Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, DizzyツMommy είπε:

      Ναι μεν αλλά από την άλλη το αφήνεις από Σεπτέμβριο - Οκτωβρίο; Αυτά σκέφτομαι, και θα το δούμε αν όλα πάνε καλά. Σου εύχομαι να είναι καλύτερα τότε και ας είναι κ κατακαλόκαιρο!

      Κ αυτό που λες σκέφτομαι ! Γενικά όλα Μ φταίνε κ μένα τώρα .  Έχεις δίκιο ας είναι όλα καλά κ ας είναι όποτε θέλει

Cafe Δεκέμβριος 2008


CoffeeFilter

Recommended Posts

ξερω οτι αρκετοι δινουν...οπως εγραψα και πιο πανω η ανηψια μου μονο αυτο πινει ακόμα (τωρα ειναι 1,5 χρονων)..εμας η παιδιατρος δεν θελει να πιει εβαπορε και τον αλλο μηνα ξεκιναμε το φρεσκο..

δεσποινα100,

εγω της δινω frizomel απο τον 8 που σταματησα να θηλαζω και απο σημερα το πρωι πηρα το frizogrow γιατι μεγαλωσε το ζουζουνακι μου! δεν εχω δοκιμασει φρεσκο γιατι παλαιοτερα μου ειχε πει ο γιατρος οτι ειναι νωρις και το αγελαδινο ειναι βαρυ για τα βρεφη, θέλω να το δοκιμασω αλλα το ψιλοφοβαμαι κιολας. τι να πω??:confused::confused:

αλλο θέμα: δινετε με ποτηρακι και καλαμακι?????? εμεις μονο μπιμπερο, εχω ενα ποτηρακι που της δινω χυμο, αλλα δεν θελει ουτε τον χυμο ουτε το ποτηρι!!! τι να την κανω??:rolleyes::rolleyes:


an1cCE-0g411210Mjg5ZHwyMzM0NGxkYXxpIHByaWdpcGVuaWEgbW91ICBlaW5haQ.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 620
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Και εμείς δοκιμάσαμε 2 ειδών ποτηράκια και τίποτα,το καλαμάκι το έχουμε για παιχνιδι .Μόνο με το μπιμπερό πίνει αλλά όχι νερό.Νερό με το κουταλάκι και μόνο 3-4 κουταλάκια. Εσάς πίνουν νερό? Γάλα θα μας πει μετά τα γενέθλια μας και δεν ρώτησα τον προηγούμενο μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια,

ποιο μωράκι έχει γενέθλια σήμερα να του ευχηθούμε?

Σήμερα γυρίσαμε από την παιδίατρο, κάναμε το εμβόλιο του μηγγινιδιόκοκκου και μετρηθήκαμε. Όλα καλά, φτάσαμε τους 75 πόντους και τα 9350 κιλά, αν και περίμενα πολύ πιο κάτω. Τελικά η "ιωσούλα" που νόμιζα ότι πέρασε ήταν η γρίπη Η1Ν1 αν την γράφω σωστά. Οπότε τώρα δεν χρειάζεται να κάνουμε και το εμβόλιο. Απότι μου είπε η παιδίατρος καμμία μαμά δεν κόλλησε από τα μωρά της. Περίεργο ε!

Όσον αφορά το γάλα, όντως είναι μεγάλο πρόβλημα η μετάβαση. Εμείς προς το παρόν δεν το σκεφτόμαστε αφού τη θηλάζω αλλά σίγουρα δεν θα της δώσω εβαπορέ, αφού και προσωπικά δεν μου αρέσει και θέλει μεγάλη διαδικασία στην προετοιμασία του, είμαι υπέρ του φρέσκου γάλατος.

Η δικιά μου ευτυχώς πίνει από ό,τι της δώσω καθώς δεν είχε μάθει ποτέ μπιμπερό. Κάποιες φορές της εχω δώσει και από πολύ μικρή να πιεί από κανονικό ποτήρι και το συνηθίζει σιγά σιγά.

Μαξιλάρι δεν πρόκειται να της βάλω αφού και η παιδίατρος μου είπε δεν είναι απαραίτητο αν το μωρό βολεύεται και χωρίς αυτό.

Επίσης, ρώτησα για αποξηραμένα φρούτα και ειδικά χουρμαδες και σύκα και είναι υπέρ λόγω του σιδήρου που έχουν. Ένας χουρμάς στην φρουτόκρεμα την κάνει πολύ γλυκιά, δοκιμάστε το.

Πάντως βρε κορίτσια σήμερα στο παιδίατρο η δικιά μου έριξε το κλάμα από την πρώτη στιγμή που πήγε να την αγγίξει έως την ώρα που την έντυσα. Ούτε να την κοιτάξει δεν μπορούσε η καημένη αφού δεν ξεκολλούσε από πάνω μου. Μου είπε ότι είναι φυσικό πλέον αρχίζουν να φοβούνται και να ντρέπονται. Τι να πω.


[sIGPIC][/sIGPIC]1.12.2008 - Αντίκρυσα το φως της ζωής μου!

Link to comment
Share on other sites

νεράκι η δικιά μου πίνει από 6 μηνών και της αρέσει (είχα προσπαθήσει και 5,5 μηνών αλλά δε το ήθελε). Πίνει από το εκπαιδευτικό ποτηράκι από 6 μηνών και τώρα τελευταία προσπαθώ να της μάθω να πίνει από ποτηράκι χωρίς πιπίλα αλλά έχουμε ακόμη δρόμο με αυτό.

Μαξιλάρι της εχω αυτό που είναι ασφάλειας και θα παραμείνω σε αυτό μέχρι να δω ότι θέλει κάτι άλλο. Της έχω πάρει κι ένα αντιπνικτικό αλλά δε το χρησιμοποιώ καθόλου προς το παρόν.

Σήμερα κορίτσια την ετοίμαζα για βόλτα και έκανα κάποια πειράματα με το μάρσιπο. Σε κάποια στιγμή με κοιτάζει και λέει παραπονιάρικα.... ''πά-με''... πρώτη φορά που μου το είπε...ψοφάει για άτα!!! Πρώτα είπε ατα και μετα μαμα....

Επίσης σήμερα για πρώτη φορά πήγε από τον καναπέ στο τραπεζάκι που είναι δίπλα και ξανά πάλι πίσω.... άντε μεγαλώνουν.... πω πω θ'αρχίσει το κυνήγι......

Οι αλλαγές και στον ύπνο πάντως (χτες κοιμήθηκε στην ώρα της επιτέλους) πρέπει να οφείλονται στο άλμα ανάπτυξης που μπήκε τώρα και θα διαρκέσει 5 εβδομάδες. Άντε όλο αλλαγές θα έχουμε όλες μας.

Εχει βγάλει καμιά κανα δόντι στα πλάγια; Μήπως αυτά πονάνε πιο πολύ από τα μπροστινά; Η μικρή μου ξύπνησε στις 4 κλαίγοντας και παρέμεινε ξύπνια αρκετή ώρα.


7nKAp2.png
Link to comment
Share on other sites

νεράκι η δικιά μου πίνει από 6 μηνών και της αρέσει (είχα προσπαθήσει και 5,5 μηνών αλλά δε το ήθελε). Πίνει από το εκπαιδευτικό ποτηράκι από 6 μηνών και τώρα τελευταία προσπαθώ να της μάθω να πίνει από ποτηράκι χωρίς πιπίλα αλλά έχουμε ακόμη δρόμο με αυτό.

Μαξιλάρι της εχω αυτό που είναι ασφάλειας και θα παραμείνω σε αυτό μέχρι να δω ότι θέλει κάτι άλλο. Της έχω πάρει κι ένα αντιπνικτικό αλλά δε το χρησιμοποιώ καθόλου προς το παρόν.

Σήμερα κορίτσια την ετοίμαζα για βόλτα και έκανα κάποια πειράματα με το μάρσιπο. Σε κάποια στιγμή με κοιτάζει και λέει παραπονιάρικα.... ''πά-με''... πρώτη φορά που μου το είπε...ψοφάει για άτα!!! Πρώτα είπε ατα και μετα μαμα....

Επίσης σήμερα για πρώτη φορά πήγε από τον καναπέ στο τραπεζάκι που είναι δίπλα και ξανά πάλι πίσω.... άντε μεγαλώνουν.... πω πω θ'αρχίσει το κυνήγι......

Οι αλλαγές και στον ύπνο πάντως (χτες κοιμήθηκε στην ώρα της επιτέλους) πρέπει να οφείλονται στο άλμα ανάπτυξης που μπήκε τώρα και θα διαρκέσει 5 εβδομάδες. Άντε όλο αλλαγές θα έχουμε όλες μας.

Εχει βγάλει καμιά κανα δόντι στα πλάγια; Μήπως αυτά πονάνε πιο πολύ από τα μπροστινά; Η μικρή μου ξύπνησε στις 4 κλαίγοντας και παρέμεινε ξύπνια αρκετή ώρα.

ειπε παμε???????:D:D:D:D:D:Dκαλα εχω μεινει!!! βρε τη σκατούλα!!αντε να δω πως θα τη μαζευεις οταν μεγαλωσει!!:D:D:D:D:D

τι ειναι το μαξιλαρι ασφαλειας??:confused::confused: σημερα πηγα mothercare να βρω μαξιλαρι και μου εδειξαν ενα τεραστιο!!! μιλαμε μην σας πω οτι ηταν πιο μεγαλο από το δικό μου:confused::confused::confused: και εννοειται οτι το κοιτουσα μια ωρα σαν χαζη και εφυγα με μια απορια...

για τα δοντια (δεν εχουμε δηλαδη κανενα αλλα οοοολαα τα συνομηλικα μωρακια των κοριτσιων του φορουμ που μιλαω εχουν:-(:sad::-( και ολες ελεγαν πως τα πλαινα πονεσαν πολυ περισσοτερο....υπομονη...τουλαχιστον εσενα εβγαλε δοντια εγω η φαφουτομανα τι να πω??:-(:sad::-(:sad::-(:sad:

και πιο αλμα αναπτυξης ειναι παλι????παααλιιι????? αμαν....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειπε παμε???????:D:D:D:D:D:Dκαλα εχω μεινει!!! βρε τη σκατούλα!!αντε να δω πως θα τη μαζευεις οταν μεγαλωσει!!:D:D:D:D:D

τι ειναι το μαξιλαρι ασφαλειας??:confused::confused: σημερα πηγα mothercare να βρω μαξιλαρι και μου εδειξαν ενα τεραστιο!!! μιλαμε μην σας πω οτι ηταν πιο μεγαλο από το δικό μου:confused::confused::confused: και εννοειται οτι το κοιτουσα μια ωρα σαν χαζη και εφυγα με μια απορια...

για τα δοντια (δεν εχουμε δηλαδη κανενα αλλα οοοολαα τα συνομηλικα μωρακια των κοριτσιων του φορουμ που μιλαω εχουν:-(:sad::-( και ολες ελεγαν πως τα πλαινα πονεσαν πολυ περισσοτερο....υπομονη...τουλαχιστον εσενα εβγαλε δοντια εγω η φαφουτομανα τι να πω??:-(:sad::-(:sad::-(:sad:

και πιο αλμα αναπτυξης ειναι παλι????παααλιιι????? αμαν....

Εγώ να δεις πως έμεινα! Γέλασα και την πήρα άρον άρον να φύγουμε!

άσε άσε την έχω καλομάθει στη βόλτα και της αρέσει πολύ. Γυρίστρα θα μου γίνει! Θα τη ψάχνω...

Το μαξιλάρι ασφαλείας είναι σα σφήνα΄, έρχεται κατηφορικό και είναι για τον πρώτο χρόνο για να μην πνίγονται τα μωρά αν δε ρεύονται κλπ. Εγώ το πήρα από το mother baby 8 ευρώ και είχε και μικρό για το πορτ μπεμπέ 4 ευρώ. Το ίδιο βρήκα και στο zaxarias. Στα premaman είχα βρει με 34 νομίζω δε θυμάμαι καλά.

Εσείς θα τα βγάλετε όλα μαζί τα δοντάκια. Κι ο ανηψιός μου δεν είχε κανένα και τα έβγαζε κοντά το ένα με το άλλο. ΄Τα μπροστινά δοντάκια ούτε που τα καταλαβαμε..... θήλαζε απλά περισσότερο ουτε γκρινια ουτε κλαματα..... μάλλον τα δύσκολα τωρα ξεκινάνε!!!

Τα άλματα είναι μέχρι 18 μηνών τα σημαντικότερα, έχουμε κι άλλα!!!!!


7nKAp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τα άλματα είναι μέχρι 18 μηνών τα σημαντικότερα, έχουμε κι άλλα!!!!!

Καλημέρα κορίτσια!!! Αυτό το "πάμε" που άκουσες τέλειο! Και η δικιά μου στις βόλτες έμαθε -και η μαμά της γυριστρούλα είναι :tongue:

Βρε παιδιά Τί άλματα είναι αυτά πάλι; πραγματικά είχα ξεχάσει τη λέξη. Πού μπορούmε να βρούμε πληροφορίες γι΄αυτά;

Πάντως η δικιά μου με τα κάτω μπροστινά το καλοκαίρι δεν κατάλαβε τίποτα αλλά με τα πάνω μπροστινά υπέφερε, ωχ, τί μας περιμένει με τα πλαiνά... :-(Καλύτερα Δέσποινα το ένα μετά το άλλο παρά να κρατάει π.χ. ένα μήνα ο πόνος για ένα δοντάκι!

Καθένας με τον πόνο του: Σήμερα προσπάθησα να της δώσω το γάλα με δημητριακά. Πήρα 3 ειδών δημητριακά, σήμερα δοκιμάσαμε με βρώμη (τί αηδία ήταν αυτη :-( ) και έφαγε λίγες κουταλιές αλλά την κυνηγούσα. Τέλος πάντων, αποφάσισα να αναβάλλω τον αποθηλασμό ως το Μάρτιο, όμως γάλα με κάποιο τρόπο πρέπει να τρώει το πρωί αφού από τον Ιανουάριο που θα πηγαινω στη δουλειά θα φεύγω από το σπίτι 7 παρα είκοσι και θα γυρίζω στις 5!

Επεξεργάστηκαν by evi155

sACYp2.png
Link to comment
Share on other sites

σχετικά με τα άλματα:

"Αλματα ανάπτυξης κανουν ολα τα μωρακια . Επίσης δεν υπάρχει διάκριση σε μωρακια που θηλάζουν και σε μωράκια που πινουν ξένο γάλα .

Ομως οπως έχουμε πει πολλες φορες και εδω καθε μωρακι ειναι διαφορετικό οποτε η ένταση και ο τρόπος που περνά αυτη τη φάση ειναι διαφορετικός .

Τα θηλάζοντα μωράκια στο άλμα ανάπτυξης περνούν πιο πολλες ώρες στο στήθος την ημέρα και την νυχτα φροντιζοντας έτσι να αυξησουν την παραγωγή της μαμάς .

Τα μωράκια που πινουν ξένο γάλα κανουν μεγαλύτερης χρονικής διάρκειας γεύματα χωρίς πολύ ορεξη και πολλες φορες αφήνουν στη μέση το γεύμα .

Οπως αναφέρει το βιβλίο , οι 10 πιο δύσκολες φάσεις των αλματων ανάπτυξης ειναι : (σε εβδομάδες )

Η 5η

Η 8η και η 9η

Η 12η

Η 15η -16η-17η-18η-19η (συνεχόμενες με κορύφωση στην 17η)

Η 23 -24-25-26 (με κορύφωση στην 26η)

Η 29-30 (πολυ ήπια)

Η 34-35-36-37 (με κορύφωση στην 36η)

Η 42-43-44-45-46 (με κορύφωση στην 44)

Η 51-52-53-54 (με κορύφωση στην 53)

Η 60-61-62-63-64 ( με κορύφωση μεταξή 61-62)

Η 71-72-73-74-75 (με κορύφωση μεταξύ 72-73)"

Συγκεκριμένα τα βρήκα http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=28430&page=2

Εχει πολλές σελίδες και δε τα έχω διαβάσει όλα. Κατάλαβα όμως ότι στις εβδομάδες που αναφέρει τα μωρά κάνουν κάτι καινούριο και σημαντικό πχ στο προηγούμενο άλμα η δικιά μου άρχισε να μπουσουλάει και να σηκώνεται όρθια.

Χτες της έδωσα λίγο γάλα φρέσκο και μπορώ να πω ότι το αγνόησε εντελώς! Επαιζε με το ποτήρι. Το δοκίμασε, δεν αηδίασε αλλά δεν ξαναήπιε. Θα ξαναδοκιμάσω αργότερα μέσα στο μήνα. Και γω θέλω να κόψω σιγά σιγά το πρωινό γάλα.

Επίσης της έδωσα βιολογικό γιαουρτάκι ολυμπος αγελαδινό για πρώτη φορά και της άρεσε πολύ. Πρόβειο, κατσικίσιο κλπ δεν της άρεσαν. Και η πλάκα ήταν ότι έτρωγε μια κουταλιά, ξινιζόταν και ξανάνοιγε το στόμα της κανά 3 φορές και κάθε φορά το ίδιο...


7nKAp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κοριτσια!

εμεις μονο μαμα λεμε και απο προχθες λεμε και ωπα!! αλλα οχι πολυ καθαρα, αυτο που εχει πλακα ειναι οτι εδω και μερικες μερες παιρνει το μωρομαντιλο κανει οτι καθαριζει τον πωπο της, το προσωπο της (οπως κανω οταν ξεβαφομαι) και το τραπεζακι του σαλονιου!!!:P:p

επισης παιρνει την παντοφλα μου και βαζει επανω το ποδι της σαν να την φοραει εκεινη!! σημερα της εβαλα πρωτη φορα λιγο τυρακι στην σουπα της, ελπιζω οτι θα της αρεσει, ποια εδωσε δημητριακα??:confused::confused:δεν ειναι νωρις για τετοια? ειμαι και εγω σε μια φαση που δεν ξερω απο που να ξεκινησω με την διατροφη.. κατα τα αλλα παμε καλα, οπου ναναι θα περπατησουμε, κανουμε βολτες απο καναπε τραπεζι παρκο και τουμπαλιν:D

oikat ~~~:idea::idea:δοκιμασε το αντιπνικτικο μαξιλαρι του jumbo ειναι πολυ λεπτο οτι πρεπει για αρχη και πολυ ασφαλες!!

evi155~~~θα ειναι

δυσκολα τωρα με την δουλεια, εγω ακομα δεν εχω συνηθησει, τελειωνω 7 και τρεχω σαν την τρελη για να προλαβω να την δω λιγακι γιατι μετα εχει μπανιο φαγητο και υπνο!! ουφ!! ζωη ειναι αυτη??


an1cCE-0g411210Mjg5ZHwyMzM0NGxkYXxpIHByaWdpcGVuaWEgbW91ICBlaW5haQ.gif
Link to comment
Share on other sites

ώπα; :lol: χορευταρού θα σου βγει mira mother!!!! Άσε που θα σε βοηθάει στις δουλειές από πολύυυυυυ νωρις...

Αχ τι καλά να δοκίμαζε και σε μας τις παντόφλες μας! Μόλις δει ελευθερη παντόφλα τρέχει και τη ...... βάζει στο στόμα.... Δε τολμώ να ξαπλώσω ή ν'αφήσω κάπου την παντόφλα. Πρέπει κάπου να την κρύψω... :roll:


7nKAp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ώπα; :lol: χορευταρού θα σου βγει mira mother!!!! Άσε που θα σε βοηθάει στις δουλειές από πολύυυυυυ νωρις...

Αχ τι καλά να δοκίμαζε και σε μας τις παντόφλες μας! Μόλις δει ελευθερη παντόφλα τρέχει και τη ...... βάζει στο στόμα.... Δε τολμώ να ξαπλώσω ή ν'αφήσω κάπου την παντόφλα. Πρέπει κάπου να την κρύψω... :roll:

εμενα ευτυχως (δεν ξερω βεβαια παρακατω τι θα γινει) δεν εβαλε ποτε πραγματα στο στομα, ουτε πιπιλα ουτε τα παιχνιδακια για τα δοντια ουτε τιποτα!! αυτα που δεν τολμαμε να αφησουμε πουθενα ειναι τα κινητα μας, κανει οτι μιλαει με αυτα και θελει να ειναι ανοιχτα γιατι αν δεν αναβουν τα φωτακια δεν εχει πλακα τσαντιζεται και μας κανει νευρα!!!:lol::lol: το ιδιο και με το σταθερο τηλ του σπιτιου ποσες φορες εχει παρει τηλ εμενα η τον μπαμπα:lol:το ιδιο και με το κοντρολ της τηλεορασης το παιρνει και αν την εχουμε κλειστη την δειχνει με αυτο και λεει ετσαααααα μεχρι να της την ανοιξεις. ειναι θεμα η τηλεοραση και δεν θελω να βλεπει απο τωρα αλλα τη να κανεις??:roll::roll::roll:


an1cCE-0g411210Mjg5ZHwyMzM0NGxkYXxpIHByaWdpcGVuaWEgbW91ICBlaW5haQ.gif
Link to comment
Share on other sites

Χρονίσαμε και εμείς!!! Επιτέλους...

Ειχαμε γενέθλια την Παρασκευή 4 Δεκεμβρίου, αλλά με τόσες ετοιμασίες για τα γενέθλια μόνο σήμερα κατάφερα να μπω στο φόρουμ!

Λοιπόν, το πάρτυ μας ήταν χθες και περάσαμε τέλεια!!! Μείναμε όλοι πολύ ευχαριστημένοι, τα παιδάκια έπαιξαν πάρα πολύ (αν και μας τρέλαναν!) και πήραμε πολύ ωραία δωράκια: ρουχαλάκια. παιχνίδια, ποδηλατάκι, αυτοκινητάκι, λεφτάκια...!!!

Ήταν όλα τέλεια! Άντε και του χρόνου με υγεία και για τα δικά σας μωράκια!!!:D

Link to comment
Share on other sites

αχ εμάς εδώ και καιρό όλα στο στόμα!!! Και το συνεχίζει ακόμη και τώρα! Δε ξέρω πότε θα σταματήσει!

Εφάκι Χρόνια σας Πολλά! Με το καλό να μεγαλώσει το μωράκι σας και να το καμαρώσετε όπως επιθυμείτε!!!! Και μεις έχουμε γενέθλια την Τρίτη...


7nKAp2.png
Link to comment
Share on other sites

Χρονίσαμε και εμείς!!! Επιτέλους...

Ειχαμε γενέθλια την Παρασκευή 4 Δεκεμβρίου, αλλά με τόσες ετοιμασίες για τα γενέθλια μόνο σήμερα κατάφερα να μπω στο φόρουμ!

Λοιπόν, το πάρτυ μας ήταν χθες και περάσαμε τέλεια!!! Μείναμε όλοι πολύ ευχαριστημένοι, τα παιδάκια έπαιξαν πάρα πολύ (αν και μας τρέλαναν!) και πήραμε πολύ ωραία δωράκια: ρουχαλάκια. παιχνίδια, ποδηλατάκι, αυτοκινητάκι, λεφτάκια...!!!

Ήταν όλα τέλεια! Άντε και του χρόνου με υγεία και για τα δικά σας μωράκια!!!:D

να σου ζησει η μικρουλα σου εφακι!!!! εμεις εχουμε γενεθλια στις 15 αλλα το παρτυ θα γινει 19 για να μπορουν ολοι να ερθουν:D:D:D

αντε και του χρονου για σας, αναμονη για εμας:P:p


an1cCE-0g411210Mjg5ZHwyMzM0NGxkYXxpIHByaWdpcGVuaWEgbW91ICBlaW5haQ.gif
Link to comment
Share on other sites

Εφάκι πολύχρονη η συνονόματη μου να είναι πάντα υγιής και ευχισμένη.Εμάς ο πριγκιπάκος μας λέει άτα και γιαγιά.Μαμά μόνο όταν είναι στο κρεβάτι και κλαίει αλλιως μπαμπά συνέχεια. Πες μαμά, μπαμπά αυτός (κλαψ). Εμείς έχουμε γενέθλια στις 19 και αύριο θα παραγγείλουμε τα μπαλόνια γιατί του αρέσουν πολύ. Αποφασίσαμε και το μενού και τώρα προσευχόμαστε να είμαστε όλοι υγιείς για να κάνουμε το πάρτυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...