Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Cafe Αυγουστος 2010


CoffeeFilter

Recommended Posts

Χμμμ... για δειτε τι λεει η marilu, στο Λαϊκό κάνουν την εξέταση μόνο σε εγκύους.

Αρα πρέπει να πάμε ιδιωτικά?... Ή στο Χωρέμειο, με 150 ευρω...

Άραγε οι ιδιωτικές ασφάλειες καλύπτουν τέτοια εξέταση?


dJzIp2.png Fysmp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • happiness

    1879

  • galat

    1750

  • DimRous

    1091

  • amande

    977

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Για λίγο που το έψαξα εδώ στο web, κ εγώ βρήκα ότι μόνο επί πληρωμής γίνεται η εξέταση... Θα ρωτήσω κ θα σας πω αν μάθω κάτι πάντως...

Είναι όμως κρίμα, γιατί θα μπορούσε να γίνεται κ αυτή όπως η μεσογειακή αναιμία...κ όμως δεν την κάνουν...


bunbunsrd20100817_-8_O+kouklos+mou+einai.png

EP8Ip2.png

Link to comment
Share on other sites

Στο Λαϊκό την κάνουν δωρεάν, αλλά οπως φαίνεται μόνο σε εγκύους.

Όντως είναι κρίμα, θα έπρεπε να είναι στις υποχρεωτικές εξετάσεις του προγεννητικού ελέγχου, είναι πολύ σοβαρό θέμα...


dJzIp2.png Fysmp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μίλησα τώρα με Παίδων Αγία Σοφία κ μου είπαν ότι μπορώ να κάνω την εξέταση τέλη του μήνα, αλλά μετά παίρνει ένα μήνα για να μάθω τα αποτελέσματα και ότι είναι αργά... Θα έπρεπε να την έχω κάνει ήδη...

Ρώτησα που μπορώ αλλού να την κάνω (λέγοντάς τους για ιδιωτικό) κ μου είπε ότι το Αγία Σοφία καλύπτει το 90% της εξέτασης, ενώ έξω καλύπτεται το 70% (δεν το κατάλαβα ακριβώς αυτό, αλλά δεν ήταν κ πολύ συζητήσιμη η κυρία στο τηλέφωνο)....

Τσαντίστηκα τώρα πολύ... θα το συζητήσω κ με τον γιατρό μου αύριο που θα πάω... (αν κ ξέρω την απάντησή του από τώρα... "μην τρελαίνεσαι κ μην ψάχνεις το internet")


bunbunsrd20100817_-8_O+kouklos+mou+einai.png

EP8Ip2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσακια μου...τι κανετε???

εμεις ειμαστε μια χαρα,οσο για το αγχος που λετε ειναι μονιμο πλεον...εγω δεν το εχω ακουσει ακομα το ζουζουνι μου και ο γιατρος επιμενει οτι θα το ακουσω μετα την 18η βδομαδα...φανταστειτε μεχρι και στο υπνο μου το βλεπω ...

σημερα θα κανουμε ευχελαιο σπιτι μας ...αχ να μας βοηθησει ο θεουλης να πανε ολα καλα με το νινακι μας και να κλεισει το αντρακι μου δουλεια για το καλοκαιρι...

αυτα εν ολιγης τα νεα μας,σας ζαλισα εεεε???

οσο για την εξεταση που λετε ουε εγω την εχω κανει και ουτε ξερω τι ειναι ακριβως αυτο


76IGp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

hapiness μου καλημέρα κ σε σένα...

Για την εξέταση, (αν διαβάσεις hapiness μου πιο πριν θα καταλάβεις) δεν ξέρω αν αξίζει πλέον να το σκεφτόμαστε. Απλά, νομίζω να κάνουμε την προσευχή μας, να μην είμαστε φορείς...


bunbunsrd20100817_-8_O+kouklos+mou+einai.png

EP8Ip2.png

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα που μπορώ αλλού να την κάνω (λέγοντάς τους για ιδιωτικό) κ μου είπε ότι το Αγία Σοφία καλύπτει το 90% της εξέτασης, ενώ έξω καλύπτεται το 70% (δεν το κατάλαβα ακριβώς αυτό, αλλά δεν ήταν κ πολύ συζητήσιμη η κυρία στο τηλέφωνο)....

φαντάζομαι θα εννοούν ότι με τα δικά τους τεστ μπορούν να ανιχνεύσουν περισσότερες πιθανές μεταλλαγμενες μορφές του γονιδίου, που ίσως σε ιδιωτικα εργαστηρια να μην ειναι ανιχνευσιμες, κάπως έτσι το καταλαβαίνω.

καλά, τώρα τι να κάνουμε, αστα να πανε...

μου τη δίνει όμως να αφήνω τέτοια θέματα κυριολεκτικά στην τύχη...


dJzIp2.png Fysmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κ εμένα μου τη δίνει, κ μου τη δίνει που δεν το έχουν στον προγεννετικό... αλλά κ πάλι, στο τηλ. αυτή μου λέει δεν μπορώ να κάνω κάτι για να το κάνετε νωρίτερα... σιγά πήγα να της πω... τόσο πολύ δουλειά πια...?


bunbunsrd20100817_-8_O+kouklos+mou+einai.png

EP8Ip2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ψαχνοντας στο νετ ειδα οτι για να σου προτεινουν να το ψάξεις μοριακά , υπαρχουν ορισμενες ενδειξεις, μια απο αυτες υπερηχογενές εντερο στο εβρυο 2ου τριμήνου... δηλαδη μαλλον κοιτάζουν στον υπερηχο και αν δουν κατι υποπτο το ψαχνουν... τι να πω εγω παντως θα ρωτήσω σε ενα κεντρο στους αμπελοκηπους που ειχα κανει μοριακη για το στιγμα (ειχε ο αντρας μου και εμενα ειχε βγει οριακη η ηλεκτροφορηση) να δούμε πόσο κοστίζει.


eNeap2.pngTSzHp3.png
Link to comment
Share on other sites

http://www.locus-medicus.gr/mbb_002_cf.html

λεει το εξήςσε κάποιο σημείο. Στις περιπτώσεις όπου στην οικογένεια υπάρχει ιστορικό του νοσήματος και οι δύο γονείς είναι διαπιστωμένοι φορείς, τότε σε κάθε εγκυμοσύνη πρέπει να γίνεται προγεννητικός έλεγχος.

δεν θα μας το έλεγε ο γιατρός ρε κορίτσια αν ήταν απαραίτητο...να μου πεις ειναι το ιδιο με το στιγμα γονιδιακο κληρονομιο...τι να πω...


eNeap2.pngTSzHp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας τσούπρες που ειστε?

Πήρα τα αποτελέσματα απο τις εξετάσεις του θυρεοειδούς ευτυχώς φαίνονται οκ. Δηλαδη η τ3 και τ4 ειναι ελαααααχιστα τσιμπημενη (195 με φυσιολ. οριο 190 και 12,5 με φυσιολ. οριο 12) η TSH όμως που από οσο ξερω τις ρυθμίζει ειναι φυσιολογική...ουφ μου εφυγε και αυτο το αγχος.

Τώρα για το άλλο θέμα θα το συζητησω με τον γιατρό μου την Τετάρτη και βλέπουμε...


eNeap2.pngTSzHp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...