Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλημέρα!

      Γνωρίζει καμία αν εφοσον ανοιχτεί η gonal μέχρι ποτε μπορει να διατηρηθεί στο ψυγείο και να χρησιμοποιηθεί το υπόλοιπο υλικό; Στο κουτί γραφει 28 ημέρες, αλλα μιλαει για θερμοκρασιες μικρότερες των 25, στο ψυγειο δεν θα διατηρείται σιγουρα παραπάνω; Οχι φυσικα μεχρι την αναγραφόμενη ημερομηνια ληξης, αλλα ενα διμηνο δεν θα διατηρείται; 

Cafe Μάρτιος 2009


CoffeeFilter

Recommended Posts

Κατερίνα μου πολύ ενδιαφέροντα αυτά που γράφεις για τον ύπνο και εγώ είμαι εντελώς εναντίον με τον ύπνο στο κρεββάτι μαζί με το παιδι, το έχω ζήσει μέσα από φιλικά ζευγάρια μας και πραγματικά καταντά βάσανο ειδικά όσο μεγαλώνει το παιδί που γίνεται και πιο απαιτητικό, δηλαδή μια φίλη μου αλλάζουν μέχρι και 6 φορές το βράδυ κρεββάτι με τον άντρα της αφού έχουν δυο γιους και εναλάξ θέλουν να κοιμούνται με τη μαμά και τον μπαμπά ο καθένας κ.λ.π. οπότε και εγώ προσπαθώ να μην τον συνηθίζω έτσι αλλά έλα που καμιά φορά ενώ τον παίρνω απλά για να ησυχάσει τελικά με παίρνει ο ύπνος και κοιμόμαστε μαζί για κάποιες ώρες άθελά μου..:rolleyes:Πάντως τα ξυπνήματα μας συνεχίζουν κανονικά και εύχομαι κάποια στιγμή να σταματήσουν....γιατί αντίθετα με σένα dafoula εμένα με κουράζει πολύ αυτή η ιστορία..:rolleyes:

Για την συγκατοίκηση με γονείς εννοείται πως είναι η πιο βολική μέθοδος για το μεγάλωμα των παιδιών με βοήθεια δηλάδή το αφήνεις όποτε θες χωρίς να χρειάζεται να το ταλαιπωρείς κ.λ.π. είναι κοντά σου ανά πάσα στιγμή απλά εγώ δύσκολα θα το προτιμούσα γιατί θεωρώ πως είναι αναπόφευκτη συνέχεια το " παραγνώρισμα" που λέμε..αλλά αφου σας βολεύει απλά σου εύχομαι καλή επιτυχία και βασικό γι αυτό είναι ότι ο άντρας σου δεν έχει πρόβλημα;)

neamanoula μου τα παιδάκια μας παραμένουν θηρία και ακούραστα θηρία παρακαλώ..κάτι τέτοιο περάσαμε και εμείς χθες το βράδυ οπότε σε καταλάβαίνω απόλυτα!!!:cool:


ΝΙΚΟΛΑΣ...15-03-2009....ΕΙΣΑΙ Η ΖΩΗ ΜΑΣ!!!

ΜΠΕΜΠΗΣ...19-11-2011...ΜΑΣ ΕΧΕΙΣ ΞΕΤΡΕΛΑΝΕΙ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα Πεζή! Κι εγώ αυτά βλέπω και παρόμοια τελοσπάντνω σε ζευγάρια με μεγαλύτερα παιδάκια και αγχώνομαι. Μια φίλη γεννάει σε 15 μέρες και δεν ξέρει τι να κάνει που το 2,5 ετών μεγλαύτερο κοιμάται μαζί τους...Πόσοι να χωρέσουν σε ένα κρεβάτι????

Για τη συγκατοίκηση θα δούμε, ελπίζω να το χειριστούμε καλά και να πάει ομαλά, ο άντρας μου είναι πολύ προσαρμοστικός άνθρωπος, αλλά βάζει και τα όριά του και δεν τον φοβάμαι ιδιαίτερα! Για να δούμε λοιπόν!!


H9ROp3.png

KZr6p3.png

Link to comment
Share on other sites

κατερίνα με το καλό να πάνε όλα και είναι πολύ σημαντικό το ότι οι γονείς σου είναι τόσο λεπτοί άνθρωποι.Κι οι δικοί μου έτσι είναι αλλά ο άντρας μου παραείναι της άποψης "μακρυά κι αγαπημένοι".Συμφωνω κι εγώ δεν λέω αλλά εν μέρει, δηλαδή δεν θα με χαλούσε καθόλου μα καθόλου, να κατέβαινα τη σκάλα και να φώναζα -"μαμά, βαριέμαι να μαγειρέψω σήμερα!!τί καλό ετοίμασες?":D ή (το άχτι μου θα βγάλω) -"μαμά κράτα την, γιατί τώρα θέλω να κάνω ένα δίωρο μπάνιο μαζί με beaute":cool:...αχχ...πάνε τα δίωρα μπάνια, τέταρτο και ευχαριστημένη είμαι!!!!

Όσο για τον βραδυνό ύπνο του παιδιού, συμφωνώ ότι πρέπει να μάθει να κοιμάται στο κρεβάτι του στο δωμάτιο του.Εγώ από την πρώτη μέρα την κοίμιζα στο δωμάτιο της στο κρεβάτι της και κοιμόμουν στο παιδικό για 4.5 μήνες.μετά πήγα στο δικό μου δωμάτιο που με ανοιχτές τις πόρτες ακούω μέχρι και την ανάσα της. Λίγες φορές έχει κοιμηθεί στο κρεβάτι μας σε περιπτώσεις πολύ πολύ δύσκολες (πχ.δόντια) όταν δεν γινόταν αλλιώς!


yaeNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!

Ο μικρός μου περπάτησε! Και είναι μόλις 8 μηνών! Του έχουμε πάρει ένα μουσικό παιχνίδι με ρόδες και χθες στηρίχτηκε πάνω του, σηκώθηκε στα πόδια του και καθώς το παιχνίδι άρχισε να τσουλάει, περπατούσε και το μωρό μου στηριζόμενο πάνω του χωρίς να τον κρατάω! Απίστευτο μου φαίνεται να περπατάει έτσι από τόσο νωρίς! Το κακό τώρα είναι πως του άρεσε και θέλει συνέχεια να είναι όρθιος και να περπατάει...κι εγώ από πίσω του φυσικά, γιατί όσο και να θέλει να το κάνει μόνος του είναι νωρίς ακόμα και δεν τα καταφέρνειο και τόσο καλά. Επίσης έχει γίνει πολύ γρήγορος στο μπουσούλημα, τον κυνηγάω γιατί φεύγει απο το χαλί και πηγαίνει στα πλακάκια, στις ρόδες του καροτσιού, στις παντόφλες του άντρα μου...ουκ ολίγες φορές του τις πήρα μέσα από το στόμα σχεδόν την τελευταία στιγμή! Πριν γεννηθεί, είχα ευχηθεί να είναι ζωηρό του μωρό μου, λοιπόν η ευχή μου πραγματοποιήθηκε και με το παραπάνω!! Τελικά πρέπει να προσέχει κανείς τι εύχεται...

ΠΕΖΗ, neamanoula και Κωνσταντία, πολλούς πολλούς χαιρετισμούς!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας !!! Σήμερα η μικρή μου είχε την πρώτη της ονομαστική εορτή !:P:p!! Ήρθαν συγγενείς και οι νονά της αλλά η καημενούλα είχε την γκρινίτσα της ..Αχ αυτά τα δοντάκια… Κάθε μήνα δεν λέει να ησυχάσει , τσουπ και να σου σκάει κι ένα δοντάκι…

Λοιπόν για το θέμα co-sleeping ( οι Αμερικανοί λένέ έτσι το έχουν ονοματίσει…) έχω διαβάσει στο forum τρέλα πράγματα . Ένας πατέρας θυμάμαι έλεγε πως μέχρι και τα μοσχαράκια κοιμούνται μαζί με τη μαμά τους και τον μπαμπά τους και θα το στερήσω αυτό εγώ απ το παιδί μου???:?:???::?::?::confused:….Οκ ας μην ’’κουτσομπολέψω’’ άλλο εξάλλου ο καθένας κάνει αυτό που νομίζει καλύτερο για το παιδί του.. Η αλήθεια είναι πως όσες φορές σκέφτηκα την εύκολη λύση και έφερα την μικρή να κοιμηθεί στο κρεβάτι μας το έβλεπε σαν παιχνίδι και άρχιζε τις τούμπες οπότε δεν το ξαναεπιχείρησα και ευτυχώς δηλαδή γιατί στην τελική δεν θα μου άρεσε.

Τώρα τα βραδινά ξυπνήματα είναι κακό και για τους γονείς αλλά και για τα μωράκια . Δεν ξεκουράζονται , είναι περισσότερο ευερέθιστα και όπως έχω παρατηρήσει με την δικιά μου βασανίζεται να ξανακοιμηθεί και δεν μπορεί. Ε αυτό ξεπερνά την δικιά μου κούραση και στενοχωριέμαι περισσότερο γι αυτή που το βλέπω πως νυστάζει και δεν μπορεί να ησυχάσει. Σίγουρα σε ένα μωρό που θηλάζει δεν μπορείς να αρνηθείς να το ταΐσεις ακόμα και το βράδυ και κάθε 2 και 3 ώρες χωρίς αυτό να σημαίνει όμως πως είναι λιγότερο κουραστικό. Και η δικιά μου χθες ξύπνησε καμιά δεκαριά φορές , τις εννέα απ τις 10 της έβαλα την πιπίλα και ξανακοιμήθηκε όμως κατά τις 03.00 δεν ξανακοιμοταν ..έμεινα δίπλα της και της χάιδευα το κεφαλάκι μέχρι να την πάρει ο ύπνος.

Vallou την επόμενη φορά που θα έχει ολονυχτία μπροστά στην τηλεόραση με αθλητικά θα οργανωθούμε ...ε δεν πάει άλλο λες και είναι έφηβοι πια…

Αντα αυτά είναι νέα ! Μπράβο στον μικρούλη σου! Και μην ανησυχείς αυτά ξέρουν καλύτερα τι μπορούν να κάνουν και τι όχι…

Καλέ στεκόμαστε κι εμείς… Μας είδατε στην φωτο??? Γι αυτό την βάλαμε για να μας καμαρώσετε!!! Ψωνίστηκα η κουκουβάγια μάνα λέμε…


nI9Sp3.png

urDwp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και ναι..βγάλαμε το πρώτο μας δοντάκι!!!! Επιτέλους μπας και περάσει η γκρίνια όχι τίποτε άλλο!!!;) Ο Νικόλας ήρεμος φτου μη τον ματιάσω και όλα καλά. Του πήραμε και περπατούρα οι γονείς μου δηλαδή για δωράκι για τη γιορτή του που πλησιάζει και το τουβλάκι μου δεν το κόβει να πάει μπρος αλλά μόνο πίσω και έχει πολλη πλάκα. Πάιζει και με τα παιχνίδια που έχει πάνω και είναι μια τρέλα. Φυσικά δε θα τον αφήνω για πολύ πάνω μέχρι είκοσι λεπτά μου είπαν τη φορά ίσα για να ξεχνιέται σε δύσκολες στιγμές.

ΑΝΤΑ μπράβο στον πρώτο περπατητή της παρέας μας!!! Εμάς ακουμπάει στον καναπέ κάνει κάνα βηματάκι αλλά μέχρι εκέι..θέλουμε ακόμη.

neamanoula μου σε κορόιδεψα πριν δε με τσάκωσες αλλά σου ξέφυγα τελικά!!! Ακούς εκεί δίωρο beaute τα θες και τα λες αυτα????:tongue:

konmar πολύ φάση η μικρή, φατσόνι τρελο, δώστου ένα φιλί!!!


ΝΙΚΟΛΑΣ...15-03-2009....ΕΙΣΑΙ Η ΖΩΗ ΜΑΣ!!!

ΜΠΕΜΠΗΣ...19-11-2011...ΜΑΣ ΕΧΕΙΣ ΞΕΤΡΕΛΑΝΕΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

μπραβο στα ζουζουνια που περπατουν κ στεκονται!!!!:D αντε τρεχατε μανουλες!!!:tongue:

konmar μου το κο-σλινπινγκ ειναι ολοκληρη θεωρια, εχει να κανει με το μεγαλωμα των παιδιων αντιθετα απο τις αρχες της δυτικης κοινωνιας και με εναν πιο tribalιστικο τροπο . βασιζεται στην οσο το δυνατον περισσοτερη επαφη με το παιδι τουλαχιστον μεχρι το ετος, μια περιοδο δλδ ιση περιπου με την εγκυμοσυνη.

οσοι ακολουθουν το κοσλιπινγκ εφαρμοζουν τον μη αποχωρισμο του νεογνου μετα τη γεννα, τον αποκλειστικο θηλασμο, το να φορας το μωρο σου σε σλινγκ ή αλλο μαρσιπο, να κοιμαται μαζι σου...στοχευει στην αναπτυξη της εμπιστοσυνης και της αυτοπεποιθησης μεσα απο τη συνεχη -οσο γινεται- επαφη.

υπαρχουν καποιες ερευνες που αποδεικνυουν οτι τα παιδια που μεγαλωνουν ετσι δεν γινονται περισσοτερο προσκολλημενα, μαλλον το αντιθετο. δεν γυρνανε πχ στο κρεβατι των γονιων στα 4 ή 5 τους χρονια, ανεξαρτητοποιουνται πιο γρηγορα κ πιο ευκολα.

δεν μπορω να ξερω περισσοτερα για τις ερευνες αυτες, δεν το εχω ψαξει σε πολυ βαθος.

εγω θα ηθελα η μικρη μας να μεγαλωνει ετσι αλλα ο αντρας μου εχει διαφορετικη γνωμη, βρηκαμε λοιπον τη μεση λυση και ειμαστε κ οι δυο ευχαριστημενοι:η μικρη κοιμαται διπλα μας στην κουνια, στο κρεβατι ερχεται για να θηλασει και μενει μονο αν υπαρχει καποιο προβλημα (δοντιαααααα.....), τη βολτα της τη χαιρεται πια στο καροτσι -ετσι κ αλλιως η μεση της μαμας δεν ειναι για πολλα πια:tongue:- κ το σλινγκ το εχουμε για συντομη χρηση πχ στο κολυμβητηριο, στο μινιμαρκετ....

αν ενα παιδι ειναι να προσκολληθει περα απο το αναμενομενο (γιατι η προσκολληση ειναι υγιης μεχρι ενα σημειο, χωρις προσκολληση δεν υπαρχει ανεξαρτητοποιηση, μην το ξεχναμε αυτο.)...πιστεψτε με ,-εχω πολυ πολυ κοντινο κ προσφατο παραδειγμα- θα προσκολληθει κ ας πηγαινει σταθμο απο 12 μηνων, κ ας κοιμαται απο την 1η μερα σε αλλο δωματιο, κ ας μην εχει θηλασει ποτε.....

ΠΕΖΗ Συγχαρητηρια!!!!!!!μπραβο στο νικολαααα!!στην εσκασε ο ταρζανακος σου, ειδες που αναρωτιοσουν μια εβδομαδα πριν;

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΖΗ Συγχαρητηρια!!!!!!!μπραβο στο νικολαααα!!στην εσκασε ο ταρζανακος σου, ειδες που αναρωτιοσουν μια εβδομαδα πριν;

Έλα ντε αφού σου είχα πει ότι είμαι 'ασχετη με αυτά τα θέματα, δεν μπορούσα να καταλάβω τα ούλα μας αν ήταν έτοιμα αλλά τελικά τα καταφέραμε!!! Αντε και στα επόμενα κατορθώματά μας πια!!!

Παω να την πέσω αρκετα χαζολόγησα στο ιντερνετ..καληνύχτα μας!!


ΝΙΚΟΛΑΣ...15-03-2009....ΕΙΣΑΙ Η ΖΩΗ ΜΑΣ!!!

ΜΠΕΜΠΗΣ...19-11-2011...ΜΑΣ ΕΧΕΙΣ ΞΕΤΡΕΛΑΝΕΙ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα!!!

Υπομονή φιλενάδα μου neamanoula αφού το είπαμε ταρζανάκια τα μικρά μας..θα τα στρώσουμε..το λέω και το ξαναλέω!!!;):confused:


ΝΙΚΟΛΑΣ...15-03-2009....ΕΙΣΑΙ Η ΖΩΗ ΜΑΣ!!!

ΜΠΕΜΠΗΣ...19-11-2011...ΜΑΣ ΕΧΕΙΣ ΞΕΤΡΕΛΑΝΕΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Αμάν πια, μην έρχεται το βράδυ...κλαμα δίωρο βαράμε στην καλύτερη....δεν κοιμάται δεν κοιμάται!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:confused:

Αμάν ρε φιλενάδα!!!...Υπομονή και που θα πάει θα στρώσει!!!!Ξέρεις τι λέω?Δεν την φέρνεις στην μάνα μου καμιά βδομάδα να την στρώσει και να στην επιστρλεψει αρνάκι?:rolleyes::rolleyes::idea:Ας μην παίζω με τον πόνο σου!!!

Τι κάνετε κορτσούδια?Όλες καλά βλέπω!!!

ΠΕΖΗ Μεγιά το δοντάκι βρε!!!!Να δεις σε λίγες μέρες θα βγεί και το διπλανό!!!

Μπράβο στα ΌΡΘΙΑ μπεμπάκια!!!!Και εμείς στεκόμαστε αλλά μόνο με βοήθεια!!!!Ο καημενούλης μου, πιάνεται να σηκωθει και θέλει όλη την ώρα όρθιος!!!!Θυμάστε που σας είπα ότι ΔΕΝ θα μπουσουλήσει???

Τέσπα, εγώ πλέον είμαι καλά απο την ίωση και περιμένω την επόμενη (:tongue::tongue::tongue: ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ!!!!!).

Φιλάκια σε όλες!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε τσάκωσα gio καλά ε δε σκεφτόμουν τίποτε άλλο προηγουμένως??? Αναρωτιόμουν πού χάθηκες:confused: Σου έστειλα π.μ., χαίρομαι που είσαι καλύτερα..φιλάκια!!


ΝΙΚΟΛΑΣ...15-03-2009....ΕΙΣΑΙ Η ΖΩΗ ΜΑΣ!!!

ΜΠΕΜΠΗΣ...19-11-2011...ΜΑΣ ΕΧΕΙΣ ΞΕΤΡΕΛΑΝΕΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλέ στεκόμαστε κι εμείς… Μας είδατε στην φωτο??? Γι αυτό την βάλαμε για να μας καμαρώσετε!!! Ψωνίστηκα η κουκουβάγια μάνα λέμε…

Καλε τι φατσίνι τρελλό εγινε η μπεμπα σου!!!!

Χρόνια σας πολλά γερές, δυνατές και όμορφες πάντα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε τσάκωσα gio καλά ε δε σκεφτόμουν τίποτε άλλο προηγουμένως??? Αναρωτιόμουν πού χάθηκες:confused: Σου έστειλα π.μ., χαίρομαι που είσαι καλύτερα..φιλάκια!!

΄Καλέ κοπελιά σε απάντησα λέμε!!!!!:D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...