Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Ναι αναπληρώτρια είναι έχει ακόμα 5 μέρες αναρρωτική μετά χάνει τα μόρια θα κάτσει σίγουρα σήμερα μέχρι και Δευτέρα μετά της είπαν στο σχολείο απλά να κάτσει σε μια καρέκλα και δεν θα κάνει ούτε εφημερίες ούτε τίποτα είναι παράλληλη στήριξη αλλά το σχολείο είναι μια ώρα από το σπίτι και φοβάμαι με τις λακούβες. Η γιατρός είπε είναι μικρή αποκόλληση απλά δεν θέλει καθόλου λακούβες τ να κάνω να πάρω το αμάξι αγκαλιά στην Ελλάδα ζούμε μέσα στς λακούβες 😅😅😅

Μανούλες Δεκεμβρίου 2015!


Dekoglo

Recommended Posts

Αφού έκλεισα την 12 εβδομάδα αρχίσαμε να το λέμε στις οικογένειες και στο πολύ κοντινό φιλικό κύκλο. Τελοσπάντων, μαθεύτηκε, όπως είναι λογικό και στους παρά έξω. Δεν μπορώ να καταλάβω,γιατί ειδικά γυναίκες να σου λένε συνέχεια για αποβολές και για γέννες με παιδιά με πρόβλημα;;;; Τι κερδίζουν;;; Οι άντρες λένε εάν με το καλό και οκ. Δεν περιμένεις και κάτι άλλο. Δύο-τρεις έχουν πει να πως στον άντρα μου συγχαρητήρια και να κάνει υπομονή. Κατανοητό. Αλλά οι γυναίκες ή θα δίνουν συμβουλές με επιμονή και ύφος ειδήμονα ή θα θυμούνται ότι κουλή περίπτωση έχουν ακούσει. ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μου έρχεται να αρχίσω να κατεβάζω κανά καντήλι μπας και ....

Καλα αυτό που κάθε μια έχει μια στραβή ιστορία να σου πει για εγκυμοσυνη και μενα με εκνευρίζει πολυ! Και το κακο ειναι ότι επειδή ειμαι ήδη πολυ αγχωμένη με επηρεάζουν αμέσως! Θυμάμαι μια συνάδελφος που το ήξερε απο νωρις,έκανα εξωσωματικη οποτε είχα ενημερώσει στη δουλεια γιατί έλειπα συχνά, ήρθε με φορα με ρώτησε σε ποια εβδομάδα ειμαι και αφού της είπα ότι ήμουν στην 7 μου ειπε"α, εγω στην 8 το είχα χάσει"!!!με είχε κάνει κουρέλι!! Ήθελα να ηξερά πως το σκέφτονται, τέλος πάντων! Να σας ρωτήσω κατι άσχετο, σήμερα ειμαι 14 εβδομαδων και 1 μέρας και ενώ εδώ και δυο τρεις μέρες η κοιλιά μου έχει αρχίσει να φουσκώνει, το στήθος μου έχει ξεφουσκώσει τελείως! Έχει συμβεί σε καμία σας? Εχω και δυο εβδομάδες να παω στο γιατρό και περιμένω το ραντεβού της Τρίτης πως και πως! Ελπίζω ολα να ειναι καλα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Depy μου υπομονή!!! Από ότι κατάλαβα και από τον γιατρό μου και από συζητήσεις με άλλες κοπέλες, τελικά η αποκόλληση είναι κάτι πάρα πολύ συχνό και τα utrogestan τα έχουν πάρει όλες. Λοιπόν η πρώτη ήταν 1,2εκ. και πέρασε σε 4-5 μέρες στην 6 εβδομάδα ήταν. Η δεύτερη στην 10 εβδομάδα 0,3 εκ. ελάχιστη και δεν ξέρω μετά πόσες μέρες πέρασε γιατί ήταν πάρα πολύ μικρή και δεν πήγα σύντομα στον γιατρό μου, δεν είχα και αίμα πάλι. Η τρίτη σήμερα 13η εβδομάδα, δύο σταγόνες στο σκούπισμα. Θα πάω την Δευτέρα στον γιατρό μου, πάλι ξάπλα και 3 utrogestan την μέρα. Και αυτή την φορά και 3 buscopan τη μέρα.

Εσύ δεν είχες αιματάκι;;; Κατά τύχη την είδε ο γιατρός σου δηλαδή;;;

Πλέον δεν ανησυχώ να σου πω την αλήθεια. Απλά είναι σπαστικό. Με το που κόβω τα χάπια 1-2 μέρες μετά πάλι αίμα στο σκούπισμα.

Κουράγιο!!!!

Εγω ειδα λιγο πολυ λιγο καφε στο σερβιετακι μου.και τον πηρα τηλ και μου ειπε να παω να το δουμε.εσυ ησουν ξαπλα ολη μερα???και μετα απο 5 μερες που σου περασε συνεχισες κανονικα την ζωη σου?δηλ εβγαινες εξω κλπ???ευχομαι να μην υπαρχη τριτη οπως λες.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια καμια σας νιωθει καμια ενοχληση χαμηλα στην κοιλια??οχι πονο.σαν βαρος???ή αριστερα?καμια φορα το νιωθω.μαλλον συχνα.ειναι φυσιολογικο???Ειναι η μητρα εκει??θα το πω και του γιατρου μου την τριτη που εχω ραντεβου.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις ειδαμε την Τριτη το αγορακι μας.Τωρα εχουμε ξανα στις 23/06!

Κι εγω ειχα λιγο τσιμπημενη την καμπυλη και κανω διατροφη.Ευτυχως οσο προσεχω το κραταω πολυ χαμηλα το ζαχαρο.Ειμαι αισιοδοξη,ολα θα εξελιχθουν ομορφα!!!

Εμάς μας είπε ο γιατρός κοριτσάκι !!!

Θα με βοηθούσε να μου γράψεις τις τιμές σου στην καμπύλη. ¨Ηταν κάποια τιμή εκτός ορίων;

Επίσης, πήγες σε διαβητολόγο; Τι διατροφή σου έγραψε; Θα με βοηθούσε επίσης να μου έδινες μια ιδέα.

Εγώ έκανα των 75 με τρεις αιμοληψίες και ήταν παθολογική η τελευταία τιμή. Μου είπε η γιατρός ότι με 1/3 τιμές παθολογική διαγιγνώσκεται διαβήτης κύησης.

Με έστειλε ο γιατρός σε μια διαβητολόγο, πήγα και κάνω μετρήσεις και μου είπε διατροφή, αλλά δεν μου είπε να ακολουθώ κάτι συγκεκριμένο. Κάνω ό,τι έχω διαβάσει από ίντερνετ, ό,τι θυμάμαι από την προηγούμενη εγκυμοσυνη και η λογική μου.

Μου αρέσει να διαβάζω αισιόδοξες σκέψεις...

Τώρα συζητάμε με τον άντρα μου για την άμνιο...αν θα κάνουμε ή όχι....ο γιατρός λέει πως δε χρειάζεται...Θα το ξανασυζητήσω μαζί του την Τρίτη που θα πάμε...

Φιλιά σε όλες!!!


ZZHDp3.png

ZHtrp3.png?7KuOIX7Na>

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμάς μας είπε ο γιατρός κοριτσάκι !!!

Θα με βοηθούσε να μου γράψεις τις τιμές σου στην καμπύλη. ¨Ηταν κάποια τιμή εκτός ορίων;

Επίσης, πήγες σε διαβητολόγο; Τι διατροφή σου έγραψε; Θα με βοηθούσε επίσης να μου έδινες μια ιδέα.

Εγώ έκανα των 75 με τρεις αιμοληψίες και ήταν παθολογική η τελευταία τιμή. Μου είπε η γιατρός ότι με 1/3 τιμές παθολογική διαγιγνώσκεται διαβήτης κύησης.

Με έστειλε ο γιατρός σε μια διαβητολόγο, πήγα και κάνω μετρήσεις και μου είπε διατροφή, αλλά δεν μου είπε να ακολουθώ κάτι συγκεκριμένο. Κάνω ό,τι έχω διαβάσει από ίντερνετ, ό,τι θυμάμαι από την προηγούμενη εγκυμοσυνη και η λογική μου.

Μου αρέσει να διαβάζω αισιόδοξες σκέψεις...

Τώρα συζητάμε με τον άντρα μου για την άμνιο...αν θα κάνουμε ή όχι....ο γιατρός λέει πως δε χρειάζεται...Θα το ξανασυζητήσω μαζί του την Τρίτη που θα πάμε...

Φιλιά σε όλες!!!

Μαρακι εκανα την καμπυλη με 50γρ γλυκοζης.Στο 0 ειχα 80 και στο 60' ειχα 152. Επρεπε μεχρι 140. Πηγα σε ενδοκρινολογο-διαβητολογο. Μου εδωσε διατροφη που οταν την ακολουθω πιστα κ μετριεμαι εχω απο 54 εως 75 ακομη κ μετα το φαγητο.Οταν κανω ατασθαλιες εχει φτασει μεχρι 120-130 μετα το φαγητο. Μια χαρα δηλαδη.Την Δευτερα θα ξανα παω ενδοκρινολογο να αξιολογησει τις μετρησεις με τη διατροφη.

Απο οτι μου εδωσε να καταλαβω προς το παρον η καμπυλη εδειξε προδιαθεση για διαβητη κυησης αλλα επειδη στον πεμπτο μηνα ισως φανει θα ακολουθω διατροφη μεχρι να γεννησω με το καλο.θα σου στειλω σε πμ τη διατροφη.

Μπραβο για το κοριτσακι σας!!!!!!!Και το πρωτο κοριτσακι ειναι;;

Εμεις και παλι αγορακι!!!!!

Αμαν βρε κοριτσια αυτες οι αποκολλησεις!!!Τοσες πολλες !!Εγω την επαθα δεκα εβδομαδων.Ηταν μολις9 χιλιοστα.Ειχα αιμα μονο ενα πρωι.Μετα λιγο καφε και μετα δυο μερες τιποτα.Παιρνω ακομη 2 ουτρο καθε βραδυ.

Υπομονη και ολα καλα θα πανε!!!!Τα Χριστουγεννα θα κραταμε τα μωρα μας!!!


xGElp3.png

d4EBp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ομορφες...

καναμε και εμεις την αυχενικη εχτες....

δοξα συ ο θεος ολα πηγαν καλα

βγηκε 1,56... ορατο το ρινικο οστο... ολα τα εχουμε..χερακια ποδαρακια στομαχακι ..ουριθρα...

το μονο κακο..ασχετο με το μωρο ειναι οτι εχω οπισθιο πλακουντα και θα πρεπει να προσεχω πολυ..γιατι ειναι επηρεπεις οι αποκολλησεις .. βεβαια με τοσα που κανω αναρωτιεμαι πως και δεν εχω δει αιμα. μιας και ειμαι αρρωατη με κακο βηχα..καο επεισης κανω τις αντιπυκτικες..... αλλα χαιρομαι... το μωρακι μας ειχε μηκος 5,06.... καο αλλαξαμε την πητ... 18/12... αλλα επειδη γενναω με καισαρικη θα το παρουμε νωριτερα σιγουρα...

και το αλλο αρνητικο..για μενα ειναι οτι ξαναλλαξαμε την δοση της υπαρινης... αρχισα να κανω 10.000 δοση . παρολο που ειναι νωρις.

καταταλλα το ζουζουνι ειναι τελεια..πολυ κινητικο..και πολυ συνεργασιμο.. καο πλεον το καταλαβαινω καθημερινα καθε βραδυ οταν ξαπλωνω. τι υπεροχο συναισθημα... την κορη μου την πρωτοενοιωσα 14 βδομαδω ενω αυτο το νοιωθω ηδη μια βδομαδα .

σημερα ειμαι 12+1


XQknp3.png

2311399a5vqu82s2t.gif

GJkkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Ελα να παιρνει τα πανω του το thread μας! Depy εγώ συνέχεια νιώθω τσιμπηματακια, πονάκια, πρήξιμο κλπ! Είναι απόλυτα φυσιολογικό. Τελικά σήμερα πρωι πρωι είδαμε το μωρακι μας! Όλα καλά! Έκανε κ τουμπιτσες! Την παρασκευή πάμε για νυν αυχενική!

Γεωργία δεν είναι πολύ νωρίς; Μήπως είναι το έντερο σου;

Καλό σαββατοκύριακο αν και συννεφιασμένο!


ZBTlp3.png

KQNkp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Ελα να παιρνει τα πανω του το thread μας! Depy εγώ συνέχεια νιώθω τσιμπηματακια, πονάκια, πρήξιμο κλπ! Είναι απόλυτα φυσιολογικό. Τελικά σήμερα πρωι πρωι είδαμε το μωρακι μας! Όλα καλά! Έκανε κ τουμπιτσες! Την παρασκευή πάμε για νυν αυχενική!

Γεωργία δεν είναι πολύ νωρίς; Μήπως είναι το έντερο σου;

Καλό σαββατοκύριακο αν και συννεφιασμένο!

και ομως δεν ειναι..ρωτησα την εμβρυολογο και μου ειπε οτι ειναι πολυ φυσιολογικο για μια γυναικα 50κιλα και 1.70 υψος..λογο οτι ειμαι πολυ αδυνατη......... και εγω νομιζα οτι ηταν το εντερο..αλλα το εντερο κανει αλλη κινηση απο το μωρο τωρα...


XQknp3.png

2311399a5vqu82s2t.gif

GJkkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια καμια σας νιωθει καμια ενοχληση χαμηλα στην κοιλια??οχι πονο.σαν βαρος???ή αριστερα?καμια φορα το νιωθω.μαλλον συχνα.ειναι φυσιολογικο???Ειναι η μητρα εκει??θα το πω και του γιατρου μου την τριτη που εχω ραντεβου.

Καλημέρα !! μου αρέσει πολυ να σας διαβάζω εσάς τις μανουλες του Δεκεμβρίου , συγκινούμε πολυ γιατί εχω περάσει πρόσφατα απο τη φάση αυτη. Εγω ειμαι τώρα πια στην 37 εβδομάδα κ περιμένουμε απο στιγμή σε στιγμή να κανει εμφάνιση ο μπέμπης..:D

Depfyr θα στο πει κ ογιατρος βέβαια αλλα ειναι απόλυτα φυσιολογικό :D δε ξέρω σε ποια εβδομάδα είσαι αλλα ειναι το βάρος του παιδιου κ της μήτρας που μεγαλώνει..εγω ένιωθα βάρος κ πονάκια περιόδου κ οτι απο το βάρος θα μου πέσει η κοιλιά απο πολυ νωρίς απο τον 3 μήνα σχεδόν..Χαχαχα.επισης θυμάμαι μια μερα πολυ νωρίς γύρω στον 5 μήνα πονούσα τοοοοσο πολυ χαμηλά στη κοιλιά για ώρες σαν πόνους περιόδου αλλα παρα πολυ τόσο που απο την εξάντληση με πήρε ο ύπνος! Ο γιατρός μου είχε πει οτι είχε πάρει τέτοια θεση ο μικρός που κλωτσούσε σε σημείο που ήταν πολυ ευαίσθητο για μένα :D θυμάμαι πηρα ντεπόν κ χαλάρωσα...

Αχ κοριτςια μου πολυ χαίρομαι για όλες σας..

Εμπιστευτείτε το ένστικτο σας κ απολαύστε αυτούς τους μήνες!

Κ όσες έχουν μικροπροβλήματα με αίματα και κ αποκόλλησης να τους πω οτι ολα θα πάνε καλα με θετική διάθεση , ξεκούραση κ επικοινωνία με το μωρο τους..

Ειχα κ εγω κ τα ξεπέρασα ολα !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


και ομως δεν ειναι..ρωτησα την εμβρυολογο και μου ειπε οτι ειναι πολυ φυσιολογικο για μια γυναικα 50κιλα και 1.70 υψος..λογο οτι ειμαι πολυ αδυνατη......... και εγω νομιζα οτι ηταν το εντερο..αλλα το εντερο κανει αλλη κινηση απο το μωρο τωρα...

50 κιλά;;;;; Στο γυμνάσιο πιθανόν να ήμουν τοσα!!!! :tongue::tongue::tongue:

Kitriblue με το καλό ο μπεμπουλης σου! Καλώς να τον δεχτειτε! Να είναι γερός!


ZBTlp3.png

KQNkp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα σε ολες τις μελλουσες μανουλες :-) Λιγες εχουμε μεινει που δεν εχουμε κανει αυχενικη. Εγω θα παω την Τριτη. Επιτελους περασαν οι μερες. εχω να παω στον γιατρο σχεδον ενα μηνα και με εχει φαει η αγωνια. Ειναι αραγε ολα καλα; Αντε να δουμε.... Εσεις κοριτσια απο εμετους πως πατε; Εγω σημερα μπηκα στην 12η εβδομαδα και συνεχιζω κανονικα,μεχρι 3 φορες την ημερα, ποτε θα σταματησουν; Εμενα αντι να μειωθουν κανω περισσοτερο απο την 11η εβδομαδα.


YRJgp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειδα λιγο πολυ λιγο καφε στο σερβιετακι μου.και τον πηρα τηλ και μου ειπε να παω να το δουμε.εσυ ησουν ξαπλα ολη μερα???και μετα απο 5 μερες που σου περασε συνεχισες κανονικα την ζωη σου?δηλ εβγαινες εξω κλπ???ευχομαι να μην υπαρχη τριτη οπως λες.

Όλη μέρα ξάπλα την πρώτη και δεύτερη μέρα!!!! Γενικά κάνω χαλαρά πράγματα!!! Δουλείες του σπιτιού τις έκοψα, έξω μόνο με το αμάξι και από έξω παρκάρισμα!!! Κανονικά ναι μεν, αλλά με πολύ προσοχή δε. Χωρίς περπάτημα, σκύψιμο, κουβάλημα κ.τ.λ. Και μεγάλη υπομονή,, βοήθεια και συμπαράσταση από τον αντρούλη μου!!!


WkSzp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας Μανουλες!! Εγω ειχα αγχωθει τον πρωτο καιρο παρα πολυ κοντευα να τρελαθω νομιζοντας οτι θα αποβαλω γιατι ακουγα τετοιες ιστοριες.. Καθε μια τα δικα της.. Ο γιατρος μου μου ειχε πει να μην κανω παρεα με εγκυες και γυναικες που εγιναν προσφατα μανουλες... Ετσι σταματησα να ακουω τους γυρω μου. Η αλλη σημερα μου ειπε ''καλα εσεις εν οψη κρισης παιδι θα κανετε???''. της απαντησα οτι δεν εχουμε τηλεοραση οποτε ψαχνουμε αλλες ασχολιες.. Ελεος..


hQiDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλα αυτό που κάθε μια έχει μια στραβή ιστορία να σου πει για εγκυμοσυνη και μενα με εκνευρίζει πολυ! Και το κακο ειναι ότι επειδή ειμαι ήδη πολυ αγχωμένη με επηρεάζουν αμέσως! Θυμάμαι μια συνάδελφος που το ήξερε απο νωρις,έκανα εξωσωματικη οποτε είχα ενημερώσει στη δουλεια γιατί έλειπα συχνά, ήρθε με φορα με ρώτησε σε ποια εβδομάδα ειμαι και αφού της είπα ότι ήμουν στην 7 μου ειπε"α, εγω στην 8 το είχα χάσει"!!!με είχε κάνει κουρέλι!! Ήθελα να ηξερά πως το σκέφτονται, τέλος πάντων! Να σας ρωτήσω κατι άσχετο, σήμερα ειμαι 14 εβδομαδων και 1 μέρας και ενώ εδώ και δυο τρεις μέρες η κοιλιά μου έχει αρχίσει να φουσκώνει, το στήθος μου έχει ξεφουσκώσει τελείως! Έχει συμβεί σε καμία σας? Εχω και δυο εβδομάδες να παω στο γιατρό και περιμένω το ραντεβού της Τρίτης πως και πως! Ελπίζω ολα να ειναι καλα!

Εγω ειχα αγχωθει τον πρωτο καιρο παρα πολυ κοντευα να τρελαθω νομιζοντας οτι θα αποβαλω γιατι ακουγα τετοιες ιστοριες.. Καθε μια τα δικα της.. Ο γιατρος μου μου ειχε πει να μην κανω παρεα με εγκυες και γυναικες που εγιναν προσφατα μανουλες... Ετσι σταματησα να ακουω τους γυρω μου. Η αλλη σημερα μου ειπε ''καλα εσεις εν οψη κρισης παιδι θα κανετε???''. της απαντησα οτι δεν εχουμε τηλεοραση οποτε ψαχνουμε αλλες ασχολιες.. Ελεος.. Επισης σημερα καποιος ειπε στον αντρα μου οτι ο γυναικολογος μου δεν ειναι καλος..

Εμενα η κοιλια μου ειχε φουσκωσει απο τον 2ο μηνα (την τριτη κλεινω την 15η εβδομαδα). και το στηθος μου εχει ξεπρηστει. παλι νιωθω λιγο πονο αλλα οχι οπως πριν. παντως ειναι φυσιολογικο.


hQiDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...