Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Cafe Οκτώβριος 2010


CoffeeFilter

Recommended Posts

Οι εργοδοτες δεν ξερουν και πολλά πραγματα Κλέλια μου

Εμενα απο τον ΟΑΕΔ μου ειπαν θα πάρεις το μειωμενο σε ισοχρονη αδεια (δλδ 3,5 μηνες) και μετα θα ερθεις να κανεις αίτηση για το εξαμηνο..

Φυσικα ποθενα δεν λέει οτι ο εργοδοτης ειναι υποχρεωμενος να σου δωσει το μειωμενο σε αδεια γιατι αν μετα απο αυτο την κανεις εκεινος ( οεργοδοτης) θα σε εχει πληρωσει ηδη για 3,5 μηνες και για διαστημα που ποτε δεν δουλεψες

Ετσι και εγω (επειδη ηθελα να κρατησω το μειωμενο για μετα) συνεννοηθηκα με τον εργοδοτη και μου εδωσε μια βεβαιωση οπου ελεγε οτι "δεν της χορηγουμε το μειωμενο ωραριο σε αδεια κλπ..

Οταν πήγα στον ΟΑΕΔ με αυτη τη βεβαιωση, η υπαλληλος ξινισε τα μουτρα της αλλα κατα τα αλλα μια χαρα ξεκινησε τη διαδικασια για να κανω χρηση του εξαμηνου

Λογικο δεν ειναι κι ο ΟΑΕΔ σαν εργοδοτης να προσφευγει σε καποια μεσα για να γλυτωσει ή να τρεναρει την πληρωμη αποδοχών;;;

Σκεφτηκαν οτι εγω αν παρω το μειωμενο σε αδεια (δλδ 3,5 μηνες) ισως και να μη χρειαζομουν ολοκληρο το εξαμηνο αλλα πιθανον το μισο..Αρα για αυτους θα ημουν μισο κοστος...


BagRp2.png Spetp2.png eoYFp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 14,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Ναι Μαρία, στην ουσια για ενα εξαμηνο ο εργοδοτης σου φαίνεται ο ΟΑΕΔ

Στα ενσημα δλδ (στην αναλυτικη καταστασητου ΙΚΑ) στο πεδιο εργοδοτης εχει αλλο αριθμο μητρωου, αυτον του ΟΑΕΔ και οχι της υπηρεσιας μου


BagRp2.png Spetp2.png eoYFp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κοριτσάρες μου!!!

τι έγινε πάλι εδώ? σας διαβάζω και επανέρχομαι!!!


6umkp3.png

Ήρθες και μας γέμισες χαμόγελα..!!

Jdbyp2.png

Η ζωή έχει τη γεύση που της δίνεις! Κανένα όνειρο δεν είναι άπιαστο, μη σταματάς να ονειρεύεσαι!!!a%3E

Link to comment
Share on other sites

Μια που συζητάτε εργασιακά, ξέρει καμια να μου πει τη διαδικασια για να παρουμε επαπειλούμενη άδεια στο δημόσιο. Είμαι εκπαιδευτικός κ μεχρι τωρα παίρνω απλά αναρρωτικές με το χαρτί του ιδιώτη γιατρού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχχχχχχχχχχ βρε κοριτσακια!τι καλα που τα λετε για τις αδειες...εχω αρτοποιειο με τον ξαδερφο μου και ως ελευθερη επαγγελματιας...δεν δικαιουμαι τιποτα απο οσο γνωριζω...τι να κανω?να μου δωσω αδεια?εκτος αυτου θα πρεπει να πληρωνω και ενα εξτρα ατομο για οσο καιρο θα χρειαστει να λειψω...το οποιο διαστημα λογικα δεν θα υπερβει τους 2-3 μηνες!!!ΚΟΥΡΑΓΙΟ...


image.php?type=sigpic&userid=26070&dateline=1402327573
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια!!!!

Ωραία συζήτηση ανοίξατε!!!Να την βλέπω εγώ και να ζηλεύω!!!!!Κορίτσια μου και εγώ ως ελεύθερη επαγγελματίας θα γυρίσω μάλλον κατευθείαν στη δουλειά!!!!!Διότι δεν εμπιστεύομαι κανέναν να κα8ίσει στη θέση μου εκτός απο τον πατέρα μου!!!Ο οποίος θα έρθει να με βοηθήσει μεν αλλα δεν μπορει να καθίσει πάνω απο 20 μέρες δε!!!!!Οπότε είμαι και σε διλλημα για το θηλασμό!!!!!Αν δουλεύω πως θα το θηλάζω όποτε πεινάει;;;;;Και να βγάζω γάλα θα του φτάνει;;;;Στενοχωριέμαι πολυ που θα δουλεύω και δεν θα είμαι δίπλα στο παιδί αλλά τη δεδομένη στιγμή δεν έχω και άλλη επιλογή....


ntes069iqp11kvcq.pnghq545zdpsvak4vme.png

Link to comment
Share on other sites

Ηρω νομιζα ηταν ρητορικα τα ερωτηματα σου

Δυστυχως στην περιπτωση σου δεν υπαρχουν πολλές επιλογες απ'οτι ξερω αλλά αν κανω λάθος να με διορθωσετε οσες γνωριζετε

Αυτα που προανεφερα ισχυουν για ασφαλισμενες του ΙΚΑ

Στο αλλο ερωτημα σου τωρα..Στο αλλο καφε μια μαμα που ειναι οδοντιατρος ιδιωτης σταματησε την εργασια της μολις μπήκε στον μηνα της και μετα το μηνα επεστρεψε πάλι κανονικα με δυσκολα ωραρια φυσικά

Θηλάζει και βγαζει ολα τα γευματα με θηλαστρο..Το καλο με εκεινη βεβαια ειναι οτι το σπίτι της ειναι μολις 2 λεπτα απο τη δουλεια της και επιπλέον εχει τηδυνατοτητα να αντλεί ολες τις ωρες της ημερας

Το βρισκω εξαιρετικα δυσκολο , μιας και εγω με το θηλαστρο ποτε δεν τα πήγα καλά, αλλα οχι ακατόρθωτο..


BagRp2.png Spetp2.png eoYFp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


φυσικα μπορεις να το κανεις αυτο αλλά στην αρχη μεχρι να εδραιωθει η γαλουχια θα χρειαστει να δινεις αποκλειστικα δικο σου..Το θεμα ειναι να μπορεσεις να κρατησεις την παραγωγη σου

Δλδ αν αρχικα δινεις πχ 8 γευματα θηλασμου και στην πορεία τα κανεις 5, η παραγωγη σου θα μειωθει στα 5..Αυτα όλα ομως ειναι σχετικά..

Μετα το 6μηνο ολα ειναι πολύ πιο ευκολα γιατι μπαίνουν και οι στερεες τροφές

Ποσες ωρες εργαζεσαι και όταν με το καλό ερθει εκεινη η ωρα ποιος θα κραταει το μωρακι σου;;


BagRp2.png Spetp2.png eoYFp2.png
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν εμπιστεύομαι σε καμία περίπτωση την πεθερά μου!!!!!!!!!Θα έρθει η θεία μου να μείνει μαζί μας για τους πρώτους μήνες!!!!Την εμπιστευομαι πιο πολύ και απο μένα!!!!Όσο για τις ώρες προς το παρόν δεν έχω σταθερό ωράριο θα προσπαθήσω όμως να πηγαίνω μόνο για τα απαραίτητα και τα υπόλοιπα αναγκαστικά στο σπίτι οπότε υπολογίζω περίπου ένα 4ωρο με ενα 6ωρο την ημέρα!Σκεφτόμουν να σταματήσω οταν θα γεννήσω αλλα δεν μου πάει η καρδιά να πουλήσω κάτι που έχω δώσει σχεδόν τη ζωή μου να το χτίσω!!!!!Επίσης έχω μάθει να έχω το δικό μου πορτοφόλι και τώρα που θα έρθει το μωρό θα έχει πολλά εξοδα και δεν θέλω να στερηθεί κάτι που θα χρειάζεται....


ntes069iqp11kvcq.pnghq545zdpsvak4vme.png

Link to comment
Share on other sites

Ήρθα και εγώ από έξω βρήκα τον μικρό να κοιμάται τι τυχερή που είμαι καθισα λιγο να διαβάσω βλέπω περί ΙΚΑκαι εξαμήνου

αχ μεγάλη ταλαιπωρία και πολύ χαρτούρα

όλα αυτά ευτυχώς που περνούμε και το πόσο από το ικα το επίδομα λοχεία

πολύ ταλαιπωρήθηκα στον Λευτερακι με τα χαρτί γιατί είχα απολυθεί έγκυος .

Νωρίς είναι ακόμη εγώ τον Αύγουστο θα ψαχτώ με τα χαρτιά και για τα επιδόματα


:tongue::tongue:
Link to comment
Share on other sites

Όσο για τι θηλασμό δεν ξέρω κατα πόσο θα εμπιστευτώ το δικό μου το γάλα γιατι καπνίζω (ξέρω τώρα θα φάω πολύ ξύλο) έχω καταφέρει να το μειώσω στα 10 τσιγάρα την ημέρα και όσο και να προσπαθώ δεν κατεβαίνουν πιο κατω...


ntes069iqp11kvcq.pnghq545zdpsvak4vme.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...