Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Εγκυμοσύνη μετά τα 35


Recommended Posts

Σήμερα, είμαι σχεδόν σίγουρη ότι δεν είμαι έγκυος τελικά..οπότε λέω να το αφήσω μέχρι την Τετάρτη, ίσως Πέμπτη, αν και πιστεύω ότι δεν θα χρειαστεί...Κάθε μήνα σκέφτομαι ότι δεν πειράζει που δεν είμαι έγκυος και βρίσκω λόγους να το δικαιολογίσω...Θα πάω να κάνω εκείνη τη μαστογραφία που έπρεπε να είχα κάνει, ευκαιρία να χάσω και λίγα κιλάκια ακόμη, κ.λ.π. Στην ίδια φάση είμαι και τώρα...Βέβαια αυτόν το μήνα δεν το κυνήγησα όσο έπρεπε - μόνο clomιphene και πολύ πολύ sex:oops:, ούτε υπερηχογραφήματα ούτε pregnyl - έτσι αυτόν το μήνα θα προχωρήσω πιο δυναμικά...

Φιλιά σε όλες...και καλό μπανάκι σε όσες αποφάσισαν να το ρίξουν στις βουτιές.:wink:

Γιατί κοριτσάκι μου είσαι τόσο σίγουρη? τι έγινε?

Και εγώ πιστεύω ότι δεν είμαι, αλλά κατά βάθος ελπίζω ακόμη.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα σας!

Άρα Mywish μου είναι οι μέρες των Υδροχόων!!!!

Ναι έχω πονάκια και ναι τρέχω συνέχεια στην τουαλέτα και ναι αν είναι λιγο τσαλακωμένο το σερβιετακι μου νομίζω πως είναι αίμα και ναι σκέφτομαι μόνο αυτό το θέμα και τίποτα άλλο. Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να κάνεις εξωσωματική ή σπερματέγχυση με τόσες ενέσεις, υπέρηχους, ωοληψίες, εμβρυομεταφορές, ορμόνες 3 φορές τη μέρα και να μην το σκέφτεσαι...Θα μας τρε(λλλ)άνουν εντελώς??? Τι είμαστε ρομπότ?

Και αφού το σκέφτομαι εγώ που γενικώς έχω τάσεις αναισθησίας τότε όλες αυτές οι κοπέλες που τελικά έπιασαν μωράκια είχαν τα ίδια συμπτώματα μ'εμάς!

Επομένως ας μην ανησυχούμε όλα θα μας πάνε πρίμα γλυκό ψαράκι!Έλα 2 μέρες έμειναν...(και πως θα περάσουν οι ρημάδες...χαχαχα)

Να σου πω την αλήθεια κι εγώ για πολύ καιρό δεν έλεγα τίποτα γιατί θεωρούσα πως κανείς δεν θα σεβαστεί το πόσο πολύτιμο είναι αυτό για εμάς και θα το συζητάει εδω κι εκεί. Τελικά όμως χαίρομαι που σε καποιους κοντινούς μου το είπα γιατί θα είχα τρελαθεί τώρα.

Εννοείται πως ταιριάζουμε με Ιχθείς αφού και τα μωράκια μας που έρχονται Ιχθείς θα είναι!!!Και αν έρθουν λίγο πρόωρα θα είναι Υδροχόοι!

Ζώδια τέλος δεν ξαναγράφω τίποτα

Μουατς

Και βέβαια δεν γίνεται να μην το σκεφτόμαστε, καταρχήν τα συμπτώματα δεν μας αφήνουν να χαλαρώσουμε....Αλλά για τις τάσεις αναισθησίας που λές, τις έχω και εγώ..χαχαχα...

Αυτά τα ρημαδοπονάκια μου σήμερα είναι πιο 'βαθιά'....και το στήθος πονάει τρελά, αλλά δεν είναι πετρωμένο....Και αυτές οι φλέβες, σκέτη μαγεία....

Πότε θα κάνεις τεστ?

Link to comment
Share on other sites

ΛΙΣΤΑ ΑΝΑΜΟΝΗΣ "ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ"

1)My wish.....................................15/06/2010

2)NTOΛΗ......................................15/06/2010

3)Ammimar..................................15/06/2010

Γράψτε και οι υπόλοιπες κοριτσάκια μου, πρέπει να σας παρακολουθώ όλες!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΛΙΣΤΑ ΑΝΑΜΟΝΗΣ "ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ"

1)My wish.....................................15/06/2010

2)NTOΛΗ......................................15/06/2010

3)Ammimar...................................15/06/2010

4)bp-IOLH....................................25/06/2010

Εγώ δεν είμαι από εξωσωματική ή σπερματέγχυση, είμαι φυσιολογικά αλλά δεν νομίζω ότι έχω πετύχει κάτι, απλώς γράφω πότε περιμένω περίοδο, για να ενημερωθεί η λίστα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eγω δυστιχος δεν μπορω να μπω στην λιστα σας γιατι εμενα η περιοδος αν την αφεισω να ερθει μονη της θα κανει κανα 4μηνο...εγω ανα 32-35 μερες κανω το τεστακι μου και μετα αρχιζω τα χαπακια για να ερθει.


z4cb4220a63fd7.gif

187564hv7srq238i.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κορίτσια.

Καταρχήν, να σας ενημερώσω ότι είμαι κι εγώ ΥΔΡΟΧΟΟΣ! Πόσες είμαστε τελικά εδώ?

Σχετικά με τα των κυήσεων, οι εγκυμοσύνες ήρθαν πανεύκολα. Η πρώτη ήρθε με τον πρώτο μήνα προσπαθειών και η 2η με τον τρίτο μήνα προσπαθειών, χωρίς φάρμακα, χωρίς τίποτε και με δύο επαφές στην πρώτη κι άλλες δυο επαφές στην δεύτερη. Στη δεύτερη εγκυμοσύνη, η αλήθεια είναι ότι χρησιμοποίησα τεστ ωορρηξίας.

Έτσι νόμισα ότι με τα τεστ ωορρηξίας θα ξαναμείνω εύκολα έγκυος. Έκανα τεστ ωορρηξίας για τρεις μήνες και κάθε φορά νόμιζα ότι θα έχω μείνει έγκυος. Τον τέταρτο μήνα τα πήρα στο κρανίο και τα παράτησα. Παρότι έχω ακόμη στο σπίτι ένα κουτί καινούργιο, αρνούμαι να κάνω. Τον τέταρτο μήνα λοιπόν, πέτυχα τη γόνιμη μέρα αλλά πάλι δεν έμεινα έγκυος. Τώρα είμαι στον 5ο μήνα, κατάλαβα την ωορρηξία μου προχθές που πήγα στο γιατρό, κι αυτός μου την επιβεβαίωσε και μου είπε μόλις γυρίσω σπίτι, να έρθω σε επαφή, πράγμα που έκανα αλλά δεν νομίζω ότι θα μείνω έγκυος, γιατί είχα μία και μοναδική επαφή αυτόν τον μήνα. Υπολόγιζα στο γιατρό να κάνω και τεστ παπ εκτός από υπέρηχο κι έπρεπε να έχω 3 μέρες αποχή από το σεξ, αλλά τελικά πιάσαμε την κουβέντα με όλα τα άλλα και ξέχασα να του πω ότι πρέπει να κάνω τεστ παπ:D:D:D

Οπότε τον επόμενο μήνα ξεκινάω με ορμονολογικές και αμέσως σερπαφάρ.

Βέβαια έχω αγχωθεί, γιατί διάβασα ότι τα σερπαφάρ τα παίρνουν από 3η μέρα του κύκλου, ενώ εμένα ο γιατρός μου είπε να τα ξεκινήσω από 5η μέρα έως και 9η μέρα και φοβάμαι μήπως έκανε κάποιο λάθος.

Εσείς από ποια μέρα τα ξεκινάτε?

Μου έχει γράψει των 50mg να παίρνω ένα το πρωί κι ένα το βράδυ. Εσείς τι δοσολογία παίρνετε?

Τώρα που το ξανασκέφτομαι, ο γιατρός μου είπε να κάνω ορμονολογικές (FSH, LH, PRL, E2 και όλες του θυρεοειδή) από 3η-5η μέρα του κύκλου. Μήπως γι' αυτό το λόγο μου είπε να ξεκινήσω τα σερπαφάρ την 5η μέρα? Θέλω να πω μήπως τα σερπαφάρ επηρεάζουν τις ορμόνες και σκέφτηκε πρώτα να κάνω τις ορμονολογικές και μετά τα σερπαφάρ?

Δεν μπορεί να έχει κάνει λάθος, γιατί μου είπε τρεις φορές και το έγραψε και στη συνταγή ότι τα σερπαφάρ να τα ξεκινήσω 5η έως και 9η μέρα.

Μου είπε να πάω να κάνω υπέρηχο την 9η μέρα και μετά θα μου πει αυτός πως θα συνεχίσουμε.

Ιόλη μου μια χαρά θα τα πας, μην αγχώνεσαι..Κι εγώ τους δύο τελευταίους μήνες που παίρνω clomiphene (είναι ίδια με τα serpafar) τα ξεκινάω την 5η ημέρα έως την 9η και το πρώτο υπερηχογράφημα το έκανα 9η με 10η ημέρα..Καλή επιτυχία να έχεις...αφού έμεινες έγκυος δύο φορές τόσο εύκολα μη φοβάσαι τίποτα...θα ξαναμείνεις σύντομα...Φιλιά


1484168ifaey5elah.gif

lQeqp2.png?FAE7bvRd

Link to comment
Share on other sites

Γιατί κοριτσάκι μου είσαι τόσο σίγουρη? τι έγινε?

Και εγώ πιστεύω ότι δεν είμαι, αλλά κατά βάθος ελπίζω ακόμη.....

Δεν ξέρω, πιθανόν από διαίσθηση θα έλεγα αλλά δεν νιώθω και τίποτα εκτός από το στήθος μου που είναι το ίδιο πρησμένο όπως είναι και κάθε μήνα....


1484168ifaey5elah.gif

lQeqp2.png?FAE7bvRd

Link to comment
Share on other sites

Ντολη μου εχουμε μιλησει και πιο παλια εαν δεν κανω λαθος ?? Εχουμε σχεδον την ιδια ιστορια με την διακοπη ε?? Καλη συνεχεια κοριτσακι...ΟΛΑ ΘΑ ΜΑΣ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΘΑ ΤΟ ΔΕΙΣ

Νομίζω κι εγώ κοριτσάκι μου ότι έχουμε μιλήσει...τι είδους σύνδρομο ήταν; το ψάξατε γενετικά; Εμείς έχουμε ξεκινήσει διαδικασία διερεύνησης του συνδρόμου σε γενετίστρια, γιατί απ' ότι μας είπαν έχουμε ένα ποσοστό 25% να ξανασυμβεί...Λειτουργεί όπως με τη μεσογειακή αναιμία...Όπως καταλαβαίνεις μια νέα εγκυμοσύνη αν μας προκύψει θα είναι γεμάτη φόβο και άγχος...

Καλή συνέχεια και σε σένα..Ελπίζω να σταματήσουν κάποια στιγμή τα δάκρυα μας...Εύχομαι κι εγώ να πάνε καλά από δω και πέρα τα πράγματα...


1484168ifaey5elah.gif

lQeqp2.png?FAE7bvRd

Link to comment
Share on other sites

πως ξεπρήστηκε ρε κοριτσάκι μου??? εσύ δεν περιμένεις κανονικά από Παρασκευή και μετά? Μου φαίνεται περίεργο! Από πονάκια πως είσαι σήμερα???

Ειχα γραψει αν θυμασαι οτι ειχε αρχισει να ποναει λιγες μερες πριν αδιαθετησω, συνεχισε να ποναει οσο ειχα περιοδο, και οταν εκανα τις γκοναλ και την πρεγκνυλ και 3 μερες μετα την πρεγκνυλ αρχισε να ποναει πιο πολυ...και χθες, 9 μερες μετα την πρεγκνυλ αρχισε να ξε-ποναει και τωρα πονανε μονο οι θηλες....

Πονακια δεν εχω ουτε κραμπες. Τεστ ειναι να κανω την Παρασκευη και αν βγει αρνητικο να σταματησω την προγεστερονη για να αδιαθετησω...

Ενταξει, ειναι νωρις ακομα, αλλα το στηθος που σταματησε να ποναει, δε το λες και θετικο σημαδι, ετσι δεν ειναι?


1DqRp3.png

vA8fp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Eγω δυστιχος δεν μπορω να μπω στην λιστα σας γιατι εμενα η περιοδος αν την αφεισω να ερθει μονη της θα κανει κανα 4μηνο...εγω ανα 32-35 μερες κανω το τεστακι μου και μετα αρχιζω τα χαπακια για να ερθει.

Εχεις πολυκυστικες και δεν σου ερχεται περιοδος χωρις χαπια προγεστερονης ή καποιο αλλο προβλημα?

(Αν ηδη το εχεις αναφερει μη με παρεξηγεις, λιγο η ζεστη, λιγο τα λογια του παπά, ξερεις τωρα.... Εχω λαλλησει)


1DqRp3.png

vA8fp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, πιθανόν από διαίσθηση θα έλεγα αλλά δεν νιώθω και τίποτα εκτός από το στήθος μου που είναι το ίδιο πρησμένο όπως είναι και κάθε μήνα....

ΝΤΟΛΗ, όταν πιστεύουμε ότι δεν είμαστε έγκυες, τότε είμαστε! Τους μήνες που ήμουν κατά φαντασίαν έγκυος, γιατί είχα όλα τα συμπτώματα, τελικά αδιαθετούσα. Και τις δύο φορές που έμεινα έγκυος δεν πίστευα ότι είμαι και φυσικά δεν με ενδιέφερε αν θα είμαι. Τώρα που με ενδιαφέρει, δεν μένω.

βίλλυ, ο πόνος στις θηλές είναι καλό σημάδι, απ' ότι λένε τα άλλα κορίτσια. Ελπίζω να βγει θετικό το τεστάκι την Παρασκευή.

ΝΤΟΛΗ, ένα ένα τα θυμάμαι. Κάτι συγγενείς μου έκαναν ένα παιδάκι υγιέστατο και το δεύτερο γεννήθηκε με σοβαρό πρόβλημα, ένα σπάνιο γενετικό σύνδρομο που λειτουργεί όπως η μεσογειακή αναιμία, δηλ. οι πιθανότητες είναι 25% υγιές παιδί, 25% άρρωστο παιδί και 50% φορέας.

Αυτοί πιάσανε τα δυο 25άρια. Το παιδάκι έκανε μεταμόσχευση μυελού με δότη το μεγαλύτερο αδελφάκι και από τα αιματολογικά του είναι εντάξει. Όμως έχει χίλια δυο άλλα προβλήματα. Αν θέλουν να κάνουν τρίτο παιδί, πρέπει να κάνουν εξωσωματική με προεμφυτευτική διάγνωση. Βέβαια, μπορεί να προσπαθήσει να μείνει έγκυος φυσιολογικά και, αν βρεθεί πρόβλημα στη λήψη τροφοβλάστη, να κάνει διακοπή. Όμως το ζευγάρι δεν θέλουν να φτάσουν σε σημείο να κάνουν διακοπή. Γι' αυτό άλλωστε γεννήθηκε το παιδί με τέτοιο πρόβλημα. Δεν έκανε άμνιο η κοπέλα, παρότι ήταν 37 χρονών, και αποφάσισε να το ρισκάρει. Και απ' ότι ξέρω, σίγουρα κάτι τους είχαν πει και στο β' επιπέδου αλλά δεν το ψάξανε παραπέρα.

Αυτό που έχω να σου πω εγώ, είναι να μην νιώθεις τύψεις ή ενοχές που έκανες τη διακοπή κύησης και να είσαι αισιόδοξη ότι όλα θα πάνε καλά αυτή τη φορά.

Επίσης, μια άλλη ξαδέλφη μου έκανε μια διακοπή κύησης στον 6ο μήνα, παρότι η άμνιο ήταν καθαρή, γιατί στο β' επιπέδου εμφανίστηκε στο έμβρυο ιεροκοκκυγικό τεράτωμα. Στη δεύτερη εγκυμοσύνη της, το έμβρυο παλλινδρόμησε την 11η εβδομάδα και το διαπίστωσαν από τη αυχενική, έκαναν ιστολογική και είχε σύνδρομο down. Μετά από αυτό φοβόταν να μείνει έγκυος, άφησε να περάσουν 2 χρόνια και τελικά, όταν ξαναέμεινε, είχε τρελαθεί από το φόβο της, έκανε άμνιο, όλα ήταν τέλεια και τώρα κρατάει τον μπέμπη της αγκαλίτσα. Εντελώς πληροφοριακά σου λέω ότι η ξαδέλφη μου στην 1η εγκυμοσύνη ήταν 27 χρονών, στη 2η ήταν 28 χρονών και στην τρίτη 30 χρονών.

Κοινώς, είναι να μη σου τύχει.

Link to comment
Share on other sites

Μανουτίτα σε καταλαβαίνω απόλυτα στο θέμα της αναμονής.Κι εγώ όσο και να προσπαθώ να ξεχνάω στριφογυρίζει στο μυαλό μου συνέχεια.

Nτόλη μου ναι η Καρι μου αρέσει, τα ρούχα της το στυλ της...Ξέρεις να ράβεις και θέλεις το πατρόν? Έχω μια κολλητή φίλη που είναι σχεδιάστρια μόδας και ότι μου έρθει στο μυαλό της το ζητάω. Ξέρεις τι άλλο κάνω? Πάω σε μαγαζιά για χοντρές και αγοράζω πρωτότυπες ασύμμετρες φούστες που τις κάνω φορέματα. Έξυπνο?

Ας πάμε στο θέμα μας όμως...Καλά βρε κοριτσάκι μου πως είναι δυνατό να είσαι σίγουρη πως δεν είσαι έγκυος?Τι συμπτώματα είναι αυτά για να ξέρω κι εγώ?

Φιφί καλώς μας όρισες και ψυχραιμία...Τα παιδιά έρχονται με αγάπη όχι με άγχος. Το καλοκαιράκι είναι κοντά και οι διακοπές παραμονεύουν στην γωνία. Έφτασε η ώρα να ξαναγελάσει το χειλάκι σου.

Κι εσύ Βίλλυ απαισιοδοξία? Γιατί έτσι οι υδροχοίνες?Έπεσε η ομάδα τώρα? 1 βήμα πριν το τέλος? Γιατί είστε τόσο σίγουρες?

My wish ποιές φλέβες είναι μαγεία?Αυτό δεν το πολυκατάλαβα...Γενικώς δεν παίρνει εύκολα...

Κορίτσια εγώ λέω αύριο να ρωτήσω τη γυναικολόγο να το κάνω το τεστ μια μέρα νωρίτερα...Δεν αντέχω άλλο την αναμονή...Για να κάνω β χοριακή πάω με άδειο στομάχι ή δεν παίζει ρόλο?

Link to comment
Share on other sites

ΝΤΟΛΗ, όταν πιστεύουμε ότι δεν είμαστε έγκυες, τότε είμαστε! Τους μήνες που ήμουν κατά φαντασίαν έγκυος, γιατί είχα όλα τα συμπτώματα, τελικά αδιαθετούσα. Και τις δύο φορές που έμεινα έγκυος δεν πίστευα ότι είμαι και φυσικά δεν με ενδιέφερε αν θα είμαι. Τώρα που με ενδιαφέρει, δεν μένω.

βίλλυ, ο πόνος στις θηλές είναι καλό σημάδι, απ' ότι λένε τα άλλα κορίτσια. Ελπίζω να βγει θετικό το τεστάκι την Παρασκευή.

ΝΤΟΛΗ, ένα ένα τα θυμάμαι. Κάτι συγγενείς μου έκαναν ένα παιδάκι υγιέστατο και το δεύτερο γεννήθηκε με σοβαρό πρόβλημα, ένα σπάνιο γενετικό σύνδρομο που λειτουργεί όπως η μεσογειακή αναιμία, δηλ. οι πιθανότητες είναι 25% υγιές παιδί, 25% άρρωστο παιδί και 50% φορέας.

Αυτοί πιάσανε τα δυο 25άρια. Το παιδάκι έκανε μεταμόσχευση μυελού με δότη το μεγαλύτερο αδελφάκι και από τα αιματολογικά του είναι εντάξει. Όμως έχει χίλια δυο άλλα προβλήματα. Αν θέλουν να κάνουν τρίτο παιδί, πρέπει να κάνουν εξωσωματική με προεμφυτευτική διάγνωση. Βέβαια, μπορεί να προσπαθήσει να μείνει έγκυος φυσιολογικά και, αν βρεθεί πρόβλημα στη λήψη τροφοβλάστη, να κάνει διακοπή. Όμως το ζευγάρι δεν θέλουν να φτάσουν σε σημείο να κάνουν διακοπή. Γι' αυτό άλλωστε γεννήθηκε το παιδί με τέτοιο πρόβλημα. Δεν έκανε άμνιο η κοπέλα, παρότι ήταν 37 χρονών, και αποφάσισε να το ρισκάρει. Και απ' ότι ξέρω, σίγουρα κάτι τους είχαν πει και στο β' επιπέδου αλλά δεν το ψάξανε παραπέρα.

Αυτό που έχω να σου πω εγώ, είναι να μην νιώθεις τύψεις ή ενοχές που έκανες τη διακοπή κύησης και να είσαι αισιόδοξη ότι όλα θα πάνε καλά αυτή τη φορά.

Επίσης, μια άλλη ξαδέλφη μου έκανε μια διακοπή κύησης στον 6ο μήνα, παρότι η άμνιο ήταν καθαρή, γιατί στο β' επιπέδου εμφανίστηκε στο έμβρυο ιεροκοκκυγικό τεράτωμα. Στη δεύτερη εγκυμοσύνη της, το έμβρυο παλλινδρόμησε την 11η εβδομάδα και το διαπίστωσαν από τη αυχενική, έκαναν ιστολογική και είχε σύνδρομο down. Μετά από αυτό φοβόταν να μείνει έγκυος, άφησε να περάσουν 2 χρόνια και τελικά, όταν ξαναέμεινε, είχε τρελαθεί από το φόβο της, έκανε άμνιο, όλα ήταν τέλεια και τώρα κρατάει τον μπέμπη της αγκαλίτσα. Εντελώς πληροφοριακά σου λέω ότι η ξαδέλφη μου στην 1η εγκυμοσύνη ήταν 27 χρονών, στη 2η ήταν 28 χρονών και στην τρίτη 30 χρονών.

Κοινώς, είναι να μη σου τύχει.

Τώρα μ'έχεις κάνει....κουρέλι...Δηλαδή λες εγώ που είμαι σχεδόν σίγουρη να είμαι κατα φαντασία? Πόσες φορές σου συνέβη να είσαι σίγουρη και τελικά τζίφος?Ο μεγαλύτερος φόβος μου είναι να πάω και να είναι αρνητκό...μετά από τόσο κόπο...και ελπίδες...και κλάμα....και ταξίδι...

Άστο σόρι...είμαι μια αναπνοή πριν τα αποτελέσματα και έχω φρικάρει

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μ'έχεις κάνει....κουρέλι...Δηλαδή λες εγώ που είμαι σχεδόν σίγουρη να είμαι κατα φαντασία? Πόσες φορές σου συνέβη να είσαι σίγουρη και τελικά τζίφος?Ο μεγαλύτερος φόβος μου είναι να πάω και να είναι αρνητκό...μετά από τόσο κόπο...και ελπίδες...και κλάμα....και ταξίδι...

Άστο σόρι...είμαι μια αναπνοή πριν τα αποτελέσματα και έχω φρικάρει

Βρε, μάτια μου, μην παίρνεις και τοις μετρητοίς τα όσα λέω. Για την ακρίβεια εννοούσα ότι είχα όλα τα συμπτώματα της εγκυμοσύνης, τα οποία όμως μοιάζουν με της περιόδου. Κατά βάθος όμως ήξερα ότι δεν είμαι έγκυος. Και κάτι άλλο: και τις δύο φορές που έμεινα έγκυος το ένιωσα, γιατί κανά δυο μέρες πριν από την περίοδο δεν είχα κανένα σύμπτωμα, αισθανόμουν ανάλαφρη σαν το πουλάκι και ήμουν σίγουρη ότι δεν θα έρθει η περίοδος και τα συμπτώματα εγκυμοσύνης, όπως πονάκια χαμηλά, ήρθαν μετά την καθυστέρηση. Τελικά, έτσι για την ιστορία, τα τεστ εγκυμοσύνης και τη μία και την άλλη φορά τα έκανα με 5 μέρες καθυστέρηση την πρώτη και 3 μέρες τη δεύτερη.

Τώρα όμως που προσπαθώ, ένιωθα σαν έγκυος, ίσως επειδή ήθελα να είμαι έγκυος, ενώ τις άλλες φορές που έμεινα δεν είχα καμία έννοια, το είχα πάρει χαλαρά.

Μην ακούς τις βλακειες που γράφω. Εύχομαι το τεστάκι σου να είνα θετικό και σου στέλνω όλη τη θετική μου ενέργεια.

Και για να απαντήσω στις ερωτήσεις σου: την πρώτη φορά που είχα ελεύθερες επαφές, δεν πίστευα ότι θα μείνω έγκυος με την πρώτη, υπολόγιζα ότι δεν θα μπορώ να μείνω εύκολα. Όταν περίμενα περίοδο, ανακάλυψα ότι αισθανόμουν ανάλαφρη και σκέφτηκα ότι δεν θα μου έρθει η περίοδος. Όμως είχα πρηστεί αλλόκοτα στην κοιλιά και αναρωτιόμουν τι συμβαίνει. Τελικά ήμουν έγκυος αλλά το τεράστιο πρήξιμο ήταν επειδή είχα μερική μύλη κύηση, πράγμα που σημαίνει ότι αυξάνεται κατακόρυφα η χοριακή, χωρίς να υπάρχει έμβρυο. Λόγω της κατακόρυφης ανόδου της χοριακής, είχα πρηστεί τρομερά. Μη σε φοβίζει αυτό που γράφω, έτυχε σ' εμένα το τζόκερ. Στατιστικά η μύλη κύηση είναι 1/2000 κυήσεις και, για να καταλάβεις το μέγεθος της χοριακής, την 5η μέρα καθυστέρησης είχα χοριακή 3.500, τιμή εξωπραγματική που την έχει κανείς μόνο σε περίπτωση διδύμων ή τριδύμων.

Τη δεύτερη φορά που προσπάθησα να μείνω έγκυος, είχα πρησμένο στήθος και πονάκια χαμηλά, πριν από την περίοδο και πίστευα ότι ίσως ήμουν έγκυος. Όταν μου ήρθε, έκλαιγα. Τον άλλο μήνα τα ίδια. Τον τρίτο μήνα βαρέθηκα να είμαι κατά φαντασίαν έγκυος κάθε μήνα και είπα ότι θα ξανασχοληθώ με το ζήτημα μετά από 6-7 μήνες. Εκείνο το μήνα περίμενα περίοδο αλλά δεν είχα ούτε πρήξιμο ούτε πονάκια. Το ένστικτό μου μού είπε ότι είμαι έγκυος αλλά φοβόμουν να κάνω τεστ. Έτσι άφησα να περάσουν 3 ημέρες και τότε έκανα το τεστ. Την ίδια μέρα είχε πρηστεί το στήθος και άρχισαν τα πονάκια χαμηλά. Μετά από δύο μέρες το στήθος ξεπρήστηκε ελαφρώς και τα πονάκια εξαφανίστηκαν. Κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά. Έκανα την χοριακή και ενώ είχε αυξηθεί, δεν είχε διπλασιαστεί. Και μετά πέρασα έναν γολγοθά μετρώντας χοριακές. Άστα να πάνε.

Την τρίτη φορά που άρχισα να προσπαθώ, τον πρώτο μήνα έλεγα μήπως είμαι έγκυος, γιατί είχα πρησμένο στήθος και πονάκια χαμηλά αλλά πάλι δεν το πίστευα, μέχρι που ερχόταν η περίοδος ακριβώς στην ώρα της. Και μετά κάθε μήνα τα ίδια. Τον Μάιο περίμενα περίοδο στις 5 Μαΐου και δεν ήρθε. Εγώ σίγουρη ότι είμαι έγκυος, έκανα την άλλη μέρα ένα τεστ και βγήκε αρνητικό αλλά η περίοδος άφαντη. Πέρασα όλη μέρα να αναρωτιέμαι γιατί δεν έρχεται η περίοδος, κόντεψα να τρελαθώ, έλεγα ότι μπήκα στην προεμμηνόπαυση, σκεφτόμουν ένα σωρό τρελά σενάρια και το απόγευμα που ήρθε η περίοδος, έκανα πάρτυ.

Στις 31 Μαΐου περίμενα περίοδο. Από τις 28 Μαΐου άρχισα να έχω κάτι καφετιά κι αφού συνεχίστηκαν μέχρι τις 30 Μαΐου, πλέον ήμουν πεπεισμένη ότι είμαι έγκυος και μάλιστα είχα βγάλει και τη διάγνωση ότι έχω αποκόλληση και πρέπει να πάρω ουτροτζεστάν. Έτσι περίμενα να ξημερώσει η 31η Μαΐου, για να κάνω τεστ. Ευτυχώς, δεν πρόλαβα να πετάξω τα λεφτάκια μου, γιατί η περίοδος ήταν πιστή στο ραντεβού της.

Φαντάσου λοιπόν, ότι δεν είμαι και το πιο νορμάλ άτομο του κόσμου τους τελευταίους μήνες και νομίζω ότι τα λόγια μου δεν έχουν ιδιαίτερη βαρύτητα.

Αυτό το μήνα λοιπόν, πιστεύω από τώρα ότι αποκλείεται να είμαι έγκυος. Το πιστεύω εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...