Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Αυγούστου 2017


Recommended Posts

Τιτιν έβαζα οποτε δεν μπορουσα να αναπνεύσω 2 φορες στο καθε ρουθούνι περιπου 5 φορες την ημερα πλεον βάζω πρωι μεσημερι βραδυ μιας κ εχω αρχισει να επανέρχομαι...Τα ιδια κ εμενα οτι δεν εχω τπτ, ειναι απλή ίωση κ ετσι ταλαιπωρούμε 8 μερες...

Σημερα πήγα στον παλιό μου γυναικολόγο εδω στα Χανια που του εχω περισσότερη εμπιστοσύνη γτ εχω την κύστη κ ενω ο αλλος στην Αθηνα επέμενε να μου την βγαλει ο γυναικολόγος μου στα Χανια ειπε δεν επεμβαίνουμε εκτός κ αν σπάσει η αρχισει να με πονάει κ ηρέμησα, μου σύστησε κ έναν φιλο του γυναικολόγο στην Αθηνα του μίλησε κ ετσι ηρέμησα να σας πω γτ ειλικρινά δεν ηξερα σε ποιον να παω, μεχρι που ειχα σκεφτει να ανεβοκατεβαίνω Χανια...

Ακουσαμε καρδούλααααα τι ωραίος ήχος;;; Νωρις σε σχεςη με τον γιο μου, ειμαι 6+4 κ ο υπέρηχος με βγαζει 6 εβδομάδων...


 FqBWp2.pngNRyFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα μου ειπε 3 φορες την ημερα ανα 8 ωρο απο ενα φσιτ.Καλα δεν  παιζει. Κανω εμετους. (σορρυ) κανω περιπου τοσο οσο λες, ας καλυτερεψει και θα το μειωσω. 

Μπραβο που ακουσατε καρδουλα! Τελειος ηχος οντως!

Εκλεισα και αυχενικη τελος μηνα... Αντε να δουμε!


 Y8JZp2.png TL3Up2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλες!!!

Calliope χρόνια πολλά και για το παιδάκι σου, να το χαίρεσαι και να το καμαρώνεις.

Σήμερα σηκώθηκα με δέκατα, 37,1 που για μένα θεωρείται πυρετός αφού το φυσιολογικό μου είναι κοντά στους 36 βαθμούς. Δεν νιώθω άρρωστη από ίωση ή κρυωμένη απλά πέρασα μια πολύ γερή συναισθηματική ένταση χτες και θεωρώ ότι είναι από αυτό. Παρόλα αυτά έχω ραντεβού το απόγευμα στο γιατρό για να μου γράψει μια αντιβίωση να έχω στο σπίτι αν χειροτερέψουν τα πράγματα. Προς το παρόν πήρα ένα ντεπόν αλλά δεν λέει να πέσει κάτω από 37. Το θέμα είναι ότι φοβάμαι πολύ σήμερα κορίτσια σαν να έχω κακό προαίσθημα και ζήτησα από το γιατρό να κάνουμε ξανά υπέρηχο για να ακούσω καρδούλα αλλιώς δεν θα ηρεμήσω. Πονάει κοιλιά, πονάει μέση, διάθεση στον πάτο, όλα μαζί... 

Calliope, αυτό λέω κάθε φορά για την καρδούλα, τι ωραίος ήχος! Βασικά, δεν έχω ακούσει ωραιότερη μουσική!

Όσο για το μπούκωμα που έχετε κάποιες, έχω κι εγώ εδώ και δύο εβδομάδες τουλάχιστον. Πότε κλείνει το ένα ρουθούνι, πότε και τα δύο εντελώς. Όταν μπορώ να το ανεχτώ βάζω φυσιολογικό ορό σταγόνα σταγόνα με σύριγγα (χωρίς τη βελόνα εννοείται) 5ml στο κάθε ρουθούνι. Είναι ότι πιο φυσικό και δεν έχει όριο στη χρήση. Αν φτάσω στο απροχώρητο, ειδικά το βράδυ αν ξαπλώσω για νάνι, χρησιμοποιώ παιδικό otrivin, αυτό συνέστησε ο γυναικολόγος αλλά πάντα με προσοχή, όχι υπερβολές. Το πολύ δύο σταγόνες σε κάθε ρουθούνι και όχι πάνω από δύο φορές τη μέρα. Προσωπικά σκευάσματα τύπο dexarina, ronal κτλ δεν θα τα χρησιμοποιούσα όσο και να υπέφερα, καλύτερα να ήμουν με τον ορό στο χαέρι. Έχω πολύ άσχημο παλιό περιστατικό, χρειάστηκε να κάνω έξι μήνες θεραπεία λόγω ζημιάς από ronal και πιστέψτε με δεν ήταν καθόλου εύκολη... Για αυτό προσοχή τι βάζετε στη μυτούλα σας και γενικά στον οργανισμό σας.


ydQBp2.png

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Calliope* είπε:

Τιτιν έβαζα οποτε δεν μπορουσα να αναπνεύσω 2 φορες στο καθε ρουθούνι περιπου 5 φορες την ημερα πλεον βάζω πρωι μεσημερι βραδυ μιας κ εχω αρχισει να επανέρχομαι...Τα ιδια κ εμενα οτι δεν εχω τπτ, ειναι απλή ίωση κ ετσι ταλαιπωρούμε 8 μερες...

Σημερα πήγα στον παλιό μου γυναικολόγο εδω στα Χανια που του εχω περισσότερη εμπιστοσύνη γτ εχω την κύστη κ ενω ο αλλος στην Αθηνα επέμενε να μου την βγαλει ο γυναικολόγος μου στα Χανια ειπε δεν επεμβαίνουμε εκτός κ αν σπάσει η αρχισει να με πονάει κ ηρέμησα, μου σύστησε κ έναν φιλο του γυναικολόγο στην Αθηνα του μίλησε κ ετσι ηρέμησα να σας πω γτ ειλικρινά δεν ηξερα σε ποιον να παω, μεχρι που ειχα σκεφτει να ανεβοκατεβαίνω Χανια...

Ακουσαμε καρδούλααααα τι ωραίος ήχος;;; Νωρις σε σχεςη με τον γιο μου, ειμαι 6+4 κ ο υπέρηχος με βγαζει 6 εβδομάδων...

χερομε calliope που ειναι ολα καλα και ακουσατε και καρδουλα ειδες ωραιος ηχος;;;;; σε ποιον γιατρο πας εδω στα χανια αν επιτρεπετε φυσικα;;;;;;


em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας μελλουσες μανουλες!!!! Σας προστεθηκε αλλη μια...ειμαι μελλουσα μανουλα κ εγω Αυγούστου πρωτα ο θεος! !χαρηκα πολυ που μπηκα στην παρεα σας! Καλη κ ευλογημενη χρονια να εχουμε κ τελειομηνες εγκυμοσυνες σε ολες μας!!

  • Μου αρέσει 1

ES6aEIw.jpgES6ap2.png[/url]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 minutes ago, xaroumenh mama είπε:

χερομε calliope που ειναι ολα καλα και ακουσατε και καρδουλα ειδες ωραιος ηχος;;;;; σε ποιον γιατρο πας εδω στα χανια αν επιτρεπετε φυσικα;;;;;;

Παω στον Μαρινάκη σε αυτόν που δεν σε βάζει με το παραμικρό στο χειρουργειο που ειναι παντα χαλαρός κ ανθρωπος τι να πω...


 FqBWp2.pngNRyFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Στελλινα 1987 είπε:

Καλησπέρα σας μελλουσες μανουλες!!!! Σας προστεθηκε αλλη μια...ειμαι μελλουσα μανουλα κ εγω Αυγούστου πρωτα ο θεος! !χαρηκα πολυ που μπηκα στην παρεα σας! Καλη κ ευλογημενη χρονια να εχουμε κ τελειομηνες εγκυμοσυνες σε ολες μας!!

Γεια σου Στελλίνα, καλώς ήρθες στην παρέα μας!

Τις καλύτερες ευχές για μια ομαλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη! 

  • Μου αρέσει 1

ydQBp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Στελλινα 1987 είπε:

Καλησπέρα σας μελλουσες μανουλες!!!! Σας προστεθηκε αλλη μια...ειμαι μελλουσα μανουλα κ εγω Αυγούστου πρωτα ο θεος! !χαρηκα πολυ που μπηκα στην παρεα σας! Καλη κ ευλογημενη χρονια να εχουμε κ τελειομηνες εγκυμοσυνες σε ολες μας!!

Καλώς ήρθες στην παρεα μας με το καλο το μωρακι σου!!!

  • Μου αρέσει 1

 FqBWp2.pngNRyFp2.png

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Calliope* είπε:

Παω στον Μαρινάκη σε αυτόν που δεν σε βάζει με το παραμικρό στο χειρουργειο που ειναι παντα χαλαρός κ ανθρωπος τι να πω...

τον ιδιο γιατρο εχουμε...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ειναι παραα πολυ χαλαρος και παρα πολυ καλος πιστευω...!!!!!

51 minutes ago, Στελλινα 1987 είπε:

Καλησπέρα σας μελλουσες μανουλες!!!! Σας προστεθηκε αλλη μια...ειμαι μελλουσα μανουλα κ εγω Αυγούστου πρωτα ο θεος! !χαρηκα πολυ που μπηκα στην παρεα σας! Καλη κ ευλογημενη χρονια να εχουμε κ τελειομηνες εγκυμοσυνες σε ολες μας!!

καλος ορισες να εχεις μια χαρουμενη ηρεμη υγειη και τελειομηνη εγκυμοσυνη...!!!!


em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, xaroumenh mama είπε:

τον ιδιο γιατρο εχουμε...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ειναι παραα πολυ χαλαρος και παρα πολυ καλος πιστευω...!!!!!

καλος ορισες να εχεις μια χαρουμενη ηρεμη υγειη και τελειομηνη εγκυμοσυνη...!!!!

Ελα;;; Μα για αυτο δεν θα τον άλλαζα με τπτ αλλα τι να κανω που έφυγα απο Χανια....τουλαχιςτον τον εμπιστεύομαι ως προς οτι μου σύστησε φιλο του γυναικολόγο κ με καθησύχασε οτι μπορω να εχω εποικινωνια μαζι του.


 FqBWp2.pngNRyFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα!! Στελλίνα καλώς ήρθες και εσυ στην καλοκαιρινή παρέα μας!Οι αρρωστούλες καλυτέρεψαν καθόλου;

Αχ βρε κορίτσια καθε φορά που διαβαζω για την κρητη μου τρεχουν τα σάλια. Δυστυχως δεν εχω ερθει ποτε, αλλα ειχαμε καποτε μια γειτονισσα (δεν θυμαμαι απο που ομως στην κρητη) ημουν 16 χρονων τοτε και μου εφερνε κατι σαν πιτακια τηγανιτα, με μυζηθρα, ανθότυρο (θα σας γελάσω) και ηταν πασπαλισμενα με ζαχαρη και κανελα. Περασαν τα χρονια,δεν την ξαναειδα αλλα εμειναν χαραγμενα στη μνημη μου να τα σκεφτομαι και να ξεροκαταπίνω:-Pουτε καν ξερω πως λεγονται για να αναζητησω καμια συνταγη.

Ειδαμε και τα ανθρωπακια μας σημερα, 2 εκατοστα ηταν κ τα δυο με 179 και 190 παλμους αντιστοιχα.

 

  • Μου αρέσει 2

FuIpp2.png
zmn9p2.png
 
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Karmaki είπε:

Καλησπέρα!! Στελλίνα καλώς ήρθες και εσυ στην καλοκαιρινή παρέα μας!Οι αρρωστούλες καλυτέρεψαν καθόλου;

Αχ βρε κορίτσια καθε φορά που διαβαζω για την κρητη μου τρεχουν τα σάλια. Δυστυχως δεν εχω ερθει ποτε, αλλα ειχαμε καποτε μια γειτονισσα (δεν θυμαμαι απο που ομως στην κρητη) ημουν 16 χρονων τοτε και μου εφερνε κατι σαν πιτακια τηγανιτα, με μυζηθρα, ανθότυρο (θα σας γελάσω) και ηταν πασπαλισμενα με ζαχαρη και κανελα. Περασαν τα χρονια,δεν την ξαναειδα αλλα εμειναν χαραγμενα στη μνημη μου να τα σκεφτομαι και να ξεροκαταπίνω:-Pουτε καν ξερω πως λεγονται για να αναζητησω καμια συνταγη.

Ειδαμε και τα ανθρωπακια μας σημερα, 2 εκατοστα ηταν κ τα δυο με 179 και 190 παλμους αντιστοιχα.

 

Καλησπέρα karmaki! Σας ευχαριστώ πολυ!! Επειδη μενω Κρητη κ ξερω ποσο νοστιμα ειναι αυτα ..συμπάσχω μαζι σου..ειναι τα γλυκα σκαλτσουνια!σου παραθετω κ την συνταγη..συγχωρεστε με αν δεν επρεπε..

ΥΛΙΚΑ

700 γραμμάρια φαρίν απ
1 ποτήρι ρακί
1 ποτήρι σπορέλαιο
3 κουταλιές ζάχαρη άχνη
1 κουταλάκι μπέικιν πάουντερ
1 πρέζα αλάτι

Γέμιση
1 ποτήρι μαρμελάδα πορτοκάλι
3 κουταλιές μέλι
Ξύσμα ενός πορτοκαλιού
1 φλιτζάνι καρύδια χονδροκομμένα
½ φλιτζάνι αμύγδαλα ψιλοκομμένα
½ φλιτζάνι σταφίδες ξανθές
1 κουταλιά κανέλα
½  κουταλάκι του γλυκού γαρύφαλλο
½ κουταλάκι του γλυκού μοσχοκάρυδο
Για το πασπάλισμα
300 γραμμάρια ζάχαρη άχνη
1 ποτηράκι κανέλα

ΕΚΤΕΛΕΣΗ
Σε μια λεκάνη ρίχνουμε το σπορέλαιο μαζί με τη ρακί, το αλάτι και την άχνη, προσθέτοντας σιγά – σιγά το αλεύρι και φτιάχνουμε μια μαλακή εύπλαστη ζύμη, την οποία αφήνουμε να ξεκουραστεί για μια ώρα. Κατόπιν πλάθουμε μικρά μπαλάκια σαν καρύδια, τα οποία πατάμε με την παλάμη μας ώστε να γίνουν μικρά πιττάκια. Τα απλώνουμε πάνω σε λαδόκολλα που έχουμε βάλει πάνω στο ταψί του φούρνου και τα γεμίζουμε με μια κουταλιά από τη γέμιση που ήδη έχουμε φτιάξει. 
Τη γέμιση τη φτιάχνουμε ανακατεύοντας όλα τα υλικά της γέμισης μαζί σε ένα μπολ. 

Μόλις γεμίσουμε με μια κουταλιά το κάθε πιττάκι, το κλείνουμε, για να πάρει σχήμα μισοφέγγαρου και το πατάμε γύρω – γύρω με ένα πιρούνι για να κλείσει καλά και να κάνει και σχέδιο. Σε προθερμασμένο αερόφουρνο στους 170 ψήνουμε για είκοσι λεπτά τα σκαλτσούνια μας και όταν είναι έτοιμα, τα πασπαλίζουμε με άχνη και κανέλα και τα στολίζουμε σε πιατέλα. 

  • Μου αρέσει 1

ES6aEIw.jpgES6ap2.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Θα τρελλαθώ βρε κοπέλα μου!!!!! Δεν το πιστευω σε ευχαριστώ πολύ!!!!!

Εδώ στο καφέ επιτρέπεται να συζητάμε τα πάντα μην αγχωνεσαι. Στο parents νομιζω εισαι λίγο πιο περιορισμένος εντος θεμάτων. Και παλι σε υπερευχαριστώ!

  • Μου αρέσει 1

FuIpp2.png
zmn9p2.png
 
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Karmaki είπε:

Θα τρελλαθώ βρε κοπέλα μου!!!!! Δεν το πιστευω σε ευχαριστώ πολύ!!!!!

Εδώ στο καφέ επιτρέπεται να συζητάμε τα πάντα μην αγχωνεσαι. Στο parents νομιζω εισαι λίγο πιο περιορισμένος εντος θεμάτων. Και παλι σε υπερευχαριστώ!

Χαχαχαχαχαχα....να σαι καλα κοπελα μου..ειδικα τωρα πια οτι επιθυμησουμε πρεπει να το τρωμε εε;;; (μετα κ παλι με το μετρο) :)

  • Μου αρέσει 1

ES6aEIw.jpgES6ap2.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Στελλινα 1987 είπε:

Χαχαχαχαχαχα....να σαι καλα κοπελα μου..ειδικα τωρα πια οτι επιθυμησουμε πρεπει να το τρωμε εε;;; (μετα κ παλι με το μετρο) :)

Ναι, Στελλινα μου . Αν και υπάρχουν αρκετα απαγορευτικά στην εγκυμοσύνη και εχω φτασει να ψειριζω πολυ το τι θα φάω ενω θελω να κατεβασω τα παντα. 

Εσάς πως σας κατευθυνε ο γιατρος σας απο θεμα φαγητου;τα ναι και όχι;

 


FuIpp2.png
zmn9p2.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...