Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 58 λεπτά , Antonia_ είπε:

      Υπάρχει κ η επίκτητη θρομβοφιλια εκτός της κληρονομικής που είναι γονιδιακή. Εμένα η αιματολογος μου μου είπε ότι πέρα από αυτό που έχω που είναι γονιδιακό, πρέπει αν μείνω έγγυος ν κάνω εξετάσεις για επίκτητη θρομβοφιλια. Υπάρχει κ το αυτοάνοσο αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο που προκαλεί θρομβωσεις.

      Για αυτό μου ειχε γραψει η αιματολογος στη βεβαίωση που μου είχε δώσει παλιότερα ότι σε εγκυμοσυνη μεταξύ 8-12 εβδομάδα να πάω για να γίνει έλεγχος για αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο? Τώρα την έψαξα και είδα ότι το σύνδρομο το ονομάζει επίκτητη-αυτοανοση θρομβοφιλια. Το θυμόμουν ότι πρέπει να πάω αλλά δεν θυμόμουν τι έγραφε η βεβαίωση...άρα ναι πρέπει να γίνει έλεγχος από αιματολογο ξανά στην κύηση.

Μανούλες Αυγούστου 2017


Recommended Posts

Αντε βρε κοριτσια με το καλό να μπούμε όλες στο β' τριμηνο! Οπως αρχίσαμε καλά έτσι να πορευτούμε!

Να σας πω κατι, ξερω οτι ισως θα φανεί χαζό αλλα πραγματικά δεν το έχω καθόλου με το μέτρημα των εβδομάδων κ πως τις εννοουν. Οσα και αν εχω διαβασει δεν μου δινουν ξεκαθαρη εικονα. Θα παρω παραδειγμα εμενα που είμαι 13+1. Ο αντρας μου επιμενει πως σημαινει οτι εκλεισα την 13η και ξεκιναω να διανυω την 14η ενω εγω νομιζα πως ξεκιναω να διανυω την 13η. Ποιος εχει δίκιο;

Και κατι τελευταιο, το α'τριμηνο ποτε τελειώνει; Στο ιντερνετ καπου βλεπω οτι ειναι εως τις 12εβδ. Ενω ο γιατρος μου ειπε στις 13.

  • Μου αρέσει 1

FuIpp2.png
zmn9p2.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καρμακι δες αν σε βοηθησει αυτο ! 

1ος μήνας: 1η, 2η, 3η, 4η βδομάδα
2ος μήνας: 5η, 6η, 7η, 8η βδομάδα
3ος μήνας: 9η, 10η, 11η, 12η, 13η βδομάδα (εδώ έχουμε μία παραπάνω!)
4ος μήνας: 14η, 15η, 16η, 17η βδομάδα
5ος μήνας: 18η, 19η, 20η, 21η βδομάδα
6ος μήνας: 22η, 23η, 24η, 25η, 26η βδομάδα (και εδώ έχουμε μία παραπάνω!)
7ος μήνας: 27η, 28η, 29η, 30η βδομάδα
8ος μήνας: 31η, 32η, 33η, 34η, 35η βδομάδα (και εδώ έχουμε μία παραπάνω!)
90ς μήνας: 36η, 37η, 38η, 39η, 40η βδομάδα (και εδώ έχουμε μία παραπάνω!)
 
Η εγκυμοσύνη χωρίζεται επίσης σε τρίμηνα! Ε αυτό είναι απλό:
 
1ος -3ος μήνας = 1η – 13η βδομάδα = 1ο τρίμηνο
40ς -6ος μήνας= 14η – 26η βδομάδα = 2ο τρίμηνο
7ος -9ος μήνας= 27η – 40η βδομάδα = 3ο τρίμηνο
  • Μου αρέσει 1

 Y8JZp2.png TL3Up2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια..

Κι εμένα μου λέει ο γιατρός μου ότι μπορεί να γεννήσω τέλη Ιουλίου αλλά δεν θέλω να φύγω ..

Το συνήθισα το groupaki μας!!!!

Τι τυχερές είσαστε όσες ξέρετε ήδη φύλοοο.. .θέλω κι εγώωωωωω

  • Μου αρέσει 2

Lilypie
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Karmaki said:

Αντε βρε κοριτσια με το καλό να μπούμε όλες στο β' τριμηνο! Οπως αρχίσαμε καλά έτσι να πορευτούμε!

Να σας πω κατι, ξερω οτι ισως θα φανεί χαζό αλλα πραγματικά δεν το έχω καθόλου με το μέτρημα των εβδομάδων κ πως τις εννοουν. Οσα και αν εχω διαβασει δεν μου δινουν ξεκαθαρη εικονα. Θα παρω παραδειγμα εμενα που είμαι 13+1. Ο αντρας μου επιμενει πως σημαινει οτι εκλεισα την 13η και ξεκιναω να διανυω την 14η ενω εγω νομιζα πως ξεκιναω να διανυω την 13η. Ποιος εχει δίκιο;

Και κατι τελευταιο, το α'τριμηνο ποτε τελειώνει; Στο ιντερνετ καπου βλεπω οτι ειναι εως τις 12εβδ. Ενω ο γιατρος μου ειπε στις 13.

Ο άντρας σου έχει δίκιο. Κι εγώ πάντως με τους μήνες δεν τα έχω και πολύ καλά. Χοντρικά έχω στο μυαλό μου ότι κάθε 24 του μήνα αλλάζω μήνα (αφού έχω 24/10 ΤΕΠ).

  • Μου αρέσει 1

My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites

Καρμακι διανυεις την 14η επισης κάποιοι το μετράνε οπως το ειπε κ η Ροζαλι με βάση την πιθανή ημερομηνια...

Εσεις ειστε τυχερές εχετε κανει κ αυχενική εγω τι να πω κ δνε περνάνε οι μερες με τπτ...

Ερωτηση κοιμάστε μπρούμυτα; εγω ναι ακομα αλλα δεν θυμαμαι αν κανει...

  • Μου αρέσει 1

 FqBWp2.pngNRyFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

34 minutes ago, Calliope* said:

Καρμακι διανυεις την 14η επισης κάποιοι το μετράνε οπως το ειπε κ η Ροζαλι με βάση την πιθανή ημερομηνια...

Εσεις ειστε τυχερές εχετε κανει κ αυχενική εγω τι να πω κ δνε περνάνε οι μερες με τπτ...

Ερωτηση κοιμάστε μπρούμυτα; εγω ναι ακομα αλλα δεν θυμαμαι αν κανει...

Εγώ όχι. Ήδη έχει μεγαλώσει η κοιλιά μου, αλλά και πάλι δε θέλω να κοιμάμαι έτσι μην κάνω καμιά ζημιά.


My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Calliope* είπε:

Καρμακι διανυεις την 14η επισης κάποιοι το μετράνε οπως το ειπε κ η Ροζαλι με βάση την πιθανή ημερομηνια...

Εσεις ειστε τυχερές εχετε κανει κ αυχενική εγω τι να πω κ δνε περνάνε οι μερες με τπτ...

Ερωτηση κοιμάστε μπρούμυτα; εγω ναι ακομα αλλα δεν θυμαμαι αν κανει...

Θα περασουν γρηγορα οι μέρες για την αυχενική σου!

Ο γιατρος δεν μου ειπε κατι για το μπρουμυτα (μια ζωη ετσι κοιμομουν) αλλα απο μονη μου το εκοψα γιατι μου προκαλουσε δυσφορία . Το μονο που μου ειπε ο γιατρος ειναι να κοιμαμαι στο πλαι αλλα απο την αριστερή μεριά γιατι βοηθαει το εμβρυο σε οτι αφορα την κυκλοφορια του αιματος στον πλακουντα και κατ'επεκταση στον τροπο που τρεφεται. Οποτε αυτο κάνω


FuIpp2.png
zmn9p2.png
 
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Karmaki είπε:

Θα περασουν γρηγορα οι μέρες για την αυχενική σου!

Ο γιατρος δεν μου ειπε κατι για το μπρουμυτα (μια ζωη ετσι κοιμομουν) αλλα απο μονη μου το εκοψα γιατι μου προκαλουσε δυσφορία . Το μονο που μου ειπε ο γιατρος ειναι να κοιμαμαι στο πλαι αλλα απο την αριστερή μεριά γιατι βοηθαει το εμβρυο σε οτι αφορα την κυκλοφορια του αιματος στον πλακουντα και κατ'επεκταση στον τροπο που τρεφεται. Οποτε αυτο κάνω

Α ναι; εγω κοιμάμαι μονο απο την δεξια πλευρά..

 

3 hours ago, Rosali είπε:

Εγώ όχι. Ήδη έχει μεγαλώσει η κοιλιά μου, αλλά και πάλι δε θέλω να κοιμάμαι έτσι μην κάνω καμιά ζημιά.

Εχω κ γω λίγη κοιλιτσα αλλα ακομα δεν με ενοχλεί...παίζει να κανω καμια ζημιά;


 FqBWp2.pngNRyFp2.png

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Calliope* είπε:

Α ναι; εγω κοιμάμαι μονο απο την δεξια πλευρά..

 

Εχω κ γω λίγη κοιλιτσα αλλα ακομα δεν με ενοχλεί...παίζει να κανω καμια ζημιά;

Ναι κακ Απο λιγη ερευναπου εκανα στο ιντερνετ οντως αναφερουν την αριστερη μερια στο πλαι. Τωρα για να το λενε..


FuIpp2.png
zmn9p2.png
 
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τι κάνετε?πως είστε?με θυμάστε? επιτέλους μπορώ και σας γράφω.με γονάτισαν οι εμετοί.6εβδομαδες μπαινοβγαίνα στο νοσοκομείο από αφυδάτωση!!φοβάμαι να το πω αλλά τώρα ευτυχώς είμαι καλά.μπραβο για τα καλά αποτελέσματα στις αυχενικες. Εγώ σε μία βδομάδα με το καλό.ο σο για τον ύπνο που πήρε ο μάτι μου και γω ενώ έχω κάνει κοιλιτσα μπρούμυτα κοιμάμαι ακόμα.και στον γιο μου λίγο μετά την αυχενική το εκοψα γιατί άρχισε να με ενοχλεί.


r687p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 hours ago, ariadni29 είπε:

Κορίτσια τι κάνετε?πως είστε?με θυμάστε? επιτέλους μπορώ και σας γράφω.με γονάτισαν οι εμετοί.6εβδομαδες μπαινοβγαίνα στο νοσοκομείο από αφυδάτωση!!φοβάμαι να το πω αλλά τώρα ευτυχώς είμαι καλά.μπραβο για τα καλά αποτελέσματα στις αυχενικες. Εγώ σε μία βδομάδα με το καλό.ο σο για τον ύπνο που πήρε ο μάτι μου και γω ενώ έχω κάνει κοιλιτσα μπρούμυτα κοιμάμαι ακόμα.και στον γιο μου λίγο μετά την αυχενική το εκοψα γιατί άρχισε να με ενοχλεί.

Ωχ τι έπαθες βρε κοριτσι μου...έφτασες σε σημείο να πας νοσοκομειο; Περαστικά να ειναι λιγο υπομονή να μπεις στο 2ο 3μηνο....εγω στον γιο μου που ειχα ολη μερα εμετούς (νοσοκομειο δεν μπήκα) σταμάτησαν ολα στον 4ο...

 

Μεχρι στιγμής δεν με ενοχλεί ισως πρεπει να φουσκώσει κ αλλο η κοιλιά.


 FqBWp2.pngNRyFp2.png

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Rosali said:

Καλημερούδια! Βρε Ριτσάκι! Το φύλο δεν μας είπες! Να εικάσω από τα λεγόμενά σου ότι πρόκειται για αγοράκι; Συγχαρητήρια για την αυχενική σου και όλα καλά να σου πάνε!

Xαχαχα σωστά!!! Ναι αγοράκι είναι το καμάρι μου!!! Να είναι βέβαια υγιές πάνω από όλα και να μην έχουμε καμία ανατροπή. Πολλά διαβάζω, πολλά βλέπω στη δουλειά μου.. Θέλω να είναι ένα υγιές μωρό και ανυπομονώ να το πάρω στην αγκαλιά μου.

11 hours ago, Calliope* said:

Καλημερα σε ολες...

Madlena πολυ ωραια τα ειπες...

Ριτσαλοντον τλκ τι περιμένετε δεν διάβασα καπου να το ειπες.:shock:

Αγοράκι είναι το μωρό μας!!! Στον παρορμητισμό μου δεν το ανέφερα καθόλου!!!

Αριστερά προσπαθώ να κοιμάμαι και εγώ. Τελευταία έκανα έξωση και στον σύντροφο μου για να καβαλάω το μαξιλάρι του.... Τον στέλνω στο σαλόνι. Δεν με χωράει ο τόπος. Μία με πιάνουν αϋπνίες, μία κοιμάμαι όλη μέρα. 

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Karmaki είπε:

Αντε βρε κοριτσια με το καλό να μπούμε όλες στο β' τριμηνο! Οπως αρχίσαμε καλά έτσι να πορευτούμε!

Να σας πω κατι, ξερω οτι ισως θα φανεί χαζό αλλα πραγματικά δεν το έχω καθόλου με το μέτρημα των εβδομάδων κ πως τις εννοουν. Οσα και αν εχω διαβασει δεν μου δινουν ξεκαθαρη εικονα. Θα παρω παραδειγμα εμενα που είμαι 13+1. Ο αντρας μου επιμενει πως σημαινει οτι εκλεισα την 13η και ξεκιναω να διανυω την 14η ενω εγω νομιζα πως ξεκιναω να διανυω την 13η. Ποιος εχει δίκιο;

Και κατι τελευταιο, το α'τριμηνο ποτε τελειώνει; Στο ιντερνετ καπου βλεπω οτι ειναι εως τις 12εβδ. Ενω ο γιατρος μου ειπε στις 13.

Καλημέρα!! Διανυεις την 14 βδομαδα! Κ εγω 13+2 είμαι! Θεωρητικά το 2 Τρίμηνο αρχίζει από την 13 εβδομάδα αλλα κάποιοι γυναικολογοι το μετρουν απο την 14 κ μετα λογο που οι πρωτες 2 βδομαδες είναι λιγο πολυ εικονικές (Εμμηνος ρύση, σύλληψη) Εγώ παντως οτι μπηκα στον 4 λέω να παίρνω κουράγιο! Χα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Αυγουστιάτικα (και φθινοπωρινά) μπεμπάκια 2017!!! Με το καλό!!!

Ritsalondon: ΠΗΤ 1/8

**Elena**: ΠΗΤ 1/8

Rosali: ΠΗΤ 2/8

Moustokoulouro: ΠΗΤ 2/8

Miss marple: ΠΗΤ 5/8 Διδυμάκια 

Karmaki: ΠΗΤ 9/8 Διδυμάκια

Titin: ΠΗΤ 9/8

Madlena: ΠΗΤ 13/8

Lika14: ΠΗΤ 14/8

Nini8492: ΠΗΤ 25/8

Calliope*: ΠΗΤ 27/8

Στελλινα 1987: ΠΗΤ 28/8

Maria050714: ΠΗΤ 28/8

Sirena: ΠΗΤ 30/8

Kat21: ΠΗΤ 30/8

Βαλεντίνα30: ΠΗΤ ???

Ariadne29: ΠΗΤ ???

Pepe: ΠΗΤ ???

Leda Leda: ΠΗΤ ???

Αλεξάνδρα 828: ΠΗΤ ???

4 minutes ago, Αλεξάνδρα 828 said:

Καλημέρα!! Διανυεις την 14 βδομαδα! Κ εγω 13+2 είμαι! Θεωρητικά το 2 Τρίμηνο αρχίζει από την 13 εβδομάδα αλλα κάποιοι γυναικολογοι το μετρουν απο την 14 κ μετα λογο που οι πρωτες 2 βδομαδες είναι λιγο πολυ εικονικές (Εμμηνος ρύση, σύλληψη) Εγώ παντως οτι μπηκα στον 4 λέω να παίρνω κουράγιο! Χα!

Καλωσήρθες στην παρέα μας, Αλεξάνδρα! Σε πρόσθεσα και στη λίστα! Πες μας ΠΗΤ να τη σημειώσω! Κι εσύ, Αριάδνη!


My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...