Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Cafe Οκτώβριος 2010


CoffeeFilter

Recommended Posts

Όσο για τι θηλασμό δεν ξέρω κατα πόσο θα εμπιστευτώ το δικό μου το γάλα γιατι καπνίζω (ξέρω τώρα θα φάω πολύ ξύλο) έχω καταφέρει να το μειώσω στα 10 τσιγάρα την ημέρα και όσο και να προσπαθώ δεν κατεβαίνουν πιο κατω...

Το τσιγάρο δεν είναι αντένδειξη του θηλασμού φτάνει να γίνετε με μετρό και αμεσος μόλις θηλάσεις και να θηλάσεις μετά από 3-4 ώρες ξανά

ένα τσιγάρο στο 24ωρο απορροφάτε από τον οργανισμό ποιο κακό ενε τώρα να καπνίζεις γιατί μέσο του πλακούντα πάει άμεσος στο έμβρυο


:tongue::tongue:
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 14,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Ωρες ωρες πιστευω οτι θα γινω πολυ κακη μαμα με αυτα που κανω πχ τσιγαρο

Η καλύτερη του κόσμου θα γίνεις και θα είσαι το πρότυπο για τα παιδιά σου

οε και αλίμονο στις μάνες που δεν έχουν τύψεις γιατί δεν έχουν το γνώσεις αυτό ώστε αν διορθωθούν ..

μην στενοχωριέσαι απλά ελάττωσε το όσο μπορείς ο γιατρός σου τι σου λέει ?


:tongue::tongue:
Link to comment
Share on other sites

5 την ημέρα!Βεβαιά μπορεί ο άνθρωπος να μου πει και τίποτα;;;;Αφου όποτε πάω του βγάζω όλα μου τα ψυχολογικά γκρίνιαζα και για τους κολπικούς υπέρηχους τολμάει;;;;Και τι δεν του λέω!!!!Την προηγούμενη φορά του έβαλα χέρι που ολοι περιγράφουν την εγκυμοσύνη μια ροζ περίοδο και γω είμαι αγκαλιά με την τουαλέτα δεν παιρνω κιλά και όμως φαρδαίνω που όλη μέρα χαπακώνομαι που έχω γεμίσει σπυράκια λες και φταίει αυτός!!!!!Πως με παλεύει ακομα δεν ξερω!!!!


ntes069iqp11kvcq.pnghq545zdpsvak4vme.png

Link to comment
Share on other sites

Ηρω μου, την ερωτηση στην εκανα για να δουμε ποσες ωρες θα λειπεις απο το σπίτι..Οχι παιδι μου για να μη δουλευεις!!!Είναι δυνατόν;;

Εισαι πολύ τυχερη που εχεις δικη σου δουλεια και κανονιζεις το προγραμμα σου!!

Το ωραριο που σκεφτεσαι να κανεις ειναι σουπερ και ετσι μπορει να χρειαστει να αντλεις μονο ενα γευμα στη δουλεια σου και να το στελνεις στο σπίτι να το δινουν στο μικρο..Ολα αυτα με την προϋποθεση να τρωει σταθερα στο τρίωρο και πολλά άλλα που θα τα δεις στην πραξη..

Καθε παιδακι διαμορφωνει το προγραμμα του και οι μαμαδες μεσα στα πλαισια του εφικτου και του επιτρεπτου κανουν μικρες προσαρμογούλες

Μην αγχωνεσαι απο τωρα για αυτο!!Να ξερεις οτι το τσιγαρο κανει κακο και σε σενα , όχι μονο στο παιδι σου, ωστοσο τα πραγματα στο θηλασμο γενικα με τις καταχρησεις ειναι πιο ελαστικα απ'ότι στην εγκυμοσυνη

Ημουν και εγω μανιωδης καπνιστρια και το εκοψα πριν τρια χρόνια μαχαιρι..Ειχα αρρωστησει πολύ ασχημα με πυρετό και ειπα πως ήταν ευκαιρια να το κοψω καθως ουτε τη μυρωδια του αντεχα τοτε..Εκανα 6 μηνες να το ξεπερασω με δυσκολα συμπτωματα- πονοκεφαλους, εφιδρωση, αυπνίες κλπ.

Ειναι ακομη στιγμες που το θελω και ενας απο τους λόγους που δν το ξεκιναω ειναι γιατι σε περιπτωση που θελω να το ξανακοψω δεν θα μπορεσω να αντεξω αυτο που ακολουθει

Εχω ακουσει ομως απο πολλούς οτι το κοψιμο του καπνίσματος κατα την περίοδο της εγκυμοσυνης ειναι πιο ευκολο..Αν σου επιτρεπει ο γιατρος σου κρατησε το σε οσαλιγοτερα μπορεις την ημερα

Επεξεργάστηκαν by Stone

BagRp2.png Spetp2.png eoYFp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 την ημέρα!Βεβαιά μπορεί ο άνθρωπος να μου πει και τίποτα;;;;Αφου όποτε πάω του βγάζω όλα μου τα ψυχολογικά γκρίνιαζα και για τους κολπικούς υπέρηχους τολμάει;;;;Και τι δεν του λέω!!!!Την προηγούμενη φορά του έβαλα χέρι που ολοι περιγράφουν την εγκυμοσύνη μια ροζ περίοδο και γω είμαι αγκαλιά με την τουαλέτα δεν παιρνω κιλά και όμως φαρδαίνω που όλη μέρα χαπακώνομαι που έχω γεμίσει σπυράκια λες και φταίει αυτός!!!!!Πως με παλεύει ακομα δεν ξερω!!!!

Ηρέμισε λίγο χαλάρωσε και θα χοντρύνουμε και κυτταρίτιδα θα κάνουμε

ΜΑΝΕΣ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ

ξέρεις πόσες θα ήθελαν να είναι στην θέση μασ ? χιλιάδες............

Μην σκεφτεσαι αρνητικά

δεν μπορεί κάτι καλό θα ένιωσες τόσες εβδομάδες έγκυος.????

γατί δεν μας λες και τα όμορφα.?

για ψάξε λίγο μέσα σου

κάτι καλό θα βρεις......................

έλα περιμένω να μου απαντήσεις να μου πεις για τα όμορφα

και μετά μαζί να τα ζυγίσουμε να είσαι σίγουρη κοπελαρα μου είναι ποιο πολλά τα καλά και όμορφα ……………..


:tongue::tongue:
Link to comment
Share on other sites

Παναγία μου δεν ήθελα να ακουστεί έτσι!!!!!!!!Φυσικά και νιώθω χαρούμενη που θα γίνω μαμά και ας γίνω και 800 κιλά!!!!!Το ξέρω οτι είμαι πάρα πολύ τυχερή και οτι άλλα ζευγάρια κάνουν πολλές προσπάθειες για να γίνουν γονείς και είναι πολυ επίπονες και οι διαδικασίες και τα συναισθήματα!!!!!Και δεν με νοιάζει ουτε η κυτταρίτιδα ουτε τίποτα!!!Απλά που και που θέλω να γκρινιάξω!!!!Δεν είναι και τόσο κακό αυτο ε;


ntes069iqp11kvcq.pnghq545zdpsvak4vme.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ηρθαμε και εμεις απο την αυχενικη...

Ολες οι μετρησεις ειναι πολύ καλές και το μωρακι αναπτυσσεται τελεια..

Φυλο δεν ειδαμε σε πρωτη φαση με τον κολπικο υπέρηχο αλλα επειτα καναμε και κοιλιακο υπέρηχο γιατι μας ειχε γυρισμενο το κωλαρακι και ο γιατρος ηθελε να μετρησει το ρινικο οστό και ενω το ταρακουνουσε για να γυρισει και να δουμε το φατσονι, ξαφνικα εμφανιστηκε ενα....τσοτσόνι!!!!!

Θα πήξω στο σωβρακακι και δεν θα προλαβαινω να ανοιγω τουτουνια!!Το σπίτι θα γινει γηπεδο και πάει λέγοντας..χαχα

Ο γιατρος ηταν τοσο σιγουρος που δεν μου αφησε κανενα περιθωριο για ροζ σχεδια και κορδελες, τα οποια αναβαλλονται επι του παρόντος..

Σημασια εχει οτι όλα πήγαν καλά γιατι ειχα μεγαλη αγωνία..

Εκανα και τις εξετασεις για το Pappa και θα πάρω τα αποτελεσματα την Παρασκευη το βραδυ

Καληνυχτα σε ολες σας!


BagRp2.png Spetp2.png eoYFp2.png
Link to comment
Share on other sites

nenaki - 10/9 Σέρρες Κοριτσάκι

Βάσω79- 30/9 Αγοράκι ???

despoina100 -2/10 Έλενα Αγοράκι

chris81 - 2/10 Θεσσαλονίκη

Ελένη - 3/10 Έλενα

Clelia - 4/10 Μητέρα Κοριτσάκι ???

Irene83 - 5/10 Χίος Κοριτσάκι

Liana - 5/10 Λητώ

Ellain - 11/10 Ιασώ ή Έλενα Αγοράκι

Γιωτίτσα - 12/10 Αλεξάνδρα Κοριτσάκι

Ploegisi - 12/10 Βέροια

Φωτεινή - 12/10 Ιασώ

Renah - 12/10 Θράκη

Μαμαλευτεράκι 15/10 πανεπιστημιακό νοσοκομείο ΛΑΡΙΣΑΣ

Γκρέτα - 15/10 Θεσσαλονίκη

Hroukaki - 15/10 Κλινική Καπάκη Αγοράκι

Maraki32 - 21/10 Λητώ

Sylia - 21/10

Stone - 22/10 Διαβαλκανικό Αγοράκι

Evita 5/11

Μανου ????

Μπράβο Stone!! Χάρηκα πάρα πολύ με τα αποτελέσματα της αυχενικής!! Και η ΡΑΡΡ-Α τέλεια θα βγει, θα το δεις!! Μπράβο, μπράβο!! Πάντα τέτοια!!

Hroukaki μην ξαναδιαβάσω τέτοιες σαχλαμαρίτσες περί μη καλής μάνας. Δεν πα' να καπνίζεις ωσάν το φουγάρο? Τέλεια μανούλα θα γίνεις (και κόφτο πια το ρημάδι, τόσα λεφτά χαλάς τον μήνα!! Δεν πα' να τα χαλαλίζεις για ν' αγοράζεις στριγκάκια?? Σε μεγαλύτερο μέγεθος βεβαίως-βεβαίως για να σου κάνουν στους επόμενους μήνες :tongue:).


GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πηξαμε στο τσουτσουνιιιιιιι!!!!!!!!!!!!!Μπραβο βρε stone!!! τις σκισαμε τις κοριτσομανες!!!:D:D:D:D:D

Μπραβο και για την αυχενικη!ειμαι σιγουρη οτι και το papp-a θα ειναι τελειο (καθως εγω ημουν η γκαντεμω της παρεας απο οτι φαινεται και εσπασα τη γρουσουζια:confused::confused:)

hroukaki ειμαι και εγω μια απο αυτες που καπνιζουν στην εγκυμοσυνη και δεν μπορω να το κοψω..ξερω οτι κανω βλακεια αλλα δεν μπορω...και εγω παιζω στα 7-10 τη μερα και μου φαινεται βουνο τα λιγοτερα...και στη μελινα καπνιζα τα ιδια δυστυχως..

οσο για το θηλασμο ειχα ρωτησει συμβουλο θηλασμου και μου ειχε πει οτι μεχρι 4 τη μερα απορροφουνται πληρως απο τον οργανισμο και δεν περνανε στο μητρικο και οτι οντως ειναι πολυ χειροτερο να καπνιζεις στην εγκυμοσυνη παρα στο θηλασμο..δυστυχως το παραδεχομαι οτι μολις θηλαζα ετρεχα σαν τη μουρλη για τσιγαρο..και το βραδυ που κοιμοταν εκανα παρτυ..κατω απο 8 δεν εκανα τη μερα..απλα τα εκανα παντα το βραδυ ή αμεσως μετα το θηλασμο..(εννοειται ομως οτι καποιες φορες εκει που θηλαζα και λεω οκ τελειωσε και καπνιζα, η μικρη ξαναζητουσε γαλα στο μισαωρο και τοτε ηθελα να ανοιξει η γη να με καταπιει:(:(:(:( αν μπορεσεις να το κοψεις κοψτο τωρα..εγω δυστυχως το προσπαθησα στην αρχη και δεν τα καταφερα (το μονο που καταφερα ειναι να τσακωνομαι με ολο τον κοσμο συνεχεια...)

μεγαλο βασανο ρε γαμωτο...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσακια!!!

Τι κανετε;;Πως ειστε σημερα;;

Εγω επέστρεψα στη δουλεια μετα απο τετραημερο στη ζουγκλα με τον Ταρζαν..

Μου λειπει ομως ..

Η βραδια ηταν λίγο δυσκολη..

Ξυπνησα απο ενα ονειρο στις 3.30 και μετα δεν ξανακοιμηθηκα..

Το ονειρο περιελαμβανε τρια μωρα (της ιδιας ηλικιας) ξαπλωμενα στο κρεβατι και ενα ακομη μεσα στην κοιλια ετοιμο να βγει

Και απορουσα πως θα τα θηλασω ολα αυτα εγω;;Θελω αλλα 2 βυζα. Εν τωμεταξυ το ενα εκλαιγε, το αλλο πεινουσε και εγω μεσα σε εναν πανικό και ειμαι σιγουρη οτι αν ανοιγα τα pampers ολα τσουτσουνια θα ειχαν!!!Ευτυχως που ξυπνησα....

Κατα τις 5,30 που ξεϊδρωσα λοιπόν και αρχισα πάλι να βασιλεύω ξυπνησε ο μικρος μου, τον πήρα λιγο στο κρεβατι μας και αυτο ήταν ..Μια καλτσες ηθελε να βαλει, μια νερό στο τελος τον πήρε ο καλος μου και τον πήγε στο κρεβατι του και ουτε κιχ εκανε..Ηταν όμως ηδη 6.30 οποτε σηκώθηκα και εγω σιγα-σιγα, εψησα το πατσιτσακι που μου ετοιμασε η αδερφουλα μου και ηρθα με εναν ελαφρυ πονοκεφαλο και ..λογοδιαρροια!!

Επεξεργάστηκαν by Stone

BagRp2.png Spetp2.png eoYFp2.png
Link to comment
Share on other sites

λοιπον κοριτσακια μου και ηρω μου!!στην εγκυμοσυνη μου πηρα 25 κιλα!!!!!!!!!!!!θα σου πω οτι με τα κιλα εχω μια ψυχωση ειμαι απο αυτες που προσεχουν κτλ εχω παθει μια φορα καταθλιψη απο κιλα και μια φορα γλυτωσα την νευρικη ανορεξια!!οχι οτι ημουν σκελετος αλλα σταματησα να τρωω εντελως μονο καφεδες και τσιγαρο ημουν!!!τωρα μετα απο 5 μηνες που εχω γεννησει δεν εχω χασει ακομα τα κιλα θελω ακομα σιγουρα 10 κιλα και αλλα 5 μετα!!!!δεν σου κρυβω οτι με εχει ριξει αλλα βλεπω το μωρο μου και αυτο με κανει να χαμογελαω!!και εγω της ιδιας αποψης ειμαι ,που ειναι το ροζ συννεφακι της εγκυμοσυνης??????πουθενα!!!!το συννεφακι ερχεται οταν πιασουμε τα μωρα μας αγκαλιτσα!!!!!!!!!θελει πολυ υπομονη!!

οσο για το τσιγαρο μιας και εγω ειμαι καπνιστρια στην εγκυμοσυνη μεχρι τον 5ο μηνα δεν μπορουσα ουτε να το μυρισω!!ο γιατρος μου ειναι απο αυτους που λενε κοφτω τελος!!!!!!!!!!μετα το 5ο μηνα εκανα 1-2 το πολυ την ημερα ειδικα οταν δεν ημουν καλα ψυχολογικα(πολυ συχνα δηλαδη) στον θηλασμο εκανα ενα μετα απο καθε θηλασμο και 2-3 το βραδυ που κοιμοταν!!!

σιγουρα ολα δεν ειναι ροδινα αλλα πιστεψε με οταν γεννησεις και δεις αυτο που εκανες ολα θα γινουν μακρυνη αναμνηση!!

και να σου πω εγω θηλασα 2 μηνες αποκλειστηκα αλλα μετα εδωσα και συμπληρωμα και το εκοψα τον θηλασμο!!!με χαλασε ψυχολογικα ο θηλασμος ενιωθα πολυ χαλια ετσι μου την εδωσε εμενα!!ειμαι υπερ του θηλασμου αλλα βασικο ειναι να εισαι και εσυ καλα.....εγω δεν ημουν!!!υπαρχει ενας ρατσισμος σε αυτες που κοβουν ή δεν θηλαζουν το μωρο!!!!κακως!!!εμενα δεν μου εκανε καλο!!!το παιδακι μου πινει ξενο γαλα και ολα ηταν και ειναι μια χαρα!!ειναι 5.5 μηνων και φτου φτου δεν εχει παρει προς το παρον ουτε ντεπον!!!μην ξεχνας οτι υπαρχουν γυναικες που δεν εχουν καν γαλα.....τι θα κανουν αυτες???να πεθανουν??το δεσιμο με το παιδι σου γινεται ωραιοτατα και με ενα μπιμπερο!!!αν παλι δουλευεις θα το βγαζεις με ενα θηλαστρο πριν φυγεις για την δουλεια θα το βαζεις σο ψυγειο και θα το ζεσταινει αυτος/τη που θα το ταισει !!εγω το εβγαζα με θηλαστρο επειδη πονουσα και ειχα και που οποτε το εβαζα ψυγειο και τον ταιζα γω ή και ο αντρας μου το οποιο του εκανε και σε αυτον καλο!!του αρεσε που μπορουσε να συμμετεχει και αυτος!!!!

μην στενοχωριεσαι ολα θα πανε καλα!!!ακομα δεν εχεις ιδεα τι ειναι αυτο που σου εχει συμβει.....μια ζωη ζει αναπνεει και μεγαλωνει χαρη σε εσενα....εσυ ηδη το μεγαλωνεις....απο σενα περνει καθε μερα ζωη και χαρα...μην του το στερεις με το να χαλιεσαι!!!

να εισαι παντα καλα και εσυ και ολες οι μανουλες του 2010 και του 11 και του 12 και των προηγουμενων χρονολογιων!!!!χαμογελαστε χαρητε αυτο δινει καλυτερη ποιοτητα ζωης στα εμβρυακια σας......


wg46ge0puogpbep1.png

ktir94dfi646aolw.png[/url

Link to comment
Share on other sites

Καλημερουδια εγκυουλες μου!!!!:P

καλε Stone μου τι ωραια νεα ειναι αυτα??μπραβο μας κοριτσια ετσι ολα ζουπερ να πηγαινουνε!!!και τα αγορακια βλεπω περνανε μπροστα:mrgreen:

αντε τωρα να κανουμε την ολοκληρωμενη λιστα στον μεγαλο υπερηχο ολες με το καλο!!!!!!!!!!

Αμαν βρε τσουπρες διαβαζω και διαβαζω και μετα τα ξεχναω:roll:

κοριτσια να σας ρωτησω κατι???εχει νιωσει καμια μικρες σουβλιες οχι δυνατες κατω χαμηλα στον κολπο???:confused::confused::confused: με ανησυχησαν πολυ γιατι τι να συμβαινει εκει δηλαδη σχετικο με την εγκυμοσυνη???:roll::roll::roll:


οτι ονειρευόμουν στην ζωή μου,το έχω βρει σε εσενανε ψυχη μου και έχω τα πάντα πια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...