Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 42 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Καλημέρα κορίτσια, δυστυχώς 54 η δεύτερη χοριακη...Δεν είμαι καθόλου καλά,όμως πρέπει να σταθώ στα πόδια μου και να συνεχίσω την προσπάθεια.Ενα ακόμα έχουμε στην κατάψυξη και ελπίζω να πιάσει .Θα κάνω μια μεγάλη αγκαλιά την κόρη μου και θα συνεχίσω!

      Καλή επιτυχία σε όλες ❤️ 

      Λυπάμαι πάρα πολύ.....σου στέλνω μια μεγάλη ειλικρινή αγκαλιά....

Μανούλες Ιανουαρίου 2016


Recommended Posts

Εχω μια απορια. Στο εξωμητριο παντα αφαιρειται η σαλπιγγα?

Ευχαριστω μαρακ!  Ξεκινησαμε με ιωση εμεις.  Μετα απο μια βδομαδα κολλησε η μικρη. 4 μερες ειχε υψηλο πυρετο.κ την πεμπτη μερα απυρετη.λεμε ααα ωραια εγινε καλα!  .την 6η μερα ξεκινησε συναχι κ βηχα.  Ειχε κ πιο πριν. Αλλα εγινε πιο εντονος. Πολυ κλαμα. Κοβοταν η αναπνοη ηταν. Κ στο τελος εκανε ενα περιεργο ηχο. Κ ξανα παλι πυρετο. Παιρνω τον παιδιατρο.μας λεει οτριβιν πολυ ορο κ παρε με το βραδυ. Τον παιρνω το βραδυ κ εκλαιγε παλι.την ακουσε ο γιατρος κ πριν του πω οτιδηποτε μου λεει να την παω  να ρη δει. Τελικα ειχε ακροαστικα.  Η ιωση της το γυρισε σε βρογχιτιδα. Επιπλοκη της ιωσης δλ. Την προηγουμενη φορα αν θυμαστε ειχε τρυπησει το τυμπανο!!

Μας εδωσε αντιβιωση για 8 μερες την αμοξιλ. Κ απο χθες διαρροια. Σημερα ειχε ακατασχετη. Τον ξαναπηρ. Ειπε πολυ θηλασμο. Οχι φρουτα οχι λαχανικα.  Κ φαγητο μονο ρυζι κρεας πατατα. Κ αν συνεχισει κ αυριο.θα μας δωσει προβιοτικα.. τη νυχτΑ δε μπορει να κοιμηθει. Δυσκολευεται με την αναπνοη. Κ μου ειπε πολυ ορο. Βηχα δεν εχει πολυ. .κ δε μας εδωσε εισπνοες. Αα απο πυρετο ειμαστε μεχρι 37.6. 

 

Τουτο το μωρο μας βγηκε πολυ αρρωστουλικο! Παντα ρε κοριτσια ετσι θα ειναι??  .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Αχ αχ βρε Γμνθ, τι τραβάει - τι τραβάτε... Κάτι πήρε το αυτί μου για μουρουνέλαιο, για ενίσχυση του ανοσοποιητικού, αλλά δεν ξέρω τπτ άλλο, ψάξτο, ρώτα και τον παιδίατρο... Περαστικά!

My babies να σας ζήσει το κοριτσάκι σας, γερή, καλότυχη, χαρούμενη στη ζωή της!!!

Τζο κλαίω- προσευχή Άραβα και προσωπικό όχημα - χαχαχαχαα

Μαράκι είναι μωρέ μικρούλης κι ο μεγάλος για πολλές μοιρασιές... Εύχομαι να στρώσει η σχέση τους γρήγορα και να απασχολούνται μεταξύ τους, είναι και κοντά στην ηλικία!

Αστεράκι μόνοι μας τον γιορτάσαμε γτ οι κοντινοί μας γεωγραφικά δεν το θυμήθηκαν και οι μακρινοί ήταν μακριά! Όπως και να'χει μια χαρά γιόρτασε ξανά το σπίτι μας- από τον πατέρα μου είχε να γιορτάσει, συγκινούμαι λίγο!!

Βρε κορίτσια πείτε μου τι κάνετε με τα δόντια τους, τα καθαρίζετε? Πώς? Πότε? Κάθονται?

 


Tfoop3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου τι κανετε ποσα γραψατε εγω σημερα ετρεχα να δηλωσει τη μπεμπα στο ληξιαρχειο μετα τη βαφτιση ηπια και ενα καφεδεκι με τη κολλητουλα ξεκουραστηκα λιγο και αυριο εχουμε κανονισει το βραδυ να βγουμε γυναικοπαρεα ανυπομονω να ξεσκασω λιγο....η μπεμπα μου ειναι αρρωστη και κανουμε μασκα να συμελθει η μεγαλη μονο μυξα εχει.μαρακι καπως ετσι και οι δικες μου η μεγαλη δεν θελει να μοιραζεται τιποτα η μικρη θελει τα παντα και εχουμε τσακωμους αλλα παιζουνε και μαζι ειναι με τις ωρες τους.                       Viiv μου και παλι τελεια θα περασατε με τον αντρα σου και τα νινακια σου να τα καμαρωνεις παντα.my babies  τι κανουν τα κοριτσια σου οποτε την ξερεις καλα τη πατρα και εσυ αφου εμεινες 4 χρονια.gnmth τι τραβατε κοριτσακι μου περαστικα να ειναι μην ανγχωνεσαι οταν μεγαλωσει δεν θα αρρωσταινει τοσο η μικρουλα σου ειναι μωρακια τωρα και ειναι ευαισθητα φιλησε μου τη κουκλα.λιλα θα βρειτε σιγα σιγα τους ρυθμους με τη γυναικα θα τη συνηθισει και θα τη μαθει. Ζο μου συνηλθες κοριτσακι απο την ιωση.εγω ειμαι σε πυρετωδης ετοιμασιες για τα πρωτα γενεθλια της μπεμπας μου καπου κοντα στα 40 ατομα θα εχω και θελω να ναι ολα τελεια και επειδη πεφτουν δευτερα και δουλευουν σχολεια κλπ θα τα κανω σαββατο 4 φλεβαρη και επειδη ειναι αποκριες σκεφτομαι να χεις πινελιες αποκριατικες ανυπομονωω εντωμεταξυ για το καρναβαλι μας εδω mybabies εσυ σιγουρα θα ξερεις καλυτερα τα εθιμα και τι γινεται στο καρναβαλι της πατρας μιας και ησουν 4 χρονακια εδω.


m8fpp2.png9EFep2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μανούλες και μπεμπάκια! Τι κάνετε?

Gmnt Περαστικά σας...!νομίζω πως πρέπει μα φέρετε έναν παπά να σας διαβάσει καμιά ευχούλα. να σας κάμει ένα ευχέλαιο...! Μη στεναχωριέσαι...δεν πρόκειται να είναι πάντα έτσι ευαίσθητη...εγώ νομίζω πως όσο μεγαλώνει θα γίνεται και πιο ανθεκτική και δυνατή απέναντι στις αρρώστιες!

Ατεράκι, γενεθλιάκια κι εσείς? Μεγαλώνουν τα μικράκια μας!!! Εύχομαι να πάνε όλα υπέροχα και να περάσετε καταπληκτικά! Θα είναι ωραία να το κάνετε μασκε το παρτάκι, αφού είστε κοντά στις απόκριες! Σχετικά με την Πάτρα είναι από τις αγαπημένες μου πόλεις....τη λατρεύω! και το καρναβάλι είναι σούπερ...ειδικά όταν συμμετέχεις!!!Ωραία αυτά τα χρόνια, όμορφες αναμνήσεις!

Μαράκι, και οι δικές μου τα ίδια κάνουν...η μικρή θέλει όλη την ώρα να είναι από κοντά με τη μεγάλη...φαντάσου πως η μεγάλη μου για να την αποφύγει φεύγει και πάει στο δωμάτιό της να παίξει! Και να σημειώσω πως πάντα βαριόταν το δωμάτιό της, για να κάτσει εκεί ήθελε παρέα!

Εμείς ευτυχώς είμαστε καλά!!! Ετοιμαζόμαστε για τον εορτασμό των γενεθλίων της μικρής το Σάββατο...παραγγείλαμε και τούρτα!!! Πήγαμε και στο γιατρό σήμερα!Φάγαμε και την τσιμπιά μας!!!Κλάμα...χαμός!!!! Μας μέτρησε κιόλας...Στο ξαπλωτό 72εκ. και στο όρθιο 77εκ. ...και να επιμένει πως το μέτρημα του στο ξάπλα είναι το σωστό...χαχα!!! Είχε την πλάκα του η όλη φάση....τη βάζει ξάπλα, τη μετράει και μου λέει πως είναι τέλεια, 72 εκ....κι εγώ να χτυπιέμαι πως είναι ψηλότερη!!! Αφού τελειώσαμε την εξέταση τη βάζω μόνη μου στην όρθια μεζούρα, που έχουν για τα παιδιά που περπατάνε. Και μου λέει ο γλυκούλης πως εκεί θα βγει και λίγους πόντους κοντύτερη καθώς στο όρθιο χάνουν λίγο, γτ ακόμα δεν στέκονται σωστά! Έρχεται και βλέπει το 77 και δε μιλάει....είχε την πλάκα του...! Του είπα βέβαια πως αυτό που μετράει είναι να είναι γερά τα μωράκια μας και τπτ άλλο!!!! Και το βάρος μας μια χαρά...9,5 κιλά!!!

τζο, viiv, λίλα, γαργαλίτσα πώς είναι τα μωράκια σας? 

Πολλά φιλάκια σε όλες!!!

Αααα...να ρωτήσω κάτι μήπως και ξέρει καμιά... μπορώ να ανεβάσω εδώ φώτο που έχω ανεβασμένη στο φατσοβιβλίο (μιας και στο νέο φόρουμ έχει κάτω κάτω το εικονίδιο για την προσθήκη πρόσθετου υλικούν, να κάνω αντιγραφή-επικόλληση το URL που λέει)? Με τις αλλαγές που έχουν κάνει δυσκολεύομαι να βρω το θέμα όπου είχε όλες τις οδηγίες....και θέλω να σας δείξω κάποιες δημιουργίες...!!!χαχα

 


mMaAp3.png               5Bqgp2.pngoKjap3.png

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα να τα εκατοστησετε babies!!  με το καλο τα γενεθλια!! Να τα περασετε σουπερ!!! Κ εμας καθημερινη πεφτει. Μαλλον μολις ειμαστε καλα θα παμε για σκ. 

Τζο μου τη πλακα με το προσωπικο οχημ!!  Αχ τι μου θυμιζεις!!   !κ ποσο γρηγορα περνανε τα χρονια!!!  

Εσεις που εχετε δευτερα μωρακια σε κανα χρονο περιπου θα αρχισουν να κανουν παρεα!  Θα υπαρχει παντα ο τσακωμος αλλα θα ειναι κ αχωριστα!  Τωρα ειναι στη φαση που τα μωρα δε ξερουν να παιξουν οπως τα μεγαλα γι αυτο κ δε τα θελουν. Τωρα στο χρονο η ζηλιτσα γινεται λιγοοο πιο εντονη ..κ θΑ υπαρχουν εντασεις .ομως μετα τα δυο δυομιση καπως στρωνουν τα πραγματα! Κ θα γινουν συμμορια!!!!  

Με τη πρωτη ευκαιρια θα φωναξω το παπα (ειναι κ νονος μα) προχθες που μιλησαμε ειναι κ εκεινος αρρωστος πολυ.

 

Λιλλα μου τι κανει ο μικρος με τη κοπελα ερχεται κανονικα!!?  

αστερακι καλες ετοιμασιες για το παρτυ σας!  

Babies δεν εχω δοκιμασει φωτο να βαλω.

Viiv τι κανουν τα αγορια σου? Πως παει το παιχνιδι?  

Γαργαλιτσα κανει η δικη σου βηματακια μονη τη!?  Ρωτω εσενα γιατι εμεις νομιζω στα κινητικα παμε παραλληλα!  Εμενα μονη της δε κανει. Θελει να τη κρατουμε απο τα δυο χερια.αν της αφησω το ενα κλαιει.ξεκινησαμε ομως εδω κ καποιο διαστημα να πηγαινει περα δωθε στο καναπε η αν κρατιεται απο καπου. Απο δοντακια ειμαστε στα τεσσερα αλλα βλεπω οτι με μανια τα τριβει αρα θα ετοιμαζονται κ αλλα. 

Απο υπνο χαλιαααα ολη μερα νυσταζω σα λεχωνα νιωθω. Ξυπναει τη νυχτα κ δε μπορει να κοιμηθε!!  Φοβαμαι μη της γινει συνηθεια!!!  

Φιλια πολλα στα αγγελουδια σαςςςς

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 Καλημέρα, κορίτσια μου! Σας διάβασα λίγο γρήγορα και επιφυλάσσομαι να ξαναγράψω σύντομα με ησυχία!

Λοιπόν, εμένα μου τελείωσε η ίωση, ανέπνευσα σαν άνθρωπος και έχω και τον μπέμπη μου μετά από 2 βραδιές στη γιαγιά + 1 στο μαιευτήριο που έλειπα και έχει βρει η καρδιά μου την ισορροπία της! Πολλή ευτυχία ένιωσα που επέστρεψε, σα να μπήκαν όλα στη θέση τους

Μαράκι μου, σου στέλνω πμ. Νομίζω μετά τα 3-4 αρχίζουν και μοιράζονται και αλληλεπιδρούν τα παιδιά με συνεργασία στο παιχνίδι, οπότε σε κανένα χρόνο θα δεις κι εσύ μεγαλύτερη κατανόηση από πλευράς του μεγάλου σου.

Γμνθ μου, όχι δεν τη χάνεις πάντοτε, υπάρχει κι ένα φάρμακο πολύ ισχυρό για να πέσει το κύημα χωρίς να χάσεις τη σάλπιγγα. Δυστυχώς όμως η σάλπιγγα αυτή μπορεί να ξαναδώσει εξωμήτριο αν την αφήσεις μέσα. Απ' την άλλη, στη δική μου περίπτωση είχε μεγαλώσει ο σάκος και καταστράφηκε η σάλπιγγα, οπότε αναγκαστικά την αφαιρέσαμε. 

Για τη μπεμπούλα σου πολλά περαστικά, διάβαζα ρε γμτ όχι υπάρχουν τόσοι πολλοί τύποι ίωσης που είναι πρακτικά αδύνατο να πάθουμε ανοσία. Με δυο μεγάλα αδερφάκια τα κολλάει απανωτά η μπέμπα. Κουράγιο και στις δυο σας και μια μεγάλη αγκαλιά. 

Εμείς λέμε, μετά την κρυάδα που έμεινε ο μπέμπης μας 2 βράδια μακριά και πέρασε πολύ καλά χωρίς να χαμπαριάσει και πολλά, να πάμε ένα 3ήμερο τέλη του μήνα να ρομαντζάρουμε σαν ζευγάρι και να ηρεμήσουμε. Ελπίζω να προλάβω τη συνάντησή μας βέβαια, αλλά θα εξαρτηθεί από την άδεια του συζύγου και πότε χαλαρώνει το θέμα δουλειάς. Αυτά, θα ξαναδιαβάσω και θα ξαναγράψω μόλις βρω ησυχία!

 


vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια κ απο εμενα

 

Γμνθ για ακομα μια φορα - ευχομαι πρωτη κ τελευταια για το χρονο - περαστικα.

 

Με τη κυρια δε παει καλα ακομα αλλα τωρα μιλησαμε με μια φιλη που εχει αδερφη παιδοψυχολογο κ βλεπω οτι καναμε λαθη και ελπιζω αφενος να μην ειναι αργα να διορθωθουν , αφετερου να τα μοιραστω μαζι σας ωστε να τα αποφυγετε εσεις!!!

 

την κυρια την φεραμε 2 εβδομαδες νωριτερα. το ιδανικο ειναι 3 με 4 εβδομαδες και αυτο γιατι τα μωρα μας θελουν περισσοτερο χρονο - εδω που τα λεμε κ εμεις μετα απο 10 μερες απουσιας απο το γραφειο θελουμε προσαρμογη, ποσο μαλλον αυτα.

Την 1η εβδομαδα το παιδι ακολουθει κανονικα την ρουτινα τ με τη μαμα κ η κυρια παρακολουθει κ συμμετεχει ενεργα στο παιχνιδι κ στις δημιουργικες δραστηριοτητες , ωστε το παιδι να καταλαβει οτι η κυρια εχει καλη σχεση με τη μαμα κ να κερδισει την εμπιστοσυνη του παιδιου. τη 2η εβδομαδα αναλαμβανει απο κοινου ορισμενες υποχρεωσεις με τη μαμα κ η μαμα αρχιζει σταδιακα να απουσιαζει λιγο απο το σπιτι κ καθε μερα κ περισσοτερο. η τελευταια υποχρεωση που αναλαμβανει η κυρια, μια εβδομαδα πριν φυγει η μμαμα εινα  ο υπνος. Αυτο ειναο γενικα αυτο που πρεπει να γινει. ο μικρος μας απειρο κλαμα κ καθολου φαι εως τωρα. 1 εβδομαδα εμεινε να δουμε πως θα το σωσουμε. Το λαθος που εκανα ειναι τις 2 πρωτες μερες παιζαμε κ παρακολουθουσε τα υπολοιπα αλλα απευθειαα την 3η ημερα την εβαλα να το ταισει το παιδι μπροστα μου κ μετα αποσυρθηκα λιγακι. το ιδιο κ τις επομενες 2 ημερες. προφανως του ηρθε αποτομα κλαααψ. Απο δευτερα να δω πως θα το σωσουμε...

 

Τζοο να πας ρομαντικο ταξιδακι εννοειται. κ εγω ρε κοριτσια θελω μια εξοδο αλλα δε θελω να τον ζορισω κ αλλο τον μικρο με την απουσια μας.

 

σας αφηνω για λιγο ειμαι λιγο χαλια σημερα 

 

Καλο σαβκο μανουλιτσες φιλακια σε Γμνθγ τζο γαργαλιτσα μαρακι αστερακι βιβ και ολα τα υπολοιπα κοριτσια που δεν αναφερω - μη μου κρατησετε κ εσεις κακια σημερα αν σας ξεχασα - η σειρα ειναι τυχαια - μου φτανει το κλαμενο προσωπακι του μικρου μου...


Jr3pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λιλα μου, να μην απογοητευεσαι!Μια χαρα θα τα πάνε στο τέλος ο μπεμπάκος σου με την κυρία!Θα το δεις! Κι εμένα η μεγάλη μου κορη όταν την άφησα για να γυρισω στη δουλεια είχε την ηλικία του γιου σου και δεν αντιμετώπισε δυσκολίες ιδιαίτερες! Και σκέψου πως δεν κάναμε κι εμείς όλα αυτά που σου σύστησε η παιδοψυχολόγος να κάνεις Μόνο μια δυο φορες την είχε κρατήσει σπίτι της για λίγες ώρες μέχρι να ξεκινήσω να λείπω για πολλές ώρες! Τη λάτρεψε αυτή τη γυναίκα και τη λατρεύει...φαντάσου πως την έλεγε κι αυτή μαμα! Ζήλευα λίγο, αλλά το θεωρώ φυσιολογικό για τις τόσες ώρες που περνούσαν μαζί και τόσο καλά που περνούσε η κόρη μου εκεί. Ξέρω πως κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό αλλά σιγά σιγά θα συνηθίσει την παρουσία της άλλης κυρίας!Υπομονή και όλα θα πάνε καλά!

Gmnth,πως είναι η μικρούλα σου? Ελπίζω να είναι καλυτερα!

Τζο, μην το σκέφτεσαι καθόλου για τη ροματζαδα!Εννοείται πως πρέπει να πάτε...είναι ευκαιρία να μείνετε μόνοι σας!

Τα υπόλοιπα κορίτσια τι κάνουν?Ελπίζω να είστε όλες καλά!Και τα μπεμπάκια εννοείται!!!!

Καλό σ/κ εύχομαι σε όλες! Φιλάκια πολλά!


mMaAp3.png               5Bqgp2.pngoKjap3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κουκλες! Πως ειστε;;; εδω εχουμε ακομα χιονια,κρυο&εχουμε κλειστει μεσα! Εχουν "χτυπησει" λιγο κοκκινο τα νευρα μ με τα ξενυχτια&την κλεισουρα,αλλα τι να κανουμε...υπομονη!!!

- Λιλα ειναι ζορι η κατασταση σας αλλα φανταζομαι πως θα συνηθισει...κοιτα να της δινεις χωρο&να χανεσαι για λιγο για να την αποδεχτει&να μην εχει εναλλακτικη! Μην απογοητευεσαι μονο&ολα θα γινουν!

-gmnth03 πως ειναι η μικρη??? Πολυ κακο πραγμα φετος οι ιωσεις...υπαρχουν τοσες πολλες μεταλλαξεις που δ νομιζω οτι θα μπορεσουν ν'αποκτησουν αντισωματα! Εμεις ηρεμησαμε καπως,μιας&απεχει ο μεγαλος απο τον παιδικο αλκα τον Μαρτιο θα επιστρεψει,καθως επιστρεφω&εγω στη δουλεια οποτε μας περιμενει νεο κυμα! Περαστικα να ειναι&να μην ξαναγυρισουν!

-Τζο εμεις τα'παμε λιγο στα πμ...οτιδηποτε αλλο,εδω ειμαι! Τι ωραια που θα πατε 2ημερο με τον αντρουλη...το χρειαζεσαι-στε!!! Αληθεια, καπου Μαρτη δ γυριζεις&εσυ για δουλεια??

Οι υπολοιπες τι κανετε;;;


cPQop2.png2orjp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ, μαράκι, εκεί κλειστήκατε για τα καλά! Εμείς εδώ κάτω όμως ζηλεύουμε τα χιονισμένα τοπία εκεί πάνω! Ναι, Μάρτη επιστρέφω. Εσύ; Πώς αισθάνεσαι; Εγώ ανυπομονώ η αλήθεια είναι. Βέβαια θα είναι εξαντλητικές οι ώρες και θα προτιμούσα λίγο πιο νορμάλ ωράριο, ο μπέμπης θα με χάσει στα καλά καθούμενα κι εμένα και τον σύζυγο και νομίζω θα του πέσει βαρύ -χώρια ότι θα είμαστε πτώμα κι οι 2. Για το μόνο που χαίρομαι είναι που περνάει καλά με παππού και γιαγιά και είμαι κάπως ήρεμη.

Λίλα μου, ψηλά το ηθικό! Όπως τόσες και τόσες μαμάδες που εργάζονται θα προσαρμοστεί ο γιος σου και θα κάνεις το καλύτερο δυνατό γι' αυτόν! Οι παιδοψυχολόγοι φυσικά σου δίνουν οδηγίες με βάση το βέλτιστο δυνατό σενάριο και βάσει αυτού κάνεις ό,τι καλύτερο μπορείς. τα παιδιά μας είναι ανθεκτικά και θα επιβιώσουν χωρίς απώλειες, αυτό να σκέφτεσαι. Υπομονή με τις κοπέλες μέχρι να πάει παιδικό.


vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας!

Χρόνια πολλά στα μωράκια που είχαν γενέθλια. Ελπίζω να τα περάσατε τέλεια. 

Γμνθ μου μην ανησυχείς. Η μικρή σου τα περνάει φέτος μαζεμένα αλλά μετά δε θα χαμπαριάζει από ιώσεις. Τα δικά μας τις έχουν μπροστά τους. Κι εμείς 4 δόντια έχουμε. Περπάτημα κάνει μόνη της κατά μήκος του καναπέ. Φοβερή ταύτιση έχουμε. Δεν την κρατάω να περπατάει γιατί δε μου φαίνεται έτοιμη.

Λίλα μην έχεις τύψεις για τις βδομάδες κλπ. Ακολούθησες το ένστικτό σου. Ευχαριστούμε πάντως που μας έγραψες τις συμβουλές του παιδοψυχολόγου. Μακάρι να προσαρμοστεί γρήγορα το αντράκι που θέλει μόνο τη μανούλα.

Τζο τι καλά που πέρασε ωραία με τους παππούδες και έτσι θα μπορέσετε να πάτε διακοπούλες. Το χρειάζεσαι πολύ. Πράγματι θα λείπετε πολλές ώρες στη δουλειά όπως είχες γράψει. Δεν μπορείς να τις μειώσεις λίγο; 

Εγώ σκέφτομαι πως γυρνώντας στη δουλειά προτιμώ να πάει παιδικό παρά στο σπίτι με νταντά. Η παιδίατρος είπε όμως παιδικό μετά τα δυόμιση χρόνια. Δε μας είπε γιατί. Θα ήθελα κι εγώ να πάρω γνώμη παιδοψυχολόγου. Προτιμώ να είναι με παιδάκια και να παίζει. Επίσης καμία νταντά δε θα εμπιστευόμουν. Ενώ στον παιδικό υπαρχει έλεγχος πιστεύω. Οι ιώσεις θα έρθουν έτσι κι αλλιώς τι πιο πριν τι πιο μετά

Ποια είναι η γνώμη σας; Παιδικός ή νταντά στην ηλικία αυτή;

Φιλιά και στα υπόλοιπα κορίτσια που δε σχολίασα κάτι. Εμ γράφτηκαν πολλά τι να πρωτοσχολιάσω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια

 

εγω ακομα δεν εχω παρει τα πανω μου, θα σας τα πω καποια στιγμη αναλυτικα. Την παρασκευη ημουν πολυ ταραγμενη και ολο το σαβκο εως τωρα ειχα πλακωνα στο στηθος και αλλα καλουδια - ψυχοσωματικα - λογ της καταστασης και καποιων αλλων ασχετων θεματων - ομολογω οχι πολυ σοβαρα αυτα αλλα επιβαρυναν την κατασταση. 

 

Περιμενω αυριο πρωι παλι την κυρια και ελπιζω να παμε καλυτερα. το θεμα ειναι οτι εκεινη μονη της μου ειπε αν συνεχισει ετσι ο μικρος για λιγες μερες ακομα δε θελει κ δε θα τον αναλαβει γιατι δεν μπορει να τον βλεπει να κλαιει. Θα δουμε πως θα παει

 

Βρε Τζο τοσες πολλες ωρες εργαζεσαι;  Εγω το εζησα αυτο και φανταζομαι θα το ζησω παλι αλλα πλεον αυστηρα 8ωρο στο γραφειο καθως δε μπορω να κραταω παραπανω την κυρια - οποια βρω - μεινει τελικα. Μετα οταν μπορω εργασια απο σπιτι - σκοτωμα κ αυτο - αλλα η φυση της δουλειας ειναι τετοια οπου οταν τρεχει εργο να βγει η συμμετεχουμε σε διαγωνισμους δουλευουμε σαν τρελοι κ τον υπολοιπο καιρο νορμαλ. 

 

Αντε να παω στο γραφειο να μπορω να φαω απο το ταπετακι μου σαν ανθρωπος! Με βλεπω να βγαζω το αχτι μου εκει - αν κ οταν πια μου εχει φυγει το πολυ αγχος για το πως ειναι ο μικρος στο σπιτι.

 

Γαργαλιτσα εγω υπερ κυριας ειμαι λογω ιωσεων αλλα κυριως επειδη τωρα παιζει κ γριπη που ειναι πολυυυυ χειροτερη απο ιωσεις. Αν επεστρεφα στην εργασια Απριλη θα το σκεφτομουν περισσοτερο για τους λογους που αναφερεις - το ζω ηδη το αγχος. Κ εμας η παιδιατρος μας ειπε μετα τα 2μιση για αρρωστιες αλλα κ επισης οτι κ εκει τα παιδια δεν τα προσεχουν συνηθως. Εννοειται θα ερθουν κ αργοτερα οι ιωσεις αλλα αυτο π λενε ειναι οτι συο μεταξυ το παιδι απο εμας κ τους γυρω του θα εχει αποκτησει λιγο περισσοτερα αντισωματα κ ισως να μην εχει σοβαρα επεισοδια που μπορει να αφησουν ευαισθησια - βρογχιτιδες πνευμονιες κλπ. επισης σε αυτην την ηλικια τα μικρα μας δεν ξερουν την εννοια της ομαδας. Δε σου κρυβω οτι περασε κ αυτο το σεναριο κ ακομα δεν εχει αποκλειστει απο το μυαλο μας αν δε παει καλα με την κυρια. Αλλα οσοι τα εστειλαν παιδικο οποτε κ αν ηταν αυτο τελικα μας ειπαν οτι ηθελαν κ κυρια στο σπιτι γιατι για κανα 5μηνο ολο αρρωστουλικα ηταν τα μικρακια. Το βλεπω και απο το ξαδερφακι μας. Σεπτεμβρη πηγε πρωτη φορα 2κ κατι ετων, συνεχως αρρωστουλης μεχρι και νοσοκομειο και παλι σπιτι ειναι τωρα.

 

 

Κοριτσια μου ευχαριστω πολυ για τη συμπαρασταση και το κουραγιο που μου δινετε. Σας φιλω γλυκα ολες και τα μπεμπακια σας και θα σας ενημερωσω για το πως θα κυλησουν τα πραγματα.

Καλη μας εβδομαδα


Jr3pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γαργαλίτσα σίγουρα σπίτι με γυναίκα. Το είχα συζητήσει με την παιδίατρο, μου είπε είναι πολύ σημαντικό να παραμείνει το παιδί σε οικιακό περιβάλλον, μπορεί να είναι κι αλλουνού σπίτι, αλλά σπίτι. Στους παιδικούς αντιστοιχεί μία γυναίκα για πχ πέντε παιδάκια, θα περιμένει στο καρεκλάκι για να φάει κλπ, η φροντίδα δεν μπορεί να είναι καλή κ στις καλύτερες περιπτώσεις. Και τέλος ειναι πολύ μικρά για να αντιμετωπίσουν την επιδρομή των ιώσεων- κοινώς θα φας την άδεια σπίτι με άρρωστο παιδι ή θα πάρεις γυναίκα για τις ημερες της ίωσης!

Για την νταντά χρειάζεσαι συστάσεις, ένστικτο κ έλεγχο, πχ κάντε ντου όσο πιο συχνά μπορείτε. Υπαρχουν και οι κάμερες, αν και δεν είναι του γούστου μου.

Λιλάκι, οπως τα λέει η Τζο συμφωνώ. Αν είναι καλή η γυναίκα γρήγορα θα προσαρμοστεί κ θα περνάει μια χαρά το αγγελούδι σου. Μπορούν κ με άλλους εκτός από τη μανούλα πλέον. Και μάλλον θα κάνετε αναπλήρωση όταν επιστρέφεις σπίτι..!!

 

Αχ βρε Λίλα, ελπίζω να σας κάτσει. Μήπως να μην ανακατευτεί καθολου η κυρία μήπως του κινήσει την περιέργεια και πάει μόνος του, για παιχνίδι; Δλδ άστους μόνο να γνωριστούν με το παιχνιδι χαλαρά. Αν είναι λίγο έμπειρη η γυναικα θα καταφέρει κ να τον κοιμίσει κ να τον αλλάξει κλπ όταν λείπεις. Κι αυτός αφού δε θα εισαι θα προσαρμοστεί σε αυτό που θα έχει. Βλέπω κι από τα δικά μου, σκέφτομαι πχ πώς θα κοιμηθούν χωρίς μαμά, κρεββάτι, στήθος, σε περιπτώσεις που δεν γίνεται. Ε λοιπόν, το καταλαβαίνουν και μια χαρά κοιμούνται με άλλους τρόπους, από άλλους ανθρώπους, βολεύονται με τον ένα ή άλλο τρόπο κ κάνουν το νάνι τους. Φυσικά, αν είμαι εγώ κ το κρεβάτι διαθέσιμη δεν δέχονται άλλους τρόπους. Μήπως έχετε πάθει τπτ τέτοιο. Γι αυτό σου λεω, μην το πιέσεις, πιείτε κ καφέ με την κυρία, να καταλάβει ο μικρός ότι είναι φίλη σου, την εμπιστεύεσαι, κλπ κι όλα καλά θα πάνε, η αρχή είναι δύσκολη κει κυρίως για εμας. Σου στέλνω συμπαράσταση και ολόψυχα καλή επιτυχία!!!


Tfoop3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κορίτσια μου!

Λίλα μου, μια αγκαλιά και ολόψυχη συμπαράσταση στέλνω πρώτα σ' εσένα, τη μανούλα, γιατί είμαι σίγουρη ότι τα βιώνεις όλα πολύ πιο τραυματικά απ' ό,τι το μωράκι σου. Να 'ξερες πώς σε νιώθω, έτσι ήμουν τις 3 νύχτες που έμεινε μακριά μου και σκέψου ότι πήγαινα και τον έβλεπα και όλο κοίταζα να δω σημάδια ότι πληγώθηκε, ότι με αναζητάει, μπααα. 

Επίσης, δεν ξέρω αν σας έχω αναφέρει ότι στους 11 μήνες αποθηλάσαμε, κι εγώ ανησυχούσα πώς θα τον αποκοιμίζω στα νυχτερινά ξυπνήματα, τι να σας πω, καμία ανησυχία να μην έχετε όταν θ' αρχίσετε να λείπετε στις δουλειές σας, εμένα ούτε μία μα ούτε μία νύχτα δεν είχε θέμα να ξανακοιμηθεί χωρίς στήθος, μάλιστα ήταν πολύ πιο εύκολο χωρίς να τον σηκώνω για γάλα, τον χαϊδεύω και κοιμάται και δεν ξαγρυπνάει κιόλας. 

Για παιδικό, εγώ από άποψη παιδοψυχολογική και όχι ιατρική είμαι υπέρ της γυναίκας μέχρι τα 2,5-3 έτη ιδανικά. Αυτή είναι η γνώμη των παιδοψυχολόγων και έχει να κάνει με τις δυαδικές σχέσεις φροντίδας σε αυτή την ηλικία και το οικιακό περιβάλλον που λέει κι η Βίβιαν. Βέβαια, για μένα κυριαρχεί η άποψη ότι μια μαμά και γενικώς οι γονείς θα κάνουν το βέλτιστο από τις εναλλακτικές που έχουν και με βάση τις ανάγκες τους και αν αυτό είναι που βολεύει κι είναι καλύτερο για την οικογένεια, αυτό θα είναι και για το παιδί τους. Οπότε ναι να ξέρουμε τι λένε οι παιδοψυχολόγοι, αλλά και αν δεν καταφέρουμε το ιδανικό σενάριο πάλι θα αναπληρώσουμε με άλλους τρόπους για τα παιδιά μας.

Δουλεύω πολλές ώρες κάποιες περιόδους, δεν μειώνονται δυστυχώς. Τουλάχιστον είμαστε στην ίδια υπηρεσία με τον σύζυγό μου και έχει κάποιες μεγάλες ευκολίες αυτό, αλλά βάρδιες δεν υπάρχουν π.χ. για να αλληλοσυμπληρώνονται τα ωράριά μας. Πολύ συχνά σχολάμε μετά τα μεσάνυχτα. Γι' αυτό όπως τα έχουμε σκεφτεί ή κολλητά στη γιαγιά ή μια γυναίκα εσωτερική μόνο θα μας σώσει με το αλαλούμ ωράριο, όταν μετακομίσουμε. Είναι που μαθαίνουμε το ωράριό μας τελευταία στιγμή.

Με το ταπεράκι πολύ γέλασα! Όλες στο γραφείο θα ανασάνουμε μου φαίνεται! Κι εγώ ανυπομονώ να πω δυο κουβέντες ενηλίκων, αν και ο σύζυγος λέει ότι θα το πάρω πολύ βαριά όταν επιστρέψω. 

Τελικά άργησα, αλλά τους κόλλησα και τους δυο άντρες μου και τώρα τους περιποιούμαι εγώ. Ευτυχώς ο μπέμπης είναι ελαφριά γαι την ώρα, κι αυτή η παιδίατρος δεν μου επιτρέπει τίποτα, μόνο φυσιολογικό ορό, τίποτα για τον βήχα! Τέτοιες οδηγίες έχετε κι εσείς; Για τον βήχα που είναι σαν πνίξιμο;


vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Λίλα, είναι επόμενο μωρέ που αγχώνεσαι, είναι μεγάλη η αλλαγή και η ανησυχία για σένα. Όμως σίγουρα θα πάνε όλα καλά, αργά ή γρήγορα. Η κυρία θέλει να την κάνει;;; Δεν το πιστεύω!! Μετά από τόσο ψάξιμο δικό σου τη "στενοχωρεί" που κλαίει το μωρό και δεν τη θέλει; Δε μου φαίνεται ώριμη και έμπειρη η συμπεριφορά της. Καλά, μη σε τσιτώνω περισσότερο, αλλά εγώ θα εκνευριζόμουνα πολύ. Πες της μην το κουνήσει ρούπι! Δε βοηθάει την κατάσταση. Να έχεις το άγχος σου να προσαρμοστεί το μωρό, να έχεις και άγχος μήπως φύγει η κυρία;; Με ηρεμία βέβαια να πράξεις, μη δημιουργηθεί μεγαλύτερη αναστάτωση στο μωρό.

Βιιβ, ξέχασα να σου πω για τα δόντια γιατί δεν τα πλένουμε ακόμα. Από τον άλλο μήνα ξεκινάμε σίγουρα. Είπε η παιδίατρος μόνο με οδοντόβουρτσα-δαχτυλάκι και νερό. Καλό αυτό με τις εφόδους, χεχεχε. Με βλέπω ανά τέταρτο να μπουκάρω! Κάμερες πού να πρωτοβάλεις και πότε να τις κοιτάς, λίγο δύσκολο!! Εφόδους, το καλύτερο!!

Όλες υπέρ της νταντάς λοιπόν είστε! Έχετε δίκιο σε όσα λέτε, στη σειρά για φαγητό, στη σειρά για άλλαγμα... Θα το ξανασκεφτώ κι εγώ. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...