Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 21 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Όλα μια λακούβα σε αυτή την χώρα. Το καλό είναι ότι οδηγώ εγώ πάμε μαζί (και εγώ δάσκαλος μας έφαγε η εκπαίδευση . Μα συγνώμη η μόνιμη δασκάλα έχει αναρ άδεια για όλα η αναπληρώτρια έχει μήτρα από τα lidl 😅😅 ήθελα να ξέρω τους νόμους τουσ διαβάζουν;  Καλά τα ηρεμιστικά τα βλέπω σιγά σιγά αχααχαχαχα η γιατρός είπε όλα μια χαρά με το μωρό μια μικρή αποκόλληση βλέπω όχι λακούβες και τραντάγματα 

      Ναι είναι μεγάλη αδικία οι αναρρωτικες αναπληρωτων σε σύγκριση με μονίμων. Είχαν πει θα τα εξισωναν αλλά ακόμα τίποτα.... αν οδηγείς εσύ νομίζω μια χαρά....θα πηγαίνεις αργά θα αποφεύγεις λακουβες και στο σχολειο δε θα κάνει τίποτα να κάθεται σαν πατριάρχης 😁. Προσοχή στις ιώσεις και τον πυρετό στο σχολειο...καλό είναι να μην ανεβάσουμε πυρετό στο 1ο τριμηνο ειδικά. Να φοράτε μάσκα. Στο δημοτικό κολλάς εύκολα. 

Cafe Οκτώβριος 2009


CoffeeFilter

Recommended Posts

Εγώ εμπειρία απο κολικούς δεν έχω αλλά πριν 2 χρόνια στης διακοπές ήταν δίπλα μας μια κοπέλα όπου το μωράκι της είχε κολικούς, κάθε μέρα την ίδια ώρα όπως είπε και η Froso. Θέλει πολύ υπομονή για να αντιμετωπίσεις μια τέτια κατάσταση.


Βασίλης 30/11/02

Χρήστος 02/02/06

Άγγελος 02/10/09

Μπέμπα 30/06/13

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Εμεις στις 6 Δεκεμβριου κλεινουμε δυο μηνες και η παιδιατρος μου ειπε να παω για το πρωτο εμβολιο , το Infanfix Hexa (αν το γραφω καλα). Ειναι αυτο το εξαπλο που γινεται, για διαφορες αρρωστιες. Μου εγραψε ομως και ενα αλλο , το Prevenar (ειναι για πνευμονιοκοκκο). Αυτο το δευτερο, απο οτι διαβασα το κανουν περισσοτεροι στον τριτο μηνα, αλλα μου ειπε η γιατρος αν θελω να το κανω νωριτερα λογω των ιωσεων που κυκλοφορουν. Βεβαια δυο εμβολια την ιδια μερα, πολυ δε θα πεσουν??? Αφου να φανταστειτε μου ειπε να παρω και Depon γιατι λεει τα μωρακια οταν κανουν εμβολια μπορει να ανεβασουν πυρετο. Τι να κανω , δεν ξερω.. Να κανω, λετε, το πρωτο και μετα απο καμια δεκαρια μερες το δευτερο, να μην πεσουν και τα δυο μαζεμενα?

Και εμείς θα τα κάνουμε αυτά τα εμβόλια στης 2/12, δεν είναι πρόβλημα που θα γίνουν την ίδια μέρα και ούτε είναι απαραίτητο να ανεβάσει πυρετό.


Βασίλης 30/11/02

Χρήστος 02/02/06

Άγγελος 02/10/09

Μπέμπα 30/06/13

Link to comment
Share on other sites

Εμεις στις 6 Δεκεμβριου κλεινουμε δυο μηνες και η παιδιατρος μου ειπε να παω για το πρωτο εμβολιο , το Infanfix Hexa (αν το γραφω καλα). Ειναι αυτο το εξαπλο που γινεται, για διαφορες αρρωστιες. Μου εγραψε ομως και ενα αλλο , το Prevenar (ειναι για πνευμονιοκοκκο). Αυτο το δευτερο, απο οτι διαβασα το κανουν περισσοτεροι στον τριτο μηνα, αλλα μου ειπε η γιατρος αν θελω να το κανω νωριτερα λογω των ιωσεων που κυκλοφορουν. Βεβαια δυο εμβολια την ιδια μερα, πολυ δε θα πεσουν??? Αφου να φανταστειτε μου ειπε να παρω και Depon γιατι λεει τα μωρακια οταν κανουν εμβολια μπορει να ανεβασουν πυρετο. Τι να κανω , δεν ξερω.. Να κανω, λετε, το πρωτο και μετα απο καμια δεκαρια μερες το δευτερο, να μην πεσουν και τα δυο μαζεμενα?

Εμείς την προηγούμενη εβδομάδα που πήγαμε στην παιδίατρο μας είπε ότι σε ένα μήνα που θα ναι η κορούλα μου 2,5 μηνών να πάμε να κάνουμε το πρώτο εμβόλιο.Μας είπε επίσης ότι πολλοί συνήθως κάνουν και το εμβόλιο του πνευμονιόκοκκου μαζί αλλά εκείνη δεν κάνει ποτέ δύο εμβόλια μαζί γιατί μας είπε πως όπως και να το κάνεις το εμβόλιο είναι ιοί που περνάνε στο μωρό και το να του κάνουμε δύο εμβόλια μαζί δεν ξέρουμε πως μπορεί να αντιδράσει ο οργανισμός του.Γι'αυτό θα κάνουμε μόνο το ένα και μας είπε επίσης ότι θα της δώσει και κάτι σταγόνες μετά οι οποίες δεν πολυκατάλαβα τι είναι και όταν ξαναπάμε θα την ρωτήσω.Οπότε Δώρα εσύ αποφασίζεις...Να σου πω και κάτι άλλο, ο κάθε γιατρός ακολουθεί την δική του τακτική γι'αυτό αν εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου τότε να κάνεις ότι σου λέει...


an1cF1X-Wnm0010MTA3NzdkfDI1MzE4NTEwZGxhfEggQW5uYWxlbmEgbWFzIGVpbmFp.giftz4jzf3jrczbo6g1.png
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω πείρα από κολικούς από τον μεγάλο μου γιο, αυτά που περιγράφετε είναι απλά πονάκια. Πρέπει να στρώσει το γαστρεντερικό τους σύστημα και τα αέρια ακόμα τους πονάνε. Οι κολικοί είναι πολύ δυνατοί πόνοι κατά τους οποίους το μωρά κλαίει ασταμάτητα και απαρηγόρητα για 2 ώρες κάθε μέρα τις ίδιες. Αν το θηλάσεις, αν το πάρεις αγκαλιά, αν του τρίψεις την πλάτη και όσα αναφέρετε το μωρό δεν σταματά.

Οι κολικοί μπορεί να σε φτάσουν στην τρέλλα αφού βλέπεις το μωρό να σπαράζει και εσύ δεν ξέρεις τί να του κάνεις.

Εμένα ο μικρός εκ των διδύμων είναι βραχνιασμένος και ο ταλαίπωρος δεν μπορέι να κλάψει. Είναι εντελώς βουλωμένος, τον κόλλησε ίωση ο Αλέξανδρος και ήταν που ήταν γκρινιάρης τώρα απέγινε. Ο μεγάλος είναι ένα αγγελουδάκι, τρώει, τον βάζεις στην κούνια του, μιλάει σε κάτι κουνελάκια και κοιμάται μόνος του. Τώρα τον παίρνουμε συνέχεια αγκαλιά για να τον ελέγχουμε και άρχισε να κακομαθαίνει κι αυτός. Ψάχνουν και οι 2 να θηλάσουν. Ένα πρωί έβγαλα με το θήλαστρο 370ml - παραγωγή αγελάδας.

Από ύπνο και μένα κοιμούνται ένα 6ωρο αλλά όχι τις ίδιες ώρες οπότε τί να το κάνω;

Ο μεγάλος από την πολλή κουβέντα έχει μάθει τον μπαμπά του τη γιαγιά του και μια κοπέλα που μας βοηθάει και μόλις ακούει τη φωνή τους αρχίζει να χαμογελάει και βγάζει και κραυγούλες. Απλά λιώνω! Ο μικρός όταν του μιλάς σουφρώνει τα μούτρα και κλαίει. Γκρινιάρης από κούνια.

Βρε Φρόσω πραγματικά σε θαυμάζω!!!!Πως τα καταφέρνεις με τρία παιδάκια????Εγώ με ένα, που δόξα τω Θεό είναι και ήσυχο και τα παίζω κάποιες φορές πόσο μάλλον εσύ με διδυμάκια και ένα παιδάκι μεγαλύτερο....Πάντως από ότι είδα από τις φώτο και τα 3 σου μοιάζουν πολύ!!!


an1cF1X-Wnm0010MTA3NzdkfDI1MzE4NTEwZGxhfEggQW5uYWxlbmEgbWFzIGVpbmFp.giftz4jzf3jrczbo6g1.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσάκια καλημέρα, μόλις ξύπνησα και αν μπορούσα θα ξυπνούσα άυριο.

Κατερίνα τα παιδάκια μου είναι καλά εμένα δεν με βλέπω καλά, αυτή την εβδομάδα είπαμε να κρατήσουμε τον μεγάλο σπίτι γιατι στο σχολείο γίνετε ένας πανικός με της ιώσεις, και με έχουνε τρελάνη ο μικρός έχει γίνει αγκαλίτσας μελισσάκι και είμαι όλη μέρα μόνη μου. Περιμένω να έρθει κανένας για να κάνω καμία σοβαρή δουλειά.


Βασίλης 30/11/02

Χρήστος 02/02/06

Άγγελος 02/10/09

Μπέμπα 30/06/13

Link to comment
Share on other sites

Βρε Φρόσω πραγματικά σε θαυμάζω!!!!Πως τα καταφέρνεις με τρία παιδάκια????Εγώ με ένα, που δόξα τω Θεό είναι και ήσυχο και τα παίζω κάποιες φορές πόσο μάλλον εσύ με διδυμάκια και ένα παιδάκι μεγαλύτερο....Πάντως από ότι είδα από τις φώτο και τα 3 σου μοιάζουν πολύ!!!

'Οπως είπε χθες και ο Λαζόπουλος μια κινέζικη παροιμία λέει: τί δίνει ο Θεός σε αυτούς που κάνουν υπομονή; Κι άλλη υπομονή.:D

Είναι μια τρέλλα αλλά και πολύ πολύ ευτυχία. Έχουμε ένα σπίτι γεμάτο μωρά.

astari δεν ξέρω :( ποια είσαι στο facebook. Έχετε ψευδώνυμα και δεν καταλαβαίνω εκτός από εξαιρέσεις ποιος είναι ποιος. Στείλε μου μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μπαίνω σπασμοδικά στο forum. Καλά είναι. Έχω τον Αλέξανδρο τώρα πάνω από το κεφάλι μου. Θέλει να κοιμηθεί αλλά μαζί μου όχι με τον μπαμπά του. Πάω να τον κοιμίσω για να μην τον πλακώσω στο ξύλο (πλάκα κάνω). Ευχήσου μου να κοιμηθεί αμέσως και θα ξαναμπώ.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 50 ΗΜΕΡΩΝ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΙΚΟΣΙ ΜΕΡΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΝΟ.ΕΧΟΥΜΕ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΜΑΛΛΟΝ ΤΙΝ ΗΜΕΡΑ ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΡΑΤΗΣΩ ΞΥΠΝΙΑ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΩ ΑΛΛΑ ΜΟΛΙΣ ΠΕΣΕΙ ΛΙΓΟ Ο ΗΛΙΟΣ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 6 ΔΗΛΑΔΗ ΞΥΠΝΑΕΙ ΚΑΙ ΚΑΘΕΤΑΙ ΩΣ ΤΙΣ 4 ΤΟ ΠΡΩΙ.ΕΝΩ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΘ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΚΑΤΑΤΙΣ 12 ΜΕ 1 ΜΟΛΙΣ ΤΙΝ ΑΦΙΣΩ ΣΤΟ ΚΡΕΒΒΑΤΙ ΞΥΠΝΑΕΙ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗΣ! ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΙΣ ΦΤΙΑΞΩ ΛΙΓΟ ΤΟ ΩΡΑΡΙΟ ΤΗΣ ΑΛΛΑ ΠΩΣ? ΚΟΛΛΙΚΟΥΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΕΙΧΑΜΕ ΔΗΛΑΔΗ ΑΛΛΑ ΑΛΑΞΑΜΕ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΑΣ ΟΤΙ ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΠΟΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΛΑΙΕΙ.ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ Α ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΡΩΜΕ ΚΑΘΕ 5-6 ΩΡΕΣ ΑΠΟ 180 ΜΛ ΠΕΡΙΠΟΥ


an1cF220g411210MjUwbHp8MzE3NTU2MGRhfHRvIGtvcml0c2FraSBtb3UgZWluYWk.gif

as1cJNk0g410000Nzc3MTE3ZHwwMDA4OTk2ZHx0byBtb3JvIG1vdSBlaW5haSA.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου katval! Να χαίρεσαι το μωράκι σου!

Ισως επειδη είναι πολύ μικρό ακόμη, να μην έχει βρεί τους ρυθμούς του και να μπερδεύει ακόμη μέρα και νύχτα. Μάλλον υπομονή πρέπει να κάνεις!!!Και μένα ο μικρός μου αν κοιμηθεί λίγο παραπάνω μες την μέρα, μετα κοιμάται κατα τις 3 τα ξημερώματα ( για κανα 2ωρο και ξυπνάει πάλι). Και γω μαζί του βέβαια!!!

Κοριτσάκια τί κάνετε???

Σήμερα πολύ μου κλαίει ο μικρός μου! Ολο αγκαλιά θέλει...Δεν αντεχω και το βάρος του σιγά σιγά. Εχει φτάσει τα 4800 το γιουβαρλάκι μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα στις 2 Κατερινες μας,αν και τις ευχηθηκα και στο fb.

frosobal τα παιδακια σου ειναι τρελα και σου μοιαζουν.....

Εμεις χθες πηγαμε στο γιατρο .Ημαστε 43 ημερων και γιναμε 60 ποντους απο 52 που γεννηθηκαμε δηλ.πηραμε 8 ποντους :-) και απο κιλα ημαστε 4900 απο 3410 που βγηκαμε απο την κλινικη............μεγαλωνουμεεεεεεε

με εχει τρελανει η κορουλα μου δεν μου φτανει το 24ωρο μαζι της....αφου τις περισσοτερες ωρες κοιματε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...