Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Εγώ πάντως κορίτσια έκανα ένα τεστ πριν καμία ώρα αλλά είχα πιει νερό βέβαια και δεν ήταν πολύ σκουρα τα  ουρα και βγήκε πιο αχνη από χθες η γραμμή … και τσάμπα τώρα μπηκα σε αυτή τη διαδικασία . Θα κάνω ένα τη Παρασκευή κ ας γίνει ότι θέλει π θεός γιατί βαρέθηκα κ κουράζω κ εσάς τσάμπα που έχει η κάθε μια τις σκέψεις και τις έννοιες της … 

      Αχ αυτά τα τεστ!Τζάμπα στεναχώρια πήρες τώρα ρε συ..μπορεί να είναι όλα καλά και απλά λόγω του ότι είναι βράδυ,να έδειξε πιο αχνό.. Πότε εχεις χοριακη?Εγώ το πήρα απόφαση πάντως,δεν θα ξανακάνω τεστ πριν τη χοριακη,είχα σαλταρει τελείως! 

      Και φυσικά δεν κουράζεις καμία από εμάς,πάλι καλά που υπάρχει το φορουμ και συζητάμε ο,τι μας προβληματίζει 

μανούλες Νοεμβρίου 2016 !!!


annoula_

Recommended Posts

Καλημερααααα τι κανετε??Πως είστε? ?διάβασα μια χαρά τα μπεμπάκια σας! το ποντίκι έχει επισήμως 2 δοντάκια!!τα 2 κάτω και πάμε για τα 2 πάνω!

Κορίτσια έχετε εμπειρία από χαλινο άνω χειλους? ? Νομίζω έχει το παιδι,επίσης σε τι ηλικία δώσατε γιαουρτι όσες έχετε και άλλα μωρά και τι γιαούρτι? πρόβειο αγελαδινό ή κατσικίσιο? ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αχ το ποντικακι που χει κ δοντακια!

Ο ανηψιος μου εχει χαλινο αλλα οχι χειλους.οχι πολυ κ δ εκαναν ακομη κτ.ισως του χρονου που θα ναι 3.στο φαι δ δημιουργησε πρβλμ

Εγω προσπαθησα γιαουρτι αυτα με την πετσα.ολα.αγελαδινο.κατσικισιο.προβειο.δ εφαγε κανενα.ουτε τωρα τρωει

Link to comment
Share on other sites

Izambella Προσωπικά δεν γνωρίζω για χαλινό άνω χείλους, αλλά είχα ενημερωθεί πριν γεννήσω ότι στη Θεσσαλονίκη είναι ένας γιατρός (Ψ....ίδης) που κάνει εκτομές με λέιζερ και θεωρείται από τους καλύτερους.

 

Vikib Ναι, η παιδίατρος μας είπε να ξεκινήσω να της δίνω 5μ και 10ημ φρούτα αλεσμένα και μετά όταν θα κλείσει και τον 6ο να της δώσω συγκεκριμένα λαχανικά και κρέας. Θεωρώ ότι είναι νωρίς και θα περιμένω να κλείσει τους 6μ. Τουλάχιστον να στηρίζει το κορμάκι καλά.Έχω υπόψη μου ένα πλάνο διατροφής και δεν με βλέπω να συμβαδίζω με την παιδίατρο στο διατροφικό κομμάτι. 

Προχθές που πήγαμε της έκανε τη 2η δόση του εμβολίου για τον πνευμονιόκοκκο. Αυτή τη φορά την πείραξε πολύ- είχε χάσει τον έλεγχο του σώματός της, δεν κλωτσούσε ως συνήθως, δεν μπορούσε να σηκώσει πολύ τα χέρια και να στηρίξει το κορμάκι της, πονούσε το πόδι της ... λίγο τρόμαξα μην την είχε τρυπήσει σε κανένα νεύρο με το εμβόλιο, αλλά όλα οκ από το μεσημέρι της επόμενης ημέρας.

Έχουμε φτάσει 7 κιλά και 67 εκατοστά.


StW9p2.png etcKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ζιλιχερ ολα καλα με την κοριτσαρα σου

Κ μεις θα κλεισουμε τον 6ο κ μετα.να κανουμε κ τη βαπτιση.συμφωνει κ η παιδιατρος,το επιτρεπει κ το βαρος μας,ειπε οτι θα ναι πιο ετοιμο κ το πεπτικο.κ γω πανω κατω ξερω τι θα κανω με το φαι.το πλανο του παπαβεντση ειναι τελειο.κ λογω θηλασμου δ θελω να εισαγω τριτο γευμα νωρις γτ δ ενδιαφερεται τοσο για το στηθος κ φαινεται φαγανουλης.καθεται καλα με στηριξη,οτι πιασει το βαζει στο στομα κ μας κοιταει οταν τρωμε

Εμενα τωρα μετα απο αυτο το εμβολιο εκανε 5μερες να κανει κακα κ μετα αλλες τρεις για δευτερη φορα.δ ζοριζεται απλα εχει βρωμερα αερια

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, vikib είπε:

Μπραβο ζιλιχερ ολα καλα με την κοριτσαρα σου

Κ μεις θα κλεισουμε τον 6ο κ μετα.να κανουμε κ τη βαπτιση.συμφωνει κ η παιδιατρος,το επιτρεπει κ το βαρος μας,ειπε οτι θα ναι πιο ετοιμο κ το πεπτικο.κ γω πανω κατω ξερω τι θα κανω με το φαι.το πλανο του παπαβεντση ειναι τελειο.κ λογω θηλασμου δ θελω να εισαγω τριτο γευμα νωρις γτ δ ενδιαφερεται τοσο για το στηθος κ φαινεται φαγανουλης.καθεται καλα με στηριξη,οτι πιασει το βαζει στο στομα κ μας κοιταει οταν τρωμε

Εμενα τωρα μετα απο αυτο το εμβολιο εκανε 5μερες να κανει κακα κ μετα αλλες τρεις για δευτερη φορα.δ ζοριζεται απλα εχει βρωμερα αερια

Το θέμα είναι ότι τον προηγούμενο μήνα της είχα πει ότι θέλω να περιμένω να κλείσει και τον 6ο και η απάντησή της ήταν "για το εντεράκι της λες,ε;". Οπότε εγώ θεώρησα ότι είχαμε συνεννοηθεί. Τώρα πάλι μου είπε για νωρίτερα. Δεν θα μπω σε αντιπαράθεση. Θα κάνω το πλάνο του Παπαβέντση, ψάχνομαι και λίγο για blw αλλά το φοβάμαι.

Εμείς προς το τέλος Αυγούστου υπολογίζουμε τη βάπτιση.

Με το καλό να φωτιστεί ο μικρούλης σας! 


StW9p2.png etcKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστουμε.εμας πλησιαζει.ρουχα πρεπει να δω

Κ γω προσπαθησα για blw αλλα δ ενδιαφερθηκε στην αρχη η κορη μου.ενα διμηνο εκανε καλη αρχη κ μετα ενα διμηνο τπτ.μετα αρχισε σιγα σιγα σε κομματια.αυτον τον βλεπω πιο ετοιμο

Δες συνταγες για finger food στη σελιδα.κ το βιβλιο πολυ καλο

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, vikib είπε:

Ευχαριστουμε.εμας πλησιαζει.ρουχα πρεπει να δω

Κ γω προσπαθησα για blw αλλα δ ενδιαφερθηκε στην αρχη η κορη μου.ενα διμηνο εκανε καλη αρχη κ μετα ενα διμηνο τπτ.μετα αρχισε σιγα σιγα σε κομματια.αυτον τον βλεπω πιο ετοιμο

Δες συνταγες για finger food στη σελιδα.κ το βιβλιο πολυ καλο

Είμαι στη σελίδα blw και παιδική-βρεφική διατροφή στο fb και έχουν κι εκεί πολλές ιδέες. ☺


StW9p2.png etcKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.βλέπω συζητάτε  για τη διατροφη των μωρών και προβληματίζομαι.Εγώ δε του έδωσα καθόλου ριζευρο φαρινες κλπ. Ξεκίνησε με φρούτο στις 10 μέρες μπήκε χορτοσουπα μετά κρέας και παράλληλα το απόγευμα του έδωσα κρέμα με βιολογικά  δημητριακά που τα έφτιαχνα εγώ στο σπίτι οπως βρώμη πχ. Τώρα το μόνο που δεν φάγαμε ακόμα είναι ψάρι.πλέον φτιάχνω πχ φακές και βγάζω τη μερίδα του παιδιού πριν βάλω αλάτι και πιπέρι .Όπως και τα μπιφτέκια με τις πατάτες το ίδιο.Μόνο όταν τσιγαριζω κρεμμύδια δε του δίνω. Ίσως να σας φαίνετε υπερβολικό  το Πρόγραμμα του αλλά εχει κόψει τις βιταμίνες που έπινε και πολύ πιθανό να κόψει και το σίδηρο τώρα. Βασικά είναι εύκολο παιδι στο φαγητό,το μόνο που δε θέλει με τίποτα είναι το αυγό.Μόλις καταλάβει τη γεύση το φτύνει.του το"κρύβω" στο φαγητό αλλά και πάλι δεν... ελπίζω στο μέλλον να το φάει. 

Πλέον πίνει 2 φορές τη μέρα γάλα το πρωί και το βράδυ στις 11 έχει φρουτοκρεμα μετά μεσημεριανό και απόγευμα γιαούρτι με φρούτα η δημητριακά και το βράδυ το γάλα του.ενδιάμεσα πίνει φυσικούς χυμούς. Αγαπημένη του τροφή είναι οι φακές και το μοσχαράκι με μανεστρα.τρωει και κάνει μμμμμααμμμμ 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Όχι βικη δε δοκίμασα αυγοφετες. Βασικά έχει 2 δόντια και βγάζει αλλά δύο θέλω να ρωτήσω τη παιδίατρο ποτέ θα αρχίσω να του δίνω αλεσμενο φαγητό .μανεστρα πχ και όχι πολτό.για blw δεν τολμάω ούτε να το σκεφτώ φοβάμαι παρά πολύ. Ψωμί θα ρωτήσω τη γιατρό αν ειναι να του δώσω δικό μου ζυμωτό χωρίς αλάτι με αλεύρι από ζεα. Ελπίζω στο 2ο παιδι να είμαι ποιο χαλαρή γιατί με το πρώτο είμαι υπερβολική σε όλα.Δε περάσαμε και λίγα!!! 

Τα καλά νέα είναι πως ο παιδονευρολογος τη Δευτέρα μας είπε πως είναι πολύ μπροστά νοητικά, και κινητικά είναι πολύ καλός.συμφωνει μαζι του ο φυσικοθεραπευτης και η αναπτυξιολογος. κινητικά  είναι σαν παιδάκι 6-7 μηνών.Την ηλικία που θα γεννιόταν δηλαδή.αλλά αφού νοητικά είναι καλά δεν αγχωνομαστε. Εκατσε αρκετά καλά στο κωλο του και παλεύει να μπουσουλισει σηκώνει τον πισινουλι του και πάει σαν τις κάμπιες από τα πεύκα.τι πλάκα έχει!! 

Επίσης εξακολουθεί να είναι κούκλος. Και εγώ κλασικά τον καμαρώνω!! 

Μου γελάει και χάνω το κόσμο.Από τώρα ότι θέλει με κάνει! ! ! 

Είναι πολυ απαιτητικό παιδι με πολύ πείσμα κορίτσια .αν δε γινει το δικό του χαλάει το κόσμο! Τώρα 2-3 μερες αν δεν τον σηκώσω οτςν ξυπνήσει από τη κούνια αρχίζει και μου φωνάζει με στριγκλιες.με νεύρο όμως οχι κλάμα! 

Πιάνει πλέον αντικείμενα με τα 2 χέρια και μπορεί ,προσπαθεί βασικά, να τα συγχρονίζει να χτυπάει πχ τους κύβους μεταξύ τους.αντιλαμβάνεται τις εκφράσεις του προσώπου μου γελάει όταν γελάω και μενει"σοβαρός " όταν τον μαλώσω ,του πω πχ κάτσε φρόνημα να σε ντυσω. Έφαγε και την πρώτη τούμπα από το κρεβάτι ... Είναι μια χαρά το παιδάκι μου!!και θα πάει ακόμα καλύτερα! !!

Αυτά από τη μαμά κουκουβάγια ....  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


9 ώρες πρίν, izambella είπε:

Όχι βικη δε δοκίμασα αυγοφετες. Βασικά έχει 2 δόντια και βγάζει αλλά δύο θέλω να ρωτήσω τη παιδίατρο ποτέ θα αρχίσω να του δίνω αλεσμενο φαγητό .μανεστρα πχ και όχι πολτό.για blw δεν τολμάω ούτε να το σκεφτώ φοβάμαι παρά πολύ. Ψωμί θα ρωτήσω τη γιατρό αν ειναι να του δώσω δικό μου ζυμωτό χωρίς αλάτι με αλεύρι από ζεα. Ελπίζω στο 2ο παιδι να είμαι ποιο χαλαρή γιατί με το πρώτο είμαι υπερβολική σε όλα.Δε περάσαμε και λίγα!!! 

Τα καλά νέα είναι πως ο παιδονευρολογος τη Δευτέρα μας είπε πως είναι πολύ μπροστά νοητικά, και κινητικά είναι πολύ καλός.συμφωνει μαζι του ο φυσικοθεραπευτης και η αναπτυξιολογος. κινητικά  είναι σαν παιδάκι 6-7 μηνών.Την ηλικία που θα γεννιόταν δηλαδή.αλλά αφού νοητικά είναι καλά δεν αγχωνομαστε. Εκατσε αρκετά καλά στο κωλο του και παλεύει να μπουσουλισει σηκώνει τον πισινουλι του και πάει σαν τις κάμπιες από τα πεύκα.τι πλάκα έχει!! 

Επίσης εξακολουθεί να είναι κούκλος. Και εγώ κλασικά τον καμαρώνω!! 

Μου γελάει και χάνω το κόσμο.Από τώρα ότι θέλει με κάνει! ! ! 

Είναι πολυ απαιτητικό παιδι με πολύ πείσμα κορίτσια .αν δε γινει το δικό του χαλάει το κόσμο! Τώρα 2-3 μερες αν δεν τον σηκώσω οτςν ξυπνήσει από τη κούνια αρχίζει και μου φωνάζει με στριγκλιες.με νεύρο όμως οχι κλάμα! 

Πιάνει πλέον αντικείμενα με τα 2 χέρια και μπορεί ,προσπαθεί βασικά, να τα συγχρονίζει να χτυπάει πχ τους κύβους μεταξύ τους.αντιλαμβάνεται τις εκφράσεις του προσώπου μου γελάει όταν γελάω και μενει"σοβαρός " όταν τον μαλώσω ,του πω πχ κάτσε φρόνημα να σε ντυσω. Έφαγε και την πρώτη τούμπα από το κρεβάτι ... Είναι μια χαρά το παιδάκι μου!!και θα πάει ακόμα καλύτερα! !!

Αυτά από τη μαμά κουκουβάγια ....  

Στην κορη μου μονο το κρεας αλεθα.τα λαχανικα με πηρουνι το ρυζακι απο οταν το εισαγαμε κανονικα.λιγο πριν χρονισει ετρωγε κανονικα.το κρεας οχι αλλα σε λιγοτερο απο τρεις μηνε κ αυτο.μεχρικ μπριζολα

Κ γω ψωμακι δικο μου εδινα.

Μπορεις να εισαι οσο υπερπροστατευτικη θελεις

Μπραβο στον κουκλο σου.μια χαρα τα παει

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια μας πολλά, μανούλες!!!

Ιζαμπέλλα Το ποντίκι είναι άψογο σε όλα του. Φαντάζομαι και την τουμπίτσα με νεύρο την έκανε.

Εμείς σε 10 μέρες είμαστε 6μ. Η μικρή τρελαίνεται όταν μας βλέπει να τρώμε. Αποφάσισα να ξεκινήσω με blw και όπως μας βγει. Γράφτηκα και σε online δωρεάν μαθήματα πρώτων βοηθειών -αχρείαστα να είναι.

Δεν ξέρω για εσάς αλλά η μικρή εξελίσσεται σε μεγάλο ζουζούνι. Θέλει συνέχεια να περπατάμε και να ακουμπάει τα πάντα από βιβλία στη βιβλιοθήκη, πίνακες, τα φώτα που κρέμονται ως και τα πράγματα που βρίσκονται σε όλα τα ντουλάπια του σπιτιού. Καταλαβαίνετε τι μας περιμένει! Χαχαχα

Μπήκα και σε πρόγραμμα αδυνατίσματος. Πάχυνα πολύ το χειμώνα. Άντε να δουμε. 


StW9p2.png etcKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στη μικρή σου ζιλ!!εξερευνά το κόσμο της η μπεμπα! Όσο για τα κιλά εγώ λέω τώρα ότι παίρνω τα κιλά της εγκυμοσύνης ξανά. Έχω παχύνει και δε με βλέπω να τα χάνω εύκολα. .. τι να κάνω. Αφού τρώω το βράδυ μια και καλή ότι ώρα να Ναι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας μανουλες κ μπεμπακια!τι κανετε;

Εμεις βαφτιστηκαμε,ηταν πολυ καλος κ ολα ηταν πολυ ωραια.σε κανενα μηνα θα κανουμε κ εξτρα φωτογραφηση

Ο μικρουλης μου αρχισε να καθεται μονος στον πωπο του.κ ξεκινησαμε φαγακι.χορτοσουπα δυο μερες τωρα.νομιζω καλα τα παει.για ενα μηνα τωρα θα τρωμε λαχανικα κ φρουτα κ μου ειπε να βαλουμε κ δημητριακα το απογευμα.δ θελω ομως απο τωρα τριτο γευμα,οποτε θα του βαλω βρωμη στα φρουτα κ κινοα στα λαχανικα.πινει κ νερακι

Μεσα σε ολα αυτα εβγαλε κ η κορη μου την πανα!πολυ ευκολα.το βραδυ της βαζω γτ κοιμομαστε μαζι αλλα μαλλον ουτε τοτε χρειαζεται

Αλλο ενα εμβολιο τελος ιουνιου κ μετα διαλλειμμα μεχρι τον νοεμβριο

Ανυπομονω για τις διακοπες μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...