Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 34 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Ξανά ήρθε σήμερα η καφέ μας 😅 αυτό το παιδί θα μασ βγάλει την πίστη είμαι σίγουρος 😅😅 η γιατρός λέει ότι είναι λογικό κάποιο θα απορροφηθεί μέσα στην μήτρα και κάποιο θα βγει αφού μασ βγει πρώτα η πίστη και 2,3 αυτοάνοσα 😅😅 

      Μην αγχώνεσαι. Εγω μέχρι και την 8η βδομάδα είχα σχεδον κάθε μέρα καφέ αλλά είναι όλα καλά μέχρι τώρα, δόξα τω Θεω. Είναι λογικό μου έλεγε ο γιατρός λόγω της πίεσης που ασκείται στη μήτρα. 

Μανούλες Αυγούστου 2017


Recommended Posts

Καλησπέρα κοριτσια και απο μένα. Πολύ υπνηλία σήμερα δεν ήθελα να σηκωθω με τπτ.ευτυχως που και ο γιος είναι υπναρας.πητ είπε ο γιατρός μου 15/8αλλα θέλει να δει την πητ από την αυχενική μου από βδομάδα.ουτε εγώ πιστεύω σε προκαταλήψεις. Μόλις βλέπω το+ στο τεστ το λεω σε φίλους κοντινούς και συγγενείς.


r687p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 minutes ago, ariadni29 said:

Καλησπέρα κοριτσια και απο μένα. Πολύ υπνηλία σήμερα δεν ήθελα να σηκωθω με τπτ.ευτυχως που και ο γιος είναι υπναρας.πητ είπε ο γιατρός μου 15/8αλλα θέλει να δει την πητ από την αυχενική μου από βδομάδα.ουτε εγώ πιστεύω σε προκαταλήψεις. Μόλις βλέπω το+ στο τεστ το λεω σε φίλους κοντινούς και συγγενείς.

Γεια σου Αριάδνη! Βάζω 15/8 και αν αλλάξει μας λες.

Αυγουστιάτικα (και φθινοπωρινά) μπεμπάκια 2017!!! Με το καλό!!!

Ritsalondon: ΠΗΤ 1/8

**Elena**: ΠΗΤ 1/8

Rosali: ΠΗΤ 2/8

Moustokoulouro: ΠΗΤ 2/8

Miss marple: ΠΗΤ 5/8 Διδυμάκια 

Karmaki: ΠΗΤ 9/8 Διδυμάκια

Titin: ΠΗΤ 9/8

Αλεξάνδρα 828: ΠΗΤ 11/8

Madlena: ΠΗΤ 13/8

Lika14: ΠΗΤ 14/8

Ariadne29: ΠΗΤ 15/8

Nini8492: ΠΗΤ 25/8

Calliope*: ΠΗΤ 27/8

Στελλινα 1987: ΠΗΤ 28/8

Maria050714: ΠΗΤ 28/8

Sirena: ΠΗΤ 30/8

Kat21: ΠΗΤ 30/8

Βαλεντίνα30: ΠΗΤ ???

Pepe: ΠΗΤ ???

Leda Leda: ΠΗΤ ???


My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Rosali είπε:

Συμφωνώ, αλλά και τα ακρυλικά έχουν τις αναθυμιάσεις τους κι ας είναι άοσμες. Εγώ έχω ασχοληθεί με τη ζωγραφική σε ερασιτεχνικό επίπεδο. Τη λατρεύω! Είχα πάντα ταλέντο στο σχέδιο και παλιά ζωγράφιζα και πίνακες με λάδι. Μετά με τη δουλειά, τα μεταπτυχιακά κλπ δεν πολυπρολάβαινα να ασχοληθώ, καλά για τώρα δεν το συζητάμε καν! Όλα κάτω στην αποθήκη σκονίζονται! Καλά, το λάδι δεν έχει καμία σχέση με το ακρυλικό και στο αποτέλεσμα, αλλά και στην ευχαρίστηση που σου δίνει όταν το δουλεύεις! Μια φορά είχα ζωγραφίσει και ένα παιδικό δωμάτιο (με ακρυλικά βέβαια) με θέμα τον Snoopy και την παρέα του! Είχε βγει πάααρα πολύ ωραίο αλλά δυστυχώς δεν κράτησα φωτογραφίες. Είσαι πολύ τυχερή που ασχολείσαι με τη ζωγραφική επαγγελματικά. Εμένα ήταν το όνειρό μου από πολύ μικρή, αλλά οι δικοί μου δεν ήθελαν και με απέτρεπαν με κάθε τρόπο να σχοληθώ με αυτήν!

Σε σχέση με το νεφτι, λαδια κλπ που διαβασα πανω ευθύνονται ακόμα κ για τερατογενεσεις το ακρυλικο σε αεριζομενο χώρο είναι αθώο! Αν το χεις πάντως μην τ αφηνεις ξεκινα το πάλι έστω σαν χομπι! Κ αργότερα μαζι κ με το παιδί!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια! 

Δεν ειχα ξεκινησει τοσο νωρις γτ πιο πολυ ηταν δωματιο-αποθηκη το παιδικο. Οτι παιρναμε στοιβαζαμε μεσα. Αλλιως σιγα μην φερνει γρουσουζια. Πιο πολυ δεν εισαι σιγουρος για το φυλο. 

 

 


 Y8JZp2.png TL3Up2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Rosali said:

Ναι, είχα μείνει έγκυος πριν γυρίσω. Δεν έχω πάντως σχέση με τον ΟΑΕΔ γιατί είμαι δημόσιος υπάλληλος. Στο Δημόσιο αν πάρεις 9 μήνες άδεια μετά τον τοκετό μετά επιστρέφεις με πλήρες ωράριο. Είχα βάλει και τις καλοκαιρινές μου άδειες κλπ, οπότε την πρώτη μέρα που γύρισα τους είπα ότι είμαι έγκυος.

Rosali ποσα χρήματα παίρνεις κατα το εξαμηνο του ΟΑΕΔ? Το χεις πρόσφατο και θα θυμάσαι


Lilypie
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 minutes ago, moustokoulouro said:

Rosali ποσα χρήματα παίρνεις κατα το εξαμηνο του ΟΑΕΔ? Το χεις πρόσφατο και θα θυμάσαι

Δεν ξέρω γιατί εμάς τους δημοσίους υπαλλήλους δεν μας πληρώνει καθόλου ο ΟΑΕΔ. Δεν έχουμε σχέση με ΟΑΕΔ. Πληρωνόμαστε από το Δημόσιο, όπως συμβαίνει και με το μισθό μας και παίρνουμε τα ίδια λεφτά. Τίποτα παραπάνω.


My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Rosali said:

Δεν ξέρω γιατί εμάς τους δημοσίους υπαλλήλους δεν μας πληρώνει καθόλου ο ΟΑΕΔ. Δεν έχουμε σχέση με ΟΑΕΔ. Πληρωνόμαστε από το Δημόσιο, όπως συμβαίνει και με το μισθό μας και παίρνουμε τα ίδια λεφτά. Τίποτα παραπάνω.

A ναι .. ξέχασα οτι είσαι στο δημόσιο.. Ωραια φάση που παίρνεις τα ίδια


Lilypie
Link to comment
Share on other sites

Just now, moustokoulouro said:

A ναι .. ξέχασα οτι είσαι στο δημόσιο.. Ωραια φάση που παίρνεις τα ίδια

Καλά, μη φανταστείς. Τρεις κι εξήντα παίρνουμε. Είτε έχεις φάει τη ζωή σου να πάρεις πτυχία, είτε δουλεύεις υπερωρίες είτε οτιδήποτε, τρεις κι εξήντα. Ενώ στον ιδιωτικό τομέα έχεις την ευκαιρία να αμειφθείς καλύτερα αν προσπαθήσεις και δουλέψεις. Τέλος πάντων, ας σκεφτόμαστε καλύτερα ότι τα λεφτά δεν φέρνουν την ευτυχία, αλλιώς πρέπει καθημερινά να συγχυζόμαστε (όσα δεν πιάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμαστάρια, χαχαχα!)


My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Rosali said:

Καλά, μη φανταστείς. Τρεις κι εξήντα παίρνουμε. Είτε έχεις φάει τη ζωή σου να πάρεις πτυχία, είτε δουλεύεις υπερωρίες είτε οτιδήποτε, τρεις κι εξήντα. Ενώ στον ιδιωτικό τομέα έχεις την ευκαιρία να αμειφθείς καλύτερα αν προσπαθήσεις και δουλέψεις. Τέλος πάντων, ας σκεφτόμαστε καλύτερα ότι τα λεφτά δεν φέρνουν την ευτυχία, αλλιώς πρέπει καθημερινά να συγχυζόμαστε (όσα δεν πιάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμαστάρια, χαχαχα!)

Καλά κι εμείς που έχουμε πτυχίο και μεταπτυχιακό και δουλεύουμε στον ιδιωτικό μην φανταστεις... χαχαχα.. Είμαι στην εταιρία μια 10ετία και απο 900 εφτασα 1200 ... ουαουυουουο..χαχαχαχα


Lilypie
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, moustokoulouro said:

Καλά κι εμείς που έχουμε πτυχίο και μεταπτυχιακό και δουλεύουμε στον ιδιωτικό μην φανταστεις... χαχαχα.. Είμαι στην εταιρία μια 10ετία και απο 900 εφτασα 1200 ... ουαουυουουο..χαχαχαχα

Μια χαρά είσαι! Εγώ με 2 μεταπτυχιακά (σχετικά στο αντικείμενό μου, εννοείται) και 4 ξένες γλώσσες παίρνω 1000 ευρώ! Και κάνω και το σταυρό μου γιατί υπάρχουν και χειρότερα! Μια χαρά είσαι, σου λέω!

Και είμαι κι εγώ μια 10ετία σχεδόν.

  • Μου αρέσει 1

My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


8 minutes ago, Rosali said:

Μια χαρά είσαι! Εγώ με 2 μεταπτυχιακά (σχετικά στο αντικείμενό μου, εννοείται) και 4 ξένες γλώσσες παίρνω 1000 ευρώ! Και κάνω και το σταυρό μου γιατί υπάρχουν και χειρότερα! Μια χαρά είσαι, σου λέω!

Και είμαι κι εγώ μια 10ετία σχεδόν.

Mε τόσα προσόντα ίσως όταν ξεπεταχτούν τα μικρά να κάνεις μια ερευνα στην αγορά.. Αλλά απ την άλλη αν θες να κάνεις 5 ζουζουνάκια ίσως είναι καλύτερα να είσαι στο δημόσιο.. (εσυ δεν έλεγες οτι θες 5 παιδιά ή τα μπερδεύω???)

Εμάς κι αυτες που θέλαν 3 έμειναν στα 2 και φαντάσου θεωρητικά δουλευω σε εταιρία με πολύ καλό κλιμα, απλά επαγγελματική ανελιξη και 3+ παιδιά δεν πάνε μαζί.. Χάνεις χρόνια απ το γραφείο, χάνεις τις εξελίξεις.. Τα πράγματα αλλάζουν.. εγώ θα λείψω φαντάσου ενα 6μηνο (σκεφτομαι να πάρω το μισό του οαεδ) και θα χάσω πολλές αλλαγές σε όλο το στήσιμο μηχανογραφικά ολης της εταιρίας.. θα μείνω πίσω σε σχέση με άλλους συναδέλφους που θα παρακολουθούν τις εξελίξεις.. Αν στη διευθυνση κάποιος πάρει αυξηση και προαγωγή δε θα είμαι εγώ που θα λείπω αλλά κάποιος άλλος.. και χέστηκα .. για μένα αξίζει το κόπο.. Απλά σου εξηγώ ότι δεν συνδυάζονται όλα αν είσαι στον ιδιωτικό τομέα.. δυστυχώς.


Lilypie
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει απλα εχετε γενικοτερα καλυτερες απολαβες, καλυτερη συνταξη, πιο συντομα βγαινετε και φυσικα δεν κινδυνευετε με απολυση, οπως ο ιδιωτικος τομεας που σου λεει 3 παιδια εχει, μολις μπορεσω θα την απολυσω. Ο ΟΑΕΔ στο 6μηνο πληρωνει οσο ειναι ο κατωτατος μισθος!  Για μας δεν επαιζε να σταματησω να παιρνω τα μισα. Δεν θα βγαιναμε με τπτ.

Παλι καλα λεμε που εχουμε δουλεια. 


 Y8JZp2.png TL3Up2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, moustokoulouro said:

Mε τόσα προσόντα ίσως όταν ξεπεταχτούν τα μικρά να κάνεις μια ερευνα στην αγορά.. Αλλά απ την άλλη αν θες να κάνεις 5 ζουζουνάκια ίσως είναι καλύτερα να είσαι στο δημόσιο.. (εσυ δεν έλεγες οτι θες 5 παιδιά ή τα μπερδεύω???)

Εμάς κι αυτες που θέλαν 3 έμειναν στα 2 και φαντάσου θεωρητικά δουλευω σε εταιρία με πολύ καλό κλιμα, απλά επαγγελματική ανελιξη και 3+ παιδιά δεν πάνε μαζί.. Χάνεις χρόνια απ το γραφείο, χάνεις τις εξελίξεις.. Τα πράγματα αλλάζουν.. εγώ θα λείψω φαντάσου ενα 6μηνο (σκεφτομαι να πάρω το μισό του οαεδ) και θα χάσω πολλές αλλαγές σε όλο το στήσιμο μηχανογραφικά ολης της εταιρίας.. θα μείνω πίσω σε σχέση με άλλους συναδέλφους που θα παρακολουθούν τις εξελίξεις..

Σίγουρα! Έχεις απόλυτο δίκιο! Καλά, για 5 σίγουρα δεν με παίρνει ηλικιακά, αλλά τα 4 θα ήθελα να τα προσπαθήσω. Να σου πω την αλήθεια, κάποτε με ενδιέφερε πάρα πολύ η επαγγελματική μου εξέλιξη (γι΄αυτό και έχτισα ένα πολύ καλό βιογραφικό). Μετά όμως μεγαλώνοντας άλλαξαν οι προτεραιότητές μου. Είχα ξεκινήσει και διδακτορικό και το άφησα (όταν έμεινα έγκυος την πρώτη φορά), ενώ είχα ήδη κάνει αρκετή δουλειά. Ήξερα ότι δεν θα το τέλειωνα, γιατί ακόμα και να το τελείωνα στο Δημόσιο δεν θα μου πρόσεφερε σχεδόν τίποτα. Με ενδιαφέρει η οικογένεια και ο ελεύθερος χρόνος μου πολύ περισσότερο από το να ανελιχθώ επαγγελματικά. Αν με ρωτούσες πριν χρόνια, δεν θα πίστευα ότι κάποια στιγμή θα το έλεγα αυτό, όμως είμαι πολύ καλά με τον εαυτό μου και με τις επιλογές μου. Οπότε, ναι, θα προσπαθήσω και για άλλα παιδάκια και δεν σκέφτομαι να φύγω από το Δημόσιο ακριβώς για τον ελεύθερο χρόνο που μου παρέχει. Οι περισσότεροι όμως το γνωρίζω ότι προσπαθούν να συνδυάσουν οικογένεια και καριέρα και τους καταλαβαίνω. Όπως νιώθει καλύτερα ο καθένας.


My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Titin said:

Ενταξει απλα εχετε γενικοτερα καλυτερες απολαβες, καλυτερη συνταξη, πιο συντομα βγαινετε και φυσικα δεν κινδυνευετε με απολυση, οπως ο ιδιωτικος τομεας που σου λεει 3 παιδια εχει, μολις μπορεσω θα την απολυσω. Ο ΟΑΕΔ στο 6μηνο πληρωνει οσο ειναι ο κατωτατος μισθος!  Για μας δεν επαιζε να σταματησω να παιρνω τα μισα. Δεν θα βγαιναμε με τπτ.

Παλι καλα λεμε που εχουμε δουλεια. 

Δεν ξέρω πόσο είναι ο κατώτατος.. Ούτε ξέρω πως υπολογίζεται.. Εννοώ αν λαμβάνουν υποψη τους τα χρονια προυπηρεσίας κτλ.. δηλ ο κατώτατος για άνθρωπο πάνω απο 25 με 10 χρόνια εμπειρίας είναι 820 ευρώ μεικτά..αυτό εννοούν??

Και τον άφησεις 3 μηνών ε? Εχεις βοήθεια ή έβαλες γυναίκα?


Lilypie
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Titin said:

Ενταξει απλα εχετε γενικοτερα καλυτερες απολαβες, καλυτερη συνταξη, πιο συντομα βγαινετε και φυσικα δεν κινδυνευετε με απολυση, οπως ο ιδιωτικος τομεας που σου λεει 3 παιδια εχει, μολις μπορεσω θα την απολυσω. Ο ΟΑΕΔ στο 6μηνο πληρωνει οσο ειναι ο κατωτατος μισθος!  Για μας δεν επαιζε να σταματησω να παιρνω τα μισα. Δεν θα βγαιναμε με τπτ.

Παλι καλα λεμε που εχουμε δουλεια. 

Έχεις απόλυτο δίκιο, Τιτιν. Για την καλύτερη σύνταξη μην παίρνεις και όρκο γιατί οι γονείς μου (του Δημοσίου κι αυτοί) παίρνουν λιγότερα από 1000 και όπως βλέπεις όλο κόβουν! Να σου πω την αλήθεια, όταν θα βγούμε εμείς στη σύνταξη, δεν ξέρω αν θα πάρουμε τίποτα!


My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...