Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Cafe Ιούλιος 2008


CoffeeFilter

Recommended Posts

Καλημέρα Βίκη,

και εγώ ειμαι άρρωστη, με 39πυρετό,πολύ βήχα ξερό και χαλια διάθεση...

σημερα δεν θα παω στη δουλεια... και την μικρη μου την εχει η μαμά μου!

Εγώ της μικρης της έβαλα μαξιλάρι οταν έιδα οτι έβαζε για μαξιλάρι το αγαπημένο της κουκλακι οταν κοιμόταν , αγόρασα απο το ΙΚΕΑ γιατι ειναι το ποιο χαμηλό(το προφίλ του ζήτημα να ναι 2-3εκατοστά) που βρήκα, συνθετικό, και διπλώνεται και στα δυο ειναι τοσο μαλακό! Ριξτο μια ματιά στο ιντερνετ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 198
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα Βίκη,

και εγώ ειμαι άρρωστη, με 39πυρετό,πολύ βήχα ξερό και χαλια διάθεση...

σημερα δεν θα παω στη δουλεια... και την μικρη μου την εχει η μαμά μου!

Εγώ της μικρης της έβαλα μαξιλάρι οταν έιδα οτι έβαζε για μαξιλάρι το αγαπημένο της κουκλακι οταν κοιμόταν , αγόρασα απο το ΙΚΕΑ γιατι ειναι το ποιο χαμηλό(το προφίλ του ζήτημα να ναι 2-3εκατοστά) που βρήκα, συνθετικό, και διπλώνεται και στα δυο ειναι τοσο μαλακό! Ριξτο μια ματιά στο ιντερνετ

Περαστικά σου! Ευτυχώς έχεις τη μαμά σου κοντά! Εμένα είναι Θεσσαλονίκη! Αστα ολα μόνη! Ευτυχως βοηθάει ο άντρας μου! Θα το δω το μαξιλάρι που μου λες ευχαριστώ!! Σε ποια ηλικία το έκανε αυτό με τη κούκλα? Να ρωτήσω κάτι ακόμη διαβαζα εδώ ότι κάποια κοπέλα δίνει στο μωρό φρέσκο γάλα ..εγω νομίζω στο φρέσκο μου είπε η γιατρός θα πάμε΄τον Ιουλίο που θα είμαστε 2! Εσύ?

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά σου! Ευτυχώς έχεις τη μαμά σου κοντά! Εμένα είναι Θεσσαλονίκη! Αστα ολα μόνη! Ευτυχως βοηθάει ο άντρας μου! Θα το δω το μαξιλάρι που μου λες ευχαριστώ!! Σε ποια ηλικία το έκανε αυτό με τη κούκλα? Να ρωτήσω κάτι ακόμη διαβαζα εδώ ότι κάποια κοπέλα δίνει στο μωρό φρέσκο γάλα ..εγω νομίζω στο φρέσκο μου είπε η γιατρός θα πάμε΄τον Ιουλίο που θα είμαστε 2! Εσύ?

ε ναι..ειναι το σημαντικότερο και ο λογος που γυρίσαμε από αθήνα! αυτο με το κουκλάκι της αρχισε στον 10-11 μηνα να το βάζει και φυσικά στραβολάιμιαζε η καημένη. Αλλα με το ικεα εινια μια χαρά ενω με κατι αλλα που μου φερανε οταν γεννηθηκε ποιο ψηλά ποιο φουσκωτά δεν τα θελει την ενοχλούν! Και εγώ δινω φρέσκο γάλα εδώ και δυο βδομάδες ενω ο παιδίατρος μου ειπε να πάμε με σκόνη εως τα δυο..! Βεβαια ειμαι σε φάση να το ξαναγυρίσω πάλι γιατι εχω τους ενδοιασμους μου με το φρέσκο γάλα...περνάνε πολλες παστεριώσεις και δεν ξερω κατά ποσο ειναι καλυτερο την δεδομένη στιγμή σε σχέση με την σκόνη που ειναι εμπλουτισμένη περισσότερο σε θρεπτικά στοιχεια, και εφοσον δεν εχουμε πρόβλημα βάρους δηλαδη να ειναι παράπανω κιλα και να κόψουμε τη σκόνη για αυτο το λογο μαλλον θα την ξαναγυρίσω στη σκόνη!

Για το φρέσκο το παιδικο ουτε συζήτηση για μενα, το πήρα και το δοκίμασα και εγώ και ειναι τρελλά γλυκό...και μυρίζει και βανίλια..δηλαδη μετά μπορει να μην θελει το φρέσκο ενηλικων γιατι δεν θα μυρίζει βανίλια και δεν θα ειναι τοσο γλυκο! Οτι έπαθε η μητέρα μου με μενα...το εκοψα το γάλα στα 5 (μεγάλωσα στο εξωτερικο και εκεινη την περίοδο δεν ειχε φρεσκο γάλα στη σαουδικη αραβια και πιναμε τυπου εβαπορέ, ήταν το μονο γάλα που υπήρχε εν έτη 1977 ή σκονη φυσικά με γεύση βανιλια) και ξαναειπια γάλα τώρα στην εγκυμοσυνη και ευτυχώς το κράτησα πινω ενα λιτρο σε δυο μερες!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Πως είστε? Τα ζουζούνια σας?

Εγώ σχεδόν συνήλθα.....εχθές πήραμε την μικρή και ανεβήκαμε στον χιονισμένο μας Χορτιάτη να δούμε λίγο χιόνι. Χιόνιζε πυκνά και την ώρα που ανεβήκαμε. Ήταν πολύ όμορφα εκεί πάνω, τα πάντα άσπρα! Η Έλλη πρώτη φορά έβλεπε χιόνι, στην αρχή φοβότανε αλλά μετά ξεθάρεψε και τις άρεσε. Φτιάξαμε δύο χιονάνθρωπους, παίξαμε, βγάλαμε φωτογραφίες και επιστρέψαμε!

Η παιδίατρος μας μου είπε ότι από 12μηνών και μετά έχει ελεύθερη διατροφή, μπορεί να τρώει τα πάντα (εκτός από το μέλι). Και φρέσκο γάλα μπρορεί να πίνει από τότε. Όμως επειδή ήταν καλοκαίρι και φοβόταν για τις συνθήκες μεταφοράς και συντήρησης του γάλακτος μου είπε και το ξεκινήσαμε τον Σεπτέμβριο. Μέχρι τότε η μικρή θήλαζε κιόλας οπότε δεν αγχωνόμουν.

Ξεκινήσαμε με το advance που όντως είναι πάρα πολύ γλυκό, απορώ πως το έπινε??? Στην συνέχεια το αλλάξαμε και δεν έχει ιδιαίτερη προτίμηση σε κάποιο, όποιο και να της πάρω το πίνει το ίδιο. Έχει ξετρελαθεί με το φρέσκο γάλα, πίνει 1 λίτρο την ημέρα, δεν την προλαβαίνω!!!:lol:

Προχθές έπεσε η Έλλη και χτύπησε το ματάκι της στην γωνία, παραλίγο δεν το χτύπησε μέσα!! Έκανε αμέσως κόκκινο σημαδάκι όμως ευτυχώς δεν έτρεξε αίμα. Φαρμακώθηκε το κοριτσάκι μου, πόνεσε η ψυχή μου! Δεν με έχει συνηθίσει σε τέτοια χτυπήματα. Την επόμενη μέρα μελάνιασε όλο το μάτι σαν να έφαγε μπουνιά και σήμερα το ίδιο είναι. Πόσες μέρες κάνει να φύγει η μελανιά?

Επεξεργάστηκαν by μπου μπου

M4B1p3.pngQIghp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια!εγω ειμαι εδω και 2 μερες ελλαδα και χαιριμαι με το γιο μου!!ο μικρος ειναι λιγο συναχωμενος και εχει εδω και μερες δεκατα..η παιδιατρος λεει πως μπορει να ναι και απο τα δοντια που ακομη βγαζει και γενικα εεχι ταλαιπωρηθει παρα πολυ αλλα εγω φοβαμαι λιγο..τοσες μερες δεκατα..απο διαθεση και ορεξη για παιχνιδι και αλλο τιποτα..απο την αλλη δε τρωει και ολα τα γευματα τοσο ευχαριστα..δε ξερω ελπιζω να μην εειναι κατι..μπουμπου ελπιζω να χει φυγει η μελανια απο το κοριτσα κι σου!φιλια στα ζουζουνια σας!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ε ναι..ειναι το σημαντικότερο και ο λογος που γυρίσαμε από αθήνα! αυτο με το κουκλάκι της αρχισε στον 10-11 μηνα να το βάζει και φυσικά στραβολάιμιαζε η καημένη. Αλλα με το ικεα εινια μια χαρά ενω με κατι αλλα που μου φερανε οταν γεννηθηκε ποιο ψηλά ποιο φουσκωτά δεν τα θελει την ενοχλούν! Και εγώ δινω φρέσκο γάλα εδώ και δυο βδομάδες ενω ο παιδίατρος μου ειπε να πάμε με σκόνη εως τα δυο..! Βεβαια ειμαι σε φάση να το ξαναγυρίσω πάλι γιατι εχω τους ενδοιασμους μου με το φρέσκο γάλα...περνάνε πολλες παστεριώσεις και δεν ξερω κατά ποσο ειναι καλυτερο την δεδομένη στιγμή σε σχέση με την σκόνη που ειναι εμπλουτισμένη περισσότερο σε θρεπτικά στοιχεια, και εφοσον δεν εχουμε πρόβλημα βάρους δηλαδη να ειναι παράπανω κιλα και να κόψουμε τη σκόνη για αυτο το λογο μαλλον θα την ξαναγυρίσω στη σκόνη!

Για το φρέσκο το παιδικο ουτε συζήτηση για μενα, το πήρα και το δοκίμασα και εγώ και ειναι τρελλά γλυκό...και μυρίζει και βανίλια..δηλαδη μετά μπορει να μην θελει το φρέσκο ενηλικων γιατι δεν θα μυρίζει βανίλια και δεν θα ειναι τοσο γλυκο! Οτι έπαθε η μητέρα μου με μενα...το εκοψα το γάλα στα 5 (μεγάλωσα στο εξωτερικο και εκεινη την περίοδο δεν ειχε φρεσκο γάλα στη σαουδικη αραβια και πιναμε τυπου εβαπορέ, ήταν το μονο γάλα που υπήρχε εν έτη 1977 ή σκονη φυσικά με γεύση βανιλια) και ξαναειπια γάλα τώρα στην εγκυμοσυνη και ευτυχώς το κράτησα πινω ενα λιτρο σε δυο μερες!

Eiσαι Θεσσαλονίκη ε? Eγώ μένω εδώ κ 5 χρόνια Αθήνα αλλά είμαι από Θεσ-νίκη, εκεί είναι κ οι γονείς μου...δυστυχώς! Ευτυχώς έρχονται συχνά πυκνά κ κάτι γίνεται! Το γάλα σε σκόνη από ότι κατάλαβα είναι πιο παχύ από το φρέσκο ε? Το φρέσκο είναι πιο ελαφρύ για το μωρό μάλλον.. Εμείς είμαστε οριακά με τα κιλά ..13... ευτυχώς 84 εκατοστά! Δεν τις δίνω τίποτε σε γλυκό, ούτε καν μπισκότα..γενικά εϊναι καλόφαγη αλλά όχι κάτι υπερβολικό τρώει απλώς τα γεύματά τηςς.. δεν μπορώ να καταλάβω όμως γιατί παχαίνει... Δε βαριέσαι μικρή είναι ακόμη...

Είσαι καλύτερα??

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Βικη μου

ναι ειμαι πολυ καλυτερα , δεν κάπνισα πολυ το σκ και ειμαι οντως καλυτερα εχω λιγο βηχάκι τώρα και λιγο μπουκωμα αλλα τουλάχιστον ανοιξαν τα μάτια μου!

Εμεις ειχαμε κατέβει λιγο πριν παντρευτουμε , παντρευτήκαμε και μετά απο δυο μηνες μενω εγκυος και παπαλα...δεν μας επαιρνε να κατσουμε και λογω δουλειας συζηγου και λογω μπέμπας ποιος θα με βοηθάει γιατι η πεθερά μου ειχε ηδη τον ανιψιο μου ετών 2 ολη την ημέρα απο τις 7 εως τις 8 το απογευμα...αρα ευτυχώς για μενα γυρίσαμε δεν την άντεχα την αθήνα!

Κοιτα εμεις κιλακια νομιζω ειναι στα 12κιλά τωρα αλλα εχει φτάσει τους 86 πόντους !

Εγω θα δω τι θα κανω με το γάλα δεν έχω αποφασισει ακόμα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Βικη μου

ναι ειμαι πολυ καλυτερα , δεν κάπνισα πολυ το σκ και ειμαι οντως καλυτερα εχω λιγο βηχάκι τώρα και λιγο μπουκωμα αλλα τουλάχιστον ανοιξαν τα μάτια μου!

Εμεις ειχαμε κατέβει λιγο πριν παντρευτουμε , παντρευτήκαμε και μετά απο δυο μηνες μενω εγκυος και παπαλα...δεν μας επαιρνε να κατσουμε και λογω δουλειας συζηγου και λογω μπέμπας ποιος θα με βοηθάει γιατι η πεθερά μου ειχε ηδη τον ανιψιο μου ετών 2 ολη την ημέρα απο τις 7 εως τις 8 το απογευμα...αρα ευτυχώς για μενα γυρίσαμε δεν την άντεχα την αθήνα!

Κοιτα εμεις κιλακια νομιζω ειναι στα 12κιλά τωρα αλλα εχει φτάσει τους 86 πόντους !

Εγω θα δω τι θα κανω με το γάλα δεν έχω αποφασισει ακόμα!!

A!! Eναι αρκετά ψηλό μωρό ε? Γιατί κ τη δική μου η παιδίατρος ψηλή την λέει! Μπράβο! Εγώ την αντέχω την Αθήνα ήταν επιλογή μου που ήρθα, αλλά το θέμα της βοήθειας δεν παίζεται! Εκτός τον άντρα μου δεν έχω κανένα! Τώρα δε δουλεύω σταμάτησα στην εγκυμοσύνη σκέφτομαι από του χρόνου να ψάξω να βρω δουλειά αν κ είναι η χειρότερη περίοδος, αλλά δεν αντέχω να μείνω κ αλλο σπίτι.. Στη Θεσ-νίκη που μένετε?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κοριτσια. Μολις γυρισα απο αμερικη πηγαμε miami και καραιβικη (για δουλεια+διασκεδαση). Εχω παθει πλακα, αν ειχα μαζι μου ττον αριστοτελη μου θα το σκεφτομουνα πολυ να μπω στο αεροπλανο.΅Ειστε ολες καλα? Γιατι χαθηκατε?


το χαμογελο σου η ζωη μου

NTsOp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας κοριτσια..εχουμε μερες να μιλησουμε..εγω ειμαι μπρατισλαβα και μου λειπει πολυ ο μικρουλης μου..απο την αλλη με τις υποχρεωσεις μου εδω θα πρεπει να αφησω μετα που θα γεννησω τη μικρη μου 20 ημερων για να γυρισω πισω και ειμαι παρα πολυ στεναχωρημενη.πως θα την αφησω τοσο νωρις..ειμαι χαλια απο προχτες που το μαθα.και θα τους ξαναδω μετα απο 1,5 μηνα το νωριτερο..ειμαι πολυ χαλια..εχω και κατι πονακια και σπασμους στο στομαχι μου και ειναι γενικα η κατασταση δυσκολη..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα και από εμένα!Καινούργια στην παρέα, μανούλα Ιουλίου 08 και εγώ, ο Νικόλας μου γεννήθηκε 09-07-08, είναι 88 εκ και 13,5 κιλά..αλλά είμαι και μανούλα Ιανουαρίου 2010, με μια γλυκιά μπεμπούλα 24 ημερών..όσες θέλετε 2ο μωράκι, κάντε το τώρα, σας το συστήνω!!Και σημειωτέον, πως δεν έχω καμμιά βοήθεια, αφού μαμά και πεθερά μένουν μακριά...

Με τον Νικόλα μου έχω πάθει απερίγραπτο έρωτα, που κάθε μέρα που περνάει γίνεται και πιο έντονος!Πεθαίνω για το μωράκι μου..!!Πήγαινε παιδικό σταθμό, αλλά σταματήσαμε λόγω του μωρού, για να μην κολλάει αρρώστιες..παρόλαυτα, δεν ξέρω από πού, κόλλησε ίωση γαστρεντερίτιδας και είναι με πυρετό εδώ και 3 ημέρες, αντιπυρετικά και διατροφή..ουφ!ελπίζω να είναι γρήγορα περαστικά μας..

Καλό βράδυ και ελπίζω να τα λέμε συχνά!


eNortjKzUjI0NDWxMFSyBlwwFXcC0Q,,92.pngeNortjKzUjI0NLGwMFayBlwwFYsC1g,,37.png
Link to comment
Share on other sites

ιωαννα καλημερα και καλως ηρθες στην παρεα μας!να χαιρεσαι και τα 2 σου παιδακια και περαστικα σας!!εγω αν ειδες μαρτιο περιμενω το δευτερο κοριτσακι κι εμενα..ο νικολας ζηλευει καθολου τη μικρη σου?γιατι εγω το σκεφτομαι πολυ αυτο..πιστευω πως θα ζηλευει στο μεγιστο βαθμο!μιας και δε με βλεπει πολ συχνα οποτε ειμαστε μαζι δε ξεκολλαει απο πανω μου και δε ξερω τι θα κανω..εχω κι εγω ερωτα με το γιο μου και δε ξερω πως θα πρεπει να ναι η σταση μου..πειτε και οι αλλες κανενα νεο σας!!αδειο το καφε μας!!την καλημερα μου κοριτσια!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, στην αρχή δεν ζήλευε καθόλου, ίσα- ίσα. Αλλά τώρα τελευταία, κάτι αρχίζει και δείχνει. Αυτό που κάνω είναι να μην του λέω ποτέ πράγματα τύπου "όχι αυτό, είναι για την μπέμπα" ή "τώρα είμαι με την μπέμπα, δεν μπορώ να σε πάρω αγκαλιά" κλπ για να μην συνδυάσει άσχημα την παρουσία της. Προσπαθώ να τον βάζω να συμμετέχει παντού, και στο άλλαγμα- να μου δίνει πάνες- και στο πλύσιμο- κρατάει την πετσέτα- έτσι ώστε να μην νιώθει πως ήρθε η μπέμπα και άλλαξε κάτι. Και όταν κοιμάται η μικρούλα, τον τρελλαίνω στα φιλιά και στις αγκαλιές..:D


eNortjKzUjI0NDWxMFSyBlwwFXcC0Q,,92.pngeNortjKzUjI0NLGwMFayBlwwFYsC1g,,37.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια και απο εμας και καλωσηλθες ιωαννα με τα ομορφα μωρακια! Μα, καλα, γιατι τετοιες μοναξιες ? εμεις εχουμε τρελαθει οικογενειακως στο βηχα και στο συναχι, αυριο θα κανουμε και το πρωτο μας check up στη βιοιατρικη. Πως το σκεφτομαι που θα του βαλω το σακουλακι για τα ουρα... θα το πετυχουμε? διαβαζα οτι ενα μωρακι πηρε 3 εβδομαδες αντιβιωση επειδη δεν ειχαν συλλεχθει τα ουρα του σωστα και εδειξαν ουρολοιμωξη. Εχει κανει κανενα δικο σας μωρακι εξετασεις?

Φανταζομαι πως θα ειστε ιωαννα με 2 μωρακια, τρελοκομειο τελειο ετσι? Αχ, μακαρι να ερθει και σε μας αδερφακι. Θηλαζεις? Γιατι ενω τον αριστοτελη τον θηλασα σχεδον 9 μηνες, σκεφτομαι αν θα τα καταφερω στο δευτερο, εστω και λιγοτερο χρονο.

Πουλακι μου, ποσο σε σκεφτομαι, 2 εβδομαδες ελειψα και πηγα να τρελαθω και εγω και οο α. αφου δεν ξεκολλαει τωρα απο μενα. Να σκεφτεσαι θετικα και οτι ολα γινονται για να εχουν αυτα τα γλυκουλια ενα καλο μελλον.

Σας φιλω ολες . Have fun σε οτι κανετε.


το χαμογελο σου η ζωη μου

NTsOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τα 2 παιδάκια είναι..τρελοκομείο!!Χαχαχα..σε κάποιες φάσεις ναι, αλλά όχι πάντα. Είναι μέχρι να προσαρμοστούμε στην καινούργια πραγματικότητα. Και είναι και τα 2 μωράκια μωρέ..!!!

Όχι δεν θηλάζω, σταμάτησα στις 15 ημέρες γιατί δεν έστρωνε με τίποτα η μικρή και είχα ξεθεωθεί γιατί ήμουν μόνη μου...και από επιλογή σταμάτησα. όλα καλά όμως, ευτυχώς!


eNortjKzUjI0NDWxMFSyBlwwFXcC0Q,,92.pngeNortjKzUjI0NLGwMFayBlwwFYsC1g,,37.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...