Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2009


m4ril0u

Recommended Posts

Επιτέλους αποκτάει τη μορφή πο είχαμε συνηθίσει το τόπικ μας!!!!

Καλησπέρα κορίτσια μου!!!Όσο μεγαλώνει το μπουμπουκάκι μου τόσο λιγότερο χρόνο έχω!!!!


yrOKp2.png

QRMEp2.pngA3Tbp2.png?ufZzb0Ne

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 23,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • katerina26

    3392

  • anna_ath

    2130

  • fatsaki

    1775

  • Smouts

    1513

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Αχ βρε Κυριακή μου περαστικά για το μικρούλι σας!!!!!Ελπίζω να το ξεπεράσει γρήγορα γρήγορα:)

Καλημερα!Ευχαριστω μαριαλενα .

ΝΑ ΤΑ ΕΚΑΤΟΣΤΗΣΕΙΣ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!!!!!!!!!!:-)))))))


1v0n7ypa5y9lur77.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!!!

Από χθες το μεσημέρι είμαι με άφθονο νερό δεν τολμάω να φάω τίποτα αφού τα έντερα μου κάνουν γρρρρρ γρρρρ ήρθα κ στη δουλειά οπότε δεν έλεγε να φάω κάτι κ να τρέχω στη τουαλέτα συνέχεια!!!

Κυριακη μου το ξέρω ότι ενδοφλέβια παίρνει αντιβίωση είχαμε κ ένα γνωστό μας μωράκι 30 ημερών με ουρολοίμωξη κ δεν υπάρχει άλλος τρόπος τόσο μικρά να πάρουν αντιβίωση....δύσκολες καταστάσεις αλλά εκεί μέσα υπάρχουν τόσο χειρότερα περιστατικά που εν μέρει σου δίνουν κ κουράγιο....όλα θα πάνε καλά κ το πόσο θα κάτσει μέσα δεν θα έχει τόση σημασία :)

Κ τη δοσολογία σου Κασσιανή κ εγώ πρώτη φορά την ακούω όλοι το μισό από τα κιλά μου εχουν πει....γιατρός,φαρμακοποιός,οι κοπέλες που κάνουν τα εμβόλια....


sjCrp3.pngUhiNp2.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα!!!!!!!!

μαριαλεννα πολυχρονη!!!να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!!

κυριακη μου κουραγιο σε σενα με τα 6 παιδακια και περαστικα στο μωρακι!!!!

αννουλα επισησ περαστικα!!!!!


DnfMp3.pngqTarp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, όμορφες......!!!

Μαριαλένα μας, χρόνια πολλά....!!

Κορίτσια, εδώ και 3-4 μέρες ο μπέμπης "μιλάει" ασύστολα και δυνατά (μερικές φορές αγγίζει τα όρια της τσιρίδας, σαν το βιντεάκι με την κερατωμένη γάτα, που κυκλοφορεί...) είναι κάτι μεταξύ γκρίνιας, τσαμπουκά και πειραματισμού στην ομιλία....! Επίσης, δε στέκεται σε μια μεριά, στριφογυρίζει συνέχεια, το ρημαδο-ρηλαξ κοντεύει να το σπάσει......! Έχει σχέση με τα δοντάκια ή απλά έτσι εξελίσσονται τα μωρά (σε τέρατα)......????


[URL="http://lilypie.com"][IMG]http://lb3f.lilypie.com/tgfQp3.png[/IMG][/URL]

[URL="http://lilypie.com"][IMG]http://lb1f.lilypie.com/Cnblp3.png[/IMG][/URL]
Link to comment
Share on other sites

Πάντως η δική μου ψυχολογία είναι πολύ πεσμένη..με τον άντρα μου είμαστε συνέχεια στα μαχαίρια,έχω τώρα 2 μέρες που του μιλάω με το ζόρι,ζούμε σαν 2 ξένοι στο ίδιο σπίτι....δεν ξέρω τί έχουμε πάθει...έχουμε απομακρυνθεί λίγο,δεν κάνουμε και ζουζουνιές να έρθουμε λίγο πιο κοντά,μόνοι μας έχουμε να κοιμηθούμε 1 μήνα...τι θα γίνει ούτε κι εγώ ξέρω...δεν μου αρέσει να μαλώνουμε συνέχεια αλλά δεν μπορούμε και να το αποφύγουμε,όλο και κάτι θα γίνει και θα αρπαχτούμε πάλι...sorry αν σας έπρηξα αλλά τα κρατάω τα κρατάω και θα εκραγώ στο τέλος....σε ποιόν να τα πω κι εγώ??

Kαλημερα μπιζελακι! Και εγω με τον...συζυγο μια απο τα ιδια, ερχονται στιγμες που μου τη δινει το γεγονος οτι υπαρχει στο σπιτι και μου πιανει τον χωρο(((( Οταν λειπει παλι στη δουλεια περιμενω να γυρισει να τον δω...δεν ξερω τι να πω!!του εχω πει αρκετες φορες να μεινουμε λιγο μονοι αλλα δεν ειναι εφικτο και δεν ειναι οτι καλυτερο για τον μικρο που ηδη περναει λιγες ωρες μαζι του λογω ωραριου του στη δουλεια ... Ευχομαι να καλυτερεψουν τα πραγματα γιατι για να γινουν οπως στις αρχες το βλεπω αδυνατο...Πολλες φορες σκεφτομαι την ατακα που μου ειχαν πει πολλες γυναικες σε μεγαλυτερη ηλικια (και τις εκραζα) οτι ο αντρας ειναι "μπαλωμα" ευχομαι να τις διαψευσουμε και να βρουμε γρηγορα τις ισορροπιες.

Μαριαλενα χρονια πολλα, χρονια ευτυχισμενα!!


BdN1p3.png
Link to comment
Share on other sites

και κατι ακομα...τουσ δινετε τσαγακι κιντερτε>????αν ναι ποτε??χριαζεται?

Ο παιδιατρος μου ειπε να φτιαχνω χαμομηλι σαν εναλλακτικη γιατι το κιντερντε οτι εχει πολυ ζαχαρι και δεν το συστηνει στα μωρα, αλλα δεν νομιζω να ειναι απαραιτητο αν δεν εχει πονακια η κολικους. εμεις το γαλα το φτιαχνουμε με χαμομηλι (γιατι ειχαμε θεμα με δυσκοιλιοτητα) αντι για σκετο νερο . Οσον αφορα το γαλα και εμεις frisolac comfort πινουμε και βρηκαμε την γιατρεια μας εδω και 2μιση μηνες. Πριν ολο εμετους εκανε.


BdN1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ο παιδιατρος μου ειπε να φτιαχνω χαμομηλι σαν εναλλακτικη γιατι το κιντερντε οτι εχει πολυ ζαχαρι και δεν το συστηνει στα μωρα, αλλα δεν νομιζω να ειναι απαραιτητο αν δεν εχει πονακια η κολικους. εμεις το γαλα το φτιαχνουμε με χαμομηλι (γιατι ειχαμε θεμα με δυσκοιλιοτητα) αντι για σκετο νερο . Οσον αφορα το γαλα και εμεις frisolac comfort πινουμε και βρηκαμε την γιατρεια μας εδω και 2μιση μηνες. Πριν ολο εμετους εκανε.

Η δική μας παιδίατρος είναι λίγο ανάποδη, μας λέει όχι στο φυσικό χαμομήλι, γιατί δε μπορούμε να γνωρίζουμε τα συστατικά του......


[URL="http://lilypie.com"][IMG]http://lb3f.lilypie.com/tgfQp3.png[/IMG][/URL]

[URL="http://lilypie.com"][IMG]http://lb1f.lilypie.com/Cnblp3.png[/IMG][/URL]
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τι έγινε???? Σε ποία να πρωτοπώ περαστικά??

Περαστικά σε όλα τα παιδάκια και υπομονή και κουράγιο στις μανούλες τους και

Περαστικά και σε όλες τις μανούλες.

Εγώ κορίτσια είμαι ένα βήμα πριν πάω να αγοράσω γάλα για να δίνω συμπλήρωμα το βράδυ. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΗ ΑΥΠΝΙΑ, τα νεύρα μου χορεύουν κάθε βράδυ από τα πολλά ξυπνήματα.


an1cEXV0g410000MzAwNDlkfDY3MTY4MTQzZGF8VG8gYW50cmFraSBtb3UgZWluYWk.gif

an1cOLN0g410000MjAzZHw5MDIyOTVkYXwmIzkyNTsmIzk1MzsmIzk0NTsmIzk3MDsg.gif

Link to comment
Share on other sites

και κατι ακομα...τουσ δινετε τσαγακι κιντερτε>????αν ναι ποτε??χριαζεται?

εδινα στην κορη μου και το μετανιωσα πολυ. εχω διαβασει τα χειροτερα γι αυτο το πραγμα. πλεον της δινω χαμομηλι φυσικο.

Κασσιανή αυτή την εξίσωση για το ντεπόν πρώτη φορά την ακούω! Εγώ δίνω το μισό του βάρους, και λειτουργεί μια χαρά. Οσο για τις μηνιαίες επισκέψεις, έχεις δίκιο, και το διαπίστωσα τώρα που πάμε σε ομοιοπαθητικό και δεν μας είπε να πηγαίνουμε κάθε μήνα!

Και φυσικά θα συμφωνήσω για το θέμα της δίαιτας στα μωρά! Αν είναι δυνατόν! Μην τρελλαθούμε τελείως! Και τα δικά μου παιδιά πάνω απ΄την καμπύλη είναι. Ο Αντώνης δεν έφαγε καθόλου κρέμες, μόνο γιαούρτι. Μόλις αρχίσουν να περπατάνε και να τρέχουν, γίνονται μοντέλα!

Ο γιατρος μου την εχει μαθει την εξισωση. Βγαινει κατι λιγοτερο απο το ακριβως μισο.

Κι εμένα είναι εδώ και δύο μέρες η κόρη μου σιναχωμένη, είχε και πυρετό, λίγο βέβαια, μέχρι 38,2 και την κράτησα στο σπίτι όπου όλη την ώρα ήθελε να παίζει με τον μπέμπη κι εγώ συνέχεια της έλεγα να μην την πλησιάζει πολύ κοντά, εκείνη πάλι το ξεχνούσε, κοκ.

Συμβαίνει αυτό και στις καλύτερες οικογένειες, η κούραση, η έλλειψη πείρας, το νέο μέλος όλα συντελούν σ' αυτό. Η δυσκολία στη σχέση ίσως δεν είναι αντικειμενική αλλά κάτω από το βάρος των περιστάσεων φαντάζει πιο αδιέξοδη και περίπλοκη. Λίγος φρέσκος αέρας, μια βόλτα ανανεώνουν...

Κι εμενα η δεσποινα απο τη μια λεει το καταλαβα μαμα δε θα πηγαινω κοντα στον μπεμπη και μετα παει και τον αγκαλιαζει και χωνει τα μουτρακια της στα δικα του.

Λιγος αερας και μια βολτα οπωσδηποτε!!!

Εμενα τον καιρο που καθομουν στο σπιτι με το μωρο και δε δουλευα καθε μερα με εστελνε ο αντρας μου για καφε εστω και για μια ωρα.

Οταν του ειπα και ευχαριστω, μου λεει "χαζος ειμαι, θα τρελαθεις συνεχεια κλεισμενη μεσα και θα τα βαζεις μαζι μου".

Ειναι λιγο δυσκολα με ενα καινουργιο μωρο και δεν πρεπει να εχουμε φοβερες απαιτησεις απο τον εαυτο μας.

Αργ7 ευχομαι περαστικα. Τι συμπτωματα ειχε ο μικρος?

Εμενα ο δικος μου εμεινε παλι ξυπνιος τη νυχτα, μπουκωμενος και στις 6 το πρωι εκανε και ενα 38.

Μαριαλενα χρονια πολλα!


yey2p2.png BN4cp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λιγος αερας και μια βολτα οπωσδηποτε!!!

Εμενα τον καιρο που καθομουν στο σπιτι με το μωρο και δε δουλευα καθε μερα με εστελνε ο αντρας μου για καφε εστω και για μια ωρα.

Οταν του ειπα και ευχαριστω, μου λεει "χαζος ειμαι, θα τρελαθεις συνεχεια κλεισμενη μεσα και θα τα βαζεις μαζι μου".

Ειναι λιγο δυσκολα με ενα καινουργιο μωρο και δεν πρεπει να εχουμε φοβερες απαιτησεις απο τον εαυτο μας.

Κατι παραπανω θα ξερεις...ελπιζω γρηγορα τα πραγματα να φτιαξουν γιατι πολυ καταπιεση, στην εγκυμοσυνη κλεισουρα (λογω διαβητη) και με το μωρο ΠΟΛΥ κλεισουρα. Δεν υπαρχει χρονος οχι για καφε, ουτε για τα απαραιτητα (σαν το καλιγουλα καταντησα αφου μεχρι και το ντους καταντησε πολυτελεια)


BdN1p3.png
Link to comment
Share on other sites

¨Μπιζελακι το θηλασμο δεν χρειαζεται να τον περιορισεις με τις στερεες τροφες. Αφου φαει το μωρο μπορεις να συνεχισεις να το θηλαζεις, εαν το ζηταει.

Με το ξενο γαλα υπαρχει ενα θεμα γι αυτο και οι γιατροι μιλανε για πληρη αντικατασταση των γευματων. Απο φοβο μηπως παρει πολυ ασβεστιο το μωρο και δεν απορροφα σιδηρο. Με το μητρικο γαλα δεν υπαρχει τετοιο θεμα, οποτε μην την αποξενωσεις αποτομα.

Για τον αντρα σου, θα σου πω κατι για εμενα.

Πιο νευρικη απο εμενα δεν υπηρχε. Απο τοτε που παντρευτηκα και ειδικα απο τοτε που εκανα παιδια, επειδη δε θελω πια γενικως να χαλαω τη ζαχαρενια μου, αλλα ειδικα με την οικογενεια μου δε θελω να τσακωνομαι, αλλαξα τελειως συμπεριφορα.

Μολις νιωσω να φουντωνω, λεω αυτο που θελω να πω με πλατυ χαμογελο, ισως και χιουμοριστικα.

Μπορει να ακουγεται κλισε ή ακομα και δυσκολο οταν εχεις νευρα (αφου ομως το καταφερα εγω η μισοτρελλη...), αλλα πιστεψε με πιανει.

Αντι να του πω "παλι εριξες τα κατουρημενα (της δεσποινας, εμεις τα κανουμε εκει που πρεπει) στο νιπτηρα" με νευρα και αγανακτηση, οπου σιγουρα θα πει κι αυτος κατι και θα γινει χαμος (απο την πλευρα μου βεβαια γιατι αυτος ειναι Βουδας), του λεω γελωντας "αγαπη μου τα κατρουλια εξω απο το σπιτι", γελαμε και δεν το ξανακανει και τσακωμο και ψυχρα δεν εχουμε.

Επισης μην περιμενεις "την καταλληλη στιγμη" και την ατμοσφαιρα για ζουζουνιες. Μια καλη κουβεντα, μια αγκαλια, ενα σ' αγαπω μπορουν να γινονται ξεκουδουνα και χωρις λογο. Φτιαχνει πολυ η ατμοσφαιρα μεσα στο σπιτι ετσι.

Οσο για το κρεβατι... εμεις κοιμομαστε με παρεα εδω και 3 χρονια και πρεπει να σου πω οτι υπαρχουν και αλλα δωματια στο σπιτι.


yey2p2.png BN4cp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...