Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Μπράβο και εγώ αυτό ήξερα οκ από Δευτέρα θα πάρω τα μέτρα μου 😅😅 

      Το salospir σας έχει εξηγήσει γιατί σας το δινει? Εντελώς προληπτικά ή είδε κάτι στις εξετάσεις που είχατε κάνει παλιότερα? Αν ήταν εντελώς προληπτικα, τώρα με την αποκόλληση σας είπε να το σταματήσετε?

Μανούλες Οκτωβρίου 2015


Georgiana

Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια!!!! Εύχομαι σε όλες μια υπέροχη και τελειομηνη εγκυμοσύνη!!! Πετάχτηκαν απο τις μανουλες Ιουνίου γιατί παρακολούθησαν λίγο την συζήτηση σας πέρι της αιματολογικές εξέτασης πανόραμα και θα ήθελα να κάνω την παρατήρηση μου, φυσικά καλοπροαίρετα!!! Αύτη η εξέταση είναι μεν καλη, δίνει 99% αποτελεσματα έγκυρα αλλά δεν αντικαθιστά καμια απο τις εξετάσεις που πρεπει να γίνουν στην πορεία της εγκυμοσύνης

Καταρχήν με αυτήν την εξέταση φαίνεται κυρίως αν υπάρχει πρόβλημα με τις τρισωμιες 13, 18, 21 που Οντως ψάχνουν στην αυχενική άλλα με την αμνιοπαρακέντηση φαίνονται τα παντα ακόμα και οι πιο σπάνιες χρωμοσωμικές ανωμαλίες!!! Στην β επίπεδου βλέπουν τα παντα όσο αφορα το μωρο, λειτουργια καρδίας οστά εγκέφαλο και την παραμικρή λεπτομέρεια καθώς και πως η Μαμα στέλνει αίμα μέσα απο τις αρτηρίες στο μωρο της και φυσικά το πως το τροφοδοτεί ώστε να αναπτυχθει και σ αυτή την εξέταση θα φανεί αν χρειαζεται αμνιο η οποιαδήποτε αλλη εξέταση, επίσης στο Ντόπλερ(υπέρηχος ανάπτυξης) βλέπουν πως αναπτύχθηκε το μωρο αν πήρε θέση και γενικά πλακούντα κτλ

Οποτε δεν έχει να κανει καθόλου με το ιστορικό σου mama90(είμαστε και συνονοματες!! Χαχα) αν θες ρωτά τον γιατρό σου και μπορείς να δεις και στο ίντερνετ, το Λεώ γιατί θα δώσεις λεφτά και δεν θα είσαι καλυμμένη!!!

Εύχομαι τα καλυτερα σε όλες σας!!! Όσο μπορείτε χωρίς άγχος για να το χαρειτε περισσότερο!!!


yk1yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θυμάμαι οτι ο γιατρός μας είπε οτι με αυτήν την εξέταση ειμαστε καλυμμενοι απο κάθε άποψη! Όλοι προτείνουν την αμνιο αλλά φοβάμαι για το μωρο την πρωτη φορά πέρασα δύσκολες μέρες!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ απο εμενα.. Δυστυχως το παλινδρομησε το ενα εμβρυακι... Σταματησε η καρδουλα. Ειμαι πολυ στενιχωρημενη.. Ελπιζω να πανε ολα καλα με το αλλο...

Όλα καλά θα πάνε να σκέφτεσαι μονο το μικρο σπορακι που εχεις στην κοιλιτσα σου να είσαι δυνατή για αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Αν ηοι εξετάσεις σου (αυχενική, β επίπεδου ) είναι καλες δεν υπάρχει λογος να κανεις αμνιο, συνήθως το προτείνουν αν εχεις περάσει τα 35 και γενικά τα ποσοστά σου αν είναι υψηλα!!! Καταλαβαίνω τον φόβο σου γιατί όλες φοβόμαστε!!!! Απλα είναι καινούργια εξέταση και την προωθούν Πόλυ αλλά δεν σε καλύπτει!!! Ψάξε το !!! Ρώτα και άλλον γιατρό η μπες και στο ίντερνετ πάντως εγώ το συζητησα και με τον γιατρό και με τον εμβρυολογο Και οι δυο αυτό ειπαν, δεν Λεώ κουτουραδες!!! Ψαξ το

Domino λυπάμαι πολύ για το ενα μωρακι σου, φρόντισε να είσαι όσο μπορείς Κάλα για το άλλο σου μωρακι σου!!!


yk1yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην αυχενική στο πρωτο ειχαμε υψηλα αποτελεσματα και μας πρότειναν αμνιο. Θεωρεις εσύ οτι δεν υπάρχει λογος να το προτείνει τώρα τόσο νωρίς? Θέλω πολύ να το αποφυγω ειδικα αν δεν υπάρχει λογος πρεπει να ψαξω αύριο για γιατρους να βρω κάποιον έμπειρο να ρωτησω!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι Οντως είναι νωρίς!! Μην ξεχνάς οτι καθέ εγκυμοσύνη είναι διαφορετικη και οτι επειδή έγινε μια φόρα δεν σημαίνει οτι θα ξαναγίνει!!! Εγώ λέω να ρωτήσεις και την γνώμη κάποιου αλλου γιατρού η εμβρυολογου και να αποφασισεις, αν και η αυχενική δείχνει τα ίδια αποτελεσματα με αυτήν την πανόραμα αν δεις οτι δεν είναι καλά τα αποτελεσματα στην αυχενική προχωρά στην πανόραμα, αυτό που θα χάσεις είναι 100 ? επιπλέον

Μην αγχωνεσαι και ρώτα

Μπορούν και τα υπολοιπα κορίτσια να ρωτήσουν τους γιατρούς τους για να σε διευκολύνουν


yk1yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Domino μου ότι και αν σου πουμε εμεις δεν μπορουμε να καταλαβουμε το τι πραγματικα νιωθεις.

Παρε οση δυναμη εχεις μωρο μου και δες τη θετικη μερια (οσο γινεται). Το νινακι σου αυτο ειναι πιο δυνατο και αποδεικνύει ότι ειναι μαχητής αρα το ιδιο αναμενει και απο την μανουλα του.

Να προσέχεις ψυχη μου και να ηρεμήσεις για να νιώσει και αυτο την ασφάλεια που πρεπει :*


JRfdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Domino μου λυπάμαι πραγματικά και ξέρω ότι ότι και να σου πούμε δεν θα αλλάξει αυτό που νιώθεις αυτή την στιγμή, αλλά θα πρέπει να είσαι δυνατή για το άλλο σου μωράκι σου που είναι εκεί.


U85pp3.png
Link to comment
Share on other sites

Domino, λυπάμαι πολύ για αυτό που συνέβη. Εύχομαι να είναι η τελευταία στενοχώρια που περνάς. Έχε κουράγιο, κορίτσι μου, για να μην πικραίνεται και το μωράκι που έχεις στην κοιλίτσα σου!


My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια,

Εγώ πήρα τις εξετάσεις μου και πάλι καλά το ζάχαρο είναι καλό :) αλλά ο αιματοκρίτης έκανε βουτιά. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί στα ούρα βρέθηκαν ερυθρά αιμοσφαίρια και ίχνη αιμοσφαιρίνης που δεν είχα στην προηγούμενη εξέταση! ώχ αγχώθηκα!


U85pp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τον πήρα τον γιατρό μου - σιγά μην τον άφηνα :) - και μου είπε να πίνω περισσότερο νερό γιατί μάλλον έχω άμμο στα νεφρά και απο εκεί είναι, εγώ έχω θέμα με το ένα νεφρό το ξέρω γιατί έχει άμμο είχα κάνει κολικό μια φορά και το ψάξαμε τότε οπότε με το νερό θα καθαρίσει. Σκεφτείται ότι ήδη πίνω 3 λίτρα την μέρα φαντάσου τώρα πόσο θα φτάσω :) πάντως μου έφυγε ένα βάρος γιατί στην αρχή νόμιζα ότι μπορεί να ήταν απο το μωρό!


U85pp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τον πήρα τον γιατρό μου - σιγά μην τον άφηνα :) - και μου είπε να πίνω περισσότερο νερό γιατί μάλλον έχω άμμο στα νεφρά και απο εκεί είναι, εγώ έχω θέμα με το ένα νεφρό το ξέρω γιατί έχει άμμο είχα κάνει κολικό μια φορά και το ψάξαμε τότε οπότε με το νερό θα καθαρίσει. Σκεφτείται ότι ήδη πίνω 3 λίτρα την μέρα φαντάσου τώρα πόσο θα φτάσω :) πάντως μου έφυγε ένα βάρος γιατί στην αρχή νόμιζα ότι μπορεί να ήταν απο το μωρό!

Μια χαρα οι εξετάσεις :D

3 Lt?!!!

Για να καταλαβεις ενα και με το ζορι. Δεν θα δούλευα θα ήμουνα ολη τη μερα κωλος και βρακι με την τουαλέτα :P


JRfdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Georgiana και εγώ έτσι είμαι όταν είμαι σπίτι χαχααχχα μόνο όταν βγαίνω μπορεί να ξεχαστώ και να πηγαίνω μετά απο κανένα 4ωρο στην τουαλέτα αλλά το νερό το ζητάω πολύ άρα το σώμα μου ξέρει και δουλεύει μόνο του. :)


U85pp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσαρες μου πως ειστε οι υπόλοιπες;

Εγω τελικά αυριο θα παω στον γιατρο επειδη εχει εκακτο χειρουργείο τελικά την Παρασκευή. Θα δω το ζουζούνι μας και μετα βουρ για εξετάσεις συνδρομου down και γενικες αιματος που πρεπει να γινουν σ αυτη την φαση


JRfdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...