Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Cafe Δεκέμβριος 2010


CoffeeFilter

Recommended Posts

6/12 εχω ΠΗΤ. Αρα μπηκα στον 7ο? πωπω δεν τον πιστευω!!! Εχει αρχισει η αντιστροφη μετρηση!!!!

Εσενα το τικερακι σου μπηκε ηδη στον 7ο!

Εχεις μπεί απο χθές στον 7ο!!! :P

Εγώ κανονικά μπαίνω απο αύριο αλλά το τικεράκι μου λεει απο σήμερα!! Δεν πειράζει! Άπίστευτο πραγματικά πόσο γρήγορα περνάει ο καιρός... Δεν το περίμενα έτσι η αλήθεια είναι! Αλλά μπορείς να διανοηθείς ότι σε 3 μήνες θα κρατάμε αγκαλιά τα αγγελούδια μας???


p2mPp2.png

BMqPp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Γεια σου Ζουνίτσα μου!!! Χαίρομαι πολύ πολύ που σταμάτησες την αντιβίώση και όλα καλά!! Τα χάπια για τις συσπάσεις καλά κάνεις και τα συνεχίζεις να έχεις κ το κεφάλακι σου ήσυχο.. παρεπιπτόντως πες μου κάτι.. πως καταλαβαίνεις τις συσπάσεις?

Κοριτσάκι μου καλημέρα!!!!! και σε όλες τις μανούλες!!!!!!

τις συσπάσεις τις καταλαβαίνεις όταν νιώθεις την κοιλιά σου για κάποια δευτερόλεπτα να μουδιάζει, σαν να μαζευετε ο μυς και να πετρώνει. Μπορεί να είναι τοπικά ή και σε όλη την κοιλιά. εγώ το ένιωθα τοπικά κάτω από τον αφαλό. μπορεί να συνοδεύεται και από πόνο μπορεί και όχι.

και εγώ στην αρχή δεν το κατάλαβα οτι ήταν συσπάσεις, η γιατρός μου το είπε.

Ξέρεις τι? Κάποιες φορές νομίζω οτι κ εγώ παθαίνω συσπάσεις λοιπόν οι οποίες κρατάνε δευτερόλεπτα και μου δίνουν την αίσθηση τις πίεσης στην κοιλιά αλλά δεν τις έχω κάθε μέρα ούτε και παραπάνω απο μια την ημέρα λες να είναι ανησυχιτικό?


p2mPp2.png

BMqPp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τι? Κάποιες φορές νομίζω οτι κ εγώ παθαίνω συσπάσεις λοιπόν οι οποίες κρατάνε δευτερόλεπτα και μου δίνουν την αίσθηση τις πίεσης στην κοιλιά αλλά δεν τις έχω κάθε μέρα ούτε και παραπάνω απο μια την ημέρα λες να είναι ανησυχιτικό?

Κοιτα ανησυχητικό δεν είναι γιατί αρχίζει η μήτρα και κάνει προετοιμασία για τον τοκετό, είναι φυσιολογικό. Αλλά όταν οι συσπάσεις είναι πάρα πολλές μέσα στην ημέρα και διαρκούν πολύ ώρα, τότε πρέπει να μιλήσεις με το γιατρό σου. Διάβασα σε φόρουμ κοπέλες που είχαν συσπάσεις από τον 4ο μήνα και γέννησαν κανονικά.


WeDjp2.png

0hUop3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα ανησυχητικό δεν είναι γιατί αρχίζει η μήτρα και κάνει προετοιμασία για τον τοκετό, είναι φυσιολογικό. Αλλά όταν οι συσπάσεις είναι πάρα πολλές μέσα στην ημέρα και διαρκούν πολύ ώρα, τότε πρέπει να μιλήσεις με το γιατρό σου. Διάβασα σε φόρουμ κοπέλες που είχαν συσπάσεις από τον 4ο μήνα και γέννησαν κανονικά.

Αχ χίλια ευχαριστώ Ζουνίτσα μου γιατί ψιλοανησυχήσα!!! Οχι δεν ειναι καν καθημερινές να σου πώ την αλήθεια..Και ούτε συχνές..Άρα ειναι νορμαλ ουφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφ

Μα τι θα έκανα εγώ χωρίς εσας έ???????????:confused::confused:


p2mPp2.png

BMqPp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ χίλια ευχαριστώ Ζουνίτσα μου γιατί ψιλοανησυχήσα!!! Οχι δεν ειναι καν καθημερινές να σου πώ την αλήθεια..Και ούτε συχνές..Άρα ειναι νορμαλ ουφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφ

Μα τι θα έκανα εγώ χωρίς εσας έ???????????:confused::confused:

θα ρώταγες το γιατρό σου......... αλλά σε προλάβαμε για άλλη μια φορά!!!!!!:D:D:D


WeDjp2.png

0hUop3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα ρώταγες το γιατρό σου......... αλλά σε προλάβαμε για άλλη μια φορά!!!!!!:D:D:D

ΧΑχαχΑ Βρε ναι θα τον ρωτούσα αλλά ειναι καλύτερα που το ξέρω πιο νωρίς :wink::tongue::tongue::tongue:

Παρεπιπτόντως αυριο εχουμε ραντεβού με τον πριγκηπάκο μας!!! Το πόσο ανυπομονώ δεν μπορείς να φανταστείς.. ή μάλλον οκ μπορείς!!!

Έίμαι περιεργη να δώ πόσο μεγάλωσε η καρδούλα μου!!

Πάω τώρα να φτιάξω γιουβαρλάκια και επιστρέφω!!! Μάκιααααααα


p2mPp2.png

BMqPp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχχχχ πως σε καταλαβαίνω...... εγώ μετράω ανάποδα σαν τους φαντάρους!!! 22 μερούλες ακόμα. πολλές ρε γαμώτο!!! κλαψ

εγώ μπαίνω στον γκούγκλη και υπάρχουν κάτι site που αναλύουν εβδομαδα-εβδομάδα τι γίνεται. βέβαια έχω και το βιβλίο στο σπίτι.

Μια μερίδα αποστολή στη Τρίπολη παρακαλώ!!!!! μιαμ μιαμ μιαμ....


WeDjp2.png

0hUop3.png

Link to comment
Share on other sites

τι κανουν τα κοριτσια??!τα μωρακια??!!

εμενα παλι ολοι με ρωτανε τι παιδι θα κανω και οταν τους λεω δεν ξερω γιατι δεν θελω να μαθω ψιλονευριαζουν.....

κριστυ επειδη καταλαβαινω την θεση σου σκεφτειτε να βγαλετε τον πεθερο σου καλυτερα για να μπορεις μετα να βγαλεις τον δικο σου (μαμα ή μπαμπα) αλλιως ξεκαθαρισε το απο την αρχη! εγω ετσι εκανα! ειχα πει απο την αρχη αν ειναι αγορι θα βγει ο πεθερος μου αλλα αν ειναι κοριτσι η μαμα μου. Γιατι στην αρχη θελανε οτι και αν ειναι να βγει απο το σοι του ανδρα μου αλλα αν εκανα αγορι δευτερο να παρει οπωςδηποτε το ονομα του. Οποτε τα ξεκαθαρισαμε απο την αρχη!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσια!! :D

Χαθηκα μερικες μερες, έτρεχα όμως να δω τη μπουμπου μου (η οποία παρεπιπτοντως εφτασε τα 950 γρ!) και έκατσα και χθες στο σπιτι, να ξεκουραστω λίγο.

Ζουνίτσα μου, τερμα η αντιβίωση;; σούπερ!

Αγγελικούλα, τι επαθες κοριτσακι μου, ελπιζω να μη σου ξανασυμβει!!

Κοριτσια, σας είπα; Την Πέμπτη το απόγευμα έπεσα φαρδια πλατια μεσα στη μεση του δρομου...γλύστρισα! Δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσο φοβηθηκα. Ευτυχως πηγα και εισα τη μικρη και ηρεμησα...:roll:


5NEXp2.png
Link to comment
Share on other sites

σημερα σοκαριστηκα! κοντεψα να γεννησω κοριτσια!

ειμασταν στο αμαξι εξω απο το σπιτι της πεθερας μου .η πεθερα μου εξω απο το αμαξι και ο αντρας μου το ιδιο βγαινει και η μικρη και λεει παω να φιλησω την μανουλα και βγαινει τρεχοντας στο δρομο! φωναζω Εφη!! εκεινη την ωρα περναγε ενα αμαξι στο τσακ δεν την χτυπησε!! επαθα σοκ! βγηκα απο το αμαξι και δεν ηξερα τι να κανω να φωναξω ή να την αγκαλιασω!

η κοπελα στο αμαξι σοκ δεν ηξερε τι να πει.

η Εφη να κλαει και εγω αγκαλια της! ο πατερας της και η πεθερα μου σοκαρισμενοι και αυτοι....!!!

ευτυχως ολα καλα! αλλα εκεινη την ωρα τι να πω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αχχχχ πως σε καταλαβαίνω...... εγώ μετράω ανάποδα σαν τους φαντάρους!!! 22 μερούλες ακόμα. πολλές ρε γαμώτο!!! κλαψ

εγώ μπαίνω στον γκούγκλη και υπάρχουν κάτι site που αναλύουν εβδομαδα-εβδομάδα τι γίνεται. βέβαια έχω και το βιβλίο στο σπίτι.

Μια μερίδα αποστολή στη Τρίπολη παρακαλώ!!!!! μιαμ μιαμ μιαμ....

Εφτασέεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!! :P:p

Καλησπέρα κοριτσια!! :D

Χαθηκα μερικες μερες, έτρεχα όμως να δω τη μπουμπου μου (η οποία παρεπιπτοντως εφτασε τα 950 γρ!) και έκατσα και χθες στο σπιτι, να ξεκουραστω λίγο.

Ζουνίτσα μου, τερμα η αντιβίωση;; σούπερ!

Αγγελικούλα, τι επαθες κοριτσακι μου, ελπιζω να μη σου ξανασυμβει!!

Κοριτσια, σας είπα; Την Πέμπτη το απόγευμα έπεσα φαρδια πλατια μεσα στη μεση του δρομου...γλύστρισα! Δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσο φοβηθηκα. Ευτυχως πηγα και εισα τη μικρη και ηρεμησα...:roll:[/quote

Νικελάκι μου τι μπουμπού απίστευτη ειναι αυτή? 950 γρ?? Συγχαρητήρια!!!

Καλά έκανες και ξεκουράστηκες πάντως! Σ'ευχαριστώ κοριτσάκι μου μέχρι τώρα δεν έχει ξανατύχει ευτυχώς!!!

Βρε παιδί μου πως γλύστρισες?? Με κοψωχόλιασες...Μα συγνώμμη μας έχουν ματιάσει?? Έλεος πια...

σημερα σοκαριστηκα! κοντεψα να γεννησω κοριτσια!

ειμασταν στο αμαξι εξω απο το σπιτι της πεθερας μου .η πεθερα μου εξω απο το αμαξι και ο αντρας μου το ιδιο βγαινει και η μικρη και λεει παω να φιλησω την μανουλα και βγαινει τρεχοντας στο δρομο! φωναζω Εφη!! εκεινη την ωρα περναγε ενα αμαξι στο τσακ δεν την χτυπησε!! επαθα σοκ! βγηκα απο το αμαξι και δεν ηξερα τι να κανω να φωναξω ή να την αγκαλιασω!

η κοπελα στο αμαξι σοκ δεν ηξερε τι να πει.

η Εφη να κλαει και εγω αγκαλια της! ο πατερας της και η πεθερα μου σοκαρισμενοι και αυτοι....!!!

ευτυχως ολα καλα! αλλα εκεινη την ωρα τι να πω..

Τι λες βρε φιλενάδα... πώ πω ειλικρινά σου μιλάω ανατρίχιασα..............

Τι πέρασες....Το μωρό απο μέσα κλώτσησε καθολου μετά ή έχει ταραχτεί λες? Και μη χειρότερα παναγία μου τελικά θα πιστέψω οτι όντως μας εχουν ματιάσει απαπα|!!!!


p2mPp2.png

BMqPp2.png

Link to comment
Share on other sites

σημερα σοκαριστηκα! κοντεψα να γεννησω κοριτσια!

ειμασταν στο αμαξι εξω απο το σπιτι της πεθερας μου .η πεθερα μου εξω απο το αμαξι και ο αντρας μου το ιδιο βγαινει και η μικρη και λεει παω να φιλησω την μανουλα και βγαινει τρεχοντας στο δρομο! φωναζω Εφη!! εκεινη την ωρα περναγε ενα αμαξι στο τσακ δεν την χτυπησε!! επαθα σοκ! βγηκα απο το αμαξι και δεν ηξερα τι να κανω να φωναξω ή να την αγκαλιασω!

η κοπελα στο αμαξι σοκ δεν ηξερε τι να πει.

η Εφη να κλαει και εγω αγκαλια της! ο πατερας της και η πεθερα μου σοκαρισμενοι και αυτοι....!!!

ευτυχως ολα καλα! αλλα εκεινη την ωρα τι να πω..

Τι λες ρε Μαρακι μου οντως πρεπει να κοντεψες να γεννησεις!! ειδες τα μωρα εχουν αγγελους τελικα!! να ειστε παντα καλα!!

Καλησπέρα κοριτσια!!

Χαθηκα μερικες μερες, έτρεχα όμως να δω τη μπουμπου μου (η οποία παρεπιπτοντως εφτασε τα 950 γρ!) και έκατσα και χθες στο σπιτι, να ξεκουραστω λίγο.

Ζουνίτσα μου, τερμα η αντιβίωση;; σούπερ!

Αγγελικούλα, τι επαθες κοριτσακι μου, ελπιζω να μη σου ξανασυμβει!!

Κοριτσια, σας είπα; Την Πέμπτη το απόγευμα έπεσα φαρδια πλατια μεσα στη μεση του δρομου...γλύστρισα! Δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσο φοβηθηκα. Ευτυχως πηγα και εισα τη μικρη και ηρεμησα...

Νικελακι τι μωρουλι ειναι αυτο θρεφταρι!! οσο για την τουμπα προσεχε ματαρες μου!! σε ματιασαν.... φτου φτου σκορδα!!

Παρεπιπτόντως αυριο εχουμε ραντεβού με τον πριγκηπάκο μας!!! Το πόσο ανυπομονώ δεν μπορείς να φανταστείς.. ή μάλλον οκ μπορείς!!!

Έίμαι περιεργη να δώ πόσο μεγάλωσε η καρδούλα μου!!

Πάω τώρα να φτιάξω γιουβαρλάκια και επιστρέφω!!! Μάκιααααααα

Αχ τρελομανουλα με το καλο!!

Κοριτσάκι μου καλημέρα!!!!! και σε όλες τις μανούλες!!!!!!

τις συσπάσεις τις καταλαβαίνεις όταν νιώθεις την κοιλιά σου για κάποια δευτερόλεπτα να μουδιάζει, σαν να μαζευετε ο μυς και να πετρώνει. Μπορεί να είναι τοπικά ή και σε όλη την κοιλιά. εγώ το ένιωθα τοπικά κάτω από τον αφαλό. μπορεί να συνοδεύεται και από πόνο μπορεί και όχι.

και εγώ στην αρχή δεν το κατάλαβα οτι ήταν συσπάσεις, η γιατρός μου το είπε.

Κατι τετοια νοιωθω και εγω και η μαμα μου που την ρωταγα μου ελεγε οτι μεγαλωνει το μωρο!! ασχετο... δεν νιωθω πονο απλα το πετρωμα τοπικα ή σε ολη την κοιλια για καποια δευτερολεπτα αλλα περισσοτερες απο 3 φορες την ημερα και κυριως μετα μεσημεριανο φαγητο!! λετε να ειναι συσπασεις γιατι δεν εχω αναφερει τιποτα στον γιατρο!!

Εχεις μπεί απο χθές στον 7ο!!!

Εγώ κανονικά μπαίνω απο αύριο αλλά το τικεράκι μου λεει απο σήμερα!! Δεν πειράζει! Άπίστευτο πραγματικά πόσο γρήγορα περνάει ο καιρός... Δεν το περίμενα έτσι η αλήθεια είναι! Αλλά μπορείς να διανοηθείς ότι σε 3 μήνες θα κρατάμε αγκαλιά τα αγγελούδια μας???

Μιλαμε οτι περασε σφαιρα ο καιρος αντε παμε και στο τριτο τριμηνο εγω εχω ακομα μερες αλλα ακουγα αλλες γυναικες και νομιζα οτι η εγκυμοσυνη ειναι κατι τοσο ασχημο που δεν θελεις να σου ξανασυμβει..... και φοβομουνα αλλα ολα καλα το εχω απολαυσει τρελα!!!

Μαργιούλα μου με το καλό αγαπούλα να την πάρεις αγκαλίτσα την μπουμπού σου και να της κάνεις μια τέτοια παραμυθένια βάπτιση!!!!!

Τώρα όσο για το όνομα θα σου πώ τι θα έκανα εγώ.. Αν ήθελα τόσο πολύ να τιμήσω τα πεθερικά μου θα το έταζα το παιδί αλλά θα έβγαζα και το άλλο σαν δευτερο όνομα. Για σκέψου το κ αυτό ίσως να βοηθήσει..

Ευχαριστω!!! οσο για το ονομα λοιπον ισως ειναι λιγο περιεργη η σκεψη μου!! αλλα θελω οταν με καλο κανω αγορακι να ακουστει το ονομα του πεθερου μου επειδη θα ακουστει ολοιδια ονομα και επωνυμο... και εφοσον την μπουμπου θα την ταξω σε εναν Αγιο που εχει το ιδιο ονομα με την μαμα μου και τον μπαμπα μου θα εχουν ακουσει και αυτοι το ονομα τους γιατι ειναι Γιωργος και Γιωργια, χωρια οτι το ονομα του πεθερου μου δεν μου ακουγεται καθολου καλα για κοριτσακι!! αληθεια σας λεω!! το ονομα της πεθερας μου ειναι ιδιο με την γιαγια και την κορη δηλαδη το φωναζεις και γυριζουν ολοι καπως ετσι!! αχ σας ζαλισα χαμος στο κατω κατω ας παρεξηγηθουν εφοσον την εχω ηδη ταξει!!

Για να νιώσεις καλύτερα σου λέω ότι πριν απο 15 μέρες κοιτώντας προσεχτικά την κοιλιά μου χαμηλά ανακάλυψα κ εγώ κάτι κόκκινες αντιαισθητικές ραγάδες παρόλο που βάζω το λαδάκι της Weleda απο την αρχή και τώρα βάζω την πιο ακριβή κρέμα που υπάρχει στο φαρμακείο την simulcium.. στην αρχή φρικάρισα αλλά μετά ξέρεις τι είπα? Αι στο καλό στο κάτω κάτω έκανα οτι καλύτερο μπορούσα για να την αποφύγω αφού έγινε οκ τώρα θα το αντιμετωπίσω να πεθάνω? Ε όχι... Θα πώ οτι άυτό ειναι διαπιστευτήριο μητρότητας!!!

Αχ.. τώρα που το λές.. ενώ είχα ησυχάσει ενα μεγάλο διαστήμα και κοιμόμουν περισσότερο τις νύχτες τώρα ξυπνάω κάθε μια ώρα και πάω τουαλέτα και η πλάκα ειναι οτι πολλές φορές δεν υπάρχει ποσότητα απλώς σταγόνες κ όμως εγώ νιώθω πίεση εκει κάτω κ μόνο έτσι ανακουφίζομαι!!!

Το ιδιο ακριβως παθαινω και εγω.. και μεχρι να κανω την εξεταση ουρων νομιζα οτι μπορει να εχω παθει ουρολοιμωξη αλλα τιποτα ολο καθαρες βγηκαν!!

Οσο γι τις ραγαδες δεν θα τις γλιτωσουμε λιγο ή πολυ ολες καπου κατι θα πεταξουμε ειναι διαπιστευτηριο μητροτητας οπως λες Αγγελικουλα!!

Zouzounitsa χαιρομαι που εισαι καλα κοριτσακι μου..

Σημερα εγω και η μπουμπου θα παμε με τον μπαμπα μας να παρουμε πιπιλες, μπιμπερο κ.λ.π. αληθεια βρε κοριτσια θα παρετε θηλαστρο και αποστειρωτη απο τωρα? οσες δεν εχετε απο προηγουμενο παιδακι! μπορει να χρειαζονται αυτα στο μαιευτηριο?

Αληθεια εχω φτιαξει μια πληρης λιτσα ψαχνοντας να την στειλω να μας βοηθησουν οι ηδη μαμαδες τι χρειαζεται και τι μπορει να ειναι περιττο??αλλα πως το στελνω? που πηγαινω στα συννημενα αρχεια το βρισκω, το ανεβαζω και μου λεει λαθη στο ανεβασμα!!


jUhhp3.png

dj7Zp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες σε όλες τις μανούλες!!!!

Μαρίαεφη τι να πω κοριτσάκι μου, μας έχει τύχει με τον ανηψιό μου το ίδιο αλλά το είχε ο αντρας μου, χωρίς τους γονείς...... ούτε δέκατο του δευτερολέπτου δεν μπορείς να γυρίσεις τα μάτια σου!!!!! τέλος καλό, όλα καλά και ήρεμα τώρα!!!!!

Αγγελικούλα μου άντε να μας πεις πόσο μεγαλώσατε και εσείς...... τι ώρα έχεις ραντεβού???

Νικελάκι κοριτσάκι μου να προσέχεις, χάνουμε το κέντρο βάρους του σώματός μας και είμαστε πολύ επιρρεπής στις τούμπες να ξέρετε...... όλες προσοχή!!!!

Μαριγούλα μου καλύτερα να το πεις στο γιατρό σου, δεν είναι πολλές αλλά πρέπει να γνωρίζουν γιατί είναι προετοιμασία της μήτρας για τον τοκετό.

Εγώ θα πάω να ψωνίσω τέτοια πραγματάκια στο τέλος του μήνα που θα πάω στο γιατρούλη μου και θα είμαι με την αδερφή μου που ξέρει. Επίσης σταμάτησα σήμερα και τα χάπια για τις συσπάσεις να δω αν θα με ξαναπιάσουν. Εύχομαι όχι!!!!

Σμουτς σε όλες!!!!


WeDjp2.png

0hUop3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...