Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 30 λεπτά , Angot είπε:

      όλα καλα είπε ο γιατρός είναι κοντά 1600γρ ο τράχηλος μειώθηκε στο 2 αλλά κρατάει η περιδεση ! θα με δει πάλι σε 2 εβδομάδες μετά τις 33~34 με βλέπει 

      Μπράβο!!! Τι ωραία νέα!!! 

      πρίν από 13 λεπτά , Angot είπε:

      μου είπε και να παω για φαγητό χαλαρά και να μην είναι μόνο κρεβάτι ! από εικόνα εμβρυομογου δεν είδε κάτι ώστε να γεννήσω νωρίτερα ! μια χαρά τρέφεται κλπ 

      Πιστεύω ήδη να τρώτε 😁

Cafe Δεκέμβριος 2008


CoffeeFilter

Recommended Posts

Γιαννιωτισσα φιλεναδα κοιτουσα τα γενεθλια μαμαδων και επεσε το ματι μου σε εσενα γιατι εχουμε γενεθλια με 1 μερα διαφορα...και μετα ειδα το ετος και επαθα ΣΟΚ!!! Σου ριχνω 13 χρονια!!!βρε ατιμο 20 χρονων εισαι μόνο???πωπω!!!! ξαφνικα νοιωθω πουρόγρια...:confused::confused::confused::confused::confused:

Για κοίτα τη δική μου ημερομηνία για να...νοιώσεις καλύτερα :-) :-)

και εγω φρεσκο της δελτα θα ξεκινησω στο χρονο και ηθελα να το ψαξω...

Εμείς ξεκινήσαμε σήμερα , μεά από ώριμη σκέψη, με λίγο Όλυμπος που πίνουμε κι εμείς και της αρέσει!

Μας πρότεινε η παιδίατρος, εφόσον θέλω να αποθηλάσω σιγά σιγά, να ξεκινήσουμε πλέον με φρέσκο. Τα μωρά που θηλάζουν έχουν λέει πιο ώριμο πεπτικό σύστημα και δέονται πιο εύκολα το φρέσκο (τώρα αυτό κάπου το διάβασα, δεν θυμάμαι που...:confused:)


sACYp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 620
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

καλημέρα κι από μένα. Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί πάλι γιατί δεν έχω πολύ χρόνο να διαβάσω όλα τα ποστ, τι κάνετε για να το βοηθήσετε να περπατήσει? Ο δικός μου αρνείται να πατήσει όταν τον κρατάμε, κάθεται με τον ποπό, μπουσουλάει και εξαφανίζεται. Βέβαια στέκεται όρθιος όταν πιάνεται από τον καναπέ. Αυτές οι στράτες που είναι σαν καροτσάκια κάνουν δουλειά? ααααα είμαστε σχεδόν 11 μηνών:D


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κι από μένα. Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί πάλι γιατί δεν έχω πολύ χρόνο να διαβάσω όλα τα ποστ, τι κάνετε για να το βοηθήσετε να περπατήσει? Ο δικός μου αρνείται να πατήσει όταν τον κρατάμε, κάθεται με τον ποπό, μπουσουλάει και εξαφανίζεται. Βέβαια στέκεται όρθιος όταν πιάνεται από τον καναπέ. Αυτές οι στράτες που είναι σαν καροτσάκια κάνουν δουλειά? ααααα είμαστε σχεδόν 11 μηνών:D

Καλημέρα nicole και να χαίρεσαι το παιδάκι σου!!

Στην αρχή και η δικιά μου δεν ήθελε να την κρατάμε από τα χέρια αλλά εδώ και μια βδομάδα της αρέσει να την κρατάμε και να κάνουμε το κλασικό "στράτα - στρατούλα". Επίσης δεν της φοράμε τίποτα στα πόδια ή καλτσάκια με βεντουζάκια από κάτω - τα μόνα που δεν μπορεί να βγάλει, κάτι πλεκτά με ελεφαντάκια- .

Της πήραμε στράτα εδώ και καιρό αλλά δεν τη θέλει, στην αρχή την απορροφούν για λίγο τα παιχνίδια που έχει επάνω και μετά αισθάνεται εγκλωβισμένη και κλαίει, εκτός αν την ταΐζουμε εκεί μέσα (στη μάσα δε λέει ποτέ όχι :-) ) . Τώρα τελευταία σηκώνεται και τη σπρώχνει για να περπατήσει και είναι επικίνδυνο :-( . Κάποια άλλα παιδάκια όμως την έχουν βολευτεί και χαίρονται που μπορούν να μετακινούνται.

Νομίζω πως είναι θέμα χρόνου στο παιδί να δυναμώσει και να έχει αυτοπεποίθηση, μετά θα το θελήσει από μόνος του, και μάλιστα σύντομα πιστεύω, θα δεις!


sACYp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κι από μένα. Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί πάλι γιατί δεν έχω πολύ χρόνο να διαβάσω όλα τα ποστ, τι κάνετε για να το βοηθήσετε να περπατήσει? Ο δικός μου αρνείται να πατήσει όταν τον κρατάμε, κάθεται με τον ποπό, μπουσουλάει και εξαφανίζεται. Βέβαια στέκεται όρθιος όταν πιάνεται από τον καναπέ. Αυτές οι στράτες που είναι σαν καροτσάκια κάνουν δουλειά? ααααα είμαστε σχεδόν 11 μηνών:D

εμας η παιδιατρος μας εχει απαγορευσει τη στρατα. κυριως λογω των ατυχηματων.

αποψη μου ειναι οτι το παιδι περπαταει οταν ειναι ετοιμο και οτι και να κανουμε εμεις δεν θα το κανει να περπατησει γρηγοροτερα..γιατι βιαζεσαι???δεν τρεχεις αρκετα τωρα??:D:D:D:D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ όσον αφορά το γάλα στον 9ο μήνα τελείωσα με τις σκόνες και της ξεκίνησα το Noulac 2ης βρεφικής (το συμπυκνωμένο) και το δέχτηκε μια χαρά. Δεν είχαμε κανένα πρόβλημα. Μάλιστα δεν είχα ρωτήσει την παιδίατρο και του της το είπα 1 μήνα μετά και μου φώναζε! Σε λίγες μέρες θα αρχίσουμε και το φρέσκο.

Όσο για τον τόπο μας, είμαστε από την Φλώρινα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμάς γάλα μας είπε θα μας πει τον άλλο μήνα τι να πιούμε και δεν ρώτησα καν. Στράτα μας απαγόρευσε. Τώρα για το περπάτημα και μας μια απο τα ίδια, όταν κρατιέται πάει παντού. όταν του πεις έλα να περπατήσουμε κάθεται κάτω και μουλαρώνει. Επίσης σκαρφαλώνει παντού με χαρακτηριστική άνεση. Εγώ θέλω να ρωτήσω για το φαγητό. Ακόμα τρώει λιωμένα τα πάντα. Έχει 5 δόντια, ξεκίνησα να του δίνω κάτι βιολογικά μπισκότα για να μασάει και ενώ αυτά λιώνουν στο δικό μου στόμα, αυτός κάνει σαν να πνίγεται ακόμα και με κάτι μικρά κομματάκια και έχω πάθει πλάκα. Τώρα του έφτιαξα κάτι μπισκότα οδοντοφυίας που υποτίθεται δεν κόβονται και προσπαθεί να τα δαγκώσει. Εσάς πως κάνουν. Έχω δει μωρό φίλων μας από 8 μηνών να τρώει μπισκότα μόνο του και χαλαρά.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς περάσαμε την ιωσούλα και είναι σήμερα καλά. Τώρα πρέπει να ξαναπάρουμε τα γραμμάρια που χάσαμε. Πάει πίσω και το εμβόλιο του έτους.

Τελικά κατάλαβα ότι η γκρίνια της χθες και κάθε μέρα οφείλεται στο ότι θέλει συνέχεια να είναι κάτω και να περπατάει πότε στηριζόμενη σε έπιπλα και πότε κρατώντας της το χέρι, το ένα συνήθως. Όποτε την βάζω στον καναπέ αρχίζει το μουρ μουρ.Ούτε εγώ πήρα περπατούρα αλλά τώρα άν την είχα ίσως δεν θα έτρεχα από πίσω της και να μου πιάνεται η μέση. Αλλά όπως και η δέσποινα πιστεύω ότι όποτε είναι έτοιμο το παιδί θα περπατήσει. Δε βιάζομαι καθόλου μάλλον η μικρή βιάζεται.

Για το γάλα και εγώ αναρωτιόμουν αν μπορώ να χρησιμοποιώ φρέσκο όχι για να πίνει αφου προς το παρόν την θηλάζω αλλά για να φτιάχνω κρεμούλες ή σε φαγητά της. Μαλλον θα ξεκινήσω σιγά σιγά.

Έχω αρχίσει να της δίνω και δικά μας φαγητά όπως πατάτες φούρνου, λίγο τοστάκι με γκούντα νουνού μόνο, που είναι το αγαπημένο της και θέλω να δοκιμάσω και μακαρόνια με κιμά.

Σε μια εβδ. έχουμε και γενέθλια και σκέφτομαι τι να φτιάξω. Εσείς έχετε αρχίσει να οργανώνετε τα πρώτα γενέθλια που πλησιάζουν?


[sIGPIC][/sIGPIC]1.12.2008 - Αντίκρυσα το φως της ζωής μου!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.....

πολλά κορίτσια όμορφα είχε μου φαινεται ο δεκεμβρης 08!!!!!!

Για να εισχωρήσει και κανένα αγόρι ακόμα!!!!!!!!!!!!

Εμείς μεγαλώνουμε αρκετά και σε κιλά και σε πόντους αλλά ομορφαίνουμε και πολύ!!!

Τρώμε τα πάντα εκτός απο ψάρι.. σε κανα μήνα λεω!!!

Γάλα φρεσκο και εμεις απο τον 1ο χρόνο και λέμε για δελτα advance.

Δεν περπατάμε ακόμα αλλά έχει αρχισει και στεκεται μόνος του όρθιος... Αμα τον βάλω να περπατήσει κάθεται ο τεμπελάκος... όποτε του έρθει.. θα περιμένουμε!!!

Όσο για τα γενέθλια και εγώ έχω αρχισει να ψιλοοργανώνω κατάσταση αλλά χωρίς παιδιά (ωραια γεννεθλια!!!!!!!!) εχω τρελλαθει με αυτά που λένε για την γρίπη, λίγα ατομα και 1 παιδάκι στην ηλικία του μπέμπη!!

Τα γεννέθλια του είναι Κυριακή 20/12 και λέω να τα κάνω μεσημεράκι, εχει και περισσότερα κέφια, το απόγευμα είναι πιο ανυσηχος!!

Είμαι στη σκέψη του μενού!!

αυτά!!!!!!!

Φιλιά!!

Επεξεργάστηκαν by ioanna21

eNortjKzUjIyNLI0NFKyBlwwFW0Czg,,24.png

eNortjKzUjIyNLU0tVSyBlwwFaQC3A,,32.png

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα την αποφύγω την στράτα;)

Εμείς έχουμε 6 δόντια και τρώμε μπισκοτάκι μόνοι μας εδώ και 2 μήνες... στην αρχή είχα πολύ άγχος αλλά τώρα έμαθε να μασάει καλά και τον εμπιστεύομαι... εννοείται ότι τον επιτηρώ πάντα...κατά τα άλλα τρώμε αλεσμένα, ακόμη δεν φάγαμε αυγο και ψάρι, τον άλλο μήνα αυτά.

Πάρτυ γενεθλίων θέλουμε να κάνουμε αλλά σκεφτόμαστε την γρίπη...και είναι κρίμα γιατί περιμένω τα γενέθλια του μικρού πως και πως... με παίρνουν τα ζουμιά....το αγοράκι μου θα γίνει ενός...αχχ


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ της έκοψα τα αλεσμένα μόλις άρχισε να σκάει το π΄ρωτο δοντάκι. Δηλαδή γύρω στους 6,5 μήνες. Αρχικά της έδινα την κόρα του ψωμιού και λίγο την δάγκωνε, λίγο την έγλυφε και την κατάφερνε σιγά-σιγά. Από 9 μηνών δεν έχει φάει καθόλου αλεσμένα, μόνο μπουκίτσες. Και η παιδίατρος μάλιστα μου είπε μπράβο που δεν φοβήθηκα να σταματήσω τα αλεσμένα. Τώρα έχουμε 2 δοντάκια κάτω και μισό επάνω!!! Και δεν έχει πνιγεί καμιά φορά, ούτε στην αρχή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λοιπόν.....

πολλά κορίτσια όμορφα είχε μου φαινεται ο δεκεμβρης 08!!!!!!

Για να εισχωρήσει και κανένα αγόρι ακόμα!!!!!!!!!!!!

Εμείς μεγαλώνουμε αρκετά και σε κιλά και σε πόντους αλλά ομορφαίνουμε και πολύ!!!

Τρώμε τα πάντα εκτός απο ψάρι.. σε κανα μήνα λεω!!!

Γάλα φρεσκο και εμεις απο τον 1ο χρόνο και λέμε για δελτα advance.

Δεν περπατάμε ακόμα αλλά έχει αρχισει και στεκεται μόνος του όρθιος... Αμα τον βάλω να περπατήσει κάθεται ο τεμπελάκος... όποτε του έρθει.. θα περιμένουμε!!!

Όσο για τα γενέθλια και εγώ έχω αρχισει να ψιλοοργανώνω κατάσταση αλλά χωρίς παιδιά (ωραια γεννεθλια!!!!!!!!) εχω τρελλαθει με αυτά που λένε για την γρίπη, λίγα ατομα και 1 παιδάκι στην ηλικία του μπέμπη!!

Τα γεννέθλια του είναι Κυριακή 20/12 και λέω να τα κάνω μεσημεράκι, εχει και περισσότερα κέφια, το απόγευμα είναι πιο ανυσηχος!!

Είμαι στη σκέψη του μενού!!

αυτά!!!!!!!

Φιλιά!!

αλο ιωαννα!!!! εμεις τα γενεθλια θα τα κανουμε κυριακη μεσημερακι στις 27 (αν και ειναι στις 30)..εγω δεν μπορω να αποφυγω τα παιδακια...μονο τα ανηψια μου ειναι 4...και των φιλων νονων κουμπαρων καμια 10αρια ακομα:shock::shock: πανικος θα γινει!!!

πειτε καμια ιδεα για μενου...και εγω ιδεα δεν εχω τι να φτιαξω και θα ειμαστε και πολλοι..

Link to comment
Share on other sites

αλο ιωαννα!!!! εμεις τα γενεθλια θα τα κανουμε κυριακη μεσημερακι στις 27 (αν και ειναι στις 30)..εγω δεν μπορω να αποφυγω τα παιδακια...μονο τα ανηψια μου ειναι 4...και των φιλων νονων κουμπαρων καμια 10αρια ακομα:shock::shock: πανικος θα γινει!!!

πειτε καμια ιδεα για μενου...και εγω ιδεα δεν εχω τι να φτιαξω και θα ειμαστε και πολλοι..

Αχ! εγώ έχω αγχωθεί λίγο με τα γενέθλια της μικρής μου. Είναι στις 4 Δεκεμβρίου αλλά θα τα κάνω στις 5. Θα έχω 14 παιδάκια και γύρω στους 35 μεγάλους!!! Έχω πάρα πολλά να κάνω!

Όσο για το μενού έχω σκεφτεί να κάνω: ρολό κοτόπουλο, πίτσα, τυροπιτάκια, λουκανοπιτάκια (έτοιμα) καμιά πίτα, κεφτεδάκια, καναπεδάκια, κέϊκ, μάφινς, τρουφάκια, θα βάλω και γαριδάκια, πατατάκια και ζαχαρωτά. Τα κλασσικά δηλαδή για γιορτούλες. Θα το κάνω σαν μπουφέδακι και θα παίρνει ο καθένας ότι θέλει. Και η τούρτα από ζαχαροπλατείο, δώρο της νονάς μας.

Ελπίζω μόνο να μου φτάσουν!!!!

Link to comment
Share on other sites

αλο ιωαννα!!!! εμεις τα γενεθλια θα τα κανουμε κυριακη μεσημερακι στις 27 (αν και ειναι στις 30)..εγω δεν μπορω να αποφυγω τα παιδακια...μονο τα ανηψια μου ειναι 4...και των φιλων νονων κουμπαρων καμια 10αρια ακομα:shock::shock: πανικος θα γινει!!!

πειτε καμια ιδεα για μενου...και εγω ιδεα δεν εχω τι να φτιαξω και θα ειμαστε και πολλοι..

Ωραία!!!!!!!!

Εμείς θα είμαστε τελικά 2 μπεμπάκια και 16 μεγάλοι!!! και να φανταστεις οτι ειμαστε μόνο οι γονεις τα αδερφια μας και οι κουμπάροι.

Μενού που σκέφτομαι να κάνω.................

*Σουφλέ με 4 κασέρια, ζαμπόν και κρέμα γάλακτος

*Κρεπες με σπανάκι, γραβιέρα και κρέμα γάλακτος(απλά τέλειες!!!!!!!)

*Ενα γερμανικό φαγητό σε ταψί το οποίο έχει στρώση κιμά με πιπεριες Φλωρίνης,ψιλοκομμένα μανιτάρια και απο πάνω καλυμμένο όλο με γκουντα φέτες και μια γεμιστή πράσινη ελιά (επίσης τέλειο!!!), το κόβω σε τετράγωνα κομμάτια!! Τρώγεται ακόμα και κρύο!!!

*Ρύζι basmati Ινδίας (το Agrino)

*Πατατοσαλάτα

*2 σαλάτες του Σεφ (έχω τέλεια συνταγή!!!!)

*Wrap πιτες ατομικές με λουκανικο και σως μουσταρδομαγιονέζας και ντομάτα

*Wrap πιτες ατομικές με Philadelphia κασέρι καπνιστή μπριζόλα και ντομάτα

Ξηρούς καρπούς,αλμυρά κράκερς, ποτά και αναψυκτικά!!!!

Σοκολατένιο κορμό (επίσης τέλειο!!!!!!), μελομακάρονα

και ειμαι στην αναζήτηση της τούρτας!!! Θέλω κάτι πολύ baby κατάσταση!!!!

Θα τα κάνω μπουφέ κατάσταση!!

Αυτά προς το παρών!!!!


eNortjKzUjIyNLI0NFKyBlwwFW0Czg,,24.png

eNortjKzUjIyNLU0tVSyBlwwFaQC3A,,32.png

Link to comment
Share on other sites

Ωραία!!!!!!!!

Εμείς θα είμαστε τελικά 2 μπεμπάκια και 16 μεγάλοι!!! και να φανταστεις οτι ειμαστε μόνο οι γονεις τα αδερφια μας και οι κουμπάροι.

Μενού που σκέφτομαι να κάνω.................

*Σουφλέ με 4 κασέρια, ζαμπόν και κρέμα γάλακτος

*Κρεπες με σπανάκι, γραβιέρα και κρέμα γάλακτος(απλά τέλειες!!!!!!!)

*Ενα γερμανικό φαγητό σε ταψί το οποίο έχει στρώση κιμά με πιπεριες Φλωρίνης,ψιλοκομμένα μανιτάρια και απο πάνω καλυμμένο όλο με γκουντα φέτες και μια γεμιστή πράσινη ελιά (επίσης τέλειο!!!), το κόβω σε τετράγωνα κομμάτια!! Τρώγεται ακόμα και κρύο!!!

*Ρύζι basmati Ινδίας (το Agrino)

*Πατατοσαλάτα

*2 σαλάτες του Σεφ (έχω τέλεια συνταγή!!!!)

*Wrap πιτες ατομικές με λουκανικο και σως μουσταρδομαγιονέζας και ντομάτα

*Wrap πιτες ατομικές με Philadelphia κασέρι καπνιστή μπριζόλα και ντομάτα

Ξηρούς καρπούς,αλμυρά κράκερς, ποτά και αναψυκτικά!!!!

Σοκολατένιο κορμό (επίσης τέλειο!!!!!!), μελομακάρονα

και ειμαι στην αναζήτηση της τούρτας!!! Θέλω κάτι πολύ baby κατάσταση!!!!

Θα τα κάνω μπουφέ κατάσταση!!

Αυτά προς το παρών!!!!

μας άνοιξες την όρεξη βραδιάτικα... και που θα βρω ντελίβερι τέτοια ώρα:D


[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

πω πω βρε κοριτσια εχω καιρο να μπω και να διαβασω το φορουμ και ηδη σχεδιαζετε γενεθλια ουτε που το ειχα σκεφτει το θεμα...μεχρι και τις λεπτομερειες εχετε σκεφτει.....με βαζετε σε πανικο γιατι εμεις θα εχουμε διπλα γενεθλια μιας και τα παιδια εχουν 10 μερες διαφορα τα γενεθλια τους.ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;;;;;;;τρεχατε ποδαρακια μου....ΧΑ ΧΑ

αααα και ναι ειναι επισημο τελικα τα βγαλαμε τα δοντια μας τα 2 πανω πρωτα (ειναι τεραστια!!!!)και ετοιμαζομαστε για τα κατω η γιατρος μας ειπε οτι ειμαστε αναποδοι τα μωρα πρωτα συνηθως βγαζουν τα 2 κατω πρωτα

ουφ απο τωρα αρχισαν οι αναποδιες....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...