Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Απριλίου 2015


olympia_st

Recommended Posts

ααα και κατι αλλο το μετραμε μολις μπουμε στην 36εβδομαδα η μολις την κλεισουμε??????:confused:γιατι εγω μπαινω για παραδειγμα στην 36 αυτη την κυριακη ....μπερδεμα μεγαλο!!!:roll::roll::roll:


Qbn9p3.png

8cXxp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Εγω Αννουλα καθε 9 του μηνος αλλαζω μηνα!αφου εχω 9 απριλιου πητ...υπερηχογραφικα κι εμενα το μωρο ειναι μεγαλυτερο αλλα ο γιατρος δε μου ειπε να αλλαξουμε την πητ...κανονικα ομως στον ενατο μηνα μπαινεις οταν εισαι 36+1 ημερολογιακα εχω την εντυπωση...γιατι εκεινη η ημερομηνια νομιζω φαινεται...για παραδειγμα εγω 9 μαρτιου που μπαινω στον ενατο θα ειμαι 35+4....αν και κανονικα ο ενατος ξεκιναει 36+1 που θα ειναι 13 μαρτιου για μενα...μπερδεμα τελειως...ακρη δε βγαζω....


nkr7p2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσακια καλημέρα και από μενα.Εχω μερες να μπω γιατι ταλαιπωρηθηκα με ιωση.Ευτυχως δεν εκανα πυρετο αλλα ειχα μυαλγιες που δεν μπορουσα να σηκωθω από το κρεβατι.Σημερα κανονισα και τα περι αδειας από δουλεια θα σταματήσω αρχες απριλη και θα επιστρεψω αρχες Ιουνιου.Αλλα δεν θα πληρωνομαι αυτους τους δυο μηνες φυσικα και στην θεση μου βρήκαμε και άλλη κοπελα που θα με καλυψει. Τελοσπαντων δεν πειραζει να βγει καλα ο μπεμπακος μου και όλα θα γινουν .Την Δευτερα εγω εχω doppler και ανυπομονω φυσικα να δω το μικρουλη μου.Διαβασα γρηγορα τα νεα σας. Αλεξανδρουλα αυτή την ζαλη την νιωθω και εγω και εχω και πονοκεφαλο τις τελευταιες μερες αλλά πιστευω ότι είναι από το αυχενικο που εχω οσο για την πιεση σου και εγω στην πρωτη εγκυμοσυνη εκανα υποταση και ειχα παντα μαζι μου ένα χυμό. Με γεια τα καρότσια σας κορίτσια .Θα ηθελα να ρωτησω τις δευτερομανουλες τα μικρακια σας εχουν αποδεχτει τον ερχομο του καινουριου μελους?Εμένα η δικια μου με τιποτα.Ολο γκρινια κανει παλι τσισα πανω της μου κανει παραπονα ότι δεν την παιρνω αγκαλια και η αληθεια είναι ότι δεν ξερω πως να το αντιμετωπισω ολο αυτό.Εχω αρχισει και βαραινω πολύ -κιλα 12 μεχρι στιγμης- αλλα δεν μου φαινονται γιατι ημουν παντα αδυνατη σε σημειο να με τσαντιζουν ολοι που μου λενε μα καλα δεν τρως τιποτα?Αυτα τα νεα μου .....φιλακια σε ολες

Link to comment
Share on other sites

Αννούλα αν δεν κάνω μεγάλο λάθος μετράνε τον τελευταίο απο 36+1. Δηλαδή στον 9ο ανοίκουνε οι βδομάδες 37-38-39-40. Και στα μαιευτήρια έτσι το μετράνε για το αν θα βάλουνε ένα μωρό θερμοκοιτίδα. Για οκ τα μωρά που έχουνε αναπνευστικά προβληματάκια τα βάζουνε έτσι και αλλιώς σε όποια εβδομάδα και αν είναι. Τα μωρά που δεν έχουνε κοιτάνε σε ποιά εβδομάδα είναι, ανάλογα με την ΠΗΤ που έχει δώσει ο γιατρός. Και κάποια τραγικά μαιευτήρια, πραγματικά το θεωρώ τραγικό αυτό, έχει τύχει να βάλουνε μωρό 36 εβδομάδως ακριβώς για 2-3 μέρες θερμοκοιτίδα και 36+1 όχι. Δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό αν δεν έχει πρόβλημα το μωρό για 1-2 μέρες. Σε φίλες μου έχουνε τύχει δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια την μια ήμουνα όρθια και την άλλη καθιστή όταν ζαλίστηκα. Την πίεση την πήρα εχτές με το που ζαλίστηκα, απόγευμα, για να δω μήπως ήτανε η πίεση. Απλά δεν νομίζω οτι ήτανε τόσο χαμηλά για να ζαλιστώ, θα το κοιτάξω όμως. Μάλλον κούραση είναι όμως.

Αχ τι ωραία κορίτσια, έχουμε να δούμε πολλά μωράκια τη δευτέρα και επιτέλους κοντεύει η μέρα και ανυπομονώ. Παρασκευή σήμερα.

Αχ οι περισσότερες έχετε λιγότερο απο 50 μέρες, μην πω και λιγότερο απο 40. Εγώ 55 μέρες σήμερα.

Πω πω χάλασε πάλι ο καιρός. Πότε θα φτιάξει, τι κακό και αυτό φέτος.

Το απόγευμα έχουμε καράτε. Η κόρη μου ευτυχώς συνήλθε, οκ είχε ένα ψιλομπουκωματά το πρωί που σηκώθηκε απο το κρεβάτι, αλλά θα φύγει και αυτό σιγά σιγά. Ευτυχώς φαίνεται να την γλυτώνω, αν και δεν αισθάνομαι τελείως καλά το λαιμό μου ακόμα, αλλά καλύτερα απο εχτές. Αν καταφέρω να κοιμηθώ και 1-2 βράδια καλά νομίζω οτι θα συνέλθω τελείως.

θα μπορουσες να παρεις και σημερα την πιεση σου να συγκρινεις αν ηταν απο αυτη η απο κουραση...!Αν και οπως λες μαλλον απο κουραση θα ειναι...εσυ εχεις ηδη μια κορουλα και κανεις πολλα παραπανω πραγματα απο εμας που θα ναι το πρωτο μας..φροντιζεις ηδη ενα παιδακι....και φροντιζεις και ενα παιδακι μεσα στην κοιλιτσα...!


nkr7p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την πίεση την παίρνω κάθε μέρα πλέον τουλάχιστον μια φορά, για να δω.

Έχει μικρή 5-5,5 και μεγάλη απο 8 μέχρι 9,5, με το συγκεκριμένο πιεσόμετρο, γιατί λέω μάλλον είναι κούραση.

Link to comment
Share on other sites

Την πίεση την παίρνω κάθε μέρα πλέον τουλάχιστον μια φορά, για να δω.

Έχει μικρή 5-5,5 και μεγάλη απο 8 μέχρι 9,5, με το συγκεκριμένο πιεσόμετρο, γιατί λέω μάλλον είναι κούραση.

Τοτε alexandroula οσο και δυσκολο ειναι να ξεκουραστεις...πρεπει λιγο περισσοτερο να ξεκουραζεσαι....Α ναι!! αυτο με το Φλεβαρη δεν το ειχα σκεφτει...


nkr7p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ωχ Γεωργία και θα κάτσεις λίγο και δεν θα πληρώνεσαι? Πακέτο. Φαντάζομαι σε ιδιωτική επιχείρηση!

Η κόρη μου δείχνει να έχει μεγάααλη κατανόηση προς το παρόν. Βέβαια της λέω πάντα οτι τώρα δεν μπορώ να την πάρω αγκαλιά, αλλά όταν θα έρθει η μπεμπούλα θα την παίρνω αγκαλιά. Σήμερα ήθελε να κάτσω μαζί της στο πάτωμα να παίξουμε λίγο. Κάποιες φορές κάθομαι, αλλά κουράζομαι εύκολα και τώρα τελευταία προσπαθώ να το αποφύγω. Της είπα οτι δεν μπορώ να κάτσω κάτω, αλλά μπορούμε να ανεβάσουμε τα lego στον καναπέ και να παίξουμε. Την έχω παραμελήσει γενικώς αρκετά και αισθάνομαι τύχεις, αλλά δεν την παλεύω, ειλικρινά. Ασχολείτε βέβαια πολύ παραπάνω ο άντρας μου μαζί της, αλλά εγώ είμαι όλη μέρα σχεδόν εδώ και εκείνος την βλέπει πολύ λιγότερο. Πότε θα με βρίσει δεν ξέρω, αλλά προς το παρόν το δέχεται.

Βέβαια αν θυμάμαι καλά η δικιά μου είναι πιο μεγάλη, 3 χρονών και 8 μηνών. Πέρυσι που ήτανε 2-2,5, της είχανε πει 1-2 φορές τα πεθερικά μου αν θέλει αδερφάκι και την είχε πιάσει το στραβό της και κάθε φορά που πήγαινε να της πει κάποιος κάτι στράβωνε, ερχότανε στην αγκαλιά μου και απαντούσε, όχι θέλω να είμαι μόνη μου. Τους απαγόρευσα να μιλάνε γιαυτό για κανένα 6μηνο, γιατί θα είχαμε πρόβλημα, και όταν ήρθε η ώρα άρχισα να της λέω οτι θα είναι η μεγάλη αδερφή (της είχε κολλήσει οτι πλέον είναι μεγάλη και κάνει περισσότερα πράγματα κλπ), θα μπορεί να με βοηθάει αν θέλει, θα πάει σχολείο ενώ το μωρό θα είναι σπίτι κλπ. Το πήρε πολύ καλά απο την αρχή ευτυχώς.

Να σου πω, μου έφερε πρόσφατα μια φίλη ψυχολόγος ένα βιβλίο για τα "πρωτότοκα". Το διάβασα, αρκετά τα εφάρμοζα αλλά αναρωτιόμουνα αν είναι σωστά.Είναι βιογραφικό κατά κάποιο τρόπο , αλλά ίσως σε βοηθήσει στο πως να αντιμετωπίσεις την κόρη σου.

http://www.biblionet.gr/book/72058/Prekop,_Jirina/%CE%A4%CE%B1_%CF%80%CF%81%CF%89%CF%84%CF%8C%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B1

Αν θέλεις δες το.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες τις κοιλίτσες! Ακόμα δεν έχουμε τελειώσει με το σπίτι. Ευτυχώς έχω αρκετή βοήθεια. Κατα τ΄άλλα έχω έντονους πόνους στη μέση και χαμηλά στην κοιλιά με αποτέλεσμα να κάνω πριν δυο μέρες nst να δούμε τι γίνεται. Τελικά δεν ήταν από συσπάσεις οι πόνοι αλλά από τη θέση της μπέμπας αφου όπως έδειξε και το ντόπλερ που έκανα χθες έχει γυρίσει με το κεφάλι κάτω και μου ρίχνει πολυ δυνατές κλωτσιές τόσο που μου προκαλεί πόνο! Έχει πάει και 2 κιλά. Τον ύπνο πάντως τον έχω ξεχάσει κι εγώ. Αυτά τα δικά μας νέα να είστε όλες καλά και υπομονή λίγο έμεινε! ;)


P80ap2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια μου!

Όλα καλά κι από εδώ!!Αχ ,πόσο θα ήθελα να έμπαινα κι εγώ στο μήνα μου..:P

Για την πίεση,εχω το αντιθετο πρόβλημα! Είμαι γύρω στο 8 με 13 στα όρια προς τα πάνω δηλαδή...ελπίζω να μη μου ανέβει κι' άλλο...

Καλά,εγώ δεν έχω τίποτα έτοιμο!!Αλλά σε κάθε περίπτωση, πιστεύω ότι θα προλάβω..:P Φιλάκια!!


Qi0Mp3.png?ChdnBzhLZZCdp3.png?X2JaRTu1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα κορίτσια . Εμένα η μικρη μου ευτυχως ειναι δυο χρονων κ οτι κ να της λεω το παιρνει μια χαρα διοτι καταλαβαινει ελαχιστα.Χθες ειχε ερθει σπιτι μια φιλη μου με την μπεμπουλα της 3 μηνων, η δικια μου δεν της εδωσε σημασια, λιγο την κοιταξε κ μετα της ηταν αδιαφορη. Εγω δεν την κρατησα αγκαλια για να δω αντιδρασεις, αλλα η μαμα μου που την κρατησε, ουτε που την ενοιαξε. Συνεχισε να μπαινει στο πορτ μπεμπε του μπεμπη που μας δωσανε κ να κοιμιζει κ ταιζει τις κουκλες της. Τωρα οταν γεννησω κ το φερω στο σπιτι, δεν ξερω πως θα αντιδρασει.

Η κουραση κ μενα κορίτσια με στελνει στο κρεβατι κ ακομα κ κει ζαλιζομαι. Εγω πλεον βαζω καθε μερα πλυντήριο κ σιδερωνω ποτε η μαμα μου ποτε εγω. Φυσικα, τα απλωνω στο σπιτι μεσα.. Θελω πριν φυγω για το μαιευτήριο να τους τα εχω ολα ετοιμα κ ηδη φρεσκαρω κ δικα μου ανοιξιατικα ρουχα. Εγω αυριο θα παρω τον γιατρο μου τηλ κ μαλλον την Τριτη θα παω να με δει.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω στο σπιτι πιεση εχω συνηθως 7 με 11...και παλμους πανω απο 90 καθε φορα που μετριεμαι...Λεω να ξεκινησω σιδερο αυριο...να σιδερωσω τα ρουχαλακια της μικρουλας μου γιατι νιωθω λιγο πεσμενη σημερα, χωρις να συμβαινει κατι...μπας και παρω τα πανω μου..


nkr7p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα. Πρίν από κανένα δίωρο γύρισα απο την κλινική γιατί είχα πόνο ψηλά στην κοιλιά νόμιζα ότι ήταν το στομάχι μου αλλά τελικά κάνει συσπάσεις η μήτρα οπότε μου είπε ξεκούραση να πάρω αντιόξινο και buscopan ανά 8 ώρες και ξαναμιλάμε.

Μακάρι να έχουμε μια ήρεμη νύχτα τι να πω καλή δύναμη σε όλες!

Αννούλα εμένα συμπίπτει η ημερομηνία που μπαίνω στον μήνα μου με τον υπερηχο προς το παρών.

foteini85 το graco evo μας άρεσε πολύ και εμάς μόνο καρότσι 250 κοστίζει


Wi8gp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...