Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , Eflenew είπε:

      Συγχαρητήρια σε σένα!!! 😍 εγω το 58 μια χαρα το βρίσκω. Απο οτι ξερω θεωρουν καλο πάνω από 50. Δε ξέρω αν επιτρέπεται να λέμε μάρκες έκανα το Clea****e early. Εσύ ποιο έκανες? Το αστείο είναι ότι ενω πηραμε πολύ συγκρατημένη χαρά με την αχνη γραμμη μπήκα στο skroutz να δω αξιολογήσεις για το συγκεκριμένο τεστ και έλεγαν ένα χρόνο πριν πολλές γυναίκες ότι πήραν θετικά αποτελέσματα ενώ τελικά είχαν χοριακες 0. Ίσως ήταν λάθος παρτίδα βέβαια...δε ξέρω.....

      Και εγώ τα clearblue πρώιμης ανίχνευσης έκανα,την τρίτη και την Τετάρτη έβγαιναν αχνά θετικά και χθες που έκανα χοριακη,ήταν 58. Ο γιατρός είπε οτι είναι λίγο χαμηλή και να σου πω την αλήθεια είμαι αρκετά στεναχωρημένη,φοβάμαι πως θα πάω αύριο και θα πάρω μεγάλη απογοήτευση..Σχετικά με τις αξιολογήσεις στο Σκρουτζ,δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να βγει θετικό και να πάρεις μηδενική χοριακη,μου φαίνεται αδιανόητο.Το να βγει ομως αρνητικό και να είσαι έγκυος,τότε ναι,έχει λογική.Κανε και αύριο ένα τεστ και δες αν η γραμμουλα είναι πιο σκούρη

Cafe Οκτώβριος 2010


CoffeeFilter

Recommended Posts

http://parents.org.gr/forum/forumdisplay.php?f=89

Ενημέρωση

πίστη ότι θα τα καταφέρετε

όλα θα πάνε περίφημα ακομη και να σε δάγκωση το δράκουλακι σου

υπάρχουν τρόποι να λυθούν όλα τα προβλήματα αρκεί να θέλουμε να τα αντιμετωπίσουμε και να μη παραδοθούμε αμαχητί στο μπουκάλι

προσπάθεια και πιστή κούκλεσ και θα τα καταφέρετε και εγώ μαζί σας για δεύτερη φορά θα τα καταφέρω


:tongue::tongue:
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 14,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Να σου πω: έχω το δικαίωμα να πάρω το 9μηνο, απλά μετά θα δουλεύω full 8ωρο. Θα μου αρέσει?? Έχω βοήθεια από την μαμά μου, αν δεν την είχα εννοείται θα χρησιμοποιούσα το 9μηνο.

Σκέφτομαι να πάρω 2 μήνες μετά, συν την άδεια, να γυρίσω στους 3-4 μήνες και να δουλεύω 6ωρο για 2 χρόνια? Δεν θυμάμαι πόσο είναι, δεν το έχω ψάξει ζεστά...

Θα δω τι θα κάνω, είναι νωρίς ακόμα. Θα ρωτήσω και την μαμά μου διότι μπορεί να μου πει πως θέλει το μπεμπέ να το αναλάβει μετά το χρόνο, δεν ξέρω ακόμα...


GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

μαμαλευτεράκι και εγώ έτσι πιστεύω κοπέλα μου....

Απλά δεν είμαι απόλυτη διότι δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει... Μπορεί να πάθω διάφορα, μπορεί τπτ. Πάντως είναι μεγάλη βοήθεια το φόρουμ σε αυτά τα θέματα, και εμείς οι νέοπες θα ρωτάμε εσάς τις μάνες βετεράνες :mrgreen:.

Να μας λέτε, εεεεεεεε??


GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω: έχω το δικαίωμα να πάρω το 9μηνο, απλά μετά θα δουλεύω full 8ωρο. Θα μου αρέσει?? Έχω βοήθεια από την μαμά μου, αν δεν την είχα εννοείται θα χρησιμοποιούσα το 9μηνο.

Σκέφτομαι να πάρω 2 μήνες μετά, συν την άδεια, να γυρίσω στους 3-4 μήνες και να δουλεύω 6ωρο για 2 χρόνια? Δεν θυμάμαι πόσο είναι, δεν το έχω ψάξει ζεστά...

Θα δω τι θα κάνω, είναι νωρίς ακόμα. Θα ρωτήσω και την μαμά μου διότι μπορεί να μου πει πως θέλει το μπεμπέ να το αναλάβει μετά το χρόνο, δεν ξέρω ακόμα...

ααααααααα και εγω σε συμπαραστεκομουνα κιου σου!!!!!εχεις και να διαλεξεις κιολας κυρια μου!!!:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

τσ τσ τσ ......παντως το 6ωρο για 2 χρονια ακουγεται αρκετα δελεαστικο οφειλω να ομολογησω!!!!!!!:mrgreen:θα τα κατφερεις ομως ζεν ξελω:roll::roll::tongue::tongue::tongue:


οτι ονειρευόμουν στην ζωή μου,το έχω βρει σε εσενανε ψυχη μου και έχω τα πάντα πια!!!

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω: έχω το δικαίωμα να πάρω το 9μηνο, απλά μετά θα δουλεύω full 8ωρο. Θα μου αρέσει?? Έχω βοήθεια από την μαμά μου, αν δεν την είχα εννοείται θα χρησιμοποιούσα το 9μηνο.

Σκέφτομαι να πάρω 2 μήνες μετά, συν την άδεια, να γυρίσω στους 3-4 μήνες και να δουλεύω 6ωρο για 2 χρόνια? Δεν θυμάμαι πόσο είναι, δεν το έχω ψάξει ζεστά...

Θα δω τι θα κάνω, είναι νωρίς ακόμα. Θα ρωτήσω και την μαμά μου διότι μπορεί να μου πει πως θέλει το μπεμπέ να το αναλάβει μετά το χρόνο, δεν ξέρω ακόμα...

clelia αν θυμάμαι καλά είσαι σε ΝΠΙΔ αλλά έχετε τα προτερήματα του δημοσίου έτσι δεν είναι;

αν ναι δικαιούσαι 2 μήνες πριν την γέννα και 3 μετά, αν δεν πάρεις το 9μήνο δικαιούσαι 2 ώρες μειωμένο ωράριο μέχρι το παιδί να γίνει 2 χρονών και 1 ώρα μέχρι το παιδί να γίνει 4.

εγώ προσωπικά επειδή είμαστε στην ίδια κατάσταση πήρα το μειωμένο μια και έχω και τη μαμά μου που τον κρατάει και με βόλεψε πολύ γιατί 1 ώρα να είσαι στο σπίτι είναι πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ τι καλά!!

Μου απάντησε το Μαράκι πριν ψάξω. Σωστά τα λες, είμαι σε ΝΠΙΔ, έχουμε κάποια από τα οφέλη του Δημοσίου και ΟΛΑ τα σκ-τ- του (πχ μας έκοψαν 7% από τους τρελλούς μισθούς που παίρνουμε και 30% από δώρα Πάσχα, Χριστουγέννων, αδείας :evil: ).

Οπότε αν έχω 3 μήνες μετά τον τοκετό, θα κοτσάρω την άδεια και θα γυρίσω στους 4 μήνες. Και εγώ πιστεύω πως θα είναι πιο εύκολη η προσαρμογή μου στο 6ωρο, παρά να αφήσω σπίτι ένα μωράκι που θα είμαι συνέχεια μαζί του για 12 μήνες και να μου λείπει για 8 ώρες (βάλε και το πήγαινέλα).

Αυτό βέβαια μένει να το συζητήσω και με την μανούλα μου. Λογικά δεν θα έχει πρόβλημα, αλλά πρέπει να δω πώς είναι οι αντοχές της. Ήδη κρατάει την 5χρονη ανιψιά μου (της αδελφής μου το μπεμπέ) από τότε που ήταν μωράκι, και η αδελφή μου δούλευε στον ιδιωτικό τομέα. Χάλια ωράρια κλπ.


GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

μαμαλευτεράκι και εγώ έτσι πιστεύω κοπέλα μου....

Απλά δεν είμαι απόλυτη διότι δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει... Μπορεί να πάθω διάφορα, μπορεί τπτ. Πάντως είναι μεγάλη βοήθεια το φόρουμ σε αυτά τα θέματα, και εμείς οι νέοπες θα ρωτάμε εσάς τις μάνες βετεράνες :mrgreen:.

Να μας λέτε, εεεεεεεε??

Σιγά τις βετεράνες απλά περνώντας από κάποια δύσκολα στάδια μπορείς να πεις ότι τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο ...:-D

θα σου πω λίγα από τα όσα πέρασα για αν δεις ότι τα περισσότερα ήταν λόγος αποθηλασμού αλά αλα :P

στις 7 μέρες μπήκε στην θερμοκιδα για 5 μέρες ο μικρός μου και εγώ απέξω εκλεγώ λεχώνα κα θήλαζα ανά 3 ώρες μου έλεγαν να φύγω και καθόμουν σε μια καρεκλά νηστική

μετά γύρισα σπίτι και έπαθα καντινιαση έτρεχε αίμα από τις θηλές μου για 3 μήνες αβάσταχτος πόνος νόμισα θα μου φύση το σκαλαπ άντε μια μια μέρα ακόμη και άντε μια μέρα ακόμη και περάσε ο καιρός

δεν λέω ότι εγώ είμαι υπέρ άνθρωπος ....

απλά τα πρόβλημα είναι πολλά

αλά η κάθε σταγόνα μητρικού γάλατος είναι αναντικατάστατη

δεν κατακρίνω καμία μάνουλα που για τον αλφάβητα λόγο δεν μπόρεσε να τα καταφέρει ,, έστω και μια μέρα είναι πολύτιμο δώρο για τα μικρά μας ανθρωπάκια.

Και ο λόγος που λέω την εμπειρία μου δεν είναι για να πάρω μπράβο

μπράβο παίρνω κάθε φόρα που μου χαμόγελα ο γιος μου ενώ θηλάζει

θέλω μονό να σας δήξω πως μπορετέ να τα καταφέρετε και εσείς


:tongue::tongue:
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ!!!

Εγω μολις με το καλο ερθει στον κοσμο το μωρο θα παρω μια αδεια μονιμη δια παντος και επ' αοριστον ανευ αποδοχων και ενσημων!!!!!ναι θα γινω μια χαρωπη νοικοκυρα (δεν νομιζω να γελαει καμια!!!)Τι να κανω η γυναικα? Μονη, με παιδι, στην ξενιτια...Καλα κρασια... Τσαμπα με σπουδαζες ρε μανα τοσα χρονια....Δεν πειραζει, ας ειναι...Θα καθομαι να βυζαινω ολη μερα!

Λοιπον, chris ακου ενα φοβερο που δοκιμασα και επιασε!! Το εκανα δυο μερες και δουλεψε! Φροντιζω να τρωω νωρις κατα τις 8 το βραδυ και κατα τις 10 τρωω 2-3 δαμασκηνο sunsweet (λεω τα συγκεκριμενα γιατι δεν ειναι ουτε φρεσκα ουτε ξερα, ειναι σε κουτι αλλα πολυ ζουμερα και γλυκα) και καπακι ενα ποτηρι νερο. Την αλλη μερα το πρωι κουκου, χωρις πονο και προσπαθεια! Τι να πω? Δοκιμασε το κι εσυ... Μπορει να λειτουργησει ;)

υ.γ. clelia μου αρεσε η "πανεξυπνοπουλου" θηλαζουσα!!! πολυ γελιο!!

Επεξεργάστηκαν by ellain

Vqyip2.png

B4Snp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια με την κοιλιτσα, καλημερα!!!!!

Πως ειστε σημερα;;

Εγω σπίτι και σημερα ανευ γιου τα τελευταια 10 λεπτα, ηρθε η αδερφη μου και πήρε τον μικρο για μια βολτιτσα και ετσι βρηκα λιγο χρονο να σας διαβασω..Αλλιως μου κανει το σπίτι αλαλουμ, δεν ξερω τι να πρωτομαζεψω..

Τωρα που πιασαμε το θεμα αδειων, ειναι και το εξαμηνο του ΟΑΕΔ για οσες ενδιαφερεστε..Εγω γεννησα Ιουνιο και γυρισα στη δουλεια Απριλιο..Μαζι με λοχειες, εξαμηνο και κανομικη επιασα το 10μηνο..Δεν ξερω κατα ποσο σας συμφερει στο οικονομικό κομματι..Ουτε και εμενα με συνεφερε (γυρω στα 400 ευρω λιγοτερα επαιρνα απο τον ΟΑΕΔ) αλλά ηθελα να αφιερωσω όλο το χρονο που μπορουσα στο παιδακι μου.Μετα πήρα το μειωμενο και εκανα συμφωνια με τον εργοδοτη για ενα χρονο να φευγω στις 12.30 αντι για 3.00 (για να προλαβαινω το θηλασμό στη μια το μεσημερι).

Διεκοψα το μειωμενο εδω και ενα μηνα και θα πάρω το υπόλοιπο σε ημερες μαζι με την κανονικη αδεια μου και θα σταματησω τον Ιουνιο, στο καπακι θα ξεκινησει και η αδεια κυοφοριας..Αλλοι δυο μηνες δουλειας δλδ και τελος


BagRp2.png Spetp2.png eoYFp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τώρα που σε βρήκαμε και σένα stone, ας μας διαφωτίσεις λίγο.

Κατ' αρχήν είχα διαβάσει ότι όσες παίρνουν το 6μηνο, δεν έχουν ένσημα σε αυτούς τους μήνες.

Μετά αν πάρεις το εξάμηνο, το μειωμένο ωράριο δεν είναι 2 ώρες λιγότερες για 2 χρόνια ή 1 ώρα λιγότερη για 4 χρόνια. Μειώνεται χρονικά και το μειωμένο ωράριο, είναι για λιγότερο χρόνο...

Για πες...


GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Οχι βρε Κλέλια μου, ποιος τα λέει αυτα!

Καταρχην ειμαι και εγω σε ΝΠΙΔ αλλά σε αδειες και αποδοχες ακολουθουμε το καθεστως του ιδιωτικού :evil:

Δλδ εγω θα επαιρνα 2 ωρες για ενα χρονο και 1 ωρα για αλλο ενα χρονο..Εσυ μαλλον εχεις περισσότερη αδεια, αλλα ειμαι σχεδον σιγουρη πως δεν εχει να κανει..

Τη μια αδεια την παίρνεις απο τον ΟΑΕΔ ενω η αλλη προκυπτει απο τη συμβαση/εργασιακη σχεση σου.Μη σε ξεγελάν λοιπόν.Πουθενα δεν αναφερεται οτι η μια αδεια λειτουργει εις βαρος της αλλης

Μπορει καποιος να κανεις χρηση ενος μερους αυτης της αδειας πχ για 2 ή 3 μηνες

Τα ενσημα ειναι κανονικα για κυρια ασφαλιση και συνταξη, ο ετργοδοτης για αυτους τους εξι μηνες ειναι ο ΟΑΕΔ, απλά καθυστερουν να αναγνωριστουν και να ενημερωθει το ΙΚΑ. Εγω -επειδη το εψαξα πολύ- τα χρησιμοποίησα και ως προσμετρηση στο ΑΣΕΠ και μου τα υπολογισαν κανονικα (στην εμπειρια) σαν δεδουλευμενα ενσημα

Η μειωση των αποδοχων ειναι ενα αγκαθακι και επίσης εγω ταλαιπωρηθηκα πολύ με τον ΟΑΕΔ να μου δωσουν βεβαιωση και να τους πεισω οτι αυτα τα ενσημα, βασει της 33891/606 ΥΑ λογιζονται σαν πραγματικη υπηρεσια

Διαβασα ομως στο φορουμ και για πολλές περιπτωσεις που τα κοριτσια εμειναν στο καπακι εγκυες και δεν πήραν επιδόματα (κυοφοριας-λοχειας) απο το ΙΚΑ γιατι δεν τους αναγνωριστηκε αυτο το διαστημα στην προσμετρηση εργασιμων ημερων και θεωρηση βιβλιαριου..Πολύ κριμα γιατι οι υπάλληλοι δεν ξερουν να ερμηνευουν τους νομους και κανουν του κεφαλιου τους..

Σας βαζω το link να τα δειτε http://www.oaed.gr/Pages/SN_733.pg


BagRp2.png Spetp2.png eoYFp2.png
Link to comment
Share on other sites

πάντως ρε κορίτσια βλέπω ότι υπάρχουν διαφορές και στα ΝΠΙΔ γιατί εμείς ακολουθούμε σε άδειες και μισθούς τους δημόσιους υπαλλήλους άσχετα αν για ασφάλεια έχουε το ΙΚΑ

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα λες stone καλή φάση είναι και το 6μηνο.

Πάντως εδώ στο φόρουμ είχα διαβάσει για μία περίπτωση που έχει 1 παιδάκι και πήρε το 6μηνο και δεν είχε ένσημα για αυτό το διάστημα... Και στην τηλεόραση είδα 2-3 άλλες περιπτώσεις.

Επίσης μια φίλη μου μανούλα Οκτωβρίου 2009 έτσι μου είχε πει: ότι αν πάρεις το 6μηνο μειώνεται χρονικά το μειωμένο ωράριο. Οπότε καλύφθηκα με την απάντησή της ...

Ουφ, δεν ξέρω τι να κάνω...


GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...