Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Δε κατάλαβα πως υπολόγισε τις  βδομάδες....πως υπολογίζονται??? Η γιατρός τι σας είπε?πόσες μέρες να μείνει σπίτι??? Ότι πει η γιατρός!!!!! Αααα 30/5 ξανά!!!! Αντε με το καλό!!! Τι ωραία!!! Εσύ μπορείς να πάρεις ηρεμιστικά τυχερέ...εμείς απαγορεύεται 😄😄

      Από ότι κατάλαβα το πρόβλημα είναι η οδηγηση που ειναι 1 πήγαινε 1 έλα και έχει λακουβες. Όλη η Ελλάδα μια λακουβα!!!

      Ευτυχώς!!! Στις ηλεκτρονικές αγορές μπορείς να το κάνεις. Λογικό να μην ξέρεις ποιες να πάρεις...προσπαθείς για το καλύτερο...πόσα να γνωρίζουμε πχια!😁

      Καλά ναι, έχουμε μερικούς δρόμους στις λακούβες μας γενικά στην Ελλάδα..

Cafe Δεκέμβριος 2008


CoffeeFilter

Recommended Posts

Κορίτσια ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ευχές σας! Σήμερα μπήκα στο φόρουμ και τις είδα.

Όσο για τις λεξούλες που διάβασα παραπάνω, η δικιά μου λέει: μαμά, μπαμπά, γιαγιά, άτα, εκεί, κοίτα, κότα και κουκουτζά!(της το έμαθε ο ξάδερφος της, ενώ κρυβότανε και έχει πού πλάκα όταν το λέει!). Και κάθε μέρα προσπαθει να λέει πράγματα. Προσπαθει να πει κούκλα και λέει κούκα. Το κίτρινο το λέει κίτι! Έχει πολύ γέλιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 620
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Αχ κορίτσια δεν μπορούσα να μην σας το δείξω! Εδώ είναι ένα τέλειο φορεματάκι που μας έφεραν δώρο για τα γενέθλια (βέβαια η φωτο το αδικεί λιγάκι, είναι πιο ωραία τα χρώματα κανονικά). Και φυσικά η η κόρη μου ως μοντέλο! (το προσωπάκι μας δεν το δείχνουμε γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται...μας συγχωρείτε!)

P1010463-1.jpg

P1010465-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ειμαι λιγο στενοχωρημενη.....ακομη δεν λεει μαμα!!!!!!!!!!το μονο που λεει ειναι daddy τιποτα αλλο πριν 2 μηνες δεν με απασχολουσε ιδιαιτερα γιατι ειναι διγλωσσος και αργουν συνηθως να μιλησουν οπως και ο μεγαλος εξαλλου αλλα εκεινος σε αυτη την φαση ελεγε πιο πολλα!!!!!!!:( αλλα τα καλαντα ξερει και τα σιγοτραγουδαει... τοσο δυσκολο ειναι; μα μα μα μα μα μα μα μα

α ξεκινησαμε σημερα και το φρεσκο γαλα αν και λιγο νωριτερα απο οτι μας ειπε η παιδιατρος λογω ταξιδιου συντομα παντως τα πηγε μια χαρα κανενα προβλημα

Επεξεργάστηκαν by pocoyo
Link to comment
Share on other sites

Αχ Έφη σούπερ το μοντελάκι σου. Να την χαίρεσαι. Το αναδεικνύει τέλεια το φορεματάκι. Εμάς ο παιδίατρος μας είχε πει αρχικά να περπατάει ξυπόλητος για να δυναμώσει η πατούσα του. Άρχισε λοιπόν ξυπόλητος και κάνει 5-6 βήματα μόνος του. Δεν θέλει να τον κρατάμε. Προχτές όμως του πήρα παπούτσια και δεν τα θέλει καθόλου. Μουρμουράει και προτιμάει να μπουσουλάει παρά να περπατάει. Εσείς μέσα στο σπίτι τους φοράτε συνέχεια παπούτσια?

Κανένα παιχνίδι που τους αρέσει και ασχολούνται?

Εμείς μόνο κάτι κύπελλα στοίβαξης και με μπαλόνια ασχολείται. Τα άλλα τα βαριέται στο πεντάλεπτο. Αυτό με τα κενά νευριάζει όταν δεν μπαίνουν και το παρατάει. Άμα του αφήνεις 2 τρύπες ασχολείται λίγο.

BOHBp2.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ειμαι λιγο στενοχωρημενη.....ακομη δεν λεει μαμα!!!!!!!!!!το μονο που λεει ειναι daddy τιποτα αλλο πριν 2 μηνες δεν με απασχολουσε ιδιαιτερα γιατι ειναι διγλωσσος και αργουν συνηθως να μιλησουν οπως και ο μεγαλος εξαλλου αλλα εκεινος σε αυτη την φαση ελεγε πιο πολλα!!!!!!!:( αλλα τα καλαντα ξερει και τα σιγοτραγουδαει... τοσο δυσκολο ειναι; μα μα μα μα μα μα μα μα

α ξεκινησαμε σημερα και το φρεσκο γαλα αν και λιγο νωριτερα απο οτι μας ειπε η παιδιατρος λογω ταξιδιου συντομα παντως τα πηγε μια χαρα κανενα προβλημα

βρε θα μας τρελανεις???στενοχωριεσαι που δεν λεει μαμα ενω λεει ΤΑ ΚΑΛΑΝΤΑ???:lol::lol: Εχω μεινει άφωνη!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ Έφη σούπερ το μοντελάκι σου. Να την χαίρεσαι. Το αναδεικνύει τέλεια το φορεματάκι. Εμάς ο παιδίατρος μας είχε πει αρχικά να περπατάει ξυπόλητος για να δυναμώσει η πατούσα του. Άρχισε λοιπόν ξυπόλητος και κάνει 5-6 βήματα μόνος του. Δεν θέλει να τον κρατάμε. Προχτές όμως του πήρα παπούτσια και δεν τα θέλει καθόλου. Μουρμουράει και προτιμάει να μπουσουλάει παρά να περπατάει. Εσείς μέσα στο σπίτι τους φοράτε συνέχεια παπούτσια?

Κανένα παιχνίδι που τους αρέσει και ασχολούνται?

Εμείς μόνο κάτι κύπελλα στοίβαξης και με μπαλόνια ασχολείται. Τα άλλα τα βαριέται στο πεντάλεπτο. Αυτό με τα κενά νευριάζει όταν δεν μπαίνουν και το παρατάει. Άμα του αφήνεις 2 τρύπες ασχολείται λίγο.

και εγω ξυπολυτη την εχω...να φανταστεις ουτε καν εχω παει ακομα να της παρω παπουτσια (τι οργιο που ειμαι...)

σημερα ειχαμε παει σε μια γιορτη και ειχε ενα θεικο παιχνιδι με κατι μπαλιτσες σε κατι σαν τσουληθρα με αερα που στριφογυριζανε και πω...τι χαλια περιγραφη εχω κανει...τεσπα...θα το βρω στο ιντερνετ και θα βαλω λινκ...

αυτο που ηθελα να πω εξαρχης (και ακομα δεν το εγραψα παρα την πολυλογια:lol::lol:) ειναι οτι ειναι ΘΕΙΚΟ παιχνιδι και εφαγε τρελο κολλημα η μικρη....

και εγω το βλημα πηγα και της πηρα το πιανακι της fischer price και εσκασα ενα καρο λεφτα και ουτε να το φτυσει...

Link to comment
Share on other sites

μελίτα σ'ευχαριστώ πολύ εύκολη φαίνεται. Πως το ψήνεις;

Δέσποινα μαλλον δοντάκια είναι η ανησυχία. Γενικά το βράδυ και μένα κάποιες φορές είναι σα να κλαψουρίζει και η παιδίατρος λέει δοντάκια. Για κυνόδοντες πρώτα δε ξέρω. Ρώτα κανά παιδοδοντίατρο. Μετά το χρόνο ούτως ή άλλως πρέπει να τον επισκεπτόμαστε. Εγώ σκέφτομαι λίγο αργότερα να μην έχουμε γρίπες. Επίσης για το κρεμμυδάκι δεν υπάρχει πρόβλημα. Ξεκίνα βάζοντας ένα μικρό.

Πόπη αν υπήρχε κάποιο πρόβλημα θα το έλεγε η παιδίατρος έτσι δεν είναι;

anemaxx και μεις τρυγιρίζουμε από παιχνίδι σε παιχνίδι. Ασχολείται λίγο με το ένα λίγο με το άλλο και μετά πάει και ανοίγει τα συρτάρια και παίζει με τις κουτάλες της και τα τάπερ της. Αδειάζει τα κουβαδάκια (αλήθεια πότε μαθαίνουν να τα βάζουν και μέσα;), τα ρίχνει όλα κάτω και έχουμε ένα τοπίο βομβαρδισμένο! Μη με δει να βάζω κάτι στη θέση του αμέσως έρχεται και το βγάζει έξω! Της πήρα αυτό με τα σχήματα που τα βάζεις στις τρύπες και της άρεσε πολύ! Εχει πολλά σχήματα που ταιριάζουν όλα μέσα στο στόμα της!!!!! Αχ αυτό το παιδί! Τα πάντα να τα δοκιμάσει!

Από σεμεδάκια πως τα πάτε; Τα καταργήσατε ή ακόμη τα έχετε; Εγώ στο καθημερινό τα μάζεψα γιατί η μικρή τα τραβούσε...


7nKAp2.png
Link to comment
Share on other sites

μελίτα σ'ευχαριστώ πολύ εύκολη φαίνεται. Πως το ψήνεις;

Δέσποινα μαλλον δοντάκια είναι η ανησυχία. Γενικά το βράδυ και μένα κάποιες φορές είναι σα να κλαψουρίζει και η παιδίατρος λέει δοντάκια. Για κυνόδοντες πρώτα δε ξέρω. Ρώτα κανά παιδοδοντίατρο. Μετά το χρόνο ούτως ή άλλως πρέπει να τον επισκεπτόμαστε. Εγώ σκέφτομαι λίγο αργότερα να μην έχουμε γρίπες. Επίσης για το κρεμμυδάκι δεν υπάρχει πρόβλημα. Ξεκίνα βάζοντας ένα μικρό.

Πόπη αν υπήρχε κάποιο πρόβλημα θα το έλεγε η παιδίατρος έτσι δεν είναι;

anemaxx και μεις τρυγιρίζουμε από παιχνίδι σε παιχνίδι. Ασχολείται λίγο με το ένα λίγο με το άλλο και μετά πάει και ανοίγει τα συρτάρια και παίζει με τις κουτάλες της και τα τάπερ της. Αδειάζει τα κουβαδάκια (αλήθεια πότε μαθαίνουν να τα βάζουν και μέσα;), τα ρίχνει όλα κάτω και έχουμε ένα τοπίο βομβαρδισμένο! Μη με δει να βάζω κάτι στη θέση του αμέσως έρχεται και το βγάζει έξω! Της πήρα αυτό με τα σχήματα που τα βάζεις στις τρύπες και της άρεσε πολύ! Εχει πολλά σχήματα που ταιριάζουν όλα μέσα στο στόμα της!!!!! Αχ αυτό το παιδί! Τα πάντα να τα δοκιμάσει!

Από σεμεδάκια πως τα πάτε; Τα καταργήσατε ή ακόμη τα έχετε; Εγώ στο καθημερινό τα μάζεψα γιατί η μικρή τα τραβούσε...

καλησπερα καλεεε...επιτελους μπηκες να μου λυσεις καμια απορια γιατι οι αλλες τιιιιποταααα....:cool::cool::cool::cool::cool::cool:

ρωτησα την παιδιατρο για τους κυνοδοντες και μου ειπε οτι μπορει να εχουν αρχισει να φαινονται αυτοι και ξαφνικα να σκασει δοντι εκει που δεν εβλεπα τιποτα...και οτι μαλλον θα τα βγαλει μαζεμενα και εχει αρχισει να ποναει:-(:sad::-(...

οσο για σεμεδακια και τραπεζομαντηλα εχουν εξαφανιστει ολα (οχι οτι ειχα και πολλα δηλαδη αλλα λεμε τωρα...) γιατι με το που σηκωθηκε ορθια τραβηξε το τραπεζομαντηλο στο τραπεζι της κουζινας και στο τσακ τη γλυτωσε η κεφαλα της το βαζο...

αυτο με τα ταπερ δεν ειναι απιστευτο???μα τι χαρα ειναι αυτη??? δωσε ταπερ και κουταλα και τελειωσες!!!

το κρεμμυδακι να υποθεσω πως δεν το τσιγαριζουμε εε??

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα καλεεε...επιτελους μπηκες να μου λυσεις καμια απορια γιατι οι αλλες τιιιιποταααα....:cool::cool::cool::cool::cool::cool:

ρωτησα την παιδιατρο για τους κυνοδοντες και μου ειπε οτι μπορει να εχουν αρχισει να φαινονται αυτοι και ξαφνικα να σκασει δοντι εκει που δεν εβλεπα τιποτα...και οτι μαλλον θα τα βγαλει μαζεμενα και εχει αρχισει να ποναει:-(:sad::-(...

οσο για σεμεδακια και τραπεζομαντηλα εχουν εξαφανιστει ολα (οχι οτι ειχα και πολλα δηλαδη αλλα λεμε τωρα...) γιατι με το που σηκωθηκε ορθια τραβηξε το τραπεζομαντηλο στο τραπεζι της κουζινας και στο τσακ τη γλυτωσε η κεφαλα της το βαζο...

αυτο με τα ταπερ δεν ειναι απιστευτο???μα τι χαρα ειναι αυτη??? δωσε ταπερ και κουταλα και τελειωσες!!!

το κρεμμυδακι να υποθεσω πως δεν το τσιγαριζουμε εε??

άντε βρε παραπονιάρα!!!! :lol:

Πληρώνουμε ένα κάρο λεφτά σε παιχνίδια με φώτα, μουσικούλες, κίνηση κλπ κλπ και αυτά χαίρονται με τάπερ και κουτάλες!!! :shock::roll: Τι να πω; Άσε που προχτές η δεσποινίς άνοιξε το κάτω συρτάρι του φούρνου και μπήκε μέσα και έπαιζε!!! Είχε πολλή πλάκα! Ανέβηκε και κατέβηκε μόνη της! Έλεγα τώρα θα πέσει και θα κλαίει!

Επίσης παρατήρησα ότι καταλαβαίνει πολλά πράγματα. Πχ της λέω πάνε σε κείνο το σημείο και πάει. Της λέω έλα και έρχεται. Της λέω πιάσε το αυτί του μπαμπά και το πιάνει!

καλύτερα να μη τσιγαριστεί για να μη γίνει βαρύ.


7nKAp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ Έφη σούπερ το μοντελάκι σου. Να την χαίρεσαι...

Ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου να 'σαι καλά!!!

Λοιπόν, παπουτσάκια της φοράω από 5 μηνών και μέσα στο σπίτι φοράμε κάτι παντοφλάκια σε στυλ παπούτσι, με σκληρό π΄πάτο. Τα έχει μάθει και δεν έχουμε κανένα πρόβλημα. Άσε που μόλις με δει να κρατάω τα παπουτσάκια της φωνάζει "άτα"!

Τώρα για τα παιχνίδια τι να σου πω? Η δικιά μου παίζει με τα πάντα. Με λούτρινα, με αυτοκινητάκια, με εκπαιδευτικά, με κουτάλες...Δεν είχαμε ποτέ πρόβλημα σ' αυτό το θέμα.

Μήπως πρέπει να κάθεσαι και εσύ να παίζετε μαζί? Επειδή η δικιά μου μόλις με δει να σηκώνομαι τα παρατάει όλα και τρέχει από πίσω μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


σημερα ειχαμε παει σε μια γιορτη και ειχε ενα θεικο παιχνιδι με κατι μπαλιτσες σε κατι σαν τσουληθρα με αερα που στριφογυριζανε και πω...

Μήπως εννοείς αυτό?

Μας το έφεραν δώρο στα γενέθλια και η μικρή έχει τρελαθεί να παίζει!!!

playskool-busy-ball-popper.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

κοριτσια ειμαι λιγο στενοχωρημενη.....ακομη δεν λεει μαμα!!!!!!!!!!το μονο που λεει ειναι daddy τιποτα αλλο πριν 2 μηνες δεν με απασχολουσε ιδιαιτερα γιατι ειναι διγλωσσος και αργουν συνηθως να μιλησουν οπως και ο μεγαλος εξαλλου αλλα εκεινος σε αυτη την φαση ελεγε πιο πολλα!!!!!!!:( αλλα τα καλαντα ξερει και τα σιγοτραγουδαει... τοσο δυσκολο ειναι; μα μα μα μα μα μα μα μα

α ξεκινησαμε σημερα και το φρεσκο γαλα αν και λιγο νωριτερα απο οτι μας ειπε η παιδιατρος λογω ταξιδιου συντομα παντως τα πηγε μια χαρα κανενα προβλημα

Πόπη τί να πω κι εγώ που δεν είναι δίγλωσση αλλά λέει μόνο μαμα και άτα; Και η δκιά μας είναι τραγουδίστρια: Στο "ήταν ένα μικρό καράβι" κάνει το Α..Α..Α... από το αταξίδευτο :-) Μερικές φορές αναρωτιέμαι μήπως δεν ασχολούμαι αρκετά να της μιλάω;

Από περπάτημα, μόνο όταν της κρατάμε και τα δύο χεράκια. Ξυπόλητη συνήθως, δεν τα πολυ συμπαθεί τα παπούτσια. Από σκαρφάλωμα όμως, έχει διαπρέψει, ανεβαίνει στον καναπέ μόνη της και ευτυχώς της έμαθα και κατεβαίνει με τα ποδαράκια πρώτα!

Μελίτα Ωραία φαίνεται η ζυμαρόπιτα, θα κάνω κι εγώ!

Εφάκι, μια κουκλίτσα η δικιά σου!!! Και τα κοτσίδια τέλεια :-)

Δέσποινα εμείς βάζουμε κρεμμυδάκι από πολύ νωρίς (8ος μήνας) το οποία ψήνουμε στην αρχή σε λίγο νεράκι αντί για λάδι.

Από ύπνο τα ίδια, μεσάνυχτα κοιμάται, με το ζόρι στις 11 που και πού :-((. Μια βελτίωση βρήκα στα νυχτερινά ξυπνήματα, εφάρμοσα μια πρακτική συμβουλή από την εισαγωγή του βιβλίου που παράγγειλα για τον ύπνο και κοιμάται καλύτερα.

Επεξεργάστηκαν by evi155

sACYp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι απο μενα.

Καταρχην, ευη το αααα το κάνει και η δικιά μου από το τραγούδι αυτό. Πλάκα εχει.

Με τα παπουτσακια όχι μονο τα δικά της εχει τρελα. Μόλις ξυπνα φωναζει παπα μάλλον για να αρχισει να περπατα. Της πήρα για αρχη παπουτσακια αγκαλιας από τα τσαμπο πριν ενα μηνα κι από τότε ειναι αβγαλτα. Στα γενεθλια μας εκαναν δωρο κ κανονικά αλλά γυρίζει ο αστραγαλος κ τα αφηνω για αργοτερα.

Κρεμμυδι βάζω κι εγω όχι τσιγαρισμένο οποτε το θυμηθώ.

Το σπίτι κι εμάς είναι βομβαρδισμένο, μπαλόνια κάτω, παιχνίδια εδώ κι εκεί με τα οποία ασχολείται για λίγο και τα παρατάει, περιοδικά και φυλλάδια που βγάζει από την βιβλιοθήκη παραπέρα, ειναι και βιβλιόφιλη! Επίσης, της αρέσει να περπατά κρατώντας κάτι στο ένα χέρι από μπουκάλι νερό έως περιοδικό.

Σε όλα τα λούτρινα εχουμε δώσει ονόματα και όταν της λέω που είναι ψάχνει και τα βρίσκει.

οικατ όντως πλέον καταλαβαίνουν τα πάντα και αυτό διαβάζω σε ένα βιβλίο τώρα το "Αχ αυτά τα μωρά πόσα ξέρουν", που λέει ότι πριν μιλήσουν τα μωρά καταλαβαίνουν τις λέξεις και το νόημά τους, με τον δικό τους τρόπο. Η δικιά μου απαντά κιόλας όπως της λέω τι έίναι αυτό ντουντου=αυτοκίνητο, τι θα κάνουμε με αυτό άτα..... και το ίδιο με το νάανι και το γιαλια=γάλα.

Της έδωσα να δοκιμάσει φρέσκο αλλά δεν της άρεσε. Τεσπα,θα ξαναδοκιμάσω και το πολύ πολύ να μην πίνει γάλα το πρωί όταν θα είναι για δουλειά. Εσείς τους δίνετε κάτι μεταξύ φρουτόκρεμας και μεσημεριανού?


[sIGPIC][/sIGPIC]1.12.2008 - Αντίκρυσα το φως της ζωής μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...