Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , Lila ki είπε:

      Και εγώ ξεκινάω τον Απρίλιο !!!! Αμήν όλα δεξιά !!!! Να είσαι καλα κοπέλα μου για την υπομονή και είδες όλα ανταμείβονται ! Με το καλό !

      Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου! Να πάνε όλα καλά! 

      • Ευχή 1

Μάχη Τιτάνων!


lucky2012

Recommended Posts

Κορίτσια θέλω μια γνώμη γιατι θα τρελαθω. Αν έχω αδικο να παραδεχθω το λάθος μου και εγω σαν ανθρωπος, όμως νομίζω πως η οικογένεια του συζύγου μου θέλουν κ τον σκύλο χορτάτο και την πίτα ολόκληρη...
Για να μην μακρυγορώ οι γονεις του συζύγου μου δεν με χώνεψαν ποτε και πάντα το έδειχναν. Μάλιστα ο πεθερος μου οταν γεννηθηκε η κόρη μου έλεγε πάντα: Καμία βοήθεια! οπως ζοριστηκαμε εμεις με τα παιδιά ετσι να ζοριστείτε και εσείς! "Εγω βγήκα στη συνταξη και θέλω ναμαι ολο το χρόνο στο εξοχικο μου να περνάω καλα" 
Ετσι για να έχουμε βοήθεια με τον άντρα μου αποφασίσαμε να μετακομίσουμε Χαλκίδα σε ιδιόκτητο σπίτι για να μας βοηθήσουν οι γονείς μου οι οποίοι και μας πρότειναν να βοηθήσουν. 
Να μην τα πολυλέω την κόρη μας τη βγάλαμε Ελπινίκη στο όνομα της πεθερας γιατι φοβήθηκα μην πει τπτ κακό για το παιδί.Μάλιστα ο αντρας μου στην αρχη έκανε κ λίγο τον δύσκολο πως δεν θέλει της μάνας του (αφου μου ξεκαθαρισε πως της μανας μου ειναι απαισιο πρώτα) λέγοντας μου μερικά ασχετα ονοματα και καλά να διαλέξω.Τραβάτε με κ ας κλαίω...
Σήμερα το παιδι ειναι 4ετων κ δεν εχουν φανεί πουθενα σαν παππουδες ουτε σαν γονεις για τον αντρα μου. Μάλιστα στα 4 αυτα χρόνια οι γονείς μου όχι μόνο την φυλάνε εν ωρα εργασιας μας αλλα, και ημερες ολοκληρες για να πάμε και ένα διήμερο, όταν αρρωστήσει να την τρεξουν σε γιατρους κτλ.
Τα εφερε ετσι η ζωη που κάναμε και δευτερο παιδάκι αγόρι, υστερα απο μεγάλο γολγοθα γιατι ημουν κλινηρης μήνες (ετσι οι γονεις μου ειχαν αποκλειστικά το πρώτο συν έμενα ξαπλα, συν τρεξιμο εμενα σε γιατρους).
Νιωθω τόση ευγνωμοσύνη απέναντι τους που θα ηθελα να δωσω στον μικρό σαν πρωτο ονομα αυτο του πατερα μου -Κωνσταντίνος- (σαν δευτερο όνομα τον εταξα Χρυσοβαλάντη).Ελα όμως που ο αντρας μου θελει τον πατερα του -Θανάσης-. "Εσυ εχεις δυο αδερφια παντρεμένα και ήδη εχουν ενα κοριτσακι" μου λεει" Να το βγάλουν αυτοι" Εμένα ο αδερφός μου δεν θα παντρευτει οποτε απο εμένα περιμένουν οι γονείς μου"
Ε και? τα δικά σου παιδια μεγαλώνουν οι γονεις μου οχι τα δικά τους! του λεω..
Βρε παιδια, είμαι υπερβολική;;; Εμένα γονεις δεν με κάνανε; Απτα ραδίκια φύτρωσα; Οι αλλοι που είναι μονιμα διακοπές κ μας αφησαν Αθήνα χωρις βοηθεια να παιρνουν τα ευσημα και αυτοι που εχουν χωθει για τα καλά τίποτα; 
Πειτε μου μια γνώμη εαν εχετε την καλοσύνη... 

11/2016 edit admin αλλαγή του κειμένου μετά απο παράκληση του μέλους

Επεξεργάστηκαν by Συντονιστής Org
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

lucky2012 said:

Κορίτσια θέλω μια γνώμη γιατι θα τρελαθω. Αν έχω αδικο να παραδεχθω το λάθος μου και εγω σαν ανθρωπος, όμως νομίζω πως η οικογένεια του συζύγου μου θέλουν κ τον σκύλο χορτάτο και την πίτα ολόκληρη...
Για να μην μακρυγορώ οι γονεις του συζύγου μου δεν με χώνεψαν ποτε και πάντα το έδειχναν. Μάλιστα ο πεθερος μου οταν γεννηθηκε η κόρη μου έλεγε πάντα: Καμία βοήθεια! οπως ζοριστηκαμε εμεις με τα παιδιά ετσι να ζοριστείτε και εσείς! "Εγω βγήκα στη συνταξη και θέλω ναμαι ολο το χρόνο στο εξοχικο μου να περνάω καλα" 
Ετσι για να έχουμε βοήθεια με τον άντρα μου αποφασίσαμε να μετακομίσουμε Χαλκίδα σε ιδιόκτητο σπίτι για να μας βοηθήσουν οι γονείς μου οι οποίοι και μας πρότειναν να βοηθήσουν. 
Να μην τα πολυλέω την κόρη μας τη βγάλαμε Ελπινίκη στο όνομα της πεθερας γιατι φοβήθηκα μην πει τπτ κακό για το παιδί.Μάλιστα ο αντρας μου στην αρχη έκανε κ λίγο τον δύσκολο πως δεν θέλει της μάνας του (αφου μου ξεκαθαρισε πως της μανας μου ειναι απαισιο πρώτα) λέγοντας μου μερικά ασχετα ονοματα και καλά να διαλέξω.Τραβάτε με κ ας κλαίω...
Σήμερα το παιδι ειναι 4ετων κ δεν εχουν φανεί πουθενα σαν παππουδες ουτε σαν γονεις για τον αντρα μου. Μάλιστα στα 4 αυτα χρόνια οι γονείς μου όχι μόνο την φυλάνε εν ωρα εργασιας μας αλλα, και ημερες ολοκληρες για να πάμε και ένα διήμερο, όταν αρρωστήσει να την τρεξουν σε γιατρους κτλ.
Τα εφερε ετσι η ζωη που κάναμε και δευτερο παιδάκι αγόρι, υστερα απο μεγάλο γολγοθα γιατι ημουν κλινηρης μήνες (ετσι οι γονεις μου ειχαν αποκλειστικά το πρώτο συν έμενα ξαπλα, συν τρεξιμο εμενα σε γιατρους).
Νιωθω τόση ευγνωμοσύνη απέναντι τους που θα ηθελα να δωσω στον μικρό σαν πρωτο ονομα αυτο του πατερα μου -Κωνσταντίνος- (σαν δευτερο όνομα τον εταξα Χρυσοβαλάντη).Ελα όμως που ο αντρας μου θελει τον πατερα του -Θανάσης-. "Εσυ εχεις δυο αδερφια παντρεμένα και ήδη εχουν ενα κοριτσακι" μου λεει" Να το βγάλουν αυτοι" Εμένα ο αδερφός μου δεν θα παντρευτει οποτε απο εμένα περιμένουν οι γονείς μου"
Ε και? τα δικά σου παιδια μεγαλώνουν οι γονεις μου οχι τα δικά τους! του λεω..
Βρε παιδια, είμαι υπερβολική;;; Εμένα γονεις δεν με κάνανε; Απτα ραδίκια φύτρωσα; Οι αλλοι που είναι μονιμα διακοπές κ μας αφησαν Αθήνα χωρις βοηθεια να παιρνουν τα ευσημα και αυτοι που εχουν χωθει για τα καλά τίποτα; 
Πειτε μου μια γνώμη εαν εχετε την καλοσύνη...

Δυστυχως το εχω δει πολλες φορες να συμβαινει.φυσικα κ εχεις δικιο αλλα που να το βρεις..κ συ εχεις οικογενεια,δ φυτρωσες.ειναι κ αγορι κ θελουν να συνεχισουν την αυτοκρατορια!το οτι τα πεθερικα δ βοηθανε μην το σκεφτεσαι καν.απλα επρεπε να βγαλεις τοτε ασχετο η του μπαμπα σου αφου δ αρεσε στον αντρα σου της μαμας σου.φανταζομαι κ να μη βοηθουσαν οι δικοι σου θα ηθελες να βγαλεις κ απο τη μερια σου κ λογικο.δ ξερω ποσο θελεις να το τραβηξεις αλλα μην το τονιζεις αυτο στον αντρα σου.αν θελεις να λυθει γρηγορα βγαλε απλα το ταμα

11/2016 edit admin αλλαγή του κειμένου μετά απο παράκληση του μέλους

Δυστυχως το εχω δει πολλες φορες να συμβαινει.φυσικα κ εχεις δικιο αλλα που να το βρεις..κ συ εχεις οικογενεια,δ φυτρωσες.ειναι κ αγορι κ θελουν να συνεχισουν την αυτοκρατορια!το οτι τα πεθερικα δ βοηθανε μην το σκεφτεσαι καν.απλα επρεπε να βγαλεις τοτε ασχετο η του μπαμπα σου αφου δ αρεσε στον αντρα σου της μαμας σου.φανταζομαι κ να μη βοηθουσαν οι δικοι σου θα ηθελες να βγαλεις κ απο τη μερια σου κ λογικο.δ ξερω ποσο θελεις να το τραβηξεις αλλα μην το τονιζεις αυτο στον αντρα σου.αν θελεις να λυθει γρηγορα βγαλε απλα το ταμα

Επεξεργάστηκαν by Συντονιστής Org
  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Επισης δ σου φταει η οικογενεια του αντρα σου αλλα ο θδιος.που ξερει αν ο αδερφος του δ κανει ποτε παιδι η τα αδερφια σου κανουν κ βγαλουν τους γονεις σας.εφοσον περασες κ μια δυσκολη εγκυμοσυνη να ειστε ευγνωμονες που πηγαν ολα καλα κ ειναι τα παιδακια σας γερα κ να μην κολλατε σε τετοια "χαζα" θεματα

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε τον γιο σου Ανδρέα, πρώτον σπιτι των δικών σου γονιών μενετε, δευτερον μονο οι γονεις σου βοηθανε, τρίτον ο πατερας του αμα θελει να περναει καλα στο εξοχικο δεν εχει καμια αποψη πανω στο ονομα αν δεν αρεσει στον αντρα σου στειλτον στο εξοχικο στους γονεις του....πιστεψε με εχεις ολα τα δίκαια!

Σε καμια περιπτωση δεν λεω πως αφου σας εχουν δωσει σπιτι πρεπει να βγαλεις το ονομα αλλα η αλλη ακρη του πεθερού ειναι τραγική...εκνευρίζομαι πολυ σε τετοιες καταστάσεις.

  • Μου αρέσει 1

[sIGPIC][/sIGPIC]N3Znp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απαντησεις...

vikib δεν επιρρίπτω ευθύνες σε γονείς προς Θεού. Απλα θεωρω οτι δεν γίνεται να "αρπάζεις" στο πρωτο παιδάκι το ονομα της μαμας σου και οταν ερθει 2ο να λες:" ωραια τωρα θα βγει ο πατερας μου, ήθελες και έβγαλες την μάνα μου εγώ σου είπα;; Εγω δεν μου αρεσε τo ονομα της δικής σου μόνο αυτο δεν είπα κατι."

Κατα τη γνώμη μου θα επρεπε ο συζυγος μου να μου πει:" Αφου το πρωτο ειναι κορίτσι δωσε οτι ονομα θες εσυ, της μητερας σου, ξενο οτι θες, γιατι εαν το δευτερο ειναι αγόρι θελω να βγαλω τον πατερα μου. Στην καλύτερη ας τα βγάζαμε κ τα 2 ασχετα ονόματα όχι μια ετσι μια γιουβέτσι.Ειλικρίνεια θέλει η ζωή..

Sweetberry28, ξέρεις τι φοβαμαι πάλι? Μην μας κάνουν φασαρίες δεν είναι καλοί ανθρωποι. Ανήκουν στην κατηγορία γονεων που δεν στήριξαν τα παιδια τους-και δεν εννοώ εμένα-..Ο αντρας μου δουλευει απτα 15 του (είναι 40 τωρα) για να "ψηθεί" και σπούδασε μόνος του δουλεύοντας παραλληλα τα βράδια. Είναι οι "παλιοί"γονεις που λέμε, καναν παιδια για να τους συντηρήσουν οικονομικά. Δεν ξέρω να αντιμετωπίσω τον θυμό τους...

Ευτυχως οι γονεις μου ειναι πιο openmind βοηθούν κ δεν περιμένουν κάτι ακόμα κ ο αδερφός μου που δεν εδωσε ονομα τους στην κόρη του, δεν λένε κατι ουτε ζητουν κάτι. Ισα ισα που θα μου πουν δεν πειραζει βγαλε τον πεθερό...Εγω δεν νιώθω ηρεμη ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να τα χαίρεσαι τα ζουζούνια σου! Η γνώμη μου είναι ότι όπως τιμήσατε την οικογένεια του άντρα σου με το όνομα της κόρης, έτσι τώρα ήρθε η σειρά να τιμήσετε και τη δική σου οικογένεια με το όνομα του γιου. Ωραία, τήρησες την παράδοση δίνοντας το πρώτο όνομα στον σύζυγο, τώρα νομίζω δικαιούσαι απόλυτα το δεύτερο όνομα στους γονείς σου, που άλλωστε όπως γράφεις φαίνεται να γίνονται χαλί για τα παιδιά σας.

Τα θέματα για μένα πρέπει να τα λύσετε με τον σύζυγο μεταξύ σας, μετά θα δεις ότι δεν θα σε φοβίζει καμία οργή/θυμός/λόγια των πεθερικών, αυτό είναι μόνο στο μυαλό σου! Αν εσύ κι ο σύζυγος τα βρείτε (με κάποιο σχετικά διπλωματικό τρόπο και ήπιο εκ μέρους σου), διάβαινε και μη φοβού!


vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια, να συμπληρώσω ότι εμείς σου βρίσκουμε χίλια επιχειρήματα για το ότι το δίκιο είναι με το μέρος σου. Αλλά από εκεί και πέρα εξαρτάται από σένα αν θεωρείς ότι αξίζει 1. αφενός να στιγματιστεί αυτό το 2ο παιδί σας από μια μάχη μίζερη και τσακωμούς για το όνομά του και 2. σε περίπτωση που ο σύζυγος είναι ανένδοτος και δεδομένου ότι έναν τον έχεις και εφόσον τον θες για σύντροφο και είναι και πατέρας των παιδιών να σκεφτείς αν όντως αξίζει να δώσεις αυτή τη μάχη και ως πού να την τραβήξεις.

Στην τελική, οι γονείς σου ακούγονται νορμάλ και θα αγαπούν και τα δύο εγγόνια ασχέτως ονομάτων, τα παιδιά σου θα ομορφύνουν τα ονόματα (και όχι το αντίστροφο) και εσύ θα τα λατρεύεις όπως και να 'χει! Σημασία έχει να είστε καλά με τον σύζυγο πρώτα και σαν οικογένεια έπειτα και αν κάπως δει κι εκείνος ότι του κάνεις τη χάρη παρά το γεγονός ότι μάλλον δικαιούσαι εσύ το όνομα αυτή τη φορά κι αυτό νίκη θα το θεωρούσα.

  • Μου αρέσει 1

vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτο αποφασισα να γραψω εδω... γιατι δεν με ξερετε προσωπικα για να μου "χαιδεψετε τα αυτιά" και απτο να μιλήσω με την κουμπάρα ή την φίλη μου ή και τον αδερφό μου θεωρώ δεν θα μου δώσει μια αντικειμενική δευτερη γνώμη. Απλά μεσα απτην συζήτηση με τον σύζυγο μου μου φανηκε αδικο να μου λεει:"Που το γραφει οτι το δευτερο παιδι είναι της γυναίκας, το λεει κανενας νόμος; Ας εβγαζες εσυ το πρώτο".

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτο αποφασισα να γραψω εδω... γιατι δεν με ξερετε προσωπικα για να μου "χαιδεψετε τα αυτιά" και απτο να μιλήσω με την κουμπάρα ή την φίλη μου ή και τον αδερφό μου θεωρώ δεν θα μου δώσει μια αντικειμενική δευτερη γνώμη. Απλά μεσα απτην συζήτηση με τον σύζυγο μου μου φανηκε αδικο να μου λεει:"Που το γραφει οτι το δευτερο παιδι είναι της γυναίκας, το λεει κανενας νόμος; Ας εβγαζες εσυ το πρώτο".

Δίκιο έχεις απόλυτα κατ' εμέ! Απλώς θα σου πω για να σε παρηγορήσω πως σ' αυτή τη ζωή δεν έχει τόση σημασία το ποιος έχει δίκιο, αλλά το ποιος είναι ευτυχισμένος! Οπότε για μένα δεν αξίζει να αμαυρώσετε τους πρώτους μήνες ζωής του παιδιού σας με μάχες για το θέμα του ονόματος. Καμιά φορά όποιος υποχωρεί είναι ο κερδισμένος.


vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.κατα βαση συμφωνω με τη ζοζεφιν.εξαρταται απο το ποσο θες να το τραβηξεις,αλλα κατα τη γνωμη μου δ πρεπει να σκεφτεσαι πως θα αντιδρασουν τα πεθερικα αλλα ουτε να αναλωνεστε σε τετοια αντι να χαιρεστε τα παιδακια σαςκ να ετοιμαζετε χαρουμενοι τη βαπτιση του μικρου.

Λογικο να σκεφτεσαι οτι ο συζηγος σε "ριχνει".γτ δ φαινεται να εκτιμα τη βοηθεια των γονιων σου αλλα ειναι κ σαν να μην εχεις λογο στο ονομα του παιδιου σου.κ σαν να σε ξεγελασε στο πρωτο

Εσυ τι σκεφτεσαι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα.κατα βαση συμφωνω με τη ζοζεφιν.εξαρταται απο το ποσο θες να το τραβηξεις,αλλα κατα τη γνωμη μου δ πρεπει να σκεφτεσαι πως θα αντιδρασουν τα πεθερικα αλλα ουτε να αναλωνεστε σε τετοια αντι να χαιρεστε τα παιδακια σαςκ να ετοιμαζετε χαρουμενοι τη βαπτιση του μικρου.

Λογικο να σκεφτεσαι οτι ο συζηγος σε "ριχνει".γτ δ φαινεται να εκτιμα τη βοηθεια των γονιων σου αλλα ειναι κ σαν να μην εχεις λογο στο ονομα του παιδιου σου.κ σαν να σε ξεγελασε στο πρωτο

Εσυ τι σκεφτεσαι;

Τα συναισθήματα που με κυριεύουν αυτο το διαστημα ειναι πικρία, θυμός και παραπονο...πιστευω πως εαν δωσω το ονομα του πεθερου στο παιδί μου, θα το μετανιωνω για μια ζωή, κυρίως γιατι ο ανθρωπος φερεται μ@λα#σμ?ν@ και στα παιδια του ως πατερας κ στα εγγόνια του ως παππους κ σε εμένα.Τωρα το απορίας αξιο είναι γιατι -ενας ανθρωπος που ΔΕΝ εχει περάσει καλά απτον ιδιο του τον πατερα επιβεβαιωμένα κ απευθύνεται σε αυτον με ασχημο λεξιλόγιο, υποτιμητικα και εχουν σχεσεις μόνο συμφεροντος απο πλευρας πεθερου-, γιατι να θελει να δωσει το ονομα του σε αυτον;; Ετσι; για το γαμωτο;; Αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου..

Link to comment
Share on other sites

Τα συναισθήματα που με κυριεύουν αυτο το διαστημα ειναι πικρία, θυμός και παραπονο...πιστευω πως εαν δωσω το ονομα του πεθερου στο παιδί μου, θα το μετανιωνω για μια ζωή, κυρίως γιατι ο ανθρωπος φερεται μ@λα#σμ?ν@ και στα παιδια του ως πατερας κ στα εγγόνια του ως παππους κ σε εμένα.Τωρα το απορίας αξιο είναι γιατι -ενας ανθρωπος που ΔΕΝ εχει περάσει καλά απτον ιδιο του τον πατερα επιβεβαιωμένα κ απευθύνεται σε αυτον με ασχημο λεξιλόγιο, υποτιμητικα και εχουν σχεσεις μόνο συμφεροντος απο πλευρας πεθερου-, γιατι να θελει να δωσει το ονομα του σε αυτον;; Ετσι; για το γαμωτο;; Αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου..

Ίσως γιατί μια ζωή παλεύει για την αποδοχή αυτού του πατέρα που τον υποτιμά; Μια ζωή προσπαθώντας να τον ευχαριστήσει. Έτσι γίνεται με σχέσεις αυτού του τύπου.


vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ο,τι κ να ναι ειναι ο πατερας του.παιζει κ αυτο που λεει η ζοζεφιν.αλλα κ ο αντρας σου ολα δικα του τα θελει..

Το ενδεχομενο να βγει μονο το ταμα πως σας φαινεται;

Εαν συνεχιστεί αυτη η κατασταση γιατι υπαρχουν καβγαδες επι του θεματος... μαλλον θα βγει μόνο το τάμα όπως το λες..Δεν εχουμε κανονίσει βαπτιση ακομα, μαλλον το καλοκαίρι, οποτε ωσπου να καταλήξουμε σταθερα μια αποψη, εχουμε πολλες φουρτούνες ακόμη..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...