Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Cafe Δεκέμβριος 2008


CoffeeFilter

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 620
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλημέρα κορίτσια!

Το εκπαιδευτικό ποτηράκι χωρίς πιπίλα το θέλει αλλά μόλις πιει λίγο μετά κρατάει τις επόμενες γουλιές και τις βγάζει στη μπλούζα της και γίνεται μούσκεμα :-(

Μπράβο Efaki τόσο μικρή και μπορεί με καλαμάκι!

Katia εμείς μένουμε Καλλιθέα αλλά σκοπεύουμε να πάμε Ηράκλειο σε λίγους μήνες ελπίζω...

Σήμερα θα δοκιμάσουμε για πρώτη φορά ψάρι- γλώσσα! Εσείς - τα μωρά εννοώ- τρώτε ψάρι;

ψάρι ξεκινήσαμε με μπακαλιάρο. Λίγα κοκκαλάκια, νόστιμο και το έκανα σούπα. Τώρα της δίνω τσιπούρα ή λαβράκι ψητό στη σχάρα και τα τρώει όλα. Είναι του ψαριού.

Αυτό με το νερό το κάνει και σε μένα.... παίζει... τι να κανουμε;

Επειδή είναι οι πρώτες μέρες ακόμη με ποτηράκι χωρίς πιπίλα πόσο καιρό σου έκανε για να μάθει να πίνει καλά και να μην προσπαθεί να φάει τα χερούλια;


7nKAp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινήσατε κιόλας ψάρι? κι είστε και μικρότεροι. Εμένα μου είχε πει η παιδίατρος μετά τον χρόνο, οπότε σε καμια εβδομάδα θα δοκιμάσουμε και ελπίζω να της αρέσει.

Σήμερα είμαστε λίγο καλύτερα αφού όλη την ημέρα είχε δέκατα, αφού πέρασε όλη την νύχτα στο 38,5. Πριν λίγο βέβαια μου έκανε διάρροια και τώρα ανέβηκε πάλι στο 38.

Να δούμε πως θα παει και αύριο. Οτι γραμμάρια πήρε πλέον θα πήγε στα κιλά των 8 μηνών. Αντε πάλι να αρχίσουμε να τρώμε από την αρχή.

Όσον αφορά το ποτήρι βλέπω πλέον ότι δεν ευχαριστιέται να πίνει από το εκπαιδευτικό ποτηράκι με την πιπίλα, πριν που έπινα από το ποτηρι θελησε να της δώσω και ήπιε καλύτερα. Της δίνω που και που από ποτήρι κανονικό, χύνεται λίγο αλλά θα μάθει που θα πάει.

Εμείς όπως βλέπετε μένουμε Γιάννενα, έχετε έρθει ποτέ?


[sIGPIC][/sIGPIC]1.12.2008 - Αντίκρυσα το φως της ζωής μου!

Link to comment
Share on other sites

αύριο θα είστε καλα!

Ψάρι ξεκινήσαμε από τον 10. Ξερεις τωρα τους παιδιατρους με το αυγο και το ψαρι. Αλλοι τα ξεκινανε στον 8, στον 10 και στον 12ο.... δε βαριεσαι!

Γιάννενα έχουμε έρθει και είναι πανέμορφα. Και περαστικοί για καφέ αλλά και για καναδυο μερες..


7nKAp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε τί βρήκα! ΧΑ χα! Δεν χρειάζεται να "κάνετε το αεροπλάνο" το κουταλάκι *είναι* αεροπλάνο! :-):-D

http://www.gadgetlife.gr/displayITM2.asp?ITMID=5243

:D:D:D:D:D:D πολυ καλο αλλα δεν παιζει να φαει ποτε η δικια μου με αυτο!!!σαν τρελο θα κανει να το παρει...

εμεις ψαρι αυγο οσπρια κτλ κτλ δεν τρωμε ακομα..μετα το χρονο ειπε το ντοκτορι θα τρωει τα παντα και θα πίνει φρεσκο γαλα...

με το ποτηρακι με στειλατε αδιαβαστη..εγω η αχρηστη ακομα με το μπιμπερο της δινω νερο...(και μου τα λεγε ο συζυξ και τον εκραζα οτι ειναι νωρις ακομα για ποτηρακι..ειμαι ουφοοοοοο!!!!!)

ρε κοπελες για λυστε μου το προβλημα της ημερας....πως στεγνωνετε τα μαλλια των παιδιών σας??? δεν στεγνωνουν πια με την πετσετα....πιστολάκι???(μη με κραζετε αμα εγραψα βλακεια!!!ειπαμε!!το πρωτο μου ειναι!!!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:D:D:D:D:D:D πολυ καλο αλλα δεν παιζει να φαει ποτε η δικια μου με αυτο!!!σαν τρελο θα κανει να το παρει...

εμεις ψαρι αυγο οσπρια κτλ κτλ δεν τρωμε ακομα..μετα το χρονο ειπε το ντοκτορι θα τρωει τα παντα και θα πίνει φρεσκο γαλα...

με το ποτηρακι με στειλατε αδιαβαστη..εγω η αχρηστη ακομα με το μπιμπερο της δινω νερο...(και μου τα λεγε ο συζυξ και τον εκραζα οτι ειναι νωρις ακομα για ποτηρακι..ειμαι ουφοοοοοο!!!!!)

ρε κοπελες για λυστε μου το προβλημα της ημερας....πως στεγνωνετε τα μαλλια των παιδιών σας??? δεν στεγνωνουν πια με την πετσετα....πιστολάκι???(μη με κραζετε αμα εγραψα βλακεια!!!ειπαμε!!το πρωτο μου ειναι!!!)

εμάς η δικιά μας είπε να της δίνουμε απ'όλα ακόμη κι από τα δικά μας φαγητά.

Οσο για το γάλα μετά το έτος προτείνει σκόνη μέχρι τα 2 αλλά μας βλέπω για φρέσκο όταν χρειαστεί.

Μη στενοχωριέσαι. Κι αλλοι δινουν με μπιμπερο αλλά ξεκινα το ποτηρακι. Τωρα λενε οτι οταν χρονιζουν μπορουν να μαθουν το κανονικο ποτηρακι. Ξερω γω;

Πιστολακι απο τωρα; Μπαααα. Εγω τη λουζω, τη σκουπιζω και μεχρι να τη θηλασω και να κοιμηθει εχουν στεγνωσει. Δεν ειμαστε φαλακρες εχουμε μαλλακι αλλα ακομη ειναι νωρις νομιζω για πιστολακι. Εχετε πολυ μαλλι εσεις;


7nKAp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλά εγώ είμαι στο τσακ να το πάρω το "αεροπλανάκι"!

Για το γάλα, έχετε σκεφτεί το κατσικίσιο; έχει αρχίσει καμια να δίνει;

Το ποτηράκι με την πιπίλα το παίζει στα δάχτυλα αλλά το ποτηράκι χωρίς πιπίλα πριν μ10 μέρες το αρχίσαμε. Το έμαθε αμέσως αλλά κάνει πιο συχνά αυτό το παιχνίδι "κρατάω το νερό- το βγάζω στη μπλούζα μου" ...

Έχουμε πού μαλλί αλλά δεν χρησιμοποιώ πιστολάκι, στεγνώνουν με την πετσέτα, αμέσως μετά χουχουλιάζουμε και θηλάζουμε και μέσα σε ένα τεταρτάκι έχει στεγνώσει και ξεκινά καινούργια παιχνίδια, ως τις 11 το βράδυ...

Στα Γιάννενα ζει η αδερφή του πατέρα μου και πήγαινα από πολύ μικρή, και μετά σπούδασαν εκεί οι κολλητές μου και συνέχισα να πηγαίνω. Πολύ όμορφη πόλη αλλά έχω χρόοονια να πάω...


sACYp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα έχω ένα αγοράκι που γεννήθηκε 19 Δεκεμβρίου 2008. Περνάμε 3 ώρες στις κούνιες κάθε μέρα γιατί σπίτι θέλει μόνο να σκαρφαλώνει.Ακόμα και στην τουλήθρα προσπαθούσε να σκαρφαλώσει προς τα πάνω.Πάνα για να του αλλάξουμε 2 τον κρατάμε και μας ακούει όλη η γειτονιά.Εσάς έτσι είναι ?

Επίσης τα χείλη του από τις πιπίλες και όσα παιχνίδια βάζει στο στόμα είναι σαν σκασμένα. Ρώτησα στο φαρμακείο και μου ειπε ότι δεν υπάρχει κάτι για παιδιά. Εσείς τί τους βάζετε ?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα έχω ένα αγοράκι που γεννήθηκε 19 Δεκεμβρίου 2008. Περνάμε 3 ώρες στις κούνιες κάθε μέρα γιατί σπίτι θέλει μόνο να σκαρφαλώνει.Ακόμα και στην τουλήθρα προσπαθούσε να σκαρφαλώσει προς τα πάνω.Πάνα για να του αλλάξουμε 2 τον κρατάμε και μας ακούει όλη η γειτονιά.Εσάς έτσι είναι ?

Επίσης τα χείλη του από τις πιπίλες και όσα παιχνίδια βάζει στο στόμα είναι σαν σκασμένα. Ρώτησα στο φαρμακείο και μου ειπε ότι δεν υπάρχει κάτι για παιδιά. Εσείς τί τους βάζετε ?

Καλωσήρθες!!!!

αμαν αυτο με τις πανες ρε παιδακι μου!!!ΚΟΛΑΣΗΗΗΗΗ!!!

Αυτο με τα σκασμενα χειλη το ειχαμε παθει και εμεις...σου γραφω τι μας ειχε πει η γιατρος..

αν δεις και στο εσωτερικο του στοματος ασπρες φουσκαλιτσες μαλλον ειναι στοματίτιδα και θα πρεπει για 2-3 μερες να του βαλεις μια αλοιφη που λεγεται daktarin. αν ειναι μονο τα χειλακια του σκασμενα βαζεις ελαιολαδο...εμας ευτυχως ηταν μονο τα χειλακια(πολυ σκασμενα ομως να φανταστεις ειχαν ματωσει) και με ελαιολαδο σε 3 μερες ηταν περδικι..

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα με έχει κουράσει πάαααρα πολύ η μικρή. Αν και έφυγε ο πυρετός και μας έμεινε λίγη διάρροια μόνο, όλη μέρα δεν μπορεί να κοιμηθεί και θέλει συνέχεια αγκαλιά και εμένα δίπλα της. Προσπαθω όλη μέρα να την βάλω για ύπνο και κοιμάται στο στήθος, μετά την βάζω στο κρεββάτι της και μέσα σε 5 λεπτά ξυπνά έτοιμη για παιχνίδι. Και να φανταστείτε την νύχτα ξύπνησε στις 4 και ξανακοιμήθηκε στις 6 και από τις 8.30 δεν κλείνει μάτι. Θα κοιμηθώ όρθια στο τέλος.


[sIGPIC][/sIGPIC]1.12.2008 - Αντίκρυσα το φως της ζωής μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας και από μένα έχω ένα αγοράκι που γεννήθηκε 19 Δεκεμβρίου 2008. Περνάμε 3 ώρες στις κούνιες κάθε μέρα γιατί σπίτι θέλει μόνο να σκαρφαλώνει.Ακόμα και στην τουλήθρα προσπαθούσε να σκαρφαλώσει προς τα πάνω.Πάνα για να του αλλάξουμε 2 τον κρατάμε και μας ακούει όλη η γειτονιά.Εσάς έτσι είναι ?

Επίσης τα χείλη του από τις πιπίλες και όσα παιχνίδια βάζει στο στόμα είναι σαν σκασμένα. Ρώτησα στο φαρμακείο και μου ειπε ότι δεν υπάρχει κάτι για παιδιά. Εσείς τί τους βάζετε ?

Καλώς ήρθες !

Όπως καταλαβαίνεις σε όλα της ίδιας ηλικίας είναι κόλαση το σκαρφάλωμα και κυρίως το άλλαγμα!

Η κόρη μου σκαρφαλώνει πριν ανοίξει τα μάτια της το πρωί, με την χαρακτηριστική κίνηση - σήκωμα του ποδιού - για να πηδήξει από τα κάγκελα (ακόμα είναι ψηλά ευτυχώς). Μα με κλειστά μάτια??? :eek:

Επεξεργάστηκαν by evi155

sACYp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κάτια έχετε ωραία μαγαζιά. Εχω έρθει λιγες φορές και μου άρεσαν.

Γεια σου anemaxxx. Κι άλλος γαμπρός στην παρέα μας γιατί πολλά κορίτσια μαζεύτηκαν!

Εύη σκέφτομαι το κατσικίσιο γάλα αλλά δε ξέρω κατά πόσο θα της αρέσει. Οταν έρθει η ώρα νομίζω πως θα δοκιμάσω κάποιες μάρκες. Παντως βρε κορίτσια εδώ στο φόρουμ πολλές δίνουν από φάρμες που βγάζουν λίγο γάλα αλλά στην greenpeace η δέλτα είναι 100% χωρίς μεταλλαγμένα και σκέφτομαι να δώσω και δέλτα ως δοκιμή.


7nKAp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα με έχει κουράσει πάαααρα πολύ η μικρή. Αν και έφυγε ο πυρετός και μας έμεινε λίγη διάρροια μόνο, όλη μέρα δεν μπορεί να κοιμηθεί και θέλει συνέχεια αγκαλιά και εμένα δίπλα της. Προσπαθω όλη μέρα να την βάλω για ύπνο και κοιμάται στο στήθος, μετά την βάζω στο κρεββάτι της και μέσα σε 5 λεπτά ξυπνά έτοιμη για παιχνίδι. Και να φανταστείτε την νύχτα ξύπνησε στις 4 και ξανακοιμήθηκε στις 6 και από τις 8.30 δεν κλείνει μάτι. Θα κοιμηθώ όρθια στο τέλος.

melita κουραγιο...ρε γαμωτο πολλες μερες δεν εχει κρατησει αυτη η ίωση??το εχει τρελανει το παιδι...ευχομαι αυριο να ειναι περδικι...

Link to comment
Share on other sites

Κάτια έχετε ωραία μαγαζιά. Εχω έρθει λιγες φορές και μου άρεσαν.

Γεια σου anemaxxx. Κι άλλος γαμπρός στην παρέα μας γιατί πολλά κορίτσια μαζεύτηκαν!

Εύη σκέφτομαι το κατσικίσιο γάλα αλλά δε ξέρω κατά πόσο θα της αρέσει. Οταν έρθει η ώρα νομίζω πως θα δοκιμάσω κάποιες μάρκες. Παντως βρε κορίτσια εδώ στο φόρουμ πολλές δίνουν από φάρμες που βγάζουν λίγο γάλα αλλά στην greenpeace η δέλτα είναι 100% χωρίς μεταλλαγμένα και σκέφτομαι να δώσω και δέλτα ως δοκιμή.

Γιαννιωτισσα φιλεναδα κοιτουσα τα γενεθλια μαμαδων και επεσε το ματι μου σε εσενα γιατι εχουμε γενεθλια με 1 μερα διαφορα...και μετα ειδα το ετος και επαθα ΣΟΚ!!! Σου ριχνω 13 χρονια!!!βρε ατιμο 20 χρονων εισαι μόνο???πωπω!!!! ξαφνικα νοιωθω πουρόγρια...:confused::confused::confused::confused::confused:

στα γιαννενα εχω ερθει απειρες φορες...ειμαι κοντοχωριανη...(σχεδον...)..φοβερη πολη...

oikat εισαι σιγουρη για τη δελτα???και εγω φρεσκο της δελτα θα ξεκινησω στο χρονο και ηθελα να το ψαξω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...