Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

μανούλες Νοεμβρίου 2016 !!!


annoula_

Recommended Posts

Μπραβο Ιζαμπελλα μου στο θηριακι σου!!! Μπραβο το κουκλι!!!! Τελικα ειναι πολυ δυνατο μωρακι και μας το εχει αποδειξει πολλες φορες!!!! Ευχομαι να ειναι παντα γερος να περπαταει και να τρεχει και εσεις να τον χαιρεστε!!!:)


 

JhFkp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 4/7/2017 at 10:42 ΜΜ, izambella είπε:

Κορίτσια κάναμε τα πρώτα βηματα !!Τον κρατάμε βέβαια αλλά ξεκίνησε το παιδι μου !Τώρα κόβει βόλτες γύρω γύρω στο πάρκο και στη κούνια!!!11 μηνων σήμερα !!! Έχω τρελαθεί σας λέω!!!

Έχω τόοοοοοοσο καιρό να μπω και πραγματικά χάρηκα πολύ με τα νέα σας! Βρε το ποντικάκι! Περπατάει κιόλας! Μπράβο!

Doani, Vikib Και εσείς μια χαρά τα πάτε βλέπω με το φαγητό και την ανάπτυξη των ζουζουνιών.

Η μικρή μας είναι καλά -με το πρόβλημα υγείας της όλα καλά, το παρακολουθούμε. Μέχρι τον περασμένο μήνα ανεβαίναμε ανά 2 μήνες στην Αθήνα και στην τελευταία επίσκεψη μας είπε η γιατρός να το κάνουμε 4μηνο. Εϊναι γενικά πολύ αισιόδοξη και το πιο πιθανό είναι να αποφύγουμε το χειρουργείο. :) 

Στις 23 Ιουνίου ήταν 8 κιλά ακριβώς και 68 εκ. Από φαγητό έχουμε δοκιμάσει αρκετά. Της κάνω τη μέθοδο baby-led weaning και της τα δίνω όλα σε κομμάτια- συνήθως ό,τι φαγητό τρώμε και εμείς. Καθόμαστε μαζί στο τραπέζι. Είχα φοβηθεί ότι δεν θα φάει τίποτα στο τέλος, αλλά όσο περνούν οι μέρες όλο και κάτι καταπίνει και πίνει λίγο γάλα συμπληρωματικά. Έχει εξοικειωθεί και με πηρούνι/κουτάλι και τα χρησιμοποιεί μερικές φορές.  

Έχει αρχίσει και κάνει βαρελάκια στο κρεβάτι και επειδή κοιμόμαστε μαζί στο κρεβάτι το διπλό την περικυκλώνω με μαξιλάρια και τα συναφή. Προσπαθήσαμε να την βάλουμε στην κούνια της, αλλά κουτουλάει στα κάγκελα και ξυπνάει κλαίγοντας. Τι να κάνω;

 

Κάναμε και τις βουτιές μας- δεν έκλαψε καθόλου το δελφινάκι μας! χαχαχα

Ετοιμάζουμε σιγά σιγά την βάπτιση για το τέλος Αυγούστου. Διακοπές δεν ξέρω αν θα πάμε. :)

Σας φιλώ! 


StW9p2.png etcKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ζιλιχερ με το καλο η βαπτιση.μπραβο στο δελφινακι κ για το φαι κ για τις βουτιες

Εμενα υποφερει απο δοντια.μασουλαει τα παντα.κρυα μασητικα αλλα κ κρεμα.δυο βραδια τωρα ντεπον.το μονο καλο οτι δ θελει αλεσμενα

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τι κανετε?? ειμαι στιις μανουλες δεκεμβριου γτ η πητ μου ηταν αρχικα 12 δεκεμβρη αλλα ο μπομπιρας μας επισκεφθηκε τελη νοεμβρη.. κ ειπα να ερθω κ στην ομαδουαδα σας.. αυτα τα δοντια νομιζω μας ταλαιπωρουν και εμας.. εχει απιστευτη γκρινια τελευταια.. εδω και ενα μηνα περιπου ενω κοιμοταν ολο το βραδυ πλεον ξυπναει με γκρινια ανα μια ωρα.. δυσκολευεται στο να κοιμηθει πολυ.. αλλα το κακο ειναι οτι η παιδιατρος μας τον ειδε κ ειπε τα ουλα δεν ειναι πρησμενα για να περιμενουμε δοντι.. ομως με τετοια γκρινια και τετοια μανια στο να μασαει οτι βρει... τι ειναι?? και επειδη δεν εχω εμπειρια, το οτι δεν ειναι πρησμενα δεν σημαινει οτι δεν μπορει να τον ενοχλουν? με εχει κουρασει πολυ το ολο θεμα γιατι καμια ωρα της μερας δεν εχει ησυχασμο πλεον, ειτε μολις εχει ξυνπνησει και θεωρητικα ειναι ξεκουραστος, ουτε οταν εχει φαει.. κ εχω να κοιμηθω βραδυ συνεχομενα απγια μιαμιση ωρα εδω και ενα μιση μηνα.. εχω εξαντληθει γιατι εχω και την εγκυμοσυνη που οσο ν ναι με κουραζει πιο ευκολα... εχω απελπιστει.. υπαρχουν φορες που λεω ειμαι ενα τσακ πριν τον νευρικο κλονισμο.. κανονικα επρεπε ν εχει μπει σε προγραμμα.. η αληθεια ειναι οτι ειχε μπει ο καημενος, αλλα μολις βρηκε τη ρεγουλα ξεκινησε αυτο... για τα δοντακια τους τα δινετε καποιο τζελ? η παυσιπονο? δεν θελω να τον δινω τοσο ευκολα παυσιπονο.. χρησιμοποιει καμια μανουλα κατι με το οποιο να ειναι ευχαριστημενη? σας κουρασα με το μεγαλο ποστ.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ονειρα γλυκα καλως ηρθες.στην κορη μου χρησιμοποιουσα μια κρεμα της φρυζι η οποια εκανε δουλεια για λιγο.στον μικρο βαζω μουντισαλ κ νομιζω τον πιανει.αλλα δυο βραδια εδωσα ντεπον.εμεις νομιζουμε οτι ειναι πρησμενα αλλα κ πιο πριν που δ ηταν μια φαγουρα την ειχε.δ ειναι μονο τα δοντια.βαλε αλματα αναπτυξης,αγχος αποχωρισμου,κ νομιζω στον 8ο εχει κ μια κριση υπνου

Να τον χαιρεσαι κιολας κ με το καλο κ το δευτερο!μαθατε φυλο;περασες κ τα μισα!μπραβο σου!καλο κουραγιο!

Link to comment
Share on other sites

Αρα υπομονή!!Εμείς έχουμε πάλι αγοράκι.. Και κάτι άλλο..Επειδή σέρνεται Ακόμα..άρχισε ν κάνει πληγουλες έτσι Πως "μπουσουλαει" βγαίνουν πετσακια Κ είναι κόκκινα κόκκινα.. σαν τις φούσκες που βγάζουμε Εμείς από τα παπούτσια όταν μας χτυπάνε.. τι να τον κάνω γτ είναι θέμα χρόνου ν βγει ή αιματακι ή πύον Κ Θ πονάει.. ν του βάλω καροτσάκια? Αλλά δε θ σκάσει?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως!υπομονη..

Τελεια θα ειναι για τα μικρα.δυο αγορια τρελο δυδιμο!καλο κουραγιο σε σενα.τα χεις κ ολα ετοιμα κ φρεσκα.

Φανταζομαι καλτσακια κ οχι καροτσακια.που μπουσουλαει;στο πατωμα;εγω θα εστρωνα μια λεπτη πικε η αυτα τα αφρολεξ κ κρεμα στο δερματακι του για καλη ενυδατωση.κυριως μετα το μπουσουλημα

Link to comment
Share on other sites

Μας ευνόησε ο καιρός Κ βάλαμε καλτσακια.. Οπότε προς το παρόν με λίγη ενυδατική ταυτόχρονα πιστεύω Θ στρώσει λιγάκι..Ευχαριστώ πολύ!! Ν σας πω για την μέθοδο που τρώνε Κομμάτια από τώρα.. θέλω ν τη δοκιμάσω αλλά δεν Σας κρύβω φοβάμαι το πνίξιμο.. Πόσο επικίνδυνο είναι?Τις προάλλες του έδωσα ένα,μπαστούνι αγγούρι Κ έκοψε με τα ουλακια το Υ ένα κομματάκι..φοβήθηκα κ τον σταμάτησα..είπα ν του δώσω κομματάκια καρπούζι αναγουλιαζε μ φαίνονταν Κ τα μάζευε στο στόμα αφού ρουφούσε όλο το ζουμί.. τι ν κάνω?με τι ν ξεκίνησω?

Link to comment
Share on other sites

Πεπονι,καρπουζι ειναι καλη επιλογη.εμενα πρωτη φορα μονο ρουφουσε.σιγα σιγα κοβει μικρα κομματακια.μηλο κ αχλαδι βρασμενα.πατατα-γλυκοπατατα-κολοκυθια-καροτα βρασμενα,μακαρονια,βανιλιες,ροδακινα,βερικοκα,αβοκαντο,μανγκο

Καλυτερα αφου τρωει αλεσμενα να του τα δωσεις χωρια να μασουλησει κτ.μην αφησεις κομματια στο φαι του.

Επισης με το κρεας εγω κανω κεφτεδακια

Ψυχραιμια θελει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα κοριτσια! Ονειρα γλυκα καλως ηρθες στην παρεα μας και με το καλο και το δευτερο μωρακι!

Ζιλιχερ μπραβο για την κορουλα σου και εμενα ετσι βαρελακια κανει ολη μερα στο κρεβατι και το βραδυ αν ειναι ανησυχος τον παιρνω στο κρεβατι μας και επειδη γυρναει ο μπαμπας μας φευγει και βαζει γυρω γυρω μαξιλαρια!

Αχ κοριτσια χτες εχασα 10 χρονια απο τη ζωη μου, ο μικρος αρχισε να ψευτομπουσουλαει πιο πολυ παει σαν λαγουδακι και εκει που τον αφησα μετα το φαγητο στο κρεβατι με μαξιλαρια και παω να μαζεψω το κοτοπουλακι το βρασμενο σε ταπερακια οπως παντα ελεγχω καθε λιγο και λιγακι που βρισκεται γιατι ειναι διπλα διπλα κουζινα και κρρεβατοκαμαρα και τον βλεπω στην ακρη του κρεβατιου να καθεται σαν βατραχι και να κοιταει κατω εννοειται τρεχω και του φωναζω "μη" αλλα ο ατιμος με το "μη" κανει ενα σαλτο και εσκασε με το κεφαλι, ακομα δε μου εχει φυγει η εικονα απο το μυαλο, για κλασματα δευτερολεπτου δεν τον προλαβα και για 2 δευτερολεπτα εφτασε απο το κεφαλαρι στην ακρη του κρεβατιου, ευτυχως δοξα το Θεο ειναι καλα και δεν επαθε τιποτα! Εχει γινει ταρζαν κοριτσια, τον βαζω πανω σε αυτα τα αφρολεξ στα ποδια μου στην κουζινα μεχρι να του ετοιμασω το φαγητο και μπουσουλαει και παει και δινει κουτουλιες τα ντουλαπια και σηκωνει το κεφαλι και μου γελαει και κανει μουτσουνακια, αχ θα με πεθανει, ειναι σε φαση που αρχιζει να σηκωνεται και επισης αν τον κρατας κανει καμια 10ρια βηματακια!!!!

Κατα τ'αλλα τρελενεται με τη θαλασσα, κουναει χερια ποδια, τον εχω και το σωσιβιο swimmtrainer και πραγματικα αξιζει τα λεφτα του!!! Βλεπω οταν τρωει επεξεργαζεται καλα τα κομματακια οποτε τον δινω μισο βερικοκο να το κραταει και το τρωει σιγα σιγα!!!!

Πλεον ειναι ενα μικρο κουνελακι μιας και τα δυο δοντια βγηκαν καλα αλλα εχει πολυ γκρινια και μαλλον πονο στα ουλα γιατι τρωει με μανια τα χερια του, μουντισαλ βαζω και εγω αλλα σπανια, ειναι για εκεινη την ωρα πιο πολυ, εγω του βαζω οταν θελω να τον κοιμισω και ειναι ανησυχος!

Απο εισαγωγες ακομα καλα παμε, σημερα λεω να του βαλω αρακα! Με το απογευματινο στερευω απο ιδεες, του εχω δωσει γιαουρτι προβειο σκετο, με μπανανα, με μπανανα και βρωμη (σκετο λιγο αναγουλιαζει αλλα θελω να συνηθισει τη γευση), χτες του εκανα κρεμα απο βρωμη και μιση μπανανα εβαλα για γευση κατι αλλο δε θυμαμαι τωρα! Γενικα απο εισαγωγες εχουμε κανει μπανανα, ροδακινο, νεκταρινι, πεπονι, βερικοκο, κερασι,κολοκυθακι, πατατα, καροτο, μοσχαρακι, κοτοπουλο, ντοματα, αστρακι-κριθαρακι, γιαουρτι, βρωμη... αυτα νομιζω! Θα του βαλω και αρνακι αυτες τις μερες απο εναν κρεοπωλη απο το χωριο με δικα του κρεατα!!!!

Παλι τα καταφερα και εγραψα πολλα χαχα!!!!

  • Μου αρέσει 2

 

JhFkp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κατα βαση για απογευμα εμας μας ειπε βρωμη με φρουτα,γιαουρτι,κ κινοα,κεχρι,φαγοπυρο με λαχανικα.η σκετα λαχανικα

Βασικα μας ειπε τρωμε τα παντα,οχι αλατι,ζαχαρη,μελι κ αυγο,ψαρι για κανενα μηνα ακομη

Γιαουρτι δ ενθουσιαστηκε ο δικος μου.ουτε σκετο ουτε με φρουτο

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, doani.d είπε:

Καλημερα κοριτσια! Ονειρα γλυκα καλως ηρθες στην παρεα μας και με το καλο και το δευτερο μωρακι!

Ζιλιχερ μπραβο για την κορουλα σου και εμενα ετσι βαρελακια κανει ολη μερα στο κρεβατι και το βραδυ αν ειναι ανησυχος τον παιρνω στο κρεβατι μας και επειδη γυρναει ο μπαμπας μας φευγει και βαζει γυρω γυρω μαξιλαρια!

Αχ κοριτσια χτες εχασα 10 χρονια απο τη ζωη μου, ο μικρος αρχισε να ψευτομπουσουλαει πιο πολυ παει σαν λαγουδακι και εκει που τον αφησα μετα το φαγητο στο κρεβατι με μαξιλαρια και παω να μαζεψω το κοτοπουλακι το βρασμενο σε ταπερακια οπως παντα ελεγχω καθε λιγο και λιγακι που βρισκεται γιατι ειναι διπλα διπλα κουζινα και κρρεβατοκαμαρα και τον βλεπω στην ακρη του κρεβατιου να καθεται σαν βατραχι και να κοιταει κατω εννοειται τρεχω και του φωναζω "μη" αλλα ο ατιμος με το "μη" κανει ενα σαλτο και εσκασε με το κεφαλι, ακομα δε μου εχει φυγει η εικονα απο το μυαλο, για κλασματα δευτερολεπτου δεν τον προλαβα και για 2 δευτερολεπτα εφτασε απο το κεφαλαρι στην ακρη του κρεβατιου, ευτυχως δοξα το Θεο ειναι καλα και δεν επαθε τιποτα! Εχει γινει ταρζαν κοριτσια, τον βαζω πανω σε αυτα τα αφρολεξ στα ποδια μου στην κουζινα μεχρι να του ετοιμασω το φαγητο και μπουσουλαει και παει και δινει κουτουλιες τα ντουλαπια και σηκωνει το κεφαλι και μου γελαει και κανει μουτσουνακια, αχ θα με πεθανει, ειναι σε φαση που αρχιζει να σηκωνεται και επισης αν τον κρατας κανει καμια 10ρια βηματακια!!!!

Κατα τ'αλλα τρελενεται με τη θαλασσα, κουναει χερια ποδια, τον εχω και το σωσιβιο swimmtrainer και πραγματικα αξιζει τα λεφτα του!!! Βλεπω οταν τρωει επεξεργαζεται καλα τα κομματακια οποτε τον δινω μισο βερικοκο να το κραταει και το τρωει σιγα σιγα!!!!

Πλεον ειναι ενα μικρο κουνελακι μιας και τα δυο δοντια βγηκαν καλα αλλα εχει πολυ γκρινια και μαλλον πονο στα ουλα γιατι τρωει με μανια τα χερια του, μουντισαλ βαζω και εγω αλλα σπανια, ειναι για εκεινη την ωρα πιο πολυ, εγω του βαζω οταν θελω να τον κοιμισω και ειναι ανησυχος!

Απο εισαγωγες ακομα καλα παμε, σημερα λεω να του βαλω αρακα! Με το απογευματινο στερευω απο ιδεες, του εχω δωσει γιαουρτι προβειο σκετο, με μπανανα, με μπανανα και βρωμη (σκετο λιγο αναγουλιαζει αλλα θελω να συνηθισει τη γευση), χτες του εκανα κρεμα απο βρωμη και μιση μπανανα εβαλα για γευση κατι αλλο δε θυμαμαι τωρα! Γενικα απο εισαγωγες εχουμε κανει μπανανα, ροδακινο, νεκταρινι, πεπονι, βερικοκο, κερασι,κολοκυθακι, πατατα, καροτο, μοσχαρακι, κοτοπουλο, ντοματα, αστρακι-κριθαρακι, γιαουρτι, βρωμη... αυτα νομιζω! Θα του βαλω και αρνακι αυτες τις μερες απο εναν κρεοπωλη απο το χωριο με δικα του κρεατα!!!!

Παλι τα καταφερα και εγραψα πολλα χαχα!!!!

Πω πω!!έμεινα λίγο..Εγώ δΕ Θ ήμουν τόσο ψύχραιμη.. το.καημένο..βγήκε κ.Αυτό ενεργητικότατο βλεπω.. είναι τόσο γρήγορα καμία.φορά.. να τα χαίρεστε! Από τροφές Εμείς ακομα στα. Κλασικά..μετα τοΝ όγδοο Θ βάζουμε ζυμαρικά κλπ.. Άντε ν δούμε.. καλά από δόντια Ούτε τα ούλα μας δεν πρηστηκαν.. αναρωτιέμαι αν Θ βγάλει ποτέ.. δεν μπουσουλαει εμάς..σέρνεται Σαν την κάμπια..Αλλά πάει γρήγορα καλέ..άρχισε ν σκαλίζει πλέον ότι μπορεί ν φτάσει.. έχω ν μαζέψω πράγματα..ουυυ

On 17/7/2017 at 4:43 ΜΜ, vikib είπε:

Πεπονι,καρπουζι ειναι καλη επιλογη.εμενα πρωτη φορα μονο ρουφουσε.σιγα σιγα κοβει μικρα κομματακια.μηλο κ αχλαδι βρασμενα.πατατα-γλυκοπατατα-κολοκυθια-καροτα βρασμενα,μακαρονια,βανιλιες,ροδακινα,βερικοκα,αβοκαντο,μανγκο

Καλυτερα αφου τρωει αλεσμενα να του τα δωσεις χωρια να μασουλησει κτ.μην αφησεις κομματια στο φαι του.

Επισης με το κρεας εγω κανω κεφτεδακια

Ψυχραιμια θελει

Πήρα κουνουπιδακι για Αύριο..Θ δω..Θ το βράσω Καλά οπότε θεωρώ είναι το πιο αθώο ώστε ν λιώσει ακόμα Κ.Αν δε μπορεί ν το καταπιεί.. ουφ εχω ενα άγχος είναι η αλήθεια..Θ σας πω Αύριο εντυπώσεις.. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, ZiliHer είπε:

Γεια σας, κορίτσια και μικρά ανθρωπάκια.

Η μικρή μας έβγαλε το 1ο δόντι της σήμερα! Η χαρά που πήραμε δεν περιγράφεται. ☺☺☺

Ααα τέλειααα!!!με το καλό τα υπόλοιπα!!!Σας ταλαιπωρείσαι καθόλου?είχαν πρηστεί Τ ούλα της? 

Καλημέρα από μια ξενυχτησμενη μαμα... δεν αντέχω άλλο... αποφάσισα ν βρώ τι φταίει...αρχικά είπα να αλλάξω γάλα Μήπως Κ δεν τον πιάνει αυτο(γτ περίπου στην αλλαγή από το ν1 στο ν2αρχισχε ν μ κάνει κόλπα) ν δοκιμάσω ή άλλη εταιρεία ή το νεσλακ που δεν.είναι σκόνη..θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω σε αυτό..Αν η σκόνη έχει κάτι παραπάνω δλδ ή καλύπτει άλλες ανάγκες.. μετα σκέφτηκα ν πάρω μια σκόνη που βάζεις στο γάλα Κ του δημιουργεί αίσθηση πληρότητας οπότε εκεί θ φανεί αν είναι πείνα ή κάτι άλλο.. Ντεπόν εχω δοκιμάσει αρα πόνος ή ενόχληση από δόντια δεν είναι αλλιώς Θ έπρεπε ν περάσει.. πιπίλα τουπεφτει Κ.κλαίει Αλλά τ έπεφτε Κ παλαιότερα Κ δεν έκλαιγε.. γι'αυτό Κ κλινω πιο πολύ ότι είναι πείνα Κ βρίσκει παρηγοριά έστω στη πιπίλα..Επίσης Μόλις ξυπνήσει Θ γυρίσει μπρούμυτα Κ μετά ανάσκελα γιοκ..Εκεί σπαράζει..Ενώ μέσα στη μέρα γυρίζει κανονικά το βράδυ δεν ξέρω..βαριέται?δεν συντονίζει? Κ αν είχε έστω Κ μια ελπίδα ν ξανακοιμηθει την έχασε Κ αυτή.. Τον βρίσκω μπρούμυτα ν κλαίει..Κ.Ενώ τοΝ γυρίζω Κ πάω Κ.ξαπλώνω στο λεπτό Κ δεν υπερβάλλω ξανα τα ίδια.. υπήρξε βράδυ που με σήκωσε 6φορές στο δεκάλεπτο.. Αν δεν υπάρχει σωτηρία τουλάχιστον ν αποδεχτώ τη μοίρα μ .. αχ κορίτσια μ..συγχωρέστε με για το μεγάλο ποστ άλλη μια φορά Αλλά.ήθελα ν πω τον πόνο μ..Τελευταία λύση Θ είναι το κοιμήσου παιδί μ το βιβλίο.. είπα ν κάνω υπομονή Αλλά δεν παλεύεται.. Ενέργεια δεν έχω έτσι κ αλλιώς λόγω εγκυμοσύνης..Κ βλέπω τις δυνάμεις μ ν με εγκαταλείπουν σιγά σιγά.. Αν Κ Ο άλλος Π ρχεται είναι έτσι με βλέπω στο Δαφνί

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...