Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Lila ki είπε:

      Κορίτσια μου να σας ενημερώσω και εγώ για όσες ήμαστε κοντά στις εβδομάδες κ όσες έχουν εμπειρία ότι σήμερα είμαι 7 και 1 αλλά ο υπέρηχος με έδειξε 6… αρχικά λέει άδειος σάκος … μετά λέει βλέπω εμρυακα στοιχεία είναι πολύ μικρό μου είπε καρδιά να παλεύει ούτε λόγος δεν φαινόταν το έμβρυο κε ψάξιμο το είδαμε …μ είπε ίσως σταματησε να αναπτύσσεται ίσως ίσως … τέλος πάντων μου είπε να πάω σε μια εβδομάδα πάλι να δούμε τι γίνεται … αυτααααααααααα….. τι να κάνουμε αισιοδοξία και προχωράμε …  και να μην πάνε όλα καλα το έχω ξανά περάσει και κάπως το έχω πάρει ψύχραιμα … 

      Και μένα εχθές ο υπέρηχος το μέτρησε ως 6wd2 ενώ η γιατρός στα χαρτιά έγραφε 7w. Άρα και γω είμαι πιο πίσω όπως και συ. Επίσης επειδή είναι μικρό δε μπορέσαμε να ακούσουμε καρδια με κολπικό υπέρηχο μόνο με κοιλιακό. Στην αρχή το μηχάνημα έδειχνε ότι βρηκε 143 παλμούς αλλά δεν ακουγόταν ούτε φαινόταν το ζιγκ ζαγκ που κάνει όταν ακούς καρδια. Ακουσαμε αλλα οχι αμεσως και ευκολα...Αρα θα ακούσετε την επόμενη εβδομάδα!!!! 🙏

      πρίν από 12 λεπτά , Antonia_ είπε:

      Υπομονή ! Εύχομαι να πάει όσο περισσότερο μπορεί! Όλα καλά θα πάνε!!

       

      Εγώ σήμερα πήγα για υπέρηχο να δούμε ενδομήτριο και πάλι δεν ήταν κατάλληλο. Δεν φαίνονταν οι 3 ζώνες που θα έπρεπε. Μου είπε να αφήσουμε μια περίοδο να έρθει να περάσει κ να δούμε την επόμενη. Απογοητεύομαι με αυτό το πραγμα. Στις άλλες 3 φορές που κάναμε δεν είχαμε τέτοιο θέμα. Όλο κάτι θα προκύπτει δλδ ; Δεν ξέρω

      Σε καταλαβαινω όμως είναι πολύ σημαντικό να έχετε το κατάλληλο ενδομητριο. Μπράβο που σταματάνε τη διαδικασία και νοιάζονται και δε στα βάζουν βιαστικά. Μήπως πρέπει να σου δώσουν άλλη αγωγή ώστε να το βοηθήσουν? Κάνε μια συζήτηση. Εύχομαι γρήγορα να έχεις θετικά αποτελέσματα!!!

      • Ευχαριστώ 1
      • Ευχή 1

Cafe Δεκέμβριος 2008


CoffeeFilter

Recommended Posts

εφακι θα το δοκιμασω με τα παπακια.... εμεις νερο δε βαζουμε, ενα γρηγορο ντους της κανω αλλα θα βαλω λιγο σημερα.

evi 3 μερες τωρα η μικρη μου κοιμαται 12 με 1.... ασε.... ελπιζω σημερα να κοιμηθει νωρις....


7nKAp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 620
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

ερωτηση....

μαξιλαρι χρησιμοποιείτε στα μικρά????

της αρεσει τρελα να κοιμαται πανω στα μαξιλαρια στο κρεβατι μας αλλα στο δικό της δεν της εχω...καπου ειχα διαβασει για μετα το χρονο παπλωμα και μαξιλαρι..ισχυει??

Συγχαρητηρια για τα βηματάκια!!! Κι εμείς ανυπομονούμε! Μαξιλαράκι της πήρα αλλά δεν το χρησιμοποιεί ακόμα, ένα ης Chicco, αλλά οι μαξιλαροθήκες που έχουμε από τα σετ είναι ολύ μικρές γι' αυτό :-(

evi 3 μερες τωρα η μικρη μου κοιμαται 12 με 1.... ασε.... ελπιζω σημερα να κοιμηθει νωρις....

Ελπίζω να μη γίνεις κι εσύ μέλος του club των ξενυχτισμένων... Εναποθέτω τις ελπίδες μου σε ένα βιβλίο που παράγγειλα από το amazon με συμβουλές για καλύτερο ύπνο για δύσκολα μωρά.

evi με ποιο γάλα ξεκίνησες; Δοκίμασε διάφορα και σκόνη και εβαπορέ και φρέσκο μέχρι να βρεις τι αρέσει στο νινί σου.

Προσπαθήσαμε για ένα διάστημα το Σεπτέμβριο με Noulac εβαπορέ αλλά δεν το ήθελε. Επειδή τον τελευταίο καιρό έπινε από μένα με το κουταλάκι όταν με έβρισκε να τρώω δημητριακά με γάλα, της έδωσα Όλυμπος με το ποτηράκι. Δεν το ήθελε και δοκίμασα Advance. Δεν το ήθελε και δοκίμασα αυτό από την Αμερικάνικη Γεωργική Σχολή. Σκόνη δεν δοκιμάσαμε ακόμα.

Νομίζω όμως πως δεν είναι τόσο θέμα γεύσης όσο ότι γενικά τον τελευταίο καιρό αρνείται να πιει ακόμα και νερό από ποτηράκι ή μπιμπερό για κάποιο άγνωστο λόγο :-(

πόσα μλ σου είπε η παιδίατρος να δίνεις;

Η παιδίατρος δεν μου είπε συγκεκριμένη ποσότητα αλλά όταν δεν πίνει ούτε 40 ml... Τελικά σκέφτομαι να της δίνω μόνο το πρωί και να συνεχίσω το θηλασμό απόγευμα-βράδυ-ίσως και χαράματα ακόμα και όταν θα ξεκινήσω δουλειά.


sACYp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια συνταγή και από μένα για μωρά - και για μεγάλους-: Είναι ένα κέικ χωρίς αυγά και χωρίς ζάχαρη, μόνο με φρούτα! Την έχω δοκιμάσει πολλές φορές και την έχουν φάει και μωρά φίλων-τρελλαινονται! :-)

ΥΛΙΚΑ:

1 μεγάλο μήλο

1 φλυτζάνι σταφίδες

δύο-τρία ξερα σύκα

4 κ.σ. ελαιόλαδο ή φυτικό βούτυρο

1 1/2 κ.γλυκού κανέλλα

1 φλυτζάνι αλεύρι ολικής άλεσης

4 1/2 κουταλάκια του γλυκού μπέικιν πάουντερ

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

Αλείφετε με λάδι ένα ταψάκι ή πυρέξ διαμέτρου 20 εκ. και προθερμαίνετε το φούρνο στους 175ο.

Καθαρίζετε το μήλο και το πολτοποιείτε στο μπλέντερ. Προαιρετικά το μαγειρεύετε πρωτα λίγα λεπτά στον ατμό.

Ψιλοκόβετε τις σταφίδες και τα ξερά σύκα στο μούλτι.

Σε ένα κατσαρολάκι σε χαμηλή φωτιά βράζετε το λάδι ή το βιτάμ με τα φρούτα και την κανέλα για 7-8 λεπτά και το βγάζετε από το μάτι να κρυώσει λίγο.

Ανακατεύετε σε ένα μπώλ το αλεύρι με το μπέικιν πάουντερ και το ρίχνετε σιγά-σιγά στο μίγμα με τα φρούτα, ανακατεύοντας ελαφρά.

Στρώνετε το μίγμα στο ταψί και ψήνετε για 30 - 35 λεπτά στους 175 βαθμούς.

Καλή επιτυχία! :-)

Επεξεργάστηκαν by evi155

sACYp2.png
Link to comment
Share on other sites

evi ωραιο κεκ χωρις ζαχαρη κυριως!!!! θα το κανω. Ψησιμο στους 170;

Με βαζεις σε σκεψεις με το γαλα. Δεν της εχω δωσει καθολου ξενο και πιστευω οτι θα τα παει καλα.... λες να μου κανει τα ιδια; ωχ ωχ


7nKAp2.png
Link to comment
Share on other sites

evi ωραιο κεκ χωρις ζαχαρη κυριως!!!! θα το κανω. Ψησιμο στους 170;

Με βαζεις σε σκεψεις με το γαλα. Δεν της εχω δωσει καθολου ξενο και πιστευω οτι θα τα παει καλα.... λες να μου κανει τα ιδια; ωχ ωχ

εκανα 11 μηνες να χασω τα κιλα της εγκυμοσυνης και βλεπω να τα ξαναπερνω στο πιτς φιτιλι:D:D:D:D:D:D με εσας που εμπλεξα....

το γαλα μετα το θηλασμο ειναι μεγαλο πακετο τελικα...η νυφη μου που θηλασε μεχρι 10 μηνων ειδε και επαθε για να πιει η μικρη της ξενο γαλα..αλλαξε 5 γαλατα και τελικα το μονο που ήπιε ηταν το noulac...εμενα η μικρη ευτυχως δεν με ζορισε τόσο...ηταν και μικρη βεβαια...λιγο πριν μπει στον όγδοο...στην αρχη της ειχα δωσει το απταμιλ 2 το οποιο ηταν αποτυχια και μετα της εδωσα το frisomel και λυσσαξε..σαν τρελο το επινε...ευτυχωωωςςς...

Link to comment
Share on other sites

evi ωραιο κεκ χωρις ζαχαρη κυριως!!!! θα το κανω. Ψησιμο στους 170;

Στους 175, το διόρθωσα...Της Δημητρας της άρεσε, ήταν το πρώτο γλυκό που δοκίμασε, 9 μηνών: της έβαλα ένα μικρό κοματάκι στο στόμα και μόλις το έφαγε μου βούτηξε μια μεγάλη κομμάτα από το χέρι ! :-D

Με βαζεις σε σκεψεις με το γαλα. Δεν της εχω δωσει καθολου ξενο και πιστευω οτι θα τα παει καλα.... λες να μου κανει τα ιδια; ωχ ωχ

Ίσως, στην αρχή να υπάρχει πρόβλημα. Ας είμαστε αισιόδοξοι, κάποια στιγμή θα πιουν! Αύριο θα δοκιμάσω το ποτηράκι με καλαμάκι, να δω, θα τα καταφέρει; Εγώ ήμουν τόσο τούβλο που για να καταλάβετε, ΘΥΜΑΜΑΙ ακόμα τη μάνα μου και τη θεία μου ψιλοτσαντισμένες να προσπαθούν να με μάθουν να ρουφάω με το καλαμάκι :oops: !!! Πρέπει να ήμουν τουλάχιστον 3 χρονών, αν μοιάσει σε μένα την κάτσαμε :-)

εκανα 11 μηνες να χασω τα κιλα της εγκυμοσυνης και βλεπω να τα ξαναπερνω στο πιτς φιτιλι:D:D:D:D:D:D με εσας που εμπλεξα....

Έλα μωρέ διαίτης είναι... :-)

το γαλα μετα το θηλασμο ειναι μεγαλο πακετο τελικα...η νυφη μου που θηλασε μεχρι 10 μηνων ειδε και επαθε για να πιει η μικρη της ξενο γαλα..αλλαξε 5 γαλατα και τελικα το μονο που ήπιε ηταν το noulac...εμενα η μικρη ευτυχως δεν με ζορισε τόσο...ηταν και μικρη βεβαια...λιγο πριν μπει στον όγδοο...στην αρχη της ειχα δωσει το απταμιλ 2 το οποιο ηταν αποτυχια και μετα της εδωσα το frisomel και λυσσαξε..σαν τρελο το επινε...ευτυχωωωςςς...

Α, τότε θα δοκιμάσουμε κι εμείς κι άλλα γάλατα...και βλέπουμε!

Επεξεργάστηκαν by evi155

sACYp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα κοριτσια! ηθελα να ρωτησω δινετε στα μωρακια σας εβαπορε γαλα?? απο ποιο μηνα??

ξερω οτι αρκετοι δινουν...οπως εγραψα και πιο πανω η ανηψια μου μονο αυτο πινει ακόμα (τωρα ειναι 1,5 χρονων)..εμας η παιδιατρος δεν θελει να πιει εβαπορε και τον αλλο μηνα ξεκιναμε το φρεσκο..

Link to comment
Share on other sites

Έλα μωρέ διαίτης είναι... :-)

αμα ενα ταψι θα σου πω εγω..:D:D:D:D:D..μου τρεχουν τα σαλια λεμε!!! αυτο με τις συνταγες εχει αρχισει να μάρεσει ιδιαιτερως...να το συνεχισουμε παρακαλω...εγω ειμαι αχρηστη...δεν παιζει να βαλω συνταγη...:tongue::tongue::tongue:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...