Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

Mανούλες Μαίου 2015


Present

Recommended Posts

Σαλώμη, δυστυχώς έτσι είναι εδώ στα ιδιωτικά μαιευτήρια, πολύ ακριβούτσικα, και στα δημόσια πάλι κάτι δίνεις στον γιατρό, ευτυχώς όχι σε όλους!!!

κορίτσια, άντε να συμπληρωθεί το πινακάκι, και μετά να βάλουμε και χρώματα όταν επιβεβαιώσουμε το φύλλο....

Μαρία, με τα συμπτώματα τελικά, όταν είσαι έγκυος σε αγόρι δεν είναι έντονα, αλλά σε κορίτσι είναι πιο πολύ, το ένστικτο μου λέει ότι έχω κόρη, για να δούμε....


xoH6p3.png

1hQVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σαλώμη, δυστυχώς έτσι είναι εδώ στα ιδιωτικά μαιευτήρια, πολύ ακριβούτσικα, και στα δημόσια πάλι κάτι δίνεις στον γιατρό, ευτυχώς όχι σε όλους!!!

κορίτσια, άντε να συμπληρωθεί το πινακάκι, και μετά να βάλουμε και χρώματα όταν επιβεβαιώσουμε το φύλλο....

Μαρία, με τα συμπτώματα τελικά, όταν είσαι έγκυος σε αγόρι δεν είναι έντονα, αλλά σε κορίτσι είναι πιο πολύ, το ένστικτο μου λέει ότι έχω κόρη, για να δούμε....

αυτό με τα συμπτώματα το έχω ακούσει και εγώ. έχω ακούσει όμως και για το πως αλλάζει το σώμα. στα κοριτσια λέει ανοιγει η λεκάνη κανεις παραπανω περιφέρεια και η κοιλια ανοιγει απο τη μεση, ενω στον γιο κανεις μονο κοιλιτσα στρογγυλη χωρις να ανοιγει στα πλευρα και χωρις να κανεις περιφερεια :rolleyes:


XJQXp2.png

P8UPp2.png

PatMp2.png

Link to comment
Share on other sites

:-P:razz::-PΓια να δούμε εάν θα επαληθεύσουμε τα διάφορα συμπτώματα ανάλογα με το φύλλο

ναι εσεις κοντευετε να μάθετε! εγω εχω ακόμα δρόμο! πάντως στον πρώτο μου το ένστικτο μου επαληθεύτηκε, το ήξερα ότι ήταν αγοράκι! στον δεύτερο ταπώθηκα γιατι "ένιωθα" ότι ήταν κόρη. τώρα δεν θέλω να λέω για να μην ξαναταπωθώ χαχαχα!!


XJQXp2.png

P8UPp2.png

PatMp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια εγώ ποτέ δεν πίστευα, ούτε εδινα βαση σε οσα λένε για το φυλο και πώς σχετίζεται με τα συμπτώματα...αλλά στο γιο μου δεν ειχα τιποτα απολύτως, ενώ τώρα ειχα και εχω ακόμα ενοχλήσεις στο στομάχι, ενώ φάρδυνε η μεση μου πολύ νωρίς(ισως ειναι κι επειδή ειναι δευτερη εγκυμοσύνη?) Πάντως το ενιωθα οτι θα ηταν κορίτσι...


55G7p3.png1qpAp3.pngHrKep2.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσάκια!! Τι ωραία να διαβάζω πολλά πολλά ποστ!! Εμένα ΠΗΤ μου έχει δώσει ο γιατρός 29/05 αλλά θα δούμε όπωες λέτε και στην αυχενική. Το κουλό είναι οτι και το γιο μου 29 Μαίου τον γέννησα!!!Χαχαχα!!


V3K5p3.pngZHI9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Σαλώμη, οι τιμές ειναι φωτιά και λαβρα, ειναι αλήθεια...αλλά δυστυχώς αν θες να αποφύγεις την επαναληπτική καισαρική εδώ στο ελλάντα, πρεπει να αποφύγεις και το δημοσιο... Υπάρχει βεβαια ενας στο Ελενα που αναλαμβάνει vbac, οπως ειπε η mariazerta, αλλα κι εγω τωρα δεν αλλάζω γιατρό....οπότε εχω αρχίσει την αποταμίευση :P

mariazerta την αυχενική ναι, στο Λητω την εκανα κι εδωσα 96 ευρω! 120 εχει, αλλα μου ειχαν βγάλει μια καρτα τους στην πρωτη εγκυμοσυνη κι εχω εκπτωση 20%. Ο γιατρος μας μου εδωσε και την εναλλακτική του Γαια (αν δεν εχει εκεινη τη μερα τοκετό στο Λητω...). Τους εστειλα mail να ρωτησω πληροφοριες, αλλα κανεις δεν απάντησε!!! Σκεφτομαι μετά τα Χριστούγεννα ν'αρχίσω τα τηλεφωνα...

Αννα, με το καλό η αυχενική σου σημερα!καλά αποτελέσματα...:)


55G7p3.png1qpAp3.pngHrKep2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το έμβρυο είναι υγιές,η αυχενική βγήκε καλή και βάση υπερήχου είμαι 13 εβδομάδων και 4 ημερών.Είμαι όμως στενοχωρημένη γιατί υπάρχει θέμα με τον τράχηλο..Πριν από 3 εβδομάδες ήταν 28 εκατοστά και τώρα είναι μόνο 22 εκ.Αυτό σημαίνει οτι θα χρειαστεί στενή παρακολούθηση,πιθανότατα περίδεση πολύ σύντομα.Βρίσκομαι ήδη στηνπιθανότητα να γεννήσω πριν τις 34 εβδομάδες!Ο γιατρός με καθησύχασε και μου είπε οτι μπορεί η περίδεση να είναι αποτελεσματική και να γεννήσω κανονικά...Δεν έχω χαρεί καθόλου,είμαι μέσα στο κλάμα.Φυσικά το φύλο δεν μας το είπε,αλλά ειλικρινά δεν με απασχολεί...Φιλάκια


Qi0Mp3.png?ChdnBzhLZZCdp3.png?X2JaRTu1
Link to comment
Share on other sites

Το έμβρυο είναι υγιές,η αυχενική βγήκε καλή και βάση υπερήχου είμαι 13 εβδομάδων και 4 ημερών.Είμαι όμως στενοχωρημένη γιατί υπάρχει θέμα με τον τράχηλο..Πριν από 3 εβδομάδες ήταν 28 εκατοστά και τώρα είναι μόνο 22 εκ.Αυτό σημαίνει οτι θα χρειαστεί στενή παρακολούθηση,πιθανότατα περίδεση πολύ σύντομα.Βρίσκομαι ήδη στηνπιθανότητα να γεννήσω πριν τις 34 εβδομάδες!Ο γιατρός με καθησύχασε και μου είπε οτι μπορεί η περίδεση να είναι αποτελεσματική και να γεννήσω κανονικά...Δεν έχω χαρεί καθόλου,είμαι μέσα στο κλάμα.Φυσικά το φύλο δεν μας το είπε,αλλά ειλικρινά δεν με απασχολεί...Φιλάκια

Άννα μου μην στεναχωριεσαι και στεναχωριεται το μωράκι σου. Εφόσον υπάρχει η λύση της περιδεσης όλα θα πάνε καλά, το πιο σημαντικό είναι ότι το μωράκι σου είναι καλά και μεγάλωσε πολύ, εύχομαι όλα να πάνε καλά για όλες μας, καλο βράδυ.


xoH6p3.png

1hQVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το σημαντικό ειναι οτι ειναι καλή η αυχενική. Δε σημαίνει τιποτα κι αν κάνεις περίδεση...Μια χαρά μπορούν να εξελιχθούν όλα. Να χαίρεσαι που υπάρχει τρόπος ν'αντιμετωπιστεί! Ολα καλά θα πάνε, καλή διάθεση για να ειναι καλά και το μικρούλι...:)


55G7p3.png1qpAp3.pngHrKep2.png
Link to comment
Share on other sites

Αννα μου συγχαρητήρια για την αυχενική σου που βγήκε καλη!! Αυτό μονο πρεπει να σκέφτεσαι γιατί αν θυμάσαι είχες ανησυχία!! Τώρα κ περίδεση κ οτι χρειαστεί θα το κανεις,φαντάζομαι ποσο στεναχωρεθηκες αλλά θα σκέφτεσαι οτι το μωρο είναι καλά κ τπτ άλλο!!! Θεοδώρα μια χαρά η έκπτωση στο Λητώ,το γαία στον κόσμο τους απαξιωνουν στα τηλεφωνήματα;;:D


1YG7p2.png 7biOp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...