Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Bluee19 είπε:

      Καλής ποιότητας θεωρούνται τα έμβρυα ΑΑ μόνο ; 

      Δε θυμαμαι αν αναφέρει το άρθρο τι έλαβαν υπόψη τους στις ποιοτητες. Μη ξεχναμε οτι τα ποσοστα δεν ειναι ποτε κατι σταθερο γιατι ο καθε κυκλος εξωσωματικης ειναι διαφορετικος. Αρα τα ποσοστα τα λαμβανουμε υποψη με 5% πιο πανω ή πιο κατω. Σας παραθετω το αρθρο οποια κοπελα θελει να δει πιο πολλα. Λεει για τον προεμφυτευτικο ελεγχο:

      P-253 Clinical efficacy of PGT-A according to maternal age and embryo quality in blastocyst stage

Cafe Δεκέμβριος 2008


CoffeeFilter

Recommended Posts

σημερα το απογευμα εκανε τα πρωτα επισημα βηματα εντελως παντελως μονος του μετρησαμε 5 βηματα!!!!!!!! :P:p αν και περπατουσε απο 7 μηνων κρατωντας στα επιπλα τωρα δυσκολευουν ακομα πιο πολυ τα πραγματα....

κοριτσια εμεις λεμε να αρχισουμε τον κροκο αυριο αλλα φοβαμαι πολυ και αποφασισαμε κυριακη που θα ειμαστε και οι 2 στο σπιτι γιατι ο μεγαλος μου ειναι αλλεργικος στο αυγο και εχουμε κακη εμπειρια....ευχηθητε μας καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 620
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

σημερα το απογευμα εκανε τα πρωτα επισημα βηματα εντελως παντελως μονος του μετρησαμε 5 βηματα!!!!!!!! :P:p αν και περπατουσε απο 7 μηνων κρατωντας στα επιπλα τωρα δυσκολευουν ακομα πιο πολυ τα πραγματα....

κοριτσια εμεις λεμε να αρχισουμε τον κροκο αυριο αλλα φοβαμαι πολυ και αποφασισαμε κυριακη που θα ειμαστε και οι 2 στο σπιτι γιατι ο μεγαλος μου ειναι αλλεργικος στο αυγο και εχουμε κακη εμπειρια....ευχηθητε μας καλη επιτυχια

Μπράβο σας. Θέλουμε περπατόπιτα!!!

Καλή επιτυχία με το αυγουλάκι


[sIGPIC][/sIGPIC]1.12.2008 - Αντίκρυσα το φως της ζωής μου!

Link to comment
Share on other sites

Despoina100 τί ωραία που μιλάει κιόλας!!! Πραγματικά φαίνεται πως δεν θέλουν να χάνουν στιγμή από τη ζωή τους!!! (δίκιο δεν έχουν τελικά; άλλο αν εμείς κουραζόμαστε...).

Ούτε κι εμείς περιμένουμε να νυστάξει, αλλά νυστάξει-δε νυστάξει γρήγορα μετά το θηλασμό ξαναζωντανεύει και θέλει να παίξει και δεν κρατιέται με τίποτα και αναγκαστικά επιστρέφουμε στο καθιστικό...


sACYp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευη τουλάχιστον η δικιά σου είναι φαγανή. Εμένα έχει καταργήσει το μεσημεριανό, φρουτόκρεμα ελάχιστη και το ίδιο με το αυγό και την βγάζουμε με κανα μπισκοτάκι και γιαουρτάκι.

Πάντως δεν ξέρω αν συμβαίνει και στα δικά σας, αλλά εμένα φαίνεται να χορταίνει πολύ εύκολα με ελάχιστο φαγητό π.χ. πριν παρόλο που ήταν νηστική έφαγε έναν κρόκο και τέρμα δεν ήθελε τίποτε άλλο. Μάλιστα ρεύτηκε κι όλας.

LOL!

Πάντως θέλει πραγματικά ψυχραιμία όταν δεν τρώνε, έ: Εγώ απορώ πού τα βάζει, 73 εκατοστά και 7,300 κιλά μόνο είναι...

Anyway, αφού μεγαλώνει και είναι δραστήρια ίσως δεν πρέπει να ανησυχώ τόσο.

Αύριο θα κάνουμε εμείς τα γενέθλια και αφού δεν μπορώ να ετοιμάσω πολλά πολλά θα αρκεστώ σε λίγα φαγητά. Εξάλλου θα είμαστε μόνο καμμια 10ρια άτομα.

Σκέφτηκα μια ιδέα να ξεκινήσω από αυτά τα γενέθλια και έως τα 6 της χρόνια να υπάρχει ένα βιβλίο ευχών και όσοι έρχονται στη γιορτή να γράφουν και την ευχή τους. Έτσι, όταν μεγαλώσει θα της το δώσω να το κρατήσει. Πως σας φαίνετε η ιδέα?

Σας αφήνω γιατί ξύπνησε.

Νομίζω κι εμείς τόσα άτομα θα έχουμε στις 23 του μήνα, 4 μωρά και 6 μεγάλους. Κρίμα να αγχωνεσαι και για τα φαγητά, αρκετό τρέξιμο έχεις. Από το χεράκι, έ; έ ρε τί μας περιμένει κι εμάς! :-)

Πολύ όμορφη η ιδέα σου για το βιβλίο ευχών!!

Πάω τώρα για β΄προσπάθεια νανουρίσματος, σας έχω πει πως το Orinoco Flow τηε Enya πιάνει σχετικά; αν και είμαι κακοφωνίξ; Sail away - sail away λοιπον σας καληνυχτίζω!


sACYp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΘΕΛΩ ΣΥΝΤΑΓΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΡΕΠΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ!!!!!!!!!!!!!!!!

Που τα σκεφτηκες αυτα ρε αστερι???εγω ολο κατι κεφτεδακια και τετοια σκεφτομαι (αντε και κανα κολοκυθοκεφτε...) φαντασια μηδεν...Και ξερω να μαγειρευω δεν ειμαι παντελως αχρηστη:D:D:D:D

και εννοειται μπουφε...και πλαστικο πιατακι!!

Δεν σε ξέχασα!!!!!!!!!!!!!!!

ΚΡΕΠΕΣ ΜΕ ΣΠΑΝΑΚΙ

ΥΛΙΚΑ ΧΥΛΟΥ

- 1 φλυτζάνι αλεύρι

- 3 αυγά

- 2 φλυτζάνια γάλα 1,5%

- Λίγο αλάτι

ΥΛΙΚΑ ΓΕΜΙΣΗΣ

- 1 κιλό σπανάκι

- Λίγο άνιθο

- Λίγο πιπέρι

- Μοσχοκάρυδο

- 1/4 κεφαλοτύρι (στο τελειωμα μπαίνει)

- 1/4 regato

- 1 κρέμα γάλακτος

ΥΛΙΚΑ ΜΠΕΣΑΜΕΛ

- 3 κουταλιές αλευρι

- Λίγο γάλα ή νερό

- 1 ποτήρι γάλα

Ζεματίζω το σπανάκι, δεν το βράζω.

Έπειτα το στραγγίζω σε τρυπητό και ρίχνω κρύο νερό.

Μόλις κρυώσει το παίρνω λίγο λίγο και το στραγγίζω με το χέρι και το ψιλοκόβω,προσθέτω τον άνιθο,το πιπέρι, το αλάτι και το μοσχοκάρυδο.

Χτυπάω 3 κουταλιές αλευρι με λίγο νερό ή γάλα μέχρι να γίνει ένας λείος χυλός (στο μπλέντερ).

Ζεσταίνω ένα ποτήρι γάλα και λίγο πρίν βράσει ρίχνω τον παραπάνω χυλό και ανακατεύω αργά σε χαμηλή φωτιά.

Μόλις πήξει το ενώνω με τα το σπανάκι και προσθέτω τα τυριά

Γεμίζω τις κρέπες που έχω ετοιμάσει τις τοποθετώ σε ένα πυρέξ και από πάνω ρίχνω κρέμα γάλακτος και πασπαλίζω με το κεφαλοτύρι.

Ψήνω στους 180 για 20-30 λεπτά μέχρι να ροδίσουν.

Πραγματικά όποτε τις κάνω γίνεται χαμός ποιος θα πρωτοφάει!!!!!!!!!!!!

Αν τις κάνεις καλή επιτυχία!!!

Οτι απορία έχεις πες μου!!!

Επεξεργάστηκαν by ioanna21

eNortjKzUjIyNLI0NFKyBlwwFW0Czg,,24.png

eNortjKzUjIyNLU0tVSyBlwwFaQC3A,,32.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ιωάννα και εγώ περίμενα την εν λόγω συνταγή εναγωνίως!!!

Πολύ πρωτότυπος ο τρόπος που κάνεις την μπεσαμέλ χωρίς λάδι.

Θα το δοκιμάσω.


[sIGPIC][/sIGPIC]1.12.2008 - Αντίκρυσα το φως της ζωής μου!

Link to comment
Share on other sites

Ιωάννα και εγώ περίμενα την εν λόγω συνταγή εναγωνίως!!!

Πολύ πρωτότυπος ο τρόπος που κάνεις την μπεσαμέλ χωρίς λάδι.

Θα το δοκιμάσω.

Πολύ τέλειες είναι!!!!

Εγώ κάνω όλη την γέμιση την βάζω κατάψυξη και την ημέρα που τις θέλω ξεπαγώνω, κάνω μόνο τις κρέπες και ψήνω!!

Καλή επιτυχία και σε σένα!!!!!!!!!!!!!!!!


eNortjKzUjIyNLI0NFKyBlwwFW0Czg,,24.png

eNortjKzUjIyNLU0tVSyBlwwFaQC3A,,32.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε ξέχασα!!!!!!!!!!!!!!!

ΚΡΕΠΕΣ ΜΕ ΣΠΑΝΑΚΙ

ΥΛΙΚΑ ΧΥΛΟΥ

- 1 φλυτζάνι αλεύρι

- 3 αυγά

- 2 φλυτζάνια γάλα 1,5%

- Λίγο αλάτι

ΥΛΙΚΑ ΓΕΜΙΣΗΣ

- 1 κιλό σπανάκι

- Λίγο άνιθο

- Λίγο πιπέρι

- Μοσχοκάρυδο

- 1/4 κεφαλοτύρι (στο τελειωμα μπαίνει)

- 1/4 regato

- 1 κρέμα γάλακτος

ΥΛΙΚΑ ΜΠΕΣΑΜΕΛ

- 3 κουταλιές αλευρι

- Λίγο γάλα ή νερό

- 1 ποτήρι γάλα

Ζεματίζω το σπανάκι, δεν το βράζω.

Έπειτα το στραγγίζω σε τρυπητό και ρίχνω κρύο νερό.

Μόλις κρυώσει το παίρνω λίγο λίγο και το στραγγίζω με το χέρι και το ψιλοκόβω,προσθέτω τον άνιθο,το πιπέρι, το αλάτι και το μοσχοκάρυδο.

Χτυπάω 3 κουταλιές αλευρι με λίγο νερό ή γάλα μέχρι να γίνει ένας λείος χυλός (στο μπλέντερ).

Ζεσταίνω ένα ποτήρι γάλα και λίγο πρίν βράσει ρίχνω τον παραπάνω χυλό και ανακατεύω αργά σε χαμηλή φωτιά.

Μόλις πήξει το ενώνω με τα το σπανάκι και προσθέτω τα τυριά

Γεμίζω τις κρέπες που έχω ετοιμάσει τις τοποθετώ σε ένα πυρέξ και από πάνω ρίχνω κρέμα γάλακτος και πασπαλίζω με το κεφαλοτύρι.

Ψήνω στους 180 για 20-30 λεπτά μέχρι να ροδίσουν.

Πραγματικά όποτε τις κάνω γίνεται χαμός ποιος θα πρωτοφάει!!!!!!!!!!!!

Αν τις κάνεις καλή επιτυχία!!!

Οτι απορία έχεις πες μου!!!

ΘΕΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πέρασαν και τα πρώτα μας γενέθλια με λίγα και καλά άτομα. Η μαμά φύσυξε το κερί και παρόλες τις παροτρύνσεις του μπαμπά δεν άφησα την μικρή να βάλει τα χέρια στην τούρτα.

Τελικά ήρθαν 7 άτομα και έφτιαξα πίτσα, τονοσαλάτα με βίδες και έψησα έτοιμα τυροπιτάκια. Μια χαρά.

Ακόμη δεν μπορώ να το πιστέψω ότι πέρασε ένας χρόνος και σύντομα το βρεφάκι μου θα είναι νήπιο, θα μιλάει και θα περπατάει. Ακόμα το βλέπω όπως ήταν πολύ μωρό.

Πως παιρνά έτσι ο καιρός. Το κακό είναι ότι σε 2 μήνες θα πρέπει να επιστρέψω στην δουλειά και ακόμα δεν την έχω μάθει να κάθεται με κανέναν για πολλές ώρες. Μόνο εγώ την ταίζω, την αλλάζω κτλ. και νομίζω είναι προσκολλημένη επάνω μου.

Τεσπα, αυτην την εβδομάδα σκέφτομαι να την δώσω ψάρι. Ποιο προτείνετε όσες έχετε ήδη δοκιμάσει?

Για σήμερα της έχω κοτοπουλάκι με τραχανά και φέτα. Θα φάει άραγες???

Εσας τι τρώνε τα πουλάκια σας σημερα?


[sIGPIC][/sIGPIC]1.12.2008 - Αντίκρυσα το φως της ζωής μου!

Link to comment
Share on other sites

πόπη πως τα πήγατε με το αυγό; Ολα καλα;

Μελίτα χρόνια σας πολλά!!! (νομίζω όμως ότι αύριο είναι τα κανονικα γενεθλια, ε;) Και μεις σε μια βδομαδα θα σβησουμε κερακι!

Μελιτα και μενα τις τελευταιες μερες η μικρη δεν τρωει και ιδιαιτερα παρα πολύ. Το πρωι ειδικα απο φρουτα ασε..... ελαχιστη μπανανα και μερικες φορες λιγο φυρικι. Αφου σημερα της εκανα και ετοιμη φρουτοκρεμα νουνου μπας και φαει αλλα τιποτα.... μονο γαλατακι θελει! Το μεσημερι μπορω να πω οτι τρωει τη ψιχα μιας φετας ψωμιου, τ'οποιο αγαπαει ιδιαιτερα και το φαγητο της που προτιμα να τρωει μονη. Το απογευμα τρωει το αυγο και μαλιστα αν παιρνει με το χερι της θα φαει περισσοτερο αλλιως αν της δινω μονο εγω ζητημα να φαμε μονο τον κροκο... αν της δωσω και γιαουρτακι παιδικο θα το φαει ολο.

Σημερα της εδωσα ψαρι μιας και ειχαμε λαικη. Της εδωσα σκουμπρι ψητο. ΟΤαν ξεκινησα της εδωσα μπακαλιαρο σουπα. Νοστιμο ψαρι, λιγα κοκκαλα. Τελευταια της δινω τσιπουρα, λαβρακι, κολιο, σκουμπρι ψητα στη σχαρα. Μου ερχονται πιο ευκολα στο καθαρισμα. Τη σουπα τη φοβαμαι αν και βαζω το ψαρι σε τουλι. Η παιδιατρος μου ειπε να της δινω ο,τι ψαρι θελω.

Το αυγο πως το δινετε; Μελατο ή σφικτο;


7nKAp2.png
Link to comment
Share on other sites

Melita χρόνια σας πολλά και να είναι πάντα γερή και ευτυχισμένη.

Τώρα με το ψάρι εμείς μπακαλιαράκι τρώμε με τα κλασικά λαχανικά και του αρέσει. Εμένα μου βρωμάει βέβαια αλλά να μην το κάνω θέμα. Ο γιατρός για το αυγό μας είπε μετά την νόσο των πουλερικών μόνο σφιχτό, οπότε το βάζουμε μέσα στα φρούτα (μπλιαξ επίσης).

Έχει καμιά σας κούνια σαν αυτές στην παιδική χαρά όχι τις μωρουδιακές, γιατί ψάχνουμε να πάρουμε αν αρχίσει η κακοκαιρία. Βρήκα σε ένα site αλλά δεν ξέρω τι να πάρω.

Link to comment
Share on other sites

Melita χρόνια σας πολλά και να είναι πάντα γερή και ευτυχισμένη.

Τώρα με το ψάρι εμείς μπακαλιαράκι τρώμε με τα κλασικά λαχανικά και του αρέσει. Εμένα μου βρωμάει βέβαια αλλά να μην το κάνω θέμα. Ο γιατρός για το αυγό μας είπε μετά την νόσο των πουλερικών μόνο σφιχτό, οπότε το βάζουμε μέσα στα φρούτα (μπλιαξ επίσης).

Έχει καμιά σας κούνια σαν αυτές στην παιδική χαρά όχι τις μωρουδιακές, γιατί ψάχνουμε να πάρουμε αν αρχίσει η κακοκαιρία. Βρήκα σε ένα site αλλά δεν ξέρω τι να πάρω.

melita χρονια πολλα!!να τη χαιρεστε!!!!

για το φαι δεν εχω να πω τιποτα δεδομενου οτι ακομα δεν δινω ουτε ψαρι ουτε αυγο...μετα το χρονο ειπε το ντοκτορι...

διαβαζω για τα γενεθλια σας και μου φαινεται παραξενο...αν και μαμα δεκεμβριου εμεις σημερα γιναμε 11 μηνων...Σημερα καναμε και 4 βηματακια!!!!εχω χεστει απο χαρα...

anemaxx εμεις εχουμε αυτη την κουνια και της αρεσει πολυ...http://www.toys-shop.gr/product_info.php?cPath=204_646&products_id=5272

Link to comment
Share on other sites

Melita χρόνια σας πολλά και να είναι πάντα γερή και ευτυχισμένη.

Τώρα με το ψάρι εμείς μπακαλιαράκι τρώμε με τα κλασικά λαχανικά και του αρέσει. Εμένα μου βρωμάει βέβαια αλλά να μην το κάνω θέμα. Ο γιατρός για το αυγό μας είπε μετά την νόσο των πουλερικών μόνο σφιχτό, οπότε το βάζουμε μέσα στα φρούτα (μπλιαξ επίσης).

Έχει καμιά σας κούνια σαν αυτές στην παιδική χαρά όχι τις μωρουδιακές, γιατί ψάχνουμε να πάρουμε αν αρχίσει η κακοκαιρία. Βρήκα σε ένα site αλλά δεν ξέρω τι να πάρω.

κι εμεις αυτή έχουμε!!!!

Ειναι στο παιδικό, στο σαλόνι, στην κουζίνα γενικά σε ολο το σπίτι!!!

Καθεται και του αρέσει πολυ!!


eNortjKzUjIyNLI0NFKyBlwwFW0Czg,,24.png

eNortjKzUjIyNLU0tVSyBlwwFaQC3A,,32.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...