Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Μανούλες Αυγούστου 2017


Recommended Posts

Elena πολυ σωστα τα βρισκω ολα αυτα που λές. Είμαι πολύ μπερδεμενη με το θέμα ..και το ψαχνω πολυ..δηλαδη εσεις δινετε αιμα για το pappa test βγαινουν τα αποτελεσματα την ιδια ημερα και κανετε καπάκι την αυχενικη; Ολα την ιδια ημέρα;

Καλα εγω ειμαι κα τρελη...δεν το χω και σε τιποτα να ερθω ελλαδα...


FuIpp2.png
zmn9p2.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 minute ago, Karmaki said:

Elena πολυ σωστα τα βρισκω ολα αυτα που λές. Είμαι πολύ μπερδεμενη με το θέμα ..και το ψαχνω πολυ..δηλαδη εσεις δινετε αιμα για το pappa test βγαινουν τα αποτελεσματα την ιδια ημερα και κανετε καπάκι την αυχενικη; Ολα την ιδια ημέρα;

Καλα εγω ειμαι κα τρελη...δεν το χω και σε τιποτα να ερθω ελλαδα...

Ναι. Σίγουρα γίνονται την ίδια μέρα όλες οι εξετάσεις. Απλώς δεν θυμάμαι αν τα αποτελέσματα της papp-a βγαίνουν την ίδια μέρα. Νομίζω ότι βγαίνουν σε μερικές μέρες, απλώς την ημέρα που σου παίρνουν αίμα έχεις κάνει και την αυχενική, οπότε συνεκτιμώνται μαζί και έτσι βγαίνει το συνολικό ρίσκο.


My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Karmaki είπε:

Elena πολυ σωστα τα βρισκω ολα αυτα που λές. Είμαι πολύ μπερδεμενη με το θέμα ..και το ψαχνω πολυ..δηλαδη εσεις δινετε αιμα για το pappa test βγαινουν τα αποτελεσματα την ιδια ημερα και κανετε καπάκι την αυχενικη; Ολα την ιδια ημέρα;

Καλα εγω ειμαι κα τρελη...δεν το χω και σε τιποτα να ερθω ελλαδα...

Το ιδανικό είναι αυτό, να βγουν την ίδια μέρα. Κι εμείς το ψάξαμε πολύ, βρήκαμε εμβρυολόγο που έχει συνεργασία με μικροβιολογικό οπότε με το που θα τελειώσει η αυχενική θα έχουμε και τα αποτελέσματα της αιματολογικής. Προσωπικά το θεωρώ τεράστιο άγχος να έπρεπε να περιμένω μέρες για να δω αν το μωρό μου είναι καλά. Και το άγχος της μητέρας είναι πολύ κακή συντροφιά για το νινί στην κοιλίτσα...

19 minutes ago, Rosali είπε:

Κι εγώ πάντως νομίζω ότι θα εμπιστευόμουν περισσότερο την αμνιοπαρακέντηση. Το θετικό με τα τεστ αίματος είναι βέβαια ότι δεν έχουν ρίσκο για το έμβρυο. Τέλος πάντων, ας μην κάνουμε κακές σκέψεις. Όλα καλά θα πάνε και οι αυχενικές μας θα είναι πολύ καλές και δεν θα χρειαστούμε τίποτα.

Μα φυσικά! Για ποιό λόγο να κάνει ακόμη ένα μη επεμβατικό τεστ αν το επεμβατικό θεωρηθεί απαραίτητο; Όπως λες κι εσύ όμως, όχι κακές σκέψεις. Θετική ενέργεια μόνο και για τον εαυτό μας αλλά και η μία για την άλλη για να πάνε όλα καλά σε όλες και τα παιδάκια μας!


ydQBp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τα σκεφτομαι πολυ σοβαρα ολα οσα διαβαζω και σας ευχαριστω για τις πληροφοριες. Του γιατρου μου οπως σας ειπα του εχω τυφλη εμπιστοσυνη,Η κλινικη ομως που εχει το ιατρειο του ειναι ιδιωτικη και καθως καταλαβα συνεργαζεται αποκλειστικά με αυτον το  πιστοποιημενο κυριο για την αυχενικη διαφανεια καθως ολες τις κοπελες τις παραπεμπουν σε αυτον. Εγω δεν ειχα μεινει καθολου ευχαριστημενη την πρωτη φορα και ηρθε και συμπληρωθηκε με το να μου ζηταει nifty ενω ηταν ολα καλα...(θυμαμαι ειχα πει τοτε πως δεν θελω να ξαναπαω σε αυτον)

Οπως και να εχει, δεν θα αφησω κατι να πεσει κατω αυτη τη φορα..θα ρωτησω και για την pappa για το οτι πρεπει να γινεται την ιδια ημερα οπως αναφερατε, και θα προσπαθησω να συγκεντρωσω γνωμες για πιστοποιημενους αυχενικης εδω στην κυπρο (τι στο καλο αποκλειεται να υπαρχει μονο αυτος)και γιατι υποχρεωνουν το nifty.Αυτα δεν συνεβησαν μονο σε μενα αλλα κ σε γνωστες μου. 

Νευριαζω γιατι σε καποια θεματα εδω το παραξηλώνουν απο θεμα χρημάτων διοτι το παιρνουν μονοπώλειο..Ενα εργαστηριο σε ολοκληρη κυπρο που βγαζει την pappa και να την κανουμε τοσες μερες πριν;.αφηστε..δεν εχουμε και καμια κοπελα να με διαφωτισει προς τα που να κατευθυνθω..παντως αν πρωτα ο Θεος ειναι ολα καλα θα αρνηθω το nifty και ας με υποχρεωνει ο αυχενικος.Ας τσακωθω!

 

 


FuIpp2.png
zmn9p2.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

42 minutes ago, **Elena** είπε:

Αχ πώς αντέχεις τόσες μέρες; Εμείς αν δεν πάμε μια φορά την εβδομάδα τρωγόμαστε με τα ρούχα μας :P

Όσο για την αυχενική, από αυτά που έχω συζητήσει με το γιατρό μου αλλά έχω διαβάσει κιόλας, όσο καλός και να είναι ο γυναικολόγος το καλύτερο και πιο σίγουρο είναι να γίνει από εξειδικευμένο πάνω σε αυτά τα θέματα γιατρό που είναι ο εμβρυολόγος όπως επίσης και το μηχάνημα υπερήχων χρειάζεται να είναι τελευταίας τεχνολογίας γιατί κάνει πιο αναλυτικές μετρήσεις,

και τωρα ειναι καλα απο εκει και περα θα πηγενουμε μια φορα τον μηνα να βλεπουμε τα ζουζουνακια μας....!!!!!! τα μηχανηματα που εχει αποτι ξερω ειναι τελευταιας τεχνολογιας

  • Μου αρέσει 1

em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Karmaki είπε:

Τα σκεφτομαι πολυ σοβαρα ολα οσα διαβαζω και σας ευχαριστω για τις πληροφοριες. Του γιατρου μου οπως σας ειπα του εχω τυφλη εμπιστοσυνη,Η κλινικη ομως που εχει το ιατρειο του ειναι ιδιωτικη και καθως καταλαβα συνεργαζεται αποκλειστικά με αυτον το  πιστοποιημενο κυριο για την αυχενικη διαφανεια καθως ολες τις κοπελες τις παραπεμπουν σε αυτον. Εγω δεν ειχα μεινει καθολου ευχαριστημενη την πρωτη φορα και ηρθε και συμπληρωθηκε με το να μου ζηταει nifty ενω ηταν ολα καλα...(θυμαμαι ειχα πει τοτε πως δεν θελω να ξαναπαω σε αυτον)

Οπως και να εχει, δεν θα αφησω κατι να πεσει κατω αυτη τη φορα..θα ρωτησω και για την pappa για το οτι πρεπει να γινεται την ιδια ημερα οπως αναφερατε, και θα προσπαθησω να συγκεντρωσω γνωμες για πιστοποιημενους αυχενικης εδω στην κυπρο (τι στο καλο αποκλειεται να υπαρχει μονο αυτος)και γιατι υποχρεωνουν το nifty.Αυτα δεν συνεβησαν μονο σε μενα αλλα κ σε γνωστες μου. 

Νευριαζω γιατι σε καποια θεματα εδω το παραξηλώνουν απο θεμα χρημάτων διοτι το παιρνουν μονοπώλειο..Ενα εργαστηριο σε ολοκληρη κυπρο που βγαζει την pappa και να την κανουμε τοσες μερες πριν;.αφηστε..δεν εχουμε και καμια κοπελα να με διαφωτισει προς τα που να κατευθυνθω..παντως αν πρωτα ο Θεος ειναι ολα καλα θα αρνηθω το nifty και ας με υποχρεωνει ο αυχενικος.Ας τσακωθω!

 

 

Μην ευχαριστείς κορίτσι μου, μακάρι να μπορούσαμε να βοηθήσουμε περισσότερο η μία την άλλη. Κι εγώ δεν ήξερα τίποτα πριν μείνω έγκυος και μέσα σε 10 εβδομάδες έχω κάνει διατριβή. Οπότε ότι μαθαίνω έγκυρο και μπορώ να σας το μεταφέρω θα το κάνω με μεγάλη μου χαρά!

Δεν ξέρω τον γιατρό σου και δεν μπορώ να αμφιβάλλω αν είναι καλός απλά δεν θα σου κρύψω ότι με προβληματίζουν λίγο αυτά που αναφέρεις παραπάνω. Κατ'αρχήν κανένας δεν μπορεί ούτε έχει το δικαίωμα να σε υποχρεώσει για να κάνεις κάτι που δεν θέλεις ασχέτου κόστους. Σίγουρα το ποσό είναι μεγάλο για τις εποχές μας. Δεν κοστολογούμε τα παιδιά μας αλλά δυστυχώς κάποιοι "επαγγελματίες" πατάνε στην αγωνία μας και το κάνουν εκείνοι. Ο δικός μου γιατρός παρόλο που τον έχω τρελάνει στα τηλέφωνα και τις επισκέψεις είναι πάντα απίκο, είναι δίπλα μου σε ότι χρειαστεί και από μόνος του μου είχε πει ότι είναι πάντα υπέρ της δεύτερης αλλά και τρίτης γνώμης αν κάτι εμένα δεν μου κάτσει καλά γιατί δεν θέλει να έχω αμφιβολίες. Τον εμβρυολόγο που έκλεισα για την αυχενική και το papp-a τον γνωρίζει προσωπικά και τον εκτιμά πολύ αλλά ούτε μια στιγμή δεν προσπάθησε να μου τον πλασάρει και να με στείλει εκεί. Εγώ τον βρήκα και μετά έμαθα ότι τον ξέρει και συμφώνησε ότι είναι από τους καλύτερους. Αν ήμουν στη θέση σου θα το έψαχνα λίγο πιο βαθιά το θέμα. Δεν θέλω να σε επηρεάσω σε κάτι απλά όπως θα ήθελα κι εγώ κάποιος να μου μιλήσει και να με βοηθήσει σε παρόμοια περίπτωση αυτό θεωρώ σωστό να κάνω. Ας μην ξεχνάμε ότι όλες έχουμε ένα σκοπό, να βγάλουμε γερά παιδάκια :)

Και κάτι ακόμη, για όσες είστε ασφαλισμένες στον ΕΟΠΠΥ να ξέρετε ότι το papp-a γράφεται και πληρώνετε μόνο συμμετοχή. Η αυχενική όχι.

  • Μου αρέσει 1

ydQBp2.png

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, **Elena** είπε:

Μην ευχαριστείς κορίτσι μου, μακάρι να μπορούσαμε να βοηθήσουμε περισσότερο η μία την άλλη. Κι εγώ δεν ήξερα τίποτα πριν μείνω έγκυος και μέσα σε 10 εβδομάδες έχω κάνει διατριβή. Οπότε ότι μαθαίνω έγκυρο και μπορώ να σας το μεταφέρω θα το κάνω με μεγάλη μου χαρά!

Δεν ξέρω τον γιατρό σου και δεν μπορώ να αμφιβάλλω αν είναι καλός απλά δεν θα σου κρύψω ότι με προβληματίζουν λίγο αυτά που αναφέρεις παραπάνω. Κατ'αρχήν κανένας δεν μπορεί ούτε έχει το δικαίωμα να σε υποχρεώσει για να κάνεις κάτι που δεν θέλεις ασχέτου κόστους. Σίγουρα το ποσό είναι μεγάλο για τις εποχές μας. Δεν κοστολογούμε τα παιδιά μας αλλά δυστυχώς κάποιοι "επαγγελματίες" πατάνε στην αγωνία μας και το κάνουν εκείνοι. Ο δικός μου γιατρός παρόλο που τον έχω τρελάνει στα τηλέφωνα και τις επισκέψεις είναι πάντα απίκο, είναι δίπλα μου σε ότι χρειαστεί και από μόνος του μου είχε πει ότι είναι πάντα υπέρ της δεύτερης αλλά και τρίτης γνώμης αν κάτι εμένα δεν μου κάτσει καλά γιατί δεν θέλει να έχω αμφιβολίες. Τον εμβρυολόγο που έκλεισα για την αυχενική και το papp-a τον γνωρίζει προσωπικά και τον εκτιμά πολύ αλλά ούτε μια στιγμή δεν προσπάθησε να μου τον πλασάρει και να με στείλει εκεί. Εγώ τον βρήκα και μετά έμαθα ότι τον ξέρει και συμφώνησε ότι είναι από τους καλύτερους. Αν ήμουν στη θέση σου θα το έψαχνα λίγο πιο βαθιά το θέμα. Δεν θέλω να σε επηρεάσω σε κάτι απλά όπως θα ήθελα κι εγώ κάποιος να μου μιλήσει και να με βοηθήσει σε παρόμοια περίπτωση αυτό θεωρώ σωστό να κάνω. Ας μην ξεχνάμε ότι όλες έχουμε ένα σκοπό, να βγάλουμε γερά παιδάκια :)

Και κάτι ακόμη, για όσες είστε ασφαλισμένες στον ΕΟΠΠΥ να ξέρετε ότι το papp-a γράφεται και πληρώνετε μόνο συμμετοχή. Η αυχενική όχι.

Χαιρομαι που μου τα λες αυτα και να εισαι σιγουρη πως μονο θετικά με επηρεάζεις, στο οτι δηλ.πρεπει να μην επαναπαυθώ και να ψαξω ακομα κ αυτο το θεμα ! Τα λεφτα δεν με νοιαζουν καθολου ποσο μαλλον αν ειναι για το καλο των μωρων μου!Στην πρωτη και ατυχη εγκυμοσυνη εδωσα παρα πολλα σε τοσες αχρειαστες εξετασεις, ακομα κ στο πιο απλο, σε φαρμακα που επρεπε να λαμβανω επι καθημερινης βασεως καθως εδω ολα ειναι πανακριβα..πχ..καθε μερα εκανα αντιπηκτικη ενεση η οποια στην Ελλαδα στοιχιζει 2.40 και εδω 12.70(για να καταλαβεις διαφορα) συν αλλα ποσα φαρμακα..

Αυτη τη φορα ειπα οχι! Δε θα πεταω λεφτα ετσι και δεν το κανω σε καμια περιπτωση απο τσιγκουνια αλλα δεν μπορω την κοροιδια!!!!Οποτε εβαλα λυτούς και δεμένους κ μου στελνουν τα φαρμακα μου  όλα από την Ελλάδα. Θελω να πηγαινω πιο στοχευμενα, θελω να ενημερωνομαι , να διαβαζω αποψεις για να εχω αποψη! Δεν θελω να βαδιζω σαν κοιμισμένη σε αυτη την εγκυμοσυνη,οτι μου λενε να το πραττω χωρις να διασταυρωσω..Ειναι δικαιωμα της καθε υποψηφιας μητερας να ψειριζει και να θελει το καλυτερο για τα παιδια της.

Σε ευχαριστω και παλι!

  • Μου αρέσει 1

FuIpp2.png
zmn9p2.png
 
Link to comment
Share on other sites

Καλε ποσά γραψατε;

Εγω παντως που ειχα ενα φόβο αυτήν την εξεταςη η οποία μου ειπαν οτι στοιχίζει 800€ δεν με άφησε να την κανω.Περιττο να σας πω οτι τα αποτελέσματα της παπ-Α μου τα είχαν βγαλει λαθος απο το εργαστήριο.

Η παπ-Α γινεται την ιδια μερα με την αυχενική.

Καρμακι εγω θεωρώ οτι ειναι περιττή η εξεταςη εφοσον το μωρακι σου ειναι υγιέστατο κ αν σου την προτείνει θα επαιρνα επιτόπου κ αλλη γνωμη γτ ξερεις πόσες κοπελες είχαν τυφλή εμπιστοσύνη στους γιατρούς κ τλκ ο γιατρός τους μονο λεφτα αποσκοπούσε;

Οπως κ ο γιατρός που πήγα εγω τωρα απο την 1η μερα που με γνώρισε μονο για χειρουργεία μου μιλούσε εχε χάρη που ειμαι φοβητσιάρα κ ευτυχως που ήρθα στον δικο μου γιατρο κ ησύχασα...

Εμπιστοσυνη θα εχεις μονο σε σενα κ στο ένστικτο σου...

 

  • Μου αρέσει 1

 FqBWp2.pngNRyFp2.png

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Karmaki είπε:

Χαιρομαι που μου τα λες αυτα και να εισαι σιγουρη πως μονο θετικά με επηρεάζεις, στο οτι δηλ.πρεπει να μην επαναπαυθώ και να ψαξω ακομα κ αυτο το θεμα ! Τα λεφτα δεν με νοιαζουν καθολου ποσο μαλλον αν ειναι για το καλο των μωρων μου!Στην πρωτη και ατυχη εγκυμοσυνη εδωσα παρα πολλα σε τοσες αχρειαστες εξετασεις, ακομα κ στο πιο απλο, σε φαρμακα που επρεπε να λαμβανω επι καθημερινης βασεως καθως εδω ολα ειναι πανακριβα..πχ..καθε μερα εκανα αντιπηκτικη ενεση η οποια στην Ελλαδα στοιχιζει 2.40 και εδω 12.70(για να καταλαβεις διαφορα) συν αλλα ποσα φαρμακα..

Αυτη τη φορα ειπα οχι! Δε θα πεταω λεφτα ετσι και δεν το κανω σε καμια περιπτωση απο τσιγκουνια αλλα δεν μπορω την κοροιδια!!!!Οποτε εβαλα λυτούς και δεμένους κ μου στελνουν τα φαρμακα μου  όλα από την Ελλάδα. Θελω να πηγαινω πιο στοχευμενα, θελω να ενημερωνομαι , να διαβαζω αποψεις για να εχω αποψη! Δεν θελω να βαδιζω σαν κοιμισμένη σε αυτη την εγκυμοσυνη,οτι μου λενε να το πραττω χωρις να διασταυρωσω..Ειναι δικαιωμα της καθε υποψηφιας μητερας να ψειριζει και να θελει το καλυτερο για τα παιδια της.

Σε ευχαριστω και παλι!

Χαίρομαι που το βλέπεις έτσι γιατί από τη στιγμή που αποφασίσαμε να γίνουμε μανούλες μόνο επαναπαυμένες δεν πρέπει να είμαστε. Αν σου πω ότι ακόμη και για το πόσο ντεπόν επιτρέπεται να παίρνω όταν έχω ημικρανία πήρα τουλάχιστον 5 γνώμες από ειδικούς και διάβασα όσα περισσότερα ιατρικά άρθρα μπορούσα μέχρι να καταλήξω σε ασφαλές συμπέρασμα. Ένα έμαθα όμως με βεβαιότητα, ότι ότι αφορά το έμβρυο ειδικός δεν είναι ο γυναικολόγος αλλά ο εμβρυολόγος. Εκείνος έχει την κατάρτιση και ξέρει καλύτερα από όλους τι μπορεί να βλάψει και σε ποιό βαθμό. 

Δεν είναι θέμα τσιγκουνιάς σε καμία περίπτωση αλλά όπως είπες εξετάσεων που δεν καταλήγουν κάπου απαραίτητα. Άλλωστε το σημαντικό είναι να κάνουμε ότι είναι πιο σωστό όχι ότι είναι πιο φθηνό ή πιο ακριβό αντίστοιχα. Κανείς δεν έχει βεβαιώσει με απόλυτη επιτυχία ότι το πιο ακριβό είναι και το πιο καλό. Νομίζω έχεις χρόνο να το ψάξεις. Μην αφήνεις τίποτα στην τύχη, για παιδιά μιλάμε, όχι για αντικείμενα ;)
Αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι ακόμη με μεγάλη μου χαρά. Θα ρίξω κι εγώ μια ματιά στο google μήπως βρω κάτι αλλά από αύριο γιατί σε λίγο γυρνάει ο πατέρας του παιδιού μου, χαχα! Που μένεις Κύπρο;

 

1 minute ago, Calliope* είπε:

Καλε ποσά γραψατε;

Εγω παντως που ειχα ενα φόβο αυτήν την εξεταςη η οποία μου ειπαν οτι στοιχίζει 800€ δεν με άφησε να την κανω.Περιττο να σας πω οτι τα αποτελέσματα της παπ-Α μου τα είχαν βγαλει λαθος απο το εργαστήριο.

Η παπ-Α γινεται την ιδια μερα με την αυχενική.

Καρμακι εγω θεωρώ οτι ειναι περιττή η εξεταςη εφοσον το μωρακι σου ειναι υγιέστατο κ αν σου την προτείνει θα επαιρνα επιτόπου κ αλλη γνωμη γτ ξερεις πόσες κοπελες είχαν τυφλή εμπιστοσύνη στους γιατρούς κ τλκ ο γιατρός τους μονο λεφτα αποσκοπούσε;

Οπως κ ο γιατρός που πήγα εγω τωρα απο την 1η μερα που με γνώρισε μονο για χειρουργεία μου μιλούσε εχε χάρη που ειμαι φοβητσιάρα κ ευτυχως που ήρθα στον δικο μου γιατρο κ ησύχασα...

Εμπιστοσυνη θα εχεις μονο σε σενα κ στο ένστικτο σου...

 

Έχουμε συγγραφικό οίστρο σήμερις...χαχα!

Πολλά εργαστήρια μπορεί από κάποια ατυχία να βγάλουν λάθος μικροβιολογικές, ακόμη και τις πιο απλές αλλά υπάρχει πάντα η ευκαιρία επανάληψης για επιβεβαίωση αφού έτσι κι αλλίως οι μικροβιολογικές δεν επηρεάζουν το έμβρυο.

Συμφωνώ απόλυτα, τυφλή εμπιστοσύνη σε κανέναν ειδικά όταν επιμένει και δεν ακούει τίποτα λες και είσαι αόρατη. Πάντα δεύτερη και τρίτη γνώμη!

  • Μου αρέσει 1

ydQBp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Με βρισκεις απολυτα συμφωνη σε όλα.Ειμαι στην πρωτεύουσα, Λευκωσια.Τη δευτερα το ξημερωμα φτασαμε κυπρο στους δικους μας και τριτη επισκευθηκα αμεσως το γιατρο μου..Οποτε καταλαβαινεις δεν εχω προλαβει να κινηθώ καθολου..Μονο μεσω τηλεφωνου!Ειχαμε παει Αγγλια το Σεπτεμβρη υποτιθεται για ενα χρονο(για τη δουλεια του συζυγου) Μας προλαβαν ομως τα μωρα και ετσι μαζεψαμε τα ρουχα μας χωρις δευτερη σκεψη  και γυρισαμε πισω :) Με χιλια ζορια και μεγαλο ρισκο ταξιδεψα αλλα δεν αντεχα σε αυτη τη φαση να μαι μακρια απο το σπιτι μου χωρις καμια βοηθεια και απλα να ερθω για τη γεννα..Ευτυχως ειναι απο τα υψηλα στελεχη ο αντρας μου κ μπορει να λαμβανει αποφασεις χωρις ιδιαιτερη αναφορα. Οπως ειπες εχω χρονο και θα στρωθω για τα καλα στο ψαξιμο!


FuIpp2.png
zmn9p2.png
 
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ήταν σοφή απόφαση να επιστρέψετε εφόσον είχατε και την πολυτέλεια να το κάνετε. Σαν  το σπίτι μας πουθενά!

Να ξέρεις ότι παρόλο που δεν ξέρω πολλά από Κύπρο και την νοοτροπία γιατρών θα ψάξω κι εγώ από αύριο και αν βρω κάτι αξιόλογο θα σε ενημερώσω να το τσεκάρεις. Άλλωστε όποιος ψάχνει βρίσκει ;)

  • Μου αρέσει 1

ydQBp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, **Elena** είπε:

Νομίζω ήταν σοφή απόφαση να επιστρέψετε εφόσον είχατε και την πολυτέλεια να το κάνετε. Σαν  το σπίτι μας πουθενά!

Να ξέρεις ότι παρόλο που δεν ξέρω πολλά από Κύπρο και την νοοτροπία γιατρών θα ψάξω κι εγώ από αύριο και αν βρω κάτι αξιόλογο θα σε ενημερώσω να το τσεκάρεις. Άλλωστε όποιος ψάχνει βρίσκει ;)

Σε ευχαριστώ πολύ!! Και μονο που το σκέφτηκες ειναι υπερ αρκετό!!! Δεν εχω ανακοινωσει κατι περαν των γονέων και Αν τα βρω σκουρα θα Πρεπει να χειριστω με μαεστρία το πως θα ρωτησω το περιβαλλον μου χωρις να καρφωθώ και πραγματικα δεν εχω καθολου ταλεντο!! :-P

  • Μου αρέσει 1

FuIpp2.png
zmn9p2.png
 
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα! :-D Η αλήθεια είναι πως είναι δύσκολο να ρωτήσεις κάτι τόσο εξειδικευμένο σε άλλη γυναίκα και να μην καταλάβει ότι είσαι έγκυος. Επειδή κι εγώ όμως δεν ήξερα τίποτα στην αρχή το είπα σε μια πολύ καλή μου φίλη που έχει ήδη δύο παιδιά γνωρίζοντας ότι κι εκείνη πέρασε διάφορα ευτράπελα με τον πρώτο της γυναικολόγο. Της το είπα από την ημέρα που είχα κάνει το τεστ κιόλας για να με συμβουλέψει τι να προσέξω στο γιατρό και δεν το μετάνιωσα καθόλου! Οπότε αν έχεις έστω μια έμπιστη φίλη ή συγγενή που ξέρεις ότι θα σε κατευθύνει σωστά χωρίς να το κάνει βούκινο μέχρι να θέλεις εσύ να το ανακοινώσεις, go for it! 


ydQBp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα ποσα γραψατε! Παντως θα συμφωνησω με την Ελενα. Ποτε δεν εβλαψε μια δευτερη γνωμη! Και οπως ειπατε πατανε στην αγωνια του γονιου και γραφουν αβερτα αχρηστες εξετασεις. 

Εκανες εξετασεις και κανεις αντιπηκτικες?


 Y8JZp2.png TL3Up2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...