Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλησπέρα σε ολες! 'Οποια θελει μπορει να μου στειλει προσωπικό μηνυμα για γιατρους που ασχολουντε αρκετα με εξωσωματικές με δότριες (εχουν μικρες αναμονες και "καλες" επιλογές σε δότριες). Ψαχνουμε και στην Ισπανια εδω και 1.5 μήνα αλλα χωρί αποτέλεσμα προς το παρόν και θέλουμε να εχουμε και αλλες εναλλακτικές. Ευχαριστώ πολύ κορίτσια! 

Cafe Σεπτέμβριος 2010


CoffeeFilter

Recommended Posts

μακαρι να γεννησω φυσιολογικα ρε κοριτσια...ο γιατρος μου ειπε την προηγουμενη εβδομαδα οτι το μωρο μου ειναι μεγαλο και εχει και μεγαλο κεφαλακι...θα βγει πανω απο 3700 ειναι η εκτιμηση του.ολα καλα βεβαια,αλλα μου ειπε οτι υπαρχει περιπτωση να κανουμε καισαρικη...με χαλασε αυτο για να πω την αληθεια.εχουν παει ολα πολυ καλα ως τωρα,εχω μια ευκολη εγκυμοσυνη,χωρις προβληματα.λετε να χρειαστει καισαρικη λογω μεγεθους του μωρου?ααα και να προσθεσω...εχει παρει θεση το μωρο εδω και 3 εβδομαδες.


image.php?type=sigpic&userid=26070&dateline=1402327573
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 347
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • amande

    amande 90 δημοσιεύσεις

  • eri

    eri 56 δημοσιεύσεις

  • nenaki

    nenaki 45 δημοσιεύσεις

  • theolvas

    theolvas 44 δημοσιεύσεις

γέννησα τον πρίγκηπα με 2 εξωθήσεις και ήταν 3550 και με μεγάλο κεφαλάκι :)

ποια είναι η τελευταία μέτρηση της περιμέτρου κεφαλής του μωρού σου;

πες στον γιατρό ότι θα γεννήσεις φυσιολογικά και να κόψει τις μαμακίες :)

εγώ ήμουν κάθετη! θα μείνω εδώ όσο χρειαστεί του έλεγα αρκεί να βγει φυσιολογικά χεχεχεχε σε 5 ώρες από το πρώτο πονάκι γεννήθηκε το αστέρι μου :)

μην φοβάσαι τίποτα! να είσαι ήρεμη και όλα θα πάνε καλά! και να θυμάσαι ότι αυτό που μετράει είναι να πάρεις το βρεφάκι σου αγκαλιά γερό, με όποιον τρόπο και αν γεννηθεί :)

Link to comment
Share on other sites

γέννησα τον πρίγκηπα με 2 εξωθήσεις και ήταν 3550 και με μεγάλο κεφαλάκι :)

ποια είναι η τελευταία μέτρηση της περιμέτρου κεφαλής του μωρού σου;

πες στον γιατρό ότι θα γεννήσεις φυσιολογικά και να κόψει τις μαμακίες :)

εγώ ήμουν κάθετη! θα μείνω εδώ όσο χρειαστεί του έλεγα αρκεί να βγει φυσιολογικά χεχεχεχε σε 5 ώρες από το πρώτο πονάκι γεννήθηκε το αστέρι μου :)

μην φοβάσαι τίποτα! να είσαι ήρεμη και όλα θα πάνε καλά! και να θυμάσαι ότι αυτό που μετράει είναι να πάρεις το βρεφάκι σου αγκαλιά γερό, με όποιον τρόπο και αν γεννηθεί :)

να χαιρεσαι τον πριγκηπα σου!

6.9mm ηταν η τελευταια μετρηση...

γερο μωρο θελουμε πρωτα απ ολα!!!:P


image.php?type=sigpic&userid=26070&dateline=1402327573
Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια τι κανετε?ειμαι και εγω σαν την maria_s περσινη Σεπτεμβριομανουλα.θα συμφωνησω με την Μαρια σε αυτο που προανεφερε για την γεννα.Αλλωστε εγω εχω 3 παιδακια και ηταν 4 κιλα το καθενα και γεννηθηκαν φυσιολογικα.πες στον γιατρο σου να προσπαθησεις να γεννησεις φυσιολογικα....αξιζει τον κοπο και σιγουρα την επομενη μερα οσο και να πονεσεις (μακαρι να γεννησεις οπως εγω με εναν πονο) δεν θα θυμασαι τιποτα.Με το καλο να ερθουν τα μωρακια σας......να ειναι γερα και καλοτυχα!!!!και οτι θελετε εμεις ειμαστε εδω για συμβουλες.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι κανεις βασούλα??εγώ μπαίνω την πέμπτη, μάλλον καισαρική γιατί έχουν περάσει οι μέρες και δε με αφήνει άλλο λόγω διαβήτη....απο τη στιγμή που δεν έχεις κάποιο πρόβλημα δε βλέπω το λόγο να μην πας φυσιολογικά....κι εμένα μεγαλούτσικος είναι ο μπεμπης αλλά με άφηνε τόσο καιρό ο doc Μήπως και γίνει το θάυμα και μου σπάσουν τα νερά....για πρόκληση δεν ξέρω αν θέλω πάντως , δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα.


c2Gbp2.png
Link to comment
Share on other sites

τι κανεις βασούλα??εγώ μπαίνω την πέμπτη, μάλλον καισαρική γιατί έχουν περάσει οι μέρες και δε με αφήνει άλλο λόγω διαβήτη....απο τη στιγμή που δεν έχεις κάποιο πρόβλημα δε βλέπω το λόγο να μην πας φυσιολογικά....κι εμένα μεγαλούτσικος είναι ο μπεμπης αλλά με άφηνε τόσο καιρό ο doc Μήπως και γίνει το θάυμα και μου σπάσουν τα νερά....για πρόκληση δεν ξέρω αν θέλω πάντως , δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα.

καλα ειμαι κοπελα μου,στην αναμονη...με το καλο να μπεις την πεμπτη!!!οπως και να γεννησουμε ενα ειναι το σημαντικο...να κανουμε γερα μωρακια και να ειμαστε κι εμεις καλα να τα φροντισουμε!:Dασε που δεν ξερεις τι γινεται ως την πεμπτη...μπορει και να γεννησεις ως τοτε!να εχεις εμπιστοσυνη στο γιατρο σου και να πιστευεις οτι ολα θα πανε καλα,αυτα λεω και σε μενα και προσπαθω να με πεισω να ειμαι ηρεμη!


image.php?type=sigpic&userid=26070&dateline=1402327573
Link to comment
Share on other sites

:Dασε που δεν ξερεις τι γινεται ως την πεμπτη...μπορει και να γεννησεις ως τοτε!

αυτό ξαναπέστο!!έχω κάτι πόνους στη μέση και πόνους περιόδου λίγο ανυπόφορους ώρες ώρες.......

δικαιολογείται παντως το άγχος μας, είμαστε και πρωτάρες:)


c2Gbp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γέννησα και εγώ στις 3 Σεπτέμβρη!Αντιμετώπισα κάποια προβληματάκια με το μωρό, μπήκε σε θερμοκοιτίδα αλλά τώρα το έχουμε ξεπεράσει και είμαστε καλά!Μαμαλού να σου ζήσει το μωρό και Βάσω η ώρα η καλή!!!!!


jMqBp3.png

OeGUp3.png

F453p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια γέννησα και εγώ στις 3 Σεπτέμβρη!Αντιμετώπισα κάποια προβληματάκια με το μωρό, μπήκε σε θερμοκοιτίδα αλλά τώρα το έχουμε ξεπεράσει και είμαστε καλά!Μαμαλού να σου ζήσει το μωρό και Βάσω η ώρα η καλή!!!!!

να σου ζησει κοπελα μου!:P

τωρα ειναι καλα το μπεμπακι και αυτο ειναι που εχει σημασια!


image.php?type=sigpic&userid=26070&dateline=1402327573
Link to comment
Share on other sites

κοριτσάκια μου να ζήσουν τα μωράκια μας!!!δεν προλαβαίνω πια να βλέπω τα νέα τόσο συχνά αλλά που θα πάει θα βρούμε το ρυθμο μας:)

βασοούλα με το καλό!!στο αρεταίειο όλα μια χαρά, φορμακια και πετσέτες του μωρού να πάρεις γιατί δεν δίνουν και σερβιέτες λοχείας επίσης....οι μαίες με βοήθησαν πάρα πολύ με το θηλασμό καθώς και οι παιδίατροι....γενικά όλο το προσωπικό άψογο πλην μιας βραδινής νοσηλεύτριας (ξανθιά γεμάτη).....


c2Gbp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D;);););););)Ζούμε σε μια αφιλόξενη χώρα, η έγκυος δεν γίνεται

σεβαστή, η νεαρή μητέρα δεν έχει τη σωστή ενημέρωση και υποστήριξη για

να θηλάσει το παιδί της, τυφλοί, άτομα με κινητικές δυσκολίες,

παραπληγικοί κ.ο.κ. είναι κλεισμένοι στα σπίτια τους. Ας σταματήσει εδώ

ο εγκλεισμός κι ας βγούμε όλοι στο δρόμο, ακόμα και μαζικά ...στην αρχή,

να διεκδικήσουμε το χώρο,

με αφορμή την Παγκόσμια Εβδομάδα Μητρικού Θηλασμού 2010 που είναι 1-7 Νοέμβριου, κάποιες μανούλες μέσω ενός forum, αποφασίσαμε να οργανώσουμε μια εκδήλωση Ταυτοχρόνου Δημοσίου Θηλασμού το Σάββατο 6/11/2010 και ώρα 13.00 σε διαφορες πολεις: Αθήνα στo Σύνταγμα μπροστά στον Άγνωστο Στρατιώτη, Θεσσαλονίκη στον Λευκό Πύργο, Ηράκλειο Κρήτης στην Πλατεία Ελευθερίας, Σύρος στην Πλατεία Μιαούλη, Κόρινθος στα Περιβολάκια, Πάτρα στην Πλατεία Όλγας, Βόλος στην Πλατεία Ελευθερίας κ.α. και για τη Λαρισα Σαββατο 6 Νοέμβριου στη 1 το μεσημερι στην Πλατεία Ταχυδρόμου μπροστά απο την Ιατρική Σχολη.Ευχαριστω

Ο μητρικός θηλασμός είναι ο μοναδικός τρόπος για να εξασφαλίσουμε πως τα παιδιά έχουν τη σωστή διατροφή ώστε να έχουν την καλύτερη δυνατή αρχή στη ζωή τους. Δυστυχώς όμως στην εποχή μας ο θηλασμός έχει υπονομευθεί. Ο θηλασμός είναι στην πραγματικότητα τέχνη και όχι επιστήμη. Και η τέχνη αυτή φαίνεται ότι χάθηκε στο διάβα του χρόνου. Ενώ είναι γνωστό ότι ο θηλασμός είναι ό,τι καλύτερο, οι κοινωνικές δομές (αντιλήψεις, γυναικεία εργασία, μαιευτήρια, κ.λπ.) δεν ευνοούν αυτήν την επιλογή. Η τέχνη χάθηκε, κι ενώ ο θηλασμός αποτελεί φυσική διαδικασία, απαιτεί πλέον εκπαίδευση και ενθάρρυνση γιατί στην πρώτη δυσκολία είναι εύκολο να χορηγηθεί ένα υποκατάστατο του μητρικού γάλακτος σε σκόνη.

Με την πραγματοποίηση δημόσιου θηλασμού θα δώσουμε το μήνυμα ότι όλες οι γυναίκες μπορούν να θηλάσουν και ότι δεν πρέπει πια ο θηλασμός να θεωρείται ταμπού.

Ας δώσουμε στα παιδάκια μας αυτό που τους αξίζει… ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ

Σε μια χώρα οπου το 95% των νέων μητερων αποτυγχανει να θηλασει αποκλειστικα το πρωτο εξαμηνο ποσο μάλλον να συνεχισει για τουλαχιστον 2 χρονια (οπως ειναι οι διεθνεις επιστημονικες συστασεις), επειδη δεν εχουν την σωστη ενημερωση κι εμπιστευονται στην πλειονοτητα ασχετους "επαγγελματιες υγειας" εμεις φωναζουμε ΨΑΞΕ, ΜΑΘΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ.

Σε μια κοινωνια όπου το γυναικειο στηθος χρησιμοποιειται για να διαφημιζει διαφορα προιοντα και οχι για να θρεφει μωρα, όπου η εικονα ενος βρεφους με μπιμπερο ειναι πιο συνηθισμενη απο αυτην ενος βρεφους που θηλαζει διεκδικουμε το δικαιωμα των παιδιων μας ΝΑ ΘΗΛΑΖΟΥΝΕ ΔΗΜΟΣΙΑ.

Θέλουμε να μας στηρίξετε σε αυτην την προσπάθεια μασ


:tongue::tongue:
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...