Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Natasa24 είπε:

      euxaristo gia tin apantisi .. ne exeis dikeo omos einai polli psixofthoro den ksero an niothis afto p leo akoma kai gia ton antra m einai diskolo na to apodexti ... apla skeftomoun an einai kalitera na prospathiso akoma mia fora me spermatenxisi apla afti tin fora dipli .. kai an dn iparxi alli epilogi na proxoriso me eksosomatiki. to mono p me anisixise pragmatika einai pu mu ipan oti idi einai pollis o xronos prospathiass kai oti megalonotas ta apothemata ton othikon ligostevoun opotan kai afto me vazi ligo se skepsis.

      Είπες τη λέξη κλειδί.. Να αποδεκτει.. Αυτό έχει σημασία, να απιδεκτειτε ότι η απόκτηση παιδιου είναι δυσκολη με το φυσικό τρόπο κ χρειάζεται εξωσωματική.. Έτσι ήταν κ για μένα στην αρχή " Είναι δυνατόν να μη μπορώ φυσιολογικά όπως οι περισσότεροι;".. Στην αρχή μόνο.. Σημασία έχει τι αποτελέσματα κ οχι ο τρόπος!! Προσωπικά κοιτάζω τα κοριτσάκια μου κ είμαι περηφανη για τον αγώνα που έδωσα για να τα αποκτήσω.. 

      Ταπεινή μου γνώμη, αποδεχτείτε ότι χρειάζεστε την βοήθεια της επιστήμης κ προχωρηστε.. Μην σπαταλατε τα χρήματα σας σε άλλες μεθόδους.. Φυσικά οι γιατροί που σας παρακολοτθουν έχουν καλυτερη εικόνα κ γνώση από μένα αλλά παντα παιζει ρόλο και η δικιά σας επιθυμία κ επιλογή.. 

      Φιλικά παντα

Cafe Αυγουστος 2010


CoffeeFilter

Recommended Posts

Μόλις γύρισα και εγώ από την παθολόγο με τα αποτελέσματα από TSH .

Ανέβηκε λίγο από 1,21 που ήταν τον περασμένο μήνα, πήγε στα 2.23.

Η γιατρός μου είπε δεν πειράζει, δεν είναι και τόσο τραγικό αλλά ανεβάσαμε την δόση του χαπιού στα 75.

Επίσης πρέπει να ξεκινήσω σίδηρο γιατί και ο αιματοκρίτης είναι στα όρια.

Το είδα εγώ το ονειρο το κακό χθες το βράδυ….ευτυχώς αυτά είναι γέλια πράγματα που έχω.

Κατά τα αλλά όλα καλά.

Αναμένω την Τετάρτη για υπέρηχο.


rFQep1.pngcS9Bp1.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • happiness

    1879

  • galat

    1750

  • DimRous

    1091

  • amande

    977

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Ευτυχώς που δεν πάει ανάλογα με τα όνειρα, Olympia, γιατί τότε εγώ θα ήμουν κάθε μέρα στα επείγοντα:) Τρελόί εφιάλτες, σας λέω...

Καλή επιτυχία σε όλες με τις εξετάσεις σας! Εγώ έχω τις κλασικές αίματος και ούρων ξανά και στις 31/3 έναν υπέρηχο ακόμα -μπορεί επιτέλους να δούμε και το φύλο!


Ανατομία ενός φουσκώματος...:)

http://koilitsa.com/

107fc7d98c.png

Link to comment
Share on other sites

Ολυμπία τα φυσιολογικά όρια για το TSH ομως δεν ειναι 0,5-4,5 ? απλά θέλει να παραμένει σταθερή?

Στο χαρτι που εχω μπροστα μου απο το μικροβιολογικο λεει 0,27 - 4,2

Πρεπει να μην ξεφυγει απο τα ορια, γι αυτο το ελεγχουμε καθε μηνα και το ρυθμιζουμε με τα χαπια.

Επεξεργάστηκαν by Olympia99

rFQep1.pngcS9Bp1.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φουσκωτές κοιλίτσες!

Αλήθεια πόσο φουσκώσατε? Από κιλά πως τα πάτε? Εγώ πιστέυω ότι έκανα καλή κοιλίτσα. Ανοίγω την ντουλάπα και κάθομαι και την χαζεύω γιατί δεν ξέρω τι να φορέσω, άλλα δεν μου κάνουν και άλλα δεν μου κάνουν καθόλου κέφι να τα βάλω....νοιώθω περίεργα :? από κιλά έβαλα περίπου 1,5-2 παίζει η ζυγαριά (έχω πάθει λίγο ψύχωση και ανεβαίνω κάθε μέρα γιατί άνοιξε η όρεξη μου όπως και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη στο 2ο τρίμηνο και τα πήρα μαζεμένα).

κων κων και άλλο κοριτσάκι στην λίστα μας, θα τα έχεις ένα και ένα τώρα!

nikolina περαστικά σου, ελπίζω να μην κρατήσει πολύ. Να σκέφτεσαι θετικά και για ότι θέλεις να μοιραστείς εδώ είμαστε! Δεν οφελεί να προσπαθείς να ακούσεις το μωρό από μόνη σου, σε αγχώνει πιο πολύ αυτό. Καλό είναι να απασχολείς τον γιατρό σου για όλες τις ανασφάλειες σου, και μια επίσκεψη παραπάνω σε αυτόν δεν βλάπτει προκειμένου να είσαι εσύ ήρεμη.

nano έχεις την σκέψη μας και την θετική μας ενέργεια, όλα καλά να πάνε. Περιμένουμε νέα σου.

Για την κυστική ίνωση πρώτη φορά ακούω, δεν έχω ιδέα τι είναι, θα μελετήσω την σελίδα που δίνετε. Όμως αν ήταν τόσο σημαντικό οι γιατροί μας δεν θα μας ενημέρωναν???

Εμείς την Πέμπτη θα πάμε για υπέρυχο. Έχω καιρό να το δω το μπουμπουκάκι μου. Περιμένω να μου δώσει να κάνω και εξετάσεις αυτή την φορά και ακόμα δεν παίρνω τίποτα από συμπληρώματα, μάλον θα μου τα ξεκινήσει τώρα.

Φιλάκια σε όλες!:P


M4B1p3.pngQIghp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

περαστικα σου νικολινα!!!:)

...κοριτσια αυτο με την κυστ.ινωση δεν το διαβασα αλλα ουτε προκειται....ο γιατρος μου κ ο αντρας μου εχουν κανει κομμα κ λενε οτι θα σπασουν το λαπτοπ μου!!!!!...αγχωνομαι λενε κ κανω συσπασεις λενε....

Σημερα γελουσα με την κορη μου παρα πολυ κ μου ηρθαν λιγα καφετια παλι!!!!...μα ουτε να ξεκαρδιστω δεν μπορω;;;

Εγω παω 2 φορες το μηνα για υπερηχο(λογω αποκολλησεων φοβαμαι)...δεν αντεχω πιο πολυ...με κοιταει στα γρηγορα ομως,ισα ισα να ξεαγχωθω....:):):)

...Λια μπορει να τις κανω μονη μου τις εξετασεις αν δεν μου πει -ειναι αυτες που εγραψες εεε;;;;

Φιλουδιαααα!!!!!!:):):)


catcatadr20031129_-8_H+LATREIA+MOY+BASILIKH.png

i6mXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοιλούμπες... Ευχαριστώ για τα περαστικά σας...

Σήμερα έχω ραντεβού να ακούσουμε το μωράκι κ ανυπομονώ να περάσει η μέρα ... Σήμερα πήγα κ για πρώτη φορά στο ΙΚΑ για να μου γράψουν τα φάρμακα... Μου έχει δώσει από την αρχή της εγκυμοσύνης ασβέστιο, μαγνήσιο κ σίδηρο κ μέχρι τώρα μου έκανε εξυπηρέτηση ένας φαρμακοποιός. Είπα όμως, μιας που θα μετακομίσω κιόλας αυτή την εβδομάδα στο σπίτι μου κ θα είμαι πλέον μακριά από το πατρικό να δοκιμάσω να πάω στο ΙΚΑ για φάρμακα κ τις εξετάσεις... Τρελά νεύρα... Απαράδεκτοι... Εκτός ότι με ταλαιπώρησαν γιατί επέμεναν ότι δεν είμαι στο

Μητέρας κ Παιδιού αλλά στο Γυναικολογικό, περίμενα 30 ώρα όρθια κ μετά όταν μπήκα στον (απαράδεκτο) γιατρό μου την είπε κιόλας.

:evil: Τα σπας ή δεν τα σπάς???


bunbunsrd20100817_-8_O+kouklos+mou+einai.png

EP8Ip2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Επιτέλους σημερα πήγα για τις εξετάσεις αίματος. Αυτή τη φορά ήταν πιο λίγες.

galat μια χαρα τα αποτελέσματα.

Για την κυστική ίνωση που λέτε ούτε εγω προκειται να ασχοληθω, ούτε καν διάβασα τί είναι. Πιστευω οτι αν χρειαζόταν θα μου την έβαζε ο γιατρός σαν εξέταση.

nikolina μου έμπλεξες με το ΙΚΑ? Εγω πάντως και στην προηγούμενη εγκυμοσύνη έκανα πολλές "φασαρίες" εκμεταλευόμενη την εγκυμοσύνη μου. Είναι μια καλή ευκαιρία να μπουν κάποιοι στη θέση τους χωρίς να μπορούν να σου πούν τίποτα λόγω της κατάστασης. Αν "τραβούσες" μια λιποθυμία-ζαλάδα στον γιατρό που σου την είπε θα έτρεχε και δεν έφτανε ο μ@λ@κ@ς.;)

Link to comment
Share on other sites

Για την κυστική ίνωση που λέτε ούτε εγω προκειται να ασχοληθω, ούτε καν διάβασα τί είναι. Πιστευω οτι αν χρειαζόταν θα μου την έβαζε ο γιατρός σαν εξέταση.

Λοιπόν πως δεν το είχα σκεφτει??? Ο Γιατρούλης σου που ειναι τοσο σχολαστικός και δεν στην εβαλε? Δεν ασχολουμαι ουτε κι εγώ!

Παει κι αυτο. Γενικώς χθες με επιασε μια αμφιβολία τώρα που το βλέπω πιο ψυχραιμα νομίζω οτι δεν χρειάζεται.

Κων κων ολο ξεχναω και θελω να στο πω, ειναι φοβερος το γιατρος σου που σου προτεινει vbac. Ελαχιστοι ειναι που το κανουν. Αυτο σημαινει οτι ειναι ανθρωπος πανω απο όλα.

Σου ευχομαι να το δοκιμασεις και να τα καταφέρεις. Το ιελω πολυ κι εγώ, θα το συζητησω αν και ο αντρας μου ειναι αρνητικός. Αλλα δεν θα φάει αυτος το μαχαιρι, εγώ θα το φάω...;)


eNeap2.pngTSzHp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις κωνκων μου αλλά εκείνη την ώρα είχα τέτοια νεύρα... που δε μου βγαινε... Τεςπα έκλεισα ξανά για αύριο κ θα γίνει χαμός... Δεν ξέρω πόσα λεφτά είναι τα φάρμακα, αλλά γιατί αφού σου κρατάνε λεφτά από το μισθό κάθε μήνα, γιατί να τα πληρώνω κ από πάνω από τη στιγμή που είναι δωρεάν για εγκυμοσύνη...


bunbunsrd20100817_-8_O+kouklos+mou+einai.png

EP8Ip2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λοιπόν πως δεν το είχα σκεφτει??? Ο Γιατρούλης σου που ειναι τοσο σχολαστικός και δεν στην εβαλε? Δεν ασχολουμαι ουτε κι εγώ!

Παει κι αυτο. Γενικώς χθες με επιασε μια αμφιβολία τώρα που το βλέπω πιο ψυχραιμα νομίζω οτι δεν χρειάζεται.

Κων κων ολο ξεχναω και θελω να στο πω, ειναι φοβερος το γιατρος σου που σου προτεινει vbac. Ελαχιστοι ειναι που το κανουν. Αυτο σημαινει οτι ειναι ανθρωπος πανω απο όλα.

Σου ευχομαι να το δοκιμασεις και να τα καταφέρεις. Το ιελω πολυ κι εγώ, θα το συζητησω αν και ο αντρας μου ειναι αρνητικός. Αλλα δεν θα φάει αυτος το μαχαιρι, εγώ θα το φάω...;)

Δίκιο έχετε... κ εγώ θα σταματήσω να το σκέφτομαι... Τι είναι αυτό το vbac κορίτσια???


bunbunsrd20100817_-8_O+kouklos+mou+einai.png

EP8Ip2.png

Link to comment
Share on other sites

τα φαρμακα αξιζει να τα γραψεις στο ΙΚΑ γιατι ειδικα στις εγκυμονούσεις ειναι 0% συμμετοχη, τα παιρνεις δωρεάν. Εγω το εμαθα πολυ αργα, και ο τοτε σιδηρος ηταν πολυ ακριβος, ευτυχως που τα εγραφε ο αντρας μου στο δικο του βιβλιαριο και τουλαχιστον διναμε συμμετοχη 25%.

Το VBAC σημαίνει vaginal birth after cesarean δηλαδη να γεννησεις φυσιολογικά επειτα απο προηγηθείσα καισαρική. Ακολουθείται ενα συγκεκριμένο πρωτόκολλο και λιγοι το επιχειρουν, αν και το γνωστο επιχειρημα για ριξη της μητρας ειναι αντελως ανυποστατο, δεν εχει συμβει ποτε και ειναι το ιδιο και απο το γινει ριξη της μητρας σε φυσιολογικό τοκετο, εν συντομια αυτα...


eNeap2.pngTSzHp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε κοριτσάκια εχετε δικιο εν μέρει για την κυστική ίνωση, έχουμε αρκετά άλλα για να αγχωθούμε. Εγώ το πήρα πιο ζεστά γιατί έχω χάσει συγγενή από το θέμα αυτό, ήξερα ότι ήταν γενετικό, αλλά δε μου είχε περάσει απ' το μυαλό ο προγεννητικός έλεγχος. Εμένα δε θα έπρεπε να μου το έχει πει ο γιατρός? Ή τουλάχιστον να με έχει ρωτήσει για το ιστορικό της οικογένειας? Τεσπα, μη σας αγχώνω άλλο...

Ας σκεφτούμε κάτι πιο θετικό...

Οταν έκανα αυχενική διαφάνεια, η γιατρός πιθανολογώντας για το φύλλο, μου είπε μάλλον κορίτσι. Ο γυναικολόγος μου πριν 10 μέρες μου είπε ότι το βλέπει για αγόρι. Ετσι εχουμε διχαστεί οικογενειακώς και σκέφτομαι να μην ξαναρωτήσω, να περιμένω τη β-επιπέδου για να δούμε σίγουρα. Πότε κάνουμε τη β-επιπέδου, γύρω στην 20η εβδομάδα αν θυμάμαι καλά?


dJzIp2.png Fysmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καπου εκεί είναι ζουζουνελ. Εγω στην κορη μου την εκανα 20 και 4 μερες ενώ τώρα θα ειμαι 22 και 1., λιγο πιο αργα. Το φυλλο σιγουρα καλυτερα να περιμενεις την β επιπεδου... κι εμενα με αμφιβολια κοριτσι μου ειπαν στην αυχενική αυριο θα δουμε που θα παω στον γιατρο.

Οσο για την κυστική , εσυ που εχεις θεμα με συγγενή (αν και ειναι εξ αγχειστιας) ανεφερέ το στον γιατρό σου και θα σου πει αν χρειάζεται να το κάνεις.


eNeap2.pngTSzHp3.png
Link to comment
Share on other sites

Οσο για την κυστική , εσυ που εχεις θεμα με συγγενή (αν και ειναι εξ αγχειστιας) ανεφερέ το στον γιατρό σου και θα σου πει αν χρειάζεται να το κάνεις.

Να ποιο είναι το θέμα με αυτον τον συγγενή... Θείος συγκεκριμένα, άντρας της αδελφής της μητέρας μου. Καταγωγή από ένα πολύ μικρο νησάκι, την Κίμωλο, εκεί γεννήθηκε και μεγάλωσε. Από την Κίμωλο είναι επίσης η γιαγιά μου και ο παππούς μου (γεννημα-θρεμα και οι δύο). Ενα τόσο μικρό νησάκι, δε θα μπορούσε να θεωρηθεί απομονωμένος (γενετικά τουλάχιστον) πληθυσμός? Οπότε δεν είναι πολύ πιθανό κάποια γενετικά χαρακτηριστικά να είναι κοινά ή τουλάχιστον να εμφανίζονται σε μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού? (έχω κάνει και κάποια μαθηματα γενετικής τρομάρα μου τώρα βρήκα να τα θυμηθώ όλα...)

Αυτό είναι που με προβληματίζει, ναι είναι συγγενείς εξ αγχιστείας, αλλά δεν είναι ένας άσχετος άνθρωπος που μας ήρθε από την άλλη άκρη της Ελλάδας (λεμε τώρα)... Τεσπα, είδωμεν. Θα το πω στον γιατρό μου στην ερχόμενη επίσκεψη έτσι κι αλλιώς... Θέλω να δω αντιδράσεις...

Αχ, πείτε κατι πιο αισιόδοξο, προσπαθώ να βγάλω απ' το μυαλό μου το θέμα αυτό... Εχω και τη μαμά μου στο νοσοκομείο και... ουφφφφφφ δεν αντέχω άλλο...


dJzIp2.png Fysmp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...