Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Cafe Δεκέμβριος 2008


CoffeeFilter

Recommended Posts

γεια σας κορίτσια!

Λοιπόν για να σας πω και γω τα δικά μας! Από περπάτημα και μεις δεν κάνουμε ιδιαίτερα πολλά πράγματα. Μόνο στο τζάκι που πάει δεξιά μόνη της. Στα υπόλοιπα μόνο πιάνεται και σηκώνεται. Στράτα στρατούλα μόνο με το μπαμπά της. Στράτα απ'όσα είχα διαβάσει δεν την ήθελα και γι'αυτό δεν αγοράσαμε. Όλοι λένε ότι βοηθάει το μωρό να περπατήσει. Ομως εχει και τ'αρνητικά της. Τέλος πάντων. Πιστεύω όταν είναι έτοιμο το μωρό θα περπατήσει και μάλιστα απ'όσο διαβάζω και στο φόρουμ θα τρώνε και λιγότερες τούμπες.Ηδη η δικιά μου νιώθει πιο σίγουρη και αφήνει και το ένα χέρι όταν πιάνεται στο τραπεζάκι.

Μπισκότα ακόμη δεν της έχω δώσει. Φοβάμαι μην πνιγεί. Αλεσμένα έπαψα να της δίνω και της τα κόβω μπουκίτσες και της τα δίνω στο στόμα ή στο δίσκο να τα παίρνει μόνη.

Της δίνω πλέον δικά μας φαγητά με λιγότερο αλάτι.

Επίσης βγάλαμε και το 8ο δοντάκι μας...

πόπη μπερκ με γεια τα νέα δοντάκια σας!


7nKAp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 620
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Ωραία!!!!!!!!

Εμείς θα είμαστε τελικά 2 μπεμπάκια και 16 μεγάλοι!!! και να φανταστεις οτι ειμαστε μόνο οι γονεις τα αδερφια μας και οι κουμπάροι.

Μενού που σκέφτομαι να κάνω.................

*Σουφλέ με 4 κασέρια, ζαμπόν και κρέμα γάλακτος

*Κρεπες με σπανάκι, γραβιέρα και κρέμα γάλακτος(απλά τέλειες!!!!!!!)

*Ενα γερμανικό φαγητό σε ταψί το οποίο έχει στρώση κιμά με πιπεριες Φλωρίνης,ψιλοκομμένα μανιτάρια και απο πάνω καλυμμένο όλο με γκουντα φέτες και μια γεμιστή πράσινη ελιά (επίσης τέλειο!!!), το κόβω σε τετράγωνα κομμάτια!! Τρώγεται ακόμα και κρύο!!!

*Ρύζι basmati Ινδίας (το Agrino)

*Πατατοσαλάτα

*2 σαλάτες του Σεφ (έχω τέλεια συνταγή!!!!)

*Wrap πιτες ατομικές με λουκανικο και σως μουσταρδομαγιονέζας και ντομάτα

*Wrap πιτες ατομικές με Philadelphia κασέρι καπνιστή μπριζόλα και ντομάτα

Ξηρούς καρπούς,αλμυρά κράκερς, ποτά και αναψυκτικά!!!!

Σοκολατένιο κορμό (επίσης τέλειο!!!!!!), μελομακάρονα

και ειμαι στην αναζήτηση της τούρτας!!! Θέλω κάτι πολύ baby κατάσταση!!!!

Θα τα κάνω μπουφέ κατάσταση!!

Αυτά προς το παρών!!!!

ΘΕΛΩ ΣΥΝΤΑΓΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΡΕΠΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ!!!!!!!!!!!!!!!!

Που τα σκεφτηκες αυτα ρε αστερι???εγω ολο κατι κεφτεδακια και τετοια σκεφτομαι (αντε και κανα κολοκυθοκεφτε...) φαντασια μηδεν...Και ξερω να μαγειρευω δεν ειμαι παντελως αχρηστη:D:D:D:D

και εννοειται μπουφε...και πλαστικο πιατακι!!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου τα γράψω αυριο το βράδυ γιατί τωρα έχω να κάνω το μαλλι πιστολάκι, να ταισω τον μικρό κατα τις 12 και να ξυπήσω 6 το πρωι για δουλειά!!!!!!!!!!!!

Τρέεεεεεεεχω!!!!!!!!!!!

Πολλά ματσ μουτσ!!!!

Οτι άλλο θέλεις πες μου!!!!!!!!!


eNortjKzUjIyNLI0NFKyBlwwFW0Czg,,24.png

eNortjKzUjIyNLU0tVSyBlwwFaQC3A,,32.png

Link to comment
Share on other sites

Ioanna διάβαζα το μενού σου στον άντρα μου και ξετρελλάθηκε, θέλει κι αυτός (εννοείται όχι να τα μαγειρέψει ο ίδιος :-() Φοβερές ιδέες λέμε!!!

Παιδιά πώς θα γίνει η Δήμητρα να αρχίσει να κοιμαται λίγο πιο νωρίς; :-((( Μεσάνυχτα π΄ξγε πάλι..


sACYp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παιδιά πώς θα γίνει η Δήμητρα να αρχίσει να κοιμαται λίγο πιο νωρίς; :-((( Μεσάνυχτα π΄ξγε πάλι..

Και η δικιά μου το ίδιο! Εκεί που κοιμόταν ακριβώς στις 9, τον τελευταίο μήνα πάει 12 για να κοιμηθεί.

Πλέον το πήρα απόφαση.

Τι ώρα σου ξυπνάει το πρωί?

Link to comment
Share on other sites

κάτι παρόμοιο έχει κάνει και σε μένα αλλά ευτυχώς για κανά 2 μέρες. Κανουμε μπανάκι μετά τις 9 και 10 παρά θηλάζουμε. Συνήθως μέσα σε μια ωρα έχει κοιμηθεί. Εκείνες τις μέρες μου κοιμόταν στα χέρια και όταν την έβαζα στην κούνια τσουπ σηκωνόταν όρθια και ήταν μέσα στην τρελλή χαρά για παιχνίδι. Έκλαιγε αν έκανα πως φεύγω. Έτσι την έπαιρνα πάλι μέσα στο δωμάτιο, κουραζόταν σε καμιά ώρα και κοιμόταν κατευθείαν μετά. Αλλιώς μέσα στην κρεβ/ρα πάλι καμιά ώρα καθόμουν...

Νομίζω ότι είναι καμιά φάση... ωραριο μου έχει αλλάξει αρκετές φορες. Πχ πριν το καλοκαιρι νυσταζε απο τις 8, μετα το καναμε 9 και τωρα λιγο μετα τις 9 για να κουραζεται και να κοιμαται κατευθειαν. Προσοχη ομως να μην δημιουργηθει υπερενταση και μετα δε μπορει να κοιμηθει.


7nKAp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοιμάται το μεσημέρι; της κάνεις μπάνιο το βράδυ; κουράζεται; τι πρόγραμμα έχετε; μήπως το κάνει μόνο τις τελευταίες μέρες;

μηπως κοιμουνται πολυ μεσα στη μερα??? εμενα η μικρη ξυπναει 8-8μιση, κοιμαται μια ωρα 11-12, μετα το μεσημερι 3-5 ή 3-6 και το βραδυ στις 9 ειναι τεζα...

και ευτυχως με εξαιρεση μερικες μερες τωρα που εχουμε δοντοκατασταση (μαλλον...)και ξυπναει καναδυο φορες τη νυχτα, αυτο το προγραμματακι το εχει απο ημερων...(και οχι δεν την αφησα ποτε να κλαψει για να μαθει να κοιμαται...ποτε...)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καμμία σχέση με αυτά που διαβάζω, τί καλά που κοιμούνται τα μωρά σας....

Ξυπνάει στις 8.30 - 9 το πρωί, κοιμάται γύρω στις 11 είκοσι λεπτά, γύρω στις 4 μισή ώρα, το πολύ μια ώρα, και μετά το βράδυ, ενώ πριν κοιμόταν 10 παρά, εδώ και ένα μήνα το πάει μεσάνυχτα...και να πεις πως κάνει και ήσυχο ύπνο...

Την κάνουμε μπάνιο, της δίνω τραχανά μήπως και το φαγητό τη νυστάξει, (τον καταβροχθίζει βέβαια) τη θηλάζω 4-5 φορές, βάζω νανουρίσματα, της τραγουδάω, της βάζω Μότσαρτ, Μπαχ, ήχους βροχής, προβολές στο ταβάνι, όλα αυτά ένα ένα ή όλα μαζί, και παίρνει τουλάχιστον 2 ώρες για να κοιμηθεί. :-( :-(

Ειδικά σήμερα μεγάλα δράματα, έφτασα στο σημείο να την κουνάω στα χέρια για να κοιμηθεί με νανουρίσματα, την Enya να την έχουμε λειώσει, της δώσαμε ντεπόν, αλοιφή για τα δόντια, το αφέψημα το ηρεμιστικό δεν το θέλει, χάλια η κατάσταση, μερικές φορές με πιάνουν τα νεύρα μου και την αφήνω στην κούνια και απλά κλαίει...

Κι εγώ δεν την άφησα ποτέ να κλάψει, το ένστικτό μου μου λέει ότι δεν είναι καλή αυτή η ταλαιπωρία γιατο παιδί, αλλά τί να κάνουμε τώρα; Άσε που πλέον έχει εγκατασταθεί στο κρεβάτι μας, γιατί ξυπνάει τόσες φορές τη νύχτα που κάποια στιγμή με παίρνει ο ύπνος ενώ την έχω πάρει και τη θηλάζω για να ηρεμήσει και μετά ξυπνάμε όλοι μαζί στο κρεβάτι.

Είμαι σίγουρη πως κάτι κάνουμε λάθος, μήπως θα έπρεπε να την κάνουμε μπάνιο στις οχτώμιση και όχι αργότερα (όσο πάμε το κάνουμε αργότερα); Δεν ξέρω πότε να την κοιμίσω για να μην την πιάσει υπερένταση, είναι όλη μέρα σε υπερένταση, απλά από ένα σημείο και έπειτα κάνει σαν τρελλή αλλά μου είναι αδύνατο να την κοιμισω πιο πριν.

Συγγνώμη ρε παιδιά για το κατεβατό αλλά έχω κουραστεί πια με αυτό το πρόβλημα στον ύπνο, κάπου έπρεπε να τα πω ! Πάω τώρα γιατί όπου νά ναι θα ξαναξυπνήσει...

Επεξεργάστηκαν by evi155

sACYp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοιμάται το μεσημέρι; της κάνεις μπάνιο το βράδυ; κουράζεται; τι πρόγραμμα έχετε; μήπως το κάνει μόνο τις τελευταίες μέρες;

Όσο για κούραση, πηγαινει πάντα το πρωί παιδική χαρά και παίζει με την κυρία που την κρατάει και το απόγευμα παίζουμε εδώ και πάμε πάντα και μια βόλτα, με ή χωρίς κούνιες. Μπουσουλάει, σκαρφαλώνει και στέκεται όρθια και κάνουμε στράτα στρατούλα κρατώντας της τα χέρια. Έχω την εντύπωση πως ανακάλυψε πως μπορεί να κάνει όλα αυτά τα πράγματα και δεν θέλει να κοιμηθεί για να μην χάσει κάτι από τις δραστηριότητές της. Και κάνει τα πάντα για να μην κοιμηθεί! :-)


sACYp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


evi δε ξέρω αλλά όταν καταλαβαίνω ότι δεν εχει όρεξη για υπνο την παιρνω παλι μεσα στο δωματιο μεχρι να μου δειξει οτι θελει να κοιμηθει. Τωρα μολις τη δω ν'αρχισει τα τριβει τα ματακια της την παιρνω για μπανιο και μετα για υπνο. Πιο μικρουλα μου κοιμοταν γυρω στις 2 και σιγα σιγα το κατεβασαμε σε φυσιολογικη ωρα. Θα σου προτεινα να κανεις το εξης: τι ωρα κοιμαται τις τελευταιες μερες; Παντην στο κρεβατι πχ μιση ωρα πριν αυτην. Ελπιζω να κοιμηθει γρηγορα και να μη σε κουρασει. Ασε λιγες μερες ετσι. Μετα πηγαινε την παλι μιση ωρα νωριτερα ετσι ωστε να το κατεβασεις σιγα σιγα στις 10 ή ό,τι ωρα θελεις. Ελπιζω να πιασει. Επισης μπορεις να διαβασεις την ενότητα για τα προβληματα του υπνου μηπως υπαρχει καμια καλυτερη λυση.


7nKAp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γειασ σου στελλακι με τα 8 δοντια!!!!Γκρρρρρ!!!!!!!!!:evil::evil::evil::evil::evil::evil:μην τα λες ετσι απότομα βρε παιδι μου...θα παθουμε τιποτα εμεις οι φαφουτομάνες....

καλωσηρθες!!!

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΔΕΣΠΙΝΑΚΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. ΥΠΟΜΟΝΗ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΔΟΝΤΙΑ.:D:D:D ΘΑ ΒΓΟΥΝ ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΤΕΛΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ oilkat για τη συμπαράσταση και τις συμβουλές! Κάπως έτσι, σιγά σιγά, την κάναμε να κοιμάται πιο νωρις όταν ήταν 5 μηνών και έκλαιγε από νεύρα και υπερένταση. Τώρα δεν κλαιει, απλά θέλει να παίξει αλλά είναι σε υπερδιέγερση. Ίσως πάλι ετοιμάζεται να βγάλει καινούργιο δοντάκι (από εκεί ξεκίνησε το πρόβλημα πριν 2 μήνες περίπου).

Θα μπω και στο forum του parents για τα προβλήματα ύπνου να δω κι εκεί για καμια ιδέα...


sACYp2.png
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως ανακάλυψε πως μπορεί να κάνει όλα αυτά τα πράγματα και δεν θέλει να κοιμηθεί για να μην χάσει κάτι από τις δραστηριότητές της. Και κάνει τα πάντα για να μην κοιμηθεί! :-)

Για αυτο να εισαι σιγουρη!!!το παρατηρησα και εγω σε καθε μεγαλη αλλαγη στο παιδι.οταν αρχισε να μπουσουλαει δεν ηθελε ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ να παει για υπνο..τα ιδια οταν αρχισε να σηκωνεται και να περπαταει στα επιπλα...τα ιδια οταν αρχισε να μιλαει (το τι μπλαμπλα επεφτε στο κρεβατι μεχρι να κοιμηθει δεν λεγεται...) ευτυχως τα φτυνει γρηγορα και κοιμαται...παντως εμεις δεν περιμενουμε να τη δουμε να νυσταζει...8-8μιση μπανιο, γαλα και κρεβατι ...νομιζω ετσι το πηρε αποφαση οτι δεν εχει αλλο παιχνιδι οποτε κοιμαται...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια,

πλέον δεν έχω χρόνο ούτε για μαγείρεμα αφού με παίρνει από το χεράκι και περπατάμε σε όλο το σπίτι. Δεν κάθεται και δεν συγκεντρώνεται ούτε καν να φάει. Evi εσείς έχετε πρόβλημα με τον ύπνο εμείς εχουμε με το φαγητό λόγω αυτής της εξερεύνησης των νέων ικανοτήτων.

Όσον αφορά τον ύπνο και εμένα κάποιες φορές παρά το τελετουργικό του μπάνιου κτλ... και παρόλου που θηλάζει δεν κοιμάται αν δεν έχει ύπνο. Άλλες φορές καθόμαστε στην κρεββατοκάμαρα και παίζουμε λιγάκι και άλλες την παίρνω στο σαλόνι για να φάει και η καημένη η μάνα λίγο, έτσι βρίσκει και εκείνη ευκαιρία να "τσιμπήσει" κάτι! Κι εμένα τόσο κοιμάται την ημέρα το πολύ 1-1,30 ώρα σε διαστήματα και έχει αλλάξει πολλές φορές το πρόγραμμά της. Π.χ. τώρα κοιμάται αφού όλη την ημέρα ήταν στο τρέξιμο και το μεσημέρι δεν την άφησα εγώ να κοιμηθεί αφού πήγαμε σούπερ. Μάλλον θα αργήσει να κοιμηθεί σήμερα.

Ευη τουλάχιστον η δικιά σου είναι φαγανή. Εμένα έχει καταργήσει το μεσημεριανό, φρουτόκρεμα ελάχιστη και το ίδιο με το αυγό και την βγάζουμε με κανα μπισκοτάκι και γιαουρτάκι.

Πάντως δεν ξέρω αν συμβαίνει και στα δικά σας, αλλά εμένα φαίνεται να χορταίνει πολύ εύκολα με ελάχιστο φαγητό π.χ. πριν παρόλο που ήταν νηστική έφαγε έναν κρόκο και τέρμα δεν ήθελε τίποτε άλλο. Μάλιστα ρεύτηκε κι όλας. Προτιμά τα μικρά και συχνά γεύματα ίσως λόγω θηλασμών. Αλλά πως να της ξαναδώσω το φαγητό ή την φρουτόκρεμα σε 2-3 ώρες αφού αλλοιώνονται?!

Anyway, αφού μεγαλώνει και είναι δραστήρια ίσως δεν πρέπει να ανησυχώ τόσο.

Αύριο θα κάνουμε εμείς τα γενέθλια και αφού δεν μπορώ να ετοιμάσω πολλά πολλά θα αρκεστώ σε λίγα φαγητά. Εξάλλου θα είμαστε μόνο καμμια 10ρια άτομα.

Σκέφτηκα μια ιδέα να ξεκινήσω από αυτά τα γενέθλια και έως τα 6 της χρόνια να υπάρχει ένα βιβλίο ευχών και όσοι έρχονται στη γιορτή να γράφουν και την ευχή τους. Έτσι, όταν μεγαλώσει θα της το δώσω να το κρατήσει. Πως σας φαίνετε η ιδέα?

Σας αφήνω γιατί ξύπνησε.


[sIGPIC][/sIGPIC]1.12.2008 - Αντίκρυσα το φως της ζωής μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...