Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Είμαι στο εξωτερικό ! Δεν ρώτησα γιατί μου είπαν απλά λόγω ηλικίας από 37 και πάνω δεν βάζουμε δυο έμβρυα … εγω είμαι 38 χρόνων … και έτσι δεν επεκτάθηκα … πριν την μεταφορά το ζήτησα ξανά από έναν άλλο γιατρό και μου είπε όχι … έτσι βάλαμε ένα … σε ευχαριστω πολύ ! Και εσυ με το καλό ! 
      μ α σε ρωτήσω κάτι ;;; Έχω έναν πόνο δεξιά κοντά στον αφαλό όταν σηκώνομαι απότομα … μάλιστα και στην αφή με ενοχλεί … μήπως γνωρίζεις τι θα μπορούσε να είναι τόσο ψηλά κοντά στον  αφαλό ;; 

      Μήπως είναι έντερο; Δυστυχώς μόνο εικασίες μπορώ να κάνω, δεν ξέρω κάτι... Φαντάζομαι λόγω άγχους όλες πονάμε και υποθέτουμε πράγματα αυτές τις μέρες μετά την εμβρυομεταφορά... Καλή επιτυχία! Α! Σε ποια χώρα βρίσκεσαι;

Μανούλες Ιανουαρίου 2016


Recommended Posts

Γεια σας!

Αστεράκι 15 δόντια;; Τα έβγαλε πολύ γρήγορα. Διάβαζα σήμερα από ποιο μήνα ως ποιο βγάζουν κάθε δόντι, εντάξει έχετε σπάσει ρεκόρ! Λεπτή και ψηλή! Εμείς την άλλη βδομάδα θα πάμε παιδίατρο.

Λίλα στη θέση σου θα έβαζα πιτζάμες στο ασανσέρ πριν μπω στο σπίτι :-D Και τα χέρια, με το λάστιχο του κήπου! Σε περιμένει πώς και τι το γλυκούλι. Έχω καιρό ακόμα. Φαντάζομαι θα έχεις ασφαλίσει τα σημεία που δεν πρέπει να ακουμπήσει, οπότε και να ασχολείται λίγο μόνος δε θα πειράζει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλημέρα, μαμάδες και μωράκια!!!

Αστεράκι, φτου φτου φτου το κορίτσι σου, ολόκληρη οδοντοστοιχία και πανύψηλο! Και κάνετε και μπαμ μπαμ τα εμβόλια! Εμείς 15 μηνών το πρεβενάρ. Το ευχαριστηθήκατε το καρναβάλι παρά την κούραση, ε, βγήκαν νοκ άουτ και τα κορίτσια; Φαντάζομαι η ενέργειά τους αποκλείεται να εξαντλήθηκε, μόνο η μαμά έπεσε ξερή, χαχαχα

Λίλα, σ' ευχαριστώ, δηλ. ένα ποτηράκι με καλαμάκι απλό; Να μην κοιτάξω για βαλβίδα που λένε να μην στάζει κ.λπ.; Κι εμάς που πια πάει παντού και γρήγορα, χάνεται στο λεπτό απ' το οπτικό μας πεδίο, τον βάζω στο καρεκλάκι φαγητού στην κουζίνα με ένα βιβλιαράκι να ξεφυλλίζει και έτσι του ετοιμάζω το φαγητό του, το πρωινό μας, μέχρι και κάτι γρήγορο να μαγειρέψω. Ένα τεταρτάκι κάθεται στο περίπου. Ή του δίνω καμιά φρυγανιά να μασουλάει ή λίγο κέικ ή κανένα μήλο, έτσι παρατείνω λίγο τη "διαμονή", χαχα! Η καθημερινότητά μας -αν κ νωρίς ακόμα- δε φαίνεται να άλλαξε, απλώς σκάμε μύτη με τον μπαμπά κάποια στιγμή και δεν μας αφήνει το χέρι, μας πάει σε όλα τα "στέκια" του μέσα στο σπίτι, πλυντήριο, πιστολάκι, συρτάρια κ.λπ. Τα υπόλοιπα θα τα δούμε με τον καιρό! Για την ώρα είμαστε χαλαρά στη δουλειά, αργότερα που θ' αρχίσουν τα ολοήμερα, εκεί θα δούμε. Σήμερα θα τον βάλει η γιαγιά για ύπνο γιατί δουλεύουμε απόγευμα, αλλά εντάξει τον έχει βάλει πολλές φορές και για να βγούμε οι δυο μας. Δεν νομίζω ότι έχει καταλάβει διαφορά, αν και του έχω πει ότι επιστρέφω στη δουλειά και τι θα πει αυτό και λοιπά. Νομίζω οι πολλές ώρες όταν σκάσουν θα κάνουν τη διαφορά στην ψυχολογία του.

Γαργαλίτσα μου, κι εσένα κοινωνικό και χαμογελαστό το κορίτσι σου! Θα σου φτιάχνει τη διάθεση φαντάζομαι, άσε που αναγκάζεσαι να γνωριστείς με όλο τον κόσμο! Εμένα με έχει γνωρίσει με όλη τη γειτονιά, θέλω δεν θέλω! Εντάξει, θετικό ήταν αυτό. Είναι πόλος έλξης όπου και να περάσουμε.

Εμείς τώρα έχουμε δοντάκια κάθε βράδυ και υποφέρει το καημενάκι μου, ετοιμάζει κι άλλα, βλέπω πολλά φουσκωμένα, αλλά δεν μπορώ να πω τι θα σκάσει πρώτο. Πάντως αργούν πολύ να σκάσουν, εγώ πίστευα σε 1 εβδομάδα το καθένα θα 'χει σκάσει, αλλά εδώ μιλάμε για μήνα!!! Μόνο με ντεπόν κοιμάται καλά, αλλιώς κάθε 20λ. ξύπνημα! Τα 'χω δει όλα. Τον έχουμε πάρει και στο κρεβάτι μας 2 νύχτες και πραγματικά κι εγώ κι ο σύζυγος το έχουμε καταευχαριστηθεί να κοιμάται αυτό το ζεστό πλασματάκι και να αναπνέει ανάμεσα κι ας μας ρίχνει εντελώς στις άκρες με τα βαρελάκια του! Για τώρα που είναι τα δοντάκια, μετά πάλι κρεβάτι. Αυτός φαίνεται να μην πολυβολεύεται στο διπλό ο κύριος βέβαια, ψάχνει τις πάντες να χώσει μέσα το μουτράκι του και δεν τις βρίσκει και διαμαρτύρεται. 

Εσείς για δοντάκια τι τους δίνετε; Τους δίνετε κάτι δηλ.; Ντεπόν, τζελ κ.λπ.; Εγώ για την ώρα εκτός από κανένα μήλο να κάνει μασάζ που του αρέσει δεν του έχω βάλει κάτι επάνω (εκτός από ντεπόν 2 βράδια).

Α, επίσης λέει "μπαμπά" και δείχνει τον μπαμπά και χτυπάει παλαμάκια! Ο μπαμπάς του λέει λέγε με μπαμπά και θα σε 'χω ως τα 15 στο κρεβάτι μας :shock:

Επίσης, ψάχνουμε παρκοκρέβατο για τις διακοπές του Πάσχα και τα ΣΚ και φυσικά το καλοκαίρι. Οπότε έχω μπει σε mood διακοπών από τώρα κι έχω ξεμυαλιστεί! Αφού ξενυχτάμε που ξενυχτάμε με τα μωρά, τουλάχιστον να ξενυχτάμε σε ωραίο περιβάλλον :cool:

 

 


vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τζο δεν της έχω δώσει τίποτα ακόμα για τα δόντια, δεν έχει χρειαστεί, έχουμε 6. Τα πιο πίσω ίσως πονάνε περισσότερο. Προσέξτε μη συνηθίσει στο κρεβάτι σας και μετά μείνει πραγματικά ως τα 15 :-D . Θα έχει καταλάβει που λείπεις αλλά περνάει καλά με τους παππούδες που του είναι έτσι κι αλλιώς οικεία άτομα και προσαρμόστηκε. Κι εμείς λέμε 5 λέξεις καθαρές κι άλλα τόσα επιφωνήματα πχ όταν ρίξει κάτι λέει "πα" δηλαδή πάει και κάνουμε και φωνές αρκετών ζώων. Δείχνουμε και όλα τα μέρη του προσώπου μας, μαλλιά, μάτια, αυτιά, μύτη, γλώσσα, δόντια όταν μας το ζητήσουν. Είναι πανέξυπνα! Απλώς δεν έχουν ακόμα την ικανότητα να εκφράσουν όσα καταλαβαίνουν. Από περπάτημα μόνες μας όμως ακόμα ούτε λόγος, πάντα κρατώντας τα έπιπλα ή όποιον βρεθεί μπροστά μας. Πριν το Πάσχα δεν την κόβω να περπατάει. 

Τζο πες μας πώς αισθάνεσαι τώρα που ξεκίνησες δουλειά. Ανανεώθηκες που συναναστρέφεσαι μεγάλους, που λείπεις από το σπίτι, που ασχολείσαι με δουλειά που ανταποκρίνεται στο δικό σου νοητικό επίπεδο και όχι στου μωρού; Ή τι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

http://www.skroutz.gr/s/7744180/Philips-Avent-Κύπελλο-με-Καλαμάκι-Μπλε-12m-260ml.html

 

sorry tzo!

άτιμο κινητό- σου έστειλα λάθος λινκ- αυτό έχει βαλβίδα κ δεν στάζει μία!

Φιλάκια σε όλες τις μανούλες - θα σας τα πώ άλλη στιγμή (τώρα ζελεδάκι από το πήξιμο!)

Φιλάκια


Jr3pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Γαργαλίτσα μου, κάνει κι επιφωνήματα η μπουμπού σου; Και λέει και 5 λέξεις, ουάου, το θεωρώ πολύ προχωρημένο!!! Λιώνω για τη στιγμή που θ' αρχίσουμε να ακούμε λεξούλες από τη φωνούλα αυτή! Τώρα μαμά με το ζόρι και πιο πολύ μπαμπά, αλλά χαίρομαι που έγινε η αρχή. Κι εμάς μιμείται έναν μίκυ με αυτοκινητάκι που βγάζει επιφωνήματα και παίζει ως επί το πλείστον χωρίς να τον ακουμπήσεις πουθενά ο άτιμος και δεν έχει και off!!! Κάνει "οοοοοου" και μόλις το ακούσει από την άλλη πλευρά του σπιτιού ο μπέμπης το επαναλαμβάνει, έχει απίστευτο γέλιο!

Τα καταλαβαίνουν όλα, τι να λέμε τώρα, εμάς σου δείχνει πώς λειτουργεί το πιστολάκι, σου δείχνει το φίλτρο που μπαίνει ο αέρας και εκεί που βγαίνει ζεστός ακουμπάει με τη μπουνίτσα του να δοκιμάσει αν καίει, σου δείχνει ότι το φεγγαράκι και ο ήλιος βγαίνουν στον ουρανό και το αστέρι επίσης όταν το πετύχει στα βιβλία. Δηλ. ό,τι του έχουμε πει κατά καιρούς το έχει αποθηκεύσει στο μυαλουδάκι του. Αξίζει όσο δεν φανταζόμαστε να τους μιλάμε και να τους εξηγούμε, και για συναισθήματα και για καταστάσεις για να μην τους έρχονται ουρανοκατέβατα, το πρόγραμμα της ημέρας για να ξέρουν τι θα κάνουμε σήμερα κ.λπ., όλα! Αργούν να μιλήσουν, αλλά καταλαβαίνουν σχεδόν το 100% μέχρι να έρθει εκείνη η στιγμή. 

Ναι, ότι λείπουμε το έχει καταλάβει σίγουρα, πολλές φορές δεν θέλει να μας αφήσει να φύγουμε τώρα που μεγάλωσε ή όταν ακούσει ότι τώρα θα φύγουμε αρχίζει και διαμαρτύρεται και γατζώνεται πάνω μου, στο μεσοδιάστημα που λείπουμε είναι μια χαρά όπως και όταν εμφανιζόμαστε. Νομίζω του έχουν έρθει σιγά σιγά οι δόσεις έλλειψης και βλέπει ότι επανεμφανιζόμαστε και είναι και λίγο μικρός ακόμα για να απαιτήσει να κάτσουμε σπίτι, μεγαλώνοντας έρχονται τα πολλά δράματα νομίζω. Εμένα η ψυχολογία είναι ανεβασμένη, γιατί όπως και να το κάνεις όταν ντύνεσαι ωραία για να πας κάπου έξω, συναναστρέφεσαι ενήλικες συνομήλικους και πίνεις κι έναν καφέ παράλληλα με τη δουλειά αισθάνεσαι λίγο ότι κάνεις ψυχοθεραπεία με φίλες. Ευτυχώς έχω επιλογές ατόμων που συμπαθώ και τα λέμε και πολλές μαμάδες να ανταλλάξουμε εμπειρίες και να μου δώσουν προοπτική σε όλο αυτό που ζούμε τώρα με το παιδί μας. Επίσης, είναι ωραία να κάνεις και μια δουλειά και να νιώθεις ότι κάνεις και κάτι άλλο καλά εκτός από τη μητρότητα. Οπότε νομίζω μόνο καλό κάνει η δουλειά, αρκεί να είναι οι ώρες σε λογικά πλαίσια. Θα αισθανθείς κι εσύ πολύ ανανεωμένη όταν ξαναρχίσεις, είναι ο κόσμος των ενηλίκων, θα πεις και μια κουβέντα για την επικαιρότητα κ.λπ., ξεφεύγει το μυαλό σου! Εγώ είχα πήξει στις μαμάδες της παιδικής χαράς (αν και παραμένει το αγαπημένο μου θέμα ο μπέμπης, δε λέω). Η αλήθεια βέβαια είναι ότι όταν πήξω στις πολλές ώρες όπως λέει ο άντρας μου που το βίωσε από τον 1ο μήνα θα πω σίγουρα ότι τα ουσιαστικά είναι οι οικογενειακές στιγμές. Απλώς με το να ξεφεύγεις λίγο έρχεται μια ισορροπία. Μετά γυρνάς και ο χρόνος που παίζεις μαζί του είναι 100% δόσιμο και με όλο σου το κέφι, αυτό νιώθω για την ώρα.

Λίλα μου, σ ευχαριστώ που έκατσες και το έψαξες, θα το πάρω να κάνουμε μια δοκιμή!

 


vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!

Τι κάνετε κορίτσια;

Τζο δεν ξέρω αν είναι προχωρημένη αλλά ειδικά τον τελευταίο καιρό τη βλέπω σα σφουγγάρι. Λίγες φορές να της πω κάτι μαθαίνει να το δείχνει. Επίσης κάνει τη φωνή π.χ του λιονταριού είτε όταν της πω "πώς κάνει το λιοντάρι; " είτε όταν το δει σε εικόνα χωρίς να ακούσει το όνομά του. Τα έχει συνδυάσει δηλαδή πολύ καλά, εικόνα, όνομα και φωνή. Έτσι ανυπομονώ να την πάω στο αττικό πάρκο να τα δει και αληθινά. Φαντάζομαι ότι θα ξετρελαθεί. Κι εμάς η αγαπημένη λέξη είναι μπαμπάς, θα την πει σίγουρα 5 φορές κάθε μέρα. Εγώ βέβαια νομίζω ότι της λείπει και γι' αυτό αλλά να, και ο μικρός σας σε αυτή τη λέξη επικεντρώνεται. Πάντως το κάθε παιδάκι είναι σε κάτι πιο μπροστά και σε κάτι πιο πίσω αναπτυξιακά. Εσείς περπατάτε τόσο καιρό τώρα.

Κι εγώ όπως τα περιγράφεις τα φαντάζομαι με τη δουλειά. Είναι καλό που έχεις μεγάλη γκάμα συναδέλφων και μιλάς για διάφορα, και για μωρά αλλά και για άλλα. Πάντα βέβαια το αγαπημένο θέμα παραμένει το μωρό! Κι εγώ αν βγω με καμιά φίλη, σίγουρα μιλάω για το μωρό, μαζοχισμός! Μπράβο για την ανεβασμένη διάθεση λοιπόν!!! 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα μανουλες και μωρακια!gargalitsa μου τα εβγαλε πολυ γρηγορα τα δοντακια της η μπουμπου μου γενικα η ελενη μου τα εκανε ολα γρηγορα σε σχεση με την αγγελικη μην ανγχωνεσαι για το περπατημα και εμενα η μεγαλη 14 μηνων περπατησε μονη της.η ελενη μου σκαρφαλωνει σε καναπεδες και τραπεζακια σαλονιου δεν στεκεται πουθενα λεμε αντε ελα ναι μαμ ντα ντα ντα χορευει κανει παλαμακια μαμα μπαμπα.jo τελειος ο μπεμπης σου εγω για τα δοντια δεν τους εβαλα τιποτα οντως μου τα κανει γρηγορα τα εμβολια  κουραστηκαμε στο καρναβαλι και ξενυχτησαμε δεν λες τιποτα.λιλα αυτο το ποτηρακι το πρωτο πολυ καλο το ειχε η μεγαλη μου πολυ μας βολεψε αλλα μονο για νερο τωρα η μικρη πινει απο το παγουρινο της μεγαλης.jo ετσι την πατησα και εγω ηταν αρρωστη η αγγελικη 6 μηνων την πηρα 1 εβδομαδα στο κρεβατι μου και απο τοτε δεν ξεκολλαει κοιμομαστε μαζι δεν ξερω τι να κανω για να φυγει τι δωματιο της εφτιαξα ολα με τη minnie τιποτα μονο το κοιταει και λεει ωραιο αλλα δεν κοιμαται τωρα που θα μετακομισουμε να παμε σε ενα πιο μεγαλο σπιτι ισως κοιμηθει αμα την βαλω με την αδερφουλα της να εχει παρεα μη νοιωθει μονη της θα δουμε.


m8fpp2.png9EFep2.png

Link to comment
Share on other sites

Αστεράκι πάντως το εγκρίνει το δωμάτιο με τη μίνυ, χιχι, σου λέει μαμά μπράβο για το γούστο σου. Μόνο που προτιμάει να το χαρίσετε σε κανένα άλλο παιδάκι! Υπάρχουν κανα δυο βιβλία με οδηγίες για παιδιά που δεν κοιμούνται στο δωμάτιό τους μόνα τους. Το ένα λέγεται "κοιμήσου παιδί μου" , το άλλο δε θυμάμαι, αλλά μπορεί να σου πουν στο βιβλιοπωλείο. Μακάρι να βοηθήσει και η αλλαγή του σπιτιού. Έχετε ετοιμασίες για μετακόμιση τώρα δηλαδή; Κουράγιο και καλή δύναμη. Αλήθεια, τα κάνει όλα γρηγορότερα η μικρή από ότι τα έκανε η μεγάλη; Μπόλικες λεξούλες λέτε! Καθόλου δεν αγχώνομαι για το περπάτημα. Και 15 και 16 μηνών έχω ακούσει να περπατήσουν παιδάκια. Το καλοκαίρι πάντως σίγουρα θα την κυνηγάω!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια

 

αχχχχ αυτά τα δωμάτια. Και εμείς στο ίδιο κρεβάτι. Μετά τη δεύτερη φορά π ξυπνάει δεν την παλεύω κ τον έχω δίπλα μου. Συνεχιζει και ξυπνάει πάνω από 5 φορές. Δε ξέρω πόσο θα αντέξω ακόμα. Μετά δουλειά, με το που σχολάω ορμαει για να πιει γάλα και περνάμε ένα δύωρο έτσι. Τώρα αυτές τις μέρες επίσης ούτε φαγάκι τρώει ούτε τπτ. Θέλω να πιστεύω ότι είναι δοντάκια και σε κίγες ημέρες θα εθμαστε οκ. Αλλά είμαι κομμάτια. Το σπίτι όσο και να το ασφαλίσω κάτι θα υπάρχει. 

Γαργαλίτσα και εμείς κάνουμε το λιοντάρι και πέφτει πολύ γέλιο. 

 

Κορίτσια μου σας φιλώ και σας στέλνω βροχερές καλησπέρες


Jr3pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μανούλες και μπεμπάκια,καλησπέρα!!!

Μετά από πολύ καιρό μπήκα να μάθω νέα σας και να σας πω τα δικά...!Χρόνος πουθενά...τη μέρα με τρέχουν οι μικρές και το βράδυ ασχολούμαι με της δημιουργίες μου(έχουμε και τις βαφτίσεις το καλοκαίρι)

Η μικρή εξελίσσεται σε σιφουνάκι κι αυτη(μη νομίζεις τζο πως μόνο το δικό σου καμαράκι είναι...χαχα). Όλη την ώρα πάνω κάτω πάει, εκείνον τον καναπέ δεν τον αφήνει σε ησυχία!!! αρχίσαμε και να τρέχουμε...και τρώμε και τα μουτρα μας μερικές φορές! :)

Έχουμε 11 δοντάκια, ύψος 79 εκ και βάρος 10 κ. ζωηρή και δραστήρια. Λέμε μαμά,μπαμπά, παππού, γιαγιά, Κική(Αγγελική δλδ-τη μεγάλη μου κόρη), έλα, μαμ, νταντα, Μπάμπη και μπέμπη(για το φιλιοτσακι μου). Κάνουμε κουπεπε, κου κου τσα, παλαμακια, το σκυλακι, το παπάκι,την κοτούλα. Γέλαμε και χαιρετάμε όλο τον κόσμο κι εμείς, αλλά δε θέλουμε αγκαλιές από κανένα...χαχα....αυτά!!!

Στο καρναβάλι μας περάσαμε ωραία!Πήγαμε και τη βολτούλα μας! Αλλά κουραστήκαμε! 

Μια βδομάδα τώρα κοντεύουμε να 'μουχλιάσουμε'....βρέχει,βρέχει και σταματημό δεν έχει! Όσο νερό δεν έριξε το χειμώνα το έριξε τώρα...! Και είχα και τις μικρές μου αρρωστούλες (βήχα και μυξούλες). Τώρα αρχίζει και βελτιώνεται λίγο η κατάσταση!

Τζο, εύχομαι και τις επόμενες εβδομάδες να απολαμβάνεις τη δουλειά, όπως κι αυτή την πρώτη! Εγώ ανυπομονώ να επιστρέψω(αν και μέχρι το Σεπτέμβρη έχουμε ακόμα). Το καμαράκι σου είναι αστέρι!Να του δώσεις ένα μεγάλο φιλί και να του πεις η νύφη τον περιμένει....Θα κάνουν ένα ντουετάκι τα δυο τους...θα τα κυνηγάμε!!!χαχα!

Γαργαλίτσα μου, τι κάνει η μικρή σου? Να μην αγχώνεσαι για το περπάτημα. Η μεγάλη μου περπάτησε μόνη της 17 μηνών! Κάθε παιδί έχει το ρυθμό του.

Αστεράκι, αστέρια οι μικρές σου! Και η μικρή και η μεγάλη! Φιλιά πολλά!

Γμντ, τι κάνουν τα μικρά σου? Και τα πιο μεγάλα και το μικρουλάκι!

Λίλα, πώς είναι τα πράγματα σε δουλειά και σπίτι? Ο μικρός ακόμα κολλημένος πάνω σου όταν επιστρεφεις σπίτι?Βελτιώθηκε καθόλου η κατάσταση?

Βιιβ, τι κάνουν τα αγόρια σου? Μεγαλώνουν κι ομορφαίνουν κι αυτά? 

Μαράκι, με την πονεμένη μεσούλα που είσαι? 

Κάποια ανέφερε το αττικό πάρκο....για δώστε μου πληροφορίες τα κορίτσια της Αθήνας...περίοδο Πάσχα και μετά θα είναι ανοιχτό? Θα ανέβουμε Αθήνα και θα ήθελα να πάω με τις μικρές μου.

Σας στέλνω τα φιλιά μου κι ελπίζω να τα καταφέρω να μπω σύντομα α διαβάσω νέα σας!!!!

Σας στέλνω τα φιλιά μου κι ελπίζω να ξαναμπώ σύντομα να διαβάσω τα νέα σας!


mMaAp3.png               5Bqgp2.pngoKjap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα, κορίτσια μου!!!

My babies, πολύ χάρηκα που μας έγραψες νέα σου! Δημιουργική μαμά, χέρια πάντα γεμάτα! Το σιφουνάκι σου έχει απογειωθεί και ποιος την πιάνει τώρα, ε!!! Εγώ τον λέω "κουρδισμένο", είναι φορές που σ' αυτόν τον καναπέ δίνει ρέστα σα να τον έχεις κουρδίσει, τόσο πολύ :) Μια χαρά θα τα ταιριάξουν τα δυο τους, χαχαχα! Το αττικό πάρκο σίγουρα θα το πετύχετε ανοιχτό τότε, ανοιξιάτικη βόλτα και θα το απολαύσουν τα κορίτσια. 

Αυτό με το θηλασμό θα πρέπει να 'ναι δύσκολο, Λίλα, το καθένα με κάποιον τρόπο αναπληρώνει τα σπασμένα. Εμάς ας πούμε όταν γυρνάμε, μπορεί να έχει να κοιμηθεί από τη 1 το μεσημέρι και αν είναι μέρα που σχολάμε αργά και φτάνουμε κατά τις 7 θα το πάει σερί ως τις 9 για να αναπληρώσει την παρέα μας. Δεν πα να κουτουλάει, εκεί ακλόνητος κι ακούραστος να τριγυρίζουμε μες στο σπίτι. Αφού να φανταστείς ότι τρελαινόταν από ανυπομονησία που έβλεπε το μπουκάλι με το γάλα το βράδυ πριν κοιμηθεί, ενώ τώρα όταν εμφανιστεί το μπιμπερό κάνει στροφή και χάνεται στα μέσα δωμάτια για να μη φτάσει στο τέλος της η μέρα του. 

Από φαγητό κι εμένα τελευταία κάποια δεν τα προτιμάει, μπιφτεκάκια ας πούμε και κεφτεδάκια που τα τσάκιζε, τώρα δεν πολυτρελαίνεται. Ευτυχώς τρώει πίτες, τυροπιτάκια, ομελέτες, φρούτα, μπρόκολο και κάτι γίνεται. Αλλά το κρέας το 'χει λίγο διαγράψει απ' τη διατροφή του. Ίσως σε μακαρόνια με κιμά το πολύ, αλλά νομίζω τα δοντάκια φταίνε που δεν το θέλει γιατί του φαίνεται σκληρό. 

Αστεράκι, καλή δύναμη για τη μετακόμιση, θα 'ναι κούραση αλλά και ανανέωση το καινούριο σπίτι! Σιγά σιγά θα μπείτε σε σειρά! Ευτυχώς τον ύπνο μ' εμάς αυτός δεν τον προτιμάει, εμείς οι άυπνοι γονείς λέγαμε μήπως έτσι κοιμηθούμε καλύτερα. Αλλά στριφογυρνάει τόσο πολύ και διαμαρτύρεται αν πέσει πάνω μας που μας ξυπνάει κάθε λίγο. Το καλοκαίρι κοιμόμουν κι εγώ στις διακοπές δυο μήνες μαζί του, έκανε ταραγμένο ύπνο πάλι κι εγώ κι αυτός, ώσπου το φθινόπωρο ξαναγύρισε στην κούνια και βρήκε την ησυχία του! Χώνεται στην πάντα και κοιμάται.

Κατά τ' άλλα, ο δικός μου τώρα ασχολείται με διάφορες δουλίτσες όπως λέμε και καμαρώνει γιατί του λέμε ότι είναι άξιος και επιδέξιος, παίρνει το ποτιστήρι να ποτίσει τα λουλουδάκια, τα κόβει να μυρίσει με τη μύτη το άρωμα, βάζει μαζί μου σκουπάκι ηλεκτρικό, πηγαίνει τη λεκάνη μπροστά στο πλυντήριο για να μαζέψει δήθεν τα πλυμένα ρούχα και τα βάζει μέσα και τα πατικώνει κιόλας να χωρέσουν, κάνει πως βιδώνει τις βίδες όπου τις βρει, σε τσουλήθρες, στα παιχνίδια του, στο τραπέζι. Επίσης, αποστολή του πρώτη και καλύτερη να ταΐσει τα ζωάκια σε όλα τα βιβλία, εμένα, τον μπαμπά και έπειτα και τον ήλιο και τα συννεφάκια (στα βιβλία πάλι) με δήθεν ψιχουλάκια που μαζεύει απ' το τραπέζι.

Αυτά από εμάς, σήμερα που το πρωί ήμουν ελεύθερη βγήκε κι ένας ήλιος και πήγαμε παιδική και το απολαύσαμε κι οι 2! 

Γμνθ μου, βιιβ, τι κάνετε; Τι κάνουν τα βλασταράκια σας, μικρά και μεγάλα;


vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Πήγαμε παιδίατρο, είμαστε 75 εκ και 9150. Μια χαρά μας βρήκε. Στις καμπύλες ανάπτυξης όλο και κατεβαίνουμε. 

Λίλα τουλάχιστον ξανακοιμάσαι μετά από κάθε ξύπνημα; Εγώ αν με ξυπνήσει 3-4 φορές, μετά μπορεί να μην ξανακοιμηθώ κι ας είναι 4 το ξημέρωμα! :-( Τα δόντια προκαλούν διάφορα, τι να κάνουμε. Να τους περάσουν τουλάχιστον. Κουράζεσαι πολύ και με τη δουλειά. 

My babies, ψηλή και γεροδεμένη η μικρούλα μπράβο! Και πολλά δοντάκια και πάρα πολλές λεξούλες! Αχ αυτές οι υπέροχες δημιουργίες, θα μας βάλεις κι άλλη φωτογραφία όταν τα ετοιμάσεις. Κοιτούσα τις εκπτώσεις στα εισιτήρια του αττικού πάρκου στην ιστοσελίδα τους. Εσύ δεν πληρώνεις τίποτα με την κάρτα της δασκάλας, μπες να τα δεις. 

Τζο κάνει πολλά πράγματα ο μικρούλης! Είναι όντως επιδέξιος! Εμείς τίποτα από όλα αυτά, ίσως δεν την παροτρύνω κι εγώ. Τζο δε στο έχω πει, μου αρέσει πολύ ο τρόπος που γράφεις. Πάντα αναλυτικά, με ωραίες λεπτομέρειες, γλαφυρά, σα να βλέπω μπροστά μου όσα περιγράφεις. Αν πεις ότι ασχολείσαι επαγγελματικά με το γράψιμο δε θα εκπλαγώ.

Φιλιά σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια! αυτες τις μερες καλα ειμαστε. απο τη τελευταια φορα που σας ειχα γραψει οτι ημασταν αρρωστες. τελικα ειχε παλι βρογχιτιδα, και ημασταν με 10 μερες αντιβιωση. θα προσπαθησω να βρω χρονο να σας διαβασω . φιλακια σε ολες

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μανούλες και μπεμπάκια! Τι κάνετε? Εμείς ταλαιπωρούμαστε από ένα κρυωματάκι εδώ και αρκετές μέρες! Πάνω που είπαμε πως το ξεπεράσαμ, ξανακύλησε! Ελπίζω σύντομα να μορούμε να απολαύσουμε την άνοιξη που μπήκε και επίσημα πλέον!!!

Εμείς εδώ τα ίδια,,,όλη την ώρα πάνω κάτω...δε μας αρέσει καθόλου ο ύπνος και τα φρούτα δε θέλουμε ούτε να τα βλέπουμε...χαχα!

φιλακια πολλά...μόλις ξύπνησαν τα καμάρια μου!!!!


mMaAp3.png               5Bqgp2.pngoKjap3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από εμάς! Κι εδώ όλο και κπ είναι άρρωστος, πότε εγώ πότε ο σύζυγος πότε ο παππούς, ευτυχώς όχι ο μπέμπης μέχρι τώρα.

Τις μέρες που είμαστε απόγευμα και βράδυ απολαμβάνουμε την παιδική χαρά και όλο το πρωί και μεσημέρι μαζί και φυσικά προλαβαίνω να κάνω πολύ περισσότερα πράγματα από το πρωινό ωράριο, που τελειώνει αργά το απόγευμα και σε μια ωρίτσα μετά το μωρό μου κοιμάται και δεν τον χορταίνουμε. Λόγω της δουλειάς έχει κολλήσει τρελά επάνω μου όποτε είμαι στο χώρο, αλλά ευτυχώς πάει εύκολα και βόλτα με γιαγιά και παππού σπίτι τους ή έξω. Αλλά μέσα στο σπίτι ούτε τον άντρα μου πια δεν θέλει μόνο του, που ήταν ο καλύτερός του για παιχνίδι ως τώρα. Μόνο μαμά μαμά μαμά!

Από νυχτερινά ξυπνάει μια φορά μόνο αυτή την περίοδο αλλά έχει τύχει να πάω και δουλειά μετά από κάθε ώρα ξύπνημα όλη νύχτα και να δουλέψουμε 10ωρο εντατικό και να τα βγάλω πέρα και αρκετά ακμαία μπορώ να πω! Οπότε μετά από αυτό καταλαβαίνετε ότι πια τα νυχτερινά ξυπνήματα δεν με τρομάζουν. Αλλά εντάξει απανωτά δεν μου τα έχει κάνει ποτέ. Επίσης, από συναδέλφους που ρώταγα στις αρχές ακούω ότι σταμάτησαν να ξυπνάνε στα 2,5, στα 3 και στα 4 στις χειρότερες περιπτώσεις, οπότε σταμάτησα να ρωτάω, χαχαχα! Εντάξει, υπάρχουν κι αυτές που εφάρμοσαν το ελεγχόμενο κλάμα, αλλά δεν μας απασχολεί οικογενειακώς αυτή η περίπτωση, οπότε το παίρνουμε απόφαση για ξύπνημα την επόμενη 10ετία μαζί με το αδερφάκι που θα ακολουθήσει.

Λεξούλες λέμε τώρα -εκτός από μαμά, μπαμπά, γιαγιά- και κακά και κάκους (που είναι ο κάκτος μας) και είναι το νέο χιτ, τα λέει όλη μέρα. Επίσης, όλη μέρα θέλει έξω και μπαλκόνι και έχει τύχει ν' αλλάξουμε και 4 παντελόνια μες στη μέρα γιατί λούζεται με χαλίκια στην παιδική και σεντόνια τα ίδια γιατί καμιά φορά θα κοιμηθεί χωρίς να προλάβω μεσημέρι να του αλλάξω ρούχα. Μιλάμε χαμός από βρωμικουλίαση νηπίου και πολύ μας αρέσει! Πολλή γύρη επίσης στην παιδική που πάμε οπότε όλο μπάνιο!

Γαργαλίτσα μου, μια χαρά η μπουμπού σου! Νομίζω δεν πρέπει από την καμπύλη γέννησης να πέσουν, όχι από αυτές που ανέβηκαν στην πορεία μετά τη γέννηση. Θα ξέρει η παιδίατρος για να σας καθησυχάζει. Μια χαρά εμένα μου ακούγονται οι διαστάσεις σας! Λοιπόν, για ιδέες δραστηριοτήτων γράφω ένα βιβλίο παρακάτω που θα σ' αρέσει νομίζω πολύ! Για το γράψιμο ναι, σωστά μαντεύεις, και η δουλειά μου και το αντικείμενο σπουδών σχετικά. Α, κι εγώ πάντως σε κπ φάση της νύχτας και μετά δεν ξανακοιμάμαι στα πολλά ξυπνήματα.

Γμνθ μου, όλο περαστικά σας εύχομαι, τι να γίνει, μια φορά τα περνάτε και σε λίγα χρόνια θα τα έχετε πίσω σας.

Λοιπόν, έχω να προτείνω 2-3 βιβλία για όποια ενδιαφέρεται που τα διάβασα και τα ξαναδιάβασα και άξιζαν πολύ:

Χίλιες και μία δραστηριότητες για έξυπνα παιδιά

Ξέρω ότι υπάρχουν πολλά σχετικά (και έχουμε άλλα δύο), αλλά αυτό διαφέρει ως προς το ότι προτείνει δραστηριότητες βιωματικής μάθησης που είναι κυριολεκτικά διαθέσιμες στο πι και φι και ίσως απλώς να μην περάσουν από το μυαλό μας, δεν θέλουν υλικά ιδιαίτερα και βασίζονται στην ενσυναίσθηση και στις αναπτυξιακές δεξιότητες της κάθε ηλικίας. Είναι ως 5 ετών και είναι το πιο εύχρηστο και έξυπνο από όσα σχετικά βιβλία έχω. Τα χαζεύω στον ελεύθερο χρόνο και μου έρχονται πολλές ωραίες ιδέες για να μην κάνουμε όλο τα ίδια και τα ίδια μέσα στο σπίτι ή στο μπαλκόνι ή και έξω στη γειτονιά. Π.χ. γεμίζουμε ένα λεκανάκι με λίγο νερό και ψαρεύουμε φυλλαράκια που κολυμπούν μέσα ή ρίχνουμε διάφορα αντικείμενα να δούμε τι επιπλέει, αρακά, φελλούς, καπάκια κ.λπ. Αυτονόητο αλλά πρέπει να το 'χεις πρόχειρο στο μυαλό σου για να σου 'ρθει! Επίσης, όπως πολύ μου άρεσε βόλτα σε καφέ του αεροδρομίου να δούμε αεροπλάνα να απογειώνονται, τρελάθηκε ο μπέμπης και φαντάζομαι μέχρι αρκετά μεγάλα θα τους αρέσει! Τώρα θα αγοράσουμε δαχτυλομπογιές και τρέμε μπαλκόνι και μαμά που καθαρίζεις! Εσείς που έχετε μεγαλύτερα ίσως τα ξέρετε, αλλά για μένα είχε πολλές πολλές ιδέες.

Μετά, για τον θυμό των παιδιών, πολύ ευαίσθητο κι ευκολοδιάβαστο και στ' αλήθεια το απόλαυσα:

της Marcoli Alba, Ο θυμός των παιδιών

και τέλος για τα παιδιά μας δεν ξέρω αν έχετε πετύχει τη σειρά με τον αρκουδάκο που έχει κινούμενα μέρη και αναπτύσσει τη λεπτή κινητικότητα με τα δαχτυλάκια τους, αλλά ο μπέμπης ξετρελαίνεται γιατί έχουν πολλή λεπτομέρεια στην εικονογράφηση που μέχρι πίσω πίσω στο βάθος μπορεί να ανακαλύπτει λεπτομέρειες που δεν έχει δει 1 μήνα μετά και να τις δείχνει. Φαντάζομαι πολύ καλό και για την παρατηρητικότητα. Έχουμε πολλά βιβλία, αλλά αυτό έχει φοβερή εικονογράφηση.

Επίσης, να πω ότι δεν δουλεύω στο παραπάνω βιβλιοπωλείο, χαχαχα, αλλά μου είναι εύκαιρο και έχει καλές τιμές γι' αυτό βάζω τα λινκ από εκεί, αλλά τα βρίσκετε παντού.

 

 

 

 

 


vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...