Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια από ποιο μήνα και μετά σας αφήνει ο γιατρός να βάφετε νύχια; Εμένα μου έχει απαγορέψει τα μαλλιά αλλά τα νύχια μου έχει πει από την αρχή ότι μπορώ να τα βάφω. Εγω βέβαια φοβάμαι και δεν τα έχω βάψει έως τώρα αλλά τώρα που ανοίγει ο καιρός έλεγα μήπως φτιάξω λίγο τα ποδαράκια. Πήρα και μανό από το φαρμακείο για να μην έχει πολλά χημικά (λέμε τώρα..)

The Café Au Lait !!


Recommended Posts

Γεια σου mamma πατρινια!

κοπελες, ψαχνοντας για τη βρωμη βρηκα ενα χειμωνιατικο βρωμοροφημα:

Πως θα φτιάξουμε αυτό το ρόφημα?

~Μετράμε πόσες κούπες θέλουμε να φτιάξουμε και βάζουμε σε μια κατσαρόλα το ανάλογο νερό. Η δοσολογία είναι για μια κούπα νερό 2 κουταλάκια αλεύρι βρώμης το οποίο θα μπει στο τέλος.

~Επιλέγουμε τα μπαχαρικά (όπως ξύλα και άνθη κανέλας, μοσχοκάρυδο, γαρίφαλα, μπαχάρι, κάρδαμο, μαύρο πιπέρι, φρέσκο ψιλοκομμένο τζίντζερ απαραίτητο κα) και τα φρούτα που θέλουμε (κράνα, κεράσια, δαμάσκηνα, βερίκοκα, σταφίδες, ή φλούδες από εσπεριδοειδή κα) και τα βάζουμε να βράσουν σε χαμηλή θερμοκρασία για μισή ώρα περίπου με κλειστό καπάκι κατσαρόλας. Την αναλογία των μπαχαρικών την επιλέγουμε εμείς, ανάλογα με το πόσο spicy ρόφημα επιθυμούμε.

~Όταν το νερό πάρει χρώμα διαλύουμε το αλεύρι βρώμης σε 1 ποτήρι νερό και το ρίχνουμε στην κατσαρόλα. Ανακατεύουμε.

~Αφήνουμε το μίγμα να σιγοβράσει για 5 λεπτά σε πολύ χαμηλή θερμοκρασία ανακατεύοντας που και που μέχρι να πήξει λιγάκι.

~Σουρώνουμε και σερβίρουμε αμέσως με μια κουταλιά μέλι σε κάθε κούπα.

~Μπορούμε να προσθέσουμε στην κούπα μας, όταν το ρόφημα είναι ακόμα ζεστό, λίγη σκόνη κανέλας, λίγα τριμμένα ωμά καρύδια, κάσιους, φιστίκια Αιγίνης, κρασί, τζιτζιμπύρα, κομπούχα, χυμούς φρούτων κα.

http://aromacooking.blogspot.com/2008/12/blog-post_17.html

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 25,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Elenikat

    2451

  • Λέγκω

    2032

  • galat

    1914

  • myrto

    1419

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πολύ σπανάκι έχει πέσει!!!Εγώ έκανα ένα ταπεινό σπανακόρυζο...Και ξαναεφτιαξα τα μπανανοβρωμομπισκότα ΕΝΑ-ΕΝΑ έτσι για να μη λέτε....Ουφ, να δω τι άλλο θα με βάλετε να κάνω....Λέτε να μεταλλαχτώ κι εγώ σε κανα-δυο μήνες;;;;

Εμ τα παιδιά μας μες την υγειινή διατροφή ζουν, σαν τους γονείς τους...:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Μες την ποιά;;;;Πόθεν πηγάζει αυτή η διαπίστωση;;;; :) :) :)

Αν ναι συνονοματη με την κορη μου είσαι εσυ αφου την λέω ντουντου!!!

Την κορη σου λένε ντουντου?

Τοτε είναι συνονοματη με την κορη σου..

Μωρή ντουντού, μωρή ντουντού, βρε συ μου σήκωσες το νου....

Νταφάκι, νισάφι πια με τη βρώμη! Αχ, θεούλη μου θέλω ένα μοχίτο, που έμπλεξα με τις υγιεινίστριες!!!!Αααααααααααχ.....


 

 

Link to comment
Share on other sites

Η γυναικολόγος μου μου είπε να συνεχίσω το σίδηρο και το ασβέστιο όπως το έπαιρνα όταν ήμουνα έγκυος για όσο καιρό θηλάζω.

και εμενα ετσι μου ειχε πει, αλλα η συμβουλος μου ειπε πως δε χρειαζεται.....

κοριτσια και εγω ενδιαφερομαι για το σπανακι με τα μακαρονια.....:)


h28H.jpgh28Hp2.pngAk6Gp2.png

Είσαι ο άγγελος μου!!

Link to comment
Share on other sites

Νταφάκι, νισάφι πια με τη βρώμη! Αχ, θεούλη μου θέλω ένα μοχίτο, που έμπλεξα με τις υγιεινίστριες!!!!Αααααααααααχ.....

:-P:-P:-P αφου ειμαι βρωμοκοριτσο!!!:mrgreen::mrgreen::mrgreen:σουπερ η βρωμη σουπερ!!!!!

αλλα να πω τη μαυρη αληθεια, κι εμενα μου ελειψε ενας καφες εσπρεσο απο τη μινιον καφετιερα μου με κρεμα απο πανω....αχ αυτο ουτε στα τρελα μου ονειρα πια....!!!

πειτε για σπανακομακαρονα...ακουω...

α!ειδα τη χλοη σημερα στο φορουμ, κι εγω αναρωτιομουν που χαθηκε ενω τιμουμε τοσο τα βρωμομπισκοτα της!

Link to comment
Share on other sites

Εύγε Φελίνι παιδί μου!:) για ρίξε και συνταγή για σπανάκι σουφλέ.

Λεπόν τσιγαρίζεις ένα κρεμμύδι ψιλοκομμένο και μετά σωτάρεις το σπανάκι (περίπου μισό κιλό καθαρισμένο) και αν έχεις πράσο ή μανιτάρια ή τεσπα ότι σου περισσεύει... (εγώ έβαλα μπρόκολο και μανιτάρια). Αλλιώς σκέτο σπανάκι. Μην το σωτάρεις πολύ το σπανάκι να μείνει λίγο ζωντανό. Να μην έχει ζουμιά όμως.

Προσθέτεις φέτα (και ζαμπόν ψιλοκομμένο λέει η συνταγή εγώ δεν βάζω.)

Σε ένα σκεύος για σουφλέ βάζεις φέτες μπαγιάτικο ψωμί (ή ψωμί του τόστ) με αλειμένο βούτυρο και από τις 2 μεριές και τα τοποθετείς στον πάτο. Στην συνέχεις ρίχνεις το μισό μίγμα σπανακίου από πάνω, συνεχίζεις με άλλη μία στρώση φέτες ψωμί σαν πριν και το υπόλοιπο μίγμα. Απο πάνω μπόλικο κίτρινο τριμμένο τυρί να το σκεπάσει όλο (ότι θες και ότι έχεις).

Σε ένα μπολ χτυπάς 2 αυγά και 3/4 φλυτζανιού γάλα και περεχύνεις όλο. Το αφήνεις να κάτσει για λίγο (να σου πω εγώ το βάζω στο ψυγείο και μετά όποτε θέλω το βγάζω και το ψηνω.) Το ψήνεις μέχρι να φτιάξει κρούστα το τυρί (εγώ στους 170)


VQHBp3.png2ZWhp3.png

A weed is a plant that has mastered every survival skill except for learning how to grow in rows. Be a WEED.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχετε προσέξει ότι ο γάτος μου είναι λίγο psycho???? Τον άλλο τον έβγαλα γιατί ήταν λίγο σκυθρωπος..

Μυρτώ να σου το πω ευγενικά χρειάζεσαι ανανέωση...


VQHBp3.png2ZWhp3.png

A weed is a plant that has mastered every survival skill except for learning how to grow in rows. Be a WEED.

Link to comment
Share on other sites

ΧΕΛο!!!!! Τι κάνετε? Όλα καλά? Τι ανανέωση ψάχνεις Μυρτώ? Αφού είσαι έγκυος και ως γνωστών η εγκυμοσύνη είναι το σύγχρονο λίφτινγκ... Γιατί νομίζετε κάνει τόσα πολλά παιδιά η Ατζελίνα?


Nrmgp3.pngiHU0p2.png9etwp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλέ ξεκίνα απο αβατάρι σου πρώτα , μου θες και σπα...αχαχαχαχαχα

εμεις σημερα κοιμηθηκαμε τριωρο το μεσημερι(με πηρε ο υπνος μαζι της γιαυτο) ξυπνησε με το ζορι 6 και τωρα οργώνουμε όπως καταλαβαίνετε...

και λεγκω ναι κι εμας μας κανουν ολα τα ρουχα απο νο80

(καποια και 74 ακομα!) και πανω....χαχαχα παλια ηταν πιο κοντα αλλα και πιο χοντρα, τωρα τεντωνουν καπως...απο παπουτσια, 1 νουμερο καθε σεζον αλλαζουμε εμεις...τωρα το 23 φοραει ειναι μικρό?

Επεξεργάστηκαν by galat

eNeap2.pngTSzHp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χα, ναι βέβαια..

Οχι εννοουσα το αβατάρι καλή μου, η Λήδα μεγάλωσε από τότε, εσύ θα γεννήσεις το 2ο παιδί σου άντε κάνε έναν κόπο και άλλαξε το!

... είπε καθώς απομακρυνόταν με απαλά βηματάκια......


VQHBp3.png2ZWhp3.png

A weed is a plant that has mastered every survival skill except for learning how to grow in rows. Be a WEED.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι;:lol:

της παραδιπλανής...

Και καλά συγγνώμη Ροζι αλλά τί σόι λίφτινγκ είναι αυτό που σε αφήνει με μπόλικα κιλά παραπάνω, με μια κοιλιά που μοιάζει με βατράχου και με ένα ΒΖ που πάει να σκάσει;;;; Ποιος το είπε αυτό;;;;


VQHBp3.png2ZWhp3.png

A weed is a plant that has mastered every survival skill except for learning how to grow in rows. Be a WEED.

Link to comment
Share on other sites

της παραδιπλανής...

στη παρακάτω γειτονιά στη παρακάτω ρούγα...

εντιτ φελινι δεν το περιμενα ποτε οτι θα αντιγραφω συνταγη σου...κριμα. Μια συμπαράσταση ειχα κι εγώ στον ερμο του κόσμο της αμαγειρεψιάς...παει...αλλα ας οψεται το νεστινγκ...

παντως φαινεται τελεια το Σαββατο θα την κανω κι εγώ...


eNeap2.pngTSzHp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...