Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα! Μετα την παλινδρομη που ειχα βγηκε το αποτελεσμα του καρυοτυπου του εμβρυου και δειχνει οτι χρωμόσωμικα δεν ειχε καποια ανωμαλια, ηταν υγιες και αγορι.. επειδη στειλαμε μονο εμβρυικα στοιχεια ο γιατρός μου υποστηριζει οτι μπορει να ειχε καποιο προβλημα αλλα να μην κατάφεραν να το δουν απο το δείγμα που στειλαμε.. δεν ειχα φυσικη αποβολη, ο σακος μου μεγαλωνε απλως δεν υπηρχε εμβρυακι απο ενα σημειο και μετα,πραγμα που εμενα με ανακουφιζε οτι οντως υπηρχε θεμα με το εμβρυο .. περα απο το βασικο πακετο εξετασεων για θρομβοφιλια που βγηκε καθαρο, τωρα πρεπει να κανω το πακετο "12 παραγοντων" μου ειπε και να μιλησω με αιματολογο που μου συστησε. Στεναχωρηθηκα πολυ.. υπαρχει περίπτωση να ηταν υγιες και απλως να ηταν τυχαιο γεγονος; Φοβαμαι ότι ξεκιναει νεα αγνωστη μαχη πριν τη δεύτερη εξωσωματικη! Και αν βρεθει κατι σε αυτές τις εξετασεις εχω ελπιδες να κρατησω μωρακι; Θα παιρνω απλως αντιπηκτικες;; Ή Είναι πιο περίπλοκο,; Συνεβη σε καμία, αλλα να τα καταφερε τελικα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

      • Δύναμη! 3

Θηλασμός


Recommended Posts

Κορίτσια μήπως έχετε κάποια ιδέα για διατροφή στο θηλασμό; Εγώ πίνω καμιά μπυρίτσα, γιατί μου έχουν πει ότι κατεβάζει γάλα, αλλά γενικώς τρώω τα πάντα. Οφείλω πάντως να αναφέρω σε όσες γίνονται για πρώτη φορά μανούλες ότι το διαδίκτυο με βοήθησε πολύ σχετικά με πληροφορίες που έπαιρνα για το θηλασμό, διότι μπορεί να είναι μια φυσική διαδικασία θέλει όμως ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ προσπάθεια για να πετύχει!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλή μου και στην αδεφή μου έλεγαν θείτσες να πίνει σαμιώτικο κρασί για ν κατεβάσει γάλα, γιατί το έκαναν αυτό οι κόρες τους. μύθος! απλά σε χαλαρώνει το οινόπνευμα, το οποίο όμως περνάει στο γάλα.

απαγορεύεται το αλκοόλ.

δεν είμαι διατροφολόγος, μπορώ όμως να σου πω τί έτρωγα, όταν θήλαζα.

το πρωί πάρα πολύ γάλα με μέλι, 3-4 φέτες ψωμί με βούτυρο καθαρό με μέλι ή και μαρμελάδα σπιτική, κασέρι ή κεφαλοτύρι. το δεκατιανό μου ήταν χυμός φρέσκος πορτοκάλια. το μεσημέρι μοσχάρι ή κοτόπουλο ή αρνί με τα πάντα, εκτός από μπαχαρικά, εκτός από πράσινα. σαλάτες όλα εκτός από μπρόκολο, λάχανο, κουνουπίδι, γιατί προκαλούσαν στο δικό μου μωρό αέρια που το πονούσαν.

το απόγευμα ρυζόγαλα ή κρεμούλες σπιτικές. φρούτα αργότερα, εκτός φλούδας πράσινης. πολλά αχλάδια έτρωγα.

βράδυ έτρωγα σούπες ή το μεσημεριναό ή τυρί με ψωμί, ελιές, πάλι φρούτα. πάλι γάλα με μέλι.

τρελό νερό, πάρα πολύ. δίψαγα το βράδυ κι έπινα τον βόσπορο!

δεν έβαζα καθόλου λεμόνι, δεν έτρωγα τσιγαριστά. αγνά φαγητά, σπιτικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εγώ πάλι θα διαφωνήσω με την υπερβολική κατανάλωση αγελαδινού γάλατος διότι προκαλεί κολικούς στο νεογέννητο καθώς και το μελι είναι αλλεργιογόνο αυτό που ουσιαστικά κατεβάζει γάλα είναι οι σούπες και τα αμυλούχα πατάτες μακαρόνια κτλ


:tongue::tongue:
Link to comment
Share on other sites

λενε...

οτι καλο ειναι τους πρωτους μηνες ειδικα να αποφευγονται προιοντα απο βοοειδη (κρεατικα, γαλακτομικα) γιατι ενοχοποιουνται για κολικους οπως και τα πρασινα λαχανικα.

Επισης τα μπαχαρικα, το λαχανο, τα οξυ σε γευση τροφιμα επηρεαζουν την γευση στο γαλα..

για την μπυρα επειδη περιεχει περισσοτερο αλκοολ σε σχεση με τη μαγια δεν υπαρχει καποια αποδεδειγμενη ενδειξη και σε αυτη τη περιπτωση καλυτερο ειναι να προτιμονται μπυρες χωρις αλκοολ.

Σε γενικες γραμμες ενδεικνυται η διατροφη της γαλουχιας να ειναι ομοια με της κυησης..αλλα οφειλει η καθε θηλαζουσα να παρατηρει στο μωρο της αν απο τον συνδυασμο καποιου φαγητου που τρωει με τον θηλασμο που προσφερει ισοδυναμουν με την εμφανιση καποιας ενοχλησης, γκρινιας του βρεφους

Link to comment
Share on other sites

μαμάλευτεράκι και το αυγό αλλεργιογόνο είναι, αλλά το τρώμε στο θηλασμό!

η παιδίατρός μας είπε όχι ψάρι, θαλασσινά στο θηλασμό, επειδή είναι αλλεργιογόνα. και δυστυχώς την άκουσα. άργησα, αλλά κατάλαβα ότι βλακεία έκανα!

μέλι από παραγωγό που μας το έκανε δώρο. δυστυχώς τελείωσε!

την αλλεργία στο γάλα και τα γαλακτοκομικά δεν την καταλαβαίνω. καλά για κολικό εξαιτίας των γαλακτοκομικών...

το μωράκι μου δεν είχε θέμα! αντίθετα, οι γιαγιάδες μου έλεγαν ότι τα γαλακτοκομικά ηρεμούν τα μωρά. η μάνα του πατέρα μου έλεγε ότι το μέλι είναι φάρμακο για όλα!

για πατάτες και μακαρόνια θα συμφωνήσω, βοηθούν! όχι τσιγαριστά όμως, τηγανητά συνέχεια, κέτσαπ, μουστάρδες και άλλα κονσερβοποιημένα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σεβουλα μου είμαστε και από την ιδία πόλη πότε θα γνωριστούμε ???????

Σε όσα προανέφερα για αλλεργία θηλασμό

δεν είναι από προσωπική εμπειρία ούτε από ότι άκουσα από παπουγιαγιαδεσʼ

αλά από έρευνες που έχουν γίνει

και έχω διάβαση στην ενότητα του θηλασμού σε αρκετά φόρουμ

και σε άπειρα βιβλία 26 μήνες που θηλάζω

το αγελαδινό είναι το ποιο αλλεργιογόνο από όλα

καθώς και το μελί επίσης και τα αυγό και η ξυροί καρποί

φυσικά δε είναι κανόνας για κανένα παιδάκι

ξεκινάμε προσέχοντας και άμα παρατηρήσουμε κάτι στο βρέφος το διακόπτουμε άμεσα


:tongue::tongue:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σεβουλα μου είμαστε και από την ιδία πόλη πότε θα γνωριστούμε ???????

όποτε θες! θα χαρώ πολύ! :D

ήδη έχουμε γνωριστεί με την astarti και τη νεράϊδα της!:-D

Σε όσα προανέφερα για αλλεργία θηλασμό

δεν είναι από προσωπική εμπειρία ούτε από ότι άκουσα από παπουγιαγιαδεσʼ

αλά από έρευνες που έχουν γίνει

και έχω διάβαση στην ενότητα του θηλασμού σε αρκετά φόρουμ

και σε άπειρα βιβλία 26 μήνες που θηλάζω

το αγελαδινό είναι το ποιο αλλεργιογόνο από όλα

καθώς και το μελί επίσης και τα αυγό και η ξυροί καρποί

φυσικά δε είναι κανόνας για κανένα παιδάκι

ξεκινάμε προσέχοντας και άμα παρατηρήσουμε κάτι στο βρέφος το διακόπτουμε άμεσα

με την τελευταία πρόταση το έσωσες!:tongue:

κι εγώ διάβασα, βιβλία, ενημερώθηκα από ίντερνετ, το parents, 2 παιδιάτρους.:mrgreen: η γνώση των γιαγιάδων μου, της αδερφής μου δεν συγκρίνεται. άποψή μου!:)

αυτό που κατάλαβα είναι ότι τα τρως όλα, και αν δεις κάτι στο παιδί κόβεις.:)

εσύ μανάρι μου είσαι άξια μανούλα! μπράβο σου!:D

εγώ 3 μήνες με εμπόδια!2 μήνες αποκλειστικά. :(

τί θα έλεγες για ΣΚ;:roll:

Link to comment
Share on other sites

με την τελευταία πρόταση το έσωσες!:tongue:

κι εγώ διάβασα, βιβλία, ενημερώθηκα από ίντερνετ, το parents, 2 παιδιάτρους.:mrgreen: η γνώση των γιαγιάδων μου, της αδερφής μου δεν συγκρίνεται. άποψή μου!:)

αυτό που κατάλαβα είναι ότι τα τρως όλα, και αν δεις κάτι στο παιδί κόβεις.:)

εσύ μανάρι μου είσαι άξια μανούλα! μπράβο σου!:D

εγώ 3 μήνες με εμπόδια!2 μήνες αποκλειστικά. :(

τί θα έλεγες για ΣΚ;:roll:

Λυπών είναι να μην σου κάτσει με της αλλεργίες και οι συμβουλές των γιαγιάδων σου θα πήγαιναν περίπατο αυτόματα ακούσαμε :D:D:D:D:D

κατι ξερω

Θήλασα αποκλείστηκα έως τους 7 μήνες και δεν εχω δώσει ποτέ σκόνη η ξένο γάλα στο παιδί μου αν διαβάσεις καλά στο φόρουμ θα δεις ότι πολλές επιλέγουν το κατσικίσιο αντί του αγελαδινού θα ψάξω και θα σου παραθέσω λινγ

εγω θα φύγω για διακοπές αλά κάθε απόγευμα πάμε φρούριο με της φίλες μου εκτός από χτες πήγαν μαζου εν δε ζου εσύ πήγε ?

να κανόνιζα μια κάτι εκεί στον παιδότοπο αφού επιστρέψω μετά τον 15 με ολλες τις κοπέλες


:tongue::tongue:
Link to comment
Share on other sites

kalimera manoules!

ego den exo tin treli empeiria mias kai thilazo mono 3 mines sxedon, omos tha sas po ti mas eipan sto mathima tou moitrikou thilasmou sto Elena, ti mou eipe o paidiatros kai ti exo diavasei:

apagorevetai alkool kai tsigaro. H magia tis mpiras pou voitthaei sti galouxia tha prepei na katanalothei see terasteies posotites gia na exei kapoio apotelesma. Tha prepei dld na gineis ntirla kai fusika to alkool pernaei sto gala. etsi ego exo anakalipsei tin mpira xoris alkool. oxi giati voithaei alla giati varethika na pino mono nero!

kafes me metro opos kai stin egymosyni (ego pino decafeine)

polla ugra (oxi aparaitita soupes, alla kai xumous nero klp.)

Oxi ospria (auto itan to mono pou eipe o paidiatros)

kata ta alla trome ta panta kai an doume oti kati exei piraxei to paidi, to xanatrome se mia evdomada. an epanalifthei tote to vgazoume apo ti diatrofi mas.

Tora tha sas po ti diavasa apo nees meletes kai ti upostirizoun oi epistimones

Prosoxi sta futofarmaka kai sto proionta pou exoun alevri. Mia ousia pou vazoun sto alevri se elaxisti posotita vrethike sto mitriko gala kai enoxopoieitai gia karkinogeneseis. episeis ta futofarmaka prokaloun sisanexia sta paidia kai kounane xeria kai podia sen trela.

Opote ego troo mono viologika proionta.

Xero-xero i gnosti erotisi: Ta empistevesai? I apantisi mou: perissotero apo auta pou mou lene me sigouria pos den einai viologika kai exoun ena karo ormones kai farmaka.

A! kai kati allo poteproionta pou pontizontai apo ton Asopo (Thiva, Vioteia kai Livadeia) Kai sunithos protimao eisagogis gia na einai sigouro pos exoun perasei elegxous.


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με τη Νατάσα για τα βιολογικά.

όταν λες αλεύρι, εννοείς στα έτοιμα φαγητά, τύπου μπισκότα και τέτοια;

τα απεύφευγα όλα αυτά. το μόνο που έτρωγα από έξω έτοιμο ήταν το μιλφέιγ Κωνσταντινίδη. δεν αντιστέκομαι!

όσπρια ούτε εγώ έτρωγα. το είδα πρώτα στην αδερφή μου, πλάνταζε η μικρή της, όταν έτρωγε φασολάδα. μας το είπε και η παιδίατρος.

για το αγελαδινό μας είχε πει και μια από τις δύο παιδιάτρους που φέραμε όταν η μικρή μου ήταν 1 μήνα. άστα... τα έχω γράψει αλλού. και τώρα γραμμένα τα έχω αλλά εντελώς αλλού.

για το κατσικίσιο το έχω ακούσει και το έχω διαβάσει. στο 2ο παιδάκι. όταν το έμαθα ήταν ήδη 5 μηνών. δεν της το άλλαξα.

μαζού εντ δε ζου πήγε η αδερφή μου την ανηψιά μου!

εγώ τα σιχαίνομαι αυτά! έχω αποδεδειγμένη αλλεργία! αλήθεια, σηκώνεται η τρίχα κάγκελο!

όταν επιστρέψεις με το καλό, αφού περάσεις τέλεια, πάμε φρούριο!

πού θα πας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


συμφωνώ με τη Νατάσα για τα βιολογικά.

όταν λες αλεύρι, εννοείς στα έτοιμα φαγητά, τύπου μπισκότα και τέτοια;

τα απεύφευγα όλα αυτά. το μόνο που έτρωγα από έξω έτοιμο ήταν το μιλφέιγ Κωνσταντινίδη. δεν αντιστέκομαι!

όσπρια ούτε εγώ έτρωγα. το είδα πρώτα στην αδερφή μου, πλάνταζε η μικρή της, όταν έτρωγε φασολάδα. μας το είπε και η παιδίατρος.

για το αγελαδινό μας είχε πει και μια από τις δύο παιδιάτρους που φέραμε όταν η μικρή μου ήταν 1 μήνα. άστα... τα έχω γράψει αλλού. και τώρα γραμμένα τα έχω αλλά εντελώς αλλού.

για το κατσικίσιο το έχω ακούσει και το έχω διαβάσει. στο 2ο παιδάκι. όταν το έμαθα ήταν ήδη 5 μηνών. δεν της το άλλαξα.

μαζού εντ δε ζου πήγε η αδερφή μου την ανηψιά μου!

εγώ τα σιχαίνομαι αυτά! έχω αποδεδειγμένη αλλεργία! αλήθεια, σηκώνεται η τρίχα κάγκελο!

όταν επιστρέψεις με το καλό, αφού περάσεις τέλεια, πάμε φρούριο!

πού θα πας;

dld psomi, makaronia mpiskota klp.

gia to ageladino den xero alla den trelenomai kai sto gala. bebaia troo giaourtia kai turi.


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

dld psomi, makaronia mpiskota klp.

gia to ageladino den xero alla den trelenomai kai sto gala. bebaia troo giaourtia kai turi.

και το ψωμί και τα μακαρόνια;:confused: αυτά τα έτρωγα.

μπισκότα και τα συναφή όχι!:-D

τυριά, γάλα, ρυζόγαλα, κρέμες, γιαούρτι μανούλας, μηλόπιτα χωρίς κανέλα .....

βούτυρο καθαρό, πρόβειο ή αγελαδινό, από τυροκόμο!:)

έχω πιεί πάααααρα πολύ γάλα με μέλι πάντα! :mrgreen:

από μοσχάρι έχω ξεκληρίσει στάβλο!:rolleyes:

από κοτόπουλα, το κοτέτσι της μανούλας μου!:tongue:

Link to comment
Share on other sites

κούκλα μου, καλημέρα!

τα έχω διαβάσει αυτά. αλλά δεν αντικαθιστώ τον γιατρό του παιδιού μου με τον κάθε ένα που πήγε 2-3 μήνες και παρακολούθησε σεμινάρια θηλασμού:tongue::mrgreen:.

άποψή μου!:cool:

σεβαστές όλες οι άλλες!:cool:

Link to comment
Share on other sites

κούκλα μου, καλημέρα!

τα έχω διαβάσει αυτά. αλλά δεν αντικαθιστώ τον γιατρό του παιδιού μου με τον κάθε ένα που πήγε 2-3 μήνες και παρακολούθησε σεμινάρια θηλασμού:tongue::mrgreen:.

άποψή μου!:cool:

σεβαστές όλες οι άλλες!:cool:

Διαφωνώ κάθετα μαζί σου και δεν χουν παρακολούθηση 1 -2 μήνες σεμινάρια θηλασμού ασχολούντο μια ζωή μόνο με τον θηλασμό και κάνουν έρευνες επάνω σε αυτό :D:D:D:D

αλήθεια ποια παιδίατρο εχείς ?


:tongue::tongue:
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...