Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Cafe Δεκέμβριος 2008


CoffeeFilter

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 620
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

έυη υπάρχει τοπικ 'θηλασμός και σιδηρος' νομίζω.

Ελαχιστες φορες εχει ξυπνησει στις 6, θηλαζει και κοιμαται μονη της μετα απο καμια ωρα γιατι εχει .

ορεξη για παιχνιδι.

Μου κάνει εντυπωση μωρο που θηλαζει να μη μπορει να κοιμηθεί!

Επίσης, κορίτσια που δε θηλάζετε μια απορία: τα δικά σας μωρά κοιμούνται εύκολα; Το έχω μεγάλη αγωνία όταν αποθηλασουμε, θα κοιμαται με το μπιμπερό;

Που την κοιμιζετε κοριτσια; Εγω προς το παρον μαζι μου την εχω στην κουνια της στην κρεβ/ρα αλλά πολυ θα ηθελα να την ειχα στο παιδικό. Απλα δεν το εχω ετοιμο ακομη.

Ευχαριστώ θα το κοιτάξω το τοπικ!

Χα χα! Κι εγώ που νόμιζα πως τα μωρά που δεν θηλάζουν κοιμούνται καλύτερα, επειδή το ξένο γάλα είναι πιο βαρύ...

Πάντως έχω καταλήξει, έχοντας δοκιμάσει τα πάντα, πως παίζει ρόλο η κληρονομικότητα: Η μητέρα μου, ο αδερφό μου κι εγώ είμαστε πολύ δύσκολοι στον ύπνο, από μωρά και ακόμα και σήμερα, οπότε το γονίδιο το πετυχαμε!

Αντίθετα με το φαγτό η αλήθεια είναι πως ml δεν μετράω μόνο με το μάτι και όταν δεν θέλει να φάει άλλο δεν της δίνω. Από την άλλη δεν είχε και ιδιαίτερο πρόβλημα ειδικά τώρα τελευταία τρώει πολύ καλά οπότε δεν ασχολούμαι και πολυ αν κάποιες φορές δεν πολυθέλει να φάει. Έτσι μας αποζημιώνει για τις δυσκολίες στονύπνο!

Ωχ τωρα βγήκε στο μπαλκόνι πάω να τη μαζέψω!


sACYp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και εμεις ακόμα στο δωματιο μας την εχουμε αν και το δικό της ειναι ετοιμο 3 μηνες πριν γεννηθει...και δεν εχω σκοπο να την παω πριν χρονισει...νοιωθω μεγαλυτερη ασφαλεια να την εχω κοντα μας μεχρι τοτε (ασε που και το ετερον ημισυ δεν θελει..) και εμενα ξεκινησε να κοιμαται μπρουμυτα πριν καμια 10αρια μερες. την κοιμιζω με βαμβακερα πυτζαμακια και μια κουβερτουλα και ευτυχως δεν ξεσκεπαζεται.

τωρα για το πως κοιμαται μετα το τελος του θηλασμου θα σε τρελανω λιγο...το παιδι μου δεν κοιμηθηκε σχεδον ποτε στο βυζι...και θηλαζε αποκλειστικα. απο 15 ημερων ξεκινησε να κοιμαται ολη νυχτα. και για να κοιμηθει απλα ξαπλωνουμε στο κρεβατι, μου κανει αγκαλιες και μου τρωει τη μυτη!! και μετα από λιγο γυρναει, περναει τα χερια της στο λαιμο μου με σφιγγει και κοιμαται... πολυυυυυ καλοο παιδι λεμε!!!

τωρα βεβαια με τα δοντια ριχνουμε τρελα ξενυχτια. χθες μπορει να ξυπνησε και 20 φορες. οτι δεν εχουμε τραβηξει 10 μηνες τα εχω τραβηξει αυτη την εβδομαδα...

ααα!!!και χθες εφαγε λιγο τραχανα!!!ζητω!!!! (ολα τα αλλα βεβαια τα εφτυσε...)

συνεχίζεις να έχεις πλάκα!!! Άκου εκεί να σου τρώει τη μύτη!!!!

Ομως τι γλυκούλι να σε αγκαλιάζει..... πωωωω σκέτη γλύκα!!!!

Το'χω άγχος το πότε θα τη μεταφέρω στο δωματιο της. Ελεγα στην αρχη για ενα χρονο αλλα βλεπω τωρα οτι καταλαβαινει πολλα και σκεφτομαι αν ξυπνα και δε μας βλεπει , μηπως κλαιει.... ξερεις τι φαση εχει τωρα; ξυπνα το πρωι πχ, μας κοιτα, δεν κανει φασαρια και περιμενει να ξυπνησουμε (οσες φορες δεν πεινα δηλαδη ελαχιστες!).

Τυχερούλα στην αρχή ήσουν... Εμας κοιμοταν γυρω στις 4.... σερνομουν τη μερα.... παντως για να ξυπνας τοσο συχνα μαλλον κατι παιζει..... εεεεεεεερχεται.......


7nKAp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αντίθετα με το φαγτό η αλήθεια είναι πως ml δεν μετράω μόνο με το μάτι και όταν δεν θέλει να φάει άλλο δεν της δίνω. Από την άλλη δεν είχε και ιδιαίτερο πρόβλημα ειδικά τώρα τελευταία τρώει πολύ καλά οπότε δεν ασχολούμαι και πολυ αν κάποιες φορές δεν πολυθέλει να φάει.

το ίδιο και γω. αν δε θελει να φαει αλλο απλα δεν προκειται να φαει!!!! Εγω θα την πατησω πχ ριχνοντας το κατω κι ετσι την αφηνω στην ησυχια της. Μονο για γαλα δε λεει ποτε οχι.


7nKAp2.png
Link to comment
Share on other sites

περπατανε τα δικα σας; σηκωνονται; μιλανε; τι κανουν;

εμενα σηκωνεται οπου βρεθει κι οπου σταθει, κανει δεξια βηματακια μονο στο τζακι και πουθενα αλλου, καταλαβαινει αν της λες κατι πχ 'ελα να σε παρω' (απλωνει χερακια), λεει μαμα, μπαμπα, ατα, νταντα.

Επισης ειναι και επιμονη! Ο,τι της απαγορευω αυτο θελει να κανει πχ να παει και να πιασει τα παπουτσια...

Επεξεργάστηκαν by oikat

7nKAp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η δικιά μου σήμερα εχει λίγο πυρετό εφτασε τους 38 κ τωρα είναι στοθς 37,5. Καθώς δεν εχει κατι αλλο, μυξούλες, βήχα, η γιατρός μου είπε οτι ισως ειναι δοντακια. Όλη μέρα γκρίνια, αγκαλίτσες και μπιζακι. Για να δουμε αυριο.


[sIGPIC][/sIGPIC]1.12.2008 - Αντίκρυσα το φως της ζωής μου!

Link to comment
Share on other sites

περπατανε τα δικα σας; σηκωνονται; μιλανε; τι κανουν;

εμενα σηκωνεται οπου βρεθει κι οπου σταθει, κανει δεξια βηματακια μονο στο τζακι και πουθενα αλλου, καταλαβαινει αν της λες κατι πχ 'ελα να σε παρω' (απλωνει χερακια), λεει μαμα, μπαμπα, ατα, νταντα.

Επισης ειναι και επιμονη! Ο,τι της απαγορευω αυτο θελει να κανει πχ να παει και να πιασει τα παπουτσια...

εμας περπαταει γυρω γυρω στα επιπλα και από χθες αρχισε να κουτσοπερπαταει αν της κραταμε το ενα χερι μονο..εχει πολυ γελιο γιατι χαζοχαιρεται και γελαει..καταλαβαινει απίστευτα πολλα πραγματα..ξερει ολα τα κουκλια της τι ειναι π.χ. της λεω που ειναι η καμηλοπαρδαλη, ο ελεφαντας, και παει και τα αγκαλιαζει (τα τρωει και αυτα εκτός από τη μυτη μου:lol::lol:), οταν πειναει παει στην κουζίνα και κανει μαμ!!, εχει μια μανια να αναβοσβυνει το φως στο δωματιο μας, οταν κανει κακα πφφφ..., και από λεξούλες λεει μαμα και μαμιιιι (μου βγηκε διγλωσσο!!!:D:D), μπαμπα, μαμ,και το αγαπημενο της κουυυνιαααα!!!κουνιααα!!!! μιλαμε για κολλημα με την κουνια...ουσιαστικα αυτη ειναι η πρωτη της λεξη!!

δυστυχως εχει και μια απίστευτη μανια με πριζες και καλωδια...και το οχι και το μη τα εχει γραμμενα στα παλια της τα παπουτσια...(καλε δεν εχει παλια παπουτσια...ουτε νεα δεν εχει ακομα!!!:D:D:D:D)

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου σήμερα εχει λίγο πυρετό εφτασε τους 38 κ τωρα είναι στοθς 37,5. Καθώς δεν εχει κατι αλλο, μυξούλες, βήχα, η γιατρός μου είπε οτι ισως ειναι δοντακια. Όλη μέρα γκρίνια, αγκαλίτσες και μπιζακι. Για να δουμε αυριο.

melita μαλλον δοντακια θα ειναι...μην ανησυχεις...εμας δεν εκανε πυρετο αλλα εχει διαρροια (σημερα που εφαγε κατι το κακομοιρο βρηκαν να αρχισουν...)

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου σήμερα εχει λίγο πυρετό εφτασε τους 38 κ τωρα είναι στοθς 37,5. Καθώς δεν εχει κατι αλλο, μυξούλες, βήχα, η γιατρός μου είπε οτι ισως ειναι δοντακια. Όλη μέρα γκρίνια, αγκαλίτσες και μπιζακι. Για να δουμε αυριο.

περαστικά σας. Οταν βγαζει δοντακι η Ελευθερία απλά ξυπνάει ανα μια ωρα το βραδυ και τσουπ σε κανα 4 μερες το νεο δοντακι γρατζουναει... το 8ο φαινεται ασπρο τοσο καιρο τωρα και ακομα να σκασει!!!


7nKAp2.png
Link to comment
Share on other sites

εμας περπαταει γυρω γυρω στα επιπλα και από χθες αρχισε να κουτσοπερπαταει αν της κραταμε το ενα χερι μονο..εχει πολυ γελιο γιατι χαζοχαιρεται και γελαει..καταλαβαινει απίστευτα πολλα πραγματα..ξερει ολα τα κουκλια της τι ειναι π.χ. της λεω που ειναι η καμηλοπαρδαλη, ο ελεφαντας, και παει και τα αγκαλιαζει (τα τρωει και αυτα εκτός από τη μυτη μου:lol::lol:), οταν πειναει παει στην κουζίνα και κανει μαμ!!, εχει μια μανια να αναβοσβυνει το φως στο δωματιο μας, οταν κανει κακα πφφφ..., και από λεξούλες λεει μαμα και μαμιιιι (μου βγηκε διγλωσσο!!!:D:D), μπαμπα, μαμ,και το αγαπημενο της κουυυνιαααα!!!κουνιααα!!!! μιλαμε για κολλημα με την κουνια...ουσιαστικα αυτη ειναι η πρωτη της λεξη!!

δυστυχως εχει και μια απίστευτη μανια με πριζες και καλωδια...και το οχι και το μη τα εχει γραμμενα στα παλια της τα παπουτσια...(καλε δεν εχει παλια παπουτσια...ουτε νεα δεν εχει ακομα!!!:D:D:D:D)

άντε βρε και μας περασατε!!!

άσχετο! Τη φατσουλα που γελαει που ηταν στο παλιο φορουμ που τη βρισκεις;


7nKAp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


άντε βρε και μας περασατε!!!

άσχετο! Τη φατσουλα που γελαει που ηταν στο παλιο φορουμ που τη βρισκεις;

μολίς παταω απαντηση τα βγαζει δεξια στην οθονη. αν δεν στα βγαζει πρεπει να πας στις ρυθμισεις να τα ενεργοποιησεις.

Link to comment
Share on other sites

ρε σεις βαλτε κανα τικερακι να βλεπουμε ποσες μερες διαφορα εχουν τα μικρα μας...

ωωωωω δυσκολα μας βαζεις! Ξερεις ποσους μηνες μετα εβαλα στο αλλο φορουμ; κατσε να περασει λιγος καιρος και δω... χιχι..

ποιες ρυθμισεις βρε; ψαχνω ψαχνω και δε βλεπω.... ειμαι και γκαβο!


7nKAp2.png
Link to comment
Share on other sites

HELLO κορίτσια!!!

Εμείς τώρα πήραμε χαμπάρι ότι άλλαξε τοποθεσία το Φορουμ :oops:

Η μπουμπού μου εμένα τρώει απ' όλα και δεν χορταίνει!!! Δεν τολμάμε να φάμε κάτι μπροστά της, αρχίζει να τρελαίνεται! Έχει αρχίσει να πίνει και με καλαμάκι, πράγμα που με έχει διευκολύνει πάρα πολύ όταν την παίρνω μαζί μου έξω. Δυστυχώς στα φρούτα είναι λίγο δύσκολη και της αρέσι μόνο η μπανάνα και τίποτε άλλο.

Χθες έκανε και τα πρώτα της βηματάκια! Έκανε τρία βηματάκια και έπεσε στην αγκαλιά μου! Περιττό να σας πω ότι έγινε πάρτυ στο σπίτι!!! Δεν περπατάει όμως κανονικά, κάνει 3 βηματάκια όποτε θέλει και τις υπόλοιπες φορές κοκαλώνει. Δηλαδή όλη την ημέρα σύνολο να περπατήσει 2-3 φορές. Μάλλον φοβάται ακόμα.

Αυτά τα νέα μας!

Α! όσο για το καινούριο νινί που περιμένουμε, σήμερα μπήκα στον τρίτο μήνα και έχω πεθάνει στους εμετούς. Σε 1 εβδομάδα έχασα 3 κιλά. Ήταν δύσκολα επειδή δεν μπορούσα να φροντίσω ούτε την μικρή μου και την πήγαινε ο άντρας μου συνεχώς στην πεθερά μου. Να 'ναι καλά η γυναίκα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...