Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 hours ago, Eflenew said:

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

      Δεν είναι καθόλου αχνό …. Είναι μια ωραιότατη γραμμή εγκυμοσύνης … εγώ έκανα σήμερα και είναι αχνη που κε το ζόρι φαίνεται και πέρασαν οι ώρες και φαίνεται ακόμα λίγοτερο σχεδόν καθόλου … με το καλό . Σπυ εύχομαι ολόψυχα μια μεγάλη χοριακη γιατί το αξίζεις και νομίζω ήρθε η ώρα να λάβεις το πολυπόθητο πλασματάκι σου ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Εννοείται πως θα ενημερώσω,αν και δεν βλέπω να προχωράει..Και εγώ πιστεύω πως το τεστ της @Eflenewδεν είναι απλά αχνό και θα δείξει καλή χοριακη🥰

      Άσε τα δεν βλέπω να προχωράει … θέλω αισιοδοξία … ολα καλα θα πάνε ! Εμένα μου έχουν μείνει κατάψυξη 4 βλαστοκυστες εκ των οποίων η μια είναι άριστη όπως αυτή που έβαλα όπως συζητήσαμε εάν δεν έχω επιτυχία τώρα θα έχω την επόμενη ! Αλλά ούτε έτσι θέλω να σκέφτομαι … γιατί να μην προσχωρήσουν βρε κορίτσια μου τα εμβρυακια μας ; Άντε να πάρουμε τα πάνω μας λίγο !! Εύχομαι αύριο μια γερη χοριακη !!!

      • Ευχή 1

Μανούλες Αυγούστου 2017


Recommended Posts

14 minutes ago, moustokoulouro said:

Καλημέρα κορίτσια!

Μπράβο σε όσες είχαν υπέρηχους!! όλα καλά!!! :)

Είμαι δουλειά και μου κακοφαίνεται.. Σχεδόν όλοι έχουν άδειες .. Είμαστε στον όροφο απο 70 άτομα 5 μόνο..

Καλημέρα! Ωχ υπομονή.

Εγώ ευτυχώς έχω άδεια. Τρίτη γυρίζω.


url%5Dcbf47431c9.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 minutes ago, kat21 said:

Καλημέρα! Ωχ υπομονή.

Εγώ ευτυχώς έχω άδεια. Τρίτη γυρίζω.

Τυχερούλα!!! Αντε ξεκουράσου και πιες κανα τσαγακι με μελομακαρονα ξαπλα στον καναπε βλεποντας αναλαφρη χαζοταινια ... ζηλευωωωω

Μια ερώτηση στις ηδη μανούλες.. Πότε άρχισε να φαινεται η κοιλιά σας στο πρώτο παιδί? Δηλ πότε άρχισαν να σας ρωτάνε? Θέλω να δω μέχρι πότε μπορώ να το κρύβω..χαχα

Α και κάτι τελευταίο.. Πόσα κιλά πήρατε και αν τα χάσατε ποτε.. .Εγώ ετυχε να μείνω έγκυος στα πιο παχιά μου γιατί είχα μολις κόψει το τσιγάρο (για δεύτερη φορά).. κι ενώ πάντα ήμουν γύρω στα 58-59 κίλα στα οποία είμαι και φαίνομαι μια χαρά, έτυχε να μείνω έγκυος στα 65 και αναρωτιέμαι που θα φτάσω


Lilypie
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα εγω απο χθες ειμαι με 38,5 πυρετο το ντεπόν πια δεν με πιανει εχω άπειρο πονο στο αυτί οποτε έκλεισα το μεσημερι ραντεβού με ωρυλα γτ δεν γινεται να περάσω τις γιορτές ουτε σε αυτο το χαλι αλλα ουτε κ να τρέχω στα επείγοντα....προφανώς με αντιβίωση θ μου περάσει αν προσπάθησα να την αποφύγω αλλα ειμαι 4η μερα με πονο στο αυτί που χειροτέρεψε κ + τον πυρετο...ωραια θα μου κλείσει ο χρόνος...

 


 FqBWp2.pngNRyFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Caliope περαστικα σου ! Πωπω και το αυτι ειναι απο τα χειροτερα!

Μου ειπε χθες η γιατρος οτι το πρωτο τριμηνο πεφτει λιγο το ανοσοποιητικο μας και ειμαστε πιο επιρρεπεις στις ιωσεις κτλ. Θελει λιγο υπομονη. Οπως ειπε αν μου συνεχισει και τις επομενες μερες να παω παθολογο μην εχω ακροαστικα. 

Ο μικρος εκανε χθες το βραδυ πυρετο, ευτυχως με algofren  του επεσε και δεν ξανα ανεβασε μεσα στην νυχτα. 

Εγω ειχα μεινει εγκυος με πολλα παραπανω κιλα, τα ειχα παρει λογω αγωγης με αντισταμινικα κτλ και δεν τα εχασα  και ποτε. Λογω διατροφης για τον διαβητη ειχα χασει και καμια δεκαρια. Ειχα παει σχεδον σε οσα ημουν πιο παλια. ΜΕσα στο ετος τα ξαναπηρα. Ελπιζω τωρα να στρωθω παλι ! 

 


 Y8JZp2.png TL3Up2.png

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, moustokoulouro said:

Τυχερούλα!!! Αντε ξεκουράσου και πιες κανα τσαγακι με μελομακαρονα ξαπλα στον καναπε βλεποντας αναλαφρη χαζοταινια ... ζηλευωωωω

Μια ερώτηση στις ηδη μανούλες.. Πότε άρχισε να φαινεται η κοιλιά σας στο πρώτο παιδί? Δηλ πότε άρχισαν να σας ρωτάνε? Θέλω να δω μέχρι πότε μπορώ να το κρύβω..χαχα

Α και κάτι τελευταίο.. Πόσα κιλά πήρατε και αν τα χάσατε ποτε.. .Εγώ ετυχε να μείνω έγκυος στα πιο παχιά μου γιατί είχα μολις κόψει το τσιγάρο (για δεύτερη φορά).. κι ενώ πάντα ήμουν γύρω στα 58-59 κίλα στα οποία είμαι και φαίνομαι μια χαρά, έτυχε να μείνω έγκυος στα 65 και αναρωτιέμαι που θα φτάσω

Εγω στην 1η εγκυμοςυνη ξεκίνησα με 54 κιλα με το που έμεινα πηρα 5 κ μολις ξεκίνησαν οι εμετοί εχασα αυτα τα 5...μολις σταμάτησαν ομως τα πηρα με την μια αυτα τα 5+2.... σε ολη την εγκυμοςυνη σύνολο πηρα 22...εχασα τα 10 με το που βγήκα απο την κλινική κ τα αλλα 10 τα εχασα 1,5 χρονο μετα....βέβαια τωρα που έμεινα ειχα ηδη ξανα παρει τα 4 κιλα...οποτε ξεκίνησα με 58 ειχα φτασει τα 62 κ σημερα ήμουν 60 αλλα εχω 3 μερες να φαω με την αρρώστια...

οσο για την κοιλιά ανάλογα τον σωματότυπο εμενα φάνηκε στον 4ο μηνα για να μου λενε πχ να κάτσω κ να μην στέκομαι όρθια  αχαχχαχα 

Συμβουλη πρόσεχε να μην τρως βραδυ οσο κ να πείνας προσπάθησε να τρως μεχρι τις 9...

επισης εχουμε κ μεγάλη κατακράτηση.

ο άντρας μου σημερα μου ειπε οτι εχουν πρηστεί τα δάχτυλα μου....

παντως λενε κ δεν ξερω κατα ποσο ισχυει κ αυτο οτι οταν παιρνεις πολλα κιλα ειναι αγορι κ λιγα κιλα κοριτσι...

3 minutes ago, Titin said:

Caliope περαστικα σου ! Πωπω και το αυτι ειναι απο τα χειροτερα!

Μου ειπε χθες η γιατρος οτι το πρωτο τριμηνο πεφτει λιγο το ανοσοποιητικο μας και ειμαστε πιο επιρρεπεις στις ιωσεις κτλ. Θελει λιγο υπομονη. Οπως ειπε αν μου συνεχισει και τις επομενες μερες να παω παθολογο μην εχω ακροαστικα. 

Ο μικρος εκανε χθες το βραδυ πυρετο, ευτυχως με algofren  του επεσε και δεν ξανα ανεβασε μεσα στην νυχτα. 

Εγω ειχα μεινει εγκυος με πολλα παραπανω κιλα, τα ειχα παρει λογω αγωγης με αντισταμινικα κτλ και δεν τα εχασα  και ποτε. Λογω διατροφης για τον διαβητη ειχα χασει και καμια δεκαρια. Ειχα παει σχεδον σε οσα ημουν πιο παλια. ΜΕσα στο ετος τα ξαναπηρα. Ελπιζω τωρα να στρωθω παλι ! 

 

Ευχαριστω επισης αχχαχα

καλυτερα να πας μην το αφήσεις γτ αυτο εκανα κ εγω κ να που κατέληξα...δεν βοηθάει κ ο καιρος...

περαστικα στον μικρο σου...

κ ο δικός μου φουλ στην μυξα ειναι απλα ειναι παιδάκια κ δεν υπολογίζουν παίζουν γελάνε ενω εμεις τουλαχιςτον εγω πέφτω πολυ ψυχολογικά κ σωματικά..


 FqBWp2.pngNRyFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 minutes ago, Calliope* said:

Εγω στην 1η εγκυμοςυνη ξεκίνησα με 54 κιλα με το που έμεινα πηρα 5 κ μολις ξεκίνησαν οι εμετοί εχασα αυτα τα 5...μολις σταμάτησαν ομως τα πηρα με την μια αυτα τα 5+2.... σε ολη την εγκυμοςυνη σύνολο πηρα 22...εχασα τα 10 με το που βγήκα απο την κλινική κ τα αλλα 10 τα εχασα 1,5 χρονο μετα....βέβαια τωρα που έμεινα ειχα ηδη ξανα παρει τα 4 κιλα...οποτε ξεκίνησα με 58 ειχα φτασει τα 62 κ σημερα ήμουν 60 αλλα εχω 3 μερες να φαω με την αρρώστια...

οσο για την κοιλιά ανάλογα τον σωματότυπο εμενα φάνηκε στον 4ο μηνα για να μου λενε πχ να κάτσω κ να μην στέκομαι όρθια  αχαχχαχα 

Συμβουλη πρόσεχε να μην τρως βραδυ οσο κ να πείνας προσπάθησε να τρως μεχρι τις 9...

επισης εχουμε κ μεγάλη κατακράτηση.

ο άντρας μου σημερα μου ειπε οτι εχουν πρηστεί τα δάχτυλα μου....

παντως λενε κ δεν ξερω κατα ποσο ισχυει κ αυτο οτι οταν παιρνεις πολλα κιλα ειναι αγορι κ λιγα κιλα κοριτσι...

Κι εγώ εχω ακούσει ότι με τα αγόρια κάνουμε μεγαλύτερη κατακράτηση. .Εχω δει και κοπέλες που δεν πήραν πολλά κιλά αλλά ήταν εγκυες σε αγόρια και είχαν κάτι σβέρκους και κατι πρησμένα ποδαράκια σαν μπαλονάκια.. και όντως όσες έχω δει που είναι έγκυες σε κοριτσια και να πάρουν κιλά δεν εχουν αυτό το πρήξιμο.

Δεν τρώω μετά τις 9 γιατί έχω καούρες αν ξαπλώσω με γεμάτο στομάχι.. Το θέμα είναι τι τρωω και μέχρι τις 9...χαχα

Ξεφευγω πολύ στο ψωμί και γενικά στους υδατάνθρακες.. Ρυζια μακαρόνια ψωμιά πατατες κτλ.. αν το περιόριζα σίγουρα θα έχανα κιλα

Καλά έχασες 10 μέσα στο μαιευτήριο??? Τέλειο!

12 minutes ago, Titin said:

Caliope περαστικα σου ! Πωπω και το αυτι ειναι απο τα χειροτερα!

Μου ειπε χθες η γιατρος οτι το πρωτο τριμηνο πεφτει λιγο το ανοσοποιητικο μας και ειμαστε πιο επιρρεπεις στις ιωσεις κτλ. Θελει λιγο υπομονη. Οπως ειπε αν μου συνεχισει και τις επομενες μερες να παω παθολογο μην εχω ακροαστικα. 

Ο μικρος εκανε χθες το βραδυ πυρετο, ευτυχως με algofren  του επεσε και δεν ξανα ανεβασε μεσα στην νυχτα. 

Εγω ειχα μεινει εγκυος με πολλα παραπανω κιλα, τα ειχα παρει λογω αγωγης με αντισταμινικα κτλ και δεν τα εχασα  και ποτε. Λογω διατροφης για τον διαβητη ειχα χασει και καμια δεκαρια. Ειχα παει σχεδον σε οσα ημουν πιο παλια. ΜΕσα στο ετος τα ξαναπηρα. Ελπιζω τωρα να στρωθω παλι ! 

 

Εξετάσεις για το σάγχαρο πότε ξανακάνουμε? Εκανα όταν εμεινα μια αίματος και ήταν οκ το σάγχαρό μου αλλά πότε το ξαναελέγχουμε?

5 minutes ago, moustokoulouro said:

Κι εγώ εχω ακούσει ότι με τα αγόρια κάνουμε μεγαλύτερη κατακράτηση. .Εχω δει και κοπέλες που δεν πήραν πολλά κιλά αλλά ήταν εγκυες σε αγόρια και είχαν κάτι σβέρκους και κατι πρησμένα ποδαράκια σαν μπαλονάκια.. και όντως όσες έχω δει που είναι έγκυες σε κοριτσια και να πάρουν κιλά δεν εχουν αυτό το πρήξιμο.

Δεν τρώω μετά τις 9 γιατί έχω καούρες αν ξαπλώσω με γεμάτο στομάχι.. Το θέμα είναι τι τρωω και μέχρι τις 9...χαχα

Ξεφευγω πολύ στο ψωμί και γενικά στους υδατάνθρακες.. Ρυζια μακαρόνια ψωμιά πατατες κτλ.. αν το περιόριζα σίγουρα θα έχανα κιλα

Καλά έχασες 10 μέσα στο μαιευτήριο??? Τέλειο!

Εξετάσεις για το σάγχαρο πότε ξανακάνουμε? Εκανα όταν εμεινα έγκυος μια αίματος και ήταν οκ το σάγχαρό μου αλλά πότε το ξαναελέγχουμε?

 


Lilypie
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μόλις έδωσα αίμα για χοριακη και ελπίζω να έχει διπλασιαστεί.  Ελπίζω σε καθυστερημενη εμφύτευση... Εγώ είχα πάρει δέκα κιλά και στις 40 μέρες τα έχασα όλα. Μετά που επέστρεψα στη δουλειά έχασα αλλά 8. Τώρα θα δούμε.... 

Στις 7 εβδομάδες είχα κάνει καμπύλη σακχάρου και μετά νομίζω άλλη μια στον πέμπτο 

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Sirena said:

Καλημέρα μόλις έδωσα αίμα για χοριακη και ελπίζω να έχει διπλασιαστεί.  Ελπίζω σε καθυστερημενη εμφύτευση... Εγώ είχα πάρει δέκα κιλά και στις 40 μέρες τα έχασα όλα. Μετά που επέστρεψα στη δουλειά έχασα αλλά 8. Τώρα θα δούμε.... 

Στις 7 εβδομάδες είχα κάνει καμπύλη σακχάρου και μετά νομίζω άλλη μια στον πέμπτο 

 

Good luck!

Εξετάσεις για κυστική ίνωση κάνατε?  Για τι ποσοστό μεταλλάξεων?


Lilypie
Link to comment
Share on other sites

Για το σάκχαρο νομιζω κανουμε μια φορα την καμπύλη σακχάρου καπου στον 6ο αν θυμαμαι καλα...

Εμενα μου ζήτησε να κανω για θρόμβοφιλια...αλλα δεν θελω

Μουστοκουλουρο περιορισου οσο μπορεις σε πρωτεΐνη. Ναι εχασα τα 10 κατι το μωρο τα υγρά έφυγαν...

Μακαρι τωρα να παρω λιγότερα, μεχρι 12-14 ειναι καλα... 

48 minutes ago, Sirena said:

Καλημέρα μόλις έδωσα αίμα για χοριακη και ελπίζω να έχει διπλασιαστεί.  Ελπίζω σε καθυστερημενη εμφύτευση... Εγώ είχα πάρει δέκα κιλά και στις 40 μέρες τα έχασα όλα. Μετά που επέστρεψα στη δουλειά έχασα αλλά 8. Τώρα θα δούμε.... 

Στις 7 εβδομάδες είχα κάνει καμπύλη σακχάρου και μετά νομίζω άλλη μια στον πέμπτο 

 

Καλα αποτελέσματα να εχεις ολα καλα θα ειναι!!!


 FqBWp2.pngNRyFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Στις γενικες αιματος ημουν 90-95 μου ελεγε εξ αρχης να περιορισω ψωμια μακαρονια κτλ ε η καμπυλη με αποτελειωσε. Με εστειλε σε ενδοκρινολογο και με διατροφη και 4-5 μετρησεις την ημερα το διατηρουσα, ευτυχως δεν εκανα ινσουλινη. 

Οχι εξετασεις για κυστικη δεν εκανα και νομιζω εχουμε λιγο περιθωριο. 

Εσεις θα κανετε; 

Ακομα δεν γραφονται... ελεος!

 


 Y8JZp2.png TL3Up2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Περαστικά στα άρρωστα μωράκια σας κ μανουλες. 

Εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα πάρει 14ως τον 6ο μετά ΜτΙ επιπλοκές έχασα 3 κ τελικά γέννησα +12 που τα έχασα γρήγορα τα πρώτα 8. Τώρα ξεκινάω +3 σε σχέση με τη προηγούμενη εγκυμοσύνη. Η κοιλιά μου άρχισε να φαίνεται μετά τον 5ο. Κ πάλι όχι πολύ. 

Κυστική ίνωση θα κάνω είμαι πολύ φοβιτσιαρα κ ξέρω περίπτωση που τις έτυχε κ δεν είχαν κάνει την εξέταση. 

 Καμπύλη κάνουν στον 6 κ εγω είχα διαβήτη κύησης οποτε θέλει προσοχή τώρα.


url%5Dcbf47431c9.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχα κανει στην πρωτη εγκυμοσυνη δεν μου το ειχε πει η γιατρος. 

Υπερηχο στηθους εχω κανει 2 φορες μετα τη γεννα οταν εκοψα το θηλασμο και με την μαστιτιδα την παρακολουθουσαμε να φυγει. 

Κανουμε και στην εγκυμοσυνη;


 Y8JZp2.png TL3Up2.png

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Titin said:

Δεν ειχα κανει στην πρωτη εγκυμοσυνη δεν μου το ειχε πει η γιατρος. 

Υπερηχο στηθους εχω κανει 2 φορες μετα τη γεννα οταν εκοψα το θηλασμο και με την μαστιτιδα την παρακολουθουσαμε να φυγει. 

Κανουμε και στην εγκυμοσυνη;

Εμένα μου είπε ο γιατρός μου να κάνω γιατί ότι έχουμε μεγαλώνει .. Κυστούλες , ινοαδενωματακια κτλ


Lilypie
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...