάθος συμπεριφορά. π.χ. εγώ παρότι είμαι τρελή και παλαβή με την κοριτσάρα μου, έχω κάλο στον εγκέφαλο και δεν αγοράζω τίποτα ακόμα.

Όσο για το DVD , σας πληροφορώ ότι θυμάμαι τί μας έδειχνε , πώς μας το έλεγε, τί εννοούσε, τί μου έλεγε ο άντρας μου κλπ κλπ κλπ... ξεχνιούνται ? Μετά από τέτοια ήτα όλα τα θυμάσαι.... Εχτές το βράδυ το έβαλα στην μαμά μου να το δεί και είχα κάτσει δίπλα στην τηλεόραση και τους έδειχνα τί είναι και τους εξηγούσα ποιό μέρος του σώματος είναι και γιατί το μετράει, τί σημαίνει κλπ, σεμιναριακού χαρακτήρα δλδ εκπαίδευση...χαχαχχαχα

Πάντως όντως κάτω δεξιά εμφανίζονται οι μετρήσεις αλλά οι περισσότερες είναι γραμμένες με επεξήγηση στον φάκελο επίσης.

Και μία κουλή πληροφορία : εχτές είδα πρώτη φορά όνερο νορμάλ με την μπουμπού μου να γεννιέται στο μαιευτήριο και να την φέρνω σπίτι. Που σημαίνει ότι το υποσυνείδητό μου κάνει καλή δουλειά, το δουλεύει το θέμα...

Maraki και εμένα με παρόμοιες πιθανότητες μου είχε πεί ο γιατρός κοριτσάκι στην ίδια πάνω κάτω εβδομάδα και τελικά είχε πέσει μέσα. Υπομονή γλυκιά μου μέχρι την Β'επιπέδου να το δείς με σιγουριά!!!

Να ρωτήσω και εγώ.... κορίτσια από κιλά πώς τα πάτε? Γιατί εγώ την έχω χάσει την μπάλα και είμαι +6...


GaiGp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 36,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • angel_

    4142

  • angie!

    3932

  • Annie

    3518

  • dim_angel

    2429

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • angel_

    angel_ 4.142 δημοσιεύσεις

  • angie!

    angie! 3.932 δημοσιεύσεις

  • Annie

    Annie 3.518 δημοσιεύσεις

  • dim_angel

    dim_angel 2.429 δημοσιεύσεις

Posted Images

Kαλημερα κ απο μενα..ολες οι τρελες εδω μαζευτικαμε...χααχα!τελικα μιλαμε ολες με τις κοιλιες μας!εγω αναρωτιεμαι αν μ ακουσει κανεις τι θα σκεφτει?

χχαχ!!!:tongue::tongue:εγω εχω παρει 3 κιλα κοριτσια,δεν φαινεται αλλα μαλλον ειναι η κοιλια κ το στηθος που φουσκωνει ασταματητα!!!!που θα παει???

Καλη Κυριακη σε ολες!!!

Φιλια!


pSC1p2.png

αll I ever wanted...αll I ever needed...Is here,in my arms....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

Εγώ angie το πρώτο 4μηνο είχα χάσει 1 κιλό λόγω των εμετών κλπ τώρα έχω πάρει 3 τις τελευταίες 3 εβδομάδες και έχω ψιλοφρικάρει. Η διατροφή που κάνω είναι χάλια όμως (ψωμί, ρύζι, πατάτες) γιατί ακόμα δεν είμαι τελέιως καλά.

Όσες είχατε αναγούλες κλπ σας περάσαν μια μέρα μαχαίρι ή σιγα σιγα? Τη τελευταία εβδομάδα είμαι λίγο καλύτερα και λέω μήπως υπάρχει ελπίδα.

Μαράκι εσύ τρως τα πάντα τώρα ή μόνο συγκεκριμένες τροφές που δε σε πειράζουν?


Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια κι απο μένα.

Μέρα για δουλίτσες σπιτιου και ξεκούραση η σημερινή μιας και εγω δουλευω και τα Σαββατα.

tatti ο γιατρος μου είναι ο Τζεφεράκος, εσένα;

mel είχα κι εγώ αναγούλες.Πέρασαν σταδιακα.Ημουν δυο μερες καλα τρεις χάλια και στην 15 εβδομάδα αρχισα να είμαι πολύ καλύτερα και αρχισε να ανεβαινει και η ψυχολογία και να γίνομαι πιο δραστηρια.Τρωω τα πάντα και έχω και τρέλη ορεξη.

Αρχισα και το σιδηρο που δεν επαιρνα καθόλου για ένα μήνα περίπου και είχε φτασει ο αιματοκριτης 31.Η τελευταια εβδομάδα ήταν η καλύτερη μέχρι τώρα.Μπαινω στη 17η σήμερα.

Πάντος μου λείπουν απο την αποψη οτι ο μπεμπης δεν εχει κάνει αισθητη την παρουσια του ακομα και με τις αναγουλες ήμουν σιγουρη οτι ήταν εκει.Τώρα φοβάμαι περισσοτερο.

Επισεις απο κιλά συν 7.Με τις αναγουλες και τους εμετους στην αρχη δεν εχασα απλα δεν πηρα ,τα πήρα μαζεμένα μετα αλλα δεν μπορω να συγκρατηθω στο φαγητο.

Κορίτσια τα κρυοματα σας πως πάνε. Εγώ νοιωθω οτι χειροτερευω.

Επεξεργάστηκαν by Joanna30

dtMvp3.png
Link to comment
Share on other sites

Angel, μπράβο, χάρηκα πολύ με τα νέα σου, τσάμπα η στεναχώρια σου για όλο αυτό το διάστημα. Εγώ έλειπα για δύο μέρες και δεν είχα πρόσβαση σε ιντερνετ οπότε τώρα έμαθα τα ευχάριστα νέα σου.

Εγώ με το δόντι μου τελικά όλα καλά, πήγα στον οδοντίατρο και μου έκανε σφράγισμα χωρίς αναισθησία και ευτυχώς ήταν πολύ καλός και δεν πόνεσα καθόλου.

Για τις αναγούλες που λέτε εμένα μου κόπηκαν μαχαίρι γύρω στην 15η εβδομάδα με εξαίρεση την περασμένη εβδομάδα που έκανα μία φορά μόνο εμετό.

Περαστικά στις αρρωστούλες!!!


eNortjKzUjI0Mjc2MlGyBlwwFXYC0A,,71.png

rdESp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μανούλες καλησπέρα!!! Τι κάνετε;;; Πως είμαστε σήμερα;;; Κορίτσια νιώθω ότι θα γίνω πολύ χαζομαμά!!! Τελικά είμαι πλέον σίγουρη ότι νιώθω τον γιόκα μου!!! Χτες και σήμερα δεν έχει σταματήσει να κλωτσάει!!! Είναι απίστευτο συναίσθημα... Κάθε φορά που κλωτσάει έχω ένα τεράστιο χαμόγελο... Πάει το έχω χάσει το μυαλό μου!!! Βάζω το χέρι μου στην κοιλιά και αυτό συνεχίζει!!! Αφήστε που καταλαβαίνω προς τα που καυευθείνεται γιατί σκληραίνει η κοιλιά μου!!!

Κοριτσάρες μου εύχομαι όσες δεν το έχετε νιώσει ακόμα το μωράκι σας να το νιώσετε σύντομα!!!

Φιλάκια πολλά σε όλες!!!


Qmsgp3.png

ha6zp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μίλησα με την Anna στο facebook και σας ζητά συγνώμη που δεν μπαίνει εδώ αλλά βρήκαν σπίτι και το φτιάχνουν!!! Μόλις τα καταφέρει θα μπει να μας πει τα νέα της!!!

Angel μου είπε να σου δώσω τα συγχαρητήριά της!!!

Επεξεργάστηκαν by valia81

Qmsgp3.png

ha6zp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσακια!Τι κανετε??Εγω πηγα στον γιατρο μου την Πεμπτη και ειδαμε τον μπεμπη μας να μας χαιρεταει!Τελικα θα γινω τρελλη χαζομαμα!!!

Μηπως ξερει καμια πως θα γραψω το ονομα μου στη λιστα?Γιατι δεν εχω ιδεα:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσακια!Τι κανετε??Εγω πηγα στον γιατρο μου την Πεμπτη και ειδαμε τον μπεμπη μας να μας χαιρεταει!Τελικα θα γινω τρελλη χαζομαμα!!!

Μηπως ξερει καμια πως θα γραψω το ονομα μου στη λιστα?Γιατι δεν εχω ιδεα:P:p:p

Έχεις δίκιο... Αμελήσαμε εδώ και καιρό να ανανεώσουμε τη λίστα! Αλλά ιδού!

1.ΒΑΡΒΑΡΑ Κ. ------>30/03/10 Γαλληνο ή Αγιο Λουκά Αγοράκι

2.irev ------------->30/03-08/04/10 ΕΛΕΝΑ (φύλλο άγνωστο)

3.angel_ ---------->31/03-03/04/10 ΕΛΕΝΑ (κοριτσάκι μάλλον)

4.pik -------------->03/04/10 Αρεταίειο (Αγοράκι)

5.andria27 -------->03/04/10 ΙΑΣΩ (Αγοράκι)

6.touki ------------>06/04/10 Μητέρα (Κοριτσάκι)

7.mel -------------->06/04/10 (Αγοράκι)

8.alikys ----------->07/04/10 Μητερα(Αγορακι)

9.dimidana -------->07/04/10 "Χατζηκώστα" Ιωαννίνων (Κοριτσάκι)

10.Valia81 ---------->07/04/10 ΙΑΣΩ (Αγοράκι)

11.mary73 ---------->07/04/10 ΙΑΣΩ (Αγοράκι)

12.ELISAVET -------->08/04/10 (Αγοράκι)

13.dina84 ----------->08/04/10

14.strata------------>08-09/04/10

15.mariong ---------->09/04/10 Μητέρα (Κοριτσάκι μάλλον)

16.Marakious -------->10/04/10 (ΜΗΤΕΡΑ) (Κορίτσι)

17.taniabell---------->11/04/10 (Μάλλον κοριτσάκι)

18.despoina82 ------->12/04/10 (Μάλλον αγοράκι)

19.Iwanna ---------->13/04/10 Βιοκλινική(Γαληνός) (Αγοράκι)

20.vatraxaki -------->13/04/10 Λητώ (Αγοράκι)

21.tatti-------------->13/04/10 (Αγοράκι)

22.BOBOLINOS------->16-20/04/10 (Αγοράκι)

23.βασ32 ----------->17/04/10 Ιασω

24.Χριστίνα Τουχα..-->17/04/10 Ιασώ

25.dim_angel -------->18/04/10, Νοσ. Αλεξάνδρα

26.Eirinaki ----------->18/04/10

27.teacher----------->18/04/10,καπου στα Τρικαλα (θελω κοριτσι)

28.demi-------------->18-25/04/10 Παπαγεωργίου Θεσ/νίκη (κοριτσάκι)

29.neraidoula -------->20/04/10 Mητέρα (Αγοράκι)

30.AngiCat----------->21/04/10 (Aγοράκι)

31.Annie ------------>24/04/10 Γενεσσις Θεσσαλονικη(Μάλλον αγοράκι)icon_rolleyes.gif

32.island ------------>25/04/10, Ιασώ

33.Anna_22---------->26/04/10 (Μάλλον Ιασώ)

34.angie! ------------>26/04/10 Μητερα

35.Joanna30 --------->27/04/10 Λητώ (Aγοράκι)

36.thalia81 ---------->27/04/10

37.maraki2108-------->28/04/10 Μητέρα (Aγοράκι)

38.sfkr--------------->01/05/10 Έλενα

Ελπίζω να μην παρέλειψα κάτι! Το να ανανεώσετε κάτι στη λίστα δεν είναι δύσκολο! Κάνετε "copy" την παλιά λίστα και μετά "paste" στην απάντησή σας. Επεξεργάζεστε τα στοιχεία που θέλετε (αρίθμηση, χρώμα πχ) και ποστάρετε!

Η επιλογή χρώματος γίνεται πατώντας το κουμπί με το "Α" δίπλα από εκεί που λέει "μέγεθος" στη γραμμή εργαλείων, αφού επιλέξετε με το ποντίκι και "μαυρίσετε" το σημείο που θέλετε. Ό, τι άλλο θέλετε να ρωτήσετε ευχαρίστως!

Valia, σου έχει δώσει καμιά δυνατή ο μπέμπης στην κύστη και στην ευρύτερη εμμμ... εκείνη περιοχή (!) να ψάχνεσαι; Εμένα μου το έκανε 2-3 φορές τόσο, που τρόμαξα και αναρωτιέμαι τί θα γίνει σε λίγους μήνες που θα μεγαλώσει και θα δυναμώσει κιόλας! Είναι πολύ περίεργη αίσθηση...! :D Φυσικά είναι πολύ ευχάριστο και απολαυστικό αλλά μήπως θα χρειαζόμαστε και μια πάνα για σιγουριά?! :oops::shock: Μήπως σκέφτομαι βλακείες; :confused:

Εσείς, που είσαστε ήδη μαμάδες και τα περάσατε τί λέτε; :idea:


jp0Lp3.png 1533345xcnw09g7xt.gifA0Yxp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλες μας...! Angel χάρηκα πάρα πολύ που όλα είναι μια χαρά, να πέρνεις πάντα μόνο χαρές και να χαίρεσαι το κοριτσάκι σου.

ΣΚ κουράστηκα γιατί έκανα δουλειές στο σπίτι, ευτυχώς που ήρθε και η μανούλα μου και με βοήθησε με τα χειμερινά...τι μπελάς και αυτός βρε κορίτσια...μετά θα έχουμε και το στρώσιμο των χαλιών, αστα μόνο που τα σκέφτομαι με πιάνει η τρέλα!!!

Δεν ξέρω είμαι τόσο χαρούμενη που όλες μας είμαστε καλά εύχομαι επίσης όλες μέχρι τα χριστούγεννα να μάθουμε και τα καλά νέα απο την B επιπέδου και αυτές που δεν γνωρίζουν ακόμα το φύλλο να το δούμε και αυτό....φιλάκια πολλά σε όλες σας και στα μπεμπέκια σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Valia, σου έχει δώσει καμιά δυνατή ο μπέμπης στην κύστη και στην ευρύτερη εμμμ... εκείνη περιοχή (!) να ψάχνεσαι; Εμένα μου το έκανε 2-3 φορές τόσο, που τρόμαξα και αναρωτιέμαι τί θα γίνει σε λίγους μήνες που θα μεγαλώσει και θα δυναμώσει κιόλας! Είναι πολύ περίεργη αίσθηση...! :D Φυσικά είναι πολύ ευχάριστο και απολαυστικό αλλά μήπως θα χρειαζόμαστε και μια πάνα για σιγουριά?! :oops::shock: Μήπως σκέφτομαι βλακείες; :confused:

Εσείς, που είσαστε ήδη μαμάδες και τα περάσατε τί λέτε; :idea:

Καλημέρα κορίτσια!!! Καλή εβδομάδα να έχουμε!!!

Ιωάννα μου, μου έχει ρίξει κάποιες δυνατές αλλά όχι σε σημείο να τρέχω και να μην φτάνω... :tongue::tongue::tongue:

Χτες δεν σταμάτησε με τίποτα να κλωτσάει... Αφού άρχισα να σκέφτομαι αν το πολύ ειναι και φυσιολογικό από τώρα :shock:

Το βράδυ δεν κοιμήθηκα καλά... Ηταν το πρώτο βράδυ που με ενοχλούσε η κοιλιά... Κορίτσια τι θα κάνουμε;;; Εχει αρχίσει και πονάει η μέση μου και κάποιες φορές που κουνιέται πονάω από την μεριά που κουνιέται...

Ας μας δώσουν τα "φώτα" τους και τα κορίτσια που εχουν ήδη παιδάκι!!!


Qmsgp3.png

ha6zp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Εγώ δεν τον έχω νιώσει τον γιο μου καθόλου... Πεισματάρης θα μου βγει σαν τον μπαμπα του ;)!!! Θα κάνω υπομονή μέχρι την άλλη Τρίτη που θα πάω στον γιατρό... Απο κιλά +3 κι ανεβαίνουμε!!!


B8ZWp3.png

Jk5rp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Καλή εβδομάδα να έχουμε!!!

Ιωάννα μου, μου έχει ρίξει κάποιες δυνατές αλλά όχι σε σημείο να τρέχω και να μην φτάνω... :tongue::tongue::tongue:

Χτες δεν σταμάτησε με τίποτα να κλωτσάει... Αφού άρχισα να σκέφτομαι αν το πολύ ειναι και φυσιολογικό από τώρα :shock:

Το βράδυ δεν κοιμήθηκα καλά... Ηταν το πρώτο βράδυ που με ενοχλούσε η κοιλιά... Κορίτσια τι θα κάνουμε;;; Εχει αρχίσει και πονάει η μέση μου και κάποιες φορές που κουνιέται πονάω από την μεριά που κουνιέται...

Ας μας δώσουν τα "φώτα" τους και τα κορίτσια που εχουν ήδη παιδάκι!!!

καλημερα κοριτσια!το να κινειται το μωρο πολυ μεσα στην κοιλια ειναι φυσιολογικο μιας και ακομη δεν εχει μεγαλωσει πολυ και εχει μπολικο χωρο για να να κουνιεται.μπορει να αλλαξει μεχρι και 60 φορες σταση μεσα σε ενα μισαωρο....στον 8ο και στον 9ο που θα εχει μεγαλωσει οι κινησεις θα ειναι πιο δυσκολες μιας και ο χωρος θα το περιοριζει με αποτελασμα οι ''κλωτσιες'' που νιωθουμε να ειναι πιο εντονες και πιο λιγες...οσο για την μεση εισαι τυχερη που αρχισε να σε ποναει τωρα...εμενα με ποναει απο τον δευτερο...


uQEPp2.png?NlS0EyyL

uB7Ap2.png?tjCB7VEn

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...