Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Angot είπε:

      κορίτσια 30+1 σήμερα και φτιάχνω τη τσάντα του μαιευτηρίου μου, ανάμεικτα συναισθήματα ! χάρα, άγχος,ανυπομονησία ,αβεβαιότητα για το τι θα προκύψει ,συγκίνηση , κλάμα (πραγματικά λες και εχω ανοίξει βρύση είναι)  , αναδρομή στο τι εχω περάσει , όνειρα, φοβος, περηφάνεια , και πολλά αλλά που ούτε καν ξεχωρίζω τι είναι  …. δε περίμενα ποτέ μια βαλιτσουλα mom’s bag να μου  δημιουργήσει τόσα πολλά συναισθήματα ! για το μόνο που ειμαι σίγουρη είναι ότι εχω κάνει ότι καλύτερο μπορώ για να έρθει αυτό το μωράκι στον κόσμο ! στο βρεφακι μ  θα πάρω μόνο μια αλλαξιά στην περιπτωση εστω 1% να το πάρω μαζί μ φεύγοντας  και μια εικονίτσα από την παναγια της τσαμπίκα! με κάποιες κοπέλες ξεκινήσαμε παρέα , κάποιες είστε πιο καινούριες!! καλή επιτυχία να ευχηθώ σε όλες μας, ευχαριστώ που με ακούγατε να σας πρήζω ( θα το κάνω μέχρι να γεννήσω βέβαια , ελπιζω για βδομαδες ακόμα 😉) γερά μωράκια να φέρουμε στον κόσμο και ας ταλαιπωρούμαστε!  να μου πείτε καλή τύχη από τώρα 🥰

      Με συγκίνησες τρελοκόριτσο. Τι απίστευτα συναισθήματα...Καλή τύχη Angot μας, όλα θα πάνε καλά. Θα ευχηθώ να παραμείνεις στο σπιτάκι σου κι άλλες εβδομάδες και μετά να γυρίσεις σπίτι σου με το αφράτο καρβελάκι σας. Τα πήγες πολύ καλά κορίτσι μου 🥲

Cafe Σεπτέμβριος 2009


CoffeeFilter

Recommended Posts

Καλησπέρα!!!

Καλα τον Θοδωρακη περιγραφεις?

Σε καταλαβαινω απολυτα Σοφακι....Ετσι ειμαστε και εμεις που σας λεω οτι με προβληματιζει η συμπεριφορα του......Απλα εγω πρεπει να τ α βγαλω περα και με τον Θοδωρακη(χιτλερ) και με την Λυδια!!!!

Τι να πω Κουραγιο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΝΑ ξερεις οτι ειναι απολυτως φυσιολογικο αυτο που νιώθεις.....

Παω να αλλαξω πανα την μικρη και επανερχομαι

κι ο Θοδωράκης έτσι ε???

κι εσυ έχεις και τη Λυδία....διπλό κουράγιο σου εύχομαι....

έλαβα και μήνυμα συμπαραστασης απο την Τάτι....μια απο τα ίδια και η Ραφαελίτσα!!! (παρεπιμπτόντως δε γιορτάζει το κορίτσι!)

οπότε τα παιδάκια μας φάση περνάνε....

υπομονή σε όλες μας....

Να μαι και παλι!!!

Εχω 5 λεπτα ησυχιας να σας γραψω.....ελπιζω τουλαχιστον...

Λοιπον τα νεα μας δεν ειναι καθολου καλα.....Ο μικρος πλεον πινει αντιαλλεργικο γαλα.....κοβουμε πλεον και το μοσχαρι τρωμε μονο κατσικι ή αρνι και κοβουμε και τα κοκκινιστα!!!εννοειτε βεβαια τα αυγα κομμενα ετσι?Και τι μενει?

Αντε να δουμε τι θα τρωμε τωρα.....:confused::confused:

και βεβαια ολα αυτα ισχουν και για μενα (πλην του κοκκινιστου) και αντι για αγελαδινο θα πινω κατσικισιο αφου πρεπει λογω θηλασμου να προσεχω γιατι πλεον η Λυδια εχει πιθανοτητα 20 % να εχει αλλεργια.... και κατα πως φαινεται να πω την αληθεια πρεπει να εχει και αυτη αλλεργια!!!!

ψαχνω τωρα οτι συνταγες εχω να βρω φαγητα να μαγειρευω......

αααα αυριο λογικα αν βρω χρονο θα σας στειλω οσες εχω το mail μια επιστολη απο εναν φιλο του κοσμα ο οποιος εχει ενα παιδακι αρρωστο με ενα ειδος εγκεφαλοπαθεια.....Ζηταει βοηθεια....Οποιος μπορει και εχει ας βοηθησει....Τους Γνωριζει ο Κοσμας και η ιστορια ειναι 100% αληθινη......

Αυτα τα νεα μας....

Σοφακι να ξερεις οτι τα νευρα σου μπορα ειναι και θα περασει....Ετσι ειναι οταν μενεις μονη σου με παιδι...Και παλι θα ερθουν μερες καλυτερες...Ισως απλα θα επρεπε να σπασετε την ρουτινα σας για μια μερα και οι δυο σας.....

Αληθεια απειδη πλεον σερνομαι απο την κουραση θυμαστε ποτε τα παιδια αρχιζουν και κοιμουνται το βραδυ?Τα αχω ψηλοπαιξει και νομιζω οτι ειναι λιγο νωρις.......

Ζωίτσα αυτές τις οδηγίες για την αλλεργία του Θοδωράκη ποιός σας τις έδωσε???

τις θεωρω κομματάκι υπερβολικές και υποψιάζομαι οτι τις έδωσε παιδίατρος....

γνώμη μου είναι να πας σε έναν παιδοαλλεργιολόγο ωστε να παρεις πιο εμπεριστατωμένες απαντησεις...

δηλαδή ξαφνικά και επειδή απλά οι εξετάσεις έδειξαν την αυξημένη αλλεργία, να τα κόψετε όλα???

και τόσο καιρό που τα έτρωγε τι έπαθε???

τι συμπτωματα είχε???

ψάξτο λίγο παραπάνω....μην το βάλεις το παιδί σε τέτοια ταλαιπωρία χωρίς λόγο...

μόλις βρω λίγο χρόνο θα σου ψάξω κι εγω για συνταγες πάντως αν κι ευχομαι να μη σου χρειαστούν....

εγώ ξεκίνησα να τρωω γαλακτοκομικά δειλά δειλά εδω και 3-4 μέρες....για να δω μέσω του θηλασμού τι παίζει με τη Βαλ....

προς το παρόν όλα καλά πάντως!

πόσο κοιμάται το Λυδιάκι τωρα???

ή μάλλον πόσο θέλεις εσύ να κοιμάται??????:D

να μου το στείλεις το μέιλ Ζωίτσα.....πάντα βοηθάω σε τέτοιες περιπτώσεις....δε μας τρέχουν απο τα μπατζακια αλλά νομίζω οτι ακόμα και το λίγο έχει σημασία....

Σημερα το μεσημέρι πήγαμε στο ραντεβού με την κυρία που έχει το εργαστηρι δημιουργικής απασχόλησης....

ωραίος χώρος....η Βαλ τους έκανε μια μινι μετακόμιση αλλά δεν πειράζει....

η αλήθεια είναι οτι ενω είχα πάει ενθουσιασμένη, μου είπε ένα πράγμα που με ξενέρωσε ελαφρως....

με ρωτούσε αν έχει αλλεργίες η Βαλ,κλπ....της εξηγησα για το αγελαδινό γάλα, της είπα και για το θηλασμό και μου λέει:

-μέχρι πότε θήλασε??

-ακόμα θηλάζει αλλά είμαστε σε φάση αποθηλασμού πλέον...

-αααα πρέπει οπωσδήποτε να το κόψει!!!

-(αρχίζω και φουντώνω εγω) γιατί???

-Γιατί πρέπει να μάθει να απομονώνει τον εαυτό της σαν οντότητα και με το θηλασμό θεωρει εσένα ένα με εκείνη....

-μα η κόρη μου είναι πολύ ανεξάρτητο παιδί και ουδέποτε είχε θέμα εξάρτησης απο εμένα....

-ναι....αλλά πρέπει να το κόψετε....δε θα μπορεί να κοινωνικοποιηθεί....

-μα είναι κοινωνικότατη...

-να το κόψετε οπωσδήποτε....

ήμουν κουρασμένη και βαριόμουν να την βομβαρδίσω με στοιχεία της επιστημονικής κοινότητας.....

αλλά κάτσε ρε κοπελιά....κρίνεις οτι ο θηλασμός κάνει κακό στο παιδί μου χωρίς να έχεις περάσει λίγο χρόνο μαζί της να δεις τι χαρακτήρας είναι????

και στο κάτω κάτω, ο θηλασμός είναι που κάνει τα παιδιά κολλημένα στη μαμά τους???δηλαδη τα παιδάκια που δε θηλάζουν είναι τα σούπερ ανεξάρτητα??? μην τρελαθούμε......

δε θέλω να ακούγομαι φανατικη του θηλασμού,κλπ....δεν είμαι....

το έχω ξαναπεί....το κάνω απλά γιατί μας ταιριάζει και μας βολεύει και μου τη δίνει να κρίνουν αυτη την επιλογή μας (εμένα και της Βαλ) χωρίς να έχουν να μου παρουσιάσουν ούτε μια χειροπιαστη απόδειξη οτι αυτό που κάνω είναι λάθος, ενώ εγω έχω να τους παρουσιάσω αποδείξεις οτι αυτό που έχω επιλέξει ειναι σωστό....

ουφ φούντωσα πάλι!!!!!!!!

τεσπα....θα παμε αύριο πρωτη μέρα και για το καλό της της εύχομαι να μην ξαναναφέρει τίποτα για το θηλασμό...

πάντως αισθάνομαι πολύ καλύτερα....φαντάζομαι οτι θα είμαι μια έτσι μια γιουβέτσι....ανάλογα με τα κέφια της Βαλ!

σήμερα της έμαθα να φιλιόμαστε σταυρωτα και παίζαμε τις κουμπάρες!!!!

και κάποια στιγμη που παίζαμε γυρνάει και μου λέει:

"ααπούλα.....πούλα!!!" = "αγαπούλα πούλα" (απο τη διαφημιση!)

έλιωσα στο γέλιο!!!!

και θα κλείσω αυτόν το τεράστιο ποστ με μια απλή και ταπεινή καληνύχτα!!!!!!!!!!:tongue::tongue::tongue::tongue:


Τα πιο γλυκά κομμάτια της ζωής μου είστε εσείς....

M1XEp3.png

D0MBp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 23,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • makarinaerthei

    3411

  • fairytale

    3304

  • maria_s

    2450

  • zoi_m

    1533

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλημερα!!!!

Σημερα κοιμηθηκα αγκαλια με την Λυδια απο τις 7 προκειμενου να με αφησει λιγο να κοινηθω και να μην ξυπνησει και αυτη και ο Θοδωρακης μαζι της.....Ωραια ηταν!!!Τωρα εκανα καφε(ντεκαφεινε εννοειτε) και περιμενω να ξυπνησουν και τα 2 μαζι γιατι δεν ξερω πως το κανουν αλλα μολις μυρισουν οτι θα κατσω να πιω καφε ξυπνανε και εγω τρεχω πανικοβλητη......

Σοφακι ναι η παιδιατρος μου τα εκοψε ολα και οπως και να εχει να σου πω την αληθεια και αυτη να μην μου τα εκοβε θα τα εκοβα ολα μονη μου.....Ειναι αυξημενες οι τιμες για να το αφησω ετσι και οι αλλεργιες εχουν συμπτωματα που καμια φορα δεν φαινονται....Επισης αν θελω να περασουν καποια στιγμη θα πρεπει να κανει πληρη αποχη απο ολα και τωρα ειναι μια καλη περιοδο!!!!

ΔΙαβασα επισης στο parents οτι καποια στιγμη οι τιμες στις αλλεργιες ανεβαινουν και απο εκει και περα αρχισει η πτωση μεχρι να εξαφανιστει.....Θελω να ελπιζω οτι ειμαστε σε αυτο το σταδιο.....Παντως οπως κα να εχει θα παμε σε παιδοαλλεργιολογο στο νοσοκομειο ομως γιατι πρεπει να γραψω στο ικα το γαλα του που πλεον στοιχιζει 20 ευρω το κουτι!!!!!

Λοιπον δεν θα το πιστεψετε!!!χθες που σας ρωτουσα ποτε κοιμουνται ολο το βραδυ τα παιδια η μικρη μου εκανε την ευχαριστη εκπληξη και κοιμηθηκε 5 ολοκληρες ωρες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Απο τις 10 μεχρι τις 3 !!!!!!το καταευχαριστηθηκα τον υπνο μου!!!βεβαια εγω κοιμηθηκα 4 αλλα καλα ηταν αμα σκεφτειτε οτι κοιμομουν 2ωρα καθε φορα!!!!!Ελπιζω να το συνεχισει!!!!

ΑΧ Σοφακι και εγω θελω να βρω κανενα τετοιο εργαστηρι εδω περα.....Πραγματικα θα του εκανε καλο!!!αλλα ποτε δεν βρισκω χρονο να ψαξω ρε γμτ.....Οσο για παιδικο φετος δεν το σκεφτομαι με τιποτα....ΕΙναι πολυ μικρη η Λυδια και για να αρρωστησει και για να την παλκωνω απο τωρα στα φαρμακα....Σκεφτομαι ισως να τον γραψω στο κολυμβητηριο εδω που και καθαριζει με όζων και εχει για παιδια απο 2 ετων...Δεν ξερω θα δω.....

Αυτα παω να απολαυσω τον καφε μου γιατι η Λυδια αρχισε ηδη να κουνιεται.......


an1cF0ueg3D1210OTQ1NjZvfDg4OTk4M2RhfFRoZW8gaXM.gif

an1cJVi-O6k1210NzIzNjMxfDEzNDU1NTZsamF8TXkgc3dlZXQgQnV0dGVyZmx5IGlz.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

πίνω τον γαλλικό μου με άρωμα φουντούκι και τρωω τη φανταστική σοκολατόπιτα που έφτιαξα χθες!!! γιαμι γιαμι!!!

εσύ ξέρεις καλύτερα Ζωίτσα μου!!!

πιστευω πολύ στο ένστικτο της μαμάς κι αν έτσι κι αλλιώς σκόπευες να κάνεις αυτη την αποχή στον Θοδωράκη, κατι ξέρεις παραπάνω!;)

Εύχομαι να έχουν δίκιο στο παρεντς και απο δω και πέρα να αρχίσει να φεύγει η αλλεργία....

γιατι δε δίνεις και στο Θοδωράκη κατσικίσιο γάλα?

η Βαλ πίνει κατσικίσιο Όλυμπος πάντως και της αρέσιε πολυ! το μόνο θέμα που υπάρχει είναι οτι τέλη Δεκέμβρη με μέσα Γενάρη ίσως να είναι δύσκολο να το βρούμε αν και μίλησα με τους υπευθυνους στον Ολυμπο και μου ειπαν οτι έχουν αποθέματα...

σου έκανε δωράκι η Λυδία ε???πάντα τέτοια!!!:D

πες μου περίπου σε ποια περιοχή μένεις στη Θεσ/νικη να ρίξω αργότερα μια ματιά για κανενα εργαστηρι.

να σου πω....μπορείς να γράψεις τον Θοδωράκη παιδικό, έτσι όπως σκοπεύω να το κάνω κι εγω....μόλις κλεισει τα 2,5....και το Λυδιάκι θα είναι τότε περίπου 6 μηνων...


Τα πιο γλυκά κομμάτια της ζωής μου είστε εσείς....

M1XEp3.png

D0MBp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!!

Μαρακι αν δεν σε γνωριζα θα παρεξηγιόμουν απο αυτο το μηνυμα σου.......:tongue::tongue:

ΜΑλλον κατι αλλο ηθελες να γραψεις υποθετω....:confused::confused:

Πλακα κανω ετσι?δεν παρεξηγηθηκα εννοειτε.....

καλα κοψοχολιαστηκα.... γιατι μωρε να με παρεξηγησεις; αληθεια τωρα... εγω το εχω σκοπο αν και οταν κανω 2ο και ο Κων/νος ζηλευει εχω φυγει για ψυχολογο από την αρχη!

σκατουλα....

Συμπι και εγω θα τσαντιζομουν στη θεση σου αν ακουγα αυτα που σου ειπε η εν λογω κυρια. βεβαια από την αλλη ΙΣΩΣ να μην ειναι και εντελως παραλογα αυτα που λεει ,να εχουν μια βαση.... ειδες που καμια φορα αν δουμε καποιον κολλημενο με την μανα του (αντρα ή γυναικα δεν εχει σημασια) λεμε την φραση "αυτος δεν εχει απογαλακτιστει"; ειναι μεγαλο το δεσιμο που αναπτυσσετε με τον παρατεταμενο θηλασμο. βεβαια ολα αυτα τα επιστημονικα που εσυ εχεις διαβασει επι του θεματος δεν τα κατεχω καθολου, οπότε .... καλυτερα να μασαω παρα να μιλαω :P

εμεις παμε μαλλον καλα με την βρογχιτιδα αν ακι εχουμε ακομα λιγο βηχα και αφθονες μυξες. την παρασκευη παμε παλι στον γιατρο. επίσης κοψαμε εντελως την πιπιλα από την Παρασκευή το πρωι. ειμαστε 5 μερες "καθαροι" χα χα χα χα.... βεβαια καθε μερα μου την ζηταει το καψερουλι αλλα βρισκω χιλιες δυο δικαιολογιες για να κοψω τη συζητηση... αυταααααα

το ελενακι που ειναι αληθεια;

Link to comment
Share on other sites

λοιπον συμπι το σκεφτηκα. βγαλε μερικες φωτοτυπιες σχετικα με ολα τα επιστημονικα συμπερασματα για τον παρατεταμενο θηλασμο και την επομενη φορα που θα σου πει κατι μην απαντησεις απλα δωσ'της τα και ζητα της να σου κανει τη χαρη να τα διαβασει. χα χα χα χα... θα την προσβαλλεις με το γαντι :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα!!!

καλα κοψοχολιαστηκα.... γιατι μωρε να με παρεξηγησεις; αληθεια τωρα... εγω το εχω σκοπο αν και οταν κανω 2ο και ο Κων/νος ζηλευει εχω φυγει για ψυχολογο από την αρχη!

σκατουλα....

Συμπι και εγω θα τσαντιζομουν στη θεση σου αν ακουγα αυτα που σου ειπε η εν λογω κυρια. βεβαια από την αλλη ΙΣΩΣ να μην ειναι και εντελως παραλογα αυτα που λεει ,να εχουν μια βαση.... ειδες που καμια φορα αν δουμε καποιον κολλημενο με την μανα του (αντρα ή γυναικα δεν εχει σημασια) λεμε την φραση "αυτος δεν εχει απογαλακτιστει"; ειναι μεγαλο το δεσιμο που αναπτυσσετε με τον παρατεταμενο θηλασμο. βεβαια ολα αυτα τα επιστημονικα που εσυ εχεις διαβασει επι του θεματος δεν τα κατεχω καθολου, οπότε .... καλυτερα να μασαω παρα να μιλαω :P

εμεις παμε μαλλον καλα με την βρογχιτιδα αν ακι εχουμε ακομα λιγο βηχα και αφθονες μυξες. την παρασκευη παμε παλι στον γιατρο. επίσης κοψαμε εντελως την πιπιλα από την Παρασκευή το πρωι. ειμαστε 5 μερες "καθαροι" χα χα χα χα.... βεβαια καθε μερα μου την ζηταει το καψερουλι αλλα βρισκω χιλιες δυο δικαιολογιες για να κοψω τη συζητηση... αυταααααα

το ελενακι που ειναι αληθεια;

σύμπι μου δεν αναιρω τελείως αυτά που λέει....σαφώς και θα υπάρχουν παιδάκια που θηλάζουν και έχουν εξάρτηση απο τη μαμά τους!

απλα θεωρω οτι δεν πρέπει να κρίνει το παιδί μου, το χαρακτήρα του και τη σχέση του μαζί μου επειδή απλά θηλάζω ακόμα...

δηλαδη χωρίς καν να τη δει πως είναι σαν παιδί και πως συμπεριφέρεται αμέσως της έφταιξε ο θηλασμός?????????

έχω πολλά παραδείγματα παιδιών που δε θηλάζουν και είναι κολλημένα με τη μαμά τους....

η Βαλέρια είναι πολυ ανεξαρτητο παιδί, κοινωνικότατη και καθόλυο εξαρτημένη απο το θηλασμό....ωστόσο είμαι σίγουρη οτι αθ την αντιμετωπίσει ως εξαρτημένη απο μένα απλά γιατί πιστευει οτι αυτό το κάνει ο παρατεταμένος θηλασμός....

τεσπα....εδω δεν άφησα την πρώην παιδιατρο μας που είχε και άμεση σχέση με την υγεία του παιδιού μου, να ανακατευτεί σε θέματα θηλασμού, θα αφησω εκείνη που απλά θα της πηγαινω το παιδι μου να το απασχολεί 2 φορές την εβδομάδα???

για την πιπίλα να σου πω έχω μια ένσταση για τον τρόπο που του την κόβεις....καλό θα ήταν να φτασει σε σημείο να μην τη θέλει ο ίδιος....

Γιατί αφού στη ζητάει ακόμα, όταν θα συναντησει άλλο παιδάκι με πιπίλα ίσως κάνει κίνηση να του την πάρει....

εγω της Βαλ της την έκοβα με το ψαλίδι κι ετσι δεν της αρεσε πια η αίσθηση....οπότε δεν τη ζηλεύει όταν τη βλε΄πει αλλού....

τεσπα...μια παρατηρηση έκανα....που δεν έχει νόημα μια και είναι 5 μέρες "καθαρός" ο Κωνσταντινούλης!!!!

εύχομαι να ξεμπερδεψετε συντομα και με τις μύξες!!!!

λοιπον συμπι το σκεφτηκα. βγαλε μερικες φωτοτυπιες σχετικα με ολα τα επιστημονικα συμπερασματα για τον παρατεταμενο θηλασμο και την επομενη φορα που θα σου πει κατι μην απαντησεις απλα δωσ'της τα και ζητα της να σου κανει τη χαρη να τα διαβασει. χα χα χα χα... θα την προσβαλλεις με το γαντι :)

το σκέφτηκα αυτό.....αλλά δε θέλω να χαρακτηριστω ως η τρελή με εμμονη στο θηλασμό....

θα την αφησω να κάνει αυτά που έχει να κάνει με τα παιδιά κι εγω θα συνεχίσω να κάνω οτι κάνω με το δικό μου!!!;););)

αν ήθελα την τάπωνα επιτόπου και χωρίς φωτοτυπίες αλλά γιατί να χαλάω τη ζαχαρένια μου εφόσον και γνωμη δε θα της αλλάξω και θα με κοιτάει και με μισό μάτι μετά????????????


Τα πιο γλυκά κομμάτια της ζωής μου είστε εσείς....

M1XEp3.png

D0MBp3.png

Link to comment
Share on other sites

ο κων/νος εχει τετοια λατρεια στην πιπιλα που τον εβλεπα μεχρι τα 5 να πιπιλαει. αφορμη να του την κοψω σταθηκε ενα περιστατικο που συνεβη την παρασκευη το πρωι. συναντησα τυχαια στην αθηνα ενα συνταξιουχο οδοντιατρο φιλο του πατερα μου. με σταματησε τυχαια, χωρις να με αναγνωρισει, γιατι ειδε τον Κων/νο με την πιπιλα. οπως μου ειπε σταματαει καθε μητερα που βλεπει ότι το παιδακι της εχει πιπιλα. μου ειπε οτι η πιπιλα ειναι καταστροφικη, ότι ηδη βλεπει πως στον Κων/νο πετανε ελαφρως τα δοντακια του και οτι μακροπροθεσμα εκτος του ότι θα χρειαστω 5-6000 ευρω για ορθοδοντικο, το παιδι θα φοραει και κανα 2 χρονια σιδερα στο στομα του. ε αυτο με ταραξε....

Link to comment
Share on other sites

ο κων/νος εχει τετοια λατρεια στην πιπιλα που τον εβλεπα μεχρι τα 5 να πιπιλαει. αφορμη να του την κοψω σταθηκε ενα περιστατικο που συνεβη την παρασκευη το πρωι. συναντησα τυχαια στην αθηνα ενα συνταξιουχο οδοντιατρο φιλο του πατερα μου. με σταματησε τυχαια, χωρις να με αναγνωρισει, γιατι ειδε τον Κων/νο με την πιπιλα. οπως μου ειπε σταματαει καθε μητερα που βλεπει ότι το παιδακι της εχει πιπιλα. μου ειπε οτι η πιπιλα ειναι καταστροφικη, ότι ηδη βλεπει πως στον Κων/νο πετανε ελαφρως τα δοντακια του και οτι μακροπροθεσμα εκτος του ότι θα χρειαστω 5-6000 ευρω για ορθοδοντικο, το παιδι θα φοραει και κανα 2 χρονια σιδερα στο στομα του. ε αυτο με ταραξε....

δηλαδη αν σταβωσουν τα νεογιλα δόντια απο την πιπίλα θα στραβωσουν και τα επόμενα που τότε που θα βγουν δε θα έχει πια πιπίλα το παιδί???

καλα όπως κι αν το δεις, φυσικα καλό είναι η πιπίλα να κόβεται απο καποιο σημείο και μετά....

άσε για τα σιδεράκια μη μου λες εμένα....

φόρεσα πολύ μικρη....καθότι πιπιλιζα το δάχτυλο μου....

δεν ήμουν έτοιμη όμως....δεν ήμουν σε θέση να προσέχω όσο έπρεπε όσον αφορά τον καθαρισμό τους....

όταν τα έβγαλα είχα κάποια ψεγάδια και πήγα σε οδοντίατρο να μου τα διορθωσει....έπεσα σε μέγα ηλίθιο οδοντίατρο ο οποίος μου τα κατέστρεψε....άστα να πάνε....:(:(:(


Τα πιο γλυκά κομμάτια της ζωής μου είστε εσείς....

M1XEp3.png

D0MBp3.png

Link to comment
Share on other sites

ειδες που ερχεσαι στα λογια μου;

εγω σιδερακια δεν ειχα γιατι δεν εβαλα ποτε στο στομα μου πιπιλα.... ρε συ δεν στραβωνουν μονο τα δοντια. χαλαει και η γναθος...:-(

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

τι κάνετε???

εμείς χθες πήγαμε για πρώτη φορά στο εργαστηρι....

και τη Δευτέρα θα είναι μάλλον η δεύτερη και τελευταία....

Δε νομίζω οτι θα συνεχίσουμε αλλά θα δωσω άλλη μια ευκαιρία στη δασκάλα απλά γιατί πάντα δίνω μια 2η ευκαιρία...

Πήγαμε λοιπόν....η Βαλέρια ήταν η πιο καινούρια...όλα τα άλλα παιδάκια πήγαιναν καιρό εκεί...

η "δασκάλα" δε συστησε τη Βαλέρια στα άλλα παιδάκια και έπρεπε εγω να ακούω πως τα φωναζαν για να λέω στη Βαλ να ο Αγγελος, η Σοφία,κλπ....

το πρώτο 20λεπτο καθονταν όλα τα παιδάκια σε μαξιλάρια στο πατωμα σε κύκλο και περιμέναμε όλοι μαζί να ηρεμήσουν 3 κοριτσάκια που έκλαιγαν, χτυπιόντουσαν και έκαναν ζημιές...

ε η Βαλ βαρέθηκε τόση ώρα στο μαξιλάρι και έκανε απόπειρα να μιμηθεί τα κοριτσάκια αλλά ευτυχως την απέτρεψα...

τεσπα....ηρεμησαν (τρόπος του λέγειν) και τους έδωε η κυρία μπαλόνια...έπρεπε να έχει ένα το καθένα και να το πετάνε ψηλά, να το κλωτσάνε,κλπ...

μετα ξανακάθισαν σε κύκλο και έπρεπε να πετάνε ο ένας στον άλλο ένα μπαλόνι....τα παιδάκαι όμως επειδή δεν γνωριζαν τη Βαλ δεν της το έριχναν καθόλου, η δασκάλα δεν τους προέτρεψε να το κάνουν κι έτσι τη μια φορά πυο της ήρθε τυχαία το μπαλόνι η Βαλ το κλωτσησε και φωναζε δε θέλω!!! τσαντίστηκε που την είχαν στην απέξω τόση ωρα...:rolleyes:

μετα ζωγράφισαν και όλα καλά...

εννοείται οτι ενδιάμεσα τα 3 κοριτσάκια πάθαιναν κρίσεις και έκλαιγαν, ζητούσαν τη μαμα τους,κλπ....

ε το αποκορύφωμα ήρθε στο τέλος....

έρχεται ο άντρας μου να μας πάρει...κάθεται με τη Βαλ και πάω εγω μέσα στη βοηθο να κανω την εγγραφη και να πληρωσω...

εκεινη την ωρα η δασκάλα μοίραζε στα παιδιά καραμέλες...της Βαλ της έκανε εντύπωση το κουτάκι που της είχε και το πήρε όλο να το δει....

και τι της είπε η "δασκάλα-ψυχολόγος"???????????

Βαλέρια γιατί το πήρες? σου αρέσει να κλέβεις?????????

ήταν τυχερη που δεν το άκουσα εγω....μου το είπε ο άντρας μου μετά στο αμάξι....

είναι δυνατόν???????????

Πάντως έτσι κι αλλιώς απο την αρχη δε μου έδεσε το όλο σκηνικό....

Δεν ξερω αν το αισθάνεστε όταν υπάρχουν άνθρωποι με τους οποίους δεν κολλάτε....έτσι αισθάνομαι με τη δασκάλα...

θα της δωσω άλλη μια ευκαιρία όμως, μήπως αλλάξει κάτι αλλιώς απλά θα πω οτι έχασα 60 ευρώ και θα πηγαίνω τη Βαλ να παίζει σε παιδότοπους...

Γυρισα με πονοκέφαλο στο σπίτι....:(

Πάντως σίγουρα θα της πάρω χρωματα στο σπίτι να ζωγραφίζει...της άρεσε πολύ με το πινέλο! απλά θα πρέπει να προμηθευτώ και κανένα πλαστικό για το πατωμα γιατί αλλιώς θα το κάνει χάλια το σπίτι!!!!

ο άντρας μου δε θέλει με τίποτα να ξαναπάμε πάντως....


Τα πιο γλυκά κομμάτια της ζωής μου είστε εσείς....

M1XEp3.png

D0MBp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα!

ο,τι εγραψα προηγουμενως δεν καταχωρηθηκε; χμμμ

λοιπον συμπι ελεγα οτι η εν λογω κυρια ειναι απαραδεκτη και από ότι φαινεται ουδεν γνωριζει σχετικα με την παιδικη ψυχολογια. ειναι τερατωδες να ρωτας ενα 2χρονο αν του αρεσει να κλεβει και ειδικα μπροστα σε αλλα παιδακια που γνωριζουν την εννοια! θα εκλαιγα τα λεφτα μου αλλα δεν θα την ξαναεβλεπα ποτε!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

ο,τι εγραψα προηγουμενως δεν καταχωρηθηκε; χμμμ

λοιπον συμπι ελεγα οτι η εν λογω κυρια ειναι απαραδεκτη και από ότι φαινεται ουδεν γνωριζει σχετικα με την παιδικη ψυχολογια. ειναι τερατωδες να ρωτας ενα 2χρονο αν του αρεσει να κλεβει και ειδικα μπροστα σε αλλα παιδακια που γνωριζουν την εννοια! θα εκλαιγα τα λεφτα μου αλλα δεν θα την ξαναεβλεπα ποτε!

είπα συμπι να της δωσω άλλη μια ευκαιρια....αν και προδιαγεγραμμένο το βλέπω το τέλος....

ο άντρας μου δε θέλει ούτε να τη βλέπει....

μα του λέω μετα του άντρα μου:

καλά αφού είπε έτσι, δεν έβαζες μια φωνη να έρθω μόλις είπε έτσι η δασκάλα, να μην πληρωσω και άδικα τα 60 ευρούλια????????????

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!

γενικα η συμπεριφορά της ήταν πολύ απότομη προς τα ζωηρα παιδάκια και σχεδόν αδιάφορη για τα υπόλοιπα....

ήταν εκδηλωτική μόνο με το παιδάκι μιας κοπέλας που είναι γνωστη δημοσιογράφος εδω....η Έλλη Στάη της Καλαμάτας!!! :D:D:D

πρέπει τωρα να βρω άλλα πράγματα για τη Βαλ...

ουφ......:confused::confused::confused:


Τα πιο γλυκά κομμάτια της ζωής μου είστε εσείς....

M1XEp3.png

D0MBp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΑλησπερα!!!!Εστειλα προσωπικο μυνημα σε οσες ακομα γραφουν εδω....Στειλτε το οπου πιστευετε οτι θα βοηθησουν...Τωρα για το λογαριασμο τι να σας πω....Αμα θελετε παρτε τηλ να συνεννοηθεί τε.... Τα παιδια οντως χρειαζζονται οποια βοηθεια μπορειτε να προσφερετε...ΕΙναι και οι 2 ανεργοι

ΑΥτα κατα τα αλλα καλα ειμαστε...Ο μικρος τελικα κατεληξα οτι ζηλευει παραπανω απο οτι μπορει να εκφρασει...Και δεν ζηλευει την μικρη...Αυτη την εχει ολο μεσα σε αγκαλιες και φιλια....Ζηλευει εμενα που εχω την μικρη και οχι αυτον...

Σημερα το απογευμα ο μπαμπας μας ανελαβε την Λυδια και εγω αφιερωσα το απογευμα μου σε αυτον..Αλλος ανθρωπος μιλαμε...Με εχει αναγκη το ξερω αλλα και τι να κανω?Πως θα τον κανω να το παρει αποφαση?Δεν εχω ιδεα!!!!!

ΕΙμαι πτωμα και περιμενω την μικρη να ξυπνησει για φαι!!!Τελικα μονο εκεινη την ημερα κοιμηθηκε 5ωρο....τωρα ξανα με εχει στο 3ωρο αν ειμαστε τυχεροι!!!!

Τι να πω.....υποθετω στο τριμηνο κοιμουνται ε?

Σοφακι και εγω θα ξενερωνα αφανταστα...ΕΙδικα με την κλεψια δεν το σζηταμε καθολου...Ντροπη και παλι ντροπη!!!!!!

ΑΝτε καληνυχτα!!!!!!!!!!!


an1cF0ueg3D1210OTQ1NjZvfDg4OTk4M2RhfFRoZW8gaXM.gif

an1cJVi-O6k1210NzIzNjMxfDEzNDU1NTZsamF8TXkgc3dlZXQgQnV0dGVyZmx5IGlz.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια!!!!

Ζωίτσα ελπίζω απο Δευτερα να προλάβει ο άντρας μου να πάει στην τράπεζα...

δε μας περισσεύουν ιδιαίτερα αλλά πιστευω αποτι διάβασα οτι και η παραμικρη βοήθεια τους είναι απαραίτητη...

μακάρι να μπορέσει να γίνει καλά το παιδάκι ή έστω καλύτερα....

Για το Θοδωράκη νομίζω οτι πρέπει να βρεις έστω μια ωρα μέσα στην ημέρα να του την αφιερώνεις αποκλειστικά και συγχρόνως να του εξηγείς οτι πρέπει να φροντίζετε και τη Λυδία και οτι είναι ο βοηθός σου και πόσο τον χρειάζεσαι....

έτσι θα αισθάνεται και απαραίτητος κα περήφανος που τον χρειάζεσαι...και θα βλεπει τη φροντίδα της Λυδίας ως κάτι που το κάνετε μαζί....

μπορεί αν λέω και βλακείες βέβαια....:rolleyes:

για τον ύπνο ναι...η Βαλέρια κάπου στο τρίμηνο χτυπαγε τα 5ωρα....

σύμπι μεταναστεύεις??????????????????:confused::confused::confused::confused:

κατα τα άλλα εμείς καλά....ήρθε χθες η νονά της μικρης....της έφερε ένα λίκνο για την κούκλα της...απελπίστηκα....που θα τα βάλω όλα τα παιχνίδια??????????????? είναι πάρα πολλάααααααααααααααααααα!!!!!!!!!!!


Τα πιο γλυκά κομμάτια της ζωής μου είστε εσείς....

M1XEp3.png

D0MBp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

οχι βρε δεν μεταναστευω ειναι παιχνιδακι , θα σου στειλω πμ στο φεις....:P

Ζωούλα κουραγιο με τον Τεο... ειναι απολυτως φυσιολογικο να αισθανεται παραμελημενος και να ειναι θυμωμενος μαζι σου. το μυαλουδακι του δεν μπορει να καταλαβει πως ειναι δυνατον η μαμα του, που ηταν συνεχως διπλα του επί 2 χρόνια ξαφνικα να ασχολειται λιγοτερο μαζι του. ειναι πολύ καλο αυτο που εκανες δηλαδη να δωσεις στον Κοσμα την Λυδια για μερικες ωριτσες ετσι ωστε να σχοληθεις με τον μικρο. να το κανεις πιο συχνα.... αμα ξεκινησει βεβαια και το οιδιποδειο θα σε φτυνει καταμουτρα μετα το Λυδιακι και θα επιζητα τον Κοσμα χα χα χα χα :tongue:

κατα τα αλλα εμεις καλα ειμαστε, σημερα εχουμε παιδιατρο να δουμε αν καθαρισε ο μικρος με τις αντιβιωσεις και τις εισπνοες. το ΣΚ προβλεπεται φουλ φασινα αφου πρεπει να πλυνω- κατεβασω κουρτινες, και να στρωσω επιτελους. ευτυχως σημερα ερχεται ο αρης. ευελπιστω να μου κρατησει τον μικρο για να κανω οολες αυτες τις δουλειες ησυχα :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...