Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Cafe Νοέμβριος 2009


CoffeeFilter

Recommended Posts

κοριτσιααααααααααα να μαι κι εγωωωωωωωω!!!!!!!! χαθηκα ε? τι να κανω?πεθερα και κορη με τρεχουν χαχαχαχα

για πρωτη φορα κοιμηθηκε η μπουμπου μας 22.30-3.30 και μετα 5.30-8.30 αχ σε σας μπορει να μη φαινεται πολυ αλλα για μενα ηταν σωτηριο και πρωτοφανες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ελπιζω να φτιαξει το προγραμμα της επιτελους..... εχω ξεθεωθει ρε παιδια!

θεανω μου γιατι κοπελα μου εχεις τοοοοσο αγχος? δε κανει καλο και λενε οτι κοβει το γαλα! θες να χαλασεις το θηλασμο μονη σου???????? αφου πατε τοσο καλα?????????

χρονια καλα σε ολες!!!!!!!!!!!!!!!!


Having a place to go is home, having someone to love is family, having both is a blessing...

NU1vp2.pngoz0Tp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 44,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • aleca

    6117

  • omorfakia

    4099

  • mary77

    3427

  • kimi

    2958

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • aleca

    aleca 6.117 δημοσιεύσεις

  • omorfakia

    omorfakia 4.099 δημοσιεύσεις

  • mary77

    mary77 3.427 δημοσιεύσεις

  • kimi

    kimi 2.958 δημοσιεύσεις

Posted Images

ευανθια μου εγω στον αγγελο γεννησα 117 κιλα (!!) και σε 3 μηνες ήμουν 87 και μετα κολλησα!!!! Εντεκα μηνων ο Αγγελος ημουν 78. Μου ειχαν μεινει 8 κιλα αλλα η κοιλια μου μου την εσπαγε.

Τωρα θα δουμε...

γεννησα 112 και ειμαι 92...:-( Πρεπει να χασω καμια 20αρα...αν κολλησω παλι?? Για αυτο ειπα Αυγουστο, να κανω και κανα μπανακι μπας και στρωσω....

αστα, και εγω εχω κολλησει απο 95 ειμαι στα 85 κ εχω αλλα 10 να χασω...αλλα πειναω κιολας ...

Ουφ μολις γυρισμαμε...καλημερα και Χρονια Πολλα και απο εμενα...εβαλα τον μπεμπουλη στο καροτσι και πηγαμε καπου 1,5 χιλιομετρο πηγαινε-ελα στο χασαπη για κρεας...καλα δεν θα σχολιασω ουτε την αθλιοτητα των πεζοδρομιων,ουτε των φαναριων ουτε των ανθρωπων...αν ειναι τα νευρα σου να γινονται κροσια σε καθε εξοδο με το καροτσι καλυτερα να μενεις σπιτι σου...κατσαμε πολυ ησυχα,κοιμηθηκαμε κι ολας και τωρα καθομαστε στο ριλαξ μας και κουνιουμαστε...αα προσπαθουμε να φτασουμε και την πιπιλα που μας επεσε και παραλληλα εχουμε και λοξιγγα...και δωστου περα δωθε ριλαξ και μπεμπουλης...χιχιχιχι

Κιμι μου περαστικα στον Ταλιμπανακο σου...τι ταλαιπωρια και αυτη βρε παιδι μου...

Ελενακι απο αυτα που εχω διαβασει θυμαμαι που ελεγε οτι μερικες φορες τους ξεφευγουν το βραδυ...ειναι μεχρι να ρυθμιστει η κυστη τους και να μπορουν να κρατιουνται...δεν φταιει το παιδακι ειναι ανατομικο το θεμα.. ;)

Κοτοπουλακι εμενα στην αρχη που δεν χαμογελουσε ουτε στην μαμα ουτε στον μπαμπα αλλα στην γιαγια...τι να πω???με επιασε μια ψιλοκαταθλιψη οτι δεν με θελει το μωρο και με εχει μονο για φαι...αλλα μετα μου περασε...γιατι ΜΑΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ..και ετσι μοναδικη ειμαι και εγω για το παιδακι μου...

Μαιρουλα χτενισματακι χτενισματακι...???αντε να μας βρει ο καινουργιος χρονος κουκλες!!!

Σημερα οσες μεινουμε μεσα (δλδ ολες σχεδον) ας μην αφησουμε το βραδυ να περασει ανεκμεταλευτο...με προσοχη βεβαια...γιατι περσι μεσα στον Γεναρη ειχα μεινει εγκυος εγω... :ΡΡΡΡ

Ευανθια καταλαβαινω την λαχταρα σου να βγεις και εσυ εξω...κανε υπομονη ολα μα ολα θα στρωσουν...σε αλλες λιγο πιο νωρις σε αλλες λιγο πιο αργα αλλα τα μωρα μας να ειναι καλα και υγιη και ολα τα αλλα διορθωνονται :)

χαχαχαχα, πολυ πλακα ο μικρος σου!!! να τον χαιρεστε!!!

οσο για το εξω, ε σιγα σιγα θα ξεθαρεψουμε και εμεις!!! καθε αρχη κ δυσκολη!!!

κοριτσιααααααααααα να μαι κι εγωωωωωωωω!!!!!!!! χαθηκα ε? τι να κανω?πεθερα και κορη με τρεχουν χαχαχαχα

για πρωτη φορα κοιμηθηκε η μπουμπου μας 22.30-3.30 και μετα 5.30-8.30 αχ σε σας μπορει να μη φαινεται πολυ αλλα για μενα ηταν σωτηριο και πρωτοφανες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ελπιζω να φτιαξει το προγραμμα της επιτελους..... εχω ξεθεωθει ρε παιδια!

θεανω μου γιατι κοπελα μου εχεις τοοοοσο αγχος? δε κανει καλο και λενε οτι κοβει το γαλα! θες να χαλασεις το θηλασμο μονη σου???????? αφου πατε τοσο καλα?????????

χρονια καλα σε ολες!!!!!!!!!!!!!!!!

δεν φανταζεσαι ποσο σε καταλαβαινω ιριδακι!!! κ εμενα τωρα που κοιμαται λιγο παραπανω μου φαινεται τρομερη πολυτελεια!!!

λοιπον τωρα που κοιμαται παω να κανω ενα ντελουξ-πρωτοχρονιατικο μπανιο με τα ολα του!!! κ αν προλαβω θα βαψω κ τα νυχια μου!!!

τα λεμε σε λιγο!


qC91p2.pngaQK1p2.png
Link to comment
Share on other sites

ηρθα και εγω.....ξεφυγα με το κομμωτηριο η γυναικα!!!!

πηγα και μεχρι το καρφουρ για μερικα ψωνια και τωρα πισω.....

εγω εφτασα 86 πιστευω μεχρι τον μαιο να χασω και τα υπολοιπα:lol:λεω μετα τις γιορτες να κανω και λιγο διαδρομο να βοηθησω.

α δεν σας ειπα,απεδωσε το τριωρο στην μπεμπα!!!!70γρ.πανω χαχααχαχα και το τρωει και ολο!!!!αντε μπας και δειξει λιγο.....


fCS8p3.png
Link to comment
Share on other sites

λοιπον τωρα που κοιμαται παω να κανω ενα ντελουξ-πρωτοχρονιατικο μπανιο με τα ολα του!!! κ αν προλαβω θα βαψω κ τα νυχια μου!!!

τα λεμε σε λιγο!

εχθες το βραδακι εκανα μπανιο και ημουν ενα 15 με το ντους να τρεχει ζεστο νερο πισω στο λαιμο μου......εκλεισα τα ματια και το ευχαριστιομουν,πολυ κουραση ρε κοριτσια!!!!

α ρε αννουλα ποιος ξερει πως εισαι και εσυ!!!!!!


fCS8p3.png
Link to comment
Share on other sites

εμεις κοριτσια θα τη βγαλουμε σπιτακι μας..εμεις και τα παιδακια μας..!!το πολυ πολυ να κατεβουμε στην πεθερα μου που εχει τραπεζι στα συμπεθερια της!!

ευχομαι σε ολες να ...μπει.... καλα το 2010!!!παρεπιμπτοντως κι εγω εκανα ανασταση προ πολλου!!!δεν κρατιοταν ο κυρης αλλα δεν κρατιομουν κι εγω!!:):):)

ευχομαι το 2010 να ειναι γεματο μονο απο ομορφες στιγμες με τα αγγελουδια-ομορφακια μας!!!ναμαστε ολοι καλα στην υγεια μας και ολ τα υπολοιπα..γινονται!!

κι εγω ελενη μου ειμαι πολυ χαρουμενη που σας γνωρισα εστω και με αυτον τον τροπο..μακαρι το 2010 να μας φερει και πιο κοντα!!!


ο στρατος μου ηρθε στις 24.12.2007

η δομνα και ο κωστας μου ηρθαν στις 2.11.2009

Ο ΟΥΡΑΝΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΑΣΤΕΡΙΑ ΜΟΥ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γυρισα! καθαρη - καθαρη!!!

μαιρουλα, ηταν μια απολαυση!!! εβαψα κ το νυχι!!! α, μεγεια κ το μαλλι!!!

αντε να νιωσουμε κ λιγο γυναικες!!!

κοριτσακια τελικα ξερει καμια να μου πει για το χρωμα στα κακακια του μπεμπη μου?

ειναι κιτρινοπρασινα με μπιλιτσες...

και εγω πιστευω πως η γνωριμια μας ειναι πολυ σημαντικη! αντε κ το 2010 ευχομαι να συναντηθουμε!


qC91p2.pngaQK1p2.png
Link to comment
Share on other sites

Μαίρη,

Με γειά το μαλλάκι

Ευανθία,

με γειά το νυχάκι ...και με τις υγείες σου το μπανακι.

Τα κακα του μπεμπη ειναι μια χαρα.!!!!

Ομορφάκια - Ευη,

και για μενα ηταν super που σας γνωρισα (φυσικα και ΟΛΑ τα υπολοιπα κοριτσια)

και ελπιζω οταν ανοιξει ο καιρος να τα πουμε και απο κοντα!!

Θεανω,

Μην τρελενεσαι και εμενα μια μερα τρωει 20 λεπτα μια 5 και γενικα οπως του την δωσει,το θεμα ειναι να παιρνει καλο βαρος .

Ιριδα,

Μας το κλεισες το Μοthercare......


Γιαννης 1/7/2006 - Νικόλας 20/10/2009

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Βίκυ,

Ο Μάρκελλος τι κάνει ?

Τα βρίσκει με την μπέμπα?

ναι Ελένη μου τα βρίσκει με τη μπέμπα. Δεν έχουμε βασικά προβλήματα. Μόνο που μου ζητάει περισσότερο αγκαλιές, αλλά δεν με πειράζει.

Σημερα τα εβγαλα και τα δυο βολτίτσα με το καρότσι, και αυτός έσπρωχνε το καρότσι με τη μπέμπα.

Από σήμερα μέχρι και το Σαββατο έχω μαγειρικές και τραπέζια - λόγω γιορτής- και προσπαθώ να τα βολέψω όταν τα παιδιά κοιμούνται.

Link to comment
Share on other sites

Και αν αναρωτιεστε αν πεινασε ,φυσικα και αφου κοιματε διπλα μου με το β%$$#^ απέξω εψαχνε η κυρια το εβρισκε ετρωγε οσο ηθελε και μετα εκανε νανι....

κοριτσια οσες θηλαζετε ειναι η καλυτερη μεθοδος.....θα σωθητε!!!!!!!

Κόψτο όσο είναι νωρίς γιατί θα κοιμάται μαζί σας μέχρι τα 13 της χρόνια!!!

Μπορεί να βολευει τώρα που είναι μικρούλι κ εσύ κουρασμένη αλλά μετά δεν θα ξεκολλάει κ δεν θα ξανακοιμηθείς με άνεση κ μόνη σου με τον αντρούλη σου!

θα βρω... νομικα όμως δε στεκει. Εφ όσον το σκυλι δεν ειναι ζωντανο να το βγαλει τωρα χωρις φιμωτρο, και να τον πιασουν επ΄αυτοφωρω, δεν στεκει. Εισαστε σιγουροι ότι εγινε μηνυση η απλα σας το ειπαν? Μπλοφα μου φαινεται.... ε ας ασχοληθω και λιγο με την αληθινη ειδικοτητα μου... γιατρος, γιατρος, με πρηξατε:tongue:

Όχι του έκανε μήνυση επειδή τον έβρισε κ δεν ξέρω κ γω τι άλλο, ήρθε κ η αστυνομία για αυτόφωρο αλλά του έκοψε κ δεν άνοιξε! Αλλιώς θα του πηγαίναμε τσιγάρα πίσω από της φυλακής τα σίδερα!!:mad::x

έλα βρε... εσυ και η τζια μεινατε μονο... υπομονη!

Μμμμμμ όχι μόνο! Και από τα ωράρια που έχουμε το βλέπω να κάνουμε Ανάσταση την Ανάσταση!!!

απο τον μαιο εχει μεινει 13 κιλα... ειναι στρουμπουλη, δεν την λες αδυνατη, απλα τωρα θα αρχισει η φθινουσα. δεν θα αναπτυσσεται κ πρεπει να παρακολουθουμε τη καμπυλη αναπτυξης.

Βρε συ εμένα είναι γεννημένος 8/1/08 και ζυγίζει 11 κιλά εδώ κ ένα χρόνο!!!! Μήπως έχει κ μένα κάποιο θεματάκι; ή εσύ τα θες στρουμπουλά;;;

φιλοζωικη πατρας 6945414403..δεν ξερω αν λειτουργει ακομα βεβαια..και μπορει να απευθυνθει κ στη μεριμνα που ειναι στο ριο...επισης στα πελεκανεικα ειναι ενας κτηνιατρος πολυ καλος ο ζαπαντες μηπως τον ρωτησει κ τον βοηθησει...εχω το τηλ του αν το θελησεις πες να στειλω π.μ.

Ευχαριστώ Ασπα, του τα μετέφερα ήδη δεν πήρα να μάθω όμως τι έγινε.

Αμαν ρε κορίτσια ...ωραίο θέμα πιάσατε και με καψώσατε την γυναίκα.....

Και αυτός ο αντρας μου ...αμάν....αν δεν εχουμε κανει απο 1 ωρα μπανιο ο καθένας δεν.....

Και βαλε 1 ωρα αυτος και 1 ωρα εγω = 2 και να εχουν κοιμηθει και τα παιδια πρώτα....και να θέλει και αλλη μια ωρα τρελίτσες ......ε ....μέχρι να γίνει το νταραβέρι..... ξημέρωσε.... και ακόμα περιμενω.

Και εμείς έτσι. Θέλουμε τον χρόοοοονοοοοοοοο μας! Φέξε μου κ γλίστρησε δλδ...


Έγιναν 4 οι άντρες στην ζωή μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

να σα ςπω επισης οτι ειμαι ενα ρακος!!!που να ειχα και τον στρατο ολη την μερα!!!ναναι καλα η πεθερουλα μου που τον κρατα οταν ο λουκας ειναι στη δουλεια..τελικα αυτο που επαθα μαλλον ηταν πυελονεφριτιδα...τελειωσα την αντιβιωση αλλα εχει κανα 2 μερες που ποναω παλι στην κοιλια ρε γαμωτο...εκανα σημερα υπερηχο ανω κοιλιας για να δουμε ολα τα οργανα και ειναι μια χαρα ευτυχως..αλλα αυτος ο πονος τι να ειναι?η στομαχι λεει η εντερο..απο βδομαδα θα κανω παλι εξετασεις να δουμε τι παιζει...τελικα το αγχος και η κουραση φερνουν πολλα..αφηστε που πρεπει να κανω μια διατροφη τυπου οχι λιπαρα οχι χοιρινο οχι σοκολατα,πολλα φρουτα και λαχανικα και ζυμαρικα!!::(:(

Περαστικά βρε Ευάκι. Τι λούκι κ τα δίδυμα πάντως ε;;;

αχ λιτσα μου το διαβασα στο σουπερ οτι ειναι για κολικους το βαζω στο καλαθι κ τσουπ ο αντρας μου..τι ειναι αυτο λεει ??λεω για τους κολικους αστο μου λεει αν δε μας πει η παιδιατρος δεν παιρνουμε τιποτα..βρε του λεω ειναι ιδιο με αυτο που εχουμε σπιτι με τα πολλα βοτανα αλλα εχει μονο μαραθο..οχι αστο λεει καλο ειναι κ αυτο που εχουμε..τι να πω??αν εχεις αντρες μαζιιιιιιιιι!....

Από τις περιγραφές πάντως μου φαίνεται πως ο άντρας σου έχει χεστεί πιο πολύ από εσένα με το μωρό ε;;;; Εσύ είσαι πιο ψύχραιμη κ για πρωτομάνα!!!!

εμεις επειδη θα κανουμε γαμο και βαφτίσια μαζι σκεφτομαι τα ρουχα του μπεμπη να είναι ιδια με του μπαμπα του!

Μπράβο πολύ ωραίο θα είναι!! Ποιον να πρωτοκαμαρώσεις!!!

καλημερα κοριτσακια-μανουλες

μαρλεν χρονια πολλααα

Αλεκακι να σου ζησει ο αντρουλης σου,να τον χαιρεσαιι

Ελενιτσα περαστικα επιτελουςςς

Εμας ο ΤΑΛΙΜΠΑΝ κυριολεκτικα ειχε χτυπησει πριν κανα εικοσαημερο,στο στομα εβγαλς κ αιμα απο μεσα χειλος κλαψαμε βαλαμε παγο λεμε ΟΚ,αλλαα δεν...πλεναμε δοντια προχθες και το μπροστινο δοντι εγινε μπεζ,παιρνω παιδιατρο μου λεει χαιρετα το το δοντακι.

Αλλο του βαζουμε μια κ@$@οαλοιφη για να κατεβεο εντελως πουλακι,χθες το βραδυ το τσουτσουνακι καταπρησμενο ψηλα κοντα στο πετσακι,κοψε την αλοιφη μου λεει παιδιατρος βαζε χαμομηλι για 3 μερες κ βλεπεουμε αα η αλοιφη εχει κορτιζονη.

και εχω κ το θειο βρεφος να μου κανει πρασσινα κακα...

Αυτα τα ωραια..αα προσπαθησα χθες να της δωσω μπιμπερο αλλα δεν ξερει πως να φαει.τι να κανω??τη θηλαζα μιαμιση ωρα κ πεινουσε ακομαα

Ρε σεις όλα μαζί;;; Περαστικούλια!!!!

Θελω να ρωτησω της 2ο - 3ο μανουλες για το θεμα της πάνας.....ακούστε:

Εμεις εχουμε κόψει την πανα απο το Μαιο αλλά μονο την ημέρα και οχι για τα κακα.......οταν θελει κακα με φωναζει να του βαλω πανα για να κάνει αλλιως δεν.....

Εδω και μερικές ημέρες οταν τον βαζω για υπνο μου λεει συνεχια δεν θελω πανα θελω βρακακι θα κανω τα τσισα στην λεκάνη.

Χθες το μεσημερι κοιμηθηκε στης πεθερας μου και τις ειπε το ιδιο και δεν του εβαλε πανα ,ξυπνησε μετα απο 2 ωρες στεγνός.!!!

Το ιδιο βραδυ μου το ξαναειπε και εμενα και τον εβαλα για υπνο χωρις πανα,στις 2 που ξυπνησα για το μωρο και τον κοιταξα ηταν κατουρημενος μεχρι πάνω.icon_sad.gif

Τον αλλαξα και μισοκοιμησμενος μου ελεγε βρακακι θέλω.....

Τι να κάνω ? Τα δικα σας πως την κόψανε?Καθε γνωμη σεβαστη.

Αλέκα τα δικα σου τα ξέρω.....εσεις ειστε περίπτωση!

Αφού στο ζητάει μόνος του βγάλτου την την πάνα! Απλά πρέπει τον πρώτο καιρό μετά από κανά δίωρο τρίωρο να τον ξυπνάς για κατούρημα αν δεν ξυπνάει μόνος του!! Ατυχήματα θα έχεις, εμείς έχουμε ακόμα κ την έχουμε κόψει από 2,5 χρονών! Όταν είναι πολύ κουρασμένος κ δεν ξυπνάει!

μη γελατε με τον πονο μου. κ ο τριτος, φτηνα τη γλυτωσε!!!

ΚΑΛΗ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ, Κ ΣΤΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΣΑΣ!!!!!!!!!!!!

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΜΑΣ ΜΠΕΙ!!!!!!!!!!! (αν κ μερικες βιαστηκατε...ασυγκρατητες!)

πρεπει να φυγω γιατι ορισμενοι εδω μεσα εχουν ψυχολογικα, κ επειδη δεν θελω κ εγω τη κανω...

μπορει...μπορει... να ξαναμπω τη νυχτα!!!!!!!!

φιλια... και μια παρατηρηση ακομα... το καλυτερο πραγμα που ετυχε το 2009 εκτος απο τα ομορφακια ολων μας, ηταν κ το οτι γνωριστηκαμε!!!!!!!!!!!!!!

Έχεις απόλυτο δίκιο, και εμείς και εμείς χαρήκαμε!!!!!!!!

.

α δεν σας ειπα,απεδωσε το τριωρο στην μπεμπα!!!!70γρ.πανω χαχααχαχα και το τρωει και ολο!!!!αντε μπας και δειξει λιγο.....

Στο ευχομαι Μαιρούλα όχι τίποτα άλλο μπας κ ξεαγχωθείς κ εσύ ένα πράμα!!!


Έγιναν 4 οι άντρες στην ζωή μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εμείς πήγαμε χθες για εμβόλιο, κάναμε το πενταπλό και του πνευμονιοκοκκου!! Έχει κάτι παράξενα κλαματάκια από χθες και ωράριο;;; Ξύπνιος από τις 22.00 μέχρι τις 04.00 το ξημέρωμα!!! Μπορεί να είναι παρενέργειες από τα εμβόλια;;; Εγώ ήξερα μόνο για πυρετο.

Όπως καταλαβαίνετε με τρεις ώρες ύπνου συνολικά είμαι ΠΑΝΕΤΟΙΜΗ για ρεβεγιόν!!

Εδώ γύρω θα την βγάλω παρόλο που έχω σιδέρωμα και σκούπισμα.


Έγιναν 4 οι άντρες στην ζωή μου!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...