Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 19 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Μπορείς να πάρεις ναι,ντεπον και απλό παναντολ δεν υπάρχει θέμα 

      ο 8ο σ ποτέ ξεκινάει; ναι μιλησα με τη μαια γιατί ήταν λίγο περίεργα τα πονάκια με έπιανε κοιλιά μέση ταυτόχρονα για 20 δευτέρα μπυ περνούσε και μετά από κανα 5 λεπτό με έπιανε πάλι 

Μανούλες Δεκεμβρίου 2015!


Dekoglo

Recommended Posts

Στο περιφερικο αίμα αναφέρεσαι; Η αλλιως harmony test νομίζω. Κ εγώ μάλλον θα κάνω ενα απο τα δύο όχι λόγω ηλικίας αλλά επειδή στην πρώτη μου εγκυμοσύνη περυσι που παλλινδρομησε, το έμβρυο είχε σύνδρομο Τέρνερ. Ηταν εξαιρετικά σπάνιο στην ηλικία μου (24) να τύχει κάτι τέτοιο και φοβάται μήπως έχω κάποια τάση.

Δε νομίζω να πρόκειται γι αυτήν την εξέταση που λες, αλλά για μια νέα που στέλνουν το αίμα σε εργαστήριο του εξωτερικού. Δεν θυμάμαι καν πώς την λένε.Οταν κάνω την αυχενική, θα το ξανασυζητήσουμε με τον γιατρό και θα ξέρω σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δε νομίζω να πρόκειται γι αυτήν την εξέταση που λες, αλλά για μια νέα που στέλνουν το αίμα σε εργαστήριο του εξωτερικού. Δεν θυμάμαι καν πώς την λένε.Οταν κάνω την αυχενική, θα το ξανασυζητήσουμε με τον γιατρό και θα ξέρω σίγουρα.

Αυτό είναι! Στην Αμερική τα στέλνουν. Κοστίζει γύρω στα 500-600?!!!


ZBTlp3.png

KQNkp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι! Στην Αμερική τα στέλνουν. Κοστίζει γύρω στα 500-600?!!!

Τι να σου πω...Μπορει να είναι κι αυτή, κάπως αλλιώς πάντως την έλεγε ο γιατρός όχι harmony test.

Πάντως να ξέρετε ότι απ' ό,τι υπάρχει. εμένα θα με βάλουν να τα κάνω όλα:tongue::tongue::confused:μιας και έχω κλείσει τα 38!

Γι αυτό προσπαθώ να το δω διαφορετικά κι αυτός είναι και ο λόγος που δεν πετάω από τη χαρά μου,αν και το θέλω πάρα πολύ το μωράκι.Μετά την αυχενική θα πάρω την πρώτη ανάσα...Και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!!!

ειμαι και εγω μανουλα Δεκεμβριου με ΠΗΤ 3-12-15:):):):)

ημουν στις μανουλες νοεμβριου καθως μου ειχε πει ο γιατρος μπορει και τελος Νοεμβριου αλλα χτες που εκανα αυχενικη βγηκε 3-12-15.η αυχενικη μου πηγε καλα αλλα το νινακι μου μας την εσκασε και δεν ανοιγε ποδαρακια να δουμε φυλλο:?:?:?:?:?.μου κανει πεισματα απο τωρα μου φαινεται:P:p:p:p:p:p

με το καλο να γεννησουμε ολες και καλη εγκυμοσυνη να εχουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!!!

ειμαι και εγω μανουλα Δεκεμβριου με ΠΗΤ 3-12-16:):):):)

ημουν στις μανουλες νοεμβριου καθως μου ειχε πει ο γιατρος μπορει και τελος Νοεμβριου αλλα χτες που εκανα αυχενικη βγηκε 3-12-16.η αυχενικη μου πηγε καλα αλλα το νινακι μου μας την εσκασε και δεν ανοιγε ποδαρακια να δουμε φυλλο:?:?:?:?:?.μου κανει πεισματα απο τωρα μου φαινεται:P:p:p:p:p:p

με το καλο να γεννησουμε ολες και καλη εγκυμοσυνη να εχουμε!!!

Καλημέρα! Μάλλον βιαζεσαι να μεγαλωσεις και προσθετεις χρονιές!!! :P


ZBTlp3.png

KQNkp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα! Μάλλον βιαζεσαι να μεγαλωσεις και προσθετεις χρονιές!!! :P

καλημερα ΑΝΤΖΕΛΑ!!!!ειδες:oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops:λεω και εγω προλαβα να το διορθωσω μην το ειδε καποια κοπελα:?:?:?:?:?:?:?.μαλλον βιαζομαι να γεννησω και να γινει και ενος χρονουυυυ:P:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p.

εσυ σε ποια βδομαδα εισαι???εγω ειμαι 12+3 μερες.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ΑΝΤΖΕΛΑ!!!!ειδες:oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops:λεω και εγω προλαβα να το διορθωσω μην το ειδε καποια κοπελα:?:?:?:?:?:?:?.μαλλον βιαζομαι να γεννησω και να γινει και ενος χρονουυυυ:P:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p.

εσυ σε ποια βδομαδα εισαι???εγω ειμαι 12+3 μερες.

Σε πρόλαβα! Χαχαχα! Εγώ ειμαι 9+6!


ZBTlp3.png

KQNkp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!!!!!

Δεν λενε οταν εσυ κανεις ονειρα ο Θεος γελαει? οι αιματολογικες δεν μας βγηκαν πολυ καλες... 1:450 για Down.. δεν ειναι κατω απο το οριο αλλα θα κανω καποιες αιματολογικες εξετασεις παλι σε τρεις εβδομαδες κ μετα θα βλεπουμε.. Απο χθες κλαιω κ ολοι μου λενε οτι κανω κακο στο μωρο.. Εξω απο το χορο..

annaliza μην κλαις και κανεις κακο στο μωρο σου.Μην στεκεσαι μονο στις αιματολογικες.Εξαλλου το αποτελεσμα τους ειναι καθαρα στατιστικο.Γι αυτο τις κανουμε μαζι με τον υπερηχο γιατι μας ενδιαφερει το ποσοστο που βγαινει συνδυαστικα.Το μωρακι σας στον υπερηχο ηταν μια χαρα.Θα κανεις οτι εξετασεις χρειαζεται και θα ειναι καλα το μικρουλι.

Καλημέρα! Klio και blueroses συγχαρητήρια! Annaliza ψυχραιμία. Ο γιατρός σου τι σου είπε; Τι εξέταση θα κανεις σε 3 βδομάδες; Έχω ακούσει πολλές περιπτωσεις με όχι τόσο καλη αυχενική αλλά μετα ηταν όλα φυσιολογικά.

Εγώ αργω ακόμα για την αυχενική.. Πως θα περάσουν οι μέρες;

Αντζελακι ευχαριστω!!!Θα περασουν οι μερες!!Εδω θα ειμαστε ολες μαζι!!

Να σας ρωτήσω κάτι βρε κορίτσια...Από κοιλιά πώς πάτε;

Ετσι κι αλλιώς ειχα κοιλίτσα, αλλά από την 5η εβδομάδα έγινε τούμπανο και βλέπω και αυξητικες τασεις στη ζυγαριά, κάτι που στην πρωτη μου εγκυμοσύνη δεν συνέβη, αφου πήρα μόνο 7 κιλά και όταν πήγα να γεννήσω ειχα μια μετρίου μεγέθους κοιλιά.Τωρα εχω κοιλιά για 5 μηνων και προσπαθω να την κρυψω, γιατι δεν θελω ακομα να μαθευτεί.

peristeraki κι εγω εχω κοιλιτσα εδω και καιρο...Κιλα ακομη δεν εχω παρει γιατι ειχα πολλες ανακατωσουρες.Εχω βεβαια αρκετα απο πριν οποτε καλο θα ηταν να μην παρω πολλα!!

καλημερα κοριτσια!!!

ειμαι και εγω μανουλα Δεκεμβριου με ΠΗΤ 3-12-15:):):):)

ημουν στις μανουλες νοεμβριου καθως μου ειχε πει ο γιατρος μπορει και τελος Νοεμβριου αλλα χτες που εκανα αυχενικη βγηκε 3-12-15.η αυχενικη μου πηγε καλα αλλα το νινακι μου μας την εσκασε και δεν ανοιγε ποδαρακια να δουμε φυλλο:?:?:?:?:?.μου κανει πεισματα απο τωρα μου φαινεται:P:p:p:p:p:p

με το καλο να γεννησουμε ολες και καλη εγκυμοσυνη να εχουμε!!!

Καλως ηρθες!!!Εχουμε την ιδια ΠΗΤ 03/12/2015!!!Με το καλο να τα κρατησουμε ολες αγκαλια!!

Δεν σας εκανε τη χαρη να δειτε φυλο ε??Δεν πειραζει την επομενη φορα!!

mariakriti κι εσυ χθες δεν ειχες αυχενικη????


xGElp3.png

d4EBp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

έκανα κι εγώ την αυχενική χθες και ήταν καλή. Οι αιματολογικές θα βγουν την Παρασκευή και θα έχω τα ποσοστά. Ωστόσο, σκέφτομαι να επαναλάβω την αυχενική με έναν πιστοποιημένο γιατρό.

Για τον μη επεμβατικό προγεννητικό έλεγχο το σκέφτομαι κι εγώ, γιατί την αμνιοπαρακέντηση τη φοβάμαι γιατί έχω πολύ παραπάνω λίπος στην κοιλιά μου. Όμως δεν έχω καταλάβει αν και αυτή είναι μια εξέταση με ποσοστά όπως η αυχενική ή σου δίνει σαφή,ξεκάθαρα αποτελέσματα όπως η άμνιο...

Θα πάρω τηλέφωνο να ρωτήσω.

καλή συνέχεια...


ZZHDp3.png

ZHtrp3.png?7KuOIX7Na>

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρος μου ειπε να μην ανησυχω, μιας και η αυχενικη ηταν καλη. το papp a ειχε το προβλημα. η εξεταση που θα κανω δεν ξερω ποια ειναι ορμονικη μου ειπε. θα κανουμε λεει καποιες μετρησεις και μετα θα παω στο μικροβιολογο για να την κανω.. η αλλη επιλογη που ειχα ηταν το harmony test αλλα ρε κοριτσια λενε πως αν δε βγει καλο πρεπει να κανεις και αμνιοπαρακεντηση. παντως οτι κ να κανω πρεπει να γινει μετα απο τρεις βδομαδες. μεχρι τοτε θα προσπαθω να χαλαρωσω. Αυτο που σκεφτομαι ειναι πως η αυχενικη ειναι πιθανοτητα τπτ παραπανω..


hQiDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ο γιατρος μου ειπε να μην ανησυχω, μιας και η αυχενικη ηταν καλη. το papp a ειχε το προβλημα. η εξεταση που θα κανω δεν ξερω ποια ειναι ορμονικη μου ειπε. θα κανουμε λεει καποιες μετρησεις και μετα θα παω στο μικροβιολογο για να την κανω.. η αλλη επιλογη που ειχα ηταν το harmony test αλλα ρε κοριτσια λενε πως αν δε βγει καλο πρεπει να κανεις και αμνιοπαρακεντηση. παντως οτι κ να κανω πρεπει να γινει μετα απο τρεις βδομαδες. μεχρι τοτε θα προσπαθω να χαλαρωσω. Αυτο που σκεφτομαι ειναι πως η αυχενικη ειναι πιθανοτητα τπτ παραπανω..[/QUOTE]

Ετσι να σκέφτεσαι!

Αυτό που με εκνευρίζει αφάνταστα -όπως και την προηγούμενη φορά-είναι ότι κάνουμε ένα σωρό εξετάσεις και παίζουμε με πιθανότητες...Στις παλιές μου εξετάσεις που έβγαιναν καλές(αυχενική,Β Επιπέδου κλπ)έγραφε πάντα με ψιλά γράμματα από κάτω ότι δεν αποκλείονται οι ανωμαλίες.

Και θα πω το κλασικό,οι μανάδες μας πήγαιναν στον γιατρό 2-3 φορες στη διάρκεια της εγκυμοσύνης και τους ψηλάφιζε την κοιλιά και οι γιαγιάδες μας γεννούσαν στα σπίτια με τη μαμμή ή στα χωράφια...Ούτε προγεννητικός έλεγχος,ούτε φάρμακα...Και οι πιο πολλές γεννούσαν σαν σκυλιά και εκαναν υγιή παιδιά ακόμα και στα 50!!

Θα μου πείτε,ακραίο αυτό που λέω...

Όλα πρεπει να τα κάνουμε,εφόσον υπάρχουν τα μέσα και σίγουρα η προληψη καταστάσεων είναι το ιδανικό,αλλά μην τρελαθούμε κιόλας!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρος μου ειπε να μην ανησυχω, μιας και η αυχενικη ηταν καλη. το papp a ειχε το προβλημα. η εξεταση που θα κανω δεν ξερω ποια ειναι ορμονικη μου ειπε. θα κανουμε λεει καποιες μετρησεις και μετα θα παω στο μικροβιολογο για να την κανω.. η αλλη επιλογη που ειχα ηταν το harmony test αλλα ρε κοριτσια λενε πως αν δε βγει καλο πρεπει να κανεις και αμνιοπαρακεντηση. παντως οτι κ να κανω πρεπει να γινει μετα απο τρεις βδομαδες. μεχρι τοτε θα προσπαθω να χαλαρωσω. Αυτο που σκεφτομαι ειναι πως η αυχενικη ειναι πιθανοτητα τπτ παραπανω..

Κάνε υπομονή!!! Όλα θα πάνε καλά!!! Αφού σου λέει ο γιατρός σου να μην ανησυχείς, τότε χαλάρωσε!!! Σκέψου ότι και οι ίδιοι δεν θέλουν ένα παιδάκι να γεννηθεί με πρόβλημα. Πρώτον θα φαίνεται ότι δεν κάνουν καλά τη δουλεία τους και δεύτερον θα τους κάναν μια μήνυση....ναααααα (μετά συσχωρήσεως:tongue: ) Περιμένουμε νέα σου!!! Καλά αποτελέσματα και σκέψου θετικά!!!!

Συγχαρητήτηρια στις υπόλοιπες για τα αποτελέσματα!!! Άντε εγώ την Τετάρτη να δω τι σκορ θα πιάσω!!!!:?:???::?


WkSzp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια και απο μενα!!!σημερα περιμενω τις αιματολογικες της αυχενικης.αντε να δουμε τι θα μου πουν.το υπερηχο ηταν καλο.μακαρι και οι αιματολογικες!!!

χτες πηρα και τις εξετασεις,τις γενικες αιματος που εκανα.γενικα ολο αυτον τον καιρο ειχα αγχος για αιματοκριτη και αιμοσφαιρινη γιατι απο 33 που ξεκινησα την εγκυμοσυνη στον πρωτο μηνα μου κατεβηκε 26.6 αιματοκριτη και 8,7 αιμοσφαιρινη.βεβαια εχω στιγμα αλλα δεν παιζει ρολο μου κατεβηκε πολυ γρηγορα και ανησυχησε ο γιατρος μου μην χρειαστω μεταγγιση κλπ.ευτυχως εδω και 20 μερες μου ξεκινησε σιδηρο και χτες που πηρα αποτελεσματα μου ειχε ανεβει 31.5 και αιμοσφαιρινη 9.7!!:):):):):):).μου εφυγε ενα πολυ μεγαλο αγχος!!!!γιατι αν ειναι ειδικα χαμηλη η αιμοσφαιρινη δεν παιρνει πολυ οξυγονο το νινακι μου.τελος καλα ολα καλα:):):):).μακαρι να συνεχισω ετσι!!

τωρα εχω αγωνια για το φυλλο του μωρου μου δεν μπορεσα να το μαθω στην αυχενικη και εσκασα:?:???::?:???::?.και εγω και ο αντρας μου.:):):):)το ατιμο δεν γυρισε με τιποτα να το δει η μαμα του και ο μπαμπας του.:):):)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Χθες το απόγευμα πέρασα μεγάλη λαχτάρα.Είδα κατακόκκινο αίμα στο σκούπισμα. Με έπιασε πανικός. πήγα στον γιατρό. Ευτυχώς όλα ήταν στη θέση τους και το μωράκι πολύ ζωηρό.Εχει μεγαλώσει. Δεν έδειχνε να υπάρχει καν αποκόλληση, ούτε αιμάτωμα.Μου σύστησε ξεκούραση και δυο ουλτροτζεσταν τη μέρα.

Από εκείνη την ωρα συνεχεια πάω μπάνιο και σκουπίζομαι.Είχα πάλι λίγο αιματάκι ροζ αλλά όχι με συχνότητα και μόνο στο σκούπισμα.Δεν ξέρω μήπως αυτό οφείλεται στο ότι αυτές τις μερες,αν δεν ήμουν εγκυος,θα είχα περίοδο.Το έχω ακούσει να συμβαίνει αυτό.Ο γιατρός πάντως δεν ανέφερε κάτι τέτοιο.Ηταν καθησυχαστικός και εφόσον δεν υπήρχε ποσότητα ή πόνος μου είπε να μην αγχώνομαι.Το έχει πάθει καμιά σας;

Μου είχε συμβεί στην πρώτη εγκυμοσύνη,αλλά πιο νωρίς γυρω στην 8η εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...