Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 35 λεπτά , Neverstop είπε:

      Δεν κατάλαβα τι γράφεις στο τέλος..σε κλινική είσαι? φαντάζομαι έχει κι ένα κόστος η διαμονή σου εκεί.. αν σου λένε όμως χωρίς ορο θα γεννήσεις μην το διακινδυνεύσεις.να πάρει όσες περισσότερες ημέρες το μωράκι.

      ναι στην γνωστή κλινική αθηνών Μ……..α ! αποφάσισα να κατσω μέχρι 34 μετά να φύγω και όσο πάρω ! ο γιατρός είπε ότι και τώρα άμα θέλω γεννάμε , είμαστε καλα! αλλά άλλο 34 άλλο 33!

      • Μου αρέσει 1

Cafe Μάρτιος 2009


CoffeeFilter

Recommended Posts

Gio μου ευχαριστώ για πολύ για τις ευχες και σε σας ότι καλύτερο ευχομαι!!! Υγεία και όχι άλλες γρίπες!!!

Εμείς σήμερα θα κάνουμε το εμβόλιο της κοινής γρίπης οικογενειακώς στην παιδίατρο !! Θα διαπιστώσω λοιπόν η ίδια αν έχει ελαφρύ χέρι ή όχι…μμμ για να δούμε χα χα χα!

DaF μου συμφωνώ απόλυτα με όσα γράφεις για το co sleeping αν και αμφιλεγόμενο σαν θεωρία από πολλούς. Πιστεύω πως όντως τα παιδία που μεγαλώνουν όσο γίνεται πιο κοντά με τους γονείς τους αποκτούν αυτοπεποίθηση και σιγουριά πως ότι και να γίνει οι γονείς τους τα αγαπούν και θα είναι πάντα εδώ και γι αυτό και ανεξαρτητοποιούνται πιο εύκολα και πιο ομαλά!

Όμως θα ήθελα να εξομολογηθώ κάτι : Προσπαθώ να την απασχολώ δημιουργικά συνεχώς , να μην την αφήνω μέσα στο πάρκο πάνω από 10 λεπτά εκτός και αν προκύψει ξαφνική ανάγκη , όσο γίνεται να μην κλαίει, να μην βλέπει τηλεόραση κλπ κλπ. (Πράγματα που νομίζω όλοι λίγο πολύ τα κάνουμε για τα παιδιά μας.) και περιμένω να δω αυτή την ανεξαρτητοποίηση αλλά στην καθημερινότητα η μικρή μου δεν μπορεί να κάτσει στιγμή μόνη της και μόλις απομακρύνομαι από κοντά της κλαίει.. Συχνά αναρωτιέμαι τι έχω κάνει λάθος …

Μονό όταν κοιμάται θέλει να είναι μόνη.. Όταν πάμε στο χωριό κοιμάται μόνη της στο δωμάτιο κι εμείς στο χωλ γιατί όταν καταλαβαίνει πως είμαστε δίπλα δεν κοιμάται και φωνάζει , μας μπινελικώνει όπως λέει ο άντρας μου…

Ελπίζω στην πορεία να με διαψεύσει η κορούλα μου τι να πω???

Επεξεργάστηκαν by marigia

nI9Sp3.png

urDwp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα!!!

gio μου δουλίτσα δουλίτσα?? Τη συμπαράστασή μου στις εργαζόμενες μανούλες!!!

Τι άλλο βρε κορίτσια??? Προβληματισμούς βλέπω...konmar νομίζω ότι είναι αρκετά μικρούλια για να κάθονται μοναχούλια τους χωρίς εμάς από δίπλα. Και εγώ ενώ είμαι μαζί του όλη την ημέρα σπάνια θα καθήσει μόνος του να ασχοληθεί με τα παιχνίδια του ή με κάτι άλλο. Κυρίως συμβαίνει αυτό όταν θα ξυπνήσει που είναι ήρεμος και ξεκούραστος μετά θέλει να μας έχει κοντά του, ευτυχώς δεν ζητά αγκαλιές αλλά θέλει να παίζουμε μαζί, ίσως όταν τους κάνουμε κάνα αδερφάκι τότε ανεξαρτητοποιηθούν καλύτερα. Δεν είναι τυχαίο ότι τα δεύτερα συνήθως είναι πιο ξεψαρωμένα έχουν παρεούλα και ξεχνιούνται πιο εύκολα.

Πάντως από τότε που βγήκε το δοντάκι μας επιστρέψαμε στους παλιούς καλούς καιρούς, κοιμάται κατευθείαν χωρίς πολλά πολλά, κάνα τραγούδάκι και αυτό μόνο, μετά ξυπνάει μια φορά μόνο για γάλα και κατευθείαν ξύπνημα το πρωι στις 10 και κάτι συνήθως. Αρχίσαμε να τρώμε κιόλας κανονικά εκτός από μεσημεριανό που ακόμη του αρέσουν οι βλακείες δηλαδή τα βαζάκια και οι κρέμα με τα τέσσερα λαχανικά. Σιγά σιγά όμως θα τον κοροιδέψω θα βάλω και κανονικά φαγητά μέσα και πιστευω να τα δεχθεί αν και ο ουρανίσκος του είναι ιδιαίτερα επιλεκτικός δυστυχώς και για μένα:rolleyes:

Αυτά..άλλαξε και ο καιρός σαν να πάει να χειμώνιάσει άντε να δούμε θα δούμε χιόνι τα Χριστούγεννα???


ΝΙΚΟΛΑΣ...15-03-2009....ΕΙΣΑΙ Η ΖΩΗ ΜΑΣ!!!

ΜΠΕΜΠΗΣ...19-11-2011...ΜΑΣ ΕΧΕΙΣ ΞΕΤΡΕΛΑΝΕΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια!!

Να χαιρόμαστε το Ανδριελάκι της παρέας, πάντα γερό και ευτυχισμένο!

Και στον Νικόλα μου με γεια το δοντάκι, και στα άλλα... πιο εύκολα!

Gio ελπίζω η επόμενη να μην έρθει (ηίωση εννοώ););)

Άντα μπράβο σας!!! Τώρα ποιος το πιάνει το μπεμπόνι!

Εμείς σήμερα σηκωθήκαμε πρώτη φορά, στα κάγκελα της κουνιας, η γαιδούρα η μάνα (εγώ) κοιμόταν και το τράβηξε ο μπαμπάς βιντεάκι!! Πολύ πλάκα είχε!! Χάρηκα που επιτέλους κι αυτός ο μπαμπάς ήταν μπροστά σε ένα ... first να δει κι αυτός την συγκίνηση, κι όχι απλά να του το περιγράφω από το τηλέφωνο!

Φάγαμε και πρώτη φορά ρεβίθια, αυτό το παιδί όλα τα τρώει, τι να πω, φτου φτου... DaF πηγαίνει και το σπανάκι μέσα στα ρεβίθια απ'ότι μου είπε η μαμά μου, αλλά δεν είχα να του βάλω για να το δοκιμάσω, πα΄ντως με κρεμμύδι και δάφνη μια χαρά βγήκε.

Πάντως κορίτσια κάπου εδώ αρχίζει και το άγχος του αποχωρισμού, επομένως δεν θα είναι εύκολο να τα αφήνουμε μόνα τους. Ο δικός μου κάθεται αρκετά με τα παιχνίδια του, αν είμαι στον χώρο με γράφει κανονικά και παίζει, αν δεν είμαι δεν το καταλαβαίνει πάντα. Αλλά βλέπω ότι αν είναι ξεκούραστος και φαγωμένος είναι πιο εύκολο να καθήσει και να είναι ήρεμος. Κι εμένα εξακολουθεί να ξυπνάει, να δούμε πότε θα τελειώσει κι αυτή η φάση να κοιμηθούμε όπως πριν βρε κορίτσια.... Σερί μέχρι το πρωί, ουφ!!!

Πήγα και για ψώνια σήμερα και πήρα ένα ωραίο lunch box στα mothercare που βάζεις μέσα όλα τα του φαγητού, το ταπεράκι, το κουτάλι, τα σκέυη ή ό,τι άλλο και δεν έχεις να τα τυλίγεις και να τα βάζεις μέσα στην τσάντα. Είναι ισοθερμικό και έχει και μια παγοκύστη αν θέλεις να κρατήσεις κάτι κρύο. Πιστεύω θα με βολέψει, γιατί η τσάντα του όταν βγαίναμε και έπαιρνα και φαγητό γινόταν σαν μπαλόνι και ξεχείλιζε από παντού.

Πεζή έρχεται και η γιορτούλα του, ε???


H9ROp3.png

KZr6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξύ σκεφτόμουν να πάρω τα Χριστούγεννα καινούριο κάθισμα αυτοκινήτου γιατί αυτό ίσα που τον χωράει (έχω αυτό που κοιτάει πίσω, μέχρι 1 έτους λεει ή 12 κιλά, αλλά δεν το βλέπω να ισχύει).

Έριξα μια ματιά και μαλλον θα πάρω αυτό της maxicosi που μπαινει σε isofix.

Έχει ψάξει καμιά σας μήπως για αυτό το θέμα?


H9ROp3.png

KZr6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατερίνα διάβασε λίγο εδώ για την ασφάλεια και δες όλα τα λινκς http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=46037

πριν το διαβασω και το ψάξω ήμουν ετοιμη και εγω να παρω ενα που να κοιταει μπροστα...τώρα θα κρατησουμε το βρεφικο οσο παει και μετα θα παρω απο εξωτερικο ενα που να κοιτάει πάλι πίσω.

Link to comment
Share on other sites

κατερίνα σκέφτομαι να πάρω άμεσα καρεκλάκι αλλά από 9-36 κιλά. Αυτό που της έχω (pegperego primo viaggio) είναι μέχρι 13 κιλά αλλά η δικιά μου ούτε 10 δεν είναι και εδώ και ένα μήνα δεν χωράνε να κλείσουν οι ιμάντες, και φυσικά είναι πάντα χωρίς μπουφάν!!!Επειδή είναι και ψηλή δεν θέλω να πάρω να πάρω κατηγορία 9-18 κιλά γιατί είμαι σίγουρη ότι σε κανένα εξάμηνο ίσως πάρουμε άλλο.


yaeNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα διάβασε λίγο εδώ για την ασφάλεια και δες όλα τα λινκς http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=46037

πριν το διαβασω και το ψάξω ήμουν ετοιμη και εγω να παρω ενα που να κοιταει μπροστα...τώρα θα κρατησουμε το βρεφικο οσο παει και μετα θα παρω απο εξωτερικο ενα που να κοιτάει πάλι πίσω.

καταπληκτικό, σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!


H9ROp3.png

KZr6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Σας πέτυχα!!!!

Μόλις κοίμησα τον μικρό που ναι Κατερινάκι γιορτάζει σε λίγες μέρες και καταλαβαίνεις θα έχουμε γιορτές και πανηγύρια;) Ανυπομωνω να φτάσει η Κυριακή να ανοίξουμε το σπίτι μας και να γιορτάσουμε για πρώτη φορα!!! Θεσσαλονικιες θα σας καλέσω στα γενέθλια μας με το καλό όταν έρθουν τώρα καλεσμένοι μας θα είναι μόνο συγγενείς. Προτιμώ να τον γιορτάσω πιο ανοιχτά στα γενέθλια του που θα σβήσουμε και κεράκι;)

Για κάθισμα και εγώ σκεφτόμουν να πάρω σε μεγαλύτερο μέγεθος αλλά κατά το Μάρτη μόλις χρονίσει. Ακόμη του κάνει αυτό που έχουμε ίδιο με της neamanoulas και αφού διάβασα και το σχετικό άρθρο πριν λίγο καιρό είπα να το τρενάρουμε λιγάκι ακόμη αφου του κάνει. Πάντως το μεγάλο μέγεθος 9-36 είναι πολύ τεραστιο απορώ πώς βολεύονται τα μωρά όπως τα δικά μας σε αυτή την ηλικία. Πάντως αν θα πάρω μάλλον για 9-18 το βλέπω κάτι σε maxi cosi ή recaro και φυσικά μέσω ίντερνετ έχουν μεγάλη διαφορά στις τιμές:rolleyes:


ΝΙΚΟΛΑΣ...15-03-2009....ΕΙΣΑΙ Η ΖΩΗ ΜΑΣ!!!

ΜΠΕΜΠΗΣ...19-11-2011...ΜΑΣ ΕΧΕΙΣ ΞΕΤΡΕΛΑΝΕΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Jen ευχαριστουμε πολύ για τις πληροφορίες , το διάβασα μόλις και κόλλησα...

Νομίζω θα κρατήσω το βρεφικό για πολύ περισσότερο διάστημα απ ότι υπολόγιζα.

Αλήθεια στην Ελλάδα δεν υπάρχουν καθισματάκια που να κοιτάνε ανάποδα για παιδία πάνω του ενός έτους??

Κορίτσια πήγαμε παιδίατρο χθες και κάναμε το εμβόλιο της κοινής γρίπης οικογενειακώς. Η μικρή δεν πήρε γραμμάριο και εξακολουθεί και είναι 8 κιλά .Δεν ξέρω υπάρχει πιο αδύνατο παιδάκι από εμάς?? Της Stellasή κάνω λάθος ? Πεζη μου χαίρομαι που ο Νικόλας σου ξεκίνησε να τρώει! Άντε με το καλό να τον γιορτάσεις

Αχ με τα πρωτα δοντάκια αρχίσαν και τα προβλήματα. Εχουμε χαλινό άνω χείλους . Αυτό σημαίνει πως το πετσάκι που όλοι έχουμε πάνω στα ούλα κατεβαίνει χαμηλά και δημιουργεί κενό ανάμεσα στα 2 μπροστινά δόντια εξαιτίας της πίεσης που ασκεί. Με λίγα λόγια μπορεί αργότερα το παιδί να το εμποδίζει στη ομιλία και να ψευδίζει, μπορεί όμως και κλείσει μόνο του αλλιώς θα χρειαστεί επέμβαση. Είναι η δεύτερη υποψήφια επέμβαση μετά αυτή της ομφαλοκήλης που και πάλι περιμένουμε να την αποφύγουμε μεγαλώνοντας… Αυτό το παιδάκι μου γερό να ναι από την κοιλιά μου μέσα ήταν ταλαίπωρο έτσι και απαριθμήσω το τι έχει περάσει… Δόξα το Θεό τα ξεπερνάμε όμως και ελπίζω έτσι να συνεχίσουμε.

Κατερίνα ευχαριστούμε για τις ευχές και ανταποδίδουμε Αντε μας έλειψες καιρό έιχαμε να σε ακούσουμε !

Αληθεια η DaFπου είναι ? Θέλουμε νέα από κολύμβηση και από Parentholic


nI9Sp3.png

urDwp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να 'μαι να 'μαι!!!:tongue: γραφω κ στο αλλο καφε οταν δεν εχουμε κινηση εδω,επισης εχω κ μια γεματη εβδομαδα.....αχ τι να πρωτοπω!!!!!!!:roll:

το παρεντχολικς ειχε πολυ λιγοτερο κοσμο από,τι περιμενα, ισως φοβουνται ολοι(και λογικο....) τις ιωσεις. Παντως ο χωρος ηταν ανοιχτος, τα παιδακια τα καταφχαριστιοντουσαν, γνωρισα κ μερικες συμφορουμιτισες ακομα και περασαμε πολυ ωραια!!!η ερατω κοιταζε αποσβολωμενη τον κοσμο, το θεατρο , τα παιδακια, τη μανουλα που ετρωγε τον αμπακα:tongue: ειχε και ΠΑΡΑ πολυ ωραια μερα για βολτες!!!τωρα βεβαια βρεχει καταρακτωδως εδω κ ωρες.....καλο χειμωνα, καιρος ηταν!

το 2ο μαθημα κολυμβησης ηταν εξισου καλο αν και η μικρη γκρινιαξε λιγακι περισσοτερο γιατι ξυπνησε αργα κ δεν προλαβε να παρει τον 1ο της υπνακο, οποτε ειχε κουραστει κ πεινουσε!μολις την εντυσα την εβαλα στο στηθος κ ξεραθηκε!επισης ουτε που ακουστηκε οταν την εδεσα στο καρεκλακι!!!:shock:

εχω πολλη δουλεια γμτ με τα μαθηματα δεν μου μενει καθολου χρονος κ θελω επειγοντως διακοπες!!!!!!η ερατω δε, εχει γινει απαιτητικοτατη!!μη γυρισω την πλατη μου, κλαααααμααα!!!!:rolleyes: ουτε τουαλετα δεν μπορω να παω ρε παιδια!!!:shock: την εχουμε συνεχως κατω και αλωνιζει δε σταματα στιγμη, τσουπ παει να πιαστει!πιανεται κ απο μενα και με λιιιιγη στηριξη σηκωνεται!!αχ το καμαρι μου!:tongue: επισης καναμε κ στρατα στρατουλα και ναι!!!βηματιζουμε με περηφανια κ καμαρι!!!με προτιμηση στο δεξι ποδι (λετε να μου βγει δεξιααα;;;;:shock:ερατωωωωω τι σου εχει πει η μαμα;;;;;:tongue::tongue::tongue::tongue::tongue:)

κοπανισε κ την κεφαλα της σημερα στο πατωμα της μαμας μου, ευτυχως απλα ταραχτηκε!

konmar αφου κινειται πολυ το παιδι, λογικο ειναι το βαρος, μην ανησυχεις!μεσα στις καμπυλες δεν ειναι;;;;

αχ ελπιζω να ειναι περαστικο και να μη χρειαστει επεμβαση η γλυκουλα Ανδριέλα!!!!

κατερινα μπραβο σας κ εσας!!!!!!!!!!

πεζουλα εμ ηθελε δοντια ο νικολας, να μπει δυναμικα στο κλαμπ των μπριζολακιων!!:tongue:

λοιπον κανονιζουμε καφε με την Κατερινα παρασκευη πρωι...ποια ειναι μεσα για να δουμε κ μερος συναντησης;;

vallou????πού εισαι;;;;;;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Να μαι καταφωνή μες τη νύχτα!! :tongue: Και γω σας σκεφτόμουν αλλά ομοίως έχω μπλέξει με πολλά και τρέχω 3 μεσημέρια συνεχόμενα με τη μεγάλη και τη μικρή!!! Μπήκα να δω για το Symflorix εμβόλιο 10δύναμο για τον πνευμονιόκοκο μάλλον νέο σε σχέση με το prevenar ... θα το κάνουμε αύριο και ανησυχώ και ψάχνομαι τί θα ήταν το καλύτερο για το ζουζούνι μου!!! Διάβασα και τα τελευταία νέα για τη νέα γρίπη και αρχίζω να θορυβούμαι λιγάκι :confused: Τελικά μάλλον μια δίαιτα θα με σώσει!!! Όσοι νόσησαν σοβαρά ήταν υπέρβαροι ή παχύσαρκοι...

Kοnmar υπάρχει και πιο μικρό μωράκι .. εμείς 7,700!!!

Ξέχασα!! Σηκωθήκε το Παναγιωτόνι μου!! Και κάνει και καλύτερο μπουσούλημα.. Κολλημένη ήταν μαζί μου πριν 1 εβδ τώρα μια χαρά παίζει και μόνη της. Βγήκε και το δεύτερο άνω δοντάκι και ησύχασε και ο ύπνος της. Φάσεις είναι και περνάνε...

ΠΕΖΗ με 'γειά το δοντάκι σας!!

Επεξεργάστηκαν by vallou
Link to comment
Share on other sites

Hello gio!!!!!

Ναι ναι μας τσάκωσες..καλά δουλεύεις εσύ ή μας δουλεύεις τελικά ότι δουλεύεις????:tongue::tongue::tongue::tongue::tongue::tongue:


ΝΙΚΟΛΑΣ...15-03-2009....ΕΙΣΑΙ Η ΖΩΗ ΜΑΣ!!!

ΜΠΕΜΠΗΣ...19-11-2011...ΜΑΣ ΕΧΕΙΣ ΞΕΤΡΕΛΑΝΕΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα διάβασε λίγο εδώ για την ασφάλεια και δες όλα τα λινκς http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=46037

πριν το διαβασω και το ψάξω ήμουν ετοιμη και εγω να παρω ενα που να κοιταει μπροστα...τώρα θα κρατησουμε το βρεφικο οσο παει και μετα θα παρω απο εξωτερικο ενα που να κοιτάει πάλι πίσω.

Jen Πολύ καλό το λίνκ αλλά με τα πόδια του παιδιού που είναι μονίμως μαζεμένα όταν είναι ανάποδα, τι θα κάνεις?Και εγω θα ήθελα έναν καλό λόγο για να τα προτιμήσω απο τα κλασικά που βλέπουν μπροστά!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...