Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Σκέψου ότι η κορούλα μου δεν ήταν ΑΑ,όπως πχ το πρώτο που βάλαμε και δεν έγινε καν εμφύτευση και όπως αυτό τώρα που εξελίχθηκε σε βιοχημική 

      Θέμα τύχης μάλλον είναι που θα βρεθεί το υγιή έμβρυο !!

      να την χαίρεσαι την κορούλα σου και εύχομαι σύντομα να της κανείς το αδελφάκι !!! 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Απριλίου 2015


olympia_st

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλησπέρα ,

Για τη διαδικασία της άδειας εγκυμοσύνης λοχείας και επιδομάτων :

Τα επιδόματα κυοφορίας και λοχείας χορηγούνται στην άμεσα ασφαλισμένη εφόσον:

  1. Έχει πραγματοποιήσει 200 τουλάχιστον ημέρες ασφάλισης κατά τα δύο τελευταία χρόνια, τα προηγούμενα της πιθανής ημέρας τοκετού και
  2. Δεν εργάζεται κατά το διάστημα της επιδότησης, δηλαδή 56 μέρες πριν τον τοκετό και 63 μέρες μετά.
  3. Για την καταβολή των επιδομάτων μητρότητας απαιτείται:
  4. Το ασφαλιστικό σας βιβλιάριο (Απόσπασμα Ατομικού Λογαριασμού Ασφάλισης των 2 τελευταίων χρόνων) ή βεβαίωση εργοδότη επικυρωμένη από το Υποκ/μα ΙΚΑ που ελέγχει τον εργοδότη,
  5. Το ατομικό σας βιβλιάριο υγείας θεωρημένο ή με επικολλημένη την αυτοκόλλητη ετικέτα ασφαλιστικής ικανότητας,
  6. Το οικογενειακό βιβλιάριο υγείας, προκειμένου να υπολογιστεί τυχόν προσαύξηση για τα προστατευόμενα μέλη (αν υπάρχουν),
  7. Βεβαίωση από γυναικολόγο γιατρό του ΙΚΑ. της περιοχής σας, στην οποία θα αναγράφεται η πιθανή ημερομηνία τοκετού,
  8. Υπεύθυνη δήλωση του εργοδότη σας για την ημέρα διακοπής της εργασίας σας (το σχετικό έντυπο το προμηθεύεστε από το γιατρό του ΙΚΑ που θα σας εξετάσει),
  9. Υπεύθυνη δική σας δήλωση ότι διακόψατε την εργασία σας (δεν υποβάλλεται σε ξεχωριστό έντυπο, αλλά απλώς υπογράφετε κι εσείς το έντυπο που θα συμπληρώσει ο εργοδότης σας), ενώ
  10. Για την καταβολή του επιδόματος λοχείας, χρειάζεστε επιπλέον και ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού.

Μπορείτε να βρείτε πληροφορίες στη σελίδα του ΙΚΑ . Σε γιατρό του ικα μπορείς να κλείσεις ραντεβού για το συγκεκριμένο χαρτί μετά την 28η βδομάδα και να έχεις μαζί σου βιβλιάριο-β επιπέδου και αν υπάρχει χαρτί από ιδιώτη γιατρό για την ΠΗΤ.

Το επίδομα κυοφορίας μπορεί να προκαταβληθεί. Αυτό σημαίνει, ότι έχετε τη δυνατότητα 56 ημέρες πριν από την πιθανή ημέρα τοκετού, να εισπράξετε το ποσό επιδότησης κυοφορίας από το ΙΚΑ, αφού προσκομίσετε τα απαραίτητα δικαιολογητικά. Το επίδομα λοχείας καταβάλλεται πάντα μετά τον τοκετό, εκτός εάν το παιδί γεννηθεί νεκρό, ή πεθάνει λίγες ώρες μετά. Στην περίπτωση αυτή, δεν καταβάλλεται επίδομα λοχείας, καταβάλλεται όμως επίδομα ασθενείας, εφόσον ζητηθεί από το γιατρό του ΙΚΑ, για τυχόν αναρρωτική άδεια.

Σε κάθε περίπτωση, εφόσον καλύπτετε τις προϋποθέσεις, έχετε δικαίωμα εντός 6 μηνών από τον τοκετό, να εισπράξετε τα επιδόματα μητρότητας.


SPg9p2.png?MwCuSAEF
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια μου. Τελικα καισαρικη την πρωταπριλιά στις 12 το μεσημέρι. Το κοριτσι μου ειναι εγκάρσιο και ειναι σημερα 38+1 3620γρ. Θα βγει και αυτή σαν την αδερφή της, στρουμπουλό. Η κορη μου η πρώτη ηταν 3960 στις 39+1 εβδομάδες. Εχω λίγο άγχος όσο αφορά την καισαρικη, ελπίζω να πανε ολα καλα και να σας γράψω τα ευχάριστα γρήγορα. Πολλα φιλία σε όλες. Καλη μας λευτεριά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και απο εδώ κοριτσάκια εντός κ εκτός fb!

Valsamoula με το καλό!! Σαν ψέμματα θα είναι ο ερχομός του μωρού χεχε! Εύχομαι να πάνε όλα κατ ευχήν κορίτσι!!

Ps γέννησε και η athinakos μας σήμερα!!


TJhAp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΧΩ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΣΑΣ ΓΡΑΨΩ....ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΤΙΣ 34+4 7 ΜΑΡΤΙΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΝΑ ΤΡΕΦΕΤΑΙ...Η ΤΟΣΟΔΟΥΛΑ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 1530 ΜΟΝΟ...ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΘΕΡΜΟΚΟΙΤΙΔΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 20 ΜΕΡΕΣ ΕΝΑ ΥΓΙΕΣΤΑΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΒΑΡΟΣ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΜΕ ΣΠΙΤΑΚΙ ΜΑΣ...ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΓΕΝΝΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΣΑΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΩ ΓΙΑΤΙ ΗΔΗ ΤΑ ΕΧΩ ΞΕΧΑΣΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΠΛΑΣΜΑΤΑΚΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΜΥΑΛΑ...ΑΧ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΝΟ ΠΟΥ Η ΧΑΡΑ ΜΟΥ ΘΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΙ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ..ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΙΜΑΙ Ο ΠΙΟ ΕΥΤΙΧΙΣΜΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ..!!!

Link to comment
Share on other sites

Annoulitsa καταρχήν να σου ζήσει, να είναι πάντα γερή και ευτυχισμένη. Με το καλό να την πάρετε στο σπίτι σας, καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολη η ιστορία σας, αλλά είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρετε.

Αν θέλεις να μπαίνει να μας λες νέα σας, θα σας σκεφτόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΧΩ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΣΑΣ ΓΡΑΨΩ....ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΤΙΣ 34+4 7 ΜΑΡΤΙΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΝΑ ΤΡΕΦΕΤΑΙ...Η ΤΟΣΟΔΟΥΛΑ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 1530 ΜΟΝΟ...ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΘΕΡΜΟΚΟΙΤΙΔΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 20 ΜΕΡΕΣ ΕΝΑ ΥΓΙΕΣΤΑΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΒΑΡΟΣ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΜΕ ΣΠΙΤΑΚΙ ΜΑΣ...ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΓΕΝΝΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΣΑΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΩ ΓΙΑΤΙ ΗΔΗ ΤΑ ΕΧΩ ΞΕΧΑΣΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΠΛΑΣΜΑΤΑΚΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΜΥΑΛΑ...ΑΧ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΝΟ ΠΟΥ Η ΧΑΡΑ ΜΟΥ ΘΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΙ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ..ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΙΜΑΙ Ο ΠΙΟ ΕΥΤΙΧΙΣΜΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ..!!!

Αχ τι καλά, και άλλη άφιξη!! Να σας ζησει Αννουλιτσα!! Απ ο,τι κατάλαβα μόνο βάρος πρεπει να πάρει οπότε είναι θέμα ημερών να την πάρετε την μπεμπουλα στο σπίτι, με το καλό!!


TJhAp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΧΩ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΣΑΣ ΓΡΑΨΩ....ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΤΙΣ 34+4 7 ΜΑΡΤΙΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΝΑ ΤΡΕΦΕΤΑΙ...Η ΤΟΣΟΔΟΥΛΑ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 1530 ΜΟΝΟ...ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΘΕΡΜΟΚΟΙΤΙΔΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 20 ΜΕΡΕΣ ΕΝΑ ΥΓΙΕΣΤΑΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΒΑΡΟΣ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΜΕ ΣΠΙΤΑΚΙ ΜΑΣ...ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΓΕΝΝΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΣΑΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΩ ΓΙΑΤΙ ΗΔΗ ΤΑ ΕΧΩ ΞΕΧΑΣΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΠΛΑΣΜΑΤΑΚΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΜΥΑΛΑ...ΑΧ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΝΟ ΠΟΥ Η ΧΑΡΑ ΜΟΥ ΘΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΙ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ..ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΙΜΑΙ Ο ΠΙΟ ΕΥΤΙΧΙΣΜΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ..!!!

Καλημέρα κοριτσι μου καλοφωτιστο να ναξ το κοριτσακι σου. Θα το πάρεις οσονούπω στο σπιτακι σου. Να μην ανησυχεις εφοσον η μικρουλα ειναι υγιής . Παρε παραδειγματα απο αλλα μωρακια που γεννιούνται μισο κιλο και παλεύουν για την ζωη! Ολα ροδινα να σας ειναι εύχομαι.

Φιλακια :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...