Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Δε κατάλαβα πως υπολόγισε τις  βδομάδες....πως υπολογίζονται??? Η γιατρός τι σας είπε?πόσες μέρες να μείνει σπίτι??? Ότι πει η γιατρός!!!!! Αααα 30/5 ξανά!!!! Αντε με το καλό!!! Τι ωραία!!! Εσύ μπορείς να πάρεις ηρεμιστικά τυχερέ...εμείς απαγορεύεται 😄😄

      Από ότι κατάλαβα το πρόβλημα είναι η οδηγηση που ειναι 1 πήγαινε 1 έλα και έχει λακουβες. Όλη η Ελλάδα μια λακουβα!!!

      Ευτυχώς!!! Στις ηλεκτρονικές αγορές μπορείς να το κάνεις. Λογικό να μην ξέρεις ποιες να πάρεις...προσπαθείς για το καλύτερο...πόσα να γνωρίζουμε πχια!😁

      Καλά ναι, έχουμε μερικούς δρόμους στις λακούβες μας γενικά στην Ελλάδα..

Cafe Δεκέμβριος 2008


CoffeeFilter

Recommended Posts

σχετικά με τα άλματα:

"Αλματα ανάπτυξης κανουν ολα τα μωρακια . Επίσης δεν υπάρχει διάκριση σε μωρακια που θηλάζουν και σε μωράκια που πινουν ξένο γάλα .

Ομως οπως έχουμε πει πολλες φορες και εδω καθε μωρακι ειναι διαφορετικό οποτε η ένταση και ο τρόπος που περνά αυτη τη φάση ειναι διαφορετικός .

Τα θηλάζοντα μωράκια στο άλμα ανάπτυξης περνούν πιο πολλες ώρες στο στήθος την ημέρα και την νυχτα φροντιζοντας έτσι να αυξησουν την παραγωγή της μαμάς .

Τα μωράκια που πινουν ξένο γάλα κανουν μεγαλύτερης χρονικής διάρκειας γεύματα χωρίς πολύ ορεξη και πολλες φορες αφήνουν στη μέση το γεύμα .

Οπως αναφέρει το βιβλίο , οι 10 πιο δύσκολες φάσεις των αλματων ανάπτυξης ειναι : (σε εβδομάδες )

Η 5η

Η 8η και η 9η

Η 12η

Η 15η -16η-17η-18η-19η (συνεχόμενες με κορύφωση στην 17η)

Η 23 -24-25-26 (με κορύφωση στην 26η)

Η 29-30 (πολυ ήπια)

Η 34-35-36-37 (με κορύφωση στην 36η)

Η 42-43-44-45-46 (με κορύφωση στην 44)

Η 51-52-53-54 (με κορύφωση στην 53)

Η 60-61-62-63-64 ( με κορύφωση μεταξή 61-62)

Η 71-72-73-74-75 (με κορύφωση μεταξύ 72-73)"

Συγκεκριμένα τα βρήκα http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=28430&page=2

Εχει πολλές σελίδες και δε τα έχω διαβάσει όλα. Κατάλαβα όμως ότι στις εβδομάδες που αναφέρει τα μωρά κάνουν κάτι καινούριο και σημαντικό πχ στο προηγούμενο άλμα η δικιά μου άρχισε να μπουσουλάει και να σηκώνεται όρθια.

Χτες της έδωσα λίγο γάλα φρέσκο και μπορώ να πω ότι το αγνόησε εντελώς! Επαιζε με το ποτήρι. Το δοκίμασε, δεν αηδίασε αλλά δεν ξαναήπιε. Θα ξαναδοκιμάσω αργότερα μέσα στο μήνα. Και γω θέλω να κόψω σιγά σιγά το πρωινό γάλα.

Επίσης της έδωσα βιολογικό γιαουρτάκι ολυμπος αγελαδινό για πρώτη φορά και της άρεσε πολύ. Πρόβειο, κατσικίσιο κλπ δεν της άρεσαν. Και η πλάκα ήταν ότι έτρωγε μια κουταλιά, ξινιζόταν και ξανάνοιγε το στόμα της κανά 3 φορές και κάθε φορά το ίδιο...

Ευχαριστούμε Oilkat για την ενημέρωση! Δηλαδή εμείς που είμαστε στην εβδομάδα 50 ξεκινάμε όπου νά ΄ναι νέα δόση με κορύφωση στις γιορτές :-( ....

Γιαουρτάκι κατσικίσιο και πρόβειο της δίνω από 61/2 μηνών και το αγαπά πολύ, τελευταία της έδωσα και αγελαδινό και φυσικά δε λέει όχι! Όσο για το γάλα, από χτες που της το δίνω με λίγα δημητριακά (χωρίς αλάτι και ζάχαρη) το τρώει κάπως, γενικά προτιμά με το κουταλάκι και όχιμε το ποτηράκι, αν και ξέρει να το χειρίζεται...

Εφάκι χρόνια πολλά για την κορούλα!

Miramother πολύ τη χαίρομαι την κόρη σου! Σε μιμείται συνέχεια, έ; Η δικιά μου πάλι μόνο στο στόμα βάζει τις παντόφλες...Τώρα τελευταία κάνει όμως ότι μιλάει σε ένα ψεύτικο κινητό :-)

Και φυσικά λέει μόνο "μαμά" και "άτα" και από χτες "κούμα-κούμα" και διάφορα άλλα που θυμίζουν Σουαχίλι. Μα από πού τις βρίσκουν όλες αυτές τις περίεργες λέξεις ;;;;; :-)


sACYp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 620
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Που τις βρίσκουν ντε! Η δικιά μου εννοεί πολλά πράγματα με την ίδια λέξη και άντε να βρω τι ακριβώς θέλει να πει κάθε στιγμή.

Εφάκι να σου ζήσει και ό,τι επιθυμείς.

Εγώ από την προηγούμενη εβδομάδα της δίνω και φαγητά δικά μας αφού ορμάει, λίγο παστιτσάκι, ζυμαρόπιτα, πριν έφτιαχνα κρέπες και της έδωσα λίγη σκέτη σκέπα αφού της άρεσε. Γάλα ακόμα δεν της έδωσα φρέσκο. Πάντως δεν μπορώ πλέον να την ξεγελάσω με το φαγητό όπως παλιότερα.

Πάντως αυτό με το τηλεκοντρόλ και τα κινητά είναι φοβερό πρόβλημα. Να έχει τόσα παιχνίδια και να τα παρατάει. Ξέρει να ανοίγει την τηλεόραση, να αλλάζει κανάλια..... στο κινητό δε που βλέπει την φωτογραφία της θέλει συνέχεια να της το δείχνω.

Της έχω πάρει έναν ιπποπόταμο με σχήματα που εισχωρούν και πλέον μπορεί και βάζει τα δυο από τα τέσσερα σχηματάκια μέσα και πατάει κ το κουμπάκι για να τα βγάλει έξω.

Ξετρελένεται για τον "πρασινούλη" δηλ. τον gummy bear που το έχω κατεβάσει στον υπολογιστή και πήραμε τα dvd.

Οσο μεγαλώνει γίνεται πολύ ευαίσθητη μάλλον αυτό το πήρε από εμένα και θέλω να βρω κανένα βιβλίο ψυχολογίας για να το εμποδίσω αυτό - δεν θέλω να νιώθει άσχημα με το παραμικρό. Καταλαβαίνει και την παραμικρή ειρωνία ή μάλωμα και φοβάται τα ξένα άτομα πολύ. Ίσως δεν πρέπει να παιρνάμε ώρες ατέλειωτες μόνες μας.


[sIGPIC][/sIGPIC]1.12.2008 - Αντίκρυσα το φως της ζωής μου!

Link to comment
Share on other sites

Που τις βρίσκουν ντε! Η δικιά μου εννοεί πολλά πράγματα με την ίδια λέξη και άντε να βρω τι ακριβώς θέλει να πει κάθε στιγμή.

Εφάκι να σου ζήσει και ό,τι επιθυμείς.

Εγώ από την προηγούμενη εβδομάδα της δίνω και φαγητά δικά μας αφού ορμάει, λίγο παστιτσάκι, ζυμαρόπιτα, πριν έφτιαχνα κρέπες και της έδωσα λίγη σκέτη σκέπα αφού της άρεσε. Γάλα ακόμα δεν της έδωσα φρέσκο. Πάντως δεν μπορώ πλέον να την ξεγελάσω με το φαγητό όπως παλιότερα.

Πάντως αυτό με το τηλεκοντρόλ και τα κινητά είναι φοβερό πρόβλημα. Να έχει τόσα παιχνίδια και να τα παρατάει. Ξέρει να ανοίγει την τηλεόραση, να αλλάζει κανάλια..... στο κινητό δε που βλέπει την φωτογραφία της θέλει συνέχεια να της το δείχνω.

Της έχω πάρει έναν ιπποπόταμο με σχήματα που εισχωρούν και πλέον μπορεί και βάζει τα δυο από τα τέσσερα σχηματάκια μέσα και πατάει κ το κουμπάκι για να τα βγάλει έξω.

Ξετρελένεται για τον "πρασινούλη" δηλ. τον gummy bear που το έχω κατεβάσει στον υπολογιστή και πήραμε τα dvd.

Οσο μεγαλώνει γίνεται πολύ ευαίσθητη μάλλον αυτό το πήρε από εμένα και θέλω να βρω κανένα βιβλίο ψυχολογίας για να το εμποδίσω αυτό - δεν θέλω να νιώθει άσχημα με το παραμικρό. Καταλαβαίνει και την παραμικρή ειρωνία ή μάλωμα και φοβάται τα ξένα άτομα πολύ. Ίσως δεν πρέπει να παιρνάμε ώρες ατέλειωτες μόνες μας.

αλοοο...που χαθηκατε????

αυτο με τα σχηματακια το πηραμε και εμεις και περναει και εμας τα 2 απο τα 4...κυκλο και τετραγωνο...με το τριγωνο και το αστερι το παλευει αλλα ακομα δεν τα καταφερνει..και τσατιζεται κιολας το σκατο!!!

για τα τηλεκοντρολ τηλεφωνα εννοειται οτι ειναι τα αγαπημενα της παιχνιδια (τα εχει διαλυσει ρε γμτ..:confused::confused:)...

οσο για παντοφλες παπουτσια ρε ΟΤΙ και να πω ΟΣΟ και να τη μαλωσω μολις τα βρει τρεχει να τα φαει...μιλαμε τι βρωμα εχει φαει αυτο το παιδι...

μελιτα η μικρη μαλλον φοβαται τον κοσμο γιατι δεν βλεπει ανθρωπους συχνα...δεν νομιζω ομως οτι πρεπει να ανησυχεις.. και ρε παιδι μου θα σου ελεγα να την φερνεις σε επαφη με περισσοτερο κόσμο αλλα τωρα με τη σκατογριπη που να την πας???

Link to comment
Share on other sites

αλό!!!

να'μαστε και μεις! Χτες γιορτάζαμε!!!! Χρονίσαμε!!! Ευχαριστούμε Δέσποινα για τις ευχές σου και με το καλό και τα δικά σας τα γενέθλια και με δοντάκια!!! Πότε βρε κορίτσια πέρασε ένας υπέροχος χρόνος; εεεεε;


7nKAp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αλό!!!

να'μαστε και μεις! Χτες γιορτάζαμε!!!! Χρονίσαμε!!! Ευχαριστούμε Δέσποινα για τις ευχές σου και με το καλό και τα δικά σας τα γενέθλια και με δοντάκια!!! Πότε βρε κορίτσια πέρασε ένας υπέροχος χρόνος; εεεεε;

Αυτο με τα δοντακια εχει γινει ανεκδοτο πια:D:D:D:D:D:D:D....ρε που ειναι τα δοντια μαααςςς???ποιος τα πηρε???ΦΕΡΤΕ ΤΑ ΠΙΣΩ ΤΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕΕΕΕ!!!!!!!!!!!!! Χρονιζουμε φαφούτεεεεεςςςςς!!!!!

Link to comment
Share on other sites

αλό!!!

να'μαστε και μεις! Χτες γιορτάζαμε!!!! Χρονίσαμε!!! Ευχαριστούμε Δέσποινα για τις ευχές σου και με το καλό και τα δικά σας τα γενέθλια και με δοντάκια!!! Πότε βρε κορίτσια πέρασε ένας υπέροχος χρόνος; εεεεε;

Χρόνια πολλά και καλά!!! Ορόσημο τα πρωτα γενέθλια; Φτιάξατε γλυκό; Πώς περάσατε;

Ένας υπέροχος και αξέχαστος χρόνος! Πέρυσι τέτοιο καιρό μετρούσα τις μέρες, είναι σα να έχει περάσει πολύυυυυς καιρός!

Despoina, υπομονή, και της νταντάς μας τα παιδιά μετά το χρόνο βγάλανε δοντάκια μου είπε χτες!


sACYp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από μένα.

Ήταν μια δύσκολη εβδομάδα αφού από το Σαββατο δεν μπορούσα να συνδεθώ και την Τρίτη έχασα την γιαγιά μου.

Χρόνια πολλά oikat στο παιδάκι σου, να ζήσει πολλά πολλά χρόνια ευτυχισμένα.

Despoina καλύτερα που δεν έχει βγάλει δοντάκια γιατί εχω ακούσει ότι όσο πιο αργά τόσο καλύτερα αφού δεν θα χαλάσουν νωρίς.

Από βρωμιές έχει φάει και η δική μου αφού όλα τα βάζει στο στόμα, χαρτάκια, το καρότσι του σούπερ, τα παπουτσάκια της.......

Αποφάσισα να μην της ξαναφτιάξω σούπα με λαχανικά ξανά αφού δεν την τρώει. Το μενού μας από εδώ και στο εξής θα είναι σπανακόρυζο, τραχανάς και ζυμαρικό σκέτα ή με κρεατάκι ή ψαράκι. Χθες που έφτιαξα ζυμαρόπιτα, όρμηξε επανω μου λες και ήταν μάνα εξ ουρανού.


[sIGPIC][/sIGPIC]1.12.2008 - Αντίκρυσα το φως της ζωής μου!

Link to comment
Share on other sites

αλό!!!

να'μαστε και μεις! Χτες γιορτάζαμε!!!! Χρονίσαμε!!! Ευχαριστούμε Δέσποινα για τις ευχές σου και με το καλό και τα δικά σας τα γενέθλια και με δοντάκια!!! Πότε βρε κορίτσια πέρασε ένας υπέροχος χρόνος; εεεεε;

να σου ζησει οικατ το μωρακι σου!!!;););) και εμεις κοντευουμε στε γενεθλια της μικρουλας μου και εχω αγχωθει με τον κοσμο (θα ειναι 40 ατομα περιπου!!:wink:;-)που θα τους βαλω??:confused::confused::confused:)και το μενου(τι φτιαχνεις για ενα στολο?:confused::confused:) ουφ!μερικες μερες ακομα..

και εμεις 2 δοντακια εχουμε ακομα..


an1cCE-0g411210Mjg5ZHwyMzM0NGxkYXxpIHByaWdpcGVuaWEgbW91ICBlaW5haQ.gif
Link to comment
Share on other sites

αχ σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις ευχές σας και με το καλό να γίνουν και τα δικά σας γενέθλια!

Evi κάναμε τούρτα και σβήσαμε κεράκι. Και μάλιστα θα'λεγα ότι πρωτοτυπίσαμε..... μέσω skype κάναμε γενέθλια με τους παπούδες για να χαρούν γιατί είναι μακριά και μετά κάναμε και κανονικά με τον αδερφό μου, τη νύφη μου και τον ανηψιό μου. Λόγω γρίπης φοβήθηκα να καλέσω περισσότερα άτομα. Μια χαρά περάσαμε! Είχαν πολλή πλάκα τα μικρά. Είναι ίδια ηλικία περίπου.

Melita συλληπητήρια για τη γιαγιά σου. Ελπίζω να ήταν αρκετά μεγάλη και να χάρηκε τη ζωή της. Και γω τους έχω χάσει όλους τους παππούδες-γιαγιάδες και τους πρώτους δε τους γνώρισα καθόλου. Όσον αφορά το μενού της μικρής μου η παιδίατρος σήμερα που την είδε μου είπε να συνεχίσω με 4 φορές την εβδομάδα μοσχάρι.

mira-mother πολλές ετοιμασίες έχεις!!!! Καλό κουράγιο!

Τις τελευταίες βραδιές η μικρή μου κοιμάται μετά τις 12. Δύσκολη φάση η τωρινή και ελπίζω να τελειώσει γρήγορα! Έχει βγει από το πρόγραμμά της γιατί και το πρωί σηκώνεται μεσημέρι! Evi πως τα πάτε τώρα με τον ύπνο;

Το παιχνίδι αυτό που λέτε με τα σχήματα πόσο καιρό το χρησιμοποιείτε και άρχισε να βάζει τα σχήματα το μωρό;

Η παιδίατρος σήμερα μας βρήκε μια χαρά και είμαστε 78,5εκ και 11500....

Επεξεργάστηκαν by oikat

7nKAp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ευχαριστω οικατ, ήταν μεγάλη κ κατάκοιτη η γιαγιά αλλά η τελευταία που ειχε μείνει.

Το παιχνιδακι της τοπήρα πριν 3 εβδ περίπου γιατί εβλεπα οτι της αρεζε να βαζει το καπακι στο ποτηρι της καθως κ το καπακι απο τα μπουκάλια νερού, ενα από τα αγαπημένα της παιχνίδια. Το αλλο είναι να ξεφυλλίζει περιοδικά με μπεμπούλες.

Χθες ανακάλυψα οτι ξεμύτισε κ το 8ο δοντακι κ ετσι εχει 4 πανω κ 4 κάτω. Δεσποινα ηρεμία:)


[sIGPIC][/sIGPIC]1.12.2008 - Αντίκρυσα το φως της ζωής μου!

Link to comment
Share on other sites

μελίτα πως την κάνεις τη ζυμαρόπιτα που αρέσει στη μικρή σου;

με προλαβες!!!:D:D:D:D:D:D

να ρωτησω και εγω...στο σπανακορυζο που δινετε στα μικρα βαζετε κρεμμυδακι???? κανει???

Link to comment
Share on other sites

η μικρη με εχει πεθάνει τις τελευταιες μερες...ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ανησυχη...νομιζω οτι ειναι γιατι παλευει να περπατησει....την κοιμιζω με τρομερη δυσκολια γιατι σηκωνεται να φυγει συνεχεια, θελει να ειναι ορθια και να την περπαταω σε ολο το σπιτι (με το ενα χερι αμα την πιασω και απο τα δυο ΚΛΑΙΕΙ!!:confused::confused::confused:) και γενικα θελει ΣΥΝΕΧΕΙΑ αγκαλια, κλαψουριζει συνεχεια στον υπνο της, δεν ξερει τι θελει γενικως...

λεω οτι ειναι μαλλον το οτι ξεσηκωθηκε με τα περπατηματα και μπορει να εχει και ενοχλησεις απο δοντια (λεμε τωρα..χεχε..) αλλα δεν παλευεται αυτη η κατασταση..ειμαι ενα πτωμα..

και το κουλο...προχτες ημουν σε μια φιλη με συνομηλικο παιδακι και κοιταξαμε τα δοντια της μικρης μαζι και κουφαθηκαμε γιατι δειχνουν να βγαινουν πρωτα οι κυνοδοντες:confused::confused::confused::confused: τους ξανακοιταξα σημερα με την αδερφη μου για να παρω και αλλη αποψη και μου ειπε και αυτη το ιδιο...μα ειναι δυνατον ρε παιδια να βγαλει πρωτα δοντια τους κυνοδοντες??αυτοι βγαινουν απο οτι διαβασα στους 16-20 μηνες!!!ειναι απο τα τελευταια δοντια που βγαζουν τα παιδια...εχετε ξανακουσει τιποτα παρομοιο???

Link to comment
Share on other sites

μελίτα πως την κάνεις τη ζυμαρόπιτα που αρέσει στη μικρή σου;

Είναι πολύ απλή. Σε μπωλ ρίχνω 6-7 γεμάτες κουτ.σούπας αλεύρι για όλες τις χρήσεις, ένα αυγό και γύρω στο ένα ή και λιγότερο ποτήρι νερό και τα ανακατεύω να γίνει ένα λείος χυλός λίγο πιο πυκνός από τις κρέπες. Σε μικρό ταψάκι πίτσας (στρόγγυλο), στρώνω αρκετό βιτάμ, απλώνω τον χυλο και ρίχνω από πάνω λίγα κομματάκια βιτάμ και αρκετό τυρί φέτα. Το ψήνω κα έτοιμο. Καλή επιτυχία.

Δέσποινα και μεις δεν βάζουμε τον κ... κάτω. Κοιμόμαστε και ξυπνάμε με μια λέξη παπα (παπουτσάκια) και όταν τα φοράμε κατευθείαν κάτω και ξεκινάμε. Συνήθως την βάζω να περπατήσει κανα μισάωρο και μετά σταματάμε για να ξεκινήσουμε σε λίγο πάλι. Περιττό να πω ότι δεν μπορώ ούτε να μαγειρέψω.

Στον ύπνο και εμένα κάνει μερικούς ήχους αλλά δεν ξέρω αν οφείλεται στον υπνόσακο που δεν την αφήνει να γυρίσει ή στα δοντάκια ή στην πείνα.


[sIGPIC][/sIGPIC]1.12.2008 - Αντίκρυσα το φως της ζωής μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...