Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 14 minutes ago, Blue Velvet said:

      Συγχαρητήρια ❤️🥰Με το καλό μια γλυκιά εγκυμοσύνη και να γεμίσει η αγκαλιά σου μωράκια 🥰🥰🥰

      Ευχαριστω πολύ κοπέλα  μου αμήν !!! Εύχομαι και σε σενα γρήγορη εμβρυομεταφορα με θετικά αποτελέσματα !!! Να χαίρεσαι την κορούλα σου !

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Αυγούστου 2017


Recommended Posts

3 minutes ago, Karmaki είπε:

Ναι, Στελλινα μου . Αν και υπάρχουν αρκετα απαγορευτικά στην εγκυμοσύνη και εχω φτασει να ψειριζω πολυ το τι θα φάω ενω θελω να κατεβασω τα παντα. 

Εσάς πως σας κατευθυνε ο γιατρος σας απο θεμα φαγητου;τα ναι και όχι;

 

Εγω ειμαι το αντιθετο..δεν ξερω γιατι μου εχει κοπει η ορεξη..τρωω μονο μονο γιατινπρεπει να φαω κατι ανα 3 ωρες..αλλα η γιατρος λεει ότι πολλές φορες ειναι φυσιολογικο αυτο..Πολυ καλα πλυμενα λαχανικα, πολυ καλοψημενο κρεας κ οσο μπορουμε απαχο, αφθονα φρούτα, νερο αρκετο,ζυμαρικα κ ψωμι κ ρυζι ολικης εχουνε πιο πολλες πρωτεινες μεσα.οχι στο αλκοολ κ 1-2 φλυτζανια καφε ο οποιος καλο θα ηταν να ναι ντεκαφεινε.

  • Μου αρέσει 1

ES6aEIw.jpgES6ap2.png[/url]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κυρίως προσέχουμε τι τρώμε απέξω οπως λαχανικά κ κρέας...

εγω οπως στην προηγούμενη εγκυμοςυνη κ τωρα τρώω πολυ απέξω μιας κ δεν μαγειρεύω μονο για το παιδι οταν δεν εχει παιδικο....

Δεν τρώω λαχανικά καθολου ετσι κ αλλιως...

Δεν κανει να πίνουμε ποτό 

καφε δεν ξερω γτ δεν πίνω αυτα..

Στην 1η εγκυμοςυνη επειδη το 1ο 3μηνο εκανα πολλουυυς εμετούς μετα το έριξα στο φαγητο...

Τωρα εχω ναυτίες μονο το πρωι κ γενικα δεν εχω όρεξη για φαγητο τρώω αναγκαστικά...


 FqBWp2.pngNRyFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά πλυμμένα λαχανικά και φρούτα, πρώτα με λευκό ξύδι και μετά με πολύ τρεχούμενο νερό, καλοψημένο κρέας και ψάρι με ενα τεράστιο όχι στα ήδη κατεψυγμένα των σούπερ μάρκετ (π.χ. fishsticks), φυτικές ίνες για τη δυσκοιλιότητα, ένα καφέ την ημέρα αλλά όχι στιγμιαίο, αναψυκτικά με μέτρο και από τα τύπου κόλα την green, όχι τη γνωστή, να αποφεύγω ότι μπορεί να έχει ωμό αυγό όπως η μαγιονέζα κι απο λιχουδιές ότι θέλω αλλά με μέτρο πάντα.


ydQBp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μανούλες!! Από φαγητά τρώω ότι μπορώ να κρατήσω. Δυστυχώς πολλά ψωμιά, αλλά τα κρέατα είναι πολύ καλά ψημένα και αρκετά φρούτα. Νερό δεν μπορώ να κρατήσω πολύ οπότε παίρνω καμιά Σπράιτ χωρίς καφεϊνη και ζάχαρη. Καφέ η αλήθεια είναι ότι δεν μου κάνει πλέον όρεξη να πιω. Τα κράκερ είναι απαραίτητως πάντα δίπλα μου!!! Όπως έχω ξαναπεί, δεν με απασχολεί αν θα πάρω κιλά. Με ενδιαφέρει να είναι καλά το μωράκι μας!

Πως κάνουμε υπομονή μέχρι την αυχενική βρε κορίτσια! Προσπαθώ να μην το σκέφτομαι αλλά δεν γίνεται!

Link to comment
Share on other sites

Αυγουστιάτικα μπεμπάκια 2017!!! Με το καλό!!!

Ritsalondon: ΠΗΤ 1/8

Rosali: ΠΗΤ 2/8

Moustokoulouro: ΠΗΤ 2/8

Miss marple: ΠΗΤ 5/8 Διδυμάκια

Titin: ΠΗΤ 8/8

Karmaki: ΠΗΤ 9/8 Διδυμάκια

Xaroumenh mama: ΠΗΤ 18/8

Nini8492: ΠΗΤ 25/8

Calliope*: ΠΗΤ 27/8

Βαλεντίνα30: ΠΗΤ ???

Ariadne29: ΠΗΤ ???

Kat21: ΠΗΤ ???

Στελλινα 1987: ΠΗΤ ???

Καλημέρα, καλημέρα! Στελλίνα, καλωσήρθες στην παρεούλα μας! Σε πρόσθεσα ήδη στη λίστα μας και περιμένουμε να μας πεις ΠΗΤ για να τη συμπληρώσω! Το 28/8 που γράφει το τικεράκι σου ισχύει;

Εγώ χθες πήγα στο γιατρό και είδα το μικρούλι! Έχει γίνει ολόκληρο παιδάκι! Κουνούσε χεράκια και ποδαράκια και ήταν μια ζωγραφιά! Έχω κλείσει αυχενική για τις 18 του μήνα. Θα είμαι η πρώτη που θα κάνει αυχενική ή μου φαίνεται;;;


My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερούδια ! Ροζαλι εχω χασει το μετρημα με τοσες που ειμαστε!!! Πρεπει να βαλουμε κατω και τις αυχενικες! Εγω την αλλη βδομαδα  θα παω να μου παρουν αιμα papp-a.Εν τω μεταξυ κανουν καμια 15αρια μερες να βγουν τα αποτελεσματα μου ειπαν.Οποτε οταν τα εχει στα χερια του ο γιατρος θα κλεισω ραντεβου και για την αυχενικη.Θα ειμαι  στη 12η εβδομαδα καθως τα υπολογιζω.

Αχ ολα δεξιά να μας ερθουν βρε κορίτσια


FuIpp2.png
zmn9p2.png
 
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Calliope* said:

Καλημερα κοριτσια...εγω ειμαι καλυτερα λιγο μπούκωμα μου εχει μείνει..

Σε ποια εβδομαδα κλείσατε αυχενική;

Πρεπει να κλείσουμε απο τοσο νωρις;

Εγώ όταν θα την κάνω θα διανύω την 13η εβδομάδα. Μου είπε ότι αυτή είναι η καλύτερη εβδομάδα για να γίνει.


My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα... Χτες πήγα στο γιατρό είδαμε σάκο όλα καλά... Μου έγραψε και ουτροτζεσταν γτ κουράζομαι πολύ και είμαι χάλια με εμετούς.. Και στην πρώτη εγκυμοσύνη αύτα τα χάπια με είχαν γονατίσει... Θέλει να κάνω εξέταση για κυστική ινωση και θα κάνω την πρώτη καμπύλη σακχάρου την Κυριακή.... 

 

Link to comment
Share on other sites

rosali οντως..και εμενα ετσι μου ειπε12.5 με 13.5 εβδομαδων οτι ειναι το ιδανικο για αυχενικη.

Sirena μπράβο κοριτσι μου!  Επειδη δεν εχω ιδεα σε καποια πραγματα ακομα..την καμπύλη μπορουμε να την κανουμε τοσο προωρα; Νομιζα γινεται γυρω στον 7ο μηνα. Εμενα πριν απο καθε υπερηχο εκτος απο βαρος και πιεση μου μετρανε το ζαχαρο στα ουρα με ενα ειδικο στικάκι.Η καμπύλη ειναι πιο εξειδικευμενη να υποθέσω;


FuIpp2.png
zmn9p2.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω έψαξα κ ειδα οτι την ειχα κανει 12+5 την προηγούμενη φορα...

υπαρχει στην αθηνα θεμα με τα ραντεβού δηλ υπαρχει περίπτωση να μην βρω αν κλείσω αργοτερα;

Σιρενα σε ποια εβδομαδα εισαι; ειδες κ εσυ το σακουλάκι σου ολα καλα.

 

Καρμακι εγω ειχα κανει μονο στον 7ο την καμπύλη τωρα δεν ξερω γτ κάποιοι προτείνουν κ στην αρχη.


 FqBWp2.pngNRyFp2.png

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Karmaki said:

rosali οντως..και εμενα ετσι μου ειπε12.5 με 13.5 εβδομαδων οτι ειναι το ιδανικο για αυχενικη.

Sirena μπράβο κοριτσι μου!  Επειδη δεν εχω ιδεα σε καποια πραγματα ακομα..την καμπύλη μπορουμε να την κανουμε τοσο προωρα; Νομιζα γινεται γυρω στον 7ο μηνα. Εμενα πριν απο καθε υπερηχο εκτος απο βαρος και πιεση μου μετρανε το ζαχαρο στα ουρα με ενα ειδικο στικάκι.Η καμπύλη ειναι πιο εξειδικευμενη να υποθέσω;

Σοβαρά; Τι στικάκι είναι αυτό; Θα το ψάξω γιατί έχω τάση για γλυκά αυτή τη φορά και φοβάμαι μη μου ανέβει το ζάχαρο.

Εμένα το χειρότερό μου είναι η μέτρηση του βάρους. Τις προηγούμενες μέρες κάνω δίαιτα μη με δείξει παραφουσκωμένη, άσε που μόνο με μαγιώ δεν πηγαίνω να ζυγιστώ. Κοιτάω κάθε φορά να βάλω τα πιο λεπτά και ελαφριά ρούχα που έχω!

4 minutes ago, Calliope* said:

Εγω έψαξα κ ειδα οτι την ειχα κανει 12+5 την προηγούμενη φορα...

υπαρχει στην αθηνα θεμα με τα ραντεβού δηλ υπαρχει περίπτωση να μην βρω αν κλείσω αργοτερα;

Σιρενα σε ποια εβδομαδα εισαι; ειδες κ εσυ το σακουλάκι σου ολα καλα.

 

Καρμακι εγω ειχα κανει μονο στον 7ο την καμπύλη τωρα δεν ξερω γτ κάποιοι προτείνουν κ στην αρχη.

Άρα στην 13η ήσουν κι εσύ. Μια χαρά.

Εγώ πάντως επειδή δεν ρισκάρω να μην βρω ραντεβού την κατάλληλη στιγμή ή στο γιατρό/κέντρο που θέλω, παίρνω τηλ και κλείνω από νωρίς. Και στη β επιπέδου πρώτα ο Θεός, καθώς και στον υπέρηχο καρδιάς εμβρύου έτσι θα κάνω.


My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Καλή Χρονιά κορίτσια!!!

Αρρώστησα κι εγω τελικά... Γαστρεντερίτιδα.. Ευτυχώς δεν κράτησε πολύ. 

Σήμερα έχω υπέρηχο κι έχω τρελή αγωνία. Εχουμε σχεδόν 2 βδομάδες να το δουμε και μου φαίνεται αιώνας


Lilypie
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, moustokoulouro said:

Καλημέρα και Καλή Χρονιά κορίτσια!!!

Αρρώστησα κι εγω τελικά... Γαστρεντερίτιδα.. Ευτυχώς δεν κράτησε πολύ. 

Σήμερα έχω υπέρηχο κι έχω τρελή αγωνία. Εχουμε σχεδόν 2 βδομάδες να το δουμε και μου φαίνεται αιώνας

Περαστικά. Να μας πεις νέα σου, μουστοκούλουρο. Θα έχει μεγαλώσει πολύ και το δικό σου. Ολόκληρο παιδάκι θα είναι!


My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια! 

Η καμπυλη για να δειξει σωστα πρεπει να ειναι στον 7 ο μηνα ετσι μου ειχε πει η γυναικολογος στην προηγουμενη εγκυμοσυνη. Ωστοσο μετραμε αιμα σακχαρου ουρα και γλυκοζηλιωμενη. 

Αυχενικη και PAp-a να ξερετε πρεπει να γινουν την ιδια μερα οχι με αποσταση ημερων.Εγω εκλεισα για τις 30 του μηνα. 

Και εμενα μου ειπε 25/1 με 5/2 να γινει η αυχενικη.

Με το κρυωμα ειμαι καπως καλυτερα, αλλα ολος ο κοσμος ειναι αρρωστος! Τι κακο και αυτο!

Calliope συγνωμη δεν σου ευχηθηκα για το μικρο σου ! Πολυχρονος να ειναι!!!


 Y8JZp2.png TL3Up2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...