Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Αυγούστου 2017


Recommended Posts

Εμείς θα βγούμε με δύο φιλικά ζευγάρια για φαγητό σε ενα εστιατορειο με θεα την Ακροπολη. Ανήμερα στους δικούς μου... Δεν είμαι για τραπεζώματα στο σπίτι φέτος..

Εσείς?


Lilypie
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κι από εμένα και χρόνια πολλά!

Είμαι η Έλενα κι αν όλα πάνε καλά θα γίνω κι εγώ μανούλα τον Αύγουστο, συγκεκριμένα έχω ΠΗΤ 01/08/17 με ΤΕΠ 23/10/16.

Είμαι 39 ετών, είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη περίπου μετά από ένα εξάμηνο προσπαθειών και αν εξαιρέσουμε τους φριχτούς πόνους από τις συσπάσεις που είχα μέχρι και την 5η εβδομάδα, τις τρελές καούρες που έχω εδώ και τρεις μέρες, γενικά την περνάω αρκετά ομαλά και παρακαλάω κάθε μέρα τον Θεό να συνεχίσει έτσι. Όχι μόνο για μένα αλλά για όλες τις γυναίκες που είτε είναι είτε επιθυμούν να είναι στην ίδια θέση. 

Χαίρομαι πολύ που σας βρήκα για να μοιραζόμαστε τις καθημερινές εμπειρίες αλλά και ανασφάλειες μας κάποιες φορές. Προσωπικά προσπαθώ να κρατώ θετική στάση γιατί έχουμε ήδη έναν αγχωμένο στο σπίτι (ναι, καλά καταλάβατε, τον μέλλοντα πατέρα) και κάποιος πρέπει να κρατάει τις ισορροπίες ;)

Εύχομαι σε όλες υπέροχη εγκυμοσύνη και να κρατήσετε γερά μωράκια στα χέρια σας!

 


ydQBp2.png

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, **Elena** said:

Γεια σας κι από εμένα και χρόνια πολλά!

Είμαι η Έλενα κι αν όλα πάνε καλά θα γίνω κι εγώ μανούλα τον Αύγουστο, συγκεκριμένα έχω ΠΗΤ 01/08/17 με ΤΕΠ 23/10/16.

Είμαι 39 ετών, είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη περίπου μετά από ένα εξάμηνο προσπαθειών και αν εξαιρέσουμε τους φριχτούς πόνους από τις συσπάσεις που είχα μέχρι και την 5η εβδομάδα, τις τρελές καούρες που έχω εδώ και τρεις μέρες, γενικά την περνάω αρκετά ομαλά και παρακαλάω κάθε μέρα τον Θεό να συνεχίσει έτσι. Όχι μόνο για μένα αλλά για όλες τις γυναίκες που είτε είναι είτε επιθυμούν να είναι στην ίδια θέση. 

Χαίρομαι πολύ που σας βρήκα για να μοιραζόμαστε τις καθημερινές εμπειρίες αλλά και ανασφάλειες μας κάποιες φορές. Προσωπικά προσπαθώ να κρατώ θετική στάση γιατί έχουμε ήδη έναν αγχωμένο στο σπίτι (ναι, καλά καταλάβατε, τον μέλλοντα πατέρα) και κάποιος πρέπει να κρατάει τις ισορροπίες ;)

Εύχομαι σε όλες υπέροχη εγκυμοσύνη και να κρατήσετε γερά μωράκια στα χέρια σας!

 

Καλως ήρθες Ελενα! Είμαστε πολύ κοντά!

Εγώ έχω ΠΗΤ 2/8!

Καλή εγκυμοσύνη και σε σενα και με το καλό το Αυγουστιάτικο μωράκι!


Lilypie
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες! Μαζευτηκαμε αρκετες τελικα! Αλλα δεν μπαινουν συχνα ολες! 

Εμεις τπτ σπιτι οι 3 μας. Θα μαγειρεψω τπτ και θα κατσουμε τα δυο μας. Ο μικρος κοιμαται πολυ νωρις παντα οποτε... Να το χαρειτε τωρα που μπορειτε με τις εξοδους τετοιες μερες! Μετα δεν σου παει η καρδια να το αφησεις το παιδι να βγεις...


 Y8JZp2.png TL3Up2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλώς ήρθες Έλενα!!

 moustokoulouro καλά θα κάνεις να κάνεις υπέρηχο είχα κ εγώ πριν την προηγούμενη εγκυμοσύνη πολλά ινοαδενωματα ,είχαν διογκωθεί στην εγκυμοσύνη κ είχα τρεχαματα αλλά είναι καθαρά λόγω ορμονών. Με το θηλασμό εξαφανίστηκαν όλα κ ως τώρα δεν έχω ξαναβγάλει.

Εμείς Πρωτοχρονιά είναι να πάμε στο χωριό ,αλλά μια που αρρώστησε ο άντρας μου μία η μητέρα μου, κάτι τ; Χιόνια δεν έχουμε καταφέρει ακόμα να φύγουμε! Ίσως αύριο το πρωί !!


url%5Dcbf47431c9.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ σας ευχαριστώ πολύ για την υποδοχή!

Πιστεύω μετά τις γιορτές και αφού συνέλθουν και οι αρρωστούλες θα μαζευτούμε όλες. Ειδικά τις ημέρες της αυχενικής, πάρτυ θα κάνουμε!

Προσωπικά με τις ιώσεις δεν θέλω να πολυβγαίνω, μόνο αν είναι απαραίτητο, όπως π.χ. να πάμε στο γιατρό. Ειδικά καφετέριες, ταβέρνες κτλ τα αποφεύγω γιατί το τελευταίο που θέλω είναι να κρεβατωθώ τώρα με το νινάκι στην κοιλιά.

  • Μου αρέσει 1

ydQBp2.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο εμεναα πριν λιγο σχολασα και εκατσα λιγο να χαλαρωσω..!!!! ευχομαι περαστικα στα αρρωστα κοριτσια και καλος ηρθες ελενα να εχεις μια καλη και τελειωμηνη εγκυμοσυνη..!!!!! στην πρωτη μου γεννα πηρα 12 κιλα απο τα οποια εχασα 8 στο μευτηριο γυρισα με 4 κιλα στο σπιτι τα δυο τα εχασα μεσα στην βδομαδα και τα αλλα δυο μεσα στις 40 μερες..!!!!! αλλα πραγματικα ειχα κανει τρομερη κατακρατηση παρα παρα πολυ...!!!!! σε αυτη την εγκυμοσυνη ξεκινησα 55 κιλα και παραμενω ακομα στασημη αλλα ειναι και νωρις ακομα.!! τωρα η κοιλιτσα μου ξεκινησε να πεις οτι φενοταν στον 7 μηνα ποιο πριν πολλοι λιγοι καταλαβεναν οτι ειμαι εγκυος οσοι ηξεραν το σωμα μου καλα...!!! τωρα ομως αν και ειμαι μονο εναμιση μηνων ακομα η κοιλιτσα εχει ηδη φουσκωσει μου φενεται...!!!!


em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kat21 said:

Καλώς ήρθες Έλενα!!

 moustokoulouro καλά θα κάνεις να κάνεις υπέρηχο είχα κ εγώ πριν την προηγούμενη εγκυμοσύνη πολλά ινοαδενωματα ,είχαν διογκωθεί στην εγκυμοσύνη κ είχα τρεχαματα αλλά είναι καθαρά λόγω ορμονών. Με το θηλασμό εξαφανίστηκαν όλα κ ως τώρα δεν έχω ξαναβγάλει.

Εμείς Πρωτοχρονιά είναι να πάμε στο χωριό ,αλλά μια που αρρώστησε ο άντρας μου μία η μητέρα μου, κάτι τ; Χιόνια δεν έχουμε καταφέρει ακόμα να φύγουμε! Ίσως αύριο το πρωί !!

Τι τρεχάματα είχες?? Τι εννοείς είναι καθαρά λόγω ορμονών? Φευγουν με το θηλασμό κι αυτά που έχουμε απο πριν η αυτά που βγαίνουν στην εγκυμοσύνη?


Lilypie
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου χαρούμενη μαμά! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ κι ανταποδίδω.

Με τα κιλά εγώ δεν έχω ασχοληθεί καν ακόμη, γενικά ποτέ δεν το είχα με τη ζυγαριά :-D. Λογικά θα αρχίσει να με ζυγίζει ο γιατρός από το δεύτερο τρίμηνο. Εξ όψεως θεωρούμαι κανονική, ούτε πολύ αδύνατη ούτε γεμάτη. Αλλά πραγματικά, σαν κι εσένα, άρχισε από πολύ νωρίς να φουσκώνει η κοιλίτσα. Νομίζω θα αρχίσω να ψάχνω ρούχα εγκυμοσύνης πριν καν κλείσω τον τρίτο έτσι όπως πάω :P


ydQBp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, moustokoulouro είπε:

Τι τρεχάματα είχες?? Τι εννοείς είναι καθαρά λόγω ορμονών? Φευγουν με το θηλασμό κι αυτά που έχουμε απο πριν η αυτά που βγαίνουν στην εγκυμοσύνη?

Εγώ τα είχα από πρίν , μεγάλωσαν στην εγκυμοσύνη κ μετά έφυγαν εντελώς. Κ ακόμα δεν έχω ξαναβγάλει. Το θαύμα του θηλασμού έλεγε. Βέβαια κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Εσένα μπορεί να μην αλλάξουν καθόλου!!!


url%5Dcbf47431c9.png

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες Έλενα !!!  

Καλησπέρα σε όλες!Πως ειστε; Στο θεμα για τα κιλα που λέγατε Εγω κορίτσια στην προηγουμενη εγκυμοσυνη εως και την 14η εβδομαδα που εφτασα μονο, η κοιλιά μου ήταν πλάκα, ήμουν 48 κιλά και τόσα παρέμεινα. Και τώρα ξεκινησα 48 αλλα εχω πάει 50 και ειμαι 8εβδ.2ημ.. δεν μπορω χωρις ψωμι, φρυγανιες, κρακερακια,δημητριακα!Μόνο αυτα κάνουν ζάφτι το στομάχι μου.. θα φαω βεβαια και πρωτεινη σχεδον καθε μερα,οσπρια,λαχανικα αλλα καθε δυο ωρες ρε κοριτσια ποναει και καιει πολυ το στομαχι μου και αν δεν φαω εστω φρυγανια υποφερω!Ξυπναω μεσα στον υπνο μου και τρωω τις φρυγανιες που εχω στο κομοδίνο. Φοβαμαι την υπερβολικη καταναλωση υδατανθρακων αλλα πραγματικα μονο ετσι δεν υποφερω και δεν ξερω καποια εναλλακτική.


FuIpp2.png
zmn9p2.png
 
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Karmaki :)

Δεν μπορείς να φανταστείς πως σε νιώθω με το κάψιμο στο στομάχι! Από χτες έχω τρελαθεί, σήμερα δε μέχρι κι εμετό μου έφερε. Ότι κι αν δοκίμασα (κρακεράκια, γάλα, ψωμί) δεν έπιανε τίποτα για να ηρεμήσει πάνω από τρία λεπτά ο πόνος και το τσούξιμο. Έγινε τόσο ανυπόφορο που πήρα το γιατρό, μου συνέστησε gaviscon σιρόπι, είναι κατάλληλο για εγκύους γιατί δεν περνάει στο μωρό. Μόλις ηρέμησα λίγο!


ydQBp2.png

Link to comment
Share on other sites

για τις καουρες μπορειτε να παρετε και τα σιμεκο μου τα ειχε πρωτηνει ο γιατρος μου και πραγματικα ανακουφιζουν πολυ......οσο για τους υδατανθρακες απο μονοι τους δε παχαινουν... το προβλημα με τους υδατανθρακες ειναι για οσους εχουν αυξημενο ζαχαρο.... 


em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...